WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLOND 50 jaar Woningwet» Raadsverslag Tholen. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht. OctobermaandZeeuwse maand' Gratieverlening aan Lages. Interpellatie in de Tweede Kamer. ZONDAGSDIENST ARTSEN 8e Jaargang No. 49 17 October 1952 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer ƒ0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen De beul Lages heeft gratie ver kregen. Het doodvonnis dat enige jaren geleden tegen hem werd uit gesproken, zal niet worden voltrok ken. Felle protesten uit verschillen de volksgroeperingen zijn daarvan het gevolg geweest. Protestverga deringen, protestoptochten tegen dit gratiebesluit zijn gehouden. Of men wil of niet, men moet bij deze kwestie terugdenken aan onze Zui derburen, die in opstand kwamen tegen het gratiebeleid van minister Pholien, met het gevolg dat deze bewindsman van Justitie het veld moest ruimen. Algemeen achtte men hem te zachtzinnig. Het doet echter belachelijk aan de berechting van Lages door een internationaal ge rechtshof te horen eisen met als uit spraak de doodstraf. Wat dit nog heeft te maken met het systeem van de onafhankelijke rechter is ons een raadsel. Dat het aftreden van mr. Donker werd geëist, is staatsrechtelijk nog wel te klaren. Hoewel het een privi lege is van onze Koningin om gratie te verlenen, is de betrokken minis ter van Justitie de man, die dit te genover het parlement moet verde digen. De Koning is onschendbaar, de ministers zijn verantwoordelijk. Dit artikel in onze grondwet is geen holle frase. Minister Donker heeft het besluit van H. M. de Ko ningin voor zijn rekening genomen. Zo niet, hij zou reeds zijn afgetre den. Toch is hij niet de man van wie men een zachte gratiepolitiek moet verwachten. Als Kamerlid hij was toen nog voorzitter van de socialistische Tweede Kamerclub heeft mr. Donker een motie inge diend, die aan duidelijkheid op dit punt niets te wensen overliet. Ne derland is een rechtsstaat. - Juist daarom krijgt Lages levenslang. Afgezien van de tijd, die hij reeds in de gevangenis doorbrengt, heeft hij na het uitspreken van het dood vonnis twee jaar op de beslissing over zijn gratieverzoek moejten wachten. Al die tijd heeft hij tegen de kogel zitten aankijken. Het is moeilijk te denken wat dit betekent. Moreel is het niet meer verant woord om dan nog het doodvonnis te voltrekken. D^t is het standpunt van mr. Donker en ongetwijfeld wordt het door velen gedeeld. Het is een mogelijkheid dat con- stituonele moeilijkheden ook nog 'n rol hebben gespeeld. De geschie denis zal dat moeten bewijzen. De buitenparlementaire oppositie heeft echter de Tweede Kamer niet on beroerd gelaten. Dinsdag jl. was zij bijeen om enkele eenvoudige zaken af te doen. De Kamerleden hebben dezer da gen druk werk met de bestudering van de begrotingshoofdstukken en het uitbrengen van de voorlopige verslagen. Daarnaast moesten ver schillenden van hen nog optrekken met enige Engelse parlementsleden, die naar -ons land zijn gekomen om het parlementaire stelsel hier te be studeren. Verleden jaar is een groep Nederlandse parlementariërs naar Engeland geweest, zodat hier spra ke was van een tegenbezoek. De korte vergadering was een goede gelegenheid om het werk van ons parlement van dichtbij mee te ma ken. Voor de aanvang ging reeds het gerucht dat de communist Gortzak een interpellatie over deze kwestie zou aanvragen. Natuurlijk had voorzitter Kortenhorst zich hier beraden over de vraag wat er moest gebeuren. Hij raadpleegde verschillende fractievoorzitters en het bleek dat de meesten niet tegen een debat waren. De heer Gortzak wist dit. Hij