En dan is die Eendrachtbode- Sinterklaas er toch ook weer* V)\N Mo\qende s\qaref Hamers Robinson's D.DD. Vogelvrij Geneest snel STAVENISSE Ruwe, schrale huid ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE D.auies! Vooral nu c* smaaW beter ST. FILIPSLAND EEN BISAMRAT heeft de POORTVLIET ANNA JACOBA POLDER TERHORST Bergen opZoom TERHORST Bergen op Zoom Ooit last van Zuurbranden? verfrissende na TERHORST Bergen op Zoom GROTE MARKT BERGEN OP ZOOM TERHORST BergenopZoom Historisch verhaal uit de Drents-Friese Grensstreek VERGADERING GLADIOLENTELERS In Hotel Goedegebuure werd een vergadering belegd van gladio- lentelers op het eiland Tholen. De ze vergadering werd geopend door de voorzitter der Zeeuwse Vereni ging, de heer N. M. Klippel Vcïfi Stavenisse. In het bijzonder werden welkom geheten de vertegenwoor digers van het bestuur der Neder landse Gladiolusvereniging. Met het doel belangstelling voor toetre ding tot deze vereniging te wekken was deze vergadering belegd. De vice-voorzitter der Ned. Gladiolus vereniging, de heer J. Dix, hierna het woord verkrijgend, gaf een uit eenzetting over de geschiedenis der gladiolenknol. Vanaf het jaar 1613, toen 3 gladiolensoorten bekend wa ren, werd het ontstaan door krui- voor Regenkleding In Gabardine, Popline en Gummi sing van de ontelbare gladiolen- variëteiten gememoreerd met al de ups en downs, welke deze teelt medebracht. In het bijzonder be sprak de heer Dix de werkwijze der Ned. Vereniging die in 1951 haar 40-jarig bestaan herdacht. Door het, sedert de oprichting der Ver. verspreiden van meer dan 700.000 gekleurde platen van gladiolen- soorten heeft men steeds getracht in binnen- en buitenland belangstel ling te wekken voor de gladiool. De ziektebestrijding is mede een der voornaamste werkzaamheden der Vereniging. Met een propaganda- woord om aan te sluiten bij de Ned. Gladiolusvereniging tegen een con tributie van 10,-per jaar besloot de heer Dix zijn onderwerp. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd door enige aanwezigen gebruik gemaakt. De heren Kerk- voort en Wattel, vertegenwoordi gers van de Tuinbouwvoorlichtings dienst merkten op, dat men mo menteel geen besluit van toetreding tot de Ned. Ver. kon nemen, om dat deze zaak eerst in de Zeeuwse Vereniging zal moeten worden be sproken, te meer, daar de Ned. Ver. op een door de Zeeuwse Ver. ge daan verzoek tot aansluiting vorig jaar niet is ingegaan. Besloten werd in het hoofdbestuur der Ned. Ver. alsmede in de afdelingen het belang van aansluiting te bespreken en te zijner tijd de resultaten mede te de len. KLAPROOS Deze collecte bracht 28,93 op. verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling. KINGFABR1EKEN TONNEMA N.V. IN DE SLOOT Er liep een wiel van de tractor van landbouwer A. v. d. Slikke, die bestuurd werd door Joh. Wes- dorp Nzn. En zo kwam het zaakje in de sloot terecht. De tractor noch de lege bietenwagen liepen veel schade op en de bestuurder kwam er met de schrik en een modder bad goed af. VAN 6 kg* Op gevaar af, dat er volgende week berichten binnen dwarrelen, die dit overtreffen, delen we mede, dat dhr. C. v. Putte een suikerbiet aanvoerde van 6 kg. Nee, nee, ze was schoongemaakt. Met tarra en al zijn er dit seizoen wel zwaardere aangevoerd. COLLECTE De collecte voor het Prot. Inter kerkelijk Thuisfront bracht 36.58 op. GESLAAGD Op 19 Nov. slaagde te Goes dhr. M. K. Priem van Stavenisse voor vakbekwaamheid kruideniersbedrijf. GOED AFGELOPEN Maandagmiddag reed de heer I. Vinje met zijn bromfiets in de