Zomer 1952 TE WEINIG WARME ZOMERDAGEN Raadsverslag Poortvliet. Raadsverslag St.Filipsland Raadsverslag Oud -Vossemeer 8e Jaargang No. 44 12 September 1952 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Wel groeizaam, maar weinig vacantieweer (Van onze weerkundige medewerker) Aan de hand van de officiële gegevens, verstrekt door het K.N.M.I., laten wij hier een aantal weercijfers volgen, waaruit blijkt, dat wij de afgelopen zomer (meteorologisch loopt deze van 1 Juni tot 1 September) aan zomerwarmte nog al wat te kort zijn gekomen. In Augustus noteerde men in De Bilt 2 zomerse dagen, terwijl er normaal 6 voorkomen. Ook te weinig zonneschijn, nl. 175 uren, tegen normaal 190 uren. Het aantal mm neerslag was nog al afwisse lend, zo viel er in Augustus in Den Helder 72 mm, Eelde 107 mm, Leeuwarden 116 mm, De Bilt 86 mm, Vlissingen 69 mm en in Maastricht 120 mm. Veel moois kan er van Augustus niet worden gezegd, al was het geen uitgesproken slechte zomermaand. Bekijken wij nu de cijfers over de drie zomermaanden, welke helaas al weer ach ter ons liggen, dan zien wij dat er in De Bilt totaal 13 zomerse dagen voorkwamen tegen normaal 18 (verleden jaar slechts 9), Onder een zomerse dag wordt verstaan, een dag waarop het kwik tot 25 grC of hoger stijgt. Er werd in De Bilt 1 tro pische dag gemeten (30 grC of meer) en op 6 Juli (30.9 grC), in Brabant steeg het kwik tot 34 grC. De laagste temperatuur te De Bilt be droeg 3.2 grC op 8 Juni. Dat het vooral overdag te koel is gebleven, blijkt ook uit de gemiddelde maximum-temperatuur welke 21.0 grC bedroeg tegen normaal 21.7 grC. De gemiddelde etmaal-temperatuur bleef normaal nl. 16.2 grC. Het aantal uren zonneschijn is ook be neden normaal gebleven nl. 606 uren normaal 610. In Juni -J- 11 uren, Juli 1 uur, Augustus 15 uren. De hoeveelheid regen die in deze drie zomermaanden in De Bilt viel, bedroeg 230 mm (normaal 222 mm), in Juni 47 mm, Juli 98 mm en in Augustus 86 mm. In den Helder viel totaal 122 mm, Gronin gen 277 mm, Vlissingen 178 mm en in Maastricht 298 mm. Op 45 dagen werd er in ons land onweer waargenomen tegen normaal op 46 dagen. Het zwaarste on weer was wel dat van in de avond en nacht van 3 op 4 Juli, waarover wij reeds uitvoerig schreven. Resumerend kan wor den gezegd, dat de zomer voor de vacantie- gangers heel wat te wensen heeft over gelaten, maar er is veel gegroeid, zodat men op het platte land minder heef te klagen van het vrij natte en wisselvallige weer in de zomer van 1952. WAT MOGEN WIJ NOG VAN SEPTEMBER VERWACHTEN Hoewel de vacanties, op enkele uitzon deringen na, achter de rug zijn, zal een ieder toch nog een mooi nazomertje hopen, vooral tijdens een weekend of snipperdag. Niet alleen de land- en tuinbouw, met het oog op de akkerwerkzaamheden, maar ook de stedeling zal het zeer gevallig zijn, wanneer het vooral tijdens de weekeinden (want juist die waren deze zomer vaak koel en regenachtig), zonnig en warm is. Dat September zich dit jaar zal gedragen als in 1947 en in 1949 (in dit laatste jaar was zij zelfs record warm) durven wij niet te veronderstellen, ook niet dat deze maand zo slecht zal worden als in 1950, toen er zoveel regen viel. (In Groningen voor deze maand zelfs record veel, 181 mm). Stel dat September dit jaar eens normaal zou ver lopen, dan kunnen wij nog enkele zomerse dagen verwachten en wel in De Bilt 2, Maatricht 4 en in Groningen 1. In 1949 werden er in De