Plaatselijk Nieuws Het Parlementair Overzicht De Thoolse afdeling van de Plattelandsvrouwenbond gedenkt haar VIERDE LUSTRUM DERTIG OCTOBER 1944 kwamen de Canadezen op Tholen Rondom het Europese Jeugdparlement. Het nut hiervan is nog onvoldoende bekend. ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN 8e Jaargang No. 51 31 October 1952 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473. St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9. Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Wie de leden van het Europese jeugdparlement aan het werk ziet, zal moeten erkennen, dat dit con gres zijn doel niet voorbijschiet. Er wordt hard gewerkt en de organi satoren zijn er volledig in geslaagd om de oudere generatie de lei dende Europese politici -en de jongere bij elkander te krijgen. Al verloopt dit congres, zoals de mees te internationale jeugdbijeenkom- sten, iets stroever dan waarschijn lijk is, de conclusie, dat de politieke jeugdleiders de zo noodzakelijke Europese scholing ontvangen, is alleszins gewettigd. Gaan de Euro pese staatslieden ogenblikkelijk in commissies vergaderen als er moei lijke organisatorische problemen zijn, deze „staatslieden in de dop" denken daar niet aan en talloze min der belangrijke vraagstukken wor den met open vizier uitgestreden, zonder dat er veelal succes wordt geboekt. Op zo'n manier gaat er veel kostbare tijd verloren, maar ach, men moet een nurks zijn, wil men daar aanstoot aan nemen. Het is niet tegen te spreken, dat alle jongeren, uit welk ver land zij ook komen, zich danig met de Euro pese problematiek bezighouden. Zo zelfs, dat zij ongetwijfeld vermoeid naar huis zullen terugkeren. Het is van groot belang, dat zij vijf dagen lang studeren onder deskundige leiding. Daarnaast is er echter vol doende ruimte gelaten om het poli tieke spel met ware hartstocht te kunnen spelen. Het begon al met de voorzittersverkiezing. De internati onale organisaties van de socialis tische en de liberale jeugd hadden beloofd elkander te zullen steunen. De Christelijke democratische groe pering de grootste fractie in dit parlement was niet in staat dit blok te doorbreken. Toch wist zij door handig optreden een compromis te sluiten. De voorzitter van de Duitse C.D.U.-jongeren, de bekwame Majonica, zou de belangrijke openingszitting mogen leiden, waar door hij tevens in de gelegenheid was tal van organisatorische vraag stukken te regelen. Deze openings zitting was een klaar bewijs, dat dit jeugdparlement niet moet worden beschouwd als een geldsmijterij. Daarvoor waren teveel hoge Neder landse en buitenlandse autoriteiten aanwezig. De heer Majonica moest echter op de tweede dag het onder spit delven tegen de heer Strasser, de Oostenrijkse socialist, die teen grote rol speelt in de socialistische jongereninternationale. Net zoals in Straatsburg worden er in de Ridderzaal geen nationale, maar internationale fracties ge vormd. Dit bracht het „grote" pro bleem hoe de afgevaardigden nu moesten zitten. Gewoon alphabe- tisch of de internationale fracties bij elkaar Dit was een onderwerp waarover geruimte tijd kon worden gediscussieerd. Onbelangrijk, maar toch werd door dit ordedebat de scheiding tussen de lauwe en heftige federalisten volkomen duidelijk. Er zijn merkwaardige figuren in dit parlement, dat meer in naam dan in werkelijkheid een jongerenparle- ment is. Tenminste als men de ge middelde leeftijd, 30 jaar, jong wil noemen. De meest gefotogra feerde vrouwelijke afgevaardigde is wel de dochter van de Italiaanse Minister-President, De Gasperi. Wij hebben nog even getracht met haar te spreken, maar reeds op de eerste dag was zij zo vermoeid door de vele interviews, dat wij onze journalistieke plicht moesten ver zaken. De leeftijd ligt dus vrij hoog. Dat kan niet anders als men een congres organiseert met een dergelijke moei lijke probleemstelling. Men moet thuis zijn in de materie om te kun nen meepraten. Nu, over kennis viel niet te klagen. Verschillende afge vaardigden spelen reeds in de nati onale parlementen een grote rol. Dat zijn de geroutineerde krachten, die in het debat daarom ook vaak het sterkst naar voren kwamen. De Engelsen wanen zich op het histo rische Binnenhof in Hydepark. Zij klimmen tijdens de pauze op stoelen en spreken de andere afgevaardig den toe. Ook hier lijkt het af en toe dat heel Europa naar het trotse Albion zal moeten luisteren. De