D.D.D. Een bemind Predikant overleden. KERKNIEUWS VEILINGBERICHTEN GRIEP! ST. ANNALAND STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE THOLEN KERSTWIJDING. Op Maandag 22 Dec. a.s. houdt de Herv. Ver. „Kerkelijk Leven' te Tholen haar Kerstwijding onder leiding van Ds. van Winterswijk uit Grijpskerke in het voorm. Distributiekantoor. OUD-V OSSEMEER BEROEPEN Door de Ger. Kerk alhier is een beroep uitgebracht op ds. A. Koning uit Barchem. Tot ouderling aan de Ger. Kerk is her kozen dhr. Mr. J. J. Versluijs In de plaats van de aftredende diaken dhr. Jac. Witte is gekozen dhr. A. Jansens, ZENDINGSCOLLECTE. De te Oud Vossemeer in de Herv. Kerk gehouden col lecte voor de Zending heeft 126,57 opge bracht. STAVENISSE BEROEPEN. Ds. G. Enkelaar, em predikant te Stavenisse, ontving een be roep naar Zijderveld, als hulpprediker der Ned. Herv. Kerk. SCHERPENISSE Bij de gehouden stemming voor Kerk voogd werd herkozen dhr. M. D. A. Geuze en in de vacature van dhr. J. Oudesluys dhr. J. M. Dijke. Beiden hebben deze be noeming aangenomen. POORTVLIET BEROEPEN. Bij de Ned. Herv. Kerk te Poortvliet is beroepen Ds. D. J. van der Graaf uit Leerbroek. ANNA JACOBA POLDER: De Dankdagcollecte in de Geref. Kerk alhier heeft ruim 1200,opgebracht. STEMMEN VAN LEZERS (Buiten verantw. v. d. Redactie) OPEN BRIEF AAN HEER X Als men de onbekende bericht gever(s) die „De Waarheid" aan nieuwe „waarheden" heeft (heb ben) geholpen, zou geloven, ziet het er niet zo best uit in Tholen. Een hele serie wandaden wordt de Thoolse bevolking ten laste gelegd. En bij de niet-Tholenaar rijst dan vanzelf de vraag: „Is dit alles waarheid Zeker, iedereen, die zich als vreemdeling in het eiland Tholen vestigt, zal wel eens wat op z'n nieuwe stad- of dorpsgenoten aan te merken hebben, ja zich misschien zelfs wel eens ergeren aan een ze kere starheid, die vooral op gods dienstig gebied bij de bevolking niet valt te ontkennen. Maar elke streek, elk land heeft zo z'n eigen aardigheden. Waarom Tholen dus niet? Maar de onbekende berichtgever, of schrijver, of wie het dan ook moge zijn (voor 't gemak zal ik hem heer X noemen) loopt wel heel erg hard van stapel en komt met feiten aandragen, die pertinent leu gens zijn. Ik ken de jeugd uit verschillende streken van ons land van zeer na bij. En omdat ik ook de Thoolse jeugd ken, valt het me niet moeilijk een vergelijking te trekken. En dan valt het met die Thoolse jeugd heel hard mee. Ik durf hier te getuigen, dat op vele plaatsen de jeugd veel bruta ler, vernielzuchtiger of lastiger is. Dan denk ik in de eerste plaats aan onze grote steden: Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. Om een paar voorbeelden te noe men: In Den Haag is geen enkele publieke telefooncel veilig voor de jeugd. En heeft heer X 's avonds wel eens gelopen door de Vlaming straat in Den Haag Daar is het inderdaad veelal zeer walgelijk. Laat hij de Haagse politie eens op bellen En dan heeft die Haagse jeugd nog wel zo veel tot z'n beschikking: jeugdvereniging, allerlei sportclubs, theater, bioscoop, dansvloeren en wat dies meer zij. Het ontbreken van dergelijke dingen noemde U toch als oorzaak van de Thoolse baldadigheid, heer X En nog meer voorbeelden zou ik kunnen noemen. Ik laat dat echter na om niet