Plaatselijk Nieuws SV0FS0L ZWLTS^L Vogelvrij POPENT°o<">' rA1!"7"^ WEK DE GAL IN UW LEVER OP D.D.D. Hoe verwijderd men honderd millioen vlekken? ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN Ooit last van Zuurbranden OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND Schaafwonden? HUISVROUWEN KUNNEN HAAR OGEN NiETj GELOVEN. SANAPIRIN jaagt kou „Jf en pijn uit Uw body Tr STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE Historisch verhaal uit de Drents-Friese Grensstreek attendeerd. Dhr. Verwijs zag gaarne dat het slootje naast de woning van M. Wage- maker gerioleerd werd. De voorzitter ant woordt, dat de bewoners daar het zelf zul len doen. Dhr. Verwijs vernam dat de wachtkamer van dokter Menger te gehorig is. Dat is niet prettig. Weth. Mol antwoordt dat vorig jaar deze zaak reeds bekeken is en de gem. opzichter tot de conclusie kwam, dat er weinig aan te doen is. Er is een dubbele deur en wanneer ze beiden goed gesloten worden valt het wel mee. Meestal laten de mensen de ene openstaan. Dokter heeft een heldere stem en spreekt nogal luidt, dus zodoende Dhr. Verwijs wil een gleuf gemaakt naast het postkantoor voor plaatsing van rijwie len. Dat komt in orde. Het nieuwe verkeersbord naast het trot toir in de Achterstraat is een sta in de weg, vervolgt de heer Verwijs z'n repertoir. Als het licht niet brand, is er bovendien bot singgevaar. De voorzitter gelooft niet, dat het ge vaar zo'n vaart zal lopen. De plaats is aan gewezen door de verkeerspolitie. Dhr. Quist deelt mede, dat de gemeente werkman te A. J. Polder niet bij het aan plakbord kan, nu de school verbouwd wordt. Er zijn reeds plannen dit bord elders te plaatsen. Dhr. Quist vraagt hoe de instructie luidt van de gemeente-werkman van de Polder. Hij is grafdelver en moet 't klokluiden bij be grafenissen zelf betalen. Dit doet hij niet en behoeft, zo verklaart hij zelf, ook niet te doen. Het resultaat is, dat klokluider M. Nelisse hiervoor al in geen 2 jaar betaald is. Hij bedankt er in de toekomst voor op deze manier door te gaan. Er ontstaat dis cussie over. Het staat in de instructie van de gemeentewerkman, dat hij daarvoor zorg moet dragen. B. en W. zullen het eens na der bekijken, omdat er prijs op wordt ge steld, dat de klok bij begrafenissen wordt geluid. Daarna sluiting. Dr. L. D. A. LOOYSEN, Tholen, tel. 49 Dr. R. C. RENES Oud-Vossemeer, tel. 19 Men schrijft ons: Binnen korten tijd volgt er weer een bevolkingsonderzoek voor de bewoners van ons eiland. In verband met het grote belang van het opsporen van alle zieken, o.a. met het oog op overbrenging van longafwijkingen bij kinderen verzoeken de artsen van Tholen algehele medewerking van ieder een, H. R. M. J. v. ES J. A. TRIMA wnd. arts voor P. J. Duinker I. HELLEMAN A. A. KÜGEL L. D. A. LOOYSEN R. C. RENES D. SMIT H. ZOETEMAN DUIVENSPORT Zaterdag jl. hield de Postduivenhouders- vereniging „De Trouwe Duif' te Tholen met 96 jonge duiven een wedvlucht van Vilvoorde, een afstand van 70 km. Met een Zuid-Westen wind werden de duiven te 13.15 uur gelost. De snelste duif vloog met een snelheid van 1249 m. per minuut en arriveerde te Tholen te 14.07.09 uur en de laatste te 14.58.17 uur. De onderstaande personen behaalden met hun duiven de navolgende prijzen: V Laban 1 2 4 7 10 20: L. Jansen 3 9 14 21 22; M. Tazelaar 5; A. Wagemaker 6 18; J. Praat 8 17; L. Kegge 11; A. Bout 12; Ph. Steketee 13 