WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLAND Raadsverslag St. Annaland Raadsverslag Stavenisse. Raadsverslag Poortvliet. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT 8e Jaargang No. 43 5 September 1952 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden ƒ1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Twaalf aanvragen voor particuliere woningbouw. Premie voor woningverbetering. De begroting 1953 aangeboden. Een telegram aan oud-burgemeester Hanssens. Aflossing van de Gemeentehuis-geldlening Dinsdag 2 September kwam ook in voor noemde gemeente de voltallige gemeente raad in openbare vergadering bijeen. Na opening door burgemeester F. M. Boogaard, worden de notulen onveranderd vastgesteld. De voorzitter deelt n.a.d. mede, dat er 12 particulieren hebben gevraagd om bouwvo lume. Deze aanvragen zijn doorgezonden. Later kwam er nog een dertiende, die men maar heeft aangehouden. Goedgekeurd zijn de 6e en 7e begrotings wijziging 1951. Hamerstukken zijn ook de rapporten omtrent kasopname van gemeente ontvanger en Wezen Armbestuur. Bij schrijven van de Minister van Binnen landse Zaken wordt medegedeeld, dat het wachtgeld voor de vml. verloskundige mej. D. Korporaal, thans te Rotterdam, per 1 Januari 1950 is vastgesteld op 1091, per jaar, waardoor betrokkene nog een te goed heeft van f 80,13. Dit bedrag zal wor den overgemaakt. Van dhr. C. v. Dussen de mededeling^ dat hij ontslag nam als weger van de Weeg brugver. „De Concurrent" en daarom nu ook zijn taak als opgever voor de heffing kadegeld komt te vervallen. Hij dankt het gemeentebestuur voor het in hem gestelde vertrouwen. Namens B. en W. wordt voorgesteld dhr. v. Dussen een dankbetuiging te zenden voor de bewezen diensten. Steeds is door hem met de uiterste nauwgezetheid en nauw keurigheid de gevraagde opgave verstrekt, zo zegt de voorzitter en daarvoor verdient hij onze dank. Allen stemmen daarmee in. Aan de nieuwe weger, dhr. Dorst zal ge vraagd worden dezelfde gegevens voortaan te verstrekken. De vereniging ter behartiging van Sociale Zorg voor openbare diensten vraagt de ge meente lid te worden tegen een contributie van 12.per jaar. B. en W. menen hier bij te moeten aansluiten, gezien de nuttige adviezen en inlichtingen, die men via het tijdschrift van deze vereniging krijgt. Er is geen bezwaar tegen. SUBSIDIE VOOR DE A.V.O.-STICHTING Er is een schrijven ingekomen van de Stichting A.V.O.-werkplaats te Tholen, waarin o.m. een financieel overzicht wordt gegeven over de periode sinds het ontstaan der werkplaats. Daaruit blijkt, dat het resul taat ver beneden de verwachtingen is ge bleven. De oorzaak daarvan is vnl., dat het Dep. van Oorlog de winstmarge voor sokken van 95 op 28 cent terug bracht. Ook de bezetting van de machines en de productiviteit was minder dan verwacht was. Het voorgaande jaar inbegrepen wordt er tot en met de lopende periode 1 Dec. a.s.) een tekort geraamd van 8177,85. Er worden andere maatregelen voorbereid, zo wordt in dit schijven medegedeeld, om de werkplaats te kunnen handhaven, terwijl men enkele handwerkarbeiders thuis werk tracht te geven. In December a.s. wordt weer een vergadering belegd, waarbij ook de gemeentebesturen weer worden uitgeno digd ter nadere bespreking. Intussen kan het tekort worden weggewerkt, wanneer iedere gemeente op het eiland per inwoner 55 cent subsidieert. Deze vraag wordt thans ook voorgelegd aan het gemeentebestuur van St. Annaland. De voorzitter wijst