te vervallen in de laster taal van „De Waarheid". Boven dien heeft de bovengenoemde jeugd ook z'n goede zijde, evenals de Thoolse jeugd die heeft. Wilt U die goede zijde van de Thoolse jeugd weten, heer X Nou, bij voorbeeld dit: er groeien geen com munisten uit Het onderwijs in Tholen staat op een zeer hoog plan, is ook zeer mo dern. Men heeft er schoolradio, schoolfilms, men houdt er allerlei excursies, men maakt schoolreizen, die enkele dagen duren, men ge bruikt de meest moderne leermidde len. Op vele plaatsen is men lang zo ver nog niet De Thoolse dominees ken ik niet allemaal. Ik ken er eigenlijk maar een goed. Toevallig, dat U die juist niet kent. Had U hem gekend, dan had U niet zulke onzinnige dingen over onze dominees geschreven. Dronken mensen. Waar komen ze niet voor Onder de waarheidslievende Waarheidslezers in elk geval wel Er worden, volgens U, in de Een- drachtbode allerlei lasterpraatjes geschreven over de Sowjet-Unie. 't Is maar hoe je het bekijkt. In „De Waarheid" komen in ieder geval ook lasterpraatjes voor over Ame rika, over de Europese samenwer king en zelfs over Tholen. Misschien mag ik U ook nog een raad geven, heer X Maak voortaan wat meer studie over het onderwerp, waarover U schrijft of spreekt. Als U bijvoorbeeld van Tholen meer studie had gemaakt, had U geweten dat het geen dorp maar een stadje is. Niet dat dit feit zo belangrijk is. 't Staat alleen een beetje onbenullig, wanneer blijkt, dat men over iets wil schrijven, waar men niet genoeg vanaf weet. Over de verschillende andere dingen, die door U genoemd wor den, zwijg ik nu maar, deels omdat ik er niet over oordelen kan (dat kunnen de Tholenaars overigens zelf wel) en deels omdat het me niet zint op alle laaghartige be schuldigingen in te gaan. Zoiets ver veelt gauw. Liever schrijf ik nog iets anders. Vanaf de eerste dag, dat ik hier was, is me gebleken, hoe vriendelijk de Thoolse bevolking is. Van alle kanten kreeg ik uitnodigingen om er te komen eten, te komen koffie drin ken, te komen buurten 's avonds. En toch was ik toen voor hen nog een volslagen vreemde. Zo veel uit nodigingen kreeg ik, dat ik er lang niet altijd gevolg aan kon geven. Die eerste indruk werd later door andere indrukken steeds meer be vestigd. Dan het mooie Thoolse land. Het spreekwoord „onbekend maakt onbemind" is er de oorzaak van dat er betrekkelijk weinig vreemdelingen komen om er een kijkje te nemen of een poosje te verblijven. Aan schoonheid ontbreekt het Tholen zeker niet. Prachtige watervlakten, uitge strekte vruchtbare akkers, een mo derne brug, een historische kerk, enz. De nabijheid van grote bossen maakt een verblijf dubbel zo aan trekkelijk. Vanwaar dan de onbe kendheid Vanwaar de waan-ideën over dit eiland Alleen door ver keerde voorlichting, 't Wordt hoog tijd dat dit eens verandert Toen ik me in Tholen ging ves tigen, haalden vele oude kennissen de schouders op: „Wie gaat daar nou heen Maar een ieder van hen, die me in Tholen heeft opgezocht, moest bekennen, dat Tholen hard meeviel. Inderdaad, meer dan dat. In Tholen kan men rustig z'n fiets ergens neerzetten, zonder die op slot te doen. Men behoeft niet bevreesd te zijn, dat hij gestolen zal worden. Er zijn genoeg plaatsen, waar men dat niet hoeft te proberen. En