Plaatselijk Nieuws Raadsverslag St.Filipsland Het Parlementair Overzicht Indonesische communisten gearresteerd. Beschuldigd van ongewenste politieke activiteit. Op deze vergadering was er heel wat te verhandelen. Het voornaamste was wel, de bespreking over een Wijkgebouw, een Kleuterschool of vergaderlokaal. Er zal een ontwerp gemaakt worden. ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN 9e Jaargang 5 December 1952 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Dinsdag jl. werden de begrotings debatten een middag onderbroken om de communist Gortzak gelegen heid te geven te interpelleren over de arrestatie van de twee Indone sische communisten te Amsterdam, die nu op uitwijzing naar Indonesië wachten. De interpellant had enige dagen tevoren reeds de twijfel op geworpen of hij niet te laat zou komen met zijn vragen, maar uit de loop van het debat bleek wel dat dit geenszins het geval was. Wij hebben reeds geschreven dat het beleid van de nieuwe minister van Justitie, Donker, een krachtige indruk maakt. Zo krachtig, dat de communisten in de Kamer hem waarschijnlijk tot vijand nummer één hebben verklaard. Het begin van de rede van de heer Gortzak was in ieder' geval allerminst vrien delijk. Sinds zijn optreden, pakken zwarte wolken samen boven Neder land, zo zeide hij en of dit nog niet genoeg was, voegde hij er aan toe, dat de minister een Amerikaans nylonnetje voor zijn ogen heeft als hij rechtspreekt. Beschuldigingen die door voorzitter Kortenhorst toe laatbaar werden geacht. Maar de partijgenoot Haken werd afgeha merd omdat hij had gesuggereerd dat de verkiezingen in ons land zwendel zijn geweest. Het valt niet mee om uit te maken wat in het Parlement wèl is geoorloofd en wat niet. Dat moet de voorzitter doen. Hij bewaart het decorum. Het par lementaire debat is gebonden aan vele ongeschreven spelregels en men moet een oude rot zijn om precies te weten wat er wel en niet gezegd kan worden. Maar goed, de com munist Gortzak verzette zich uiter aard hevig tegen het optreden van minister Donker. Hij stond echter alleen want geen der andere Kamer leden voelde zich geroepen om zich in dit debat te mengen. Dit was te begrijpen. De reeks van activiteiten die de minister van deze twee Indo nesiërs opsomde, was voldoende voor hen om dit beleid te steunen. Mr. Donker verwonderde zich er over, dat het zwaartepunt in de perscritieken en de debatten werd gelegd op het feit, dat het hier om Indonesiërs gaat. De ongewenste activiteiten staan pas op het tweede plan. Het gaat hier om de vraag of Indonesiërs mogen worden be schouwd als vreemdelingen. Er zijn mensen, die zich op het standpunt stellen, en heus niet alleen commu nisten, dat krachtens de bepalingen van het Unie-statuut dit niet mag. De regering denkt er anders over. Vooral nu men zich in Indonesië niet bepaald altijd vriendelijk tegen over onze landgenoten gedraagt. Volgens de heer Gortzak zijn Indonesiërs geen vreemdelingen en mogen zij daarom niet worden ver volgd wegens ongewenste activiteit. De minister was het daarmede niet eens. Maar zouden de beide arres tanten om een uitspraak vragen van de Hoge Raad dan wil hij die uit spraak wel afwachten. Het ant woord op de achtste vraag van deze interpellatie of de minister op de uitleiding wil terugkomen werd echter met een kort „neen beant woord. Elke vreemdeling heeft zich, zo zeide Mr. Donker, van onge wenste politieke activiteiten te ont houden. De regering zal zich ver zetten