WEEKBLAD VOOR HET EILflHD THOLEN EN ST.FILIPSLAND Het 20 -jarig bestaan WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht Raadsverslag Scherpenisse. COMMENTAAR Schier eindeloze debatten Tweede Kamer werpt zich op de begrotingshoofdstukken der Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Tholen, op feestelijke wijze herdacht. Het valt toch maar niet mee om bouwvolume te krijgen. De begroting 1953 goedgekeurd. Ook een klok in het gemeentehuistorentje VENTEN ZONDAGSDIENST ARTSEN 8e Jaargang No, 53 14 November 1952 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Wat zijn de plannen van onze Regering? Een tipje van de sluier was reeds opgelicht in de Troonrede en de Memorie van Antwoord van de Algemene Beschouwingen. Maar wie zou denken, dat het grote debat van verleden week de belangstellende toe schouwer iets verder zal hebben gebracht, vergist zich. Zowel de redevoering van de Minister-President Drees als die van de nieuwe minister van Financiën, v. d. Kieft, waren enigszins teleurstellend. Dat Neder land de souvereiniteit over Nieuw-Guinea wenst te handhaven een zeer belangrijk standpunt overigens is geen nieuws meer. Neen, men verwachtte een antwoord op de vraag hoe de werkloosheid zou worden bestreden en op welke wijze de reeds maanden dreigende huurverhoging kan wor den gecompenseerd. De Regering is met deze vraagstukken echter nog niet klaar. Zij wacht het advies af van de Sociaal Economische Raad. En daarom kon zij aan de Kamer nog niets vertellen. Het moet worden gezegd, dat de Kamerleden daar voor begrip hadden. Aan de bestrijding van de werkloosheid en de huurverhoging zit veel vast. Zelfs een belastingverlaging, die, volgens Minister v. d. Kieft, ook gevonden zal moeten worden in de verbruiksbelasting. Maar met nadruk stelde de Kamer vast dat de Regering een eigen verantwoordelijkheid heeft. Zij kan zich niet verschuilen achter de talloze adviesorganen die haar ten dienste staan. De Regering moet zelf het tempo bepalen. Ongetwijfeld heeft het nieuwe Kabinet deze opmerking ter harte genomen. Overigens is het Kabinet niet op al te vriendelijke wijze ontvangen. Dat de oppo sitie de „nieuwe" politieke tegenstelling, pro of contra socialisme, fel zou propa geren, was te verwachten. Dr. Drees trok er zich niets van aan. Dit Kabinet zal zijn eigen beleid voeren, zo zeide hij. Al het gepraat of de na-oorlogse progressieve politiek zal worden voortgezet, vond hij overbodig. Ook wenste hij niet te beant woorden de vraag of dit Kabinet vooruit strevend zal zijn in Christelijke zin. Het is een coalitie-Kabinet en daarmee uit. Dit deed ook de bewiqsdman van Financiën zeer sterk tot uiting komen. Zelf socialist zijnde, zeide hij te begrijpen een coalitie politiek te moeten voeren. Wat de liberale critiek betreft, vroeg de Premier zich af of de heer Oud als oprichter en bestuurder van de p.v.d.a. niet bepaalde gevoelens afrea geert. Niet zo vriendelijk, zal men zeggen. Maar van vriendelijkheid was er in dit debat niets te merken. De socialisten be streden de confessionele partijopvattingen alsof zij in de oppositie waren. Fel stonden de partijen tegenover elkaar en menigmaal werden de debatten in een zuiver persoon lijk vlak gevoerd. Dat was misschien niet zo verheffend. Voor de vele belangstellen den was het daarentegen een genot om de vele meesterlijke redevoeringen aan te horen. Voor het eerst na de oorlog werd er eindelijk eens een groot debat gevoerd over de doorbraak. Tot nu toe had men deze zaak min of meer doodgezwegen, maar na de jongste verkiezingsuitslag ging dat niet meer. Wat dat betreft, kon men dit steek spel toejuichen, want naar onze mening werd er de