Plaatselijk Nieuws Het Parlementair Overzicht. Raadsverslag St. Maartensdijk Begrotingen niet voor Kerstmis klaar. „Hoe word ik een goed Kamerlid" ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN MOTORSPORT 26 September 1952 8e Jaargang No. 46 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Voorzitter Kortenhorst heeft in de ver gadering van de Tweede Kamer nadere mededelingen gedaan over de behandeling van de begroting. Zoals we verleden week veronderstelden, duurt het nog even voordat het zware werk wordt begonnen. Het is nl. niet mogelijk om voor 4 November a.s. met de Algemene Beschouwingen over de Rijksbegroting te starten. In dit debat, waarnaar uiteraard met spanning wordt uitgekeken, zal de Kamer haar houding ten opzichte van het nieuwe kabinet bepalen. De voorzitter achtte het niet mogelijk om wetsontwerpen van principiële aard vóór deze datum te behandelen. Zou men dit standpunt niet innemen dan was het bijv. niet uitgesloten dat prof. Kernkamp de belangrijke kwestie Nieuw-Guinea moest bespreken, voordat het hele Kabinet het beleid ten aanzien van dit gebiedsdeel had verdedigd. Zo is men weer teruggekeerd tot de voor-oorlogse verhoudingen. Toen was het nl. meestal de gewoonte om de nieuwe ministers te laten inwerken tot de Algemene Beschouwingen. Na de oorlog heeft men gezien dat de nieuwe Regeringen ogenblik kelijk met regeringsverklaringen kwamen, waarover enkele dagen na het tot stand komen van het Kabinet werd beraadslaagd. Daar was toen wel iets voor te zeggen, om dat de Kabinetsformaties na 1945 hoofd zakelijk draaiden om de Indonesische kwes tie. Nu ondergaan de nieuwe ministers eerst de vuurdoop als zij hun begrotingen ver dedigen. Het kan gebeuren dat het Kabinet toch persé nog voor de begrotingen een ontwerp wil zien behandeld. In dat geval zullen de Kamers van haar ingenomen standpunt afwijken. Er is al een uitzondering gemaakt. Minis ter Suurhof, de nieuwe minister van Soc. Zaken en Volksgezondheid, moest Dinsdag jl. optreden in de Eerste Kamer. Er lag nog een wetje op de Ouderdomsvoorziening. De leden van de Senaat begrepen echter de moeilijkheid, die voorzitter Kortenhorst aan de overzijde van het Binnenhof zo duidelijk had getekend. Zij zwegen bijna allemaal over deze materie, die anders de tongen genoeg in beweging weet te brengen. De enige uitzondering was de communist Brandenburg. Hij probeerde aan de be windsman enkele antwoorden te ontfutselen, maar deze wimpelde alles af door op te merken, dat het nieuwe Kabinet zich nog niet over de noodwet-Drees had beraden. COMMUNISTEN GEWEERD UIT COMMISSIE Een der eerste daden van de Tweede Kamer was, de communisten te weren uit de industriecommissie. Verleden jaar hebben de Kamerleden een rondreis gemaakt langs verschillende industrieën. Toen is de ge dachte geboren een speciale industriecom missie uit de Kamer te benoemen, waardoor men een goed contact kon onderhouden met het bedrijfsleven. In deze tijd van productie verhoging, vergroting van de export en belastingsproblemen bestaat er grote be hoefte aan zulk een commissie. Het is nu echter gebleken, dat de indus triëlen niet bereid zijn mededelingen te doen zolang communisten er zitting in hebben. Het bedrijfsleven heeft het gevoel niet rechtuit te kunnen praten of duidelijker ge zegd: zij hebben angst voor spionnage. Meer dan eens is het voorgekomen dat ver schillende commissieleden na afloop der vergadering door de industriëlen apart wer den genomen, die vertrouwelijk de nodige mededelingen aan hen verstrekten. Het werk der commissie stokte dus. En daarom diende de socialist Van der Born, als voorzitter van de commissie, een motie in om de communisten te weren. Het was hun onge luk dat er meer één lid van de c.p.n.