WEEKBLQD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLRND EILAND jeugd kort OP HET wordt de THOLEN gehouden. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht LET U EVEN OP COMMENTAAR Levensdrift ontlaadt zieh in drink gelagen en andere uitspattingen Voortreffelijk debuut van jongste minister. Kamer vol lof over minister Zijlstra. ZONDAGSDIENST ARTSEN 9e Jaargang No. 4 12 December 1952 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 4- incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Een debuut zoals door de a.r.- minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, in de Tweede Kamer is gemaakt, zal door zijn voorgangers niet vaak zijn over troffen. Deze jongste bewindsman uit het Kabinet, 35 jaar en op een zeer zware post, kreeg na zijn bril- lante redevoeringen, waarderende woorden in ontvangst te nemen, die bijna het karakter van ovaties aannamen. Dat was dus voor de a.r.-fractie een goede dag. Voor het eerst na de beëindiging van de oorlog leverde de a.r.-partij een mi nister. Het was begrijpelijk, dat zij niet met de slechtste voor de dag zou komen, maar dit succes had zelfs de meest verstokte a.r. niet durven dromen. Dat prof. Zijlstra een knap econoom is, was bekend. Vele geleerde redevoeringen heeft hij uitgesproken. Zijn eerste optre den in het openbaar als minister vond plaats tijdens de jaarvergade ring van de neutrale werkgevers organisatie. Toen heeft hij een speech gehouden, die knap van in houd was, maar die toch veel weg had van een college aan zijn studen ten. Men verwachtte dan ook, dat hij pogingen zou doen zijn bestrij ders op strikt wetenschappelijke wijze te „vloeren". Dat deze hoog leraar dit zou kunnen, was buiten kijf. Maar niets van dit alles. Prof. Zijlstra is een goed spreker. Dat viel op, maar bovenal trok het de aandacht, dat hij de moeilijkste vraagstukken zeer kort en glashel der uiteen wist te zetten. Hij had een voorganger, die men gerust de „lieveling" van de Kamer kon noe men. Prof. v. d. Brink wist de Volksvertegenwoordiging met zijn argumenten en beschouwingen steeds te overtuigen. Maar zijn op volger was nog duideliker in zijn uiteenzettingen en veel meer dan prof. v. d. Brink liet hij een eigen geluid horen. Hoe deze rede in de smaak viel, bleek het best uit de houding van de oppositieleider Prof. Oud. Deze had bij de Algemene Beschouwin gen gezegd, dat boven dit Kabinet de rode vlag wappert. Met tal van voorbeelden trachtte hij dit toen aan te tonen. Een daarvan was, dat prof. Zijlstra als minister van Eco nomische Zaken werd aangetrok ken, omdat hij bij de socialisten een wit voetje l\ad. Zijlstra wel, Ger- brandy niet, zo zeide hij. Maar wat deed prof. Oud nu Ingespannen heeft hij op het achterste bankje naar de rede van de minister ge luisterd. En toen hij uitgesproken was, snelde hij naar de Regerings tafel om hem als eerste te felicite ren met zijn succes. Dat was par lementaire ridderlijkheid van deze politieke rot. De regeringspartijen bleven natuurlijk niet achter. De heer Jansen (k.v.p.) verklaarde door deze redevoering „zeer ge troffen" te zijn, in het bijzonder wat betrof de „vlotheid" waarmede de problemen werden afgehandeld. De socialist Nederhorst: het betoog van de minister was zeer belang wekkend en bijzonder helder. Zijn partijgenoot Roemers: de bewinds man verdient de koek en niet de gard. Zelfs de communist De Groot zong mee in dit koor. Hij kon niet nalaten zijn waardering te uiten voor de heldere wijze waarop de minister zijn principes had verde digd. Dat hij meer eerbied had voor „de wijze" dan voor „de principes" behoeft geen betoog. En, om maar met de liberalen te besluiten, de heer Ankersmit sprak „zijn grote bewondering" uit. Zijn collega Van om te zeggen, dat deze redevoering „grote verwachtingen" heeft ge wekt. Aan succes had de jeugdige Zijl stra dus geen gebrek. Maar de heer Schouten zou geen goede fractie leider zijn geweest als hij had ge zwegen. Hij was zo ingenomen met He rede van zijn partijgenoot, dat er ^/oor hem geen enkele aanleiding was om te repliceren. Dit zou ech ter misverstanden kunnen wekken, zo zeide