Eendrachtbode (jipka VAL DA ajfjg r Najaar nog belangrijk te koud. WEK DE GAL IN UW LEVER OP Jan Overeenkam 9e Jaargang No. 1 T^LEEDE BLAD 21 November 1952 Nieuwe gezichtspunten in *t emigratiebeleid Duitse Weerkundigen voorzien een zachte winter. SPORTHOEKJE Neem een doos echte UW HOEST Win terhanden V zoo zijn we nu eenmaal. Rheumatischa Pijnen? Stram en stijf vóór Uw tijd? Dinsdag 11 November is door de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid aan de Tweede Kamer de Tweede Nota over de Emigratie aangeboden. In dit stuk zijn vele cijfers en feiten verwerkt over de emigratie van Nederlanders in het afgelopen jaar en worden de inzichten ontvouwd over het emi- gratie-beleid, dat de Regering zal voeren. Wat dit beleid betreft, zijn er enkele nieuwe gezichtpunten. Gewijzigde omstandigheden Er heeft zich in het laatste jaar een duidelijke wijziging voltrokken in het emigratie-verkeer van Neder landers naar diverse landen. In de jaren 1947-1951 zijn vele tienduizen den Nederlanders naar verschillen de emigratie-landen vertrokken, waar de arbeidsmarkt een abnor male onderbezetting vertoonde. Het was voor al deze emigranten dan ook niet moeilijk, werk te vinden in hun nieuwe vaderland. Aan het vak, dat zij voordien hadden uitgeoefend en aan hun vakbekwaamheid werd in de „ontvangende" landen niet veel aandacht besteed. Voor wie werken wilde, was er werk te vinden. Dit tijdperk schijnt nu wel te zijn afge sloten. In de verschillende emigratie- landen gaat zich nu de behoefte aan bepaalde categorieën van immi granten steeds duidelijker aftekenen. Met andere woorden, deze landen nemen bij voorkeur nog slechts arbeidskrachten op in takken van bedrijf waarin een tekort aan arbeidskrachten heerst. Het spreekt vanzelf dat Neder land zich aan die behoefte moet aan passen, wil men althans de emigratie van Nederlanders op dezelfde of zelfs grotere schaal mogelijk blijven maken. En dat is zeer zeker de bedoeling. Scholing van a.s. emigranten In verband met deze gewijzigde omstandigheden, overweegt de Re gering verschillende maatregelen op het gebied van de voorlichting en voorbereiding van a.s. emigranten. Eén van die maatregelen zal zijn, het scheppen van de mogelijkheid voor a.s. emigranten om zich in de uitoefening van een bepaald beroep te bekwamen. Op de Rijkswerk plaatsen zullen ieder jaar enkele duizenden a.s. emigranten gelegen heid krijgen zich te laten scholen of omscholen, b.v. tot metaalbewerkers of bouwvakarbeiders. Ook een ze kere voorbereiding voor agrarische beroepen ligt in het voornemen. Bovendien zal worden gestreefd naar een grotere spreiding van de emigranten naar verschillende lan den. Tot nu toe toonde de Neder landse emigrant een grote voorkeur voor Australië en voor Canada. In de meeste gevallen was die voor keur min of meer willekeurig. Door een actievere voorlichting hoopt men de a.s. emigrant er toe te bren gen, zich er van te overtuigen, welk emigratieland hem in zijn bepaalde omstandigheden de beste kansen biedt voor het welslagen van zijn emigratie. De Regering onderzoekt voorts, welke mogelijkheden er liggen in landen als bijvoorbeeld Brazilië, waar zich tot nu toe slechts weinig Nederlanders vestigden. Het meenemen van bezittingen Een belangrijke maatregel, die binnenkort is te verwachten, heeft betrekking op het meenemen van bezittingen uit Nederland. Aan emi granten zal worden toegestaan een bedrag van hoogstens 15.000, in geld te laten overkomen, mits dit geld zal worden gebruikt voor het zich zelfstandig vestigen of voor huisvesting in het nieuwe vaderland. Dit zal gelden voor alle emigratie- landen, behalve voor die in het dollargebied, waarvoor een maxi mum zal gelden van 9.000.