-fractie aanwezig was. Dat was de heer Gortzak. Deze staat zijn mannetje wel, maar hij be greep, dat hij het onderspit moest delven. Natuurlijk sprak hij van „ondemocratische handelingen". Het resultaat was duidelijk. De motie werd aangenomen met 56 stemmen tegen 1 en deze was afkomstig van de heer Gortzak. De motie was mede-ondertekend door de heren Van Vliet (k.v.p.), Stapel kamp (a.r.), De Ruiter (c.h.), Van Dis (s.g.p.), Zegering Hadders (v.v.d.) en Weiter (k.n.p.). Voorzitter Kortenhorst heeft zijn benoe ming weer aanvaard met een grote rede. Tal van huishoudelijke onderwerpen heeft hij opgesomd. Door de Kabinetsformatie zijn de werkzaamheden vertraagd en daar door is het onmogelijk de begroting dit jaar voor Kerstmis klaar te krijgen. De begro tingsdebatten zullen 13 Januari worden voortgezet. Het is zo zijn gewoonte gewor den het voorzitterschap te aanvaarden met een korte cursus: „Hoe word ik een goed Kamerlid". Lezend van zijn papier (de president is overigens een uitnemend de bater) drong hij er op aan om los van het papier te spreken. En bovendien voerde hij weer het pleidooi voor korte redevoeringen en zeer beknopte schriftelijke stukken. Inder daad, op deze manier zou het parlementaire schouwspel een stuk interessanter kunnen worden. Het is echter onmogelijk te impro viseren, als men voor de behandeling van de begroting der Staatsmijnen, zoals de heer van Maenen (k.v.p.) overkwam, zes tien minuten krijgt toegewezen. Het gewoe- ker met de tijd heeft dus nadelen. Daarom geloven wij dat ook ditmaal de aansporingen van de voorzitter wel weer tevergeefs zullen zijn. En dat wij in enige weken tijds tientallen gelezen redevoeringen zullen moeten aanhoren. Het is alleen aan. de kopstukken gegeven, die geroutineerd zijn in het parlementaire werk, levendige betogen weg te geven. (Nadruk verboden) Het A.V.O.verzoek aangehouden. Aankoop van een rijdende baar. De toren kan zo niet blijven staan en in principe besluit de Raad dan ook tot gehele restauratie. Maar nu moet het geld ervoor ook gezocht worden. Ook de pomp op de Markt wordt verbeterd. Onder leiding van burgemeester D. C. Bouwense kwam de voltallige raad te St. Maartensdijk in openbare vergadering bij een op Dinsdag 23 Sept. jl. Secretaris dhr. Meloen. Na opening zegt de voorzitter allereerst een opdracht te moeten vervullen vanwege de Minister van Oorlog, die namens de regering verzoekt een posthume onder scheiding uit te reiken aan de nabestaanden van B. A. Hage, die in Indonesische krijgs gevangenschap is omgekomen en aan die van A. C. Jansen, die daar sneuvelde. De voorzitter zegt ook hier, dat hij gemeend heeft de naaste betrekkingen bij deze mede deling niet persoonlijk te moeten uitnodigen. Wel wenst hij namens de gehele gemeente St. Maartensdijk zijn dank uit te spreken jegens hen, die het allergrootste offer brachten. Deze Oorkonde kan de lege plaats niet