hij. Maar bedenk, aldus sprak hij hem vaderlijk toe, dat het niet altijd mooi weer is in de Kamer. Ik hoop maar, dat dezelfde eenstem migheid in de Kamer aanwezig is als de ontwerpen ter bestrijding van de werkloosheid worden besproken. Het is geen wonder, dat de minis ter verklaarde door deze hulde zeer te zijn getroffen. Eerlijk zeide hij met minder lood in de schoenen de Kamer te zullen uitgaan, dan waar mee hij er was gekomen. En even eerlijk was zijn opmerking te heb ben begrepen, dat hij vertrouwen op crediet kreeg. Hij hoopte dit cre- diet met interest te kunnen terug betalen. GRONDSLAGEN VAN BELEID Het eerste deel van zijn rede voering leek op een beginselverkla ring. De Grondwet voor een eco nomische politiek is dezelfde als die voor het Christelijk leven, n.l. de liefde tot God en de liefde tot de naaste, in onverbrekelijke samen hang. In die politiek moet de waar de van de mens tot zijn recht ko men. Hoewel zijn parool was: vrije productie en vrije arbeid, kende prof. Zijlstra toch de Overheid een taak toe op economisch terrein. Zij moet echter slechts „globaal ingrij pen op strategische punten". Dus geen gedetailleerd ingrijpen op vele punten. Vier geboden zullen aan zijn beleid ten grondslag liggen: de ver groting van de export, opvoering van productie, een doeltreffende VERSCHIJNING MET KERST- EN OUDJAAR Met de Kerstdagen en de jaarwisseling hebben we, voor zover het de verschijndata van ons blad betreft, ook rekening te houden met de ongeveer 700 postabonné's. Ook zij hebben er o.i. recht op, wanneer dat maar even mogelijk is, ons blad voor die dagen; in het bezit te hebben. In verband daarmede is de volgende regeling getroffen: a.s. Vrijdag 19 December zal ons blad NIET verschijnen. Het nummer van 19 December komt pas uit op Dinsdag 23 Dec., als speciaal Kerstnummer, kan in de namiddag nog voor de post worden klaargemaakt en kan door de plaatselijke bezorgers des avonds of Woensdagmorgen 24 December worden afgeleverd. Dus Vrijdag 19 December is er geen krant. Het Oudejaarsnummer komt op Dinsdagnamiddag 30 Dec. uit, gaat dan nog op de post en kan plaatselijk Woensdag 31 Dec. worden bezorgd. Adverteerders voor Kerst- en Oudejaarsnummer verzoeken we hun advertenties zo vroegtijdig mogelijk, doch uiterlijk Zaterdag 20 en Zaterdag 27 December op te geven. industrialisatie en de bevordering van de Europese eenheid op eco nomisch gebied. Zeer interessante beschouwingen leverde hij over onze dollarpositie en de werkgele genheidsvraagstukken. Wat de vele klachten betreft over de te hoge belastingen voor het bedrijfsleven merkte de minister op, dat de belas tingen hoog moeten blijven. Een ta riefsverlaging is ondenkbaar. Wel zal er verlichting kunnen worden aangebracht door de verliezen en de winsten over een langere periode dan een jaar uit te smeren. In deze richting zal hij contact opnemen met zijn collega van Financiën, v. cU Kieft. NIEUWE MINISTERS De nieuwe ministers komen deze dagen wel aan bod. In de middag vergaderingen van deze week zaten de beide bewindslieden van Buiten landse Zaken, Beyen en Luns, ach ter de Regeringstafel, die 's avonds plaats maakten voor de tweede a.r. in dit Kabinet, mr. Algera, die het ook niet onbelangrijke departement openbare werken politiek van Verkeer en Waterstaat te be heren heeft. De begroting van Buitenlandse Zaken bracht overigens een nieu- wigheidje. Daar de Unie-aangele genheden na 1 Januari onder dit departement komen, was minister Kernkamp ook maar verschenen, omdat hij pro forma hiervoor als minister van Uniezaken en Over zeese Rijksdelen nog verantwoorde lijkheid draagt. De beschouwingen over deze kwestie waren misschen nog het interessantst. Wij hebben niet veel goede woorden gehoord over de verhouding met Indonesië en vrij algemeen was men ontsticht over de wijze waarop men daar tegen de Nederlandse militaire missie optreedt. Wat de specifiek buitenlandse vraagstukken betreft: zij boden geen nieuws. Alleen was het opmerkelijk, dat van alle fracties ontstemming is gebleken over de Verenigde Naties als politiek or gaan. Een brandpunt van onrust, zo noemde de heer Weiter