Puistjes VAL DA D.D.D. Het weer in 1952» Raadsverslag St. Maartensdijk Neem een doos echte UW HOEST Mooi voorjaar. Koude herfst. April de mooiste maand. Te weinig warme zomerdagen. Digestif Rermies - om Zuurbrand te blussen; gen, maar de bergplaats en keuken waren wat klein voor hier. Daarom is op het thans gemaakte plan de bergplaats vergroot tot 12 m2 en ook de keuken nog wat uitgebreid. Het geheel is uitgerekend en de huur kopers hebben voor deze nieuwe woningen 6.95 p. week te betalen, gedurende 30 jaar, dan zijn ze eige naar van de woning. De gemeente zelf financieert dit niet, maar stelt zich enkel garant voor de eerste hypotheek ad 2500. Raadslid Krijger vraagt of men er toch wel rekening mee houdt dat de rijkspremie verlaagd zal worden. De voorzitter antwoordt, dat het geheel op de oude premie gebaseerd is, bovendien is het lang niet zeker, dat de premie verlaagd wordt, mis schien wel voor woningen bestemd voor een klein aantal personen, maar aan de andere kant zal de premie bij meer bewoners misschien wel hoger worden. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest Wethouder Krijger onderstreept de zienswijze van de voorzitter, dat het zeer geriefelijke woningen wor den. Hij wijst er voorts op, dat door de gemeente hierbij verlangd wordt, wat ook is toegestaan, dat de wo ningen gebouwd zullen worden via een bouwbureau, maar door Poort- vlietse ambachtslieden, mits vanzelf sprekend inzake kosten overeen stemming wordt verkregen. De raadsleden vinden het een prachting plan. Dhr. v. Ast vraagt nog of er toch geen moeilijkheden meer komen met de vml. architct. De voorzitter ant woordt ontkennend. Voorgesteld wordt daarna om: a. aan het desbetreffend bouwbu reau deze woningbouw op te dragen; b. de garantstelling a 2500.— te verlenen; c. de 3 woningen op de reeds bepaalde bouwgrond te stich ten. Allen steunen dit voorstel van het dag. bestuur. Daarna deelt de voorzitter mede, dat er op 17 Januari a.s. in hotel Engelvaart te Tholen een vergade ring wordt gehouden door de Stich ting A.V.O.-werkplaats Tholen, waarbij de gehele raad wordt uit genodigd. De voorzitter zal het zeer op prijs stellen, wanneer de leden daarbij tegenwoordig zullen zijn. Wanneer de leden informeren of de liquidatieplannen ter sprake zullen komen, antwoordt de voorzitter be vestigend. Dhr. van Houdt vindt het maar jammer, dat ze de raadsleden er in het begin buiten hebben gehouden. Ze zullen nu wel proberen het weer voort te zetten. Meegedeeld wordt eveneens, dat van het Min. v. Onderwijs, enz. be richt is ontvangen, dat een 4e leer kracht aan de O.L. school benoemd kan worden. Dhr. van Houdt vraagt in dat geval rekening te houden met de geestesgesteldheid der gemeente." De voorzitter antwoordt dat de raad de leerkracht benoemd uit een voordracht van B. en W. Van de Waterl. Mij. Tholen dat de huur brandkranen van 5.op 7.50 per jaar gebracht worden. Geïnformerd is naar de kosten voor een sirene. Dat zal op 416.60 komen en valt nog niet tegen. Vol gende vergadering komt hieromtrent wel een voorstel. De salarissen der ambtenaren Keuringsdienst van Waren worden verhoogd en een wijziging in de betreffende verordening gebracht. Er valt niet aan te ontkomen. Geen subsidie wordt verstrekt aan de Centrale ver. voor Beroepskeuze. De aanvraag van de kappers in zake de winkelsluiting is goedge keurd, van de overige aanvragen voor de winkeliers is nog geen be richt ingekomen. De ver. van Alcoholbestrijding bij snelverkeer vraagt geen benzine pompen te plaatsen bij café's. Men kan hiermee accoord gaan. De rapporten van het Verificatie bureau worden voor kennisgeving aangenomen. OVERDRACHT WONINGEN Er zijn nog meer punten inzake woningbouw aan de orde. De kos ten van de twee gebouwde huur koopwoningen zijn nu nl. definitief