Eendrachtbode Raadsverslag St. Maartensdijk. WEK DE GAL IN UW LEVER OP 9e Jaargang No. 4 TWEEDE BLAD 12 December 1952 Een mooie rijksbijdrage voor torenrestauratie. Premie voor woningverbetering. Bijdrage v. d. nieuwe landbouwschool! te Scherpenisse. EEN MOOIE BIJDRAGE PREMIE VERBETERING WONING VOOR EEN NIEUWE LANDBOUWSCHOOL RONDVRAAG Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling. 35 ct. per 100 gr. De voltallige St. Maartensdijkse gemeenteraad kwam Vrijdag 5 Dec. in openbare vergadering bijeen on- onder leiding van burgemeester Bouwense. Secretaris dhr. Meloen. Na opening en vaststelling der no tulen worden de ingekomen stukken behandeld. Voor kennisgeving worden aan genomen een aantal goedgekeurde raadsbesluiten door Gedeputeerde Staten, zoals de verhuur van een tuintje aan de heer Zwagemaker, het verpachten van grond aan dhr. J. Heijboer, de straabelasting- heffing ook geldend voor gemeente woningen, een geldlening van 12525,een begrotingswijziging in verband met de restauratie kerk toren. Het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen schrijft met vreugde kennis te hebben ge nomen, van het raadsbesluit tot restauratie van de gehele toren. Van hetzelfde Ministerie werd bericht ontvangen, dat het rijk een subsidie van 60 tot een maximum van 90.000.— zal verlenen in de restauratie toren. Met grote vol doening heeft het Dag. Bestuur deze brief ontvangen en ook de raadsle den vinden het een prettig bericht. De totale kosten van deze verbete ring zijn geraamd op 165.000. Het Provinciaal Bestuur voteert hiervoor 6]/2 in de totale kosten, zodat de gemeente nog circa 33 rest om bij te dragen. Dhr. P. van Driel, B 66, vraagt de huurwoning van zijn overleden moeder te mogen overnemen. Pïij woont daar al in vanaf 1945. Allen zijn voor inwilliging van dit ver zoek. Dhr. Wesdorp, Wouw 91, vraagt reisvergoeding voor zijn zoon die de U.L.O. te Tholen bezoekt. Deze tegemoetkoming wordt verleend. Geen bezwaar is er tegen een be grotingswijziging van het Wezen Alg. Armbestuur alhier. Het centraal bureau voor Maat schappelijk Hulpbetoon vraagt een subsidie. Dit bureau geeft voor lichting omtrent het collecteplan. Wanneer men daarbij aansluit krijgt men hieromtenrt de gewenste in lichtingen. Maar het dag. bestuur stelt voor om dit niet te doen, wat de leden goed kunnen overnemen. Evenmin worder bijdragen verleend aan het Ned. Gesprekcentrum, dat 10.vraagt, noch aan het cen traal comité voorlichting Broeps- keuze. De erfpacht van dhr. J. J. Jasperse moet voor 1 Januari a.s. verlengd worden, waarop ook niemand tegen heeft. Er is een brief van de Min. van Wederoupbouw, enz. omtrent on derhoud woningwetwoningen en de betalingen, die nog een jaar kunnen worden opgeschort. Het wordt door de Raad evenwel niet gewenst ge acht dit laatste te doen, tenzij, zo vindt dhr. o.d. Brouw er andere plannen zijn, waarvoor men dat geld zou kunnen gebruiken. De voorzitter antwoordt dat het thans mogelijk is het onderhoud te financieren, dus schuift men het lie ver niet op de lange baan, waar mee allen het overigens eens zijn. De Bank van Ned. Gemeenten hebben een crediet in rekening courant ad 5000..goedgekeurd. De heer B. Franke vraagt op de lijst te worden geplaatst voor een perceel gemeente-bouwland. B. en W. stellen voor dit verzoek af te wijzen. Betrokkene is hier naar toe gekomen om te helpen op het land van zijn schoonvader, dus men meent, dat hij dit niet nodig heeft. Dhr. o.d. Brouwvindt dat men de algemene regel moet volgen en dat is de aanvragers op de lijst plaatsen. Komen ze aan de beurt, dar; kan men het altijd nog bekijken. Daartoe wordt besloten. Dhr. N. Bos vraagt of hij een tuintje mag huren van de gemeente volgens de bestaande normen. Er is geen bezwaar tegen. U zult 'h morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. De heer J. Geluk schrijft, dat hij per 1 Januari a.s. zijn taak het huis vuil op te halen, zal beëindigen. De voorzitter zegt, dat een op roep gedaan zal worden en men dit aan de laagste inschrijver zal gun nen. Men is er circa 2 X p. week 334 uur aan kwijt en tot op heden werd hiervoor 500.betaald plus voor extra werk 1.75 per uur 1 x per maand ophalen van scher ven). Paard en wagen moet hiertoe beschikbaar worden gesteld. Dhr. Lindhout van de Groene Dijk vraagt voor het verbeteren van zijn woning een premie. De voorzit ter antwoordt dat dit met mede werking van het Terlingenfonds mogelijk is. De verbouwing is be groot op 4800. Indien er geen bezwaar tegen is zal de gemeente een premie kunnen geven van 466.67. Allen zijn er voor dit te doen, waartoe z.h.st. wordt besloten In een vorige vergadering was besloten een bedrag van een ton te lenen voor torenrestauratie. Ged. Staten vinden dat men moet trachten dit bedrag te halveren. Dat zal de gemeente voordeliger uitkomen, te meer nu de werkzaamheden aan de N.H. kerktoren vooralsnog beperkt zijn. De Raad neemt dit over, zodat besloten wordt genoemd raadsbesluit