laatste jaren te weinig gedebat teerd over de grondslagen der verschillende partijen, hetgeen vroeger toch schering en inslag was. Juist door deze debatten kan men de belangstelling voor de politiek ver groten, want de politieke vraagstukken zelf worden zo ingewikkeld, dat men daarvoor niet spoedig warm kan lopen. Het interes sante van de begrotingsdebatten is het op treden van de nieuwe ministers. Een hebben we er nu gehad: minister v. d. Kieft. Men zal wel zeggen, het is nooit goed, maar deze bewinsdman was té geestig. In een ogenblik van tijd lagen Kamerleden en mi nisters bijna onder de banken van het lachen. Het leek er op, dat zijn, reden een klucht werd, maar gelukkig, precies op tijd nam deze 68-jarige minister zijn draai en stak -toch als toneelspeler een zake lijk verhaal af. Een beetje humor mag er wel zijn, maar de heer Oud wees er terecht op, dat deze niet in de plaatst van argu menten mag komen. Of het nu vriendelijk was te verwijzen naar minister De Vries zullen we maar in het midden laten. Deze minister (1919) was ook onderhoudend en grappig, maar beslist geen succes. MOORDEND TEMPO Nu de begrotingsdebatten weer op dreef zijn, vergadert de Tweede Kamer weer in het bekende moordende tempo. Deze week stonden twee begrotingen en enkele wets ontwerpen op de agenda. In de middaguren verschenen minister Staf en zijn staats secretarissen achter de Regeringstafel en des avonds werden hun plaatsen ingenomen door Minister Mansholt. De oorlogsbegroting leverde op verschillende onderdelen een her haling op van de Algemene Beschouwingen. Een grote vraag overheerste het debat: waarom is er nu weer een nieuw legerplan opgesteld Jarenlang heeft men gezocht naar de juiste methode voor onze defensieopbouw. Men scheen daarmee gereed te zijn totdat minister Staf in zijn begroting aankondigde, dat er nu drie divisies worden samengesteld met sterke legercorpsen, inplaats van vijf met zwakke legercorpsen. Deze opzet past beter in internationaal verband. Daarom werd zij ook wel aanvaard, maar alle spre kers" vroegen of dit plan nu eens onge wijzigd zou blijven. Heeft de Kamer de laatste jaren een ondeugdelijk plan ge steund aldus de heer Fens (k.v.p.). En zijn de 1J4 mlrd gulden per jaar wel op de meest efficiënte wijze besteed De a.r.- afgevaardigde Roosjen vroeg of er dilettan ten aan de leiding zitten. Het oude plan moet wel op uiterst lichtvaardige wijze zijn samengesteld, zo meende hij. Maar goed, minister Staf heeft zijn nieuwe opzet er door gekregen. Ook aan de luchtmacht werd ditmaal veel aandacht geschonken. De lucht machtkolonel Visch (k.v.p.), sinds enige weken Kamerlid, oefende scherpe critiek op onze straaljagers, die zeer verouderd zijn maar nog steeds door Fokker worden ge bouwd. Geef ons moderne vliegtuigen, en vlug zo luidde zijn parool. Bij de begroting van Landbouw kwam vnl. het prijsbeleid ter sprake. Er is onrust bij de boeren, aldus verzekerden de meeste sprekers, omdat de garantieprijzen maar voor een jaar gelden. Zij vroegen een vast, concreet beleid, juist wat betreft de melk prijs. De Stichting voor de Landbouw heeft voorstellen gedaan om van het tweeprijzen stelsel af te komen. Eén melkprijs wil zij, uitgaande van de kostprijs plus tien procent, met een vrije uitloop naar boven. Tarwe- prijzen waarom zo laag bacon-, eieren-, pachtprijzen, zij allen passeerden de revue. De Tweede Kamer is rijk aan agra- I Nadruk verboden. rische vertegenwoordigers. Uit alle hoeken van de zaal doemen zij op en het debat schijnt schier geen einde te nemen. Ook het landbouwonderwijs stond deze week in het middelpunt der belangstelling. KINDERBIJSLAG KLEINE ZELFSTANDIGEN Tussen deze twee begrotingen door waarop wij misschien nog nader terug komen is ook de kinderbijslag voor de kleine zelfstandigen nog verhoogd. Voor het derde kind krijgt men nu 28 cent inplaats van 25, voor het vierde en het volgende 34 inplaats van 30 cent per dag. Deze bij slagen waren nog niet rechtgetrokken. De socialisten dienden een amendement in om de inkomensgrens te verhogen van 2400.