vullen, maar toch zal men er nog er kentelijk voor zijn dat de Overheid en ook wij niet alles zijn vergeten. Overigens zijn we weer in ons oude leventje teruggevallen en kunnen zo menigmaal de achter ons liggende jaren als verleden beschouwen en daarmee af. Laten wij dankbaar zijn toen gespaard te zijn gebleven en de schuld be seffen, die we tegenover degenen hebben, die zijn omgekomen. Aan de naaste familie zullen deze Oorkondes van Orde en Vrede, welke persoonlijk door de Min. van Oorlog, ir. Staf zijn getekend, worden overhandigd. Na vaststelling der notulen worden de in gekomen stukken behandeld en daarvan voor kennisgeving aangenomen een goed gekeurde begrotingswijziging, een goed keuring op het besluit tot huurverhoging voor de ambtenarenwoningen met 3 straatbelasting en die van de tijdelijke ziektekostenregeling waarin een wijziging is aangebracht. Het verzoek van de heren Ph. Hartog en M. Jansen om op de lijst te komen voor gemeentegrond wordt ingewilligd. Dhr. Scherpenisse vraagt reisvergoeding voor zijn dochtertje dat de H.B.S. bezoekt. Wettelijk kan dit echter niet worden toege staan omdat het middelbaar onderwijs be treft. Daarom wordt dit verzoek dan ook afgewezen. Een pachtovereenkomst met dhr. J. J. Heijboer wordt met 6 jaar verlengd. Geen bezwaar is er tegen vaststelling van een verordening jaarwedden ambtenaren ter secretarie. De Vereniging van Lijders van diensten en openbare zorg vraagt lid te worden tegen 12.per jaar. Het wordt niet aanvaard. Meegedeeld wordt dat het tweede be volkingsonderzoek nog dit jaar zal plaats vinden en gevraagd eventuele tekorten te dekken. B. en W. stellen voor dit te doen. Dhr. o. d. Brouw vraagt of er richtlijnen zijn, aan de hand waarvan wordt aange nomen, dat de betrokkenen niet kunnen be talen. De voorzitter antwoordt ontkennend en wijst er op, dat het vorig maal wel is meegevallen. Allen stemmen hierin toe. De Ned. Ver. A.V.O. bracht de contri butie van 5.op 10.Behoudens de stem van dhr. Koopman wordt dit door allen geaccepteerd. Aangehouden wordt het verzoek van de Stichting A.V.O.werkpIaats Tholen, die 55 cent per inwoner vraagt in een (reeds bekend) tekort. De voorzitter zegt dat men met jeugdig enthousiasme aan dit werk is begonnen en dat men gemeend heeft iets goeds te hebben gevonden. Daarom ook betreurt hij het nu met deze berichten te moeten aankomen. B. en W. kunnen thans niet direct voorstellen om dit bedrag te voteren, omdat ze geen dekkingsmiddel hebben en ook niet weten waar ze direct het geld moeten halen. Dat neemt niet weg, dat B. en W. de vereniging ongaarne met de brokken laat zitten. Momenteel echter kan men nog moei lijk iets toezeggen. Dhr. Koopman vindt dat men moreel ver plicht is de bijdrage te verlenen. Hij vraagt zich af „hoe wij er ons aan zouden moeten onttrekken." Wel is het voor allen een goede leerschool geweest. Weth. Bout is er helemaal niet over tevree. De organisatie deugt niet. Men kent de geschiedenis en weet dat de werkplaats eerst in deze gemeente was ondergebracht. Dat kostte heel weinig. Zonder dat we iets officieels wisten wordt ze opeens naar Tholen overgebracht en daar kost het veel meer. Afgezien van de onverwachte tegen vallers vindt hij de organisatie niet goed. Weth. Hage onderstreept zijn voorganger door er op te wijzen hoe destijds de meer