Tholen laat ik stoppen. Per slot van rekening behoeft goede wijn geen krans. Alleen tot slot nog dit. Ik wil niet beweren, zoals ik trouwens al ge zegd heb, dat Tholen en de Thole naars volmaakt zijn. Allerminst. Verschillende dingen zouden er zeker wel verbetering behoeven. Maar heer X, wanneer u critiek heeft, schaam U dan niet voor uw naam en verschuil u niet achter de redactie van een krant. Voorts, dat LAAT HET FEESTDAGEN ZIJN in December; ook voor Uw zieken, herstellenden en ouden van dager. PLEEGZUSTER BLOED- WIJN is heerlijk van smaak en zeer versterkend. alle door U genoemde wandaden juist in „de Waarheid" worden be kend gemaakt, wijst er op, dat U tot een bepaalde verdachte politieke partij behoort. Ieder goed Vader lander kan het zich tot een eer rekenen door lieden van die richting te worden gehekeld. Die eer is thans ook Tholen te beurt gevallen. Voorwaar een grote dag in de Thoolse geschiedenis. Joseph A. Brusse. Naschrift redactie. Bovenstaande pennevrucht is niet de enige critiek geweest die naar aanleiding van het in ons vorig nummer overgenomen artikel van iet communistische dagblad „De Waarheid" binnenkwam. Maar de inhoud lijkt zoveel op elkaar, dat we met het afdrukken van deze in zending wel kunnen volstaan. Te meer omdat deze critiek afkomstig is van een niet-Tholenaar van ge- Doorte. Bovendien en begrijpelijk verviel men daarbij nog al eens in herhalingen en onderstrepingen van óns commentaar. Er zat ook nog een humoristische cant aan dit geval. Een inzender was nl. onmiddellijk na het lezen van het gewraakte artikel in de pen Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling. 35 ct. per 100 gr. KINGFABRIEKEN TONNEMA N.V. geklommen en de inhoud van zijn brief kwam in het kort hierop neer „hoe heb ik het nu met je, ik begrijp er niets van." Hij was nl. van mening dat wij het „Waarheids"-artikel geschreven hadden. Later kwam er een dikke verontschuldiging, want toen had hij ook het commentaar en het „onder schrift" van het artikel beter gele zen. Hem behoeven we dus niet meer te beantwoorden omdat het hem duidelijk is geworden, dat be doeld artikel werkelijk afkomstig was uit het Communistisch blad „De Waarheid". Wanneer er soms nog meer zijn tot wie dat niet is door gedrongen, dan willen we die gaar ne naar het vorig nummer verwijzen en dan meer speciaal naar de bron vermelding en het „commentaar". Tenslotte. „De Waarheid" is thans wel voldoende belicht. TÜTTTZ Niet krabben. De helder I B- I I 14 vloeibare D. D. D. kal- VJ JÜU1V meert de jeuk in enkele seconden, aoodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN MOEDER Zachte meesters maken stinkende wonden, was het motief waarmede Uw redactie zeer terecht de pen opnam tegen het zeer on sympathieke sensatie-artikel in „de Waar heid" van 2 Dec. J.l. De redactie van onze Thoolse bevolkings groep, van het grote Thoolse gezin, daarop is vanzelfsprekend zeer verschillend van karakter, doch over het algemeen waardig en hoogstaand. Toch wilde ik als buitenstaander en ob jectief beschouwer van het geheel, niet ach terblijven mijn gedachten kenbaar te maken, daar uit verschillende gevallen wel geble ken is, dat men mij nog niet goed kent. Wat ook te verstaan is, daar ik vooral een tegenstander van