WEEKBLQD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Emigratie-problemen Plaatselijk Nieuws Sympathiek Charmant WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht Het Europees jeugdparlement. Scholing van politieke Jeugdleiders. en Spoedeisende Raadsvergadering Stavenisse Nieuwe brandweerslangen THOLEN ZONDAGSDIENST ARTSEN 8e Jaargang No. 50 24 October 1952 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Van 27 tot en met 31 October wordt er In Den Haag een zeer belangrijk congres gehouden, nl. het Europees jeugdparlement. Voor de eerste maal in de geschiedenis komen afgevaardigden van politieke jonge renorganisaties bij elkaar om te spreken over de federalisatie van Europa en enkele andere typische jeugdproblemen, zoals jeugd en cultuur, jeugd en politiek, terwijl er ook economische vraagstukken zullen worden voorgeschoteld. Dit congres, dat door Federaal Europa met grote belangstelling wordt tegemoet gezien, wordt gehouden onder auspiciën van de Parlementaire Raad der Europese beweging en van verschillende internationale jeugdbewegingen. Als wij spreken van een belangrijk con gres dan bedoelen wij daar niet mee, dat deze politieke jongeren de wereld kunnen verbeteren of in staat zullen zijn de eenheid van West-Europa maar één stap dichter bij te brengen. Het zou dom zijn dit te geloven. Toch is het belangrijk, want de huidige leiders van de politieke jeugdbeweging, die politici van straks zullen zijn, moeten een geduchte internationale scholing doormaken. Wie de eerste vergaderingen in Straatsburg heeft meegemaakt, weet hoe lang het heeft geduurd voordat de staatslieden, die daar aanwezig waren, op elkaar waren in gespeeld. Bovendien wordt de integratie van Europa langzamerhand zo'n moeilijk vraagstuk, dat het broodnoodzakelijk is, dat er experts worden opgeleid. Op dit congres worden de politieke jeugdleiders dus opgevoed in Europese zaken. Daarnaast beoogt deze bijeenkomst de publieke opinie te beinvloeden. Nog al te veel West-Europeanen weten niet waar om de federalisatie is geboden. Geen middel mag ongebruikt gelaten worden om de noodzaak daarvan duidelijk te stellen. Misschien zijn er toch nog lezers, die sceptisch staan tegenover dit Europese jeugdparlement. Dit is wel te begrijpen, want als nuchter mens dient men te erken nen, dat dit congres een proef is. Het moet meer dan eenmaal worden herhaald voordat men er werkelijk resultaten van zal kunnen zien. Noch ons vorstenhuis, noch onze Regering hebben echter van een schuchtere houding blijk gegeven. Maandag a.s. zal Prins Bernhard dit congres met een grote rede openen en de Regering is bereid ge weest een belangrijk bedrag ter dekking van de onkosten uit te trekken. Tevens heeft zij de historische Ridderzaal, waarin de Koningin haar Troonrede pleegt uit te spreken, aan deze Europese politieke jon geren ter beschikking gesteld. De Gemeente 's-Gravenhage heeft ook 5000.(de to tale begroting voor dit congres bedraagt 100.000.gesubsidieerd, terwijl de Euro pese beweging ook een groot bedrag op tafel heeft gelegd. Het behoeft geen betoog, dat bij zon grote opzet het programma wel tip top in orde dient te zijn. En inderdaad, men moet toegeven, dat Den Haag vele Europese staatslieden binnen de poorten krijgt. De federalist pur sang, Paul Henri Spaak, zal een gedeelte van de vergaderingen bij wonen en tevens zal hij Maandagavond een rede houden die ongetwijfeld mede als een der hoogtepunten van dit congres zal gel den. Tevens spreken de Duitser Carlo Schmidt en de Fransman Jean Monnet. Het congres, dat in commissies de ge noemde 4 vraagstukken bestudeert, kan zich ook verheugen in experts en rapporteurs, die in de Europese wereld een naam heb ben. Om enkele namen te noemen: Denis de Rougemont, Philip van Bretano en Ame- ry zullen de aanwezige jongeren helpen met de bestudering van deze moeilijke pro blemen. Daaruit blijkt, dat de Europese staatslieden begrijpen hoe» belangrijk dit congres is. Ondanks hun druk bezet leven komen zij daarvoor een week naar Den Haag. De samenstelling van dit congres is, wat de politieke jeugdorganisaties betreft, prac- tisch gelijk aan de afvaardiging van de verschillende landen naar Straatsburg. Ne derland levert dus zeven man, t.w. 2 Nieuwe Koers (arb.), 2 van de jongeren organisatie der k.v.p., 1 Arjos (a.r.