bekend. Daarom kan B. en W. ook voorstellen die woningen aan de be woners (Vroegop en De Groen) over te dragen. Het zal ook voor andere geïnte resseerden belangwekkend zijn de totale kosten hiervan eens weer te geven, zodat men kan zien wat die woningen kosten. De voorzitter deelde mede, dat de grondkosten a 6.50 per m2 in totaal op 780,— kwamen, de bouwkosten voor de 2 huizen op 21.040, waterleiding- aanleg 132,72, dagelijks toezicht 300,architectenkosten 830, onkosten architect 351, Totaal 22.654,— of 11.327,— per wo ning, waarbij nog enige kosten wat een totaal maakte van 12.107, per woning. Hiervan werd/ 3800,' premie ontvangen, zodat er voor betrokkenen overblijft 8307 plus 193,renteverlies door de ge meente, die een crediet verstrekte, maakt uiteindelijk 8500,— voor de koper plus het op naam zetten. RONDVRAAG Weth. Krijger zegt gewoonlijk niets te hebben voor de rondvraag daarvoor is hij wethouder maar dit keer moet hij een uitzonde ring maken. We zitten, aldus dhr. Krijger dit jaar met een vroege dus langdurige winter. In verband daarmede wilde hij hier voorstellen aan degenen, die uitsluitend moeten leven van een uitkering ingevolge de noodwet-Drees een kleine tege moetkoming te geven in de vorm van kolen of anderszins. Weth. v. d. Slikke kan dit voor stel volkomen ondersteunen. De voorzitter merkt op, dat hij dit vanzelf niet heeft kunnen voorberei den. Toch lijkt het hem misschien beter dit eens voor te leggen aan het Burgerlijk Armbestuur. Dhr. de Graaf wil het niet be perkt zien tot de „Drees-trekkers", maar tot alle behoeftigen: gelijke monniken, gelijke kappen, zo beslist hij. Daar is dhr. van Houdt weer tegen. Dhr. van Ast acht het niet zo eenvoudig om precies uit te gaan kienen, wie in deze zin wel en niet behoeftig is. Dhr. v. Houdt adviseert het te doen in samenwerking met de dia- coniën. Het is meestal echter zo, dat men zich dan terugtrekt van steun, wanneer men ervoor naar de diaconie moet. Weth. Krijger wijst er op, dat de financiële situatie van het Burgerlijk Armbestuur niet bepaald rooskleurig is. De voorzitter stelt voor een prin cipebesluit te nemen en medewer king te vragen bij B.A. en diaco- niën. Ook dit komt dus volgende vergadering weer op tafel. ERKENTELIJKHEID JEGENS OUD-BURGEMEESTERS Nadat deze huishoudelijke agenda is afgewerkt, wordt de vergadering uitgebreid door de komst van oud burgemeester B. J. van Oeveren, het secretarie- en overig gemeenteper- soneel, districtsopzichter J. P. Blaas, dokter Kugel en de oud-gemeente ontvanger Steenpoorte. Burgemeester van Doorn begroet eerst dhr. van Oeveren en de overi ge gekomenen. In een korte toe spraak blikt hij even terug en wijst er op hoe op 9 Maart 1939 een van Poortvliet's meest voortreffelijke burgemeesters naar zijn laatste rust plaats werd gedragen. Het was oud burgemeesters Dronkers, een magi straat met grote beginselvastheid, een toegewijd, nauwgezet bewinds man, die plotseling was overleden. Met grote dankbaarheid is spreker vervuld voor wat hij voor de ge meente Poortvliet deed. Zijn werk voor Koningin, gemeenschap en de ze gemeente doet hem een ereplaats toekomen. Nog eenmaal, aldus bur gemeester van Doorn willen we hem hier danken voor wat het dorp aan hem verschuldigd was. Zich vervol gens tot oud-burgemeester Van Oeveren wendend, zei dhr. van Doorn dat het thans weer al ruim 7 maanden geleden is, dat aan de 13-jarige periode van deze oud-bur gemeester een eind was gekomen. Ongetwijfeld was het afscheid niet gemakkelijk. Spreker wil niet in her halingen vallen wat reeds tijdens het afscheid ter sprake is gekomen. Wel mag hij verklaren dat in deze ge meente menige verwachting door het werk van oud-burgemeester van Oeveren is overtroffen. De vraag stukken tijdens zijn ambtelijke perio de