dit lichaam. Men was dus teleurgesteld over de werkzaamheden van de V.N., maar er was niemand die Nederland als lid zou willen terug trekken. Daarvoor had men nog te veel bewondering voor het sociale en culturele werk dat vanuit Lake Succes wordt verricht. Nadruk verboden. (Van onze verslaggever) Aan de overkant van het water geloven de mensen in een strenge God, die een hard oordeel heeft over hen, die op Zondag wat ontspanning zoeken. Die andere kant van het water, de Eendracht, is het Zeeuwse eiland Tholen, door een brug gescheiden van het katholieke West- Brabant. Het is het eiland van de vette klei, suikerbieten met hoog zoetgehalte, aardappelen met veel zetmeel, schatrijke boeren, arme landarbeiders, mosselvissers en Godshuizen waar dominee het woord van Christus op de vaderlandse orthodoxe wijze predikt, zoals dat 100 jaar geleden ook gebeurde. DE WERELD, DAT IS THOLEN laatste net voldoende om de Tholense be woners te doen geloven, dat het leven op het eiland zo moet blijven zoals het altijd geweest is. Het woord van de dominee be vat al het geestelijk voedsel dat de bevol king krijgt. Politieke vergaderingen of dis cussies komen uit de boze voort. De we reld, dat is Tholen. ELK JAAR GROTE WINSTEN De zevende dag zult gij rusten. Op Tholen betekent dat: thuis blijven. Ook de jeugd. Voor hen betekent de Zondag: geen bewe ging, geen ontspanning, geen vrolijke zang, geen bevrijdende lach in Gods vrije natuur. Tholen, dat is als Hardenberg, Vriezen- veen, als al die andere dorpen in ons va derland, waar men poogt de jeugd aan ban den te leggen. Maar waar juist door het kort houden van de jeugd, de driften zich langs andere kanalen uitleven. Waar oude ren en jeugd zich op bepaalde momenten overgeven aan bandeloosheid, achterbakse sexuele uitspattingen en de jeneverfles op tafel. Alles achter de gesloten gordijntjes. Dit is het ideaal van minister Beel, die een Leeuwen beklom het spreekgestoelte voorstander is van rust op Zondag. In het dorp Tholen, met zijn ca. 3500 in woners, staat een machtig Godshuis, dat in de vijftiende eeuw gebouwd werd. Het dorp is dus eeuwen oud. Maar over zijn opkomst, zijn betekenis voor Neder land, daarover is weinig te lezen. Noch over andere dingen des levens. Want een boekwinkel op Tholen behoort tot de on bekendheden. In de Tholense krant kun je de familie berichten lezen, de kerktijden, de beroepin gen, de veemarkt- en veilingberichten, de verslagen van de gemeenteraad en daar tussendoor, zoals dat schijnt te moeten, lasterberichtjes over de Sowjet-Unie. Dit Dat zijn de schatrijke boeren, grote boe ren stuk voor stuk, die de vette kleigrond van het eiland in eigendom hebben en waarvoor de bevolking moet zwoegen. In het voorjaar, in de zomer en najaar kruipen de mannen en vrouwen op Tholen over deze vruchtbare grond. Tot de laatste dagen van November krioelt het van landarbei ders op de uitgestrekte akkers. De wegen zijn dan vet van de klei, die van de bietenkarren valt. De scherpe kap messen houwen met één slag de koppen van de suikerbieten af. Op de havenkaden van St. Maartensdijk, Stavenisse en St. Annaland rijzen de bergen bieten hoog op, gereed voor vervoer naar de suiker-raffina derijen. Voor Kerstmis zullen de boeren op de kantoren van de banken in het dorp Tholen afrekenen. Elk jaar maken zij grote winsten. De landarbeiders zitten in die tijd in hun huisjes. De verdiensten zijn afgelopen en de krappe wintermaanden aangebroken. Het steeds duurder wordende leven doet zich op Tholen niet minder gelden dan elders in het land. Voor de meisjes is in deze maanden dan wat te verdienen in de mosselbedrijfjes. In October, November en December trekken de vissers uit naar de mosselbanken en oes terkweekplaatsen. In de bedrijven worden de mossels en oesters geconserveerd en ver zonden, in hoofdzaak naar het buitenland. MENSEN MOETEN NIET DENKEN Zo is het dagelijks leven op Tholen. Ook hier zijn de klassetegenstellingen. Het behoort tot dominee s grootste zorg, dat het altijd zo op Tholen moet blijven. De mensen moeten niet denken, is het de vies van de geestelijke leiders, notabelen en rijke