publiciteit ben, en maar liever rustig mijn arbeid verricht. Zo ben ik nu tot mijn grote spijt in verband met ons werk in 't algemeen belang, gedwon gen mij uit te spreken, echter niet als een excuus aan U, mijn beste vrienden, want voor wat anderen miszegden, neem ik geen enkele verantwoording op mij, dat kan ik met om de eenvoudige reden dat ik in geen enkel opzicht denigererend over U sprak, net tegendeel is waar. De zaak ligt echter dieper en is veel belangrijker dan velen van U vermoeden. Als wij het Babyion der tegenwoordige wereld aanschouwen, bekruipt ons een sterk gevoel van onbehagen. Wij kunnen als denkend en handelend mens, drie dingen doen, n.l. ons partij stellen en gaan strijden aan de zijde van een of andere overtui ging of richting, we kunnen ons distan- cieeren, geen partij kiezen en de weg van de minste weerstand trachten op te zoeken, een ander de kastanjes uit het vuur laten nalen, en toch achteraf profiteren van een anders activiteit. En we kunnen ten derde trachten te bemiddelen, trachten de ontwik keling van het gehele wereldbeeld te begrij pen en contact te leggen tussen de diverse ideën die in de loop der eeuwen en geschie denis in het mensdom gegroeid zijn. Voor waar geen eenvoudige taak, doch de mooi ste die men zich denken kan. Primair geldt dit voor de opbouw van het gezin, en zo dit gezond is, kan men een gezonde maat schappij verwachten. btraks vieren wij Christenen het Kerst feest, het feest der geboorte van Gods neilig licht, de geboorte waarvan het Woord spreekt, „Alzo lief heeft God de wereld dat Mij ons zijn eniggeboren Zoon zond riet is diezelfde Moeder Maria, eerst geluk zalig bij de kribbe, later in tranen bij het kruis op Golgotha. Onder U, beste vrienden, is een Moeder, een Moeder die verder denkt en handelt, dan de zorg voor haar huis, de blinkende meubelen en ramen, en het schoon geschuur de stoepje op Zaterdag. Deze Moeder denkt niet alleen aan de dagelijkse zorgen voor haar kinderen, deze Moeder maakt zich ook zorgen voor de toekomst en het lot van haar en andermans kinderen aan het kruis der strijd te worden geofferd. Het kan Gods wil toch niet zijn, dat onze zonen, kinderen nog, onderwezen wor den in het gebruik der meest geraffineerde en geprefectioneerde vernietigingsmiddelen, om daarmede andere kinderen van een Moe der op te ruimen Ik stel hier eerlijk, goed bedoeld en open de vraag aan alle echte en goede Moeders: offert gij graag Uw kind wat jaren lang Uw grootste liefde en zorg had op, aan de alles verslindende ver blinde oorlogsmoloch, die de mensheid slechts ten strijde voert uit puur egoisme Ik geloof zeker te mogen zeggen dat gij mij met een grondig „NEEN" zult antwoor den, welke overtuiging gij ook belijdt. In onze wereld, eeuwenlang geregeerd door mannen, is een stelsel opgebouwd, wat nu niet bepaald bewonderd kan wor den. Zo deze wereld door enkel vrouwen geregeerd ware, ook dan deugde het geens zins. De toekomst zal ons moeten brengen tot een wereld geregeerd door beide, door- verstandelijk denken en gevoelsdenken. Mijn beste vrienden, dit is geen theatraal gedoe, dit is de nuchtere realiteit, waar voor we ons hoofd niet in 't zand behoeven te steken. Het kan God's wil toch niet zijn, dat wij geslacht na geslacht elkander