rich- voor Heren- en Jongenscostumes en Overjassen ting Achterbos, waar een luxe wa gen geparkeerd stond. Van de over kant naderde een vrachtauto. Bij het passeren hiervan raakte V de macht over zijn stuur kwijt en bot ste daarbij op ongelukkige wijze te gen een langs de weg staande paal. Hij brak een pink en liep hoofd wonden op. Na in het ziekenhuis te Bergen op Zoom te zijn verbon den, kon hij weer naar huis terug keren. De schade aan het motorrij wiel was gering. Geen glas, geen water, geen nare smaak. Simpelweg één of twee Kennies laten smelten op de tong. Er zijn mensen die nemen Rennies te pas en te onpas maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weer niet, maar 't is wel plezierig altijd Rennies bij de hand te hebben, voor eigen gebruik of om anderen te helpen. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. VARKENSPEST Bij de varkensfokkerij van dhr. C. Priem Wzn heeft zich deze week een geval van varkenspest voorge daan. ER ZIT SCHOT IN Naar we van betrouwbare zijde vernemen hebben de besprekingen inzake de restauratie toren een zo danig succes opgeleverd, dat reeds volgende week met de restauratie begonnen wordt, uiteraard vanzelf eerst stellingbouw. KRINGVERG. GEZONDHEIDSDIENST VOOR DIEREN In hotel Bijl werd 7 November de jaar vergadering gehouden van de kring Tho len en St. Filipsland v. d. Gezondheids dienst voor Dieren. De opkomst was zeer gering. In het bestuur werden gekozen de heren Anth. L. Hage Jr. van St. Maartens dijk en W. v. Nieuwenhuijze te Poortvliet. In de vacature W. v. d. Sluis te St. Fi lipsland moet nog worden voorzien. Uit de mededelingen van Dokter Wage naar bleek dat er in Kring II ruim 90 vrije stallen zijn. Enige stallen moeten nog worden overgespoten. Dat is dus een prach tig verloop. Om te voorkomen dat het inenten tegen Mond- en Klauwzeer verplicht wordt ge steld worden de veehouders aangeraden zich vrijwillig bij deze bestrijding aan te sluiten. Men loopt dan tevens geen gevaar, [Tam ea-Gel ei voor Uw handen Daar hadden de lezers trouwens ook wel op gerekend, van hoeveel andere Sinterklazen er in deze tijd ook wordt gesproken. Onze Sinterklaas zorgt steeds voor enige ontspanning in het veelbewogen leven van alle dag. U gaat maar in een luie stoel zitten, een schrijfbloc op de knieën en de krant met onderstaande puzzle daar bovenop. U leest hieronder de opgave en maar puzzlen. Zorg dat U er niet bij in slaapt valt. Laat Zwarte Piet niet werkelijk van het dak afglijden. Ja, en nu zal vader en moeder dit jaar de kinderen moeten helpen. Want daar is deze opgave toch wel erg moeilijk voor. Maar daar zijn het nu eenmaal ouders voor, niet? Ontsluit de deur van deze puzzle. En zendt U dan de oplossing aan: Eendrachtbode, St. Annaland, vóór of uiterlijk 1 December. Per briefkaart hoor. En alleen de zin uit het bekende Sinterklaasliedje is al voldoende voor de Sint. Die heeft al meer ervaring op dit gebied en weet drommels goed, dat U eerst dat hele geval moet uitknobbelen om aan die ene zin te komen. Maar dat komt zeker wel in orde bij U Ieder mag inzenden. Van Jong tot oud. En dan zijn er weer 10 aardige prijzen beschikbaar. Een cadeautje voor de ouderen, maar ook een leuke prijs voor de jeugd. Ziet U zelf maar: le pr.: Een vulpen met garantie. 