Bilt 8, in 1929 en in 1947 nog 10 gemeten. Gemiddeld over het gehele land valt er op 11 dagen 1 mm of meer regen. Maar ook al stijgt de temperatuur niet boven de critieke waarde voor een zomerse dag (boven 25 grC) dan nog heeft het weer veelal een rustig en zomers karakter. Berucht zijn ook de zg. „Oudewijven- zomers", die in September en ook in Oct. nog kunnen voorkomen. Gemiddeld over een groot aantal jaren genomen, sluit de eerste decade (periode van 10 dagen) van September nog bij de zomer aan en is zelfs dikwijls nog mooier dan de laatste helft van Augustus. De maand waarin de ,,R" weer in de naam te voorschijn komt, mag dan zijn aangebroken, een abrupt van het mooie weer behoeft dit nog geenszins te beteke nen. Zelfs een tropische dag boven 30 grC) is niet abnormaal en daar wij deze zomer niet zijn verwend met vastweer, willen wij in ieder geval hopen, dat Sept. niet beneden de voor. deze maand geldende normaalcijfers zal eindigen. Er zijn er, die een vrije keuze hebben in het opnemen van hun vacantie, die juist in September er op uit trekken. Dit niet alleen omdat het dan wat rustiger is, maar zoals zij beweren, omdat zij bij uitzonde ring slecht weer hebben. Toetsen wij dit aan de weercijfers van Sept. over een groot aantal jaren, dan blijkt ook September als vacantiemaand voortreffelijk te zijn. Het enige nadeel is misschien, dat de dagen aanmerkelijk korter worden, maar deze zijn bij donker, regenachtig weer in de zomer ook niet lang Nadruk verboden. J.H.P. Openbare raadsvergadering gehouden op 6 September 1952. Voorzitter de burgemeester, aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering en spreekt zijn blijdschap uit over het feit, dat de oud-secretaris dhr. v.d. Ploeg na de operatie die hij moest ondergaan, nu goed vooruitgaat. Hij hoopt dat dhr. v.d. Ploeg weer spoedig hersteld in deze gemeente mag terug zijn. Na voorlezing worden de notulen van 2 vorige vergaderingen onveranderd vastge steld. Ingekomen zijn: Goedkeuring raadsbesluit tot verhoging van de huur der woningwetwoningen met 0.20 per week, goedkeuring begrotingswij ziging 1952, idem besluit tot het aangaan van een geldlening. Voorts een dankbetuiging van de mu ziekvereniging voor de over 1952 toege kende subsidie, en goedkeuring door G. S. van een besluit tot garantie van een door de waterleiding aan te gane geldlening. Naast deze stukken worden voor kennis geving aangenomen rapporten van het ve rificatiebureau met betrekking tot de kade- gelden, de legeskas, en overdracht van de kas van de Landarbeiderstichting. Van het Groene Kruis is een aanvraag ingekomen om subsidie over 1952 ad 500,Voorgesteld wordt dit stuk aan burgemeester en wethouders in handen te stellen omdat het eerst heden is ingeko men, zodat een onderzoek kan worden in gesteld. Hiermede wordt accoord gegaan. Daar de aanbesteding van de bestrating in de Kalisbuurt heeft plaats gehad, zal met het werk zo spoedig mogelijk worden begonnen. Het is nu, aldus de voorzitter, gewenst om een besluit te nemen tot af sluiting voor alle verkeer van de Kalis- buurt gedurende de tijd en met betrekking tot de stukken als nodig is. Hiertoe wordt z.h.s. besloten. Ook wordt z.h.s. besloten tot vaststel ling van de gratificatieregeling gemeente- personeel 1952 en van de Interim-ziekte kostenregeling 1952. Aangeboden wordt de gemeentebegro ting 1953, welke in handen wordt gesteld van de commissie. Voor het nazien