19 23; D. Jansen 15; L. Lanban 16; S. Jansen 24. VAN „CONCORDIA" Zaterdagmiddag, 13 September a.s., zal onze muziekvereniging „Concordia" op ver schillende punten in de stad enkele num mers ten gehore brengen op de geheel ge reviseerde en er weer als nieuw uitziende instrumenten. Het bestuur en de leden zijn verheugd dat de instrumenten thans in zulk een goede conditie verkeren. Dat men de instrumenten een dergelijke goede beurt kon doen geven is mede te danken aan het succes van de tot dit doel op touw gezette verloting. Men is dan ook dankbaar dat reeds zovele lo ten konden worden geplaatst, doch nog niet geheel voldaan. Nog een paar honderd loten bleven onverkocht. Zaterdagmiddag zal daarom getracht worden de nog resterende loten aan de man te brengen. Nog velen kochten geen lot en velen zouden er voor dit mooie doel nog wel een lot bij kunnen nemen. Laat U „Concordiadat al zo vaak op Uw steun mocht rekenen, nu ook ditmaal niet in de steek en neem een lot wanneer dit U wordt aangeboden. De prijs per lot bedraagt ƒ0.25, en U hebt nog dezelfde Geen glas, geen water, geen nare smaak. Simpelweg één of twee Rennies laten smelten op de tong. Er zijn mensen die nemen Rennies te pas en te onpas maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weer niet, maar 't is wel plezierig altijd Rennies bij de hand te hebben, voor eigen gebruik of om anderen te helpen. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. dag kans op een mooie prijs want de trek king vindt Zaterdagavond 13 September a.s. plaats om 8 uur 's avonds in de zaal van Hotel „Hof van Holland". „BONAFIDES" NAAR BELGIE Vrijdag jl. maakte het personeel van de Oester Mij „Bona Fides" een reisje per bus naar België. Bezocht werden Brussel, Wa terloo met vliegveld en Antwerpen. Het was, mede dank zij de goede leiding een zeer prettige tocht, waarbij veel werd ge noten. Blanke tanden - Frisse adem AANBESTEDING BESTRATING KALISBUURT Voor de bestrating in de Kalisbuurt met uitzondering van de kosten van verwijderen der oude bestrating en de levering van de nieuwe klinkerkeien, werd als volgt inge schreven: Fa. W. v. Vossen en Zn, St. Annaland, 12.390,M. v. d. Velde, Bruinisse, 12.400,'A. en D. C. v. d. Werff, St. Maartensdijk, 12.360,Joh. Moerland, St. Annaland, 11.876,J. Vos, Tholen 11.990,R. Voorma, Naarden 11.250,P. N. Knuist te Tho len, 10,647,—. De begroting beliep een bedrag van 10.787,Gunning van het werk geschiedt door burgemeester en wethouders onder goedkeuring van Ged. Staten. Getracht zal worden het werk zo spoe dig mogelijk te doen aanvangen. DAT IS WARM POLLIE heeft trainings broeken van Tweka (gebreid niet gemoltonneerd)Ster ker en warmer. Hebt U de stapel wol al gezien in de Etalage Iedere dag slinkt de hoeveelheid, geen wonder de reclameprijs is 1.98. Hoe kan dat voor Zo'n Kwaliteit Advertentie ingez. Mededeling DIEFSTAL Proces-verbaal werd opgemaakt tegen C. de K. die een zak aardappelen had ont vreemd van het land van dhr. J. L. de W. JAARVERGADERING O.