er op, dat het geen gering bedrag is, maar gezien het feit, dat met December nadere mededelingen te wach ten zijn en ook wel maatregelen genomen zullen worden en gezien de sociale kant van deze kwestie, menen B. en W. te moeten voorstellen hierop in te gaan. Dhr. G. Goedegebuure vraagt of al be kend is wat andere gemeenten doen. Dat is niet het geval. Dhr. Ridderhof wijst er op, dat de te- werkgestelden bij opheffing niet alleen weer in de ondersteuning zullen vallen, maar ook geen doel hebben. Weth. Stols vindt het wel een bezwaar, dat ze door hun werk nog niet boven het steunbedrag kunnen uitkomen. Het is zelfs zo, dat ze met werk èn nog steun pas aan een redelijk bedrag komen. In feite wordt er met dat breien toch weinig verdiend. De voorzitter zegt dat dit van de rou tine afhangt. Hij heeft er in Hilversum wel gezien, die een zeer goed loon verdienden. Dhr. G. Goedegebuure is van mening, dat het beter is te werken, dan van onder steuning afhankelijk te zijn. Hij acht het daarom een morele plicht, dat deze subsi die wordt verstrekt. Weth. Stols is het daarmee eens, maar vindt dat ze door hun werk toch weinig perspectief hebben. Ze krijgen het niet ge daan hun inkomsten te verhogen. Dhr. J. Moerland heeft de werkplaats eens bezocht en weet dat het niet meevalt. Er waren toen 5 mensen aan het werk en 1 bedrijfsleider. Men begrijpt dat die laatste functionaris naar verhouding te veel kost. Voor 20 arbeiders had men ook maar 1 werkmeester nodig. Voor deze 5 kon hij ook niet gemist worden. Het donkere punt in de brief is naar zijn mening, dat er in feite nog geen oplossing is, maar men op 1 December nog eens wil gaan praten. Hij is er voor, deze bijdrage te geven. De voorzitter zegt, dat er zeker iets moet gebeuren. Op deze voortgang kan het na tuurlijk niet. Weth. Stols vindt het in hoofdzaak een donkere zaak, omdat er geen werken aan gemaakt is om boven het ondersteunings bedrag te komen. Allen zijn er voor de gevraagde 55 cent per inwoner voor genoemd doel bij te dra gen, mits de andere gemeenten daartoe ook kunnen besluiten. Opnieuw zal de bevolking worden onder zocht op t.b.c. in de eerstkomende weken. De kosten hiertoe zijn als vorig maal 1.05 per persoon. De Raad besluit eventuele te korten te zullen dekken. DE GELDLENING VOOR HET GEMEENTEHUIS Aan Ged. Staten was op voorstel van dhr. G. Goedegebuure verzocht om de rente geldlening voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis van 3 op 4 te brengen, opdat de geldleners geen rentederving zou den hebben. Het Prov. Bestuur bericht thans, dat „het niet wel mogelijk is het rentepercentage van 3 tot 4 te verhogen". Wel kan de gemeente deze geldlening li quideren door in versneld tempo af te los sen; zelfs directe gehele aflossing zal door Ged. Staten worden goedgekeurd. Hiertoe kan ook geblokkeerd geld, dat de gemeente nog uitstaande heeft, worden gebruikt. De voorzitter zegt, dat de geldlening per 1 December a.s. nog ƒ37.175,groot is. Nu is er echter van het geblokkeerde geld al een bedrag ad 6369,14 besteed voor aflossing van andere leningen. Uit geblok keerd tegoed zou men daarom thans nog 14.105.56 kunnen halen, welk bedrag uit de gewone dienst wel kan worden afgerond. De voorzitter heeft een bespreking gehad op de Griffie en daar zal men, zoals opge merkt de algehele aflossing wel goedkeuren. Het geeft de gemeente dan vanzelf rente besparing, maar B. en W. zijn er toch wat huiverig van alles gelijk af te lossen. Daar