der rekening en be groting zal dezelfde commissie fungeren als voorgaand jaar. Daar de commissie ingevolge de Woon- ruimtewet 1947 aftredend is, worden bij stemming herbenoemd de heren A. Aar- noudse, J. J. Quist, L. Istha, J. L. v. Dijke en Jac. Boonman. Bij de rondvraag deelt de voorzitter mede dat juist 's morgens bericht van Ged. Staten is ingekomen, dat goedkeuring wordt verleend tot de herbouw van het gemeentehuis. Gestreefd zal worden om zo spoedig mogelijk tot aanbesteding te komen. Dhr. v. Driel informeert of er omtrent het Terlingen-fonds al beslissingen uit Middelburg zijn ontvangen. Dit blijkt nog niet het geval te zijn, wel zijn twee ge vallen doorgestuurd. Dhr. v. Engelen wijst op de hoek van HERBOUW GEMEENTEHUIS 25 jaar geleden werd de heer Daane wethouder Hij sprak zijn eigen taal de Molenstr. bij dhr. Remijn, en zegt dat, nadat de muur aldaar verlaagd is, de strui ken in de tuin zodanig zijn gegroeid, dat de hoek opnieuw volledig geblindeerd is. Dit zal opnieuw bezien worden. In verband met het feit, dat dhr. Daane 25 jaar geleden wethouder van deze ge meente werd richt de voorzitter zich tot de raad. Wellicht hebt U vreemd opgezien, aldus de voorzitter, toen U de agenda voor deze vergadering ontving. Immers wij zijn niet gewoon op Zaterdagmiddag onze verga deringen te houden. Gewoonlijk heeft des Zaterdags ieder zijn eigen bezigheden en past deze dag niet voor het beleggen van een raadsvergadering. Toch meen ik dat gij het mij niet euvel duiden zult dat van middag hierop een uitzondering gemaakt is, immers voor een onzer is de 6e Sept. 1952 een herdenkingsdag. Onze wethouder dhr. M. J. Daane mag vandaag gedenken dat hij 25 jaar geleden gekozen werd tot wethouder dezer gemeente, als hoedanig hij 14 jaren met verschillende tussenpozen de belangen van de gemeente heeft mogen behartigen. Geachte heer Daane, dat Uw komst als/ wethouder niet algemeen in stemming vond, weet U zelf het beste. U herinnert U waarschijnlijk nog wel dat Uw benoeming reden was bij een der raadsleden voor de vrees dat deze na delige politieke gevolgen zou hebben voor hen, die aan Uw benoeming hadden me degewerkt en hoe U zelfs beschuldigd werd van minder nette handelingen, waardoor U de overwinning zou hebben in de wacht gesleept. Alleen al het feit, dat U zovele jaren, reeds meer dan 26, deel uitgemaakt hebt van de raad dezer gemeente, waar onder talrijke als wethouder, loochent deze feiten e nzou op zichzelf reeds een feit zijn U op deze dag geluk te wensen. Maar in de Septembervergadering van 1927 hebt U zelf ook iets gezegd, n.l. dit, dat U hoopte met Gods hulp de belangen van deze gemeente te mogen behartigen. En dat gij daar in mocht slagen, deze hoop in vervulling te doen gaan, als goed Rooms Katholiek werkzaam te zijn, zoals U meende dat God van U vroeg, in het belang van het geheel, dat maakt een ge lukwens op deze dag in deze vergadering zozeer op haar plaats. De raad is een college, waarin verschil lende personen van verschillende overtui ging worden geroepen tot één arbeid. Die verschillende overtuiging moet blijken. Immers als het goed is leeft ze in ons bin nenste en al wat leeft heeft in zich de drang zich te openbaren, naar buiten te treden. Onze innerlijke overtuiging moet richtsnoer zijn bij al ons doen en laten. Niet de vraag of die overtuiging ook de onze is kan de maatstaf zijn voor het geven van ons respect, onze waardering aan de