socialistische afgevaardigden be ginnen hun fractievergadering met het zingen van De Internationale, met het resultaat, dat iedere niet- socialist, die toevallig in de omge ving verkeert, zich als een haas ver wijdert. De Italianen stellen daar hun volksliederen tegenover en de Nederlanders doen niets. De zeven Nederlandse jongemannen, gepokt en gemazeld in de politieke jeugd bewegingen, die reeds talloze inter nationale congressen hebben mee gemaakt, staan bij zoveel enthou siasme beteuterd te kijken. Zij zeg gen niet al teveel, winden zich in ieder geval niet op, mopperen wel over de fouten van de Franse orga nisatie, maar gaan rustig hun gang. Kalm en vastberaden. Zij zijn allen federalist. Daar is geen twijfel aan en zouden er nationale delegaties zijn, dan behoorden de Hollanders ongetwijfeld tot de meest soliede en homogene. Men weet, dit congres kost een ton. Alle afgevaardigden krijgen hun reis- en verblijfkosten vergoed. Dat is noodzakelijk, want er is geen politieke jeugdbeweging, die een aantal leden uit Turkije naar Den Haag kan sturen. Toch zijn de kos ten niet te hoog, daarvan zijn we overtuigd. Ruim 200 jongeren zullen in hun eigen land vechten voor de eenheid van Europa. Zij zullen hun organisaties er op instellen en daar door waarschijnlijk de Europeese jeugd meeslepen. Het is niet uitge sloten, dat wij over twee jaar ver kiezingen hebben voor een Euro pees parlement. Wie rekent daar bewust op Het zijn er niet velen. En daarom is het goed, dat er deze vijf dagen in de Haagse Ridderzaal een Europees jongerenkader wordt gekweekt. Nadruk verboden. Wanneer II de huidige presidente, secretaresse, penningmeesteresse, een andere bestuurster of welk lid ook, dat sinds de oprichting was aan gesloten bij de Thoolse Plattelandsvrouwenafdeling afvraagt, wat zij 20 jaar geleden wist van het verenigingsleven, dan zal ze volmondig erken nen, dat dit nihil was. Populair gezegd begon men er mee als „een poes in een vreemd pakhuis." En nu Na twintig jaar Dezelfde leden, doorgewinterd in het verenigingsleven staan zelf ver baasd, wanneer ze even releveren hoe nuttig deze verenigingsperiode voor hen was. Nuttig voor hen persoonlijk, voor hun gezin, voor het bedrijf, nuttig door de ontwikkeling op maatschappelijk en cultureel gebied, nuttig voor de gehele samenleving. Daarom, hoezeer de Thoolse afdeling de laatste jaren ook bloeit, er is op ons eiland er is bij het grootste deel van onze Thoolse platte landsvrouwen nog te weinig oog voor het nut van het lid zijn dezer Bond. Was dat het geval dan bleef het zeker niet bij de kleine twee honderd leden van het ogenblik. Twintig jaar geleden. Nee, we moeten nog wat verder teruggaan. Het was nl. op 14 Oct. 1930 dat te Utrecht de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen werd opgericht. Op die dag werd de fun dering gelegd van een vereniging, die thans is uitgegroeid tot het res pectabele ledental van 34.618. Een gestadige groei in twee en twintig jaar tijds. De landelijke Bond telde haar leden aanvankelijk uit het centrum van ons land. Maar spoedig groeide het provincie-ge- wijze uit. En daarbij bleef onze pro vincie niet lang toekijken. Reeds op 30 Juni 1931 werd te Goes de op richtingsvergadering gehouden van de provinciale afdeling van genoem de Bond. Daarbij waren ook enkele Thoolse dames aanwezig. Dit waren de voorvechtsters van de Thoolse afdeling. Zeker, men stond onwen nig in het verenigingsleven. Maar toch zagen die enkelen het nut goed in. Nuttig ook voor onze omgeving. En zo werd op 8 November 1932 te St. Maartensdijk de Thoolse af deling geboren. Samen met St. Fi- lipsland vormde dit rayon een af deling. Het ledental was nog gering. Men kon de 20 niet halen, maar het begin was er. Zoals gezegd, men stond er nog onwennig tegenover. In onze om geving daagde het nog maar voor wat de emancipatie der vrouw be trof. Men achtte het in die tijd nog voldoende, dat de vrouw een stevige pot kon koken, dat ze 's mans broek kon lappen een niet al te zicht baar stuk te zorgen dat de kin deren zo spoedig mogelijk opgroei den tot stevige zoons of dochters die de „baas", respectievelijk „moeder de vrouw" konden bijstaan in de dagelijkse arbeid. En die dagelijkse arbeid was inzonderheid voor de laatsten meer sleur dan variatie. „Sloven" van de morgen tot de avond. En zich niet met andere inlaten. Geen kook of handwerk- cursus, geen