tegen rechts- en links-extre- misme. Doet zij dat niet dan zou zij niet langer de verantwoordelijkheid voor de veiligheid van de Staat kun nen dragen. De activiteiten opsommend, zeide de bewindsman, dat de heer Soenito lid en voorzitter van verschillende organisaties is, die duidelijk com munistisch zijn. In die kwaliteit werkt hij veel onder de studenten en heeft hij destijds het grote vredescongres in Oost-Berlijn bij gewoond als leider van de Indo nesische delegatie. Zijn vrouw heeft met een aantal communisten een be zoek gebracht aan het Koreaanse front om te kunnen verklaren, dat het Westen een bacteriologische oorlog voert Zijn mede-arrestant Go Gien Tjwan heeft een zelfde staat van dienst achter de rug. Men kan dus niet zeggen, dat zij zich als vreemdelingen rustig hebben ge dragen. Nu merkt de heer Haken op, dat het hier journalisten betreft. Op die manier worden alle buiten landse journalisten in hun werk geschaad, zo meende hij. Daarmede was minister Donker het niet eens. Iedere buitenlandse journalist kan de vergaderingen bezoeken die hij wenst en daarvan een verslag ma ken. Maar de beide communisten deden meer, zij organiseerden en hadden op politiek gebied internati onale bindingen met machten, die de -vrijheid van het Westen onder graven. En zijn heel wat vreemde lingen uitgewezen voor minder ernstige zaken, zo besloot mr. Don ker. Een communistische motie bleef achterwege. Zij hebben vijf man nodig om zulk een voorstel te kun nen indienen. De fractie bestaat uit zes leden. Een daarvan kan dus afwezig zijn. Maar meestal ont breken de machtige partijsecretaris De Groot en de voorzitter Wage naar, waardoor de communisten vleugellam zijn geworden. Daaruit is ook te verklaren dat er bij de begrotings debatten zo weinig moties worden ingediend. Het heeft een voordeel: er wordt veel tijd be spaard. Want de communisten had den de gewoonte om over iedere motie hoofdelijk te laten stemmen. De eerste a.r.-minister, die na de bevrijding achter de ^regeringstafel mocht plaatsnemen, was prof. dr. J. Zijlstra. Wij komen op zijn rede nog wel nader terug. Hij zag kans de debatten reeds direct te onder breken, want de vergadering van de Ministerraad van de Gemeenschap voor Kolen en Staal vroeg zijn aan dacht. Dat was een mooie aanlei ding om de oud-voorzitter van de Katholieke Arbeidersbeweging, A. C. de Bruyn, de gelegenheid te geven zijn debuut als minister te maken. Drie gewichtige problemen moet hij oplossen: de verhoging van de arbeidsproductiviteit, de ont wikkeling van de P.B.O. en de be zitsvorming- Onderwerpen, waar over echter de laatste jaren wel het een en ander is gezegd. Veel nieuws kwam er dan ook niet meer uit. Wat de P.B.O. betreft: de rechterzijde van de Kamer wil de vrijwilligheid op de voorgrond houden. Slechts als de arbeiders en de werknemers het om luttele redenen niet eens kunnen worden of als de werkgevers sabo teren, mag de Overheid bedrijf schappen instellen. Een gedachte, die door de uiterst rechtse afge vaardigden Weiter en Cornelissen (v.v.d.) werd bestreden. Het stre ven naar eigen bezit, waardoor de arbeider een waardig en onafhan kelijk lid van de samenleving wordt, werd algemeen geprezen, al zagen de socialisten geen recht voor indi- videle bezitsvorming. Veel meer bepleitten zij bezitsvorming in col lectieve zin. Het debuut van minis ter de Bruyn, hoe jammer ook, was niet bepaald een succes. Urenlang sprak hij, zonder op de sprekers in te gaan. Het eigen beleid, dat