persoon, die ze draagt. Het gaat er maar om of de persoon leeft, bij zijn handelen zich gedraagt naar die overtui ging. En daarin zijt gij ten volle geslaagd. Ën daarom wens ik U vandaag van harte geluk en spreek de wens uit dat God U geve nog enkele jaren Uw krachten te stellen ten dienste van de gemeente Oud- Vossemeer. Geachte Heer Daane, van de bekende Dr. Abram Kuijper heeft men gezegd dat hij een groot mens was omdat hij zijn eigen taal sprak en schreef. Wie de notulen van de afgelopen jaren doorleest en geregeld U mee mag maken in de vergaderingen van de raad en de daarmede samenhangende commissies kan dit zelfde zeggen van U. De woorden, die U gebruikt en de wijze waarop U de dingen zegt zijn een stuk van Uw persoon. Wie ze zou willen nadoen maakt enkel zichzelve belachelijk, maar bij U horen ze, omdat U zich geeft, zoals U zijt, wars van smuk en grootdoenerij, een voudig levend naar Uw overtuiging, maar daarom ook respect hebbend voor de over tuiging van een ander, die de Uwe niet is, mits hij ze maar consequent beleeft. En daarmede leggend de grond voor goede samenwerking, wederzijdse waardering en vruchtbare arbeid, daarmede scheppend de basis voor de eenheid bij alle verscheiden heid. Moge gij zo nog vele jaren Uw eigen plaats in ons midden innemen, en wij allen, zowel in de vergaderingen van de raad als van b. en w. met U samenwerken tot heil van deze gemeente. Op een dag als deze, wanneer men staat aan de afsluiting van een periode is er onwillekeurig ook bij U een terugzien op al datgene wat in die tijd geschied is. Vele zaken hebben mede door U een op lossing gevonden, voor andere werd de oplossing nog niet gevonden. Moeilijk heden, die U vond bij het begin van Uw wethouderschap, ze liggen er nog. Ik wil slechts noemen die rond de mestvaalt in de baldadigheid der jeugd, ge zult ze zelf met vele anderen kunnen aanvullen Vandaag willen we ze laten rusten en ons neerleggen bij de gedachte, dat de jeugd en de ouderen van Oud-Vossemeer nu eenmaal op bepaalde punten onver beterlijk zijn. Er dieper op in te gaan, stil te staan bij de woorden, die U als wet houder moest spreken in de eerste ver gadering tegen het vernielen van de ruiten der straatlampen zou alleen maar voor de jeugd van thans een oorzaak kunnen zijn om triomfantelijk te roepen: „De jeugd van vroeger was toch ook niet zo best als men ons thans wil doen geloven". Ik ben bang dat niet alle raadsleden met een rustig geweten deze vergadering zouden kunnen verlaten. Na nog enkele woorden, biedt de voor zitter de heer Daane, namens de raad, die in deze de gehele bevolking vertegenwoor digt, een nieuwe lamp aan voor zijn huis kamer, en spreekt de wens uit dat deze lamp naar de smaak van dhr. Daane mag zijn en dat het hem gegeven zij met zijn gezin nog vele jaren onder het licht hier van door te mogen brengen. Hierna spreekt dhr.% Daane een dank woord uit voor het door de voorzitter gesprokene, en dankt hartelijk voor de mooie lamp. Spreker wijst er op dat de voorzitter ver scheidene zaken uit het verleden heeft ge memoreerd, maar zegt zelf niet meer uit de beginperiode van zijn wethouderschap te willen spreken. Zoals de toestanden toen waren, de vele tegenstrijdigheden en ver schillende andere onprettügheden, dat is een onderwerp dat hij nu niet meer wil aanroeren. Veel belangrijker, en altijd stof tot ver heuging was voor hem, dat hij steeds grote sympathie en waardering