in te trekken en de Bank van Ned. Gemeenten vriendelijk te verzoeken het eerstgenoemde bedrag te willen halveren. Anders zal de gemeente een behoorlijk renteverlies moeten lijden. Ook zal de verbetering stra ten (Markt enz. we! niet voor April kunnen worden uitgevoerd, terwijl vooralsnog evenmin geld nodig is voor verlichtingsovername door de P.Z.E.M. De haven-kade en liggelden wor den opnieuw vastgesteld. Met algemene stemmen wordt als lid van het Weezen Algemeen Arm bestuur herbenoemd de heer L. H. van As. Verder stonden op de voor dracht de heren S. van Gorsel en M. v. d. Hoek. De heer I. M. Hage vraagt van wege zijn gevorderde leeftijd ontslag als voorzitter van voornoemd col lege. Dit wordt hem eervol verleend met dank voor de zeer vele diensten als zodanig bewezen. De aftredende leden van de woon ruimtecommissie A. Everaars, M. van Gorsel, P. Jasperse, F. Lind hout en C. Scherpenisse worden met alg. st. herbenoemd. Er is een verzoek van de Stich ting voor de Landbouw om een jaar lijkse subsidie te verlenen van 120.-in verband met de nieuwe landbouwschool, die te Scherpenisse zal worden gebouwd. Aan de Z.L.M. zijn hieromtrent om meer dere gegevens gevraagd, maar die zijn nog niet binnen, aldus de voor zitter. Hij wijst er op, dat het dus in het voornemen ligt van de Z.L.M. te Scherpenisse een nieuwe land bouwschool te stichten. Het plan is een behoorlijk leslokaal te bouwen, een kamertje voor het Hoofd der school en een bijbehorende tuin. Dit alles is begroot op 40.000. De provincie zal hiertoe 25% bijdragen, zodat er nog een 30.000.bij moet Dat wordt dus 2000.per jaar exploitatiekosten. Dit bedrag is in 2 delen van 1000,— gesplitst. Scherpenisse draagt 500.'bij, de overige 500.zijn dan voor de andere gemeenten. Dit zijn er dus nog 6. St. Maartensdijk moet dan verhou dingsgewijze 87.50 susidiëren. B. en W. stellen voor dit te doen. De tweede 1000.— zal ook ten laste komen,- van de gemeenten, maar nu naar gelang het aantal leerlingen dat er van elke gemeente op die school gaat. Zijn er dan bijv. 50, dan moet per leerling 20.wor den bijgedragen. Zijn het er meer en dat is gewoonlijk het geval dan wordt het bedrag per leerling vanzelfsprekend ook minder. Dhr. Geluk vraagt of de cursisten ook schoolgeld moeten betalen. Wethouder Hage antwoordt hierop bevestigend. Dhr. o. d. Brouw: Veronderstel dat er 70 leerlingen komen, dan moet er toch een leerkracht bij en is er dan wel ruimte genoeg, waar hij zojuist van de voorzitter ver nam, dat er wegens ruimtegebrek thans moeten worden afgewezen. De voorzitter antwoordt dat de leerkrachten voor de volle 100 ten laste van het Rijk komen, even als verlichting en brandstof. Maar de ruimte, vraagt dhr. o. d. Brouw nogmaals. Hij is er voor, wanneer er iets nieuws gebouwd wordt, het niet tè bescheiden op te zetten wanneer men de kans loopt, dat men straks öf weer aanvragers moet afwijzen, öf weer gaan uitbrei den. Weth. Hage meent, dat er dan verschillende lesuren zullen worden gesteld. Allen zijn er voor genoemde bij drage voor deze nieuwe landbouw school te voteren. Dhr. Geluk vraagt of de rijdende baar er nu al spoedig kan komen. Er is bij het besluit daartoe gezegd: we zullen ze aankopen als er geld is. Nu was er wel geld voor aan koop van de hijsbok, maar blijk baar nog steeds niet voor de rij dende baar. De voorzitter antwoordt, dat er voor de hijsbok nog een post op dc begroting stond. Dhr. Koopman betreurt het raads besluit tot aankoop van de rijdende baar. Weth. Hage is het daarmee eens. Hij was en blijft er tegen. Dhr. o. d. Brouw wijst er op, dat dit een meerderheidsbesluit was en dan hebben B. en W. aan geen consequenties te denken, maar een voudig dat besluit uit te voeren, zo dra dat mogelijk is. De voorzitter antwoordt, dat er voor genoemd bedrag eerst dekking gezocht moet worden. Dhr. o. d. Brouw was vorige ver gadering niet aanwezig. Wel bij het onderzoek van de begroting. Toen is door de commissie geadvi seerd, de bestrating op groter wijze aan te pakken, dan aanvankelijk de bedoeling was. Wordt aan die ad viezen toch de hand gehouden Hij las er vorige vergadering niets van. Wanneer gaan we nu die straten verbeteren De voorzitter antwoordt, dat be kend is, hoe het eerst de Markt verbeterd zal worden, onmiddellijk daarna het middengedeelte opknap pen en dan bekijken wat het meest urgent zal zijn. Ja, maar wanneer begint men eigenlijk aan de Markt, zo herhaalt dhr. o. d. Brouw. De voorzitter antwoordt: Wan neer de P.Z.E.M. klaar is met het leggen van de kabel. De heer o. d. Brouw gelooft niet, dat dit van invloed zal zijn. Later moet de P.Z.E.M. de huizen weer aansluiten en dan krijgt men de zelfde opgravingen. Weth. Hage antwoordt dat het in de bedoeling ligt, wanneer de hoofdkabel gelegd is, onmiddellijk te beginnen. Wacht de P.Z.E.M. daar te lang mee, dan wordt al eer der aangepakt. Daarna sluiting. KINGFABRIEKEN TONNEMA N.V.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 3