dacht de zaak reeds in de zak te hebben, maar toonde toch nog veel van het politieke spel te kunnen leren. Wat was nl. het geval Hij vroeg geen interpellatie aan, maar wenste een nota van mi nister Donker. Aan de hand daar van zou dan het geval Lages kun nen worden besproken. Een inter pellatie is aan tijd gebonden. De in- terpeljant krijgt! meestal een half uur. Daarna antwoord de minister; pas in de tweede termijn kunnen andere sprekers het woord krijgen. Vaak niet langer dan 15 minuten. Wetende dat de zaak Lages op ta fel zou komen, voelde hij zich sterk. Maar hij rekende buiten de waard. In dit geval buiten de socialist Bur ger, die ogenblikkelijk een interpel latie-verzoek indiende. Daarmee waren de communisten hun troeven kwijt geraakt. Het veelomstreden gratiebeleid kon door de communis ten niet worden uitgebuit, want zij hadden de gelegenheid om vragen te stellen laten voorbijgaan. De heer Gortzak kon dus slechts in tweede termijn spreken. De socialisten wa ren hem voof geweest. Verslagen betrad hij nogmaals de katheder. Nu om meer spreektijd te vragen. Voorzitter Kortenhorst was zeer mild en gaf de heer Gortzak en de zijnen 25 minuten. Zo n debat heeft echter zijn spe ciale moeilijkheden. Het genomen besluit kan men niet ongedaan ma- EEN HALVE EEUW WERK VOOR VERBETERING VAN DE VOLKSHUISVESTING Het komt niet zo vaak voor dat op grootscheepse wijze het jubi leum van een wet wordt gevierd. Er moet dus wel een bijzondere reden zijn om het feit, dat 50 jaar geleden de Woningwet van kracht werd, te herdenken met de uitgave van een gedenkboek, met een herdenkingsvergadering, waarop prominente sprekers het woord voerden en met een interessante tentoonstelling „Vijftig jaar wonen", die in het nieuwe Haagse stadhuis door de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting werd geopend en tot 31 October a.s. te bezichtingen blijft. Die bijzondere reden is er inderdaad: de Woningwet is een van de belangrijkste sociale wetten die ons land kent. Door de Woningwet werd het mogelijk gemaakt, verbetering te brengen in de mensonterende wijze, waarop in de vorige eeuw een groot deel van het Nederlandse volk was „gehuisvest" en werden waarborgen geschapen voor de verdere ontwikkeling van de volkshuisvesting op een redelijk, menswaardig peil. MINDER DAN VEESTALLEN Mensen van deze tijd kunnen zich moeilijk inleven in de afschuwelijke toestanden op woninggebied in de vorige eeuw, al zijn op verschillende plaatsen in ons land nog wel sporen uit die tijd zichtbaar. Een zesde deel van het Nederlandse volk woonde in het begin van de 20e eeuw in onderkomens, die met een mooi woord „eenkamerwoningen" werden genoemd, maar die in wer kelijkheid krotten waren. 307.700 van die krotten telde ons land in het jaar 1900. Dat zulke „woningen" door gezinnen met enkele kinderen werden bewoond, was in die tijd gewoon. Men sprak pas van „over bevolkte huizen", wanneer in zulke eenkamerwoningen vijf of meer per sonen moesten leven. Hoe het er in zulke krotten uitzag, laat zich moei lijk beschrijven. Rapporten uit de vorige eeuw zeggen, dat de „holen van de mensen vaak nog veel min der waren dan de stallen van het vee WONINGWET BRACHT VERBETERING Deze misstanden schreeuwden om verbetering. Er werden door parti culiere instellingen pogingen in het werk gesteld om de nood, die in de honderdduizend krotten werd ge leden, te lenigen. Maar tot verbete ring op grote schaal kon het pas komen toen op 1 Augustus 1902 de Woningwet van kracht werd. Door het inwerking treden van deze wet werd de verbetering van de volks huisvesting een aangelegenheid van het Rijk. Dat wil zeggen, het Rijk nam maatregelen