van de voorzit ter mocht ondervinden. We waren het, aldus spreker, niet altijd eens, maar de harmonie bleef steeds goed. Maar gelijkertijd wil hij ook niet ver geten de altijd prettige samenwerking die hij met de oud-secretaris, dhr. van der Ploeg had. Ook tot hem richt hij een har telijk dankwoord. De raad komt, aldus dhr. Daane, ook een hartelijk dankwoord toe. Hij hoopt ook verder, onder Gods zegen, nog lang met alle te mogen samenwerken, in het belang van de gemeente Oud-Vossemeer. De verschillende raadsleden spreken hierna nog enkele waarderende woorden tot dhr. Daane en uiten unaniem de wens dat ze dhr. Daane nog vele jaren in hun midden mogen hebben. Dhr. Daane zegt vervolgens dat allen het hier roerend over eens zijn, en ver klaart dat allen niet beter kunnen doen dan in ons binnenste de goede God te vragen om ons samen te binden in het belang van de gemeente. Hierna wordt de vergadering gesloten. (Vervolg en slot) DOE HET GOED Een voorstel van B. en W. om enkele percelen straat over te teren, zoals dat gedeelte op de hoek bij Potter - School straat - gedeelte Molenstraat en eindje bij Heijboer, vindt in zoverre instemming, dat men het alleen goed wil gedaan hebben. Zo merkt dhr. v. Ast op, dat men het dan moet doen op de manier van de Paas- dijk en niet zo maar een beetje teer er op smijten of nog beter is een volledige nieu we bestrating, vooral het eindje bij Heijboer en Potter. Een en ander zal later bekeken worden: Men is het er over eens, dat het direct maar goed moet gebeuren. Van de Minister van Wederop bouw inzake de huur van de gemeentewo ningen, de laatste twee van De Groen en Verburg dat een hogere huur van 45 cent gevraagd moet worden. Aanvankelijk was er door B. en W. 4.55 vastgesteld. B. en W. stellen voor de huurverhoging met ingang van 14 September te doen in gaan en niet zoals de bedoeling van de Minister is met terugwerkende kracht. Men zal de reactie hierop van hogerhand moeten afwachten. Daartoe wordt besloten. Goedgekeurd zijn de verhogingen, resp. toelagen van de ambtenaar ter secretarie, gemeentebode en volontair. Een instituut dat voorlichting geeft bij gemeente-problemen vraagt 10,sub sidie per jaar. Men besluit er voor dit jaar toch niet op in te gaan. Ter kennis wordt gebracht, dat eind Oct. of begin Nov. ter plaatse weer een bevol kingsonderzoek in het kader van de t.b.c. bestrijding zal plaatsvinden. Gevraagd wordt of de gemeente garant wil zijn voor dege nen, die het niet kunnen betalen. Het is zoals vorig maal per persoon weer op 1.05 geraamd. De voorzitter wijst er op, dat het 2 jaar geleden best is verlopen en het de gemeente heel weinig heeft gekost. Besloten wordt ook ditmaal weer volle medewerking te verlenen. Dhr. Vroegop vraagt of er op toegezien wordt als men het onderzoek wèl zelf kan bekostigen. De voorzitter zegt dat men dan kan wei geren te vergoeden en de persoon het zelf moet betalen. Hij is er in principe tegen, dat men op de gemeentekas gaat parasite ren, maar er kunnen gevallen voorkomen dat het bezwaarlijk te betalen is. Hij voelt er trouwens ook niet voor, zoals sommige gemeenten, om er een soort sport van te maken een zo groot mogelijk percentage aan het bevolkingsonderzoek te laten deelnemen. Dat is nonsens. De mensen moeten het nut daarvan zelf begrijpen. Dhr. v. Ast vraagt nog of het bevol kingsonderzoek er toch komt, zonder ge meentelijke garantie. De voorzitter antwoordt