uit roeien, om de eenvoudige rede dat de een meer aan aardse schatten heeft vergaard dan de ander? Ik gun mijn medemens van harte zijn rijkdom, als hij deze rijkdom als een wijs en verstandig mens beheert, zal zijn bezit niet door anderen belaagd worden. Wij zijn niet allen bekwaam de schatten der aarde te beheren, dit is slechts enkelen gegeven, die God s Woord kennen, in deze vorm, dat zij dan alleen Christus kunnen volgen, indien zij los van de schatten der aarde staan. Het is slechts alles ter leen, van de geboorte tot de dood. Begrijpt ge nu, beste vrienden, wat wij nooit het zwaard der stof, maar wel dat der geest zullen opnemen, dat wij zullen trach ten de jeugd van heden op te voeden tot de verdraagzame begrijpende mens der toe komst. Straks zal de jeugd van heden op de plaatsen van de diplomaten en regeer ders zitten, hopende niet met moordwerk tuigen in hun zakken, om hun z.g. tegen stander te liquideren, als zij in geestelijke beschaving, zieleadel en woorden tekort schieten. Groot geduld en liefde is hier een voorname factor, haat en angst is ons onbekend. Angst hebben wij alleen voor het lot onzer kinderen, in deze verworden wereld van allerlei ismen. In de laatste wereldoorlog had ik het zeer twijfelachtig genoegen, in de loop van het wapen te mogen schouwen van hem die zich mijn vijand noemde, ik heb hem slechts op het gevaar van deze situatie gewezen, en hem zijn positie als mens duidelijk gemaakt, wij zijn als vrienden gescheiden, zonder haat. Geleid door deze gedachten dragen wij ons werk blijmoedig uit, aan een ieder die hier voor belangstelling toont. Dat men van zekere zijde hier munt tracht uit te slaan, en wel op zeer onsympathieke manier. Vader vergeef het hem, want hij weet niet wat hij doet. Tot slot van mijn open brief aan U allen kan ik slchts dit zeggen, „Voor Eén buig ik in volle deemoed het hoofd, en dat is voor mijn Schepper. En verzoek ik U mijn beste vrienden te lezen, Mattheus, Hfst. 5. W. J. Reder. THOLEN. Voor de aanvang van de uienveiling op 16 December jl. te Tholen werd door de veilingmeester, de heer A. de Kool een woord ter nagedachtenis gesproken bij het overlijden van dhr. J. Overbeeke. Spreker schetste de overledene als een getrouw vei lingbezoeker, een eerlijk koopman en voor zichtig adviseur. Persoonlijk dankt hij hem als vriend. Nadat 1 minuut stilte in acht was genomen nam het veilen een aanvang. Gwone uien 19.91 tot 20.09. Bonken 19.11. Driel. 28.40. Picklers 35.52. Stek- uien 3.31. Aanvoer 50 ton. ST. ANNALAND. Dinsdag 16 Dec.: Uien middel 19.80 tot 19.00. Bonken 18.98. Driel. 27.99. Picklers 35.75. Aanvoer 37 ton. 18 Dec.: Uien middel 20.01 tot 20.29. Bonken 19.49. Driel. 28.40. Picklers 35.53. Aanvoer 55 ton. De eerstvolgende veiling wordt gehouden op 6 Januari 1953. SCHERPENISSE. 18 Dec.: Gewone uien 20.05. Bonken 19.49. Driel. 28.40. Picklers 35.53. Aanvoer 20 ton. ST. MAARTENSDIJK. 