en ging de ver antwoordelijkheid dragen, maar bij de verbetering van de ellendige toe standen werd aan de gemeenten een belangrijke taak opgedragen. De gemeenten werden nl. verplicht een bouwverordening in het leven te roepen, waarin de eisen voor de in richting en de degelijkheid en nood zakelijke voorzieningen als water leiding etc. van woningen werden vastgelegd. Er werden bepalingen gemaakt betreffende het onbewoon baar verklaren, het sluiten en het afbreken van slechte woningen. Het werd de gemeenten bovendien mo gelijk gemaakt langs een korte weg tot onteigening tegen de „kanker van de krotwoningen" zoals deze misstand wel wordt genoemd met kracht werd ingezet. En niet zon der resultaten. Van de ruim 300.000 krotwoningen die in het begin van deze eeuw in Nederland voorkwa men, waren er in 1919 nog 237.000 over en in 1930 nog 139.000. SPREKENDE RESULTATEN Terwijl in 1909 nog een zesde deel van de bevolking in krotten woonde, was dit percentage in 1930 gedaald tot 4.4 Ook het aantal woningen met 2 of 3 kamers ver minderde snel. Het aantal wonin gen met 4 of meer kamers daaren tegen nam toe. Uit die enkele cijfers blijkt reeds duidelijk, dat er dank zij de Wo ningwet zeer veel kon worden be reikt, vooral en dat is niet in cijfers uit te drukken voor het levensgeluk van het arbeidende deel van ons volk. In nog veel andere opzichten is de Woningwet een zegen gebleken. Door deze wet werd het nl. mogelijk gemaakt van het Rijk voorschotten te ontvangen in de bouw- en exploi tatiekosten van nieuwe woningen. Daardoor konden de woningbouw verenigingen ontstaan, die zoveel goed werk hebben verricht en nog verrichten. Aan de Woningwet is het te dan ken, dat aandacht werd en wordt besteed, niet alleen aan de verbete ring van afzonderlijke woningen, maar ook aan een betere verdeling van de ruimte in woonblokken en woonwijken. Aan een gemeente met meer dan 10.000 inwoners werd het maken van een uitbreidingsplan voorge schreven, d.w.z. een plan waarin, l«S6*Sr"«sate.: ken. En met het aftreden van mr. Donker is men niet gebaat. Boven dien is dit het laatste grote gratie geval, zodat men ook geen richt lijnen kan trekken voor de toe komst. Natuurlijk hebben er altijd richtlijnen bestaan, maar deze zijn om verklaarbare redenen nimmer vrijgegeven. Wellicht kan men er wel op aandringen dat Lages in derdaad levenslang zal krijgen. Le venslang in theorie is nog wat an ders dan levenslang in praktijk. Het is nl. de gewoonte dat men op ja ren wordt gesteld. „Levenslang" wordt dan omgezet in bijv. 20 jaar. Oppassende gedetineerden kunnen dan in aanmerking komen voor een gedeeltelijke kwijtschelding van hun straf. Daardoor werd het mogelijk, dat levenslang veroordeelden nu reeds als vrij man rondlopen. (Nadruk verboden). rekening houdend met de belangen van alle betrokkenen, de toekomstige ontwikkeling van een gemeente wordt vastgelegd. Naast deze ge meentelijke uitbreidingsplannen be staan streekplannen, terwijl er sinds enkele jaren ook een Nationaal plan is, dat een logische overkoepe ling is van allerlei streekplannen. IDEAAL NOG NIET BEREIKT De periode van verbetering van de volkshuisvesting in ons land, die 50 jaar geleden werd ingeluid met de afkondiging van de Woningwet, is nog lang niet afgesloten. Zoals Z.E. ir. H. B. J. Witte, de nieuwe minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, bij de opening van de tentoonstelling „Vijftig jaar wonen" zeide, is het stuk sociale geschiedenis, waarmee bij het van kracht worden van de wet een be gin werd gemaakt, nog niet voltooid. Er is nog zeer veel werk te doen. De gevolgen van de oorlog hebben de oplossing van 't woningprobleem