derheid besloot de werkplaats hier onder te brengen. Maar hoe is ze weer verdwenen? De voorzitter wijst er op, dat men het distributielokaal hier nodig had, maar er was toch al in een andere plaats voorzien. Wij hebben nooit een eis gesteld, dat de werkplaats hier moet komen, maar hij kan het er evenmin als de anderen mee eens zijn, zoals ze werd overgebracht. Weth. Hage vindt het een vreemde zaak geworden. Uiteindelijk heeft die verplaatsing meer gekost dan nodig was. Weth. Bout heeft al op de laatste ver gadering van de Stichting gezegd, dat ze eerder met inlichtingen hadden moeten ko men. Daar bleek me ook, aldus spreker, dat de huur werkplaats in Tholen met licht en verwarming op ruim 900.kwam. De voorzitter wil genoemd bestuur in zo verre wel verontschuldigen, dat ze het met de beste bedoelingen hebben gedaan, nl. om contact met Bergen op Zoom op te nemen. Dhr. o. d. Brouw kan het geheel toch ook niet bekoren. Men weet er niets van tot het ogenblik, dat om een flink bedrag wordt gevraagd. De voorzitter vindt het ook niet plezierig, er eerst hard voor te hebben gewerkt en er nu voor te moeten bedelen. Hij wijst er op, dat hedenmiddag een vergadering van het Stichtingsbestuur wordt gehouden en dat versterkt de mening van de leden om het voorstel van het dag. bestuur dit verzoek aan te houden, goed te keuren. Ter sprake komt vervolgens de aankoop van een rijdende baar. Op verzoek van dhr. Geluk heeft men daaromtrent advies in gewonnen. Het blijkt dat aankoop ruim 500.kost. De voorzitter verklaart dat B. en W. er niet erg voor zijn. Er is hier een lijkkoets, anders was de behoefte wel groter. Dhr. Langejan zegt, dat de be staande baar niet voldoet. Die is veel te zwaar. Een nieuwe kost ook maar geld en hij vindt de aankoop van een rijdende baar wel aan te bevelen. Weth. Hage vindt dat de bestaande toe stand gehandhaafd moet blijven. Dhr. o. d. Brouw wijst er op, dat het de mensen verlicht in de uitgaven. De voorzitter wijst er nog eens op, dat men niet verplicht is ook de grafdelver nog eens te betalen. Die werkt in gemeentedienst. Er wordt gestemd en dan zijn voor aankoop rijdende baar de heren Bout. o. d. Brouw, Langejan en Geluk. Tegen weth. Hage, Koopman en De Viet. De voorzitter vraagt of iemand weet waar het geld hiervoor te halen. Dhr. o. d. Brouw vindt dat de begrafenisrechten dan wel met 1.verhoogd kunnen worden. B. en W. zullen het nader bekijken. WINKELSLUITING De Smerdiekse Middenstandsvereniging verzoekt het volgende te willen vaststellen met betrekking tot de winkelsluiting, een verzoek dat door B. en W. is overgenomen en als voorstel in de raad komt, nl. a. de winkels van Maandag t.e.m. Vrij dag inpl. van tot 18 tot 19 uur (7 uur nm.) open te houden. b. des Zaterdags tot 20 (8 uur). c. Dinsdag na 1 uur gesloten. Alle leden steunen dit voorstel. DE TOREN-RESTAURATIE Er is een brief ingekomen van de Ned. Herv. Kerk, dat ze wel van goede wil zijn en ook graag zouden meewerken aan de torenrestauratie, maar dat het hun onmo gelijk is hieraan financiële bijdragen te geven. Ze laat de mogelijkheid open dat de gemeente het gedeelte toren over neemt, dat zgn. nog van de Kerk is. De voorzitter knoopt hieraan vast, dat het dag. bestuur meent, dat nu nog niet kan worden beslist omtrent overname toren, maar zou zich niet willen