waren veel belangwekkender dan ooit is voorgekomen. Daarom is het goed nog eens te wijzen op die zo moeilijke tijd, waarvoor een gezags drager van toen zich geplaatst zag. Bij Uw afscheid, aldus burgemees ter van Doorn tot dhr. van Oeve ren, is duidelijk gebleken wat U voor Poortvliet betekende, gezien de vele getuigenissen over Uw werk. Na 7 maanden kan ik me daar thans zeker en volkomen bij aansluiten. Uw arbeid was groter dan een buitenstaander ooit zal kun nen beseffen. Daarom des te meer doet het spreker een genoegen hem namens het gemeentebestuur nog maals hartelijk te kunnen danken voor dat vele verrichte werk. Naast de droefheid van dat afscheid kan er toch ook troost zijn dat Uw amb telijk leven waard was om geleefd te worden. Hij hoopt dat het dhr. v. Oeveren en zijn familie tot in lengte van dagen wel mag gaan en ver zoekt daarna de gemeentebode de portretten van de oud-burgemeesters Dronkers en Van Oeveren op deze raadszaal aan de wand te bevesti gen, opdat zo besluit de burgemees ter, beide afbeeldingen ons een voorbeeld zijn van mensen, die aan de gemeenschap en ten dienste van het publiek lange tijd hun beste krachten gaven. Na bevestiging van de portretten onderstreept wethouder Krijger de woorden van de voorzitter. Ook hij dankt de beide oud-burgemeesters en hoopt met dhr. van Oeveren nog vele jaren een hechte vriendschap te kunnen en mogen onderhouden. Weth. v. d. Slikke sluit zich bij die woorden aan. Dhr. v. Ast, het woord verkrij gend, merkt op destijds het voor recht te hebben als wethouder met de overleden burgemeester Dron kers een deel van het dagelijks be stuur van Poortvliet te hebben uit gemaakt. Het is geen klein land, dat zulke mannen eert, zo vervolgt dit raads lid zijn korte maar kernachtige toe spraak. Deze uitlating zou men ook hier van toepassing kunnen bren gen, al wil hij daarbij enige „octa ven" lager aanslaan dan voor wie deze uitroep oorspronkelijk bedoeld was. Wijlen burgemeester Dron kers was een magistraat van geen klein formaat. Het doet spreker nóg genoegen, dat hij met hem heeft mo gen samenwerken. Zijn werk voor deze gemeente, zijn persoon zal dan ook bij spreker in dankbare herin nering blijven voortleven. Oud-burgemeester van Oeveren dankt de voorzitter hartelijk voor zijn vriendelijke woorden. Ook de raad is hij zeer dankbaar voor dit cadeaux, welke betekenis het voor hem immers heeft. Hij ziet het als een blijk van waardering voor het werk, dat hij overigens met veel plezier heeft gedaan. Hij eindigt met de wens, dat het de gemeente Poort vliet in al haar geledingen zeer wel zal mogen gaan. En zo zijn er in het intieme Poort- vlietse raad- en trouwzaaltje weer twee portretten bijgekomen van oud-magistraten dezer gemeente. Aan de ene wand nu de afbeeldin gen van oud-burgemeester Dronkers en Van Oeveren met daartussen een schilderij van H. K. H. Prinses Wil- helmina. Aan de andere wand de nog oudere ex-burgemeesters J. v. Gor- sel en P. J. Dane-van Stapele met tussen in een portret van Hare Ma jesteit Koningin Juliana. Een pas sender wandversiering kon men zich niet indenken. Na deze plechtigheid eindigde de voorzitter deze bijeen komst met het ambtsdankgebed. DE EERSTE (nieuwe) EILAND - INDUSTRIE in 't zicht. Een verrassend voorstel van het Dagelijks Bestuur Er komt een vlas-, bouwplaten- en drooginstallatiefabriek Voor ruim 200 gezinnen kan dit een bestaan betekenen De gemeente gaat er een millioen voor lenen „De klap op de vuurpeil", bewaarde burgemeester Bouwense tot het jaareinde. In een aan de vooravond van de Kerstdagen gehouden spoedeisende raadsvergadering, kwam het Dagelijks Bestuur van St. Maartensdijk met een verrassend voorstel op tafel, nl. tot het aangaan van een geldlening, groot 1 millioen gulden, om dit bedrag als hypotheek