Plaatselijk Nieuws Vogelvrij WEK DE GAL IN UW LEVER OP ODD. ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET TUTti -» <rJL Krabben en peuteren jnL!UI.ILCS. maakt de kwaal steeds ïlÜ'fcfiSjUfi! erger. De helder vloeibare m.i.(tcïjtsicj d.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. uit de Drents-Friese Grensstreek Dokter R. C. Renes, Oud-Vosse- meer, tel. 19. Dokter H. Menger te St. Filips- land, tel. 20. FEEST OP 30 AUGUSTUS In een circulaire aan de ingeze tenen maakt de Thoolse Oranje vereniging bekend dat het in de be doeling ligt -op 30 Augustus een feest te organiseren. Hierbij wordt opgemerkt, dat het vroeger de ge woonte was jaarlijks een Oranje feest te houden op de verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina. Waar echter de nieuwe Koningin in een minder gunstig jaargetijde op 30 April verjaart besloot deze vereniging, zoals dat ook door vele anderen in het land gebeurt op 30 Augustus een festiviteit te orga niseren. Een voorlopig programma is op gemaakt. Om 9 uur wordt het feest aangekondigd door herauten te paard plus tamboers. Om half tien beginnen kinderspelen op het speel terrein, zoals 60 en 80 m hardlopen, 4 x 60 m estafette, hoog- en ver springen. Voor jongens van 11 tot en met 14 jaar 80 en 100 m hard lopen, 300 m harlopen, 4 x 80 m estafette en eveneens hoog- en ver springen. Daarna zwemwedstrijden. Om 2 uur komen de ouderen aan de beurt. Voor hen een wedstrijd op de fiets met hindernissen, idem met motoren, touwtrekken, appel happen en zwèmwedstrijden. Om 7 uur de ronde van Tholen op gewone fietsen. Tevens wordt er in die circulaire een beroep gedaan op de niet-leden zich als zodanig op te geven. GESLAAGD Te Utrecht slaagde bij het vijf daags examen de heer L. G. En gelvaart alhier voor Gezel-Schilder. De heer Joh. van Luijk, oud-Tho- lenaar, thans leraar aan de Nijver heidsschool te Katwijk slaagde te 's Gravenhage voor de akte N.B. (timmerman). IN HET KAMP Onder leiding van de heer J. van Elsacker bracht een groep jongens van de C.J.M.V. een vacantieweek door in een kamp op de Leusder- heide. HET TWEEDE GEDEELTE Vrijdag 29 Augustus zal te Mid delburg het tweede gedeelte van de Thoolse rondweg worden aanbe steed. Dat is het stuk van de Sin gel naar de Postweg. De werk zaamheden voor het eerste gedeelte aanleg rondweg vorderen goed. De uitgegraven stukken worden reeds voorzien met slakken van ijzererts en gebroken macadam voor verhar ding. Een grote wals zorgt voor het pletten en gelijkmaken. HANDEN TEKORT Hoewel de aanyoer en verzending van mosselen minder was dan vo rige week, dit in verband met de U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. mindere afname door Frankrijk, komt men in de pellerij en inmakerij handen te kort. De vraag is nog steeds goed en de kwaliteit prima. De aanvoer van Thoolse bot was vorige week goed, die van de an dere vissoorten vrij gering. DE WINKELSLUITING Zoals bekend treedt met ingang van 1 October a.s. de nieuwe win kelsluitingswet in werking. In het algemeen is hierbij bepaald, dat de winkels 's avonds om 6 uur geslo ten moeten zijn, terwijl een moge lijkheid voor zgn. koopavond en vrije middag is opengelaten. De wet verleent B. en W. c.q. de gemeen teraad de bevoegdheid hierop be paalde uitzonderingen te verlenen. In verband hiermede werd Woensdagavond jl. alhier een ver gadering van de Winkeliersvereni ging gehouden, waar de winkel sluiting behandeld werd. Na over leg werd besloten aan B. en W. te verzoeken op Zaterdagavond tot 7 uur de winkel open te mogen houden, terwijl men zich voor het overige aan de 6 uur sluiting wil houden met uitzondering van de Vrijdagavond. Deze zou men graag zien ingevoerd als de zgn. „koop avond" waardoor de winkels dan tot 10 uur geopend mogen zijn. Wat betreft de vrije middag waarbij de winkels na 1 uur ge sloten zijn werd uiteindelijk, na uitvoerige, niet bepaald eensgezinde discussie besloten, dat dit voor ver schillende branches apart zal wor den aangevraagd. Waar men het over