WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND De Zelfbescherming Plaatselijk Nieuws VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG I I WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht Drie Excellenties. Ministers achter de Regeringstafel. BESCHERMING BEVOLKING Beroep op offervaardigheid en burgerzin. Werving van vrijwilligers voor Bescherming Bevolking begint over twee maanden. ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN PLAK EEN MAAND KINDERZEGELS! OUD-VOSSEMEER 9e Jaargang No. 2 28 November 1952 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden ƒ1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Voorzitter Kortenhorst legt de zweep over de ruggen van de zwoe gende Kamerleden. Hij kan niet ge dogen dat de wedloop om de be grotingen maar een ogenblik stag neert. Deze week was er zo'n stag natie. De Memorie van Antwoord van Economische Zaken kwam nog al laat binnen. De Kamerleden wensten enige dagen te gebruiken om dit gewichtige staatsstuk te be studeren. Het programma kwam daardoor in de knoei en de Dinsdag avondvergadering moest daarom worden afgelast, wegens gebrek aan werkzaamheden. Maar de president had zijn tegenmaatregelen gereed. Twee extra avondvergaderingen zullen op Woensdag worden inge last, zodat er gedurende twee weken driemaal tot in de vroege morgen uren zal worden vergaderd, terwijl bovendien in de laatste week voor Kerstmis de vergaderingen op Maandagmiddag zullen aanvangen en worden voortgezet in de avond- uien van die dag en de daarop vol gende dagen. Een slotweek dus met vier avondvergaderingen. Neen de begrotingstijd is voor een Kamerlid geen pretje. Overigens lijkt de Kamer deze weken veel op een kippenhok. Het is ondoenlijk voor de Kamerleden iedere dag de debatten aan te horen; vaak over onderwerpen waarvoor zij geen bij zondere belangstelling hebben. Daarom pikken zij hier en daar een graantje, zorgvuldig bekijkend of er wel voldoende leden aanwezig zijn om de vergadering te kunnen be ginnen. Is de presentielijst eenmaal getekend, dan vermindert het aantal leden snel en in de avonduren is het niet ongewoon als men alleen nog maar de sprekers bij een be paald begrotingshoofdstuk aantreft. Hetgeen zeggen wil, dat het aantal op twee handen is te tellen. Dan is het saai in ons parlement. De animo is er uit en iedereen snakt naar de behandeling van een fiks wetsontwerp, dat de vonken doet opspatten en dat daarom de aandacht van de Leden weet te trekken. Maar ach, eerst zal men de stapel papier, die de rijksbegroting vormt, moeten doorworstelen. Laten we uit het debat van de afgelopen dagen ook maar eens een graantje pikken. Dan zien we aller eerst het bezadigde optreden van de nieuwe minister van Justitie, Donker Een man, die zijn zaakjes kent, die knopen weet door te hakken en van wie e enbeleid uitgaat dat ongetwij feld vertrouwen wekt. Hij is niet bang. Wordt er geklaagd over het feit, dat de Ortskommandant van Hilversum de euvele moed heeft ge had deze plaats weer te bezoeken, dan krijgt de Kamer ten antwoordt, dat er maatregelen zijn genomen hem buiten Hilversum te houden. Dit zal deze Duitser worden gezegd, zodra hij nogmaals, als vertegen woordiger van een bierfirma, onze grens wil overschrijden. Klagen de communisten, dat twee hunner In donesische partijgenoten niet het c.p.n.