-VOSM. REISVERENIGING Op 3 Sept. 1952 hield de O.V. reisv. haar jaarvergadering in de zaal van Mevr. Engelvaart te Tholen. De voorzitter opent de vergadering en constateert met genoegen dat alle leden, waaronder ook de vrouwen, op 2 na aan wezig waren. Hierna volgt verslag secr. van de vorige vergadering, en een uitvoe rige reisbeschrijving van de prachtige reis naar Duitsland, in 1952. Daarna, rekening en verantwoording van de penningmeester, waarbij tot aangename verrassing van de leden bleek, dat er na de reis nog een batig saldo in kas aanwezig was van 222,84. Op voorstel der leden werd besloten de vereniging een naam te geven en wel, Nitop. d.i. „Na inspanning tot ons plezier". Daarna werd reeds een voorlopig reis plan 1952 vastgesteld, zodat het bestuur, nu reeds hiermede rekening kan houden. Hierna werd geruimen tijd besteed aan het uitwisselen en bestellen van gedurende de reis genomen foto's. Na het officiële gedeelte bleef men nog enigen tijd gezellig bijeen, waarbij o.a. voor de dames een biljartwedstrijd op het pro gramma stond, waaraan 3 aardige prijsjes waren verbonden. Na een spannende strijd was de 1ste prijs voor Mevr. v. Driel, de 2de voor Mevr. Rombouts en de 3de voor Mevr. Lagaay. Hierna sloot de voorzitter deze vergade ring en keerde men voldaan huiswaarts. EEN PRACHTIG BLOEMENCORSO Al is een tip altijd geen geld waard, ze kan toch onder meer aanleiding zijn tot een wijziging in een reisprogramma, waardoor dat boven verwachting slaagt. En dat was nu het geval bij de tocht voor Ouden van Dagen in deze gemeente. Terloops was 's morgens door een inwoner tegen een der initiatiefnemers opgemerkt: als je naar het veilingsgebouw te Zundert rijdt, heb je grote kans, dat je een pracht bloemencorso kunt bezichtigen. Nou, het kostte niet veel moeite om de tocht waarvan het eind doel de IJzerenman te Kaatsheuvel was zodanig te wijzigen, dat men in Zundert het veilingsgebouw aandeed. Men heeft er geen spijt van gehad. En de initiatiefne mers èn de chauffeurs, bovenal de bejaar de reizigers waren het er over eens, dat dit onverwachts ingelaste programmapunt het mooiste van de hele tocht was. Inder daad het was prachtig. Het viel niet mee uit te maken welke van de vele voorstellin- Krabben en peuteren JTJfUL.RKA maakt de kwaal steeds lïltf CaJUfl erger. De helder vloeibare ttt» «iijjlt&KJ q D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VANUIT NEUFVILLE werd door de pl. vereniging „De Gevleu gelde Vrienden" een wedvlucht gehouden. Prijzen werden behaald door A. J. Soeters 1, 2, 4, 5 en 6. C. de Witte 3. FEEST Wanneer er zich een gelegenheid voor deed kon er in deze gemeente even zo vele malen een behoorlijk feest op touw worden gezet. Een enkele uitzondering daargelaten werd daaraan spontaan meegedaan. Ge durende tal van jaren had het thans afge treden Oranjecomité daarbij het leeuwen aandeel. Er was altijd wel de nodige critiek, zoals dat bij dergelijke dingen gaat, maar niemand kan ontkennen, dat het afgetreden bestuur dikwijls bergen werk moest verzet ten, eer de zaak voor elkaar was. Daarom valt het temeer op, dat het afscheid teleur stellend is geweest. Niemand zal het dit comité ^kwalijk nemen, dat ze er een punt achter wilden zetten en het aan jongeren wilden overlaten. Degene, die de verslagen van de twee door de Oranjevereniging be- Iedere week gaan in Neder land minstens tien millioen stuks goed in de gezinswas. Dat goed bevat samen ze ker honderd millioen vlek ken. om die honderd mil. lioen vlekken draait de hele wasdag. w De fabrikanten van Castella (het blauwe pak voor de gezinswas) hebben dat van den beginne af ingezien. Castella is zo samengesteld, dat alle vlekken ziender ogen en met sneltreinvaart verdwijnen. De vrouw, die voor het eerst met Castella wast en met door en door