onttrekken aan restauratie van het bovengedeelte, wat de gemeente dan nog Yi ton zal kosten. Men mag aannemen, dat de subsidie van het Min. van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen tussen de 40 en 60% zal bedragen, terwijl de Provincie van de eerste 30.000 aan restauratiekosten 10%, van de rest 5% zal bijdragen. B. W. stellen voor in principe te be sluiten tot restauratie van het bovengedeelte. Het gevaar, wanneer men de toren zo laat is niet denkbeeldig en wanneer men hier niet op ingaat moet men er niet op rekenen de lste 10 jaar nog rijkssubsidie te krijgen. Dhr. Geluk vraagt of men toch subsidie zal krijgen, wanneer alleen maar besloten wordt het bovengedeelte te restaureren. Hij vindt dit trouwens net als een vlag op een modderschuit. De voorzitter gelooft, dat de subsidie ook dan wordt verkregen. Weth. Bout zegt dat de Kerk verklaard heeft onmachtig te zijn en dat dit door hun ook is bewezen, dus gaat het er bij ons maar om of wij het zo durven laten staan. Weth. Hage meent dat men eerst moet weten, hoe groot nu de juiste bijdragen zijn. Dat de toren er zo voor is komen te staan, geschiedde tijdens de bezetting buiten onze wil. We zien allen de noodzaak van res tauratie in, als we maar weten waar we het geld moeten halen. Dhr. Langejan vindt, dat restauratie van de onderbouw voor moet gaan, dat is net zo gevaarlijk. Dhr. Koopman is er voor dat de gehele toren wordt opgeknapt, het is nu eenmaal noodzakelijk. Hij wil de voorzitter graag zijn stem geven om verder te kunnen werken. Dhr. o. d. Brouw vindt het wel beroerd, om zo'n minderwaardig zoodje als dat onderstuk ook voor eigen rekening te moeten nemen. De voorzitter wijst er op, dat in de 18e eeuw zo goed als alle torens aan de burger lijke gemeente zijn gekomen. Voor een enkele gemeente, waaronder St. Maartens dijk, gold dat niet en is in het begin van de 19e eeuw het contract opgemaakt, waar in bepaald dat het onderste deel voor de Kerk, de bovenste helft ten laste van de gemeente kwam. Maar juridisch draaien wij voor het geheel op, omdat het Rijk dit niet neemt en er op aandringt dat deze toren wordt gerestaureerd. Daarna wordt met algemene stemmen het principe-besluit genomen om de gehele toren te restaureren, zodat B. en W. pogingen kunnen aanwenden om tot een goede op lossing te komen. DAN OOK DE POMP MAAR Men weet dat restauratie van de pomp op de markt ook hard nodig is en daarom is dit ook eens uitgezocht. Het blijkt dat het 2000.zal kosten. Het Rijk neemt hier van 1000.voor haar rekening, de Provincie 200.zodat de gemeente voor 800.een gerestaureerde pomp kan krijgen. Zo'n aanbod mag men niet afslaan vindt de Raad en prompt wordt tot restau ratie besloten. EEN TON Voor vernieuwing van de bestrating en voor restauratie toren wordt een bedrag geleend bij de N.V. Bank van Ned. Ge meenten ad 100.000 af te lossen in 20 jaar. Van dezelfde Bank kan men een geld lening krijgen van 12.000 voor woning bouw en die wordt ook geaccepteerd. BEGROTINGEN Aangeboden worden de begrotingen voor het dienstjaar 1953, welke de volgende cijfers geven: Gemeentebegroting: Gewone dienst: Inkomsten en uitgaven 225362,29 met een post voor onvoorzien van 1852,17. Kapitaaldienst: Inkomsten 613320,32 en Uitgaven 662230,81. Alzo een nadelig slot van 48910,49. W oningbedrijf: Baten en lasten 