Plaatselijk Nieuws Raadsverslag Poortvliet. Het Parlementair Overzicht Twee nederlagen voor minister v. d. Kieft. Dividendstop zal nog één jaar bestaan. Omzetbelasting voor tijdschriften afgeschaft. Toestemming voor 2 woningen, maar een te dure regeling. Vaststelling van begrotingen en rekeningen. THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND ZONDAGSDIENST ARTSEN 9e Jaargang No. 1 21 November 1952 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473. St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9. Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 4- incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter -Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen In één dag heeft de nieuwe minis ter van Financiën, v. d. Kieft, in de Tweede Kamer twee nederlagen ge leden. En in beide gevallen vond hij, evenals minister Lieftinck destijds, zijn coalitiegenoot, dr. Lucas (k.v. p.) tegenover zich. Nu moet men deze nederlagen niet teveel accentu eren. De heer v. d. Kieft is geen Lieftinck, die zich in de Kamer ver dedigde op een wijze, die meer doel treffend dan fair was. Elk amende ment werd als „onaanvaardbaar" beschouwd en daardoor werd de Kamer steeds voor de vraag gesteld of zij de dreigementen van de kun dige Lieftinck zou slikken of het intrekken van het aanhangige wets ontwerp moest riskeren. De ervaring heeft geleerd, dat de Kamer in de meeste gevallen het hoofd boog voor de bekwame Lieftinck. Minister v. d. Kieft is voorzitter geweest van de socialistische fractie in de Eerste Kamer. Uit ervaring kent hij dus het optreden van zijn voorganger. Zijn temperament kennende, zal hij wel eens gezucht hebben bij de lange, droge, doch doorwrochte redevoe ringen van de toenmalige schatkist bewaarder aan de Kneuterdijk. Hij doet het anders. Hij praat niet lang, niet wetenschappelijk, doch argu menteert zakelijk en gevat. Dat hij deze twee nederlagen moest lijden, is een gevolg van zijn soepele hou ding, die de Kamer zeker zal be koren. Bovendien betrof het hier twee wetsontwerpen, die nog een erfenis waren uit de periode Lief tinck. Het was dus niet zijn eigen werk dat v. d. Kieft had te ver dedigen. En dat kan nog wel eens verschil maken. NOG EEN JAAR DIVIDENDSTOP Het eerste ontwerp gold de divi dend beperking. Deze is destijds door beide Kamers voor twee jaar tot eind 1952 aanvaard. Minister Lieftinck vond deze stop uit econo mische overwegingen nog nood zakelijk en daarom stelde hij een verlenging voor. De verlenging zou dus langer zijn dan de termijn die de wetgever oorspronkelijk had goedgekeurd. Een zonderlinge situ atie, die van minister Lieftinck wel te verwachten was, want in de loop van het debat zou hij er ongetwijfeld een jaartje hebben afgedaan. Een debattrucje, dat meer dan eens door hem is toegepast. Minister v. d. Kieft kwam reeds voor de behande ling van het verlengingsontwerp met een Nota van Wijziging, waar in de dividendstop voor twee jaar zou worden vastgesteld. Een aan zienlijke tegemoetkoming dus. Voor de grote meerderheid van de Kamer was dit nog niet voldoende. Een amendement Lucas (k.v.p.) om deze beperking nog slechts voor één jaar te laten gelden, werd aangenomen met 53'27 stemmen. Tegen stem den de p.v.d.a. en c.p.n. De andere fracties waren van mening dat het bedrijfsleven best op zichzelf kan passen. Deze gedwongen reserve ringen waarvan de aandeelhou ders de dupe zijn zijn niet nood zakelijk, omdat gebleken is, dat de dividend-uitkering in de meeste ge vallen