vuil goed te kampen heeft, kan dikwijls haar ogen niet geloven. Ook al, omdat Castella verrijkt is met Actief Wit, waardoor de vlekvrije was veel helderder en zachter wordt dan met andere was middelen te bereiken valt. Het vette, rijke sop van Castella spreekt trouwens boekdelen. Zo'n sop moet wel wonderen verrichten En ondanks zijn fabelach tige waskracht is Castella volkomen veilig. De naam Castella heeft ook zulk een goede klank gekregen, door dat Castella een speciaal middel maakt voor de fijne was: het rose pak alkalivrije Castella Wolwas. Vier van de vijf huisvrouwen gebrui ken voor het wassen van haar nylons, jumpertjes, de kleertjes van baby, etc. alléén alkalivrije Castella Wolwas. Zij hebben kun nen constateren, dat hun fijne goed dan viermaal zo lang meegaat 1 gen op de wagens nu wel de mooiste was. Men ging nog weer eens kijken naar de „schone slaapster" óf de naar de vorm na tuurgetrouwe leeuw met de schitterende manen, het geheel van duizenden kleine bloempjes óf naar een andere bloemen- prachtvoorstelling. Het was nodig en ge makkelijk, dat de voorzitter van het Oranje comité tenslotte de 33 bejaarde reizigers plus de andere comitéleden, autobezitters, c.q. chauffeurs per microfoon weer naar het verzamelpunt kon oproepen. Uitgekeken was men daar toch zo maar niet. En de „IJzeren Man" moest toch ook nog een beurt krijgen. De vacantiedrukte was voor bij, het geheel dus minder levendig dan in de voorgaande maanden, maar het uitzicht toch nog wel aantrekkelijk. Het bloemen corso was die dag nu eenmaal niet meer te overtreffen. De inwendige mens was tussen de bedrijven door niet vergeten. Daar had men al vroeg voor gezorgd. Bij het vertrek om half elf uit de gemeente had ieder een zak met 7 belegde broodjes gekregen en zo kon men het er met de drie bijkomende consumpties die dag best mee doen. Acht uur was de stoet van 14 Auto's aan de Veiling en „Accelerando" kon daar dank zij het feit, dat de reis zonder pech en voor de bejaarden in goede welstand was verlopen, vrolijke welkomstonen laten klinken. Men begrijpt dat de deelnemers zeer dank baar zijn voor het hun gebodene en dat ze bij leven en welzijn een volgend maal weer graag allen van zo'n gelegenheid gebruik zullen maken. Met hen hopen we dat die gelegenheid er volgend jaar weer is. GEWOND Bij het kunstmestlossen geraakte de heer W. Ligtendag met zijn hand klem tussen een takel en moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. EEN MOOIE COLLECTE Voor de Kankerbestijding werd in deze gemeente 437,80 gecollecteerd. legde vergaderingen hebben gelezen, weten het verloop en weten dus ook dat er geen animo was het huidige comité op te volgen. Dit doet ons het standpunt van het bestuur (dat beter verdiend had) temeer billijken. Daarom alléén was dit laatste feest niet teleurstellend. Maar nog omdat er geen enkel motief was, om dit feest te organise ren. En hierdoor zat er ook geen gang in. Was het ook een te klein gedeelte in de gemeente, dat er volledig achter stond of het althans begrijpelijk achtte dat men een feest organiseerde. Men hoorde er tevoren nauwelijks iets van. En uiteindelijk was het voor een dorpsfeest een zeer sober pro gramma, waarmee slechts een gedeelte van de dag werd gevuld. Zo viel het geheel, vergeleken bij vorige gelegenheden in deze gemeente, beslist uit de toon. Dat neemt echter niet weg, dat men in korte tijd een aardige