26902,90. Bijdrage van de gemeente tot het sluitend maken van de begroting 2427,95. Kapitaalsinkomsten en uitgaven 11363.04. Armwezen: Inkomsten en uitgaven 15687,24. Sub sidie van de gemeente is „Memorie" ge raamd. De Raad zal bovenstaande begroting onderzoeken, nadat de voorzitter er op heeft gewezen, dat de toren- en pomprestauratie, verbetering speelplein en een eventuele bouw ambachtsschool hierop niet voor komen. RONDVRAAG Dhr. o.d. Brouw wijst er op, dat de palen in de Julianastraat weer kapotgereden zijn. Men hoeft er nu niet direct spoed van te maken, maar toch zag hij graag dat het be treffende raadsbesluit tot verbreding en ver betering van die uitgang eens werd uit gevoerd. Dat zal gebeuren. Verder vraagt dhr. o. d. Brouw of de nieuwe riolering kon worden betaald uit de gewone onderhoudspost. Het antwoord luidt bevestigend. Dhr. Koopman zegt dat het maar heel stil is rond de overname van het licht van Centrale door P.Z.E.M. Wel weet hij, dat het betrokkenen veel zal gaan kosten. Dhr. o. d. Brouw vindt het niet juist, dat er Zaterdagsmiddags met kaf wordt ge reden, wanneer de straten netjes schoon- geschrobt zijn. Het blijkt dat dit maar een enkele keer is voorgekomen. Dhr. Langejan vraagt of er nu bij een eventuele brand een voldoende alarm systeem is. De voorzitter zegt dat aankoop sirene is goedgekeurd, dus dat binnenkort deze zaak in orde komt. Dhr. Koopman vindt dat er geen muziek in het dorp gemaakt moet worden, wanneer iemand is overleden. Dat is vroeger ook nooit gebeurd. Het blijkt dat dit Zaterdag het geval is geweest, maar B. en W. noch iemand van de secretarie was hiermee op de hoogte. De voorzitter zegt dat er dan beslist geen vergunning wordt gegeven. Er blijkt uit, dat de muziek van Zaterdag niet eens was aangevraagd. Daarna sluiting. ZITTING KANTONRECHTER TE THOLEN In de Thoolse raadszaal hield Vrijdag 19 September de Kantonrechter zitting. Als eerste kwam voor de groene tafel M. v. d. K. te Poortvliet, die bij het achteruitrijden de auto van v. d. M. te St. Annaland had beschadigd. Hiervoor werd 30.sub. 10 d. hechtenis geëist, de uitspraak was daaraan gelijk. De civiele eis tot vergoeding werd toegewezen. T. J. Fr. te Breda had de verkeerswet overtreden door bij het nemen van een bocht met zijn auto niet voldoende rechts te houden. Verdachte beweerde dit te hebben gedaan om aanrijding te voorkomen daar plotseling een tractor met wagen van de Groenvoederdrogerij te Scherpenisse als tegenligger opdaagde. Uit het opgemaakte proces-verbaal bleek, dat ook de tractor niet in orde was. De voorzitter van de Groenvoederdroge rij, dhr. Br„ daarvoor gedagvaard, was niet verschenen. Eis voor Groenvoederdrogerij 150. sub 30 d„ uitspraak 60.sub 20 d. Eis voor Groenvoederdrogerij-chauffeur 30.sub 10 d„ uitspraak 45.sub 15 d.. Eis Fr. te Breda 30.— sub 10 d„ uit spraak 30.sub 10 d. Het spijtte de Kantonrechter niet de Directeur, maar de voorzitter te moeten veroordelen. A. M. G. te Oud-Vossemeer had met zijn auto gereden terwijl de stoplichten niet branden. Het kostte hem 6.boete of 3 d. h. gelijk aan de eis. J. C. B. te Tholen had de leerplichtwet overtreden. Eis 15.of 6 d. uitspraak 10.— of 5 d. M. v. 