— tot 2800.Dit was destijds een stok paardje van hun partijgenoot Suurhof, die nu achter de Regeringstafel zit. Maar een Kamerlid is geen minister. En in zijn nieuwe kwaliteit bestreed hij deze gedachte, omdat deze noodwet moet worden vervangen door een definitieve voorziening. Het uiteindelijke wetsontwerp zal zijn gebaseerd op de ver zekeringsgedachte. De betrokkenen moet dus premie gaan betalen. Als wij deze noodwet nu zo gunstig maken, kunnen wij straks geen verbetering voor deze mensen meer aanbrengen, zo redeneerde de minister. Maar de Kamer (p.v.d.a. en k.v.p.) aan vaardde dit amendement, dat maximaal 3 min kost. Minister Suurhof zal daarvan geen spijt hebben gehad. De a.r., die zich hadden verzet tegen deze noodwet, omdat zij uitging van de staatspensionnering, stem den nu weer met de liberalen tegen. Vooral omdat dit amendement werd aangenomen. Zo stoomt de Kamer voort. Het ene debat na het andere. Tot Kerstmis is aangebro ken. De Kamerleden hebben door de lange Kabinetscrisis nog niet veel rust genoten en daarom is het geen wonder dat zij naar Kerstmis verlangen. Hoewel dit aan de lengte der debatten niet te merken is in zo'n geval meestal in dwangpositie ver keert. De Raadsleden vinden dat ook en gaan er ondertussen mee accoord dat het terug verwezen wordt naar B. en W. DE BEGROTING 1953. De Commissie heeft de begroting 1953 van het Burgerlijk Armbestuur onderzocht. Dhr. v. d. Jagt verklaart names de com missie dat het is opgevallen dat de kosten voor verpleging en onderhoud aanmerkelijk gestegen zijn, maar het is iets waaraan niet te ontkomen valt. Overigens is de com missie dankbaar t.o. de boekhouder De Graaf, die de administratie zeer net heeft afgewerkt. Voorgesteld wordt deze begro ting goed te keuren, waartoe met alg. st. wordt besloten. Eenzelfde besluit wordt genomen t.a.v. de gemeente-begroting 1953, waarbij dhr. v. d. Jagt echter voorgaf het voorstel doet de post van 100,die er in voorkomt tot bijdragen in Volksfeesten te annuleren. De voorzitter wijst er op, dat er ter plaatse een Oranjevereniging is ontstaan en men nu bij verjaardagen van het Kon. Huis bijvoorbeeld eens een kinderfeestje kan organiseren, waartoe dan een kleine hijdra- ge van gemeentewege zou kunnen worden verstrekt. Vandaar dat die post op de be groting voorkomt. Er wordt over gestemd. Voor annulering zijn de heren v. d. Jagt en Bijnagte. De anderen zien deze post lie ver gehandhaafd: 25. Er komt ook een post op de begroting, voor de bestrating van de Westzeedijk. De Commissie van onderzoek meent, dat het wellicht voordeliger zou zijn het gedeelte waar geen waterleiding onder de straat ligt te teren, bijv. vanaf de woning Hartog tot bij v. Ast in de Veerweg. De wethouders zijn van oordeel dat het weinig voordeel zal opleveren, wat hun duidelijk werd uit de toelichting van de districtsopzichter Blaas. Er staat 3820, voor op de begroting en die post blijft ge handhaafd, terwijl nader zal worden beke ken wat de beste en voordeligste manier is. De Commissie adviseert tenslotte onder dank aan de secretaris voor de goede voor lichting tot goedkeuring van deze begroting 1953. De voorzitter dankt de Commissie waarna voornoemd besluit valt tot algemene goed keuring. RONDVRAAG Dhr. Bijnagte zag graag verbetering van de