-jonge- ren), 1 c.h.u. en 1 p.o.v.d. (liberalen). Oos tenrijk en Zwitserland, hoewel in Straats burg niet vertegenwoordigd, leveren op deze bijeenkomst wel hun aandeel. Daar naast hebben specifieke Europese jeugd organisaties nog een afzonderlijk aantal zetels, zodat ruim 200 jongeren de verga deringen zullen meemaken. Zo komen Maandag a.s. de jeugdleiders uit België, Denemarken, Frankrijk, Duits land, Griekenland, IJsland, Ierland, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, de Saar, Zweden, Turkije en het Verenigd Koninkrijk bij elkaar om als delegatieleden de Europese problemen te bestuderen. De afgevaardigden uit andere landen (niet aangesloten bij Straatsburg) zullen als waarnemers fungeren. Het gaat hier om een proef, maar onge twijfeld is deze waard genomen te worden. (Nadruk verboden) In de zaal van Hotel Hoek te Tholen werd Zaterdagmiddag jl. een bijeenkomst gehouden, die ten doel had voorlichting te geven over emigratie. Ir. M. A. Geuze uit Poortvliet opende de vergadering en riep de verschillende afgevaardigden van ge meente en kerkbesturen en de spreker van deze avond Drs. N. A. Vaandragen een hartelijk welkom toe. Na nog een korte inleiding gaf hij het woord aan Ds. Vaan drager. In een duidelijke voordracht schetste deze predikant het emigratie-vraagstuk. Door de bevolkingsgroei en de vele economische problemen is emigratie urgent geworden. De vraag, waar wij een betere toekomst zullen vinden, komt bij menigeen op. Het is dan ook begrijpelijk, dat de rege ring de emigranten zoveel mogelijk steunt door inlichtingen te verstrekken en subsidie voor reiskosten. Als men nagaat, dat in 1933 en in 1939 resp. slechts 163 en 1400 personen emigreer den en dit aantal momenteel is gestegen tot 40.000 per jaar, ziet men wel, dat de nood zaak en behoefte tot werk en brood te vin den in andere landen meer en meer wordt beseft. Na de oorlog zijn verschillende emigratie- gebieden kieskeuriger geworden op het ge halte van de emigranten en kijken naar hun politieke overtuiging, vakbekwaamheid, ge zondheid en gedrag. Daarom moest selectie worden toegepast en is een goede voorlichting door overheid en kerk in het belang van de emigrant. Men vertrekke niet voor men bij die instanties, waar men zich thuisvoelt, inlichtingen te hebben gevraagd. Eensgezindheid van alle gezinsleden is bij emigratie een grote ver eiste. Ga eerst goed na of de emigratie-stap verantwoord is. Geen vakbekwamheid, goede werklust of gedrag leiden ook in het emigratiegebied tot werkloosheid. Zelfoverschatting is funest. Vaak hebben klachten uit Australië een verkeerde indruk gewekt, doch het is zo, dat wanneer daar emigranten aankomen, het steeds mogelijk is geweest hen binnen enige weken te plaatsen. Vele slagen er in een betere toe komst te scheppen. Goed geschoolde arbeiders kunnen altijd rekenen op een tegemoetkoming reiskosten door de regering. Het komende jaar ontvangen Canada 12.000 agrarische emigranten en deze categorie zal dan ook wel niet zo erg veel moeilijkheden ondervinden tot emigratie. Grote gezinnen zullen niet zo gemakkelijk meer worden toegelaten. Voorkeur wordt gegeven aan ongehuwden. Laat daarom eerst de oudste kinderen gaan uit grote»gezinnen als wegbereiders en kom zelf later. Het woninggebrek daar voor grote ge zinnen is funest. Teleurstellingen blijven ook daar niet uit, doch met goede wil en vak kennis is daar toekomst te scheppen. Australië is minder eisend geweest als Canada en daar liet men bijna alles toe, doch politieke en economische moeilijk heden, hebben nu de emigratie beperkt, wat evenwel na 1 of 2 jaar wel zal veranderen. Personen die zich verdienstelijk hebben ge maakt in de oorlog genieten er voorkeur. Evenwel wordt ook daar nauwkeurig gelet op politieke betrouwbaarheid, gedrag, be kwaamheid en gezondheid. Zij die volgens de emigranten overeen komst vertrekken mogen ongehuwd niet ouder zijn: man 35, vrouw 30; echtpaar zonder kinderen ook 35 en 30 jaar. Met kinderen niet ouder dan 45 jaar. Die er relaties hebben ongeh. 