2e pr.: Een zilveren taartschep van de Sola 3e pr.: Een leren damesportefeuille 4e pr.: Een mooie doos luxe postpapier 5e pr.: Een bonbonknijper 6c pr.: Een denkbord (voor de jeugd) 7e pr.: Een atlas van Nederland 8e pr.: Een schooletui 9e pr.: Een kalender schrijfbloc 1953 10e pr.: Een zakagenda 1953. De aardigheid van het puzzlen en de spanning voor een prijs. Op de 5e December wordt de uitslag bekend gemaakt. Vergeet de inzending niet. Uiterlijk 1 December dus per briefkaart. Veel succes wenst U DE EENDRACHTBODE-SINT. OMSCHRIJVING: 1. voorzetsel, 3. en dergelijke, 6. eenheid van druk, 7. herkauwer, 10. haarkrul, 12. eng. bier, 14. bevel, 16. gluiperig kijken, 18. flauw, 19. beschadiging, 20. landbouw werktuig, 22. stad der oudheid, 23. koor, 24. herkauwer, 25. boom, 26. vlaktemaat, 27. zeker (eng.), 30. reptiel, 32. inwendig, 34. het romeinse rijk, 35. kippenproduct, 38. vogel, 40. water in Friesland, 41. deel v. h. been, 43. onderricht, 45. vochtig koud, 47. vroeger, 49. militair hospitaal (afkj.), 50. olievet, 53. pausennaam, 54. uitroep, 57. zangnoot, 58. eng. universiteit, 59. tandeloos zoogdier, 60. niet hetzelfde, 61. roem, 62. groet, 63. spil, 64. overblijfsel, 65. stofmaat, 66. wintervoertuig, 68. deel v. d. bijbel, 69. deel v. d. mast, 71. pers. vnw, (fr.72. verlaagde toon, 74. lidwoord fr. 76. kwaad, 78. et cetera (afk.), 80. vr. munt, 81. kleurling, 83. telwoord, 84. defstof. VERTICAAL: i 1. juiste gewicht, 2. levenslucht, 4. uiteinde der aardas, 5. en andere, 8. zangnoot, 9. flacon, 11. étui, 12. vogel, 13. voegwoord, 15. bloeiwijze, 17. jongensnaam, 20. water in Friesland, 21. vorm van generen, 23. helder, 24. zend- en ontvangapparaat, 26. krachtige, 27. heilig man, 28. lidwoord (fr.), 29. water in Friesland, 31. romeinse rijk, 33. cijferen, 37. vr. munt, 39. meisjesnaam, 42. vervoermiddel, 43. laatst leden, 46. titel, 48. rangtelwoord, 49. onmiddellijk, 51. wapen, 52. het schone streven, 53. gelooide huid, 55. geschenk, 56. deel v. d. voet, 67. stofmaat, 70. rivier in Italië, 73. plek, 75. onvriendelijk, 76. slaghout, 77. vr. munt, 79. centigram (afk.), 82. voeg woord (fr.). Bij een goede oplossing ontstaat op de nummers 4 hor., 14 vert., 36 hor., 40 vert., en 44 vert., een regel van een bekend St. Nicolaasliedje. \*6 10 dat bij het uitbreken van deze besmettelijke ziekte de gehele veestapel wordt afgeslacht, zoals dat thans gebeurd is op bedrijven, waar niet is geënt. Dat echter niet alleen maar wie hart heeft voor zijn dieren, zal toch wel al het mogelijke doen om als het kan deze voor de gevreesde ziekte te vrij waren. Veehouders wordt daarom aange raden zo spoedig mogelijk het in de „Groe ne Jager" geplaatste formulier ingevuld te zenden aan de Gezondheidsdienst te Goes. De dierenartsen kunnen dan het inenten naar goeddunken regelen, zodat niet plot seling een overstelpende drukte plaats heeft, wat dit jaar voorkwam met een tekort aan entstof, enz. Bovenstaande was het voornaamste van de besprekingen op deze vergadering. GESLAAGD Bij het te Den Haag op 13 Nov. jl. gehouden examen slaagde voor het diploma Beroepsgoederenver- voer langs de weg, onze dorpsge noot J. J. Hage. BENOEMING De heer D. Kleppe Czn werd bij Kon. Besluit benoemd tot lid van het bestuur v. d. waterkering v. h. cal. waterschap Scherpenisse, zulks met ingang van 1 Nov. jl. voor Damesmantels vanaf f 59.75 Kindermantels vanaf f 33.75 school zullen de films vertoond wordenr „Van Biet tot Suiker en Suikerriet" door de heer Ir. M. A. Geuze. Vooraf zal ir. Geuze in een korte causerie een toelichting geven. Daar de bietencampagne vooral in dit seizoen toch wel ieders belang stelling zal hebben (bij de dames evengoed als bij de heren) ver wacht het bestuur dat velen van de gelegenheid gebruik zullen maken, deze actuele