oude stoepen op de Lage Markt. De voorzitter antwoordt dat ook hiervoor een post op de begroting staat. Dhr. Bijnagte was van mening dat be sloten was al de armlastigen te ontheffen van de reinigingsrechtenbelasting. De voorzitter antwoordt dat dit nief be sloten is en dat alleen desbetreffende aan- aanvragen stuk voor stuk in behandeling zouden komen. Dhr. v. d. Jagt vraagt of men het niet nodig acht ook een lichtpunt aan te bren gen in de zgn. Dorpsweg bij het schuurtje van Verkerke. Dhr. L. v. d. Werff is het er mee eens, dat het er erg donker is, maar er komt 's avonds toch eigenlijk geen mens. Waar voor is dat dus nodig Weth. v. d. Werff heeft echter het tegen deel gehoord, nl. dat er nogal druk „Ver keer" is 's avonds, waarop L. v. d. Werff hem afdoende van antwoord kan dienen, nl. dat bedoeld „verkeer" beslist antipathiek zal staan tegenover verlichting daar. Men zal dit „verkeerde" lichtpunt op de begroting houden, maar het eerst nog eens nader bekijken. Wel vindt de Raad het noodzakelijk, dat de daar liggende verlaat- put verhoogd wordt. Dit struikelblok zal dan ook verbeterd worden. Daarna sluiting. P.S. Hoewel niet in de vergadering be sproken komt op de vastgestelde begroting een bedrag voor van 130.000 voor de bouw van een nieuwe Openbare Lagere School. De totale begrotingscijfers publi ceerden we in het vorige raadsverslag. De voltallige gemeenteraad te Scherpe nisse kwam Dinsdagmiddag 11 Novémber in openbare vergadering bijeen onder lei ding van burgemeester Bouwense. Na opening leest de secretaris dhr. Van Doorn de notulen van de vorige vergade ring, die onveranderd worden vastgesteld. Naar aanleiding daarvan merkt de voor zitter op nog te hebben geinformeerd naar eventuele toestemming voor de bouw van noodwoningen. Hiertoe zal de Dienst Volkshuisvesting echter niet zo vlug be reid zijn. Vooral in onze provincie wordt daartoe niet spoedig goedkeuring verleend. Alleen in heel bijzondere gevallen kan dat worden toegestaan, maar dan wordt daar bij de bepaling gemaakt dat ze binnen de 5 jaar moeten worden afgebroken. De voor zitter ziet er dus niet veel heil in. Dhr. Bijnagte had dit, zo merkt hij op, in vorige vergadering alleen maar gevraagd om als het kon er weer enige mensen door geholpen zouden zijn. De voorzitter antwoordt, dat hij even tuele wensen graag in Middelburg wil door geven, maar twijfelt er aan of er toestem ming zal komen. INGEKOMEN STUKKEN. Eerst worden weer enige aanvragen ter tafel gebracht tot ontheffing reinigingsrech ten. Het zijn verzoeken dienaangaande van marinier H. Quaak, van M. de Viet, W. M. Geluk en G. Bolier, die allen verklaren in te wonen zonder zelfstandige huishou ding te voeren. De Raad keurt inwilli ging van deze adressen goed. Een verslag van de vereniging voor Gem. personeelsaangelegenheden over 1951 zal desgewenst bij de leden circuleren. Zo ook het verslag 1951 van de Waterl. Mij „Tholen". Het Prov. Bestuur wenst enige vrnl. ad ministratieve wijzigingen in de gemeentebe groting 1952. Er is geen bezwaar tegen. BOUWVOl UME-POGINGEN. De voorzitter heeft een speciaal verzoek gericht aan het Prov. Bestuur om toewij zing van woningvolume voor particulieren. Het antwoordt daarop was, dat er niets meer te verdelen valt in deze provincie voor 1952, maar dat genoemd college het verzoek in nadere overweging neemt en indien het contingent eventueel nog ver hoogd zou worden men daarmee rekening zou houden. De voorzitter heeft daarop nog wat stoutere schoenen aan getrokken en zich herinnert dat de voormalige burgemeester van Bergen op Zoom thans Minister van Wederopbouw is geworden. Daarom heeft hij Zijne Excellentie een brief geschreven en