16 Dec.: Gew. uien 19.80 tot 19.82. Bon ken 18.90. Drielingen 27.30. Picklers 25.30. Stek 3.20. Aanvoer 35 ton. Peen B en C 12.00. Aanvoer 20 ton. 18 Dec.: Gew. Uien 20.60. Bonken 19.90. Drielingen 28.00. Picklers 35.40. Stek 3.30. Aanvoer 50 ton. WEG ST. ANNALAND—STAVENISSE AANBESTEED Vrijdag 19 December werd de nieuw aan te leggen weg tussen genoemde gemeenten te Middelburg aanbesteed. Er waren zes inschrijvers, t.w.: L. v. Popering, Bruinisse, 209.900,M. v. d. Velde, Bruinisse, 207,000,Johs. Moerland, St. Anna- land 204.000,—; Anth. v. d. Werf, St. Maartensdijk ƒ204.000,Johs. v. Vossen en K. J. Moerland, St. Annaland 198.880, Firma W. v. Vossen 6 Zn., St. Annaland 196.500,—. Men kan wel aannemen, dat het werk aan de laagste inschrijver, dus aan laatst genoemde zal worden gegund. De totale be groting was 540.000,maar de provincie levert zelf zand en klinkers. Een jaar na gunning moet het werk zijn uitgevoerd. De firma W. v. Vossen Zonen waren vorige week ook laagste inschrijver voor onderhoud weg St. FilipslandZierikzee bij een inschrijfsom van 9999,Dit werk is reeds gegund. Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 47 ct. KLOPJACHTEN Vorige week werd in de Uiterst Niewlandpolder een klopjacht ge houden, die aan 53 haasjes het leven kostte. Deze week kwam men dich ter bij het dorp en Dinsdag werden 78 hazen geschoten. Over het al gemeen is het geen best jachtseizoen nu verschillende van deze diertjes het „haasje" zijn geworden Sdoor het natte weer gedurende dit najaar. UITVOERING W.H.S. In de zaal van dhr. F. Rijnberg hied de s.v. „W.H.S." haar jaar lijkse uitvoering. De zaal was goed bezet toen dhr. Abr. Soeters met een welkomstwoord opende. De hoofd schotel van deze avond vormde het door enkele leden opgevoerde toneelspel „Mensen in botsing", door Ben v. d. Holst. Daarmee heeft men dit jaar geen bijzonder goede keus gedaan. Inhoud en strekking van het vorig stuk „Rauwe grond" was naar onze mening heel wat beter. „Mensen in botsing" was meer gezocht, weinig realistisch. De fps^airLeeüwörnjeröiict^d^&S-jarig^eeftijt^ Voor de Oud Geref. Gemeente te St. Filipsland was de week voorafgaande aan deze Kerstdagen 'n droeve week. Hun pre dikant, Ds. van Leeuwen zou te Loenen aan de Vecht een vacaturebeurt vervullen op Zondag 14 December jl. Dezelfde mor gen werd hij dood in zijn bed gevonden. Een hartverlamming had een einde aan dit werkzame leven gemaakt. 7 jaar diende hij de gemeente, waar hij kwam te overlijden. Op 16 Maart 1950 deed hij zijn intrede te St. Filipsland, waar hij werd bevestigd door Ds. J. van Dijke van Capelle aan de IJssel. Nog geen drie jaar mocht hij St. Filipsland dus als herder en leraar dienen, maar in die betrekkelijk korte tijd heeft hij zich in die gemeente zeer bemind gemaakt. Niet alleen omdat men graag onder zijn gehoor was, maar vooral ook om zijn vele huis- en ziekenbe- zoeken.- Die genegenheid bleek ook Donderdag jl., toen wijlen Ds. van Leeuwen te St. Filips land werd begraven. Uit alle delen van het land waren zijn vrienden aanwezig. Onge veer 1000 mensen vulden het kerkgebouw, waar de lijkdienst werd gehouden. O.a. was aanwezig Ds. Blaak, Ds. Dumarchie van Voorthuyzen, Ds. de Jong, Ds. Wiltink, Ds. Smit, Ds. Mieras en de oefenaar Kamp. Ds. de Lint van de Ned. Herv. Gemeente, burgemeester en wethouders, dokter Men ger, ouderling J. van Hekke van de Geref. Gemeente, het schoolbestuur der oud-Geref. gem. school en anderen. Ds. Mieras hield een rouwdienst naar aanleiding van 2 Sam. 1 26. Op de be graafplaats werd gesproken door Ds. Blaak, die wees op het verschil in sterven tussen