avond bij te wonen. Aan de zeewering van de Prins Hendrikpolder onder deze gemeen te is door de schaapherder Korstan- je, of liever door diens hond een bisamrat gevangen. Vermoedelijk is er daar nog zo'n exemplaar aanwe zig. E.H.B.O* Dokter Menger begon Dinsdag avond met een cursus E.H.B.O. Er waren 25 leerlingen. BEVOLKINGSONDERZOEK Aan het Röntgenologisch borst- 9 BURGERLIJKE STAND over de maand Oct* 1952 Geboorten: Jan, zoon van Pieter Groenen dijk en van Catharina Broek. Willem, zoon van Hendrik Jan sen en van Cornelia den Engels man. Johannes Marinus, zoon van Ga- briël Geuze en van Hendrika Ne- lisse. Jan Pieter, zoon van Tan Pieter Hage, overleden te Bergen op Zoom op 27 Maart 1952 en van Adriana Pieternella Kesteloo. Huwelijken: Geen. Overlijden: Cornelia Jacoba van As, 76 jaar. voor Practische St. Nicolaas Geschenken LOOP DER BEVOLKING Ingekomen personen: Jozina Cornelia Oosdijk uit Scher penisse. Vertrokken personen: Anthonie Oudesluijs en echtgenote naar Noord-Oostpolder. Maria A. Quist naar Voorburg. BEVOLKINGSONDERZOEK 773 personen hebben in deze ge meente aan het bevolkingsonder zoek deelgenomen. HUISSLACHTINGEN In de maand October jl. zijn 74 huisslachtvergunningen uitgereikt. DORPSGEMEENSCHAP Op 27 November a.s. om 7.30 u. organiseert het bestuur van de Dorpsgemeenschap de eerste avond van deze winter. In 't gymnastieklookaal der o.l. onderzoek op t.b.c. dat in deze ge meente Vrijdag en Maandag jl. is gehouden, werd door 60 van de bevolking deel genomen. DE „GULF II" WEER VLOT Het tankscheepje ,,Gulf II", dat in het Slaak onder deze gemeente omhoog was gevaren, is door de sleepboten Spanje en Griekenland van P. Smits Sleepbedrijf te Rotter dam vlot getrokken. Het schip is naar Rotterdam gebracht. JAARVERGADERING VROUWENVERENIGING In de chr. school hield de chr. vrouwenvereniging haar le jaar vergadering onder leiding van de presidente mej. E. Vogelaar-Fran- cois. Deze bijeenkomst had een in tiem karakter. Bijna alle leden, ruim 50, waren aanwezig. Er heer ste een gezellige „onder ons" sfeer. VOORLICHTINGSAVOND CALVE DELFT Op de voorlichtingsavond van Calvé-Delft werd een kleurenfilm vertoond van diverse bedrijven, die hun voeder afnamen van genoemde fabriek. Door ziekte van dhr. Hiddema sprak dhr. v. d. Wiele over „Oor deelkundige veevoeding." Hij zei door H. VAN NORG (43) Tegen de middag was de Vilder weer t^uis. Hij stalde de oude schimmel en spoedde zich toen naar de beide gasten om hen de heuglijke mededeling te doen van het vertrek der huurlingen. Toen hij zijn verhaal gedaan had, wendde hij zich tot de hopman: „Godfried, nu gaan we eerst eten en dan rijdt jij naar Peest om Hanna te halen. Of heb je er weinig trek in?" De voormalige hopman kleurde als een schooljon gen. Daar hij in deze streek niet bekend was, gaf Willem Frankes hem nu aanwijzingen over welke dor pen en gehuchten hij moest rijden om op een snelle en veilige wijze Peest te bereiken. Na het middagmaal ging Godfried zich gereed maken voor zijn reis. Hij verwisselde zijn bovenkleding voor een oude plunje van Bertus. Met een baard van enige dagen oud en versleten boerenlaarzen aan zijn voeten zag de gewezen krijgsman er nu uit als een boeren knecht in werkkledij. De Vilder haalde de oude schimmel van stal. Met zijn drie koetjes en zijn landbezit van nog geen vijf bunder had de keuterboer slechts weinig werk voor een paard; het was dan ook meer het trotse streven om ook boer te willen lijken, dat hem dreef om de oude schimmel te onderhouden. Godfried zag met een