optocht in elkaar zette. Dat was vrijwel ook het enige program ma punt van deze dag, wanneer we het concert, dat op verzoek door „Accelerando" in de middag werd gegeven, als iets van zelfsprekends en bij een feest horend, be schouwen. De deelnemers aan de optocht, die in korte tijd gereed moest zijn, hebben hun best gedaan, Er zat ook een stimulans achter door de mooie geldprijzen, die dit maal beschikbaar werden gesteld. Wan neer we dan ook hier het grotere woord „geslaagd feest" moeten weglaten, mag zeker wel worden gezegd, dat de optocht geslaagd is. In de avonduren gaf de feest verlichting op de Langestraat een gezellige sfeer. De uitslag van de optocht luidt: Versierde wagens: le pr. Voorstelling „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" 49 pt. 100. 2e pr. „Wat de huisvrouw moet kun nen" 41 pt. 55. 3e. pr. „De Vier Jaargetijden" 39 pt. 50.-. 4e pr. „Oud en Jong" 33 pt. 40. 5e. pr. „Zigeunerwagen" 32 pt. 35. 6e. pr. „Bazar" 31 pt. 30. 7e pr. „Ouden v. Dagen in de Speel tuin" 25. 8e pr. „Ketellappers" 29 pt. 20. 9e pr. „De Dorssers" 26 pt. 10. Versierde fietsen le pr. Huig Goedegebuure, 44 pt. 25.-. 2e pr. Katy v. Luijk 43 p. 15. 3e pr. Ali v. Daalen 36 pt. 7.50. AANRIJDING Mej. J. Fierens, die haar fiets op de Voorstaat ging halen om naar het land te qaan, werd door de motorrijder G. L. uit St. Maartensdijk, die vanaf de Molendijk de Voorstraat in tufte, aangereden. Mej. F. werd bewusteloos opgenomen. Dokter Zoeteman constateerde een lichte hersen schudding en een gebroken sleutelbeen. Per brancard werd ze naar huis vervoerd. De politie stelde een onderzoek in. GESLAAGD Te Breda slaagde dhr. L. Hage Iz. alhier voor Kantoor-typist in de Engelse taal. Dhr. Hage is momenteel adjunct commies op de secretarie te Zoetermeer. Voor Steno-typist slaagde eveneens te Breda de heer A. Smits Hzn. RESERVE POLITIE In deze gemeente zijn bij de reserve- politie opgenomen de heren A. J. v. d. Slikke, G. Quaak en C. L. Moerland. Om de 14 dagen wordt door de postcommandant aan genoemden les gegeven. In totaal zijn er hier elf aanmeldingen voor de Reserve Rijkspolitie. Hiervan werden vijf personen afgekeurd, een afgewezen voor militaire dienst, terwijl van twee de uitslag nog niet bekend is. MUZIEKAVOND In de bovenzaal van het Oranjehotel werden Zaterdag jl. de bestuursafgevaar- digden en dirigenten van de muziekvereni gingen op ons eiland welkom geheten door dhr. M. C. Wesdorp alhier. Hij wees er op, dat het wellicht vreemd aandoet, dat hier een muziekavond is georganiseerd, ter wijl de plaatselijke vereniging wegens ge brek aan belangstelling niet meer in staat is geregeld repetities te houden. Hij wil verdere toelichting hierop gaarne overlaten aan de Bondsvoorzitter, dhr. C. G. Hage te St. Maartensdijk. Deze kon tot zijn ge noegen meedelen, dat bij de laatste be stuursvergadering van de Thoolse Bond eenstemmig was besloten, dat juist nu de zustervereniging in Stavenisse in moeilijk heden verkeert, men het best kon helpen door de muziekavond te laten doorgaan. In dit verband herinnerde dhr. Hage er aan, hoe men destijds ook in Scherpenisse moei lijkheden had. Ook daar heeft men toen door een dergelijke avond de heroprichting helpen bevorderen. „Eendracht" mag zich thans weer in grote bloei verheugen. Ook de vice-voorzitter van de Bond, dhr. Goede- mondt uit Tholen hoopte dat deze avond dergelijk goede resultaten mocht afwerpen als dat te Scherpenisse het geval is geweest. Nadat dhr. Wesdorp een woord van dank had gesproken voor opkomst en de vrien delijke woorden, namen alle aanwezige ver enigingen deel aan de muzikale optocht door de gemeente. Op het speelterrein van de o.l.school klonk tot besluit daarvan de ensemblemars „Welkom". Daarna volgden de concerten. Op de straten heerste een ge zellige drukte. T.B.C.