40 en 45 jaar. Met kinderen 45 jaar. Met grote kinderen tot 50 jaar. In Nieuw Zeeland worden bij voor keur alleen ongehuwden toegelaten. Het klimaat is daar prima en bijna alles vee teelt; lonen goed. Arbeidstijd 40 uren per week zodat men als men wil, daar veel overuren kan maken. Groot gebrek is ook daar aan woonruimte en gehuwden kunnen alleen gaan, indien zij huisvesting hebben. Een grote factor is het, dat men de taal kent van het land waar men heen gaat. Niet genoeg kan er op wor den gewezen, les te nemen v.n.l. in Engels. In diverse landen zijn er enorme toekomst mogelijkheden. Door de regering zijn en worden maat regelen getroffen, dat men meer van eigen kapitaal mee mag nemen bij vertrek of later over beschikken. Voorlopig komt men over al in loondienst. Dan is noodzaak de ogen goed de kost te geven en te leren omgaan met machines. In verband met gestelde vra gen, zegt dhr. Vaandrager, dat de kosten bij afkeuring veelal tot een minimum kunnen beperkt worden door eerst een v.l. keuring H.M. Koningin Juliana heeft goedgevonden, dat dertien nieuwe foto's van de vier Prinsessen ditmaal door Z.K.H. Prins Bern hard en enkele zijner vrienden genomen speciaal werden bestemd voor de Prinsessenkalender 1953 van „Pro Juventute". Op nevenstaande foto ziet men de vier Prinsessen op het achter dek van de „Piet Hein". Deze foto komt voor op het mooie schild van genoemde kalender. Niet alleen heeft U door aankoop daarvan een charmante kalender, maar U steunt daarmee tevens het sympathieke werk van „Pro Juventute", een vereniging die zich het lot van bedreigde kinderen aantrekt. „Pro Juventute" verricht het werk voor de verwaarloosde kinderen geheel belangeloos. U kunt deze kunstdrukkalender bestellen bij alle verenigingen en afdelingen „Pro Juventute". Waar niet verkrijgbaar volgt franco toezending per post na ontvangst van 2.75 per kalender op post giro 51.74.00 (of per postwissel) van de kalenderactie „Pro Juventute" Watteaustraat 61, Amsterdam-Z. Naast het nuttige doel is de kunstkalender die prijs zeker waard. aan te vragen. Het advies te vragen van de huisarts en na te gaan, of er ziekte gevallen in het gezin voorkomen. Evenwel geen schepen verbranden voor men werkelijk weet of men kan vertrekken, want reeds zijn er gezinnen in moeilijkheden geraakt, door alles te verkopen eer zij zekerheid hadden. Wil men emigreren, dan moet men zich melden bij de Ghr. Emigratie centrale, hetzij Prot. of Kath. Algemenen centrale of Ar- beidsbureaux. Evenwel zei opgemerkt, dat men bij de Maatschappelijke organisaties meer contact heeft in de toekomst dan bij de Arbeidsbureaux der regering. Z. Afrika neemt alleen op, hen die goed geschoold zijn en dan nog beperkt. In Rhodesia 'is er toekomst, doch spr. heeft nog te weinig contact aldaar voor goede inlichtingen. Canada biedt grote verrassin gen. Reeds is het voorgekomen dat na i of 2 jaar men zijn familie kon laten over komen en een eigen bedrijf had. De sociale voorzieningen in Canada zijn echter slecht en men is bij ziekte en ongeval enz. aan gewezen op particuliere verzekeringen. In Australië en N. Zeeland heeft men op sociaalterrein dezelfde voorwaarden en ver zorging als hier. In zijn dankwoord aan spr. zegt Ir. Geuze, dat, gezien het grote probleem van de werkeloosheid in dit eiland het jammer is, dat zo weinig loontrekkers hier aanwezig zijn, dat men in Tholen veel te honkvast is, wel elders wil men werken, doch niet wil blijven wonen. Te betreuren is het, dat Zeeland het laagste cijfer heeft voor emi gratie. Laat men hier inzien, dat voorlichting noodzakelijk is en laat vele gezinshoofden hiervan gebruik maken terwille van hun groeiende gezinnen en tot opheffing van de werkloosheid. Tot