om verzoekt het college de Raad haar machtiging te willen geven om in elk geval 15.000 af te lossen en zo het mogelijk is het gehele bedrag. Dhr. G. Goedegebuure zegt destijds het balletje tot renteverhoging te hebben opge worpen, maar het blijkt dat dit niet gaat. Men komt nu met iets anders en vanzelf sprekend is hij daar voor, omdat de mensen dan hun geld terug krijgen en er zelf meer rente voor kunnen trachten te krijgen. Dhr. J. Moerland gelooft, dat, wanneer men de lening in haar geheel aflost en men zou later weer moeten lenen, men niet ge makkelijk geld zal krijgen van particulieren, omdat deze kwestie de gemeente in discre- diet heeft gebracht. Daarmee is de voorzitter het niet eens. Dit was een samenloop van omstandigheden, waaraan de gemeente niets kon doen. En de gemeente staat er goed voor. Alle leden besluiten B. W. voornoemde machtiging tot aflossing geldlening gemeentehuis, te geven. Geen bezwaar is er tegen een nieuwe (administratieve) regeling voor de straat verlichting. Voortaan, zo deelt de voor zitter mede, gaan de lichten op onze eiland gemeenten overal gelijk aan, behalve dan in St. Maartensdijk. EEN PREMIE BIJ WONINGVERBETERING Door schenkingen van particulieren is het in deze gemeente mogelijk, zo wordt van regeringszijde meegedeeld, om bij woning verbetering gebonden aan bepaalde voor waarden een premie van Rijk en gemeente te ontvangen van 50 van de te maken onkosten. Deze premie kan na goedkeuring der verbouwing alleen dan worden verstrekt indien de verbouwkosten niet beneden de 201,of boven de 2800,liggen. Nemen we het maximum, dan zou de ver bouwer dus 1400.vergoed krijgen. Hier van neemt het Rijk 2/3 en gemeente 1/3 voor haar rekening. De voorzitter zegt dat e. en a. moet voldoen aan de bouwverordening en andere voorwaarden. Er is hiertoe reeds een aanvrage binnen, nl. van dhr. G. de Keizer, die voor 1900.wil verbouwen. B. en W. stellen voor de premie te verstrekken. Dhr. Moerland zegt hieruit te begrijpen, dat de gemeente een spierinkje uitgooit, zo dat de verbouwer een kabeljauw kan van gen. Daar is hij altijd voor. En dat zijn de andere leden ook. Goedgekeurd wordt vervolgens een 5 jari ge verrekening t.b.v. het bijzonder onderwijs. De voorzitter merkt op, deze kwestie nader te hebben onderzocht omdat er een verschil van het aantal leerlingen was met de te ver rekenen periode en het jaar van vaststelling (1950). Het tegoed van de bijz. school is hier door 3071,81. Voorgesteld wordt dit be drag beschikbaar te stellen volgens art. 103, 2e lid L.O.wet 1920. Niemand heeft bezwaar. Ook niet tegen de onveranderde vaststelling van de be grafenisrechten per 1 Januari 1943 en reini gingsrechten. Een besluit inzake een over eenkomst met de Fraude Risico Onderlinge 1953/56 gaat eveneens onder de hamer door. De verordening Interimregeling ziekte kosten gemeente-personeel wordt in dien zin gewijzigd dat de vergoeding van 50.op 60.wordt gebracht. In handen van de Commissie van Onder zoek de raadsleden wordt de be groting 1952 gesteld van de gemeente en die van het Wezen Armbestuur. Ook de reke ning 1951 Wezen Armbestuur wordt ter onderzoek aangeboden. Het laatste punt is een wijziging in de gemeente-begroting 1952 en ook dit neemt niet veel tijd in beslag, waarmee de 11 agendapunten zijn afgewerkt. Bij de rondvraag stelt dhr. G. Goede gebuure voor om namens de raad een geluk- wenstelegram te zenden aan oud-burgemees ter C. M. P. W. Hanssens, die morgen zijn 75ste