niet de wettelijke bepalingen zal overschrijden. De heren Van Leeuwen v.v.d.), V. d. Heuvel (a. r.), Lucas (k.v.p.) en V. de Wete ring (c.h.) zagen geen economische noodzakelijkheid voor de handha ving van de dividendstop en zij meenden, dat afschaffing tegenover de arbeiders best kan worden ver dedigt, ook al is de loonstop nog steeds van kracht. De socialist Hof- stra had behoudens economische ook psychologische bezwaren. Waarom de aandeelhouders bevoordelen Dit is geen socialistisch dogma, zo zeide hij, maar de koopkracht moet in deze tijd van opbouw worden verdeeld. Minister v. d. Kieft vond het onjuist om de dividendstop op te heffen, omdat er nog steeds be heersende maatregelen zijn inzake de huren, lonen en pachten. In prin cipe had hij tegen de aantasting van het eigendom zoals de meeste rechtse afgevaardigden deze stop beschouwen geen bezwaar. Waarom het amendement Lucas (k.v.p.) geen afschaffing van de dividendstop inhield, is een kwestie apart. Uit het debat is gebleken, dat er in de „geheime richtlijnen", die Dr. Drees tijdens de Kabinetsfor matie heeft opgesteld en die door alle vier partijen zijn aanvaard, staat, dat dit probleem zal worden voorgelegd aan de Sociaal Econo mische Raad. Nu stellen de socia listen en de a.r. de heer Schou ten liet dit duidelijk blijken zich op het standpunt dat zij aan deze richtlijnen zijn gebonden. De k.v.p. en ook de c.h.u. als we de heer v. d. Watering (c.h.) mogen ge loven ontkennen deze gebonden heid, waarvoor zij zeer ingewikkel de formuleringen hebben. Wilde het amendement een goede kans van slagen hebben, dan moest de heer Lucas kunnen rekenen op de steun van de a.r. Vandaar de termijn van één jaar, die voldoende is om aan S.E.R. advies te vragen en een defi nitief standpunt te bepalen. Na aan neming van het amendement werd het ontwerp aangenomen met 69-12 stemmen. Tegen waren de v.v.d., de s.g.p., de heer V. d. Heuvel (a.r.), die een minderheidspositie in zijn fractie inneemt, en de heer Lemaire (k.n.p.). OMZETBELASTING TIJDSCHRIFTEN Nederlaag nummer twee had be trekking op de omzetbelasting op tijdschriften. Minister Lieftinck had destijds na een felbewogen debat laten blijken de omzetbelasting voor periodieken niet te willen verlagen en dus te handhaven op 15 De milde v. d. Kieft vond een gelijk stelling met boeken een goede tus senoplossing, waardoor het tarief op 4 zou worden gebracht. Tij dens het debat met de heer Lief tinck had de heer Lucas reeds een amendement ingediend om voor tijd schriften in het geheel geen omzet belasting meer te heffen. Dit amen dement werd met een grote meerder heid aangenomen, maar had ten gevolge dat het hele wetsontwerp werd ingetrokken, waardoor ook de verlichting voor andere artikelen van de baan dreigde te geraken. Om dit te voorkomen, diende de vorige minister twee ontwerpen in: één voor die andere artikelen, dat snel werd aanvaard en één voor de tijd schriften, waarin niets werd ver anderd. Dat zat de Kamer dwars. Het amendement was toch immers aanvaard Geen wonder dat van k.v.p.