-COLLECTE De collecte ten bate van het T.B.C.fonds „Draagt elkanders lasten" en het Zuid- Nederlandse sanatorium, die Maandag 1.1. in onze gemeente gehouden werd, bracht 96.20 op. ONGEVAL Woensdag had de heer M. Quaak het ongeluk tijdens zijn werkzaamheden op een der in de haven liggende schepen, te strui kelen, zodat hij achterover in de haven viel. Na op het droge gebracht te zijn, moest hij zich onder doktersbehandeling stellen. OPENSTELLING BIBLIOTHEEK Met ingang van Zaterdag 13 Sept. opent de Bibliotheek uitgaande van de Ned. Herv. J. en M.V. weer het winterleesseizoen. In de afgelopen zomer zijn een 250-tal nieuwe boeken aangeschaft, waaronder een 100-tal spannende jongensboeken. In verband met de hoge aanschaffingskosten is het leesgeld voor Donateurs en leden vastgesteld op 0.10, voor niet-leden en niet-donateurs geldt als tarief 0.15 per boek. De boeken kunnen elke Zaterdagavond op de Consistorie worden afgehaald, 's av. van 6.30 tot 7.30 uur. DE WINKELWEEK Zoals we vorige week in ons blad ver meldden, ligt het in de bedoeling van de plaatselijke Middenstandsvereniging om in de week van 2227 Sept. weer een winkel week te organiseren. Nader vernemen we V zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. nog dat er tijdens de winkelweek elke avond dagprijzen uitgereikt zullen worden, welke waarschijnlijk weer op de kiosk zullen wor den bekend gemaakt. Verder zullen er verschillende attracties zijn w.o. modeshow - kookdemonstratie - en demonstratie electrische apparaten. Ook zal één dag Marktverkoop worden gehouden. Verder zijn prachtige prijzen beschikbaar gesteld o.a. een tweedelig stalen slaap kamer meublement. BESCHERMING BURGERBEVOLKING Woensdagavond werd in café Steketee een bijeenkomst gehouden, welke in het kader stond van de Bescherming Burger bevolking. De opkomst was bevredigend. De heer Verwaayen, werkzaam aan de Stichting Bevordering bescherming bevol king gaf een duidelijke uiteenzetting omtrent het doel van deze avond. Bij de opbouw der organisatie Bescherming Bevolking heeft men gebruik kunnen maken van de erva ringen, die tijdens de laatste oorlog hier en in het buitenland zijn opgedaan. Öp de gevolgen van een eventuele oorlog voor de burgerbevolking moeten wij voorbereid zijn. Nu hebben wij nog de tijd om ons rustig te organiseren, nu moeten wij zorgen voor het behoud van onze dorpen en steden, van ons eigen huis. Daarom is er een organisatie gesticht voor de bescherming van de bevolking. De opzet van die organisatie is logisch, doel treffend en practisch. De organisatie bestaat uit verschillende diensten: de brandweer, de opruim- en reddingsdienst, de geneeskundige dienst, de dienst sociale verzorging, terwijl de politie in verscheidene gemeenten met het oog op de Bescherming Bevolking extra wordt ver sterkt. De bedoeling van deze uiteenzetting was om ook in deze gemeente zulk een afd. te vormen van deze organisatie. Burge meester Bouwense dankte dhr. Verwaayen voor zijn uiteenzetting en hoopte