-congres mogen bezoeken, dan zegt minister Donker, dat we in Ne derland wel goed, maar niet gek zijn. En dat wij de c.p.n. moeten vergelijken met de N.S.B. van voor de oorlog. Beide proberen hun macht te vergroten met hulp van een buitenlandse mogendheid. Als er opmerkingen verschijnen over de Duitse oorlogsmisdadigers, die in Norgerhaven te goed worden be handeld, dan onderzoekt minister Donker die klachten. En weer neemt hij maatregelen. Zij worden overgebracht naar Breda, waar zij dezelfde behandeling krijgen als de politieke deliquenten, die tot levens lange gevangenisstraf zijn veroor deeld. Overplaatsing was, volgens deze nieuwe minister die in de Kamer reeds een grote rol heeft ge speeld noodzakelijk, want Nor gerhaven ligt te dicht bij de Duitse grens en de oorlogsmisdadigers leefden in een te mild regiem. Zelfs waren er die op hun ere-woord bij boeren mochten werken. Vraagt de Kamer of er geen vrouwen bij de rechterlijke macht kunnen worden benoemd in andere functies dan die van kinderrechter, dan antwoordt minister Donker, dat de eerste benoemingen spoedig zul len afkomen. Zo zou men kunnen doorgaan. Op het moeilijke punt van de gees telijke verzorging -Wat is de taak van het Humanistisch Verbond geeft hij een uiteenzetting, die de meest rechtse afgevaardigde kon bevredigen. De Humanisten zullen waar schijnlijk hun eigen leden in de ge vangenissen mogen bijstaan, alsme de die gedetineerden, die geestelijke verzorging van kerkelijke zijde be slist weigeren en die vragen iemand van het Humanistisch Verbond te mogen ontvangen. Daardoor is aan de Kerken het zendingsbevel niet ontnomen en zij blijven de eerste kans behouden. Slechts op één punt kreeg deze voortvarende minister moeilijkheden met de Kamer en dat was op het gebied van het verschoningsrecht voor journalisten. De heer Van Rijckevorsel (k.v.p.), een beroemd pleiter, stelde zich op het standpunt, dat de journalisten hun bron nooit mogen verraden. Dat moet wettelijk worden vastgelegd. Hij diende een motie in die werd ondersteund door de heren Oud (v.v.d.), v. d. Feltz (c.h.) en Lemaire (k.n.p.). Minister Donker wilde er niets van weten. Aan verschoningsrecht zit tucht recht vast, zo zeide hij, wel wetend dat dit door vele journalisten niet begeerd wordt. Maar goed, de mo tie kwam toch. De materie is ech ter zo ingewikkeld, dat een voorstel Burger (arb.), om dit voorstel apart te behandelen, werd aangenomen. We zullen er later dus wel meer van horen. Een tweede minister, Beel. Eén der bladen schreef terecht, dat hij spreekt in ambtelijke stijl. Zijn rede voeringen strelen het oor dus niet. Integendeel, zij zijn dor en afmat tend. Een tweede handicap voor onze minister van Binnenlandse Zaken waarin hij spoedig ver andering moet brengen -is het feit, dat talloze gewichtige proble men worden bestudeerd in commis sies. Dit is al jaren zo en nog is het einde niet te zien. Twee belangrijke mededelingen deed hij. Ten eerste zal dit zittingsjaar nog een begin worden gemaakt met een bevredi gende regeling van de gemeente classificatie. Het verschil in lonen op het platteland en in de stad wordt dus langzamerhand teniet gedaan. De S.E.R., die hierover advies had uitgebracht, stelde voor bepaalde onderdelen nog eens in een commissie te onderzoeken. De minister van Binnenlandse Zaken, die geen bijzonder spreker, maar wel een uitstekend regent is, wilde hiervan niet weten en beloofde spoed te zullen betrachten. Mededeling nummer twee: er komt geen algemene salarisverho ging voor ambtenaren. Geen alge mene, maar voor de middengroepen zal misschien wel iets worden ge daan. Een regeling voor de rijks- werklieden is in de maak. Er zal daarvoor spoedig een aanvaard bare, zij het nog voorlopige, oplos sing worden gevonden. Nu na de oorlog de salarissen van de minst draagkrachtigen zijn opgetrokken, moeten we er tegen waken, dat er geen wanverhoudingen met andere groepen ontstaan, zo zeide de vice- president en deze mededeling zal ongetwijfeld door velen in den lan de met gejuich zijn begroet. Nog een andere minister hield zijn maidenspeech: Minister Witte. Deze burgervader uit Bergen op Zoom Fries van geboorte