hij zal voeren, is nog niet uit de verf gekomen. Maar men zal hem enige maanden respijt moeten geven al vorens een definitief oordeel te kun nen vellen. Want het gaat hier om problemen die zeker niet gemakke lijk kunnen worden genoemd. Nadruk verboden- Op de gebruikelijke wijze opent de voorzit ter, burgemeeste L. J. de Jonge, de voltallige openbare raadsvregadering, gehouden op 26 Nov. des- av. om 7 uur. Na voorlezing en vaststelling der notulen merkt de voor zitter n.a.d. op, dat de bomen, die het uitzicht belemmerden zijn gesnoeid en de gleuftegels voor postkantoor zijn besteld. De voorzitter wijst er voorts op, dat aan het t.b.c. onderzoek, ondanks de meerdere aanmeldingen maar door 975 personen is deelgenomen. Dit heeft hem teleurgesteld. Hij dankt de commissie intussen: voor hun medewerking. Dhr. Guiljam vraagt of de gemeente, nu er zo'n geringe deelname was, moet bijbetalen. De voorzitter antwoordt ontkennend. Dhr. Quist deelt mede dat er een aantal mensen in de A.J.Polder zich wel wilde laten doorlichten, maar dit niet konden betalen. De voorzitter antwoordt, dat dit door hen dan toch niet op de kaarten is vermeld, anders waren zij wel geholpen. Weth. Mol zegt, dat er op het dorp een 30 van die gevallen waren en dat B. en W. deze mensen hebben geholpen. De raad uit zijn tevredenheid over de organisatie van een en ander, mede ook door het gebruik van de kleedhokjes, enz. die tijdens de door lichting beschikbaar zijn gesteld. Er is een verzoek van de Kon. Ver. ,,Schuttevaer" om een dag vrij van de haven gebruik te mogen maken, wanneer niet gelossen of geladen wordt voor het inslaan van olie of proviand. De voorzitter zegt dat dit tot op heden al het gebruik was, maar niet reglementair is vastgelegd. De oorzaak hiervan moet in de bezettingstijd worden gezocht, toen men. niet buiten de haven mocht blijven liggen. Het onderzoek in deze is echter nog niet ten einde. Men wil nog nagaan hoe dit in andere gemeenten is geregeld, waarom dit adres nog wordt aangehouden. HULP AAN BEHOEFTIGEN De Bond van Ouden: van Dagen, afd. St. Filipsland vraagt om kolenbijslag e.d. voor degenen die geen inkomen hebben dan via de noodwet Drees. B. en W. en ook de raadsleden hebben dit onderzocht en eerstgenoemde komen thans met een voor stel aan 20 gezinnen een bedrag ineens te geven van 40.per gezin en aan 11 alleen- of inwonenden 20,Dit wordt met algemene stemmen goedgekeurd. Vijf goedgekeurde raadsbesluiten gaan onder de hamer door. Het wachtgeld van oud-burgemeester Kleppe is door de Min. van B. Zaken opnieuw vastgesteld. Van Ged. Staten zijn de goedgekeurde rekeningen ingekomen over 1948 en 1949. De gemeentelijke uitkering door het Rijk is bepaald op 145. De voorzitter deelt ver volgens mede, dat de commissie Oud een ontwerp voor een nieuwe regeling voorbe reidt, doch dat de uitkering uit het ge meentefonds, zowel als de uitkering uit de ondernemingsbelasting, in 1953 vermoedelijk gelijk zal zijn als in 1952. Het proces-verbaal van kasopname gaat onder de hamer door. Dhr. Goudzwaard informeert of de Fraude Risico-bank, waarbij de gemeente verzekerd is, al heeft betaald. De voor zitter antwoordt, dat hierover al genoeg is gecorrespondeerd, doch het tekort heeft genoemde Bank nog niet betaald. Er is ook een schrijven van de Z.L.M., waarin om een bijdrage wordt gevraagd voor de Stichting of verplaatsing van de Lagere Landb. school van Nieuwerkerk naai Zierikzee. Er wordt momenteel aan 65 leerlingen les gegeven in een houten gebouw te Nieuwerkerk. Door het Rijk worden alleen de leermiddelen en het onderwijs vergoed, maar het bouwen van een school met woning is voor rekening van de onder nemers. De school met woning zullen 75.000 kosten. Uit deze gemeente bezoeken 2 leerlingen die school. Gevraagd wordt om een bij drage te verlenen van 60.voor elke bezoekende leerling 30.