bevestigend, maar men dient de Raad toch kennis te geven van eventuele financiële gevolgen. Een vereniging voor Openbare Sociale zorg vraagt of de gemeente lid wil worden tegen een contributie van 12.50 per jaar waarvoor men dan inlichtingen, tijdschriften, enz. krijgt de sociale zorg betreffende. Be sloten wordt niet toe te treden. Ook de vereniging Chr. Hulpbetoon aan Blinden vraagt subsidie. Hoewel overtuigt van het nut hiervan menen B. en W. ook hier niet op in te moeten gaan. De subsi dies worden voor de gemeente een ondrage lijke last. Dhr. v. Ast zegt voor dit soort vereni gingen philantropisch gevoel te hebben en het moeilijk zonder meer kan afwijzen. Er ontstaat enige discussie ovear de collecte perikelen van deze tijd. Dhr. v. Houdt zegt dat deze vereniging zeker iets zou be reiken, wanneer men een spreker liet ko men. Men zal in die geest antwoorden. Een verzoek van dhr. Kesteloo, brand weermonteur, om een gelijkrichter, waar mee de accu, die niet in orde is, steeds goed kan zijn. Plus wat andere kleine ma terialen kost dit 110,B. en W. menen dit te moeten toestaan. De Raadsleden vin den dat ook. De voorzitter deelt mede, dat de Inspec teur Brandweer is geweest en een compli ment maakte omtrent 't onderhoud van het materiaal. De voorzitter heeft dit aan de brandweercommandant overgebracht. Het is prettig zulks te horen. Een prijsopgaaf voor een foto van oud burgemeester Donkers en Van Oeveren is nog niet binnen, dus kan de voorzitter nog niet meedelen wat dit kost. In verband met de financiën wordt op voorstel van weth. Krijger besloten de aankoop tot 1953 uit te stellen. De voorzitter wijst daarna op het gemak van een eigen duplicator op de secretarie en zou er graag een aankopen voor 250, nadat de machine op proef is geweest. Dhr. de Graaf krijgt een bevestigend ant woord op zijn vraag of dat werkelijk nodig is. Allen vinden het dan goed. B. en W. stellen voor in principe te be sluiten tot het aanbrengen van een bliksem- beveiliger op de toren. Er is nog geen ra ming van kosten gemaakt. Dhr. v. Houdt zegt, dat men ze nooit heeft gehad, er zijn gelukkig nimmer on heilen gebeurd en hij vindt dan ook, dat men het zo moet houden. Daarmee is dhr. van Ast het eens. Dhr. v. Ast wijst er op, dat de toren ver zekerd is, al is hij daar geen voorstander van, en men er dus bij de premie wel re kening mee hield, dat er geen bliksemaflei der op staat. Na nog enige discussie wordt gestemd over het principe-besluit. Tegen zijn de heren Vroegop, v. Houdt en v. Ast. De vier andere heren stemmen voor. RONDVRAAG Weth. Krijger herinnert er de voorzitter aan, dat hij iets heeft mee te delen over het vlaggen vanuit de toren. De voorzitter zegt dat prijsopgaaf is gevraagd van vlag gen, maar dat het voor de toren, waar ze elk ogenblik stuk waaien, toch wel een kostbare geschiedenis wordt. Daarom wordt voortaan de vlag uit het gemeentehuis maar als de officiële beschouwd. Uit de gevoerde discussie blijkt daarop, dat men het in de gemeente daarmee niet geheel eens is. Een vlag uit de toren is bij officiële gebeurte nissen toch wel nodig. De kwestie zal na der worden bekeken, eventueel in „plastic- verband" worden opgelost. Raadslid Krijger heeft al eens eerder de aandacht gevestigd op een watergang, waar in rioolputten uitmonden en die een niet bepaald verfrissende geur verspreid. Men kent het geval, maar het is niet eenvoudig op te lossen. Men zal het nader