beschikbaar te stellen aan de N.V. Mabovlas (in oprichting) te Dordrecht tot het stichten van een vlas- en bouwplaten industrie in deze gemeente. Mogelijk dat dit belangrijke bericht vele voorhoofden doet rimpelen en vele vragen doet opwellen, vast staat dat, wanneer deze plannen verwezenlijkt worden, de toekomst voor deze gemeente er rooskleuriger uit gaat zien, dan tot op heden Daarom kunnen we de eerste burger met dit succes feliciteren, waar het hem als eerste gemeente gelukt is, het reeds zover te krijgen. En niet alleen de eerste burger, maar alle andere inwoners met hem. Overigens zal de toekomst in dit opzicht veel leren. VOOR 250 MAN WERK In de voltallige vergadering van Woensdagavond 24 Dec. 1952 riep burgemeester D. C. Bouwense allen een hartelijk welkom toe. Hij acht het een groot voorrecht op deze avond voor Kerstdag nog te mogen samenkomen tot het voeren van be langrijke besprekingen, c.q. nog belangrijker besluiten. Nadat de notulen onder dank aan dhr. Meloen voor de redactie zijn goedgekeurd, komt het belangrijkste punt van deze agenda ter tafel, nl. Een voorstel van het Dagelijks Be stuur tot het aangaan van een geld lening en verstrekken van hypotheek De voorzitter deelt namens B. en W. mede, dat na veel inspannend voorbereidend werk, thans de ver heugende mededeling kan worden gedaan, dat de N.V. Mabovlas on derneming te Dordrecht (in oprich ting) zich interesseert voor het bou wen van een vlas-, bouwplaten en drooginstallatiefabriek in deze ge meente. Daartoe is een industrie terrein nodig van 3 ha. De bebouw de oppervlakte zal voorlopig 6850 vierkante meter bedragen. Totale kosten van bouwgrond, gebouwen, bestrating enz. worden geraamd op 2Vi millioen gulden. Voorlopig zal dit bedrijf aan 250 mensen direct werk verschaffen, terwijl het dat aan een 150 mensen nog indirect zal doen. Wanneer er niet te veel tegen slagen meer komen, mag verwacht worden, dat de fabriek reeds in het tweede halfjaar van 1953 kan gaan werken. Niet alleen zal op de nor male wijze vlas verwerkt worden, maar bovendien zullen van het vlas- afval bouwplaten worden vervaar digd. Hiertoe dan wordt het voorstel gedaan om een geldlening van één millioen gulden aan te gaan bij de Bank „De Nederlanden 1845" met tussenkomst van de Bank „Van Mierloo" te Bergen op Zoom, af losbaar in 40 jaar. OAS T ILLES VOOR Over e. en a. is vanzelfsprekend tevoren reeds overlegd met Ged. Staten en de Regering. Beide instan ties zullen dit voorstel goedkeuren en staan hier ten volle achter, daar dit in het raam van de werkloos heidsbestrijding zeer goed te pas komt. Bedoelde lening zal als hypotheek ter beschikking werden gesteld van de N.V. Mabovlas te Dordrecht, welke N.V. de overige benodigde gelden voor haar rekening neemt. Met algemene stemmen wordt voornoemd voorstel van het Dag. Bestuur aangenomen. Instemming was er eveneens met het voorstel van B. en W. om direct een geld lening aan te gaan van 500.000 als kasgeldlening. Meegedeeld werd dat met de bouw in het eerste kwartaal van 1953 al een aanvang wordt gemaakt. Van vele zijden is aan de tot standkoming van dit plan medewer king verleend, inzonderheid door drs. M. V. Verburg, directeur van het Economisch Technologisch In stituut voor Zeeland. Weth. Hage wijst er op, dat, wanneer men van overheidswege sprak over de werkloosheid op het eiland, ik voor mezelf altijd heb gedacht, dat industrie hier toch geen kans zou hebben. En nu is daar die gelegenheid. Zelfs de Regering en Ged. Staten kunnen het niet begrij pen, dat onze gemeente zo heeft ge boft. Het is weliswaar geen peul schilletje wat geinvesteerd moet worden, maar we weten de nodige instanties achter ons te hebben. Dhr. Koopman dankt de voor zitter, voor wat hij tot hier toe pres teerde. Het is zo in alle