-zijde weer hetzelfde amende ment op tafel kwam. Vrijstelling voor periodieken dus. En de Kamer sprak zich voor de tweede maal daarvoor met grote meerderheid uit. Alleen de socialisten waren tegen. De heer Hofstra (arb.) had er eigenlijk bezwaar tegen, maar vond het beter te wachten tot de omzet belasting in haar geheel weer aan de orde komt; dan zou er ook aan de boeken kunnen worden gepeuterd. Iets het moet hem toegegeven worden dat hij reeds verschillen de malen heeft geprobeerd. Minister v. d. Kieft waarschuwde om niet teveel incidentele wijzigingen in de omzetbelasting aan te brengen. Zij bepaalt voor een groot deel de be lastinginkomsten. Alleen de eerste levensbehoeften (kan men hiervan vrijstellen. Dit klemmende beroep ging niet op en de tweede nederlaag op één middag had hij te pakken. Intussen rijdt de begrotingsboe- meltrein verder. Binnenlandse Za ken had vele stations, die de ver wende treinreiziger echter niet kon den boeien. Het locaaltreintje rijdt niet op een internationaal traject en zo konden wij weer voor het eerst sinds 1946 de bekende problemen aanhoren. Om enige op te noemen: Zondagsrust, salarissen ambtenaren, drinkwatervoorziening in onren dabele gebieden, pensioenen, Steunt Wettig Gezag, bescherming burger bevolking, verhouding tussen rijk, provincie en gemeente, politievraag- stuk, gemeenteclassificatie, gasvoor- ziening, binnenlandse veiligheids dienst, kiesstelsel, ziekenfondsamb tenaren, de geannexeerde gebieden, de positie van B. en W. en nog vele andere vraagstukken, waar over echter niets nieuws werd ge zegd. Het was half acht 's avonds dat er Maandag jl. een openbare ge meenteraadsvergadering werd ge houden te Poortvliet, waarbij alle leden tegenwoordig waren. Na opening en notulen werd het punt: vaststelling gemeentebegroting 1953 aan de orde gesteld. De Com missie van Onderzoek had geen be zwaren naar voren gebracht, zodat dit punt heel weinig tijd vergde. De begroting is sluitend gemaakt met 'n post van onvoorzien ad. 2076,54 op een ontvangst en uitgaaf van 122.165,87 voor de gewone dienst, terwijl de kapitaaldienst een batig slot aangeeft van 18.538,65. De voorzitter dankt de Raad ook namens de wethouders voor het in het college gestelde vertrouwen. Raadslid van Ast betuigt hierop zijn erkentelijkheid jegens het College van B. en W„ dat de begroting zon der noodlijdendheid weer sluitend gemaakt kon worden en hoopt dat Gods onmisbare zegen op het werk mag rusten. Het bedrag per leerling wordt ingevolge art. 55 bis der L.O.wet 1920 vastgesteld op 27.06 per leerling. Inzake vaststelling gemeentereke ning 1950 heeft de commissie van onderzoek enkele technische opmer kingen terzake van het rangschikken der mandaten. De rekening wordt volgens ont werp voorlopig vastgesteld, terwijl er geen bezwaar is tegen de 6, 7 en 8e wijziging van de gemeentebegro ting 1952. De voorzitter deelt mede, dat nog getracht zal worden uit laatstge noemde begroting een brandsirene aan te kopen. De verkoop van over complete straalkacheltjes wordt niet noodzakelijk geacht, daar deze nog goed benut kunnen worden. Nu de begroting 1953 is vast gesteld herinnert de heer van Ast aan de voorgenomen verbetering van de Noordweg en de watergang Paasdijk. De voorzitter zegt toe dat dit de aandacht blijft houden. Ook de begroting 1953 van het Burgerlijk Armbestuur gaat vlot onder de hamer door. Ze sluit met een onvoorziene post van 2694,37 voor 'n totaal bedrag van 10862,37 Het voordelig saldo van de reke ning 1951, die ook wordt goedge keurd bedraagt 5803,18. De voorzitter dankt het Armbe stuur voor het nauwkeurig beheer en de administrateur voor de uit stekende verzorging van de be scheiden. Voor kennisgeving wordt aange nomen een schrijven van Ged. Sta ten inzake grondexploitatie. Besloten wordt uitvoering te ge ven aan de brief van het Ministerie van Onderwijs inzake interum- regeling ziektekosten 1952, vacantie toeslag en salaris-ancienteit. Er