verjaardag viert. Dit heeft algemene goedkeuring. Daarna sluiting. Bij een onderwijzersbenoeming gaat men in Stavenisse niet meer „over een nacht ijs". Verder over gladiolenteelt, een onfatsoenlijk man, een uitgang voor de ex-gemeentewoningen en een vrije Zaterdagmiddag, Wethouder v. d. Slikke was wegens ziekte verhinderd de overigens voltallige spoed eisende raadsvergadering van Dinsdagmid dag jl. bij te wonen. De voorzitter hoopt dat hij spoedig hersteld zal zijn. In zijn openingswoord denkt de voorzitter terug aan de 31ste Augustus, toen H.K.H. Prinses Wilhelmina jarig was. Hij hoopt dat ze nog lang voor Vorstenhuis en Volk gespaard mag blijven. In de 2e plaats wijst hij op het feit, dat heden de nieuwe regering door H.M. de Koningin wordt beëedigd en wenst dat ze werkzaam mogen zijn naar de wil van God en tot welzijn van ons volk. Het lezen van de uitgebreide notulen vergt een half uur. Ze worden onveranderd vastgesteld. De tarieven voor beursgoederen, waar in vorige vergadering de aandacht op was ge vestigd is door B. 6 W. bepaald op heffing naar een gewicht van 75 kg per eenheid. Aan de heer J. A. de Rijke die toestemming had gevraagd om een gedeelte van het haventerrein te gebruiken is vergunning ge geven, maar de verschuldigde leges van 10.is niet binnengekomen en de aan vrager heeft niets meer van zich laten horen. De heer W. A. v. d. Linde, onderwijzer aan de o.l. school verzoekt per 1 October eervol ontslag wegens benoeming in gelijke functie te Middelburg. Dit verzoek wordt ingewilligd. Het volgende punt is benoeming van een onderwijzer in die vacature. De voordracht van B. en W, luidt: 1. J. Groeneveld te Rotterdam, 2. J. van Splunter te Bergen op Zoom, 3. E. Valentin te Amsterdam. Dhr. Hage wil hierover nog wel even het woord. Hij vindt dat er bar weinig inlich tingen zijn gevraagd over deze personen. Wanneer hij alleen de eerste van de voor dracht neemt, kon hij bijv. nergens 'n be wijs van zedelijk gedrag ontdekken. Dat is toch een eerste vereiste. Ook is er niet ge- informeerd bij de Inspecteur in zijn rayon. Alleen is er een briefje van het wnd. hoofd der school, waar betrokkene thans les geeft. Dat vindt hij geen informatie inwinnen. Zeker dat bewijs moest er bij zijn. De voorzitter kan dat niet zo erg vinden. Een benoeming van iemand, die later zo'n bewijs niet zou kunnen overleggen is toch ongeldig. Dhr. Hage: Ik ben niet van plan over ijs van een nacht te gaan en dan nog over zulk ijs. De voorzitter: Dan benoemt U niet, al vind ik dit zo'n flauwigheid, dat er niet over te praten valt. Hij is toch ook op een andere plaats werkzaam. Daar heeft hij toch ook dat bewijs gehad. Dhr. Hage: We hebben al zoveel van be noemingen ondervonden, dat ik er huiverig van ben. 'k Hoor het een vorig maal weth. v.d. Slikke nog zeggen, inzake de kwestie Jansen: hadden we de zaak maar beter onderzocht. Hij gelooft dat het er bij de eerste van de voordracht voornamelijk om gaat een woning te krijgen. Het gaat mij niet om de man, maar er dienen gegevens genoeg te zijn en dit onderzoek is niet voldoende. De voorzitter geeft toe, dat het bewijs van zedelijk gedrag er bij had kunnen zijn en vergeten is. Dhr. Vos zegt, dat men nog zou kunnen informeren in zijn geboorteplaats. De voor zitter zegt dat de brief er ligt van het wnd. hoofd en de proefles is door B. en W. bijgewoond. Dhr. Hage vindt het niet zakelijk, dat het geheel niet in orde is. We zijn al zo dik wijls bedrogen uitgekomen. Het