slot werden nog enige interessante films vertoond. Over Z.Zeeland-Canada en Australië. Maandag 20 October des avonds 7 uur kwam de gemeenteraad te Stavenisse in spoedeisende vergadering bijeen. Dhr. L. Hage was afwezig. Na opening der vergadering door de Voorzitter, Burgemeester L. A. Verburg, volgde het agendapunt, waarvoor deze ver gadering belegd werd, n.l. een voorstel van B. en W. tot aanschaffing van nieuwe slan gen ten behoeve van de brandweer. In zijn toelichting zegt de Voorzitter, dat in de laatste vergadering van B. en W. daarover reeds gesproken is. Bij de brand bij dhr. N. Hage is reeds gebleken, dat de slangen slecht waren, evenals tijdens de brand bij dhr. W. Neele. De prijs van nieuwe slan gen noopte echter hiervoor eerst de begro ting te bezien. Bij de nablussing van de brand bij dhr. Joh. Stoutjesdijk bleek ech ter dat, toen van de andere zijde bluswater moest betrokken worden, men juist voldoen de slang had, om met één straal te blussen. Gezien deze situatie, stellen B. en W. voor over te gaan tot aankoop van 350 meter nieuwe slang. Waar de prijs van slang ongeveer 165.per 20 meter bedraagt en tevens nog dringend behoefte bestaat aan enige rookmaskers en een sirene voor de auto wordt voorgesteld een bedrag van 3000. voor deze zaak te voteren, welke bedrag geput kan worden uit de Algemene Reserve. Het nieuwe materiaal zal alleen gebruikt worden bij brand, terwijl de oude slangen dienst kunnen doen bij oefeningen. Dhr. Tazelaar zegt, dat waar alle raads leden bij de brand van Zaterdag tegen woordig waren, zij overtuigd zijn van de noodzaak van aanschaffing van nieuwe slangen. Hij attendeert er echter op, dat goed toezicht op de materialen dient ge houden te worden. Wanneer met de oude slangen voorzichtiger was omgegaan, wa ren ze wellicht niet zo spoedig stuk ge weest. Hij herinnert zich nog, hoe ze eens zeer lange tijd langs de schuur van Gebrs Dorst hebben gehangen op de begraafplaats, wat zeker niet doelmatig was. De voorzitter merkt op, dat er toen nog geen drooginstallatie was in de toren. Men kan toch niet zeggen dat het materiaal de laatste jaren geen goede behandeling heeft. Bovendien waren het alle oude slan gen uit een Engelse dump, waar men niet de kwaliteit als van nieuwe kan verwach ten. Op de vraag van weth. v. d. Slikke welk soort slangen dit zullen zijn, antwoordt de voorzitter dat het rondgeweven slangen zijn die volgens de opgaaf 15 atmosfeer- druk kunnen verdragen. Weth. v. d. Slikke zegt zijn grote vol doening te kunnen uitspreken over het werk, door de brandweer verricht. Daarom mag men ze niet met slecht materiaal la ten tobben. De slangen die er nu nog zijn kunnen slechts enkele atmosfeerdruk meer verdragen, zodat nimmer voldoende capa citeit bij het blussingswerk kan worden aangewend. Na enige bespreking wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer van 't Veer vraagt nog wie de vergoeding betaalt voor de door de Brand weer verrichte werkzaamheden, waarop de voorz. antwoordt dat dit in een regeling in 1947 is vastgelegd, en door de gemeente betaald wordt. De heer van 't Veer merkt dan op: Laat dan niemand mopperen over een opgelegde brandassurantiebelasting. Voortuitlopend op de begroting 1953 stellen B. en W. voor, de woning van de Brandweercommandant telefonisch aan te sluiten wat voor een vlug ger alarm zeer gewenst is. Ook hiermee gaat de Raad accoord. Sprekend over de paraatheid van de brandweer, zegt de heer van 't Veer dat er nog heel wat meer nodig zou zijn, om volledig uitgerust te zijn. De voorz. antwoord hierop, dat een grote wens aljjjd nog blijft een motortrekker. Voorlopig kan dit echter om financiële redenen nog niet uitgevoerd worden. Vervolgens gaat de voorz. over tot aan bieding van de gemeentebegroting 1953 en geeft deze ter onderzoek in handen van een Commissie uit de Raadsleden. Zij geeft een bedrag aan in ontvangsten en uitgaven voor de gewone dienst van 128.267,64 met een post voor onvoorziene uitgaven van 3370,12. Hierna biedt de voorz. de ge meenterekening 1950 aan die een batig slot aangeeft voor de gewone dienst van 3.691,77. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter, onder dank voor de vlotte af werking, de vergadering. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat op de secretarie der ge meente gedurende drie maanden voor een ieder ter lezing is neergelegd de door de raad in zijn vergadering van 14 October 1952 vastgestelde „Verordening, bedoeld in artikel 4, le lid, der Winkelsluitingswet 1951, voor de gemeente Tholen". Tholen, 22 October 1952. AANKOOP HUIS DOOR GEMEENTEBESTUUR 17 October werd om half acht een spoed vergadering gehouden van de Thoolse ge meenteraad. De agenda vermeldde slechts dit ene punt: aankoop huis van de heer M. v. d. Zande, staande op de Hoogstraat voor de som van 8000. De voorzitter merkte op, dat B. en W. met dit voorstel komen, omdat het dringend gewenst is, dat het nieuwe hoofd der U.L.O. school een woning krijgt voor zijn gezin. Dit is voor de gemeente nog urgenter, nu genoemde leraar in een hotel moet ver blijven, wat de gemeente veel geld kost. De heer de Hond wijst er op, dat de heer Priem ook graag in bedoeld huis wil. Die heeft een groot gezin en moet plaats maken voor de eigenaar de heer Schot. De voorzitter zegt, dat voor alles de heer Zwagerman onderdak moet hebben, waar om B. en W. menen dat dit overwegend is. Hij heeft dan nog voor de winter een woning. Daarna besluit de Raad met algemene stemmen genoemd huis aan te kopen voor de som van 8000, In verband hiermede wordt aan B. en W. een crediet verleend van maximaal 10.000. De heer Goedemondt vertrouwt er op, dat B. en W. zuinig met het geld zullen omgaan en niet meer zullen uitgeven dan beslist nodig is. De voorzitter antwoordt, dat in alles zuinigheid zal worden betracht. Tenslotte wordt aan B. en W. machtiging verleend een huurovereenkomst aan te gaan met de heer Zwagerman. GESTART MET HET BEVOLKINGSONDERZOEK In het voormalig Distributiekantoor werd Maandmiddag jl. een aanvang gemaakt met het tweede bevolkingsonderzoek op long- t.b.c. Waar de medisch leider tot Beharti ging van het Bevolkingsonderzoek in Zee land, dokter van Joost was verhinderd, sprak de heer A. C. van Nieuwenhuijzen, administrateur van deze afdeling een kort openingswoord. Het speet hem dat burge meester en wethouders van deze gemeente niet aanwezig konden zijn en hij wees er vervolgens op, hoe men in October 1950 hier met het eerste onderzoek was begonnen, welke ronde duurde tot Augustus 1952. Aan dit eerste onderzoek heeft ongeveer 80 van de Zeeuwse bevolking deelgenomen, hierbij kan worden opgemerkt dat andere 20% niet allemaal weigeraars waren, doch dat de kleinste kinderen niet worden onder zocht, dat personen die regelmatig onder controle staan, hetzij in het bedrijf, hetzij bij ziekte, hetzij mil. dienst enz. ook niet worden onderzocht bij deze controle. In Tholen gaat men thans voor de tweede keer beginnen en hij kon meedelen dat zich hiervoor ruim 2000 personen hebben op gegeven. Terwijl de vorige keer 2259 per sonen zijn doorgelicht. Hij wees voorts op het grote belang van dit onderzoek, hetwelk voornamelijk gericht is op long-t.b.c. Geconstateerde afwijkingen worden door gegeven aan de huisarts. Verkeerd is de heersende mening bij sommigen dat men zich na een gunstig resultaat bij de eerste door lichting niet meer behoeft te laten onder- Dokter R. C. Renes, Oud-Vossemeer, tel. 19 Dokter H. Menger, St Filipsland, tel. 20 zoeken. De mogelijkheid is er Immers altijd dat men kort na een onderzoek besmet is geworden. Het onderzoek om de twee jaar is dus al ruim genoeg genomen. Beter was een jaarlijks onderzoek. Hoewel men er finantieel aan tekort komt, is men toch op de goede weg, daar mede door deze controle het aantal t.b.c. patiën ten afneemt. Mede door het plattelandsleven en de doelmatiger voeding steekt Zeeland in dit opzicht gunstig af bij andere provinciën. Hij hoopte dat het de goede richting mag blijven uitgaan, waartoe ook aller mede werking nodig