hem daarbij geattendeerd op het feit, dat hij voorheen een „thoolse buur" was en dus het eiland Tholen wel goed kent. toewijzing van 20 woningen, maar Zijne Excellentie schreef dat hij weliswaar met meer dan gewone aandacht de brief had ge- lezen, maar toch geen vrijheid kon vinden om aan de in handen van Ged. Staten ge legde competentie tot verdeling woonruimte te gaan tornen. Dit antwoord was voor de voorzitter weer aanleiding zich opnieuw tot Ged. Sta ten tc wenden om uit naam van het gemeen tebestuur van Scherpenisse aan Minister Witte om een toewijzing voor 20 woningen te viagen. Nerop is nog geen antwoord binnen. Goedgekeurd is de verordening haven- en kadegelden. Tot mijn grote vreugde, zo zegt de voor- zitter, kan de torenklok weer luiden en nu kunnen we het nog wel beter maken daar in de toren, maar het is ook nodig, dat er in het gemeentehuis weer een normale klok komt, zodat we het belletje op zijn oude plaats kunnen hangen. Daartoe is een begroting gemaakt voor zover het de kosten klok betreft. Er zijn verschillende mogelijkheden. Bijvoorbeeld een klok van 55 cm. doorsnee met een ge wicht van 100 kg kost 895,— en de goedkoopste van 41 cm doorsnee 45 kg voor ƒ415,Daartussen komen ver schillen voor van geregeld 75, Dhr. Hartog zou eerst wel eens willen weten, wat er verder dan nog aan het to rentje moet gebeuren, eer zo'n klok kan worden opgehangen. Dhr. v. d. Jagt, die het ook prettig vindt, dat de kerktoreklok thans weer gehoord kan worden, wil verder herstel aan de Lage Markttoren voorlopig laten rusten, maar is het met dhr. Hartog eens, dat men toch eerst dient te weten wat de verbetering van het gemeentehuistorentje gaat kosten. De voorzitter antwoordt, dat dit afhangt van de klok die er wordt opgehangen (aan gekocht). Ook dhr. Hage ziet eerst graag een be groting van het geheel. Dhr. L. v. d. Werff is er wel voor dat men in elk geval een goede en flinke klok aankoopt. Daarna wordt besloten in elk geval een post op de begroting te plaatsen en voor uitvoering eerst de Raad er in te kennen. Er is een schrijven van de plaatselijke W inkeliersvereniging, waarin weliswaar hoofdzakelijk dingen worden gevraagd, die tot de competentie van B. en W. behoren, maar aangezien het gericht is aan de Raad wil de voorzitter hiervan mededeling doen en vragen het naar B. en W. te renvoyeren. In het schrijven gaat het o.m. over het venten en over het feit dat momenteel bij overtreding winkelsluitingswet alleen de winkelier strafbaar is, waarom verzocht wordt te verordineren, dat bij overtreding de koper mede strafbaar gesteld kan wor- den. De voorzitter vindt dat voor dit laat- Hij heeft Minister Witte gevraagd om een ste veel te zeggen valt, daar de winkelier Op 7 Nov. j.l. vierde de Thoolse Plat telandsvrouwenbond het 20-jarig bestaan van hun afdeling in de geheel gevulde zaal van 't Hof van Holland te Tholen. De presidente, mevr. v. Gorsel-v. Wes ten heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder het erelid, mevr. Kooijman-Krijger, de presidente van de Zeeuwse afdeling, mevr. Huisman-Griep, de leden van het Kringbestuur der Z.L.M., bestuursleden der L.J.G. en Z.P.M. Zij dankte het bestuur der Z.L.M. voor de steun en medewerking, vooral in de na oorlogse jaren ondervonden en sprak de hoop uit, dat dit in de naaste toekomst zo mag blijven voortduren. Vervolgens bood zij de vorige presi dente, mevr. Nieuwenhuyze-Vogelaar een fraai lepeltje aan als dank voor het vele werk dat zij als bestuurslid voor de bond had verricht. Daarna bood mevr. Huisman-Griep na mens het Zeeuws Provinciaal Bestuur haar gelukwensen aan, onder aanbieding van een bloemstukje. Mej. Koopman, directrice