is een beminnelijk man. In tegenstel ling tot zijn voorganger In 't Veld goochelt hij niet met cijfers en sta tistieken. Hij geeft te kennen met zijn beide benen op de grond te staan, maar hij was niet in staat schokkende mededelingen te doen. Dat de huurverhoging er komt: wij wisten het al. Dat de bouw van ar beiderswoningen moet worden be vorderd, is geen nieuws. Belangrij ker was en vele ministers zul len dat onderschrijven dat hij het eigen-huisbezit op grote prijs stelt. Iedereen zijn eigen huis, is echter een leuze, die gemakkelijker wordt uitgesproken dan verwezenlijkt. Geen eigen huis, dan collectief be zit, zo redeneerde deze bewindsman en hij voerde daarbij het pleit voor de woningbouwverenigingen aan welke een grotere armslag moet worden gegeven, zodat zij niet zijn een verlengstuk van de Overheid. Een minister, die niet opviel door schokkende daden dus. Laten wij hopen dat ze nog komen. De aanpak van de problemen was fris. En wat ons bijzonder is opgevallen, is de menselijkheid, waarmede hij het ontzaggelijke probleem van de wo ningnood behandelde. Een humaan man, die put uit een rijke ervaring als burgemeester van een middel grote gemeente. Het wachten is nu op de andere debuten. De jonge prof. Zijlstra zal spoedig volgen, evenals zijn partij genoot Algera. De a.r.-ministers voor het eerst zijn ze er na 1945 worden met bijzondere belangstel ling tegemoet gezien. Geen wonder, want zij moeten waar maken, dat het verwijt van de oppositieleider Oud, dat boven dit Kabinet de rode vaan waait en dat het roder is dan alle vorige Kabinetten strijd met de feiten is. Laten we afwachten en dan be oordelen. (Nadruk verboden) in Op 19 Januari 1953 zal begonnen worden met de werving van de 200.000 vrijwilligers mannen en vrouwen die nodig zijn voor de organisatie van de Bescherming Bevolking. Dit is door de minister van Binnenlandse Zaken, Z. E. Prof. dr. L. J. M. Beel Vrijdag j.l. in Den Haag medegedeeld in een bijzondere vergadering van de Raad van Bestuur van de stichting „Be vordering Bescherming Bevolking". De voorzitter van deze Raad van Bestuur, dr. ir. Ch, Th. Groothoff, voegde aan deze mededeling nog toe, dat met de werving begonnen zal worden in die gemeenten en streken van ons land, waar de voor bereiding van de opbouw der plaat selijke organisatie gereed of vrijwel gereed is. Verwacht wordt, dat in de Zuidelijke provincies zal worden begonnen en dat binnen 3 a 4 maan den ook de andere delen van het land zullen volgen. Materiaal in overvloed. In de voorbereiding aldus mi nister Beel is thans een hoogte punt bereikt. De materiaalvoorzie ning is fors aangepakt. Honderden brandspuiten zijn vrijwel gereed om de fabrieken te verlaten. Er wordt reeds lange tijd gewerkt aan de ver Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling. 35 ct. per 100 gr. KINGFABRIEKEN TONNEMA N.V. vaardiging van een paar honderd duizend uniforme overalls en in ma gazijnen liggen reeds enorme voor raden moderne gereedschappen op geslagen, klaar voor de verzending naar alle delen van het land. In de Stafschool te Barneveld is een groot aantal leidinggevende functionarissen en instructeurs op geleid, die hun kennis over het ge hele land zullen uitdragen. Binnen kort is de afkondiging te verwach ten van een Algemene Maatregel van Bestuur, waarbij de rechtsposi tie van de vrijwilligers -de belo ning zowel als de sociale voorzie ningen bij ziekte, ongeval, overlij den, invaliditeit etc. tot in de finesses zal worden geregeld. Ruim 200.000 vrijwilligers nodig. Geld en materiaal en een goed opgezette organisatie zijn echter niet voldoende. De bevolking zelf zal er voor moeten zorgen, dat de organi satie tot leven wordt gebracht. Er zijn ruim 200.000 Nederlandse man nen en