bekijken. Dhr. Vroegop herinnert aan het ongeval in de Zuidstraat. Het is toch wel nodig het opgaand geboomte daar te snoeien. De voorzitter antwoordt dat hij met de wethouders het voornemen heeft een rond gang te maken door de gemeente om alle verkeersproblemen eens onder de loupe te nemen. Dhr. Vroegop vindt dat men de kanten van de Paasdijkweg moet opvegen, wat ook zal gebeuren. Dhr. v. Houdt zegt zeer ingenomen te zijn met het feit, dat aandacht geschonken zal worden aan het verkeersprobleem in de gemeente. Dat is werkelijk nodig. De heer v. Ast onderstreept wat bij de aanvang van de vergadering door de voor zitter is gezegd ten opzichte van het voor laatstgenoemde opgeloste woningprobleem. Hij is er dhr. Krijger ook erkentelijk voor. De gehele gemeente is er z.i. door geholpen. Hij wil niet in herhalingen vallen inzake de verkeersproblemen, maar in de Zuidweg zal men toch zeker de „tenen" moeten in korten. Dhr. v. Ast vraagt hoever het staat met de calculatie van demping der resterende sloten. De voorzitter zegt dat er niets meer van kan komen, nu de begrotingspost voor deze tak al met 1600,is overschreden. Daarom durft hij dit jaar geen voorstel meer te doen. Dhr. v. Ast vraagt of er al een lichtpunt is in de woningkwestie v. Ast De voorzitter zal hieromtrent in beslo ten zitting e. en a. meedelen. Na nog een vraag of de kantstenen van de prov. weg verbeterd kunnen worden, waarop weth. Krijger zegt, dat de provincie maar een gedeelte in orde maakte, volgt sluiting van de openbare zitting. (Vervolg en slot) BENOEMING ONDERWIJZERES Als enige sollicitante voor de vacature aan de O. L. School, die dan ook op de aanbeveling staat, meldde zich mej. H. R. Winkler-Prins. De acte nuttige handwer ken heeft ze niet, maar aan de betrokken Minister is gevraagd of ze in dat vak toch les mag geven, wat wel toegestaan zal wor den. Dhr. Stormezand vraagt of zij weduwe is, gezien haar naam en leeftijd De voorzitter antwoordt ontkennend. Zij gaf proefles en volgens B. en W. en het Hoofd der school, dhr. v. d. Ende was die les uitstekend. Spreker stelt voor, haar met ingang van 1 September te benoemen. Dat geschiedt met algemene instemming. Daarna wordt meegedeeld, dat aan Mej. Elenbaas door B. en W. op haar verzoek met ingang van 18 Augustus ontslag is ver leend als onderwijzeres aan de O. L. S. met dank voor alles wat ze in die 15 jaar voor de gemeente heeft gedaan. De Raad sluit zich hierbij gaarne aan, temeer daar het voor de school een uitstekende kracht is geweest. Van het Prov. Bestuur een goedgekeurd raadsbesluit betreffende de gratificatie rege ling personeel Keuringsdienst van Waren. Van de Minister van Binnenlandse Zaken, dat de tegemoetkoming inzake het wacht geld van oud-burgemeester Kleppe is be paald op 3374, voor 1949, voor '50 op 3234 en voor de laatste termijn 1951 op ƒ871.38. De vereniging ter behartiging van So ciale Zorg in onderl. samenwerking vraagt de gemeente als lid toe te treden tegen 12,per jaar. B. en W. stellen voor dat te doen. Zij achten het noodzakelijk. Men gaat er mee accoord. De rekening 1947 is nu zonder op, of aan merkingen goedgekeurd. Van het Borgstellingsfonds voor de Mid denstand om als lid toe te treden. Per jaar kost dit 1 a 1J4 ct per inwoner, terwijl als kapitaal-aandeel eenmaal 10 cent per inwo ner wordt gevraagd. Dit laatste krijgt de gemeente later terug. Het Dag. Bestuur adviseert toe te treden in het belang