medelijdende blik naar het dier, toen Bertus een deken over de scherpe rug van het paard spande. De Vilder merkte dit op en zei: „Ik voel, wat ge denkt, mijnheer de hopman. Maar gij vergist je. Ik weet wel, het dier is reeds tien jaar oud, maar toen het nog jong was, gooide het al zijn berijders in het zand, als het kuren kreeg. En lopen Ja, man, zet maar niet zo'n ongelovig gezicht, maar het is.nog slechts enkele jaren geleden, dat hij alle paarden in de wijde omtrek klopte* Er moet nog Arabisch bloed in hem zitten." De jonge man geloofde het wel en antwoordde maar niet op dit gezwets. „Ziezo, het is klaar," hernam Bertus. „Je hoeft hem niet aan te drijven; hij neemt zelf de draf wel aan." Met een vlugge sprong zat Godfried op het paard. De schimmel stapte ijzig kalm het erf af. De lange weg naar Peest werd voor de hopman een ware marteling. Hij verlangde zeer naar Hanna, maar de schimmel behield zijn bedaarde stap, alsof er niet zoiets als tijd bestond. Godfried wilde het oude beest niet plagen, maar een paar keer zette hij het dier toch in een kalme draf. Evenwel, na een vijftig meter had dit zijn oude stap al weer hernomen. „Ik geloof, dat ik zelf nog vlugger kan lopen," mopperde de ruiter, maar er zat niets anders op dan in het geval te berusten. Hanna's neef zag ietwat verwonderd, toen daar een onbekende boer of knecht zijn erf kwam oprijden op een aftandse schimmel. Met een zucht van opluchtig liet de ruiter zich van zijn rossinant glijden. Intussen stond de boer Godfried van Rijssen maar aan te staren. De ex-hopman lachte. „Herkent ge me niet „Ja, nou zie ik het. Je bent de hopman Maar wat zie je er uit „Vind je Waar is Hanna „In huis. Bij de vrouw. Geef mij die knol maar." De boerin en Hanna zagen eerst ook met enige ver wondering naar de jonge boerenkerel; maar liefde schijnt scherp te zien, want het jonge meisje riep al na een moment met blijdschap in haar stem: „O, God fried r De aangekomene snelde op het meisje toe en kuste haar hartstochtelijk. Zij maakte zich uit de ietwat onstuimige omhelzing los en vroeg ietwat spottend: „Ben je boer geworden, Godfried De oud-hopman vertelde nu aan de beide vrouwen, wat er was voorgevallen in de laatste dagen. „En nu ben ik gekomen om jou te halen, Hanna." „Is het met vader ernstig gesteld vroeg het meisje bezorgd. „Hij is uitgeput en lijdt aan wondkoortsen. Maar de rust haalt hem er wel weer bovenop. Wees dus vol vertrouwen. Maar nu wat anders: liggen er nog troepen in Norg „Gelukkig niet," viel de boerin in, „ze hebben ook al meer dan genoeg geroofd. Ze krijgen overal slaag, zegt men, en ze vluchten het land uit." „Maar jij gaat toch niet vluchten, he, Godfried zei Hanna. Ze streek hem over de baardstoppels. „Boe, wat zie je er uit, wildeman „Als de liefde daar niet tegen bestand is, meisje „Wat zou je denken Wanneer gaan we afreizen, Godfried „Zodra mijn ezel uitgerust is." „Ezel Grote verwondering in de ogen van Hanna. „Was het maar een ezel," mopperde Godfried, „want die loopt nog harder dan het beest, dat ze mij hebben meegegeven." „Ik zal eten klaar zetten," zei nu de boerin. „Jullie gaat niet vertrekken, voor je de buik gevuld hebt." De boer was nu ook binnen gekomen en Godfried deed nogmaals het verhaal van de gebeurtenissen der laatste dagen. „Dan ben je nu ook geen hopman meer." „Neen, ik behoef me nooit meer bij de troep te ver tonen." (Wordt vervolgd) «•po,r. inmiTTT" krabben. De helder i fr I i 9% vloeibare D.D.D. kal- Uf JU Jt\ meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 2