dat deze plannen verwezenlijkt zullen worden. Na de pauze kreeg men de gelegenheid vragen te stellen, waarvan door sommige gebruik werd gemaakt. Ook werd nog een mooie nationale film vertoond getiteld „Wij leven vrij". JUBILEA Terwijl het echtpaar De Graaf-Jansen vorige week 40 jaar getrouwd was, was het gisteren een blijde dag voor het echt paar Goedegebuure-v. Ast, dat hun gou den bruiloft vierde. Gefeliciteerd. KANKERBESTRIJDING De hiervoor gehouden collecte bracht 155,60 op. WEDVLUCHTEN Vanuit Labramont. Afstand 202 km. Los 12 uur. le duif 14.44.08. Laatste duif 15.02.59. Jonge duiven: J. Krijger Pvl. 1 2; A. de Koek 3 4 10; Iz. A. Hage 5 8 12; H. Jan sen, allen te Pvl. 6; M. Noordijke, Scherp. 7; H. Koppenhol, Pvl. 9; M. K. Speyer Pvl. 11 14; P. v. Driel St. M'dijk 13. Oude duiven: 1ste 14.38.11. Laatste om 14.52.01. M. K. Speyer Pvl. 1 3 4 5; P. v. Driel St. M'dijk 2; B. Suurland 6; C. Bijnagte 7; Iz. A. Hage Pvl. 8; J. Krijger Pvl. 9; J. Hage Pvl. 10. Wedvlucht Arlon. Afstand 240 km. Los 11.15. le duif 15.09.28 Laatste 15.37.23. Jonge duiven: Iz. A. Hage Pvl. 14 6 7 10 12; J. Bevelander 2; A. de Koek Pvl. 3 5 9; M. K. Speyer Pvl. 8; J. Krijger Pvl. 11; P. v. Driel St. M'dijk 13; J. Hage Pvl. 14; G. M. Larooy 15. Oude duiven: 1ste 14.52.51. Laatste om 15.26.26. M. K. Speyer, Pvl. 1 3; P. v. Driel St. M'dijk 2; J. Hage Pvl. 4 9; L. C. Hage Pvl. 5; C. Bijnagte 6 8 J. Bevelander 7. Wedvlucht Vilvoorde. Afstand 73 km. Los 13.15. 1ste duif 14.10.35. Laatste duif 14.23.59. In concours 110 duiven. C. v. d. Graaf 1 4 6 26; K. Lisseveld 2; J. Hage 3; H. Koppenhol 5 9 20; Iz. A. Hage 7 10 13 15 22 23 28; Johs. Krijger 8 25, allen te Poortvliet. B. Suurland 11 24; M. Noordijke 12 21; A. de Koek Pvl. 14; J. v. Hoek St. M'dijk 16 19; J. Hartog Pvl. 17; H. Jansen Pvl. 18; G. M. Larooy 27. Neufville. Afstand 112 km. Los 13.45. lste duif 15.39.13. Laatste duif 16.18.41. In concours 74 duiven. Iz. A. Hage Pvl. 1 2 4; B. Suurland 3; K. Lisseveld Pvl. 5; C. v. d. Graaf Pvl. 6 8 16 17; J. Bevelander 7 18; J. Hage Pvl. 9 12 13; H. Jansen Pvl. 10; M. Noordijke 11 14; J. Hartog Pvl. 15. J. v. d. Hoek St. M'dijk 19. door H. VAN NORG (35) Kameraden, voorwaarts, lopen, lopen, opdat we niet verkillen en verstijven." De vrijbuiters gingen op mars in de donkere nacht. Ze liepen in Zuid-Oostelijke richting. Achter hen na derde het vuur nog steeds nieuwe uitgestrektheden heide en veen. Een groot deel van de zwarte hemel was bloedrood gekleurd Hoofdstuk 18 Nederlaag De vrijbuiters marcheerden, marcheerden de ganse nacht. De wilddief had als leider nu de richting meer naar het Zuiden ingeslagen. De mannen trachtten zo spoedig mogelijk ver uit de buurt van Norg te komen. Toen de nacht ten einde liep en het aan de kim be gon te dagen, slopen de nu daklozen een afgelegen boerderij binnen. Van de bewoners kregen ze toe stemming om zich in de schuur in het hooi te nestelen. Ze hingen hun natte plunje in de wind te drogen, na die eerst te hebben uitgewrongen. Tegen de avond zetten de mannen hun mars weer voort. Ze wilden naar het Zuidwesten naar de Oude Landschap, omdat ze meenden daar voorlopig veilig te kunnen zijn, wijl zich daar geen Gelderse benden meer zouden bevinden, naar ze gehoord hadden. Zo trokken ze door het dorp Wittelte. Op een der boerenerven daar ontwaardden ze een drietal lans knechten, die zakken met graan op een wagen laadden. De