van de Middenstand, temeer omdat er vorig jaar al een paar zijn ge holpen en het nuttig is voor mensen, die bedrijfskapitaal nodig hebben. Op een vraag van dhr. Guiljam hoe dit fonds werkt, geeft weth. Mol toelichting. Het Rijk en de Kamer v. Kooph. dragen eventuele schadeposten. Daarna besluit de Raad tot toetreding per 1 Januari 1953, zulks met algemene stemmen. De 15 huurverhoging voor de ge meentewoningen is goedgekeurd. NIEUWE LEERMIDDELEN In behandeling komt vervolgens een ver zoek van het bestuur der chr. school te A. J. Polder om een bedrag te voteren voor de aankoop van nieuw meubilair en leermid delen, zulks ingevolge art. 72 der L. O.- wet 1920 voor een totaal bedrag van 8148,15. De voorzitter merkt n. a. h. op, dat het college van B. en W. een bezoek aan de school hebben gebracht, omdat er nog al wat meer was aangevraagd. Ook is overlegd met het schoolbestuur. Hierdoor is de aan vrage teruggebracht tot bovengenoemd be drag. Voorgesteld wordt aan dit verzoek te voldoen, waartoe na enige discussie wordt besloten. Het bestuur der chr. school alhier ver zoekt om een deur te mogen plaatsen tus sen 2 lokalen in, zodat bij ziekte van een onderwijzer, het lesgeven gemakkelijker kan doorgaan. De districtsopzichter heeft de kos ten op 150,geraamd. Het dag. bestuur stelt voor aan dit verzoek te voldoen en de zaak bij de eerstvolgende vacantie in orde te laten maken. Ook daar heeft niemand bezwaar tegen. Ook voor deze gemeente bestaat het voornemen weer een bevolkingsonderzoek op t.b.c. te doen plaats hebben, zo deelt de voorzitter mede, waarvan de kosten per persoon 1.05 zullen bedragen. Voor even tuele tekorten zou de gemeente garant moe ten zijn. De voorzitter merkt op, dat er een vorig maal practisch niets te kort was. Voorgesteld wordt weer medewerking te verlenen. De heer Stormezand is er niet tegen, doch gelooft dat de deelname niet zo groot zal zijn als vorig maal, aangezien het in A. J. Polder te haastig en niet prettig is verlopen. De bewoners van het Sluis kostte het nl. 2.20 omdat er van een auto gebruik moest worden gemaakt. Besloten wordt dat de gemeente even tuele tekorten zal bijdragen. Vorige vergadering was het besluit aan gaande salariëring 1ste ambtenaar aange houden. Dit was te hoog berekend, nl. 3204,plus 300.cumulatie-toeslag. Het totaal wordt door de Raad nu op 3408,vastgesteld. De gemeente-rekeningen 1948 en 1949 worden daarna voorlopig vastgesteld, na dat de commissie bij monde van dhr. Stor-, mezand daartoe adviseert. Hij dankt de ont vanger voor de vlotte en duidelijke voorlich ting. Dhr. Guiljam, als rapporteur van de rekening 1949 onderstreept de woorden van zijn voorganger. Rekening 1948. Inkomsten ƒ215.438,36; uitgaven 222.676,45; nadelig slot 7238,09; kap. dienst in ontv. en uitg. 122.491,47. Rekening 1949: Inkomsten 188.253,49. Uitgaven 194.047,80. Nad. slot 5794,31. Kap. dienst 105.776,61. Verstrekt kapitaal voor gew. lager onderwijs 1346,33. Wer kelijk uitgegeven 1309,70, minder uitge geven dan beschikbaar was 36,63. RONDVRAAG Dhr. Verwijs heeft klachten over de bo men bij C. Kapelle, die het uitzicht op de Julianastraat belemmeren, wat gevaarlijk is voor auto's en motoren. Het zal bezien worden. Dhr. Verwijs vestigt voorts de aandacht op de Platte Kreek, waar de kinderen een dam opwierpen, wat de waterafvoer be lemmert. De Polder zal hierop worden ge-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 1