't H. te Poortvliet had na het ge sloten seizoen op een Zondag eendeneieren gezocht en hiertoe over grasland gelopen zonder vergunning. Verdachte ontkende en zei slechts de draad van de omheining te hebben, nagezien. Hij trof het niet best, want de verbalisant, wachtm van E. was mede in de zaal aanwezig, die desgevraagd bleef bij zijn verklaringen in het proces-verbaal. Ook had de eigenaar verklaard juist daags te voren de draden te hebben nagezien. Voor het op verboden terrein te lopen kreeg verd. 3.of 2 d. en voor het zoeken van de eieren 12.of 4 d. P. A. E. te Tholen stond terecht omdat het werkboekje van een zijner chauffeurs niet goed was bijgehouden. Deze zaak werd tot 17 October aangehouden. A. C. S. te Poortvliet stond terecht voor dronkenschap, terwijl hij voor eenzelfde feit nog geen jaar geleden ook was veroordeeld. De verdachte vertelde dat hij thans een kuur had ondergaan in het ziekenhuis te B.o.Z. en sindsdien niet meer had gedronken. Eis 15.of 6 d. Uitspraak 15.- of 6 d„ met de wens van de Kantonrechter dat èn deze boete èn de kuur afdoende zouden zijn. M. C. H. te St. Maartensdijk kreeg voor een verkeersovertreding 40.of 20 d. en 5.of 2 d. na een eis van 30. en 10. M. J. B. ^e St. M'dijk had met zijn rijwiel niet op het rijwielpad gereden. Daarvoor moet hij 3.storten of 2 d. hechtenis Dokter J. R. Frima, plv. dokter P. J. Duin- ker, tel. 40. Dokter H. Menger te St. Filipsland, tel. 20. uitzitten na eenzelfde eis. A. H. M. te Fijnaart had ook met een auto gereden, waarvan de stoplichten niet in orde waren. Eis 10.of 4 d. Uitspr. 10.— of 4 d. M. J. M. te Tholen had te veel aard appelen geteeld, d.w.z. zich niet volledig gehouden aan de wet op de aardappelmoe heid. Hij had ze echter later weer uitgetrok ken en daarmee hield de Kantonrechter rekening, waarom hij veroordeeld werd tot 5.of 2 d. Eis 6.of 3 d. J. v. G. te Scherpenisse had in zijn werk plaats zijn cirkel-zaagmachine niet voldoen de beveiligd. Verdachte beweerde de be veiliging thans te hebben aangebracht. De Kantonrechter kon hem niet meer geloven, waar hij al eerder iets had beweerd, dat bij controle niet in orde was. De Kantonrechter hield deze zaak aan om eerst nog te laten controleren of de beveiliging werkelijk was aangebracht. D. Q. te Scherpenisse stond terecht voor een verkeersovertreding. Hem was ten laste gelegd te ver naar links te zijn uitgeweken. Verd. beweerd van niet en meende ruimte genoeg te hebben gelaten. De Kantonrechter was er echter niet over te spreken en ver weet hem het verkeersfatsoen niet in acht te hebben genomen. Eis 100.of 30 d. Uitspr. 75.— of 25 d. h. G. H. te St. Annaland had de wet op de aardappelmoeheid overtreden, waarvoor 25.of 10 d. werd geeist. Uitspraak 15.— of 10 d. F. B. te B.o.Z. had zijn wagen te breed geladen. Eis 40.of 20 d. Uitspraak 35.— of 15 d. J. N. N. te St. Maartensdijk had even eens zijn wagen met lucernehooi te breed geladen. Men had nl. 4 meter breedte vast gesteld, terwijl voor de Landbouw reeds een uitzondering is toegestaan van 3.50 m. De Kantonrechter meende dat zodoende niets meer van de weg overblijft om te kunnen passeren en het gevaar dus toeneemt. Eis 15.of 6 d. Uitspr. 15.of 6 d. J. A. te St. Filipsland had met de fiets niet rechts gehouden en was plotseling de grote weg overgestoken. Dit kostte hem 8.