—. Wie in plaats van geld goederen wil laten overkomen, krijgt daartoe ook de gelegenheid, eveneens tot een maximum van 15.000.Bo vendien zal het mogelijk worden een montagewoning te laten overkomen of aan te schaffen tot een waarde van 10.000.En daarnaast zal de mogelijkheid worden opengesteld jaarlijks bedragen van 1000.— tot een maximum van 4.000.— te laten overkomen. In totaal zullen emi granten dus tot een waarde van hoogstens 29.000.— achtergelaten kapitaal in hun nieuwe vaderland kunnen aanwenden. Deze maatrege len zullen met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1950 worden genomen. Subsidieregeling Ook in de subsidiëring van de emigranten zal een wijziging wor den aangebracht. De Regering zal er bij die subsideëring van uitgaan dat het aan iedere Nederlander, die tot emigratie geschikt en bereid is, mogelijk moet worden gemaakt naar een ander land te vertrekken. Alleen in die gevallen waarin de a.s. emi grant een onmisbare plaats inneemt in het productieproces in Nederland, zal een uitzondering op deze rege ling worden gemaakt. Het minimum bedrag aan deviezen dat gesubsidi eerde emigranten bij hun vertrek mochten meenemen, zal niet langer van kracht zijn. Afhankelijk aan hun individuele omstandigheden, zal aan deze emigranten de uitvoer van een hoger bedrag aan deviezen worden toegestaan. De mogelijkheid tot het verlenen van voorschotten zal nader worden onderzocht, aldus de Mi nister van Sociale Zaken in de Tweede Nota over de Emigratie. nadelig geweest. Op vele plaatsen kan men met grote moeite of in 't geheel niet met vervoermiddelen op het doorweekte land komen, daar ook September en October op de meeste plaatsen een overvloed aan regenwater hebben gebracht. Hoe veelheden van 173 mm (in Septem ber te Scheveningen) en 127 mm (in October te Vlissingen gemeten) spreken duidelijke taal. Af en toe horen wij in het weerpraatje van het K.N.M.I. over zeer lage tempera turen, die in Scandinavië en Rus land worden gemeten. In Rusland en Lapland zijn al temperaturen ge meten van meer dan 30 grC onder nul. In de Hartz en in het Alpen land viel al veel sneeuw. (Van onze weerkundige medewerker) Behalve September bleef ook Oct. belangrijk te koud. Het etmaal-ge middelde te De Bilt bedroeg 8.2 tegen 9.6 grC normaal. Vooral in het midden van de maand was het buitengewoon koud. Maximum tem peraturen van 5 a 7 grC waren zo vroeg in de herfst te De Bilt nog niet eerder voorgekomen. De gemid delde temperatuur van September en October bedroeg te De Bilt 9.8 grC tegen 11.8 grC normaal. Tot 1 Nov. waren er in de afgelopen 200 jaar slechts twee herfsten die nog kouder waren, nl. 1786 (2.5 grC te koud) en 1805 (2.2. grC te koud) In de eerste decade van Nov. liet het zich niet aanzien dat deze maand veel te koud zal uitvallen, daar de gem. dagtemperaturen te De Bilt vrijwel normaal waren. Tot 1 Nov. kan worden gezegd, dat de herfst buitengewoon koud was zo als dat maar een enkele keer in de laatste twee eeuwen is voorgekomen November begon met zeer onstui mig weer. In het midden van de vorige week kwamen een tweetal stormen voor, waarvan de laatste, met een Noordwesterstorm langs de kust, de zwaarste was. Op de licht schepen kwamen gemiddelde wind snelheden voor van omstreeks 100 km per uur. Volgens het K.N.M.I. werd de zwaarste windstoot gere gistreerd op het vliegveld Gilze- Rijen en bedroeg 117 km per uur. In de eerste decade van November (L10) was op verschillende sta tions al meer dan 60 