van de Thoolse huishoudschool, feliciteerde uit naam van de Z.P.M. Ir. M. A. Geuze sprak namens het Thool se kringbestuur der Z.L.M. en bood de pre sidente een fraaie bloemenmand aan. De heer Kosten, voorzitter van de L J. G„ wenste de jubilaresse nog vele ja ren van groei en bloei toe en onderstreepte zijn woorden met een bloemenhulde. Intussen waren de bestuursleden van St. Filipsland gearriveerd en sloot de presi dente van deze afdeling de rij van spreek sters en sprekers met haar gelukwensen en voegde namens haar afdeling een fraai bloemenbouquet bij de vorige bloemstuk ken zodat het podium wel een zeer feeste lijke aanblik bood, toen tot slot de presi dente dankte voor de ontvangen gelukwen sen en bloemen. Deze bloemenschat was dan ook een passend decor voor de vol gende spreekster, mevr. Kooiman-Krijger, die een overzicht gaf over de achter ons liggende jaren. Zij memoreerde belangrijke gebeurtenissen, zoals de oprichting in St. Maartensdijk in 1932 sluiting in het oor logsjaar 1941 heroprichting in October 1945. Maar bovenal wekte zij de aanwe zigen op het bondswerk meer bekend te maken op de eigen dorpen, daar juist door het organiseren van cursussen en het hou den van goede lezingen op velerlei gebied de kennis van de plattelandsvrouw wordt verrijkt. Daarna werd begonnen aan het feest programma van deze avond, dat dorpsge- wijs geheel verzorgd werd door onze eigen leden en waaraan door het samenstellen van een jury uit de genodigden een bijzon dere prikkel werd gegeven, daar deze ju ry moest uitmaken welke 2 voordrachten in aanmerking zouden komen voor de Z.A.R.-avonden in Tholen en St. Maar tensdijk. Het programma begon met het eerste op treden van het Thoolse dameskoortje, dat o.l.v. de heer Visser uit Bergen op Zoom in de afgelopen maanden enkele mooie lie deren had ingestudeerd en wel op een wijze, dat wij met vertrouwen en met veel genoe gen zullen uitzien naar een volgend op treden. De afdeling St. Maartensdijk opende de rij van dorpen, omdat 20 jaar geleden daar de afdeling was opgericht, en zij deed dit met een geestig schimmenspel, getiteld: ,Een jaar rond met de Plattelandsvrouwen bond". Tholen bood de jubilaresse op originele wijze haar felicitatie aan, onder aanbieding van een fraaie voorzitstershamer. De theevisite van St. Annaland was zo gezellig, dat wij allemaal daaraan hadden willen meedoen. Iets heel anders was de Venusfantasie, opgevoerd door de dames uit Poortvliet, wij waren er allen een beetje stil van, „stel je voor dat het in ons huishouden er ooit zo ongezellig zou toegaan!" De afdeling Scherpenisse beeldde „de vrouw van vroeger en thans" uit, het ver schil tussen deze twee vrouwen kwam wel het beste naar voren in hun schortmodel! De dames uit Oud-Vossemeer hadden hun voordracht „1932—1952" getiteld, er bleek onder deze damesleden een kostelijk Thools boertje te schuilen, die met zijn „wuufje" dat oude bruiloftsliedje zongen „Lieve Jaonus", zodat de hele zaal zachtjes zat mee te neuriën. En dan die dames in Thoolse dracht, zij waren het vooral die ook in de zaal onze aandacht trokken. Tot slot droeg mevr. I. Meyaard-Sakko uit Stavenisse een gedicht voor, getiteld: „Terugblik" en wel op zeer levendige wijze. De bovengenoemde jury stond voor een moeilijke taak, die zij op originele wijze oploste. Er werd n.l. op het podium een Kringbestuursvergadering belegd, waartoe later ook de andere afgevaardigden werden uitgenodigd. Met spanning werd in de zaal op de uit slag gewacht, na telling bleek dat de da mes uit Poortvliet de eerste prijs hadden behaald, daarna moest overgestemd worden tussen St. Maartensdijk en St. Annaland, en kwam St. Maartensdijk