— of 4 d. h. nadat de eis nog 2. hoger lag. G. A. H. te Scherpenisse had met haar bromfiets over een afgesloten rijweg ge reden. Er was daar maar éénrichtingsver keer. Eis 4.of 2 d. Uitspr. conform. J. S. te St. Annaland had ook de wet op de aardappelmoeheid overtreden. Eis 20. of 8 d. uitspr. conform. Voor eenzelfde overtreding werd P. P. F. te St. Maartensdijk veroordeeld tot 10. boete of 4 dagen. BOETES DOOR POLITIERECHTER Te Middelburg stond terecht M. A. S. uit St. Filipsland, die op zijn grond een jonge kip ontdekte. Hij nam haar mee naar huis en stopte haar in zijn eigen kippenhok, hoewel hij kon begrijpen, dat zij eigendom was van buurman. Bij verstek werd hij ver oordeeld tot 20.boete of 10 d.h. H. M. J. T. te Tholen, die de zoon van haar buurman zonder meer voor dief had uitgescholden, hoorde zich veroordelen tot 20.— of 10 d. A. K. E. te St. Maartensdijk kreeg bij verstek 25.of 10 d.h. voor belediging. SUBSIDIES VOOR RESTAURATIE Op de Rijksbegroting van O. K. en W. is 3 millioen gulden uitgetrokken voor res tauratie van monumenten in het komende jaar. Voor de Ned. Herv. Kerk te Tholen daarvan 68.000 en Voor de kerktoren te St. Maartensdijk werd 18.000 uitgetrok ken. (zie ook het raadsverslag van laatst genoemde gemeente). DE MELK GING VERLOREN Toen dhr. P. J. alhier Zaterdagmorgen terugkwam van het koeienmelken botste hij net aan de overkant van de brug door de glibberigheid van de weg tegen de motor rijder V. uit Oud-Vossemeer. Het was slechts een lichte botsing en er deden zich geen persoonlijke ongelukken was. Toen P. J. daarbij echter viel, kon hij de melk bus niet houden, die over de weg rolde en al de melk verloren deed gaan. Ook het voorwiel van de transportfiets werd in elkaar gedrukt. De schade werd onderling geregeld. WEDVLUCHT MONS Afstand ongeveer 120 km. In concours 31 duiven. Los 1.2.45. Wind N.O. lste duif vloog 926 m. Aankomst lste 14.55.55. Laatste vloog 867 m. Uitslag: V. Laban 1 2 4; Ph. Steketee 3 7; D. Jansen 5; L. Jansen 6 8. Zaterdagmiddag jl. werd de laatste rit van de Brabants-Thoolse motorcompetitie verreden, welke rit door de Bergen op Zoomse motorclub was georganiseerd. Er werd een orienteringsrit over, een afstand van 80 km gereden door West-Brabant. De uitslag van deze rit luidt: Solo: 1. Jac. Rooms, Kruisland; 2. Jac. Blaas, Tholen; 3. Beukelaar, Tholen; 4. De Ruiter, Tholen; 5. Moelker, Tholen. Duo: 1. J. Rooms, Kruisland; 2. Com- mers, Kruisland; 3. Stouthart, Bergen op Zoom; 4. Boertjes, Bergen op Zoom; 5. Verholen, Bergen óp Zoom; 6. Kwaak, Tholen; 7. v. d. Zande, Tholen. Auto's: 1. Brugmans, B.o.Z.; 2. P. Over- beeke, Tholen; 3. Nederhof, Fijnaart; 4. Houg, B.o.Z.; 5. Osta, Fijnaart; 6. Polder man, Tholen. Uitslag competitie: 1. en kampioen solo: J. Rooms, Kruis land, 398 winstpunten; 2. J. Beukelaar, Tholen en 3. Jac. Blaas, Tholen, beiden 387 winstpunten. Auto's: 1. Bal, Fijnaart, 398 winstpunten; 2. P. Overbeeke, Tholen, 397 winstpunten. Clubkampioenschap: Motorclub Kruisland. DE NUTSBIBLIOTHEEK heeft voor haar lezers ook dit seizoen weer de beschikking over een kist boeken van de Centrale Vereniging van Reizende Biblio theken. Evenals vorige winter is een lid maatschapskaart a 10 cent en aanschaf van een titellijst a 10 cent verplicht én een goede verzorging van het boek en regel matige terugbezorging zeer gewenst. Wanneer men bedenkt dat men voor

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 1