a 70 mm regen gevallen, dit is al meer dan de nor male hoeveelheid die in November valt; het gemiddelde over het gehele land bedraagt 70 mm. Dinsdag jl. werd in Zuid-Limburg 30 mm en op Ypenburg 20 mm gemeten. Het regenrijke en koude herfst weer is voor het platteland zeer Bb S3 m/jnhardt De echte Chlorophyll tandpasta Tube 120-95-70 ct. bij Apothekers en Drogisten In het begin van de week waren het over West-Europa nog de oceaandepressies, die het weer zacht en onbestendig hielden. In een tijd schrift, uitgegeven door de Duitse Weerdienst te Bad Kissingen, lezen wij, dat volgens berekeningen van de Duitse meteorologen de kans op een gemiddeld zachte winter groot is, dit na een warme zomer in Mid den-Europa en een koude Septem bermaand. Daar de kachels bij velen reeds in September in functie waren, zal menigeen hopen dat zij gelijk hebben. Nu de winter nadert en velen meer belangstelling hebben voor het weersverloop dan in andere jaar getijden (o.a. schaatsliefhebbers), vestigen wij nog even Uw aandacht op het dagelijks weerkaartje, uitge geven door het K.N.M.I. Belang stellenden kunnen dan zelf de de pressies en hogedrukgebieden met vorstweer volgen. Nadruk verboden. J.H.P. DE VOETBALCOMPETITIE NAC—WHS 1-4. Ja, dit was Zaterdag 8 dezer de enige wedstrijd die doorgang kon vinden, dank zij het uitstekende NAC-terrein. Het zal ook wel niemand verwonderd hebben, dat de andere aangekondigde ontmoetingen werden afgelast vanwege de terreingesteldheid. Deze enige wedstrijd was echter een goede wedstrijd. NAC, taktisch nog een behoor lijk woordje meesprekend, miste alleen de nodige snelheid en het uithoudingsvermogen om WHS in groot gevaar te brengen. Bo vendien hadden de gasten vooral tijdens de eerste helft hun goede vorm teruggevonden en het was daarbij inzonderheid back Stuyts die uitstekend verdedigde, terwijl de voor hoede, goed gesteund door de middenlinie zeer aardige combinaties liet zien met een goed op schot zijnde midvoor en een snelle linksbuiten die de eerste helft met mooie PASTILLES VOOR voorzetten voor de nodige spanning zorgde. Er was nauwelijk 10 minuten gespeeld, toen de midvoor een boogballetje van de links binnen tussen de Bredase backs doorliep en scoorde: 0-1. Een uitval van Breda via de rechtsbuiten leverde uiteindelijk een slecht schot op. Een kwartier golfde het spel heen en weer met aan beide kanten enkele mogelijkheden tot de WHS-links- binnen uit een voorzet van Verhoole het tweede doelpunt kon aantekenen. Nog voor rust was het dezelfde speler na een goed bekeken uitgooi van Den Engelsman, die gebruik maakte van een aarzeling van de keeper, welke tevoren al krachtige schoten had weggewerkt en nummer drie langs hem heenjoeg: 0-3. In de tweede helft drong NAC sterker op en binnen het kwartier werd de achter stand door de linksbuiten verkleind: 1-3. De NAC-veteranen hielden het tempo ech ter niet vol en het laatste kwartier was dan ook weer voor WHS met als resul taat een vierde doelpunt toen de links binnen een bal op de schoen van de mid voor gaf, die onhoudbaar inschoot: 1-4. Zaterdag jl. werden twee wedstrijden gespeeld. Vrederust kreeg Seolto uit Zevenbergen op bezoek en de thuisclub moest daarbij een 26 nederlaag slikken. Vijf thuiswedstrijden leverden Vrederust nu reeds verlies op, ter wijl het vroeger toch nimmer meeviel om op de Stichting te winnen. Nee, het vlot dit seizoen niet. De over het algemeen jonge spelers tonen te weinig strijdlust en weten niet vol te houden tot het laatste fluitsignaal geklonken heeft. Terwijl de andere eiland- clubs dikwijls te lang aarzelen om