de rechtvaardigen om tot slot nog een woord van troost te spreken tot Mevr. de Wed. van Leeuwen en de kerkeraad. Burgemeester de Jonge schetste de over leden predikant als een goed en eerlijk mens. Dikwijls, aldus spreker, hebben B. en W. met hem besprekingen gevoerd over ver schillende aangelegenheden, die steeds aan genaam verliepen. De gemeente heeft veel aan hem verloren, wanneer men het opbou wend werk bekijkt, door hem verricht. Hij wenste de Wed. van Leeuwen sterkte en berusting toe in deze moeilijke weg; de rust die overblijft voor al het volk van God. Ouderling M. den Braber wees op de kort stondigheid van het leven, dat in een ogen blik kan worden afgesneden, zoals dat hier weer gezien is. Eenmaal moeten we allen sterven en dan dienen we bereid te zijn. Ook hij sprak woorden van troost tot de naaste familie, verklarende op goede gron den te mogen geloven, dat echtgenoot en predikant de eeuwige zaligheid is ingegaan. Door de slechte weersomstandigheden werd de plechtigheid in de kerk beëindigd door Ds. du Marchie van Voorthuysen, die nog sprak naar aanleidiing van Openb. 7 7. Ook nu was de belangstelling in het kerkgebouw zo groot, dat niet allen konden zitten. Op de begraafplaats waren naar schatting 1300 mensen aanwezig. Om 1 uur was deze aangrijpende plechtigheid door Ds. Mieras begonnen, om half vijf werd ze door Ds. du Marchie van Voorthuysen gesloten. schrijver heeft getracht er een zeker drama van te maken, wat hem in feite toch niet is gelukt of ten dele door al te veel verwikkelingen. En zo werd vooral de vertolking voor de dames erg moeilijk. Slechts een enkeling slaagde er in zijn rol vol komen te beheersen. Dat is teleur stellend voor de spelers, die er overigens hun uiterste best op ge daan hebben. In de pauze werden enkele prijzen verloot om de onkosten te dekken, waardoor een goede 70.-— werd ontvangen. ROODE KRUIS FILM In hotel „Havenzicht" werd Maan dagavond de Roode Kruisfilm ver toond „Dr. Ehrlich's geheimzinnige kogel", een meer wetenschappelijke film, die door verschillenden wel licht minder goed begrepen is dan oijv. destijds „Leny Rosner". Toch is ook dit een mooie film, wanneer ze begrepen wordt. Er was goede belangstelling en daarom ook was het resultaat van de gehouden verloting, waarbij door patiënten vervaardigde artikelen als prijzen dienden, bevredigend. De plaatselijke vertegenwoordiger van „Het Ned. Roode Kruis", dhr. C. J. C. Boot wees er in zijn openingswoord op, dat St. Anna land dit jaar eigenlijk niet aan de beurt was voor de Roode Kruisfilm, maar door het uitvallen van een andere gemeente was dit nog moge lijk geworden. Het verheugde hem zeer, dat er vooral zoveel jonge mensen aanwezig waren. In deze gemeente hebben we een mooi leden tal, maar zoals elders op ons eiland nog te weinig medewerkers. Daarom wekte hij vooral de jon geren op zich op te geven als E.H. .3.0.cursist, waarna men bij het be halen van het diploma als Roode Kruis-helper of helpster kan worden ingeschakeld. Burgemeester Boo gaard liet mede van zijn belangstel- ing blijken. zet. Tot besluit werd een fraaie kleurenfilm over Venezuela ver toond waarna dhr. Houbiers de aanwezigen dankte voor de op komst. DE BIETENCAMPAGNE De laatste bieten werden deze week per schip