nog extra moeilijk gemaakt. Maar het zou kortzichtig en ondankbaar zijn, niet te willen erkennen, dat op het gebied van de volkshuisvesting in de afgelopen halve eeuw ontzag lijk veel goeds is gepresteerd door Rijks- en gemeente-instanties. Het is goed, al dit zegenrijke werk voor een ogenblik aan de ver getelheid te ontrukken. En dat is de bedoeling van de herdenking van het gouden jubileum der Woning wet. Nadruk verboden. „Wat nu weer", zal hij of zij, voor wie de betekenis van dit motto nog niet duidelijk is geworden, zich misschien afvragen. „Loopt het toch niet uit op een inzameling V' Inderdaad, daar gaat het om. Ditmaal echter geen collecte voor een landelijke liefdadige instelling, ook niet voor eent plaatselijke noodlijdende vereniging, niet eens voor een Tehuis voor Ouden van Dagen op ons eiland, maar tóch een inzameling. Een inzameling voor een bijzonder doel. Een collecte met een bijzonder karakter. Deze maand wordt een beroep gedaan op de gemeenschapszin van allen in Zeeland om het Maatschappelijk Werk en het daar mee in verband staande Culturele en Medische werk binnen Zeeland gezamenlijk te steunen. Zijn wij niet allen verantwoordelijk voor de maatschappelijke situatie waarin zij verkeren die in onze onmiddellijke nabijheid, in onze eigen provincie, leven Voor die Zeeuwse gemeenschap wordt van iedere Zeeuw in deze maand een bijdrage gevraagd. Dus „VAN DE ZEEUWEN VOOR DE ZEEUWEN" Zaterdagmiddag werd te Mid delburg een startvergadering ge houden als inleiding van de grote inzamelingsactie „Octobermaand Zeeuwse maand". De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot presideerde deze bijeenkomst, die voorts werd bijgewoond door de Commissaris der Koningin in Dren te, mr. J. Cramer, vele burgemees ters en anderen die het maatschap pelijk-, cultureel- en jeugdwerk voorstaan. Van onze omgeving wa ren tegenwoordig burgemeester Boogaard van St. Annaland en bur gemeester Versluys van Oud-Vos- semeer. Op deze bijeenkomst werd het woord gevoerd door mr. J. Cramer, de heer A. Schout, vice-voorzitter der Stichting Zeeland voor Cultu reel en Maatschappelijk werk, door mr. dr. A. J. J. M. Mes, voorzitter van het Zeeuwse Katholiek Cen trum en door Ds. H. M. Strating, voorzitter van de Prov. Hervormde Jeugdraad. Jhr. mr. de Casembroot sprak een welkomstwoord, waarbij hij een dringend beroep deed op de gemeenschapszin van de Zeeuwse bevolking. DE HAND AAN DE PLOEG. Het is bekend dat in alle kerke lijke en particuliere kringen in Zee- DE BEGROTINGEN AANGEBODEN GEEN BOUWVOLUME WINKELSLUITINGSPERIKELEN DE A.V.O.-BIJDRAGE Dinsdag 14 October 1952 des nm. kwam de gemeenteraad te Tholen in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester mr. A. J. v. d. Hoeven. Secretaris dhr. V. Laban. Afwezig met ken nisgeving dhr. Goedemondt. Na vaststelling der notulen leest de se cretaris de ingekomen stukken, t.w.: Bericht van definitieve vaststelling der gemeente rekening 1949, goedkeuring kasgeldlening met de Bank voor Ned. Gem. tot een max. bedrag van 200.000. Bericht van dhr. J. Zwagerman te Gieten, dat hij zijn be noeming tot hoofd der U.L.O.