de jongere spelers te gaan gebruiken, zet de Vrederust-commissie misschien de oudere wat te vroeg aan de kant. In deze wedstrijd wist Seolto voor de rust slechts 1 x te doelen en was het een vrij gelijk opgaande strijd. Tweemaal was de Seolto keeper reeds gepasseerd, maar even dikwijls kon een achterspeler nog op het nippertje redden. Dat deprimeerde de thuisclub en in de tweede helft zakte het elftal dan ook ineen, zoals dat ook meerdere malen is voorgekomen bij eerder gespeelde wedstrijden. Seolto maakte daarvan een dankbaar gebruik en wist nog 5 maal te scoren. Vrederust kon door een paar uit vallen de eer met twee doelpunten redden: 26. Dat kan toch wel anders jongens van Vrederust Al is Seolto de gemakkelijkste niet. Kogelvangers-NAC; 22 Tegen de verwachting in, heeft de Wil lemstadse ploeg het klaargespeeld de Bre dase club een puntje af te snoepen. Het zat de thuisclub mee. NAC kwam al met enkele invallers en begon bovendien nog met 10 man. Zo kreeg Kogelvangers al spoedig een goede kans en maakte daarvan na 10 minuten een nuttig gebruik, al sprak fortuna een woordje mee: 10. Met aan het hoofd Ben Berenschot, de bekende NACveteraan begon de Bredase ploeg nu een offensief, dat de thuisclub hachelijk dreigde te worden. Steeds waren de gasten in de aanval, maar de 4-man voorhoede bleek nu toch werkelijk een handicap en al maakte ze het de Kogelvanger-verdediging niet gemakkelijk, tot doelpunten kwam het de eerste helft niet. Na de thee pakte NAC nog steviger aan en opnieuw kregen keeper en backs van de thuisclub handenvol werk. Via de Ridder kwam de schoon verdiende gelijkmaker. En een kwartier later wist NAC er een tweede goal bij te maken door een pracht schot van Uytendaal. Nog 15 minuten en Kogelvangers zette alles op alles. Het werd een hard partijtje voetbal en met minder dan een minuut voor het eindsignaal kon de Kogelvanger-midvoor een van de doel man teruggekaatste bal onhoudbaar inkop pen: 22. DE VERWACHTING Twee wedstrijden worden op het pro gramma vermeld. NAC verwacht Noord schans en het weer moet al heel slecht zijn, wil men op het Bredase terrein niet kunnen spelen. Maar het zal de thuisclub niet mee vallen te winnen, al zal de andere kant een winst voor Noordschans niet zonder moeite geboekt worden. Toch geven we de laatste daarop meer kans. Die kans geven we ook WHS, dat Smer- diek verwacht. Op het Smerdiekse terrein kon WHS winnen, dus zou het dat op eigen terrein zeker moeten doen, mits ze hetzelfde elftal in het veld kunnen brengen. Dat het geen gemakkelijke overwinning zal worden, staat echter wel vast. Er wordt om 3 uur gespeeld. In de 2e Klasse A verwacht Kogelvangers 2 Dinteloord 2 en zal deze thuiswedstrijd verliezen. Vrederust 2 gaat winnen van WHS 2. MOEILIJKHEDEN? VRAGEN STAAT VRIJ. 1. Elke vraag op een afzonderlijk vel. 2. Gegevens zo uitvoerig mogelijk. 3. Gewenste herkenningsletters aangeven, naam en adres vermelden. 4. De vragen worden in de kopij zo kort mogelijk weergegeven. Elk antwoord geldt dus één bepaald geval. 5. Bij kwesties inzake arbeidsverhoudingen, sociale verzekering e.d. moeten branche en adres van het bedrijf worden opgegeven. 