de eerste punten over het algemeen eens was, mag men verwachten, dat B. en W. hiertegenover een welwillende hou ding aannemen. WEDVLUCHTEN De P.D.V. „Trouwe Duif" te Tholen hield met oude duiven een wedvlucht van Libourne, een af stand van 807 km. In concours wa ren 40 duiven die met Z.W. wind te 6 uur werden gelost. De eerste duif arriveerde des Vrijdagsavonds te 18.25.18 uur en de laatste duif des Zaterdags te 6.45.39 uur. De snelheid van de eerste duif bedroeg 1083 meter per minuut. De eerste 5 duiven kwamen Vrijdags nog thuis en de andere des Zaterdags. De uit slag is als volgt: D. Jansen 13 6; Joh. Baaij 2 7; L. Laban 4; L. M. de Heer 5 8; Joh. Deurloo 9 10. Des Zaterdags werd er nog een wedvlucht gemaakt van Gembloux met jonge duiven. In concours wa ren 192 duiven die te 13 uur werden gelost. Met Z.O. wind vloog de snelste duif deze 112 km in 1 uur 13 min. en 59 sec., de snelheid van deze duif was dus 1517 meter per minuut. De laatste duif kwam bin nen te 14.23.24 uur. De prijzen wer den behaald door: C. Soomers 1 7 8; Joh. Deurloo 2 6 14 35 38; A. v. d. Berge 3 11 24 44; Joh. Baaij 4 9 22 26; A. Wa- gemaker 5; M. Nijs 10 13 21 33; L. Laban 12 18 25 27 36 42; D. Burgers 15; A. de Jonge 16; K. v. Poepelen 17 34 40; G. Soomers 19 20 29 31; M. Tazelaar 23 37 48; L. M. de Heer 28 45; D. Jansen 30; M. Moeliker 32 43 47; R. de Groot 39; L. Soomers 41 en Ph. Steketee 46. BURGERLIJKE STAND Huwelijken: 7 Aug.: Gerard Bolier, 27 jaar en Jannetje J. van Driel, 24 jaar. KAPPERS OP REIS De kappers van het eiland Tho len maakten met nog enkele andere passagiers een reis naar Volendam en Marken. Het was een gezellige collegiale dag. GESLAAGD Bij het te 's-Gravenhage gehou den examen voor het onderdeel boekhouden en handelsrekenen van het 1ste gedeelte van het diploma gemeente-financiën slaagde dhr. M. A. v. Poortvliet, alhier. MOEDERCURSUS Het ligt in de bedoeling van het Groene Kruisbestuur om a.s. win ter weer een Moeder- en Kleuter cursus te laten geven. Zeer waar schijnlijk wordt weer les gegeven door zuster Fuykschot. DE ORANJEVERENIGING IN LIQUIDATIE In de zaal van dhr. F. Rijnberg werd Woensdagavond jl. een algemene leden vergadering gehouden van dé Oranjevereni ging „Prinses Juliana". Het bestuur plus ne gen leden waren aanwezig. De voorzitter, dhr. C. J. C. Boot uit in zijn openingswoord zijn spijt over de geringe opkomst, temeer nu er belangrijke punten op de agenda staan. Hij geeft vervolgens een financieel overzicht over de laatste jaren, na te heb ben meegedeeld dat het financieel beleid is gecontroleerd door een tweetal leden. Uit dat overzicht bleek, dat er momenteel nog een batig saldo is van 1244,81, dit in hoofdzaak dank zij de gehouden bazar. De aanwezigen keuren de rekening goed. Aan de orde komt dan het belangrijkste punt: verkiezing bestuursleden. De voorzit ter zegt dat het huidige bestuur gemeend heeft als zodanig te moeten bedanken, de een om gezondheidsredenen, een ander van wege zijn drukke werkzaamheden of omdat men het nu liever in jongere handen over geeft. Hij voegt hieraan toe, dat de mees ten denken, dat het leuk is zitting te heb ben in een Oranjecomité, maar men ver geet dan, dat het veel werk mee brengt, wanneer festiviteiten te organiseren zijn. Het punt van een nieuw bestuur komt niet tot de gewenste oplossing. De uit de negen leden gekozen nieuwe bestuursleden bedanken achtereenvolgens allen voor die functie, terwijl bovendien uit het aantal blanco stemmen blijkt, dat er geen keuze gedaan kan worden. Wat nu te doen, zegt de voorzitter. Een lid voert nog aan om nog een feest te organiseren en dan basta. Het blijkt zo vervolgt die spreker, dat er geen animo meer is om hier iets op touw te zetten. De jeugd trekt liever naar andere gemeen ten, omdat ze al in de gaten hebben, dat het hier toch niets meer wordt. Volgens hem is er maar een oplossing in deze ge meente: een paar dagen kermis of hoe men dat noemen wil en daarmee af. Van Oranjefeesten organiseren komt toch prac- tisch