boer stond hierbij spijtig toe te kijken. Zodra de soldaten de groep zwervers gewaar wer den, zetten ze grote ogen op. Ze begrepen echter spoedig, dat deze niet tot de hunnen behoorden en kozen daarom het hazenpad. Het mocht hen niet baten, want ze werden achterhaald door de mannen van Rooie Willem. Schoten knalden en het Gelderse leger telde weer drie manschappen minder. De boer had bij dit gebeuren sprakeloos toegezien; hij stond op zijn benen te rillen. De overige leden van het gezin waren op het geluid van de schoten ook naar buiten gekomen, en zagen eveneens met angstige ge zichten naar de acht mannen met hun ongeschoren kop pen en in hun vuile verfromfraaide kleding. ,,Ge kunt het graan wel weer in de schuur bergen, boer," zei de Dromer. Op onverschillige toon voegde hij er aan toe: ,,En begraaf die drie kerels maar gauw; ze kunnen niet lang liggen bij die broeiïge weer." „Heren", begon de boer met bibberstem. Bij het horen van het woord „heren" maakte de Dromer een diepe buiging en de andere mannen be gonnen te glimlachen. „Heren, zoudt ge hier niet kunnen blijven vannacht? Ik ben zo bang, dat er andere soldaten zullen komen om deze te zoeken. En wat zal er dan met ons gebeuren? O, blijft hier deze nacht; we zullen jullie eten geven zo veel ge wilt." „Wat zeg je ervan, Dromer?" vroeg de wilddief. „Ik zou zeggen van „ja", mits de boer ook zorgt voor een vaatje bier." „Je hoort het, boer," zei Frankes. „Ik zal ook voor het bier zorgen." De landman scheen geheel opgelucht te zijn. Hij be gon de wagen te ontladen, want hij moest daarop het bier uit Diever halen. De vrijbuiters intussen installeer den zich in de grote schuur. Ze hadden een vrolijke avond en Siep at zijn buik ook weer eens vol. Links en rechts van de hoeve hielden om de beurt twee der mannen de wacht. Maar er gebeurde deze nacht niets; er liet zich geen man van Gelre zien. De volgende morgen bad en smeekte de boer de mannen nog vier en twintig uur te blijven. Die dag zouden er vast en zeker nieuwe soldaten verschijnen, meende hij. De kameraden lieten zich gemakkelijk overhalen; zij gevoelden zich hier vrij veilig voor de Gelderse benden uit Norg en er was niets, dat hen voort dreef. De boer had in de afgelopen nacht de drie soldaten begraven. Ze rusten nu naast elkaar in één graf. „Hun moeders zullen ook nooit hebben gedacht, toen ze hen als kind zo zorgzaam opvoedden, dat ze nog eens op de Drentse bodem als honden zouden worden begra ven," had de doodgraver bij zijn luguber werk gemij merd. Frankes en zijn mannen werden ook deze dag weer rijkelijk onthaald. Ook nu en de volgende nacht ver toonde zich geen krijger van Gelre. In de namiddag van de dag, die daarop volgde, ver trokken de mannen en de tocht ging wederom in Zui delijke richting. Over Uffelte wilden ze naar rechts opdraaien en naar de grens van Overijssel afzwenken. Die provincie was vrij van Gelre; in het grensgebied hoopten ze een meer veiliger schuilplaats te vinden of te kunnen inrichten. Ze bereikten het dorp Uffelte, waar vroeger de bis schoppen van Utrecht als heersers van Drenthe hun spiker hadden, waar de hen horige boeren van de ne derzetting hun graan moesten brengen. Boven de top pen der bomen zagen ze in de verte de spits van de toren der kerk, die diende voor de parochianen van dit dorp en van Havelte. (Wordt vervolgd.)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 2