stilte ge schied, dat hoegenaamd niemand hier iets van af wist. Er zit voor onze gemeente geen risico aan, daar de regering er borg voor staat. Gaarne zou ik zien, dat de voorzit ter voor al wat hij in dit opzicht heeft gedaan, dus voor reizen, enz. werd gedeclareerd. De regeling hiervan laat ik graag aan B. en W. over. De overige leden kunnen hier mede volkomen accoord gaan. De voorzitter dankt de raad voor de genomen besluiten en hoopt dat e.en a. rijpe vruchten voor deze ge meten mag afwerpen. De verlenging overeenkomst F.O.G., inhoudende de fraude risico regeling gaat onder de hamer door, evenals een wijziging interium rege ling ziektekosten 1952. Daarna dankt de voorzitter de raad voor de medewerking en wenst hun prettige Kerstdagen en een ge lukkig oud en nieuw toe. Weth. Hage wenste de voorzitter wederkerig een goede Kerst- en jaarwisseling toe met zijn gezin. Daarna sluiting. (Van onze weerkundige medewerker) Nu wij de laatste uren van het jaar 1952 tegemoet gaan, willen wij in het kort nog even zien welke bijzonderheden op Meteo rologisch gebied het ons heeft gebracht. Daar de cijfers van December nog niet be kend zijn, geven wij een overzicht van het meteorologisch jaar, n.l. van winter (1 De cember) tot winter. De winter 1951'52 was een zachte win ter met in De Bilt 32 vorstdagen tegen 42 normaal. Op een enkele dag na, kon er vrijwel niet worden geschaatst. Er kwam veel somber weer voor; in De Bilt werden 159 uren zonneschijn geregistreerd tegen 173 uren normaal. Januari was te Maas tricht alleen in 1938 en in 1948 natter, ter wijl deze maand te Vlissingen op één na de natste Januarimaand (114 mm) was van de laatste honderd jaar. In Vaals viel de meeste regen, nl. 138 mm. Het aantal dagen waarop het ergens in ons land onweerde, was sinds 1889 nog nooit zo groot geweest, n.l. 12 tegen normaal 3 in Januari. De lente was vrij warm, droog en zeer zonnig. Maart bracht veel donker weer, in De Bilt 94 uren zon tegen 127 normaal. De laatste dagen van Maart kenmerkten zich door een ongekende late koude. Op de 27e van die maand vroor het in Midden Dren the nog 8 gr C, er viel veel sneeuw bij een scherpe en zeer koude oostenwind. April bracht een grote verandering; met in De Bilt 221 uren zonneschijn tegen 159 nor maal werd dit een zeer zonnige maand en ook bracht deze maand de grootste positieve temperatuurafwijkingen. In deze eeuw waren alleen April 1943 en 1949 nog iets warmer. Het aantal dagen met een maximum tem peratuur boven de 20 gr C was sedert 1865 in April niet meer zo groot geweest. Het was dan ook de mooiste maand van het gehele jaar. Mei was zeer droog (Groningen 17, De Bilt en Den Helder 18 mm regen). Na 1896 waren April en Mei in ons land niet meer zo droog geweest. Totaal werden er in het voorjaar te De Bilt 546 uren zonneschijn waargenomen te gen 501 normaal. In De Bilt viel totaal 110 mm neerslag normaal 150. mm en er kwamen 14 vorstdagen voor normaal 16. In het midden van Mei traden plaatselijk schadelijke nachtvorsten op, o.a. op Hemel vaartsdag 22 Mei. De zomer heeft ons teleurgesteld; er kwa men te De Bilt maar 13 zomerse dagen voor tegen 18 normaal. Hoewel de etmaal-tempe ratuur vrijwel normaal was, bleef het over- PROVINCIALE PLANNEN VOOR ONS EILAND Tijdens de algemene vergadering van de Z.L.M. te Middelburg deelde Gedeputeerde C. Philipse mede, dat het provinciaal be stuur van Zeeland ruilverkaveling van het gehele eiland Tholen heeft aangevraagd. Wanneer men op dit voorstel goedkeu ring krijgt, zal eerst tot uitvoering van deze plannen kunnen worden overgegaan, indien daartoe de wens uit ons eiland zelf te ken nen wordt gegeven. Zo'n verkaveling zou ongeveer 15 jaar duren en aan vele inwo ners arbeid verschaffen. De Cultuurtechnische Dienst zal hiertoe reeds