opvoedingsleer, geen culturele of maatschappelijke ont wikkeling, alleen maar de slovende huismoeder of de ploeterende boe rin. Het was nóg het algemeen beeld van de toen niet al te beste tijd met slechts enkele uitzonderingen in de goede zin van het woord. Een groeiende vereniging. Toen kwam ook hier een afdeling van de Bond van Plattelandsvrou wen. Zelfs de eerste contactavon den waren bevredigend. Alle begin is moeilijk. Er was nog geen kas en de bijeenkomsten beperkten zich tot een keer of vier per jaar Maar zelfs dat onderling van gedachten wisselen, dat eigen referaat en het bespreken daarvan, het was vrucht baar. Daar bleef het niet bij. Dank zij de grote financiële en morele steun van de Z.L.M. en van het Nederlands Landbouwcomité kon steeds meer aan het gestelde doel worden beantwoord. Dat doel was en is: de ontwikkeling op maatschappelijk en cultureel gebied van de agrarische plattelandsvrou wen. Er kwamen cursussen in hand werken, in koken, voor leerbewer- king en pitriet, voor het vervaardi gen van lampekappen, enz. Er kwamen bekende Nederlandse da mes voordrachten en causeriën houden over opvoeding, grote en kleine keukens, over psychologie, reisbeschrijvingen, enz. Kortom, bijna alles wat een plat telandsvrouw nuttig is te weten hebben ze in die 20-jarige periode van het verenigingsbestaan kunnen horen. En bereikt is niet alleen dat de plattelandsvrouw er zo nu en dan een avondje „uit" is. Nee, wat veel belangrijker genoemd kan worden is dat de ontwikkeling op hoger peil kwam. Ontwikkeling in algemene culturele zin, maar toch ook in het bijzonder ontwikkeling voor het ge zinsleven, als echtgenote van een man wier maatschappelijke beslom meringen verlicht kunnen worden, een ontwikkeling ook die de gehele samenleving ten goede komt. En stond men twintig jaar gele den geheel vreemd tegenover het verenigingswerk, nu zit men er goed in, kent de knepen, de moei lijkheden, beweegt zich in alles vrijer en gemakkelijker. En tenslotte beleven de platte landskinderen ook nog plezier van deze vereniging. Ieder jaar wordt in een of andere eilandgemeentel een kindermiddag georganiseerd en dan wordt de jeugd gezellig bezig gehouden door middel van een pop penkast, spelletjes en tractatie. Deze zomer ging men zelfs naar een speeltuin. Alles bij elkaar heeft deze ver eniging haar bestaan in de afgeleg de periode meer dan waardig ge maakt. De herdenking. En nu gaat deze afdeling het feit gedenken, dat ze 20 jaar ge leden werd opgericht. Niet meer zoals bij de oprichting als Thoolse en St. Filiplandse afdeling in één, maar specifiek als Thoolse afde ling. De minder goede verbindin gen en de lange afstanden bemoei lijken het provinciale werk in Zee land en waren ook oorzaak dat St. Filipsland zich op 20 Maart 1933 als een aparte afdeling van de Thoolse afscheidde. Ook niet meer onder hetzelfde bestuur. Zoals in elke vereniging waren er ook hier mutaties. Was de eerste jaren mevr. Nelemans presidente, later werd dit mevr. Kooijman-Krijger van St. Anna land, die als zodanig vele jaren fun geerde en lang de ziel van deze af deling is geweest, mede dank zij haar functies als provinciaal secre taresse en later als vice-presidente van de Zeeuwse Bond. Haar kan in dit verenigingswerk een leeu wenaandeel worden toegeschreven. De eerste jaren maakte ook mej. C. Hage uit St. Maartensdijk, die tij dens de bezetting verongelukte, zich zeer verdienstelijk. Na mevr. Kooijman-Krijger werd mevr. v. Nieuwenhuijze-Vogelaar uit Poortvliet presidente, die deze taak om gezondheidsredenen na een jaar moest neerleggen. Zij werd op gevolgd door mevr. van Gorsel- van Westen uit Oud-Vossemeer, bij wie ook thans de leiding nog be rust. Secretaresse is mej. Mien Geluk van St. Annaland, die voor deze Advertentiën 0.10 per millimeter - Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Dat kunnen we ons niet gemakkelijk meer voorstellen. Nog minder wat er toen omging in de harten van de Thoolse bevolking. Een achterland dat nog blank stond. Verwaarloosde dorpen, onzichtbare wegen, smalle dijken, weggezakte boerderijen, drijvend hout. Tholen zelf overbevolkt, het gevaar voor verwoesting enkele uren tevoren niet denkbeeldig. Toen plotseling de vrijheid, toen het begin van waterafvloeiïng, toen een gestadige terugkeer naar een zij het soms niet meer herkenbaar huis en haard. Daar was naar gesnakt. Al lange tijd. Weet U het misschien