— per jaar. Dhr. Verwijs merkt op, dat dhr. Boone hier toch ook een landbouwcursus geeft. Is dat niet voldoende Weth. van Nieuwenhuijze antwoordt, dat dit heel iets anders is. Om les te geven aan een lagere Landbouwschool heeft dhr. Boone geen bevoegdheid. Spreker wijst er op, dat alle gemeenten op één na, subsidie verlenen. Na enige bespreking stemt men er in toe dat ook te doen. OVER DE WINKELSLUITING Een verzoek van de pl. Middenstands vereniging om de sluitingstijd als volgt te regelen: Van Maandag tot en met Vrijdag tot 19 uur. Zaterdags tot 20 u. De kappers Dinsdag na de middag gesloten, terwijl deze de andere dagen tot 20 uur geopend mogen zijn. De voorzitter deelt mede, dat 'aan de Kamer van Koophandel om advies is ge vraagd en dat hierop een gunstig antwoord is ontvangen. De Raad kan dit voorstel eveneens overnemen, zodat om goedkeuring bij het Ministerie gevraagd zal worden B. en W. voelen er evenwel niets voor om in te gaan op het verzoek van dezelfde vereniging om de klant naast de verkoper strafbaar te stellen bij overtreding van de winkelsluitingswet. De heer Van Gurp vraagt om met zijn patate-fritestent op het dorp te moger blijven staat tot 11 uur des Zaterdagsavond: inplaats van tot 10 uur, daar dhr. Stols ook tot 11 uur kan verkopen. Op voorste' van het dag. bestuur wordt dit verzoek door de raad afgewezen. Geen bezwaar is er tegen een wachtgeld regeling van de Waterleiding Mij. Goedgekeurd is het besluit tot verhuur dijk aan dhr. Wagemaker. De voorzitter vraagt aan de Raad machtiging grond aan te kopen van de Wed. Abr. Smits, groot 120 m2 a 1. per m2 en van M. Vermaas een rijbaan totaal 100 gulden bedragend. Genoemde grond is bestemd voor de bouw van een garage voor dhr. Dekker met eventuele woning, e. en a. volgens het uitbreidingsplan Ged. Staten vinden genoemde prijs evenwel te hoog. B. en W. antwoorden hierop, dat het een zeer reële prijs is. De Raad vindt dat ook. Eveneens in verband met het uitbreidings plan krijgen B. en W. machtiging grond aan te kopen van dhr. J. A. Stols. Er is een schrijven van de Bond van Natuurbeschermingswachten om subsidie en een zelfde verzoek van de vereniging tot wering van het schenden van Gods naam Beide aanvragen worden voor kennisgeving aangenomen. Mejuffrouw H. R. Winkler Prins bericht dat zij haar benoeming tot onderwijzeres aan de O.L. school aanvaard. Onmiddellijk hierop wordt het verzoek van dezelfde om ontslag behandeld. De voorzitter merkt op, dat dit werk haar te zwaar is gebleken. Weth. Mol zegt nog dat het dag. bestuur getracht heeft haar een klasje minder te geven en het Hoofd der school heeft dan ook de 4e klas nog over genomen, maar het bleek dat 3 klassen ook te zwaar voor haar was. Het ge vraagde ontslag wordt haar met ingang van 1 Dec. verleend. Opnieuw zal nu ge tracht worden een leerkracht te krijgen, die op wachtgeld staat. Dhr. J. Vroegop vraagt om reisvergoeding voor een kind, dat de U.L.O.school te Steenbergen bezoekt. De voorzitter wijst er op, dat een vorig verzoek van adressant nog in onderzoek is bij Ged. Staten, zodat dit laatste verzoek