is een begrotingswijziging goedgekeurd door het Prov. Bestuur De voorzitter deelt vervolgens mede, dat voor de laatste twee wo ningen toestemming tot de bouw kan worden verleend, maar dat de huur koopsom van deze woningen bij 20 jarige annuiteit dient te bedragen minstens 14..per week, waarbij alle lasten en onderhoud voor reke ning van de huurkoper zijn. De voorzitter is bang dat hier geen ge gadigden voor te vinden zijn en het voor de gemeente een financiële strop betekent. Dit is ook niet te verantwoorden tegenover het prov. bestuur. Besloten wordt na ampele bespreking een meer eenvoudiger type huis te bouwen. Daarna wordt overgegaan in besloten zitting. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat gedurende drie maan den op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is neergelegd de door de raad in zijn vergadering van 14 Oct. 1952 vastgestelde verordening tot wijziging van de Algemene Politieverordening der gemeen te Tholen (artikel 117bis). De verordening is, tegen betaling der kos ten, algemeen verkrijgbaar. Tholen, 20 November 1952. COLLECTEN De Zeeuwse collecte bracht in deze ge meente het mooie bedrag op van 560,05. Voor het Nederlandse Oorlogsgraven comité werd 113.04 ingezameld. NUTSAVOND Op Woensdag 26 Nov. wordt in de zaal van Hof van Holland weer een Nutsavond gehouden door het plaatselijk Departement. Mevr. Maad-Cossaar uit 's Gravenhage zal voordragen uit „De Drie Gebroeders" van de bekende schrijver Antoon Coolen. BENOEMING De heer M. G. Meerman, leerling-ambte naar ter gemeente-secretarie alhier, is be noemd tot 2e ambtenaar ter gemeente secretarie te St. Maartensdijk. MOLENNIEUWS Op Dinsdag 25 Nov. om 7.30 uur zal de heer H. A. Appel uit Bergen op Zoom in de molen een lezing houden over het Esperanto. Voor ieder die belangstelling heeft, is veel interessants betreffende deze wereld taal te zien en te horen. Er wordt 10 cent entree gevraagd. WIJZIGING BIJZONDER REGLEMENT WATERSCHAP De vergadering van Ingelanden van het waterschap „De Vrije Polders onder Tho len" besloot tot wijziging van het bijzonder reglement voor dat waterschap, ten einde meer gelijkheid in de verdeling van de las ten te verkrijgen voor zover het de sala rissen betreft van de bestuursleden, van de ontvanger-griffier en de waterbouwkundig ambtenaar, alsmede ter vereenvoudiging van de administratie. Men wil de kosten gelijkelijk over alle in het waterschap gelegen gronden omslaan, echter zodanig, dat van het salaris van de waterbouwkundige vooraf 500.— ten laste wordt gebracht van de schotplichtigen der bemaling. Met dit laatste kunnen Gedep. Staten echter niet meegaan. Voor het ove rige kon het college zich met de verlangde wijzigingen verenigen en het stelt de Staten dan ook voor tot vaststelling van een ont- werp-besluit tot wijziging van het bijzonder reglement over te gaan. BURGERLIJKE STAND Geboren: 5 Nov.: Wilhelmina Paulina, dochter v. F. Bout en J. de Kok. 9 Nov.: Marinus, zoon van N. P. van Zetten en J. H. Sluiter. Overlijden: 17 Nov.: Cornelis Marinus v. Luijk, 92 jr. echtgenote van T. Cornelisse. DIEPTEN VAARWATERS Blijkens de laatste lodingen in het derde kwartaal van dit jaar bedroeg de minste diepten bij gem. LLWS middenvaarwaters, aan de spitse- en stompetonskant in: De Nieuwe Haven en Eendracht bij Tho len 10 dm. Vorige peiling 9 dm. In de Oosterschulde bij het Bergse Diep (tot Kromme Gat) was de diepte 7 dm. en verder droogvallend; Bergse Diep (beoosten Kromme Gat) 2 dm en droogvallend; Dortsman (Z. uitloop) resp. 22 dm, 17 dm en 19 dm (de vorige maal 35 dm, 21 dm en 7 dm); In de Witte Tonnen Vlije zijn deze cij fers resp. 40 dm, 31 dm en 17 dm (bij de vorige peilingen waren deze cijfers resp. 35 dm, 27 dm en 12 dm); In het Brabantse Vaarwater bedroeg de diepte resp. 36 dm, 19 dm en 19 dm (eer der 40 dm, 33 dm en 18 dm); In het Brabantsvaarwater (Z. uitloop) resp. 36 dm, 19 dm en 36 dm (de vorige maal resp. 38 dm, 21 dm en 23 dm). GEVONDEN Ter gemeente-secretarie zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent een gevonden gebreide sjaal en een paar kinderwantjes. BEVOLKINGSONDERZOEK Afgelopen week had in deze gemeente opnieuw het bevolkingsonderzoek plaats. Terwijl de vorige maal 1413 personen hier aan deelnamen, kwam men nu tot 1365 foto's. Dank zij veler medewerking aan de voorbereiding hiertoe was de teruggang in deze gemeente belangrijk lager dan in de meeste andere plaatsen. BURGERLIJKE STAND Geboren: 4 Oct.: Adriana, dochter van Adrianus Voormeulen en Maria Johanna Daane. 15 Oct.: Jan Frangois, zoon van Mari nus de Klerck en Sara Jacoba Geuze. Ondertrouwd: 27 Oct.: Mathijs Pieter de Jager, wonen de te Rotterdam met Janna Jacoba van Dijke, wonende alhier. Gehuwd: 8 Oct.: Jan Pieter de Witte, wonende te Goes met Elisabeth van As, wonende alhier. 28 Oct.: Gerardus Majella Govardus Jo seph Maria van Steen, wonende te Dintel- oord c.a. met Johanna Maria Eliza Goor- den, wonende alhier. Overleden: 21 Oct. te St. Maartensdijk: Jacob op den Brouw, 85 jaar. 27 Oct.: Cornelis Minheere, 71 jaar. 28 Oct.: Willem Frederik de Vos, 93 jaar (oudste inwoner). LOOP DER BEVOLKING over de maand October 1952 Ingekomen: Pieter A. van Poortvliet naar Rotterdam. Anna van Gent, echtgenote van J. Lind- hout, uit Bergen op Zoom. Hendrikus P. G. de Kuijer met echtgenote en kinderen uit Edam. Geertje M. Jeroense uit Rotterdam. Hendrika T. Deurloo, echtgenote van J. J. Niemantsverdriet, uit Tholen. M. C. T. Dekkers, echtgenote van P. C. Veraart, uit Wouw. Vertrokken: Albertus A Willemsen met echtgenote en kinderen naar Edam. Bernardus G. Friderichs met echtgenote en zoon naar Tholen. Gerard Jeroense met echtgenote en kin deren naar Nederhorst-den Berg, Johanna M. E. Goorden naar DinteJ- oord c.a. JUBILEA Het echtpaar J. C. v. d. Boogaart-Fase vierde vorige week Vrijdag zijn gouden huwelijksfeest. Gefeliciteerd met deze halve eeuw. En ter gelegenheid van het 40-jarige huwelijk van het echtpaar C. Slager-van Markensteijn bracht „Accelerando" vorige week een serenade. Dr. L. D. A. Looysen, Tholen, tel. 49 Dr. R, C. Renes Oud-Vossemeer, tel. 19 BESCHERMING BEVOLKING In hotel Haenzicht alhier werd vorige week een lezing gehouden over de bescher ming van de burgerbevolking in tijd van oorlog. De belangstelling hiervoor was niet groot. Na een kort openingswoord door burgemeester Boogaard hield de heer De Waayer een causerie over genoemd onder werp. Hij wees daarbij op de noodzaak van de zelfbescherming en op de lessen die de laatste wereldoorlog ons in deze toch wel geboden zijn. Nu wordt al het mogelijke ge daan om de verschillende diensten die voor de zelfbescherming nodig zijn te organiseren. Daartoe is in de eerste plaats nodig de medewerking van de inwoners. Men doet er goed aan dit te beseffen en mee te helpen om datgene te doen wat niet nagelaten mag worden. Het Kringhoofd B.B., dhr. v. d. Peyl van Tholen vertoonde nog enkele filmpjes, waar bij men de verschillende diensten zag op treden en na kon gaan, hoe