gaat er hier niet om moeilijkheden te zoeken. De voorzitter: Daar lijkt het anders wel op. „Dat dacht ik wel", antwoordt dhr. Hage. Afgelopen, zegt de voorz. en stem men over de benoeming. Drie stemmen komen er uit de bus voor dhr. Groeneveld te Rotterdam en 3 blanco. Het desbetreffen de artikel in de Gemeentewet zorgt er voor, dat dhr. Groeneveld door deze stemming is benoemd. RONDVRAAG Dhr. Vos vestigt de aandacht op enkele opritten in het dorp, die voor paarden moei lijk begaanbaar zijn, wanneer ze een ge laden wagen achter zich hebben. Sommige zijn spiegelglad. Hij noemt daarbij de oprit Haven, Voorstraat, die bij v. d. Berg en Joh. Neele. De heren Hage en van 't Veer zijn van mening dat een goede verbetering heel wat zal kosten en vragen Zich af of het wel zo hard nodig is. De voorzitter zal eens een raming laten maken. Men heeft het ook nog even over het uitbaggeren van de haven en de gezonken modderbak. Dhr. Vos vindt dat men de gladiolenteelt op een of andere wijze moet stimuleren. Dat bevordert de werkgelegenheid. Dhr. van 't Veer erkent dat er agrarische industrie zou moeten komen, maar de gladi olenteelt is iets voor de klein-landbouwers en het gaat daarmee als met de uien: deel- bouw en dat is funest voor de arbeid. Dhr. van 't Veer zegt, dat er ondanks de waarschuwingsborden voor overstekende kinderen laatst een incident is voorgekomen, dat hier toch wel de aandacht mag hebben. Terwijl een groep kinderen de straat over stak met onderwijzer, kwam er een burger, die schijnbaar haast had en de colonne zon der bedenken verbrak, ondanks ook het feit, dat hij door twee polities bij z'n kraag werd gepakt. Er kon geen proces verbaal van worden opgemaakt, omdat het niet in de verordening is vastgelegd. Is de verordening dan niet goed zo vraagt dhr. van 't Veer. De voorzitter wijst er op, dat een en ander wel geldt voor begrafenissen, militaire colonne's, maar niet strafbaar bij een groep schoolkinderen. Betrokkene was formeel dus niet in overtreding, al kan de voorzitter het niet fatsoenlijk van hem vinden. Men zal dit in de verordening zien op te nemen. De heer van 't Veer wijst er op, dat de burgers blijkbaar nauwkeurig nagaan wat er in de Raad wordt klaargespeeld en welke verordeningen er uit de bus komen. De anderen geloven echter niet, dat dit hier een rol heeft gespeeld. Dhr. van 't Veer vraagt voorts hoe het staat met de ingang bij de vml. gemeente woningen. De voorzitter antwoordt dat er een billijk voorstel gedaan is aan de eigenaar dhr. Krijger, maar daar heb je niet veel medewerking van in dit opzicht. Daarom is het beste voor te stellen, dat de huidige be woners en opvolgers recht hebben op een uitgang. Dhr. Tazelaar vindt het niet prettig dat het een uitgang is, die precies langs de hulzen gaat, althans bij een is dat het geval. Er zal wel een voorstel komen in een vol gende vergadering. Dhr. van 't Veer herinnert aan de circu laire die ingezetenen-woningzoekenden ont vangen hebben, dat ze kunnen bouwen met rijkssubsidie en gemeentesteun. Hoe zit het daar mee. De voorzitter antwoordt dat de regeling is opgeschort en het dus afwachten is. Dhr. van 't Veer vraagt ook of er al iets naders bekend is omtrent de verbetering Oudel. dijk. De voorzitter antwoordt dat er 14 dagen geleden is geconfereerd en dat toen is ge zegd, dat verschillende stukjes grond moeten worden aangekocht om er enige scherpen bochten uit te halen. Maar men kan toch niet eerst gaan aankomen, zonder dat