voorbereidingen treffen, die al zon twee jaar vergen. Verder deelde dhr. Philipse mede, dat ook Zeeland gelden krijgt uit het 68 millioen gulden fonds voor het scheppen van werk gelegenheid. Hoeveel precies kon hij nog niet mededelen. Bekend was al dat er f 90.000 door de provincie beschikbaar is gesteld voor de Vrijdag jl. aanbestede weg StavenisseSt. Annaland. Eveneens dat het laatste deel van de Thoolse rondweg is goedgekeurd, waarbij 7 huizen zullen moeten afgebroken, maar waarvoor weer pogingen worden aange wend bouwvolume te krijgen. Ook de Poort- vlietse rondweg staat op het programma. Door mr. A. J. v. Weel werd in een ver gadering van de Prov. Staten op Dinsdag 23 December meegedeeld, dat onze provin cie over de jaren 1954, 1955 en 1956 twee honderd drie en zeventig woningen meer krijgt te verdelen dan gedurende de vorige drie jaar (1951 t.m. 1953). In totaal 1236 woningen. KERKRËGËNJASSEN Ds. Wilman, Ned. Herv. predikant, schreef dezer dagen in zijn blad over: Kerkregen j assen. Zondag jl. toen het bijna de hele dag en vooral tegen de aanvangsuren van de kerkdiensten zo hard regende, is het mij duidelijk geworden, dat er in onze ge meente een groot tekort bestaat aan kerk- regenjassen. Het gevolg daarvan was, dat misschien een derde deel van hen die ge woonlijk des Zondags naar de kerk komen, deze Zondag op zijn post was. Wel hebben al de boeren een melkregen- jas, de zakenmensen een zakenregenjas, de dames een winkelregenjas, enz., enz. want regen of geen regen, ieder gaat er door naar zijn werk, maar regent het op de Zon dag, dan verzuimt minstens tweederde deel der gemeente de dienst des Heren bij ge brek aan kerkregenjassen. Nu heb ik eer lijk gezegd nog nooit gehoord van een zaak, die zich speciaal toelegde op kerk regenjassen. Zou ze er niet zijn Dat lijkt mij uitgesloten. Bij zo'n groot tekort aan kerkregenjassen moet ze er toch wel zijn en druk beklant worden bovendien. Maar misschien weten U en ik het juiste adres niet. Wie meldt het mij Het adres wil ik voor allen, die nog geen kerkregenjas hebben, graag in het volgend nummer van de Kerkklok vermelden. En voor het geval deze zaak er nog niet is, zal ik voor mijzelf een vestigingsver gunning aanvragen. W. Wilman, Ned. Herv. predikant te Oudeschoot, je adres voor kerkregenjassen; dat klinkt. Gezien de opkomst der gemeente op die regenzondag, verwacht ik veel klandizie uit eigen gemeente en mogelijk ook nog wel van buiten uit. Zolang deze zaak nog niet in kannen en kruiken is, is het bij Kerkeraadsbesluit de gemeente toegestaan op regen-Zondagen ook in winkelregenjassen, zakenregenjassen, melkregenjassen en welke regenjassen er maar meer mogen zijn, ter kerk te komen. WERKLOOSHEID Per heden zijn bij, het Arbeidsbureau te Tholen 435 personen als werkzoekend inge schreven, als volgt gespecificeerd: Tholen Poortvliet Scherpenisse St. Maartensdijk Stavenisse Oud-Vossemeer St. Annaland St. Filipsland 49 39 32 117 34 69 57 38 (23) (14) (12) (42) 9) (20) (30) 5) De tussen haakjes geplaatste cijfers geven de aantallen arbeiders aan, welke bij de D.U.W. zijn, tewerk gesteld. Op het object Hollaerepolder werken ongeveer 80 perso nen, de overigen zijn geplaatst in Schou wen en Walcheren (kamparbeiders). DE DERDE JAARGANG VAN HET ZEEUWS TIJDSCHRIFT Daarvan kwam het eerste nummer half Dec. uit. Onmiddellijk treft de mooie foto op het omslag van de tewaterlating van de Kungsholm. Met een mooi gedicht van de in Ovezande geboren dichter Lou Vleugels wordt de weer interessante inhoud van dit nummer geopend. In een artikel van Dr. W. J. Noordhoek, leraar aan de Chr. H.B.S. te Den Haag geboren te Wolfaartsdijk worden de werken van de 18e eeuwse dichter Perponcher be schreven, inzonderheid dan het gedicht „De Zeeuwse Graanbouw". Men krijgt