nuttig het is, wanneer direct doeltreffend kan worden ingegrepen indien een plaats door rampen wordt getroffen. Burgemeester Boogaard hoopte in zijn slotwoord zo nodig op de inwoners te kun nen rekenen. SPELD INGESLIKT Het nog geen 10 maanden oud zijnde dochtertje van dhr. D. van Beveren kreeg Vrijdagavond jl. een klaproos in haar handje en stak die met speld en al in haar mond. Erger werd het toen ze de speld inslikte en naar het Ziekenhuis moest worden over gebracht. GEVONDEN VOORWERPEN Een grote leren handschoen, twee dames ceintuurs, een armband, een rubber regen pijp, een armbandje en 1 portemonnaie. In lichtingen bij de Postcommandant van de Rijkspolitie. ZIE GINDS KOMT DE STOOMBOOT Het was Dinsdagmiddag na schooltijd omstreeks half vijf druk op het school plein. De Kindervriendactie werd ingeluid en daartoe was Sinterklaas in eigen persoon met twee knechts uit Spanje gearriveerd. In een toespraak hoopte de Kindervriend dat de St. Annalandse jeugd toch steeds goed naar vader en moeder, naar de juffrouw en de meester luistert, omdat zulks voor de kinderen van het grootste belang is. Hij had een brief gekregen van bijna alle winkeliers om ditmaal eens iets extra's te doen en daarom zijn er nu twee etalage's met prij zen gekomen, die vóór of op 5 December aan ouderen en kinderen worden uitgereikt. Ook nu kreeg ieder kind al een aardige tractatie, die door de kleintjes aarzelend werd aangepakt, en door de groteren met weliswaar een meer gewichtig air van „ik weet wel beter" toch evengraag werd aan vaard. Het „zie ginds komt de stoomboot" klonk veelstemmig, zij het wat ongelijk over het schoolplein. Alles bij elkaar een leuk gezicht. Daarna maakte de Kindervriend en zijn gevolg een tocht door de gemeente en be keek de etalage's van de deelnemers. Velen hadden van hun etalage's extra werk ge maakt en ook de inwoners zelf toonden grote belangstelling, het meest voor twee etalag's op de Langestraat, waar inderdaad mooie prijzen zijn geëtaleerd. Een en ander verhoogt de sfeer van deze surprice-tijd. VERGADERING „LANDBOUWBELANG" In de zaal van dhr. P. Moerland hield de Lbv. „Landbouwbelang" haar jaarver gadering. Er waren 28 leden aanwezig. Na een openingswoord door de heer C. J. J. Kooijman werden de notulen en het jaar verslag gelezen en onveranderd vastgesteld. Uit de verlies- en winstrekening bleek, dat er bij een ontvangst van 2092,90 een winstsaldo overbleef van 512,09. De aftredende bestuursleden L. J. van Popering en A. D. Goedegebuure werden met bijna algemene stemmen herkozen. In de plaats van het niet-herkiesbare lid v. d. Commissie van Toezicht, dhr. N. M. hage werd de heer C. P. Nelisse benoemd. Als lid van de Commissie van Toezicht voor „Eiland Tholen" werd eveneens C. P. Nelisse gekozen en als plaatsvervanger dhr. J. L. Goedegebuure Jz. De vergadering ging accoord met het bestuursvoorstel het crediet van „Eiland Tholen" met 100.000 te verhogen. Nadat een gulden presentiegeld voor deze vergadering was toegezegd, hield de voor zitter een causerie over ruilverkaveling in het algemeen en wees op de grote voor delen, die hieraan zijn verbonden. Dhr. J. A. Heijboer, zaakvoerder van „Eiland Tholen" vertelde voorts een en ander over de prijzen van meststoffen, enz. Tenslotte deelde de voorzitter nog iets mee over het opruimen van voederbieten- kuilen voor 1 April, over de W. en W. ver zekering, over inenting tegen mond- en klauwzeer, enz. Daarna sluiting.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 1