boeren op Tholen. Men denkt dat te bereiken met strenge godsdienstige tucht. Er is op Tholen één voetbalvereniging. Deze lijdt echter een kwijnend bestaan. Want slechts de weinige onkerkelijken doen aan deze sport. De jeugd in het algemeen mag niet voetballen. Jeugdverenigingen Ze zijn er niet op Tholen. Er is geen bios coop. Zelfs geen reizende filmonderneming mag er voorstellingen komen geven. Dan sen Mag niet. Niets wordt er voor de jeugd gedaan. Ze wordt aan zichzelf overgelaten. Waar dit alles toe leidt, dat is reeds in Hardenberg en Vriezenveen gebleken. VANDALISME De laatste jaren is men bezig de prach tige oude kerk in het dorp Tholen te res taureren. Op een dag werd een nieuw glas- in-lood-raam aangebracht. De jeugd van Tholen zag dat ook. Nauwelijks enige uren later, nadat het raam was ingezet, vlogen keien door het glas. Het nieuwe raam was vernietigd. Dat is een soort vandalisme, zal men zeggen. Dat is het. Is er geen respect voor de kerk bij de jeugd Dat kan men niet zeggen. Respect is er. Maar iets in de jeugd is sterker dan dit respect. Dat is de drang zich te doen gel den, roekeloze daden te ondernemen. Als de ouderen op Tholen en in het bij zonder de notabelen alleen voor ogen staat de jeugd in een eng keurslijf te persen, dan breekt de jeugd zich uit. Goede voorbeelden krijgt het niet. Dan leven de jongeren zich negatief uit, in bandeloosheid. SEXUELE UITSPATTINGEN Als er kermis op Tholen is ervaart men dat. Dansen is niet toegestaan. Maar drin ken wel. Zo'n kermis wordt dan een drink gelag, een zuippartij, die in de nacht tot een orgie uitgroeit. Al de opgekropte levensdrift komt er uit. Okshoofden jenever worden verzwolgen en langs de dijken van het eiland beleven jongeren en ouderen wilde sexuele uitspattingen. Na kermistijd worden de meeste huwe lijken gesloten. Deze enkele tonelen in openbaar zijn dezelfde, die doorgaans achter de gesloten gordijntjes, op de Zondagen en lange winteravonden gebeuren. Dan leeft de Tholense jeugd zich in het verborgene uit. Nooit kwam in het brein van een Tholen se notabele op, te trachten de jeugd eens een andere kant van het leven te laten zien, hen tot andere burgers op te voeden dan hun ouders op bekrompen wijze zijn opgevoed. Er zijn meer van dergelijke besloten ge meenschappen in ons land, waar ontucht en vandalisme in het geheim bedreven worden. Bij de verkiezingen gaan de burgers van deze gemeenschappen naar de stembus en stemmen zoals dominee gezegd heeft en zo als gebruikelijk is, op de christelijke partijen, de AR van Schouten of CHU van Tilanus. Maar het eerste initiatief moet nog van de leiders Schouten en Tilanus uitgaan om voor de zg. christelijke jeugd eens wat te doen, hen te verheffen, de voorwaarden te schep pen voor een ongeremd jeugdig leven. EEN EXPERIMENT Op Tholen is toch een initiatief genomen. Niet door de plaatselijke overheid, door de burgemeester of gemeenteraad van de rijke boeren. Een paar jaar geleden vestigden zich enige mensen op Tholen, die het leven om zich heen met belangstelling gade sloegen. De verwording van de Tholense jeugd ging deze mensen niet zonder meer voorbij. Zij waagden kortgeleden een experiment. Zij huurden de oude korenmolen „De Hoop" en gingen deze inrichten. Op de eerste ver dieping van de molen werd een zaaltje ge schapen. Een gezellig zaaltje. Er werden enige kilo's klei gekocht en andere produc ten om te boetseren en kunstvoorwerpen te maken. In het Tholense dagblad verscheen op een goede dag een ingezonden stuk. Een stuk waarin de burgers verteld werd, dat jongeren wat om handen moeten hebben. Dat men ze wat leren moet, bezig houden, dat het dan flinke mensen kunnen worden. Het artikel eindigde met een oproep de kinderen naar de molen te sturen. 14 December Dokter P. J. Duinker te Tholen, tel. 40. Dokter J. Vermet te Nieuw-Vos- semeer, tel. 10. 