6. Een postzegel voor doorzending insluiten. BOEKENNIEUWS Om deze tijd van het jaar verschijnt ge woonlijk de nieuwe catalogus van de uit geverij n.v. W. D. Meinema, Delft. Ook nu is dat het geval. Daarin vindt men voor namelijk Kerst- en Jeugdboeken. Bekende schrijvers als H. te Merwe, K. Norel, Jan Knape, P. de Zeeuw en anderen hebben ook nu het leeuwenaandeel weer voor hun rekening genomen. Men kan er dan van verzekerd zijn goede jeugdlectuur te hebben, Er zijn boekjes in alle prijzen. Bijvoorbeeld van A. van Vliet-Iigthart Schenk „Het ge heimpje 32 blz. 45 cent. Een verhaaltje over een meisje dat nog maar kort op de „grote" school is en in kinderlijke moeilijk heden komt. Gelukkig begrijpt zowel de juf als haar ouders, hoe ze tot haar verkeerd heden kwam. En ze helpen haar er uit. Of het boekje van J. J. Frinsel „Woon wagens in het dorp", 76 blz., 56 ill- Een prettig verteld verhaal, dat door zijn ro mantiek de jongens zal boeien. Nieuw is ook de uitgave geschreven door H. te Merwe: „Pieter Aertsz, de Geuzen- schipper" Een verhaal uit het donkere ge schiedenisjaar 1566. Een spannend boek. P. de Zeeuw JGzn „De schrijnv/erker van Zurich". Een boek over de Kerkgeschiede nis, handelend over een vriend van de Hervormer Zwingli van 112 blz. en 9 ill. van Menno voor 1.30. Het is slechts een greep uit een rijke verscheidenheid van Meinema's nieuwe catalogus. DE BOERENOORLOG EINDIGDE 50 JAAR GELEDEN Ruim een halve eeuw geleden eindigde de Zuid-Afrikaanse Boerenoorlog. 11 Oct. 1899 ontbrandde deze strijd voor vrijheid en recht, die drie jaar duurde. In verband hiermee zal opnieuw verschijnen: de Helden-Serie van L. Penning, voor de 7e maal herdrukt, in moderne uitvoering en geheel herzien. Deze serie boeken, ook wel genoemd de „Kloppers-serie", bestaat uit 3 delen: De Helden van Zuid-Afrika De Scherpschutters van Zuid-Afrika De Ruiters van Zuid-Afrika. Ze handelen over de jaren vóór de eigen lijke Boerenoorlog, nl. over de Grote Trek en over de Vrijheidsoorlog tegen Enqeland van 1880-'81. In 1949 is de 10e druk van de bekende Wessels-Serie van Penning in moderne uit voering verschenen, gevolgd door de serie „Voor Vrijheid en Recht". Maar de oudste serie, waarmee de schrijver destijds zijn naam vestigde, de Helden-Serie, was al sinds jaren uitverkocht. P. wil graag weten of pakhuishuren onder de huurwet vallen en dus ook onder de verhogingen. Zo ja, hoeveel procent is die verhoging en wanneer is dat ingegaan. Antwoord-H. Wanneer is het pakhuis gebouwd Terzake van huur en verhuur gelden de prijzen die de huurwet bepaalt, voor zover partijen niet na de inwerking treding van deze wet lagere prijzen zijn overeengekomen. Indien het pakhuis is ge bouwd vóór 27 December 1940 is van 1-1-1951 af 15% huurverhoging verschul digd. Aangezien wij echter niet in staat zijn de situatie ter plaatse te beoordelen en een ver gelijking kunnen maken met andere huren, verdient het aanbeveling de prijs te laten vaststellen door de huuradviescommissie. J. C. S. A. Welke meubefabriek levert ongestoffeerde stoelen, zgn. rompen. Antwoord-H. Zover ons bekend zal iedere meubelfabriek dit doen aan de hande laar. Wanneer U particulier is kunt U die bekomen bij een meubelhandel in Uw woon plaats. C. C. vraagt of het schadelijk is fruit aan de varkens te voeren. Kan men beter uitsluitend aardappelen geven Anwoord-H. Volop voederen van appelen en peren is zeer schadelijk. In appelen en peren zit zeer weinig gehalte. Wanneer volop aardappelen gevoerd wor den, moeten deze bij voorkeur gekookt worden, onder toevoeging van kalk en levertraan, anders loopt men de kans dat ze engelse ziekte en (of) diarrhee, of soms een slokdarmverstopping krijgen. Er zijn ook mineralen in de handel. Lezeres 1. Maakt karnemelk dik? 2. Maakt yoghurt dik 3. Als men het water uit yoghurt of karnemelk laat weglopen, werpt men dan nuttig voedsel weg Antwoord - Karnemelk maakt niet dik, tenminste als men er geen suiker aan toe voegt. Yoghurt maakt wel dik als ze van vethoudende melk gemaakt