naar Puttershoek vervoerd. Aan on derstaande fabrieken werden geleverd: Roosendaal 2.562.165 kg Dinteloord 1.783.506 kg C.S.M. 1.826.138 kg Zevenbergen 2.508.756 kg Puttershoek 2.323.357 kg Totaal 11.003.922 kg FILMVERTONING Op initiatief van de „Landbouw- cursus", werd op het gebied van and- en Tuinbouw, Donderdag avond in de zaal van dhr. J. C. Goedegebuure te Stavenisse door de Shell-Nederland N.V. een film vertoond. De avond werd geopend door de voorzitter dhr. M. Neele, die allen hartelijk welkom heette, in bijzonder de heren van de Shell en dhr. Gideonse (Hoofd der School). Als eerste film werd gedraaid .Paardekrachten voor de Boer". Die film geeft elke grondbewerking van de meest eenvoudige tot de meest gemechaniseerde vorm weer. De tweede film: „Het leven van de bladluis" deed het leven van de in secten zien, voorzover men dit met het oog op de bestrijding moet ken nen. Dhr. Houbiers gaf hierna een deskundige uiteenzetting over de bestrijding der insecten in de land bouw. Houbiers beantwoordde ver schillende vragen, waaruit bleek, hoe groot de belangstelling van de aanwezigen was. De zaal Goedege buure was tot de laatste plaats be BRUGERLIJKE STAND over de maand October 1952 Geboren: 5 Oct.: Johanna Cornelia, dt. van W. de Haan en H. J. M. Ooijen. 15 Oct.: Arie Pieter, zn. van M. van de Ree en H. C. Westdorp 18 Oct.: Dingenus, zn. van M. A. Hage en P. de Graaf. 24 Oct.: Laurens Cornelis, zn. van J. K. de Graaf en L. de Haan.. Ondertrouwd: 16 Oct.: Adriaan C. van der Graaff, 29 jr. en Maria A. Scherpe- nisse, 23 jr. 21 Oct.: Gerardus H. van der Vliet, 25 jr. en Pieternella J. van der Werf, 25 jr. Getrouwd: 9 Oct.: Leendert J. Koopman, 26 jr. en Maria P. Hoek, 22 jr. 30 Oct.: Adriaan C. van der Graaff, 29 jr. en Maria A. Scherpe- nisse, 23 jr. Overlijden: 6 Oct.: Johannes J. Polderman, 86 jaar, echtgenoot van J. C. van Iwaarden. 8 Oct.: Mattheus G. Lindhout, 18 jr. zn. van C. J. Lindhout en J. van der Reest. 12 Oct.: W. op den Brouw, 84 jr. weduwnaar van M. A. Kaashoek. 21 Oct.: Jacob op den Brouw, 85 jr. weduwnaar van J. Heijboer. 26 Oct.: Laurens C. de Graaf, zn van J. K. de Graaf en L. de Haan. over de Maand November Geboren: Pieter, zn. van J. A. van Hemert en C. H. Hoek. Izabella P. K. dt. van H. C. van Dijke en N. Bazen. Maart J., dt. van A. Polderman en A. G. Hage. Maartje C„ dt. van A. Polderman en A. G. Hage. Leendert D„ zn. van J. P. Kloet en G. M. S. Dorst. Cornelis M. H„ zn. van A. J. Zwagemaker en P. J. Franke. Willemina J„ dt. van H. J. Boo gaard en J. Kloet. Jozina, dt. van M. Scherpenisse en J. P. Hage. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: Geen. Overleden. Catharina de Viet, 51 jr. ev. van C. van Houdt. Elizabeth van der Jagt, 77 jr. wed. van J. v. d. Berg. Anna C. Muller, 61 jr. ev. van L. J. Muller. Maatje C. Polderman, 1 dg, dt. van A. Polderman en A. C. Hage. Maartje J. Polderman, 3 dg. dt. v. A. Polderman en A. G. Hage. Abraham Janse, 82 jr. wed. van M. Kloet. BURGERLIJKE STAND over de maand November 1952 Geboren: Cornelia Johanna, d. van W. Bijl en van L. Rottier Helena, d. van J. A. Slager en van H. P. Boon. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: Geen. Overlijden: Geen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 7