hierdoor een indruk van het 18e eeuwse boerenleven in Zeeland en de typerende trekken die ook de schrijver van die eeuw kentekenen. Over de restauratie van de Abdijkerken te Middelburg handelt de beschouwing door ir. H. de Lussanet de la Sablonière. Een natuurreservaat van de Zwarte Pol der tussen Groede en Cadzand is de wens van A. de Visser. Over het merkwaardige leven van de avonturier Johannes Cato Kamerling schrijft Dr. H. W. Staverman, oud-directeur van de R.H.B.S. te Deventer. Deze Kamerling kwam naar Brouwershaven en huwde daar een burgemeestersdochter. Behalve deze artikelen vonden we in dit nummer ook een inlegvel van de redactie, die bestaat uit de heren L. W. de Bree, ir. P. J. 't Hooft, drs. L. Lockefeer, H. Pieters en drs. M. C. Verburg, waarin op de eerste en tweede jaargang een korte terugblik wordt geworpen. Zoals wij al eerder opmerkten, zo is ook deze redactie tot de conclusie gekomen, dat de artikelen een nog te sterk objectief karakter dragen en de persoonlijk getinte bijdragen nog te gering zijn. In de derde jaargang wil men het tijdschrift nog meer verlevendigen door het plaatsen van kleine bijdragen van diverse aard, terwijl het ook zeer op prijs zou worden gesteld, wanneer de lezers dit doel helpen bevorderen door meer contact op te nemen. De redactie succes toegewenst aan het begin van het derde jaargang. óók om zuurbrand ts voorkomen! U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. dag te koel. De warmste dag, welke in De Bilt ook de enige tropische dag werd, was 6 Juli met 30.9 gr. C. Er werden 606 uren zonneschijn geregistreerd tegen 610 nor maal. Juni was de zonnigste, Juli de warm ste en gemiddeld over het gehele land ook de natste van de drie zomermaanden. De zo geliefde vacantiemaand Augustus bracht ook een tekort aan zonnewarmte, slechts 2 zomerse dagen tegen 6 normaal en te veel regen. Totaal viel er in De Bilt in deze zomer 230 mm (normaal 222 mm), in Maas tricht 298 mm tegen in Den Helder slechts 124 mm. De herfst ligt ons nog vrij vers in het geheugen en hierover valt geheel geen goeds te zeggen. Het was de koudste herfst se dert 1805 met midden November al sneeuw. In De Bilt 17 vorstdagen tegen 10 normaal. Ook viel er te veel regen, n.l. in De Bilt 233 mm tegen 210 normaal, in Vlissingen zelfs 387 mm. In het Zuidwesten en Wes ten van ons land was de herfst dit jaar buitengewoon nat. September was in de laatste 250 jaar slechts één keer kouder geweest en wel in 1912, November was na 1925 niet meer zo koud geweest. Het jaar 1952, berekend van winter tot winter (1 December 1951 tot en met 30 November 1952) is, wat de temperatuur be treft, toch nog vrijwel normaal geëindigd met een uurgemiddelde van 9.1 gr C tegen 9.2 normaal. De winter was 0.7 gr C te zacht, de lente 0.9 te zacht, de zomer nor maal, de herfst 2.1 gr C te koud. In De Bilt viel totaal 761 mm neerslag (normaal 764 mm), in Den Helder, totaal 722, Gro ningen 809, Vlissingen 932, en in Maas tricht 893 mm. Er werden in De Bilt totaal 63 vorstdagen gemeten tegen 68 normaal, verder 14 zo merse dagen normaal 23 en totaal 1619 uren zonneschijn tegen 1597 normaal. Een jaar met een fraai voorjaar, te weinig warme zomerdagen en een bedroevend slechte herfst met veel koude dagen, vroege vorst en teveel regen. Uitgaande van de normaalcijfers kan worden gezegd, dat, hoe wel het geen buitengewoon slecht jaar is geweest (er is veel gegroeid), het komende jaar toch al gauw beter kan zijn, vooral wat de zomer betreft. Laten wij daarom met enig optimisme het nieuwe jaar tegemoet gaan. Wij hopen met U in 1953 hoge cijfers voor zonneschijn en zomerse dagen, lage cijfers voor regenval en aantal koude dagen, te kunnen geven. (Nadruk verboden) J.H.P.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 10