is; men kan echter in de melkinrichting magere yoghurt bestellen: natuurlijk moet ook hieraan geen suiker, beschuit, jam of andere dikmakende dingen worden toegevoegd. Het dunne vocht van deze melkgerechten moet U stellig niet weggooien, het is van grote waarde. J. de V. Wil gaarne het adres weten van een in Argentinië uitgegeven weekblad, in de nederlandse taal. Antwoord-H. Ons is geen nederlands blad in Argentinië bekend. U zoudt echter kunnen informeren bij de heer A. de Best, a/c Diadema Argentina S.A.P.. Cas de Coreo 1133, Buenos Aires, Argentinië. J. V. Krijgt men van Jozo-zout suiker ziekte of is dit zout soms nadelig voor suikerpatiënten doodt RM EN Muis doos a 75 ct J Nu zweeft weer de geest van hebzucht door 't land, In dorpen, gehuchten en steden; Nu wordt weer een strijd, tussen hart en verstand In vreemdzame felheid gestreden. Nu komt weer de tijd - van de stiekummigheid, 't Is beurteling geven en nemen, Er wordt weer gezocht, En geruild en gekocht, Er wordt weer gedicht en „geremen". Aan zoiets denk je in de Sinter klaastijd, nietwaar. Dan doen we net als kinderen. En waarom ook niet. Je moet de mensen nu eenmaal nemen zoals ze zijn. En als je van jezelf afgaat, moet je maar veel toe geven- Dat doe ik tenminste maar, als ik Kee -je kent ze goed, die van Kees bezig zie om een wed strijdformulier van een zeepfabriek in te vullen. Met een stalen gezicht en een gouden penpunt schrijft ze heel leuk de voortreffelijke eigenschappen op van die zeepsoort: doet vlekken ver dwijnen, schraalheid voorkomen, schuimt als een zeeboot, maakt de was tot een waar genot Moet je dat lezen zeg: „Maakt de was tot een waar genot." En dan moet je Kee zien zwoegen 's Maandags met dat zelfde „zelfwerkende" wasmiddel. En dan moet je ze horen mopperen over die zware „waste". Maar nu het om een prijsvraag gaat schrijft ze heel leuk: maakt de was tot een waar genot. Zo gaat dat bij ons. Als het in onze kraam te pas komt. En als het ons voordeel op kan leveren. Zo dacht een onzer gemeente hoofden er ook over. En herinnerde zich prompt, dat we momenteel een minister hebben, die voor dat hij excelleerde onze naaste buurman was. Van het meeste belang is daar bij echter, dat die excellentie onder meer tot taak heeft de zo zeer be geerde huisjes te verdelen. Zo prompt hij het zich herinnerde, zo prompt schreef hij aan „buur man", die onze goegemeenten zo uitstekend kent en dus drommels goed op de hoogte is van onze woningnood. Een actieve zet van dat. gemeente hoofd. Met waardering van onder getekende Wie zal het verwonderen, dat we ons eerst nu herinneren, dat we voorheen zo'n goede buurman hadden. Nee, we kunnen nog geen resul taat meedelen. Wie weet, misschien kunnen we straks spreken van een „verre buur, die nog beter is, dan die vlakbij wonende vriend". Ten slotte zitten we toch in de surprice- tijd ook- Antwoord-Sc. Suikerziekte ontstaat niet door het gebruik van Jozo-zout. Verder maakt het over het algemeen geen verschil of gezonde mensen dan wel diabetici dit zout tot zich nemen. Toch zullen suiker patiënten er goed aan doen in voorkomende gevallen de arts te raadplegen die het door hen te volgen dieet samenstelde, respectieve lijk de geneesheer die hen thans behandelt of controleert. D. T. Dit jaar loopt het pachtcontract af van de boerderij, waarvan wij als onder huurder het woongedeelte bewonen. De eigenaar wil de boerderij zelf betrekken. Zijn wij verplicht de woning te verlaten en moeten wij met ieder ander huis genoegen nemen Antwoord-Rg. Het pachtbesluit opent de mogelijkheid dat na het einde der pacht, de verpachter het gepachte zelf in gebruik kan nemen. In het algemeen is op deze overeenkomsten de huurwet niet van toe passing. Dit zou dus inhouden dat een be roep op huurbescherming in dit geval niet mogelijk zou zijn. Een volledige beoordeling van uw kwestie is echter niet te geven daar daarvoor meer feiten en gegevens gekend moeten worden. Niet onverstandig lijkt ons tijdig een advies te vragen van de huur adviescommissie. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S I,EVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. H. X Ik ben 19 jaar en wil graag ver pleegster worden bij het rode kruis. Waar kan ik mij aanmelden Is mijn leeftijd geen bezwaar Antwoord-R. Verpleegsters heeft het Rode Kruis niet in dienst, wel helpsters. Deze verrichten hun werkzaamheden in hun vrije tijd. Wendt u zich daarvoor tot de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis. Er is een transportcolonne op het eiland en men kan uw hulp wel gebruiken. U moet dan een diploma E.H.B.O. en ver pleegkunde hebben. Wel bestaat de moge lijkheid verpleegster te worden bij de Mili taire Geneeskundige Dienst of het Rode Kruisziekenhuis te Den Haag. Indien u zich daar wilt aanmelden moet u een ver pleegstersdiploma volgen. Voor de M.G.D. moet u zich richten tot de commandante van het N.V.K.L., Nassauplein 5 Den Haag. Om als verpleegster te kunnen worden aan genomen moet u 18 jaar zijn. Uw leeftijd zal dus geen bezwaren opleveren. L. Mijn moeder is indertijd overleden. Vader bleef met twee kinderen achter. De inboedel is intact gebleven en geld was er niet. Nu is vader voor de tweede maal ge trouwd met een weduwe met twee kinderen en alles is meegegaan naar deze tweede vrouw. Vader is nu ook overleden. Hebben vaders twee kinderen nog recht op iets wat van hun ouders geweest is 2. Wanneer vaders tweede vrouw onder steund moet worden, zijn dan haar eigen kinderen verplicht haar te steunen of ook die van vader. Antwoord-Sm. De eigen kinderen van de overleden vader hebben recht op de na latenschap van hun ouders. Bij het over lijden van de moeder, hadden zij reeds (mits geen testament) ieder recht op één derde van de nalatenschap. Bij gemeenschap van goederen bestond deze uit de helft van hetgeen beide ouders hadden. De bezittin gen werden dus gescheiden. De helft van de moeder( de helft van de vader. Van de helft van de moeder krijgt de vader een derde, broer een derde en zus een derde. Hier kan de tweede echtgenote niet aan komen. Nu vader is overleden kunnen zij het hun toekomende uit moeders versterf natuurlijk opvorderen en bovendien krijgen zij van vader te erven. Dit is in ieder ge val voor een derde van vaders nalaten schap. Het vermogen van vaders tweede echtgenote wordt weer gescheiden. Voor verdere gegevens adviseren wij u eens naar een notaris te gaan. 2. Haar eigen kinderen zijn verplicht haar te onderhouden en niet de kinderen van haar man. H. F. W at is doublé Antwoord-H; Doublé is meestal geel koper of zilver, dat galvanisch of op andere wijze bedekt is met een zeer dunne laag goud. Heem dan toch Kruschen Salts en jaag zo de rheumatische pijnen uit Uw leden. Kruschens zes minerale zouten heb ben een wonderbaarlijke aansporende wer king op lever, nieren en ingewanden. Als die weer met jeugdige energie hun bloed zuiverende taak verrichten, weet U van geen rheumatische pijnen meer. Want de oorzaak: onzuiverheden in Uw bloed wor den radicaal verwijderd, regelmatig, iedere dagKoop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenoch tend die heilzame kuur.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 5