niet ontvankelijk wordt verklaard. Aan de Ned. Toeristenbond wordt weer 10.subsidie verleend. De pl. Middenstandsvereniging verzoekt om subsidie vogr de kinderen der leden, die een handelscursus volgen. Het lesgeld be draagt 60.plus 25.examengeld. Op voorstel van B. en W. wordt dit met alg. stemmen afgewezen. De Ned. Ver. voor Volks- en School- baden vraagt de gemeente om een bad en zweminrichting te bouwen. De waterbescha ving gaat, aldus dit adres, in Nederland goed vooruit en de Ver. biedt aan een film te vertonen om het nut daarvan te bewijzen. Men neemt het in deze gemeenteraad maar voor kennisgeving aan. (Waar zal men al het geld halen zegt lange Jaap). En om de maat vol te maken, vraagt ook het „Ned. Gesprekcentrum" te Rot terdam de gemeente nog een donatie van 10.Ook dit verzoek gaat zonder meer in de archieven. vraag mede, dat indien de verbouwing 2800.of meer bedraagt er 1400, subsidie wordt verleend door gemeente en t.fonds. Bovendien wordt nog een zesde gedeelte van de gehele bouwsom door de D.U.W. verstrekt, maar dan moet het vóór 1 April afgeschilderd zijn. Hierover ontstaan nog enige besprekingen en men constateert, dat het een gevoelige hap betekent in de opbrengst plaatselijke belastingen. Het Prov. Bestuur schrijft, dat de kosten voor verzekering ambtenaren gebracht moet worden op 60.inplaats van de 50. die hiervoor tot op heden werd geboekt. Dit voor de Ambtenaren van de Keurings dienst v. Waren. Het Prov. Bestuur heeft de aankoop van 8000 meter grond van dhr. A. Verwijs goedgekeurd. Zij geeft in overweging deze grond alleen dan bouwrijp te maken, indien rulks gewenst is en het overblijvende deel als volkstuintjes te verhuren. De verzekering tegen fraude wordt ver lengd tot een bedrag van 8000,-. De huurprijzen der woningwetwoningen blijven ongewijzigd, evenals de begrafenis- 'n reinigingsrechten. De verordening op de besmettelijke ziekte loopt eveneens onge wijzigd door, terwijl de legesverordening een kleine wijziging ondergaat door voor aan vraag bouwformulieren thans 25 cent te 'aten betalen, zulks op advies ven de Centrale Dienst. Herbenoemd worden de leden advies- -ommissie volgens de woonruimtewet 1947. De gemeenterekening 1950 aangeboden, 'aat een batig slot op de gewone diens' den van 13.589,03. Deze rekening zal door de raadsleden worden onderzocht. GROOTSE PLANNEN In bespreking komt dan het nog vage plan *ot het bouwen van een wijkgebouw voor het Groene Kruis met douchecellen van welke laatste de ingezetenen tegen betaling aebruik kunnen maken (zie hier de bad gelegenheid). De voorzitter wijst er op, dat dit onder werp in de B. en W.-vergadering al menig maal ter sprake is gekomen. Het nut wordt zeker door allen wel degelijk ingezien. Over- 4 elders, zelfs in veel kleinere gemeenten dan de onze, is reeds een wijkgebouw aan wezig. Voorgesteld wordt te beginnen met f 1000.te voteren voor het maken van 'en ontwerp, enz. De voorzitter wil hier over graag de mening van de Raad horen. Wethouder van Nieuwenhuijze wijst er als eerste spreker tevens voorzitter Groene Kruis op, dat de vereniging voor 'en te grote uitgaaf zou komen te staan, als zij de bouw zelf zou moeten bekostigen. Ge bezit nl. geen of nagenoeg geen contan ten. Niemand wil geld geven aan een ver eniging waarvan de leden per dag kunnen uittreden. Aanvankelijk, zo vervolg dhr. v. N., hadden B. en W. een plan gemaakt om daarbij een kleuterschool te plaatsen van gemeentewege. Hiertoe is geconfereerd met de