vrouwen nodig om deze or ganisatie te maken tot een organis me, dat met succes de strijd tegen de gevolgen van luchtaanvallen in een eventuele oorlog kan aanbinden. Een ieder hoopt van harte, dat de vrede bewaard zal blijven, maar het zou struisvogelpolitiek zijn, indien daarop vast zou worden gerekend. Werving in de gemeenten. De werving van de „noodwach- ters" zoals de vrijwilligers voor de B.B. worden genoemd is in de eerste plaats een taak van de gemeentelijke overheid, omdat de bescherming bevolking haar basis vindt in de gemeentelijke organisa tie, onder verantwoordelijkheid van de Burgemeester. De stichting d.i. een organisatie van particulier initiatief zal bij de wervingsactie steun bieden, o.m. door het ver strekken van propaganda-materiaal. Beroep op burgerzin en offervaardigheid. De werkzaamheid van de organi satie van de B.B. zal in geen enkel opzicht een militair karakter dra gen. Het deelnemen aan deze orga nisatie is zoals Prof. Beel zeide niet alleen een uiting van naas tenliefde, van burenhulp en van of fervaardigheid, doch ook een uiting van burgerzin en burgerplicht. Het Nederlandse volk houdt niet van ijdel vertoon. Het wil vrede, maar als deze niet kan bewaard blijven, aanvaardt het wat de noodzaak ge biedt. Daarom zien de Regering en de Stichting Bevordering Bescher ming Bevolking de resultaten van de wervingsactie met groot ver trouwen tegemoet. Tijdens de voor bereiding van de organisatie der B.B. is immers duidelijk gebleken, dat men in brede lagen van de be volking de noodzaak van deze or ganisatie inziet en bereid is zich voor het welslagen van het doel der B.B. in te zetten. Nadruk verboden. P. Z. Dr. R. C. Renes Oud-Vossemeer, tel. 19 Dr. H. Menger, St. Filipsland, tel. 20 WINKELS LANGER OPEN Zoals gebruikelijk mogen de win kels vanaf Zaterdag 29 November tot en met Donderdag 4 December tot 21.00 9.00 uur geopend blijven. In die gemeenten waar de koopavond op Vrijdag valt is het vanzelfsprekend ook toegestaan 5 December de winkels tot het aan gevraagde sluitingsuur open te hou den. NUTSAVOND Woensdagavond, 26 November, hield het Departement Tholen van de Mij tot Nut van 't Algemeen een Nutsavond. Deze avond droeg Mevrouw Maud Cos- saar, voordrachtkunstenares uit Den Haag een fragment voor uit het boek „De drie Gebroeders" van Antoon Coolen. De ademloze stilte tijdens de "voordracht en het warme applaus dat de spreekster te beurt viel getuigden van de waardering die het publiek voor het gebodene had. Het was een zeer geslaagde avond. Jammer was het dan ook dat vele leden, hetzij door welke omstandigheden dan ook, ver stek lieten gaan. GESLAAGD De heer J. Prince Azn slaagde voor radio-monteur, na afgelegd examen te Den Haag bij het Ned. Radio Genootschap. VOOR HET EIGEN GROENE KRUIS A.s. Zaterdag collecteert de plaatselijke Groene Kruisvereniging. Ieder weet wat deze instelling betekent. En zal ze daarom zeker goed „be"denken. BOTSEIZOEN AFGELOPEN Na minder goede resultaten in de vorige weken, besloten de botvissers deze vangst maar te staken en te wachten tot het nieu we seizoen. Deze en ook de andere vis vangst was in het algemeen niet hoog. Voor de vissers was het dit jaar dan ook geen rijke oogst. ZEVEN EN NEGENTIG JAAR Rond de zeventienjarige leeftijd is het geen bijzonderheid zijn geboortedag te her denken, al zal men er altijd toch wel even bij stil moeten staan. Wanneer men echter de 90 gepasseerd is, ja al enige jaren eer der, is een jaartje er bij toch wel een heel belangrijk, een bijzonder iets. Dat is het dus zeker, wanneer men al diep in de negen tig is, zoals dat het geval blijkt bij de oudste inwoner van onze gemeente, de heer L. K. van Dijk. Hij hoopt namelijk op Vrij dag 5 December zijn 97ste verjaardag te