men weet of het wel doorgaat. Dat is de om gekeerde wereld. Dhr. van 't Veer vraagt ook nog welke vergoeding ambtenaren krijgen, die in mi litaire dienst moeten en bij welke wet dat geregeld is. De voorzitter antwoordt: bij het Ambte narenreglement. Ze krijgen het volle salaris, als ze minstens 11 maanden werkzaam zijn geweest. Dhr. van 't Veer wou de straatvegerij op de Zaterdagmiddagen maar afschaffen. Vroeger is dat ingesteld vanwege de vele koeien, die de straten onhygiënisch maakten, maar dat is tegenwoordig heel wat minder het geval (die nette koeien van tegenwoordig toch I sic) en daarom vindt hij het over bodig, die gemeentewerklieden met de Zater dagmiddag nog in dienst te houden. Die mensen willen toch ook wel eens vrij heb ben. Van de Patate- en ijszaken komt er meer rommel en dan zou men 's avonds ook nog moeten vegen. De voorzitter heeft er geen bezwaar tegen, dat die Zaterdagmiddagdienst wordt afge schaft. Er zal volgende week weer een ver gadering zijn, dus kan het er nu wel bij ge laten worden. Daarom sluiting. Zonder toestemming van Ged. Staten kan er niet veel meer gebeuren, nu de begrotingsposten op, of overschreden zijn. Desondanks bestaan er nog verschillende plannen. Leest U maar De voltallige Poortvlietse gemeenteraad onder leiding van burgemeester W. J. van Doorn kwam Vrijdagavond 29 Aug. in openbare vergadering bijeen. In zijn welkomstwoord wijst de voorzitter er op zo gelukkig te zijn geweest reeds nu met zijn gezin in Poortvliet te wonen en zij nu dus ook als inwoners zijn ingeschre ven. Het heeft spreker bijzonder getroffen dat het een Raadslid was, die daartoe de grootste stoot gaf. Door deze medewerking zal hij met nog meer ambitie zijn werk kun nen doen. „Ik dank U allen zeer", zo besloot de voorzitter zijn openingswoord. Na voor lezing worden de notulen onveranderd vast gesteld. Overeenkomstig 't advies van Ged. Sta ten krijgt de 1ste ambtenaar de toelagen over het maximum salaris. De voorzitter zegt, dat hij het verkeers probleem nabij het plandsoen heeft bekeken en dat het erg bezwaarlijk is gebleken dat te verleggen, zonder dat een aantrekkelijk stukje van het dorp geheel verloren gaat. Hij is echter ook overtuigd van de ver schillende gevaren die er aan het verkeer in het dorp, zo bijv. ook in de Stoofstraat, zijn verbonden. Daarom zou hij willen be ginnen met waarschuwingsborden aan te brengen. Kosten 20.Er is geen bezwaar tegen. Daarna stellen B. en W. voor een geld lening aan te gaan ten behoeve van de woningbouw, groot 11.000 met de N.V. Bank van Ned. Gemeenten, welke lening kan worden aangegaan uit het fonds woningbouwleningen zonder voorkeur. Ged. Staten, adviseert dit in verband met moge lijke, komende woningbouw te doen, daar het straks misschien moeilijk zal zijn op dezelfde voorwaarden geld te krijgen. Dhr. de Graaf vraagt of men dat geld toch kan gebruiken en het niet te lang on rendabel zal moeten uitstaan, eer het voor de woningbouw kan worden gebruikt. Hoewel de voorzitter in deze niet kan garanderen, wijst hij er op, dat er gefluisterd wordt, dat October de bouwstop afloopt, zodat het naar zijn mening zeker geen jaar zal duren of de lening kan goed gebruikt worden. Allen zijn er voor deze lening aan te gaan. Door verschillende hogere uitgaven keurt de Raad evenzovele begrotingswijzigingen goed. Jammer vindt de voorzitter het, dat de gemeente met het nog geblokkeerde be drag ad 4600.niets kan doen. Inzake de bouwgrond van de nieuwe woningen (met straat) wordt vanuit Middel burg opgemerkt, dat per m2 8.12 kan wor den gevraagd, waarbij dan alles is inbe grepen. Na overleg met Middelburg zou men 6.50 per m2 kunnen vragen en het totale onrendabele bedrag in dit woningbouwplan zou dan op 3421,komen, dus voor rekening der gemeente. Hierover wordt van gedachten gewisseld en erkend, dat het niet zonder onrendabel bedrag zal gaan, of het zou de huurders of eigenaren van woningen daar te veel kosten. Men besluit voorgaande aan de Ged. Staten voor te stellen. Vastgesteld worden de pensioengrond slagen van burgemeester en ambtenaar ter secretarie. Allen zijn voor toekenning van de interim regeling ziektekosten, die een tegemoet koming aan gem. personeel mogelijk maakt bij ziekte van 1.9 van de bezoldiging of max 60.voor gehuwden en 30.voor ongehuwden. De regeling is overigens gelijk luidend als voorgaande jaren. De Woning-adviescommissie, die aldus de voorzitter, in alle opzichten voldoet, treedt per 1 October af. Herbenoeming is mogelijk en dit geschiedt met algemene stemmen. OM EEN LICHTPUNT Er is een verzoek gedaan door de be woners van de Hogeweg een straatje waar een 12 gezinnen wonen om daar een straatlichtpunt aan te brengen. Ze heb ben daar veel ongemak van het donker, wat dikwijls zelfs gevaarlijk genoemd kan wor den. De voorzitter merkt op, dit verzoek te hebben besproken met dhr. Leenhouts omdat het de bedoeling van de bewoners was slechts een noodlichtpunt te krijgen door aanbrengen van een verbinding aan een woning. De P.Z.E.M. heeft daartegen echter bezwaar. De voorzitter zegt het toch wel van belang te achten, dat er daar verlichting komt. Hij heeft de moeilijkheden zelf kun nen nagaan en het is geen overbodige luxe. Daarom heeft hij dhr. Leenhouts ook ge vraagd wat het zou kosten, zoals de be woners het voorstellen. Er moet dan een meter en klok in een van de huizen komen, wat op 9.50 per jaar komt. Daarbij komt dan stroomverbruik. Wanneer er een licht mast wordt geplaatst kost dat de gemeente met aanleg kabel 300,Stroomkosten bij een 60 watt lamp ongeveer 18.80 per jaar. Raadslid Krijger vindt het erg, dat men zoveel kosten moet maken, wanneer het met een lamp aan het huis zoveel goedkoper kan. Dhr. v. Houdt zegt dat er in de Tolweg ook de normale straatverlichting is aange bracht en dat het toch wel het beste is, als men het doet volgens het voorstel van de P.Z.E.M. Daarmee stemmen allen in. Het verschuldigde bedrag zal dan ineens aan de P.Z.E.M. worden betaald en niet, zoals ook mogelijk is, in gedeelten. Een en ander be houdens goedkeuring Ged. Staten. De P.Z.E.M. heeft ook voorgesteld in de richting Paasdijk een voedingsader aan te brengen, dat 5,kost. Waar men daar nu werk heeft is het goedkoper dit thans te doen, dan wanneer het straks apart moet gebeuren. Men gaat ook hiermee accoord. DE WENS VAN DE MIDDENSTAND Door de plaatselijke winkeliers was deze week een bijeenkomst gehouden en naar aanleiding daarvan ligt er thans een ver zoek bij de raad betreffende de winkel sluiting i.v.m. de nieuwe winkelsluitingswet. De voorzitter ligt deze nieuwe wet toe, wijst daarbij op de algemene hoofdregel, die zegt, dat de winkels 's avond 6 uur gesloten moeten zijn (ingang 1 October) en op de mogelijkheden van een en ander ont heffing te vragen. Zo hebben dan nu de plaatselijke winkeliers het volgende gevraagd a. elke werkdag langer te mogen open zijn dan 18.00, nl. tot 19.00 en Zaterdags tot 20.00 (8 uur). b. Wanneer er