21 December Dokter L. D. A. Looysen te Tho len, tel. 49. Dokter J. Vermet te Nieuw-Vos- semeer, tel. 10. Dat ook de ouders niet anders zijn, dat ook zij wensen, dat hun kinderen verder komen dan zij het gebracht hebben. Bewezen is, dat de abnormale verhoudin gen op Tholen kunnen verdwijnen. Dat de jeugd zich op normale wijze kan uitleven, liever dan de weg te betreden van katte- kwaad en bandeloosheid, die leidt tot ontucht. „Aldus een artikel in het dagblad „De Waarheid" van Dinsdag 2 Dec. 1952' ZIJ KWAMEN IN DROMMEN De kinderen kwamen. Niet schoorvoetend, niet eerst enkelen op verkenning. Nee, met drommen. Binnen enkele weken kon begon nen worden met cursussen in de molen, waaraan ruim honderd kinderen deel namen aan boetseren met klei en tekenen. Kinderen van 78 jaar en groteren tot 20 jaar. Ineens bleek, dat de Tholense jeugd niet anders is dan de jeugd in de gehele wereld. In het licht van „DE WAARHEID" of de WAARHEID èn „De 'Waar heid". Het doet ons niet zo erg prettig aan, dit „kopje' boven dit commentaar te moe ten zetten. Het lijkt ons toe, dat dit al een afgezaagd deuntje is, daar we vermoeden, dat meerdere commentaren op „Waarheids artikels" een; dergelijk hoofd droegen. Maar tenslotte kunnen wij ook niet hel pen dat het dagblad van de Communistische Partij Nederland die waarheidslievende naam heeft gekozen. Het vermoeden was nimmer bij ons opgekomen, dat genoemd dagblad haar licht, nog eens op zo'n bij zondere manier over het eiland Tholen en en daarmee ook over ons blad zou laten schijnen. De lezer, die bij het opnemen van deze Eendrachtbode begint met dit commentaar te lezen dienen we nu eerst even te verwij zen naar het in dit nummer overgenomen artikel uit „De Waarheid", zoals wel be kend zal zijn: het partijblad van de Ne derlandse Communisten. We vermoeien ons maar niet met de vraag of het beter was geweest hieraan schouderophalend zonder meer voorbij te gaan. Laten we de lezers voor deze keer eens een gratis abonnement op een „ge deeltelijke Waarheid" gunnen. Het vergaat U heel anders dan ons le zers, wanneer U bij het doornemen van het bewuste artikel openlijk of binnensmond zeer geagiteerd commentaar gaat geven. U zou daardoor kunnen vervallen in een woordgebruik, dat de verslaggever van „De Waarheid zo hier en daar ook niet vreemd is. Wij hebben niet anders kunnen doen dan er om glimlachen. Zelfs niet zonder enige voldoening. Enige voldoening, omdat men thans eens van dichtbij kennis kan maken met „De Waarheid". Uiteraard heeft ieder zo wel eens in zijn eigen dagblad (wanneer dat „De Waarheid" tenminste niet is) kunnen lezen over de fantastische onwaarheden, die genoemd blad lanceert. Maar dat was alles van ver af en het is een grote vraag of we dat voetstoots hebben aanvaard. Maar nu ma ken we er dan van dichtbij kennis mee. Met als resultaat, dat we voortaan berich ten over onwaarheden in „De Waarheid" voor honderd procent zullen aanvaarden. Nu zullen er verschillende vragen opko men bij de lezers. Alles goed en wel, zal er misschien gezegd worden, maar hoe kan een verslaggever van die krant zo (slecht) op de hoogte zijn, wanneer hem dat niet wordt voorgeschoteld door iemand die hier woont en de situatie (even slecht) kent Wanneer die vraag opkomt, moeten we de lezers eerst even herinneren aan de des tijds gehouden persexcursie. Men herinnert zich wel de onkundige en voor ons eiland beschamende en onwaarachtige artikelen die na die excursie in sommige bladen zijn verschenen. We kunnen moeilijk aanne men, dat de initiatiefnemers van toen daarin ook maar voor een onderdeel de hand gehad hebben. Integendeel, de bedoelingen van hen waren zeer goed, maar het liep verkeerd uit. Opnieuw is thans bewezen, dat niet- inwoners van onze eilanden zélf ook buitenstaander met het verstrekken van inlichtingen aan bijvoorbeeld persmensen dikwijls een zeer verkeerde voorstelling geven van de situatie of althans een ver keerde indruk daarvan bij de onbekende toehoorder wekken. En dan nemen we onmiddellijk ter goe der trouw aan, dat de verslaggever van „De Waarheid" al heel weinig nodig had om de geringste zwartmakerij totaal te ver troebelen, daar dit zo bijzonder in hun kraam te pas komt. Wanneer men het ge wraakte artikel zo eens doorleest zouden er ten opzichte van een eventuele bron nog wel meer aanmerkingen gemaakt kunnen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 1