vieren. Nee, het zou onjuist zijn hier nog ta spreken over een goede gezondheid. Maar het is ook 97 jaar. De heer van Dijk kan zich niet gemakkelijk meer bewegen en moet het bed' houden. Wat een tijd moet men terug voor zijn geboortedag: 5 Dec. 1855. We hopen dat hij nog een goede verjaardag mag hebben en feliciteren hem en zijn familie met deze bijzondere verjaar dag. VOOR DE OUD-VERPLEEGSTERS Voor de oud-verpleegsters werd in deze gemeente 535,54 gecollecteerd. Een zeer mooi bedrag dus, dat dankbaar aanvaard zal worden. BURGERLIJKE STAND Overleden: 24 Nov. 1952: Maria Kompenhans, 78 jaar, wonende te Tholen, echtgenote van H. van Nieuwenhuijze. GEVONDEN Een zwarte kinderportemonnaie, een pas ser, een knipmes. Inlichtingen Rijkspolitie Tholen. CHR. VAKBEWEGING Vrijdag jl. werd in hotel Zeeland een bijeenkomst gehouden van de Christelijke Vakbeweging. Er was goede belangstelling toen de voorzitter, de heer Jac. Schot deze avond opende en inzonderheid de heren Wieringa en Van Stapele, alsmede Ds. v. d. Wiel een welkom toeriep. Gelezen werd Ps. 78, waarna Ds. v. d. Wiel voorging in gebed en een inleidend woord sprak, daarbij wijzend op de taak van het bestuur, dat geroepen is de belangen van haar le den te behartigen op chr. sociaal terrein. Spr. was er blij om, dat niet het sociaal belang voorop staat in het onderwerp dat straks gehouden zal wórden, maar de christelijke eis. Ook de Bijbel spreekt van onze sociale roeping, want er staat geschreven: „Wij zullen op varen met vleugelen eens arends, lopen en niet moede, wandelen en niet mat worden." Eerst het koninkrijk Gods zoe ken en alle andere dingen worden toege worpen. De heer Wiersinga sprak over „Wat doen wij met onze vrijheid". In een zake lijk en principieel betoog wees spreker er op, wat vrijheid en wat gebondenheid be tekent voor de christen. Hij stond stil bij de geest van het liberalisme van voorheen en bij de toestanden achter ijzeren gordijn. Wij moeten ons realiseren, aldus dhr. W. wat chr. vrijheid is en welke opdracht deze ons geeft. De heer van Stapele sprak over „Chr. sociaal in de wereld." met als hoofdge dachte niet alleen belijden, maar ook be leven. Het was Ds. van Halsema, die deze avond met dankgebed sloot. OPBRENGST BAZAR KLEUTERSCHOOL Men kan tevreden zijn over het resultaat van de door de alg. kleuterschool gehouden bazar. Bij een bruto ontvangst van 2500 zal er na aftrek van alle onkosten een batig slot zijn van tegen de 1500,Dat be tekent dus een mooi succes voor de initia tiefnemers. GEFELICITEERD Op 22 November namen 12 leden van Oud-Vossemeer's Muziekvereniging te Nis pen deel aan het 3-daags internationaal muziekconcours, en kwamen met wel zeer opmerkelijke resultaten uit de bus. In de 3e afdeling Trombone behaalden R. C. Swerus en J. van Dijke een 2e prijs met resp. 102 en 110 punten, in de 3e afd. Piston was een 2e prijs voor M. P. de Graaff met 108 punten, terwijl A. Pipping in de 3e afd. Bugle met 119 punten een le prijs in de wacht wist te slepen. A. Ridderhof behaalde in de 2e afdeling Sax.Sop. met 110 punten een 2e prijs en in de 2e afd. Tuba J. van Dijke met 131 pun ten een le prijs voor M. Hommel en in de 3e afd. Trombone een 2e prijs met 107 punten voor W. v. Dijke, evenzo in de le afd. Trompet voor J. Priem. Tot dit gezelschap behoorden voorts E. van Dijke, die in de le afd. Bariton met Stop dat branden op Uw maag! Neem 'n paar Rennies. Met een pak Rennies in huis is brandend maagzuur eigenlijk geen probleem meer. Nog vóór het branden begint, kunt ge de pijn opvangen. Eén of twee Rennies laten smelten op de tong dat is alles. Rennies zijn één voor één hygiënisch verpakt: ze smaken lekker en fris. (Adv. Ingez. Meded.)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 1