-school aan vaardt. Processen-verbaal van kasopname der verschillende gem. bureaux. Goedkeuring regeling controle geldelijk beheer op de administratie van het Pot Meier Fonds. Ook de gewijzigde legesverordening is goedgekeurd, evenals het raadsbesluit tot het aangaan van een geldlening ad 43.233,met de Bank van Ned. Gem. Een Koninklijke goedkeuring op de ver ordening tot vaststelling van het verme- nigvuldigingscijfer schoolgeld lager onder wijs. Door Burgemeester en Wethouders wordt vervolgens de begroting voor het gasbe drijf en de gemeentebegroting 1953 aange boden. Deze zal worden onderzocht door de raadsleden Quist, Kot en Goedemondt. De rekening van het gasbedrijf, de ge meenterekening van het Pot-Meier Fonds over 1951 zal bekeken worden door de Dokter L. D. A. Looysen te Tho len,1 tel. 49. Dokter R. C. Renes te Oud-Vos- semeer, tel. 19. land de drang leeft het maatschap pelijk werk uit te breiden. Hieraan kan door gebrek aan geldmiddelen nauwelijks of helemaal niet worden voldaan. Men achtte daarom maar één oplossing mogelijk: hiertoe alle Zeeuwen in te schakelen. Dit door oprichting van een Zeeuws Fonds, een fonds niet Voor het werk van de overheid of voor de Stichting Zeeland. Nee, dit geld wordt be steed voor het werk van de eigen Zeeuwse organisaties. Daarom is de inzameling in 1952 bestemd voor: 1. Zeeuws maatschappelijk werk en gezinsverzorging. 2. het Zeeuws kleuteronderwijs. 3. Zeeuws Steunfonds voor mu ziek. 4. Zeeuwse jeugdzorg. Het eerste punt is wel van zeer veel belang. Gezinszorg strekj: zich niet alleen uit tot gezinnen, waar de moeder tijdelijk ontbreekt, maar ook tot gezinnen die maatschappelijk dreigen af te zakken. De plannen tot verwezenlijking van deze ge zinszorg zijn op vele plaatsen klaar, maar de financiële moeilijkheden maakt het onmogelijk feelfs maar een gedeelte daarvan te verwezen lijken. Zo blijven vele gezinnen verstoken van de zo nodige hulp. Het aantal gezinsverzorgsters is veel te klein. Men moet de oplei ding hiertoe op z'n minst kunnen stimuleren door tegemoet te komen in de kosten van opleiding. Het belang van kleuteronderwijs wordt wel door ieder erkend. In deze is de laatste tijd reeds veel verbeterd, maar er blijf(t ook nog veel te wensen over, voornamelijk wat de ruimte voor de kinderen be treft. Ook de opleiding tot kleuter onderwijs verdient financiële steun. Misschien van wat minder, maar toch ook van belang is het derde punt hiervoren genoemd. Geen stad of dorp in onze provincie is denkbaar zonder een zangkoor, fanfare of harmoniecorps. Vaak missen deze verenigingen de mid delen tot vernieuwing van he,t no dige materiaal. Tenslotte wordt ook een gedeel te van de inzameling 1952 bestemd voor de jeugdzorg. Vooral die jeugd welke Ongebonden aan idealen de vrije tijd op onverant woorde wijze doorbrengt, dient te worden opgevangen in een jeugd vereniging. Inzonderheid op het platteland is in dit opzicht een ach terstand in te halen. U vindt dit alles toch niet over bodig Werkt dan ook mee deze eerste actie van de Zeeuwen voor de Zeeuwen te doen slagen. raadsleden Jansen, Geilings en Berrevoets. Een verzoek van de Bond tegen het schenden van Gods Naam om subsidie, wordt voor kennisgeving aangenomen. Een adres van het bestuur der R.K. La gere Tuinbouwschool te Bergen op Zoom, waarin ook om een bijdrage wordt gevraagd zal bij de begroting worden behandeld. EEN TELEURSTELLING Van het bestuur der Stichting Centrale A.V.O.-werkplaats Tholen een verzoek om financiële hulp in de vorm van een bijdrage van maximaal 0.55 per inwoner. De voorzitter zegt dat deze kwestie is besproken op een bijeenkomst, waarbij alle gemeentebesturen waren vertegenwoordigd. Eind 1952 is er bij deze stichting een zo danig tekort, dat dit alleen dan kan wor den weggewerkt, wanneer alle eilandge meenten 0.55 per inwoner bijdragen. Op die bijeenkomst werd allen duidelijk, dat de situatie op deze manier niet kan voortdu ren. Directe opheffing bleek evenwel zeer bezwaarlijk. Daarom is toen besloten dat in alle Raden zal worden voorgesteld genoem de bijdrage te verlenen. Vandaar dat B. en W. het ook hier doen onder voorwaarde

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 1