ook nog hoe onvergetelijk de toespraak van Koningin Wilhelmina voor Radio Oranje begon, juist in de tijd van het inundatie-bericht op 24 Februari 1944: Maar als ik leven mag tot de bevrijding en juichen op het overwinningsfeest, God, doe dan dit mij weten; wat voorbij ging aan nood en leed is niet vergeefs geweest. Ja, als we dat ogenblik zouden mogen beleven. We trachten ons daarvan in die tijd een voorstelling te vormen wat die grote dag voor ons zou zijn. We dachten aan de bezielende taal van Bilderdijk, vooral als het zo erg donker werd: Ja, zij zullen Zich vervullen Deze tijden van geluk Deez' ellenden Gaan volenden En verpletterd wordt het juk. Die tijden hebben zich vervuld. Voor het eiland Tholen was de ver vulling er op die 30ste October nu acht jaar geleden. Wie het mee maakte zal toen nooit gedacht hebben, dat hij deze dag ooit zou vergeten. En is ze niet vergeten In de acht vervlogen jaren is zo heel veel gebeurd. Het gevaar is zo groot dat we door al die gebeurtenissen geen oog meer hebben voor wat acht jaar geleden op ons eiland plaats vond. Als we daaraan herinneren doen we dat niet opdat dit op uitbundige wijze worde onderstreept. Het is voldoende dat men het niet vergeet. En de dankbaarheid opwelt: 'k Zal gedenken hoe voor dezen Ons de Heer heeft gunst bewezen. vereniging ook zeer dikwijls de pen hanteert. Zo wordt dan 7 November in Hotel Hof van Holland te Tholen het vierde lustrum herdacht. Het programma wordt die avond door de leden verzorgd. Iedere gemeente levert een bijdrage op deze jubi leumavond. Er zullen wellicht merkwaardige gebeurtenissen worden opgehaald. Er zal ongetwijfeld een terugblik worden geworpen op de achterlig gende periode. Men zal zich herinneren, hoe tij dens de bezetting ook dit vereni gingswerk aan banden werd gelegd, banden die zodanig knelden dat een schijnliquidatie volgde en er in feite maar een boekenruilclubje over bleef. Behalve over veel in het verleden zal men met voldoening over het heden kunnen spreken. Nu, na 20 jaar schommelt het ledental tussen de 180 en 190. Nu weet deze afde ling meer dan ooit, dat ze de Z.L.M. en het Ned. Landbouwco mité achter zich heeft. (Wie las er 20 jaar geleden iets over de platte landsvrouw in het landbouwblad?) Nu weet deze vereniging dat ze voor elk lid individueel, maar ook voor de gehele samenleving iets be tekent. Bij de herdenking van dit vierde lustrum kan ze verheugd zijn over wat bereikt is. Ga ook eens luisteren. Men kan verheugd zijn en toch... nog niet geheel voldaan. Ondanks de bijna 200 leden. Bij nog te veel plattelandsvrouwen heerst de de primerende gedachte, dat dit alleen maar een „Boerinnenbond" is. En dan nog maar alleen voor de „gro te boerinnen. Niets is minder waar. Al is men geen boerin, men is toch evengoed plattelandsvrouw? Het zou voor de vereniging pret tig en voor velen nuttig zijn, wan neer ze hun schroom in deze kon den overwinnen, wanneer ze eens begonnen met een avondje te gaan luisteren als in eigen gemeente een bijeenkomst wordt gehouden. Men zal ervaren, dat men na het lidmaatschap spoedig in dit vereni gingsleven is opgenomen. Men zal er zeker geen spijt van hebben lid te zijn geworden. De jubilerende vereniging onze gelukwensen bij dit vierde lustrum. Dat ze nog in bloei mag toenemen ten gunste van de Plattelandsvrouw in het bijzonder en ten bate van onze samenleving in het algemeen. Dokter P. J. Duinker te Tholen, tel. 40. Dokter H. Menger te St. Filips land, tel. 20. DE EERSTE NUTSAVOND In de zaal van Hof van Holland werd Woensdag jl. de eerste Nutsavond gehou den. Deze eerste avond was er één van een bijzonder karakter. Daarop wees ook de voorzitter, dokter P. Duinker in zijn openingswoord. Men moest deze bijeen komst meer zien als een propaganda-avond. Vandaar dat de uitnodiging tot bijwoning hiervan niet beperkt was tot een lid met introducé, maar dat ieder in de gelegenheid was gesteld hier aanwezig te zijn. De voor zitter hoopte dat mede door deze avond meerderen lid van het Nut zullen worden. Vervolgens gaf hij een kort resumé van het programma in dit seizoen. Er zullen 7 Nutsavonden gehouden worden, waaron der met film, lezingen en een bonte avond. Tenslotte hoopte de voorzitter dat het voor de aanwezigen een goede kennisma king zou zijn. Toen volgde het optreden van Prof. Roland. Met zijn gezelschap

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 1