kerkbesturen der oud-ger. gemeente, met die der Ger. gem. en met de stichting der kleuterschool. Laatstgenoemde stichting was bereid hun plannen te laten rusten tot na de bespreking met het kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk. Op uitnodiging van B. en W. besprak het Kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk deze aangelegenheid in één van haar vergaderingen. Nader bleek toen, dat de meerderheid zelfs niet bereid was deze kwestie met de andere kerkbesturen te overleggen. Dit betreurt weth. v. N. zeer. Naar zijn inzicht had de gemeente deze kleuterschool kunnen exploiteren, terwijl de kerkbesturen toezicht hadden kunnen uit oefenen op benoeming leerkrachten e.d. Het is logisch dat we niet voor één bepaalde kerkgroep kunnen gaan bouwen. Toen is weer gedacht aan een vergader lokaal, waaraan eveneens grote behoefte bestaat. Maar ook hieraan zijn zodanige kosten verbonden, dat men dit plan nog even opzij dient te schuiven. De voorzitter wijst er tenslotte nog op, dat de gebouwen in bv. 30 jaar kunnen wor den afgeschreven. Dhr. Goudzwaard zegt er voor te zijn de 1000,te voteren voor het maken van een ontwerp, zonder dat hij zich verder aan iets bindt. Dhr. Verwijs vindt dat men destijds de woning van de Wed. Hoek had moeten kopen. Die is voor een krats verkocht en met heel weinig kosten had dat gebouw voor het eerder genoemde doel ingericht kunnen worden. Ook hij is er voor de 1000,beschikbaar te stellen, zoals hij ook is voor bouw van een wijkgebouw. Dhr. Stormezand sluit zich daarbij aan. Dr. P. J. Duinker Tholen, tel. 40 Dr. H. Menger St, Filipsland, tel. 20 WONINGVERBETERING Behandeld worden een zestal verzoeken tot verbetering van woningen uit het zgn. Terling fonds. De voorzitter zegt dat wan neer de gemeente dit niet subsidieert, de aanvragen door genoemd fonds zullen wor den afgewezen. Het is een belangrijk bedrag voor de gemeente, maar gezien de grote verbeteringen aan de woningen, menen B. en W. deze verzoeken te moeten inwilligen. Het kost de gemeente een premie van 257,56 voor A. Kempeneers, van 466,76 voor J. Geense, 466,76 voor M. Geense, M. Geluk 466,76, Wed. M. Steijn 466,76 en M. v. d. Est eveneens 466,76, samen 2590,91. Misschien komen er nog een 5 tal dergelijke verzoeken binnen, waarom de leden aan B. en W. machtiging verlenen tot 6000,te gaan. De voorzitter deelt op een desbetreffende Dhr. Guiljam maant tot voorzichtigheid, want, zo zegt spreker, het moet alles be taald worden. Weth. Mol is van dezelfde gevoelens, maar meent, dat men toch wel een ontwerp kan laten maken. Daartoe wordt met algemene stemmen besloten. Later moet dan een beslissing vallen. B. en W. stellen voor in de school closets aan te brengen. De voorzitter wijst er op, dat de bestaande zeer verouderd zijn. Men gaat er mee accoord. Op de begroting 1953, zo zegt de voorzit ter, zal de belangrijke post komen te staan voor verbetering van wegen en riolering. Dhr. Stormezand wil zelfs een vracht auto kopen. Voorts kan ze gebruikt wor- van straatvuil. Voorts kan ze gebruikt wor den bij ander gemeentelijk werk, als trek ker voor de motorbrandspuit, waarin toch ook voorzien zal moeten worden. Nee, zo matigen de andere leden deze voorsteller, dat werpt toch te weinig nut af tegenover de hieraan verbonden grote onkosten. De voorstellen van het dagelijks bestuur zijn nog niet uitgeput. Het Registratuur stelsel invoeren van de Ver. van Ned. Gemeenten, zoals dat zo goed als overal in