is. Spreker dankte tenslotte het gemeente bestuur en de andere medewerkenden voor de hulp. Mevr. v. d. Stel was de eerste, die ver volgens plaats nam voor de lens. Het tweede bevolkingsonderzoek was begonnen. OPENING WERKMOLEN Maandagavond had de opening plaats van de nu reeds bekende Thoolse werkmolen. De heer Reder heette de genodigden harte lijk welkom en zette in het kort het doel en streven uiteen, nl. om te komen tot onderwijsvernieuwing en opvoeding. Hij dankte voor de spontane medewerking en was trots op het in die korte tijd bereikte resultaat. Immers, dit alles was in slechts 14 dagen voor elkaar gekomen. Inzonderheid ging zijn dank uit naar de heer Dorst voor het beschikbaar stellen van diens molen, evenals naar de vele jeugdige helpers. Hij hoopte dat het belang van het kind door dit initiatief gediend zou zijn. Daarna sprak Mevr. Reder nog enkele woorden. Zij verklaarde dat de idee bij haar man ontstond tijdens een onderwijs- bijeenkomst te Sonsbeek, waarbij zij tevens vaststelde dat gebleken is, dat de idealen op het gebied van onderwijs en opvoeding welke boven de rivieren reeds behoorlijk gerealiseerd zijn, toch ook in het Zuiden en wel in Tholen als eerste plaats, met ver eende krachten tot werkelijkheid kunnen komen. Ze hoopte dat er ook binnenkort nog eens een speeltuin voor de jeugd zou kun nen komen. Het aantal leerlingen is ge stegen tot 107, een zeer mooi begin dus. Het molenvertrek zag er bij deze ge legenheid gezellig uit. Helder witgekalkt en de wand versierd met een tekening van negerkinderen uit Amerika, die daarop af beelden hoe zij Nederland zagen. Nu zal er door de Thoolse jeugd ook een prent van Amerika zoals onze jeugd dit werelddeel Amerika zoals onze jeugd dit werelddeel ziet. Later zal met Afrika een dergelijke uitwisseling plaats vinden. Door de aanwezige dames werd koffie gepresenteerd en er volgde nog een gezellig praatje. Dit praatje was zeer vruchtbaar, want de heer Voets stelde nog gratis een electrische klok beschikbaar en de heer G. den Engelsman bood een fraai gesmede lantaarn aan. Met deze opening en oprichting der werk molen in zo'n recordtempo is wel gebleken dat er veel mogelijk is en dat deze arbeid niet alleen door volwassenen werd verzet, doch ook door de jeugd zelf. In het bijzon der wel door de jongens Hans Reder en Herbert Dorst, die geen minuut onbenut hun krachten te geven aan dit mooie werk. In grote lijnen is de zaak nu gereed. Er zijn echter nog vele kleine zaken die op medewerking wachten en wij vertrouwen ten volle dat geen een der Thoolse burgers hierbij achter zal willen blijven. Bij de eerste les gaf de Burgemeester wederom van zijn belangstelling blijk door deze persoonlijk bij te wonen. Hij hoopte dat dit werk in volle gezondheid onder de Thoolse burgerij mag bloeien, terwijl er zeer zeker op zijn volle medewerking voor dit werk mag worden gerekend. fk Ter attentie van belangstellenden kan nog worden vermeld, dat de werkgroepen zijn verdeeld volgens programma en ten hoogste 25 leerlingen per groep bedragen. Er zal steeds getracht worden deze groepen te vormen, dus zo een kind nog niet is ingedeeld bij een groep, laat dit dan even weten bij mevr. Reder. BURGERLIJKE STAND Geboren: Rines Andreas, zn. van G. Soomers en F. J. Vis op 19 October 1952. NUTSAVOND Op Woensdag 29 Oct. a.s. geeft het Departement Tholen van de Maatschappij tot Nut van 't algemeen een propaganda- en ontspanningsavond in de zaal van het Hotel „Hof van Holland", welke avond wordt verzorgd door de vermaarde illusi onist prof. Roland met zijn internationaal gezelschap. Het programma omvat onder meer: Humor, dans, muziek. Parijs in 't jaar 1793. Het medium aan de martelpaal. Faki risme. De levende krant. Drie mensen en vier stoelen. Candia op sabelpunten. Mis drijf onder hypnose. Parfum in Benares. Het wurgende koord. Ook niet-leden kunnen deze voorstelling bijwonen indien daartoe tijdig de wens te kennen worden gegeven. Zie advertentie.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 1