alleen op een andere avond dan Zaterdagavond een koopavond toegestaan is, stellen de plaatselijke winke liers daar geen prijs op, evenmin op een vrije middag- of vacantiesluiting. c. Wel geven ze de wens te kennen op de feestdagen, waarbij dat niet officieel ge regeld is (Kerst- en Oudejaar is dat wel het geval) de winkels langer open te mogen hebben, dus voor Pasen en Pinksteren en hiertoe gebruik te maken van de 21 uit- zonderingsdagen, die ook de huidige winkel sluitingswet kent. De voorzitter zegt, dat het langer open zijn dan in de hoofdregel is vastgesteld bij de Kroon moet worden aangevraagd, na goedkeuring gemeenteraad en advies Kamer v. Koophandel. Hij zou dit verzoek kunnen motiveren met het feit, dat ter plaatse ook vele vrouwen landwerk doen en het dus moeilijk is de benodigdheden voor 6 uur in te kopen. Voorgesteld wordt dan ook het goed te keuren zoals is aangevraagd door de pl. winkeliers en dit verzoek verder door te sturen. Dhr. v. Ast merkt op, dat het bijna niet anders kan op het platteland dan afwijken van de gestelde regel. Allen zijn er voor het verzoek in te willigen. Daarnaast is er nog een aanvrage van kapper Niemantsverdriet die voor zijn kap- persbedrijf graag een afzonderlijke regeling zou zien, nl. tot 9 uur en Vrijdags zelfs tot 10 uur 's avonds open te mogen zijn. De voorzitter dacht dat het tot 8 uur lang ge noeg zou zijn. Dhr. v. Ast vindt dit niet. Het is niet te vroeg te 9 uur. Er is maar 1 kapper in deze gemeente en dat maakt een vroegere sluiting zeer bezwaarlijk. Alles gaat er 's avonds heen en als hij dan om 8 uur zou moeten sluiten, zouden vele klanten onver richter zake moeten vertrekken. De voorzitter zegt, dat het hem goed is, wanneer de aanvrage wordt ingewilligd, waartoe dan ook wordt besloten. Verder zijn er nog wat individuele aan vragen betreffende de winkelsluiting, die echter door het voornoemde collectief besluit zijn ondervangen en voor kennisgeving wor den aangenomen. Van de Min. v. Volksgezondheid een schrijven, waarin het probleem van de Blin denzorg onder de aandacht wordt gebracht en geattendeerd wordt op de mogelijkheid tot verlening van subsidie. Waar dit echter meer voor plaatselijke gevallen is en deze er in feite niet zijn, wordt het stuk voor kennisgeving aangenomen. De N.V. Brabantse Destructor dankt na beëindiging van haar dienst op het eiland Tholen voor 't in haar gestelde vertrouwen. De Vereniging van Ned. Gemeenten deelt mede, dat de contributie voor 1953 met 25 moet worden verhoogd. Men zal het moeten accepteren. Een kleine meevaller is, dat de huurver hoging ook geldt voor het kantoor van de districtsopzichter, die in het gemeentehuis zetelt. Dit komt dus ten goede aan de gemeente. Door het Min. v. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wordt meegedeeld dat de vergoeding per leerling voor de Chr. school op haar verzoek is vastgesteld op 25. per leerling. Hiertegen kan de Raad wel in beroep gaan, maar niemand voelt daar voor. Het schoolbestuur heeft zich tot de Minister gewend, nadat de gemeente de vergoeding op 21.93 had gesteld. Er is een rapport van de districtsopzichter inzake onderhoudswerken van de openbare lag. school. Als er van de begrote post ad 1000,nog iets is overgebleven, zou het gymlokaal nog wel moeten worden opge knapt, zoals het plafond, schilderen, betere verlichting; totale onkosten geraamd op 900.B. 6 W. stellen voor deze post

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 1