als winnares uit de bus. Tot slot werd het bondslied gezamenlijk gezongen en sloot de presidente deze zeer geslaagde avond, waarin zij alle leden har telijk dankte voor hun medewerking en daarbij de hoop uitsprak, dat, wanneer in de toekomst een beroep wordt gedaan op de medewerking van de leden, zij dit even spontaan zullen doen als zij dit voor deze avond hebben gedaan, want nu is wel zeer duidelijk gebleken, dat de Thoolse dames iets goeds kunnen presteren. Het bestuur zal het zeker niet vergeten en zij rekent dan ook in de toekomst op Uw aller medewerking. De laatste maanden worden onze eilandgemeenten overstroomd door venters. Venters met fruit, venters met wollen dekens, venters met vloerkleden, kortom er wordt door vreemdelingen in alle mogelijke ar tikelen op de plattelandsgemeenten en niet in het minst in onze omge ving gevent. Dat de bonafide winkelier en evenzo de bonafide venter van ons eiland dit niet leuk vinden, is wel te begrijpen. Al breken we dan door onder staande misschien ook voor hen een lans, dat is toch niet in de eerste plaats de reden, dat we dit schrij ven. Meer geldt het als een waar schuwing tegenover het gewone pu bliek. Er zijn venters die ogen schijnlijk hun waren heel goedkoop aan de man brengen. Neem b.v. het Dokter Vermet te Nw.-Vossemeer, tel. 10 Dokter L. D. A. Looysen te Tholen, tel. 49 Wij komen binnenkort een bijdrage van u vragen voor het Ere-Fonds voor Oud-Verpleegsters. Van onze oud-verpleegsters moeten er zeer vele geholpen worden bij de voorziening in een eenvoudig levensonderhoud. Deze mensen hebben tientallen jaren onze zieken, rijk en arm, bij dag en bij nacht verpleegd en verzorgd tegen onvoldoende beloning. Nu moet het omgekeerd: Wij vragen Uw warme belangstelling en Uw hulp voor hen. Wij verzoeken U dit met daden te willen tonen. Het comité: „Erefonds voor Oud-V erpleegsters. artikel appels en peren. Ze worden met kisten gelijk verkocht. Men probeert niet de kwaliteit, men vraagt niet of ze houdbaar zijn, men rekent alleen even uit hoe wei nig dat fruit per kilogram kost in vergelijking met de prijs die de eigen groentenboer vraagt. Zonder de „goeden" te na te komen, blijkt echter dat het in vele gevallen duur fruit wordt. Omdat het na enige da gen voor de vuist weg gaat rotten, om het populair te zeggen. Wat is dan de eindconclusie als die ook inderdaad wordt gemaakt? Dergelijke dingen komen er ook nog al eens voor op textielgebied. Ja, de meest gekke dingen gebeur den bijvoorbeeld Vorig jaar, toen er enkele grossiers in ons land drin gend geld nodig hadden en er uit eindelijk „venters" de eilandge meenten overstroomden, die des noods horloges gratis aanboden bij aankoop van een costuum of ook wel regenjassen. De ene aanbieding was al aanlokkelijker dan de ande re. Maar menigeen is ook toen ge bleken, dat het kopen van onbeken de venters grote risico's meebrengt. Men probeert wollen dekens te ver kopen, waar geen draad wol in te vinden is. Dat gebeurt dan door „aanwaaiers", die van textiel geen kaas hebben gegeten. Het voor naamste is, dat ze de mensen wil len uitbuiten. Ondanks het feit dat men karpetten aanbiedt voor ƒ12, die men uiteindelijk voor 50,. achterlaat. Dan blijkt soms dat de dorpswinkelier hetzelfde niet be paald aan de gestelde eisen vol doend tapijt voor 25.— kan aan bieden. Het zijn slechts enkele voor beelden, maar men zou verwonderd zijn hoeveel er die zijn op te noe men, indien sommige huisvrouwen eens open kaart speelden. Te dikwijls wordt toch maar ver geten dat het kopen van de meeste artikelen een zaak van vertrouwen is.. Men weet het Imisschien niet,

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 1