gebruik is kost de gemeente weliswaar 850.maar dit wordt door het dag. be stuur gewenst geacht. En de leden vinden het goed. B. en W. stellen voor om de ambtenaar Geense, die een cursus volgt „bevolkings- boekhouden" een studietoelage te geven van 10.per maand gedurende de cursus. Dhr. Verwijs vraagt of het salaris van genoemde ambtenaar omhoog zal gaan, wanneer hij dit diploma haalt, want dan is hij er tegen. De voorzitter antwoordt ont kennend. Nou, dan kan het er ook mee door. Wanneer de voorzitter nog heeft mee gedeeld, dat Woensdag 3 December de Commissaris der Koningin de gemeente een officieel bezoek brengt en audiëntie verleent (van 9 tot 12 uur vm. is hij in deze ge meente) is men toe aan de RONDVRAAG Dhr. Verwijs merkt op, dat reeds vorig jaar is besloten de slachtplaats te verhogen, maar dat is nog steeds niet gebeurd. Weth. Mol bevestigt dit. De bestrating moet on middellijk worden opgehaald. Zo kan daar met de vele regen niet geslacht worden. En op andere plaatsen is het verboden. De voorzitter zal daarvoor zorgen. Dhr. Verwijs vraagt voorts of er al con tact is gezocht met de omwonenden van M. Wagemaker omtrent demping sloot. De voorzitter zal de opzichter hieromtrent instrueren. Dhr. Verwijs is lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim en had graag een reglement opdat hij weet, waaraan de commissie zich heeft te houden. Dhr. Verwijs had ook gehoord, dat bij de laatste brand de spuit niet in orde was en geen water kon geven. De voorzitter ant woordt dat de spuit wel in orde was, maar men alleen op een trekker heeft moeten wachten, omdat de gebr. van Dijke onder Steenbergen wonen. De brandweer uit Steenbergen, was al gearriveerd en toen zei de brandmeester dat die van ons geen water meer behoefde te geven. Het dag blad, dat genoemd bericht heeft opgenomen, aldus de voorzitter heb ik opgebeld en verzocht dit bericht terug te nemen, wat ook is gebeurd. Dhr. Stormezand wijst B. en W. op de onjuiste verdeling der tuintjes aan de Sluis in de A.J.Polder. Sommige bewoners heb ben geen tuin, terwijl anderen er te veel hebben. Er is daar grond genoeg voor allen. Maar de heren Goudzwaard en Quist inte- rumperen, dat het maar niet aangaat, om dit zonder meer af te nemen. Wel. wanneer er op gebouwd zou moeten worden. Zij geven in overweging de tuintjes af te nemen van hen die daar niet meer woonachtig zijn. Ook dit zal de voorzitter laten onderzoeken. Dhr. Guiljam vraagt of er zand genoeg is bij eventuele gladheid. De voorzitter antwoord dat hiervoor gezorgd is, waarmee men aan het eind is gekomen van een uit gebreide agenda. Sluiting. HOOGWATER in de week van 713 Dec. 1952 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag vm vm vm vm 7.19 8.00 8.49 9.44 nm 19.48 nm 20.35 nm 21.29 nm 22.28 nm 23.32 nm 0.00 nm 13.34 vm 10.46 vm 11.57 vm 0.47 Doodtij 11 December. Op verzoek van verschillende lezers, vrnl. schippers zullen we trachten de getijden wekelijks te publiceren. Deze berekening is gebaseerd op de waterstanden te Vlissingen. In Tholen is het plusminus 2 uur later hoogwater dan in Vlissingen. Een verschil van enige min. kan er dus in zitten. De berekeningen in de almanak van Thompson en de berekeningen van de dienst Watertoerisme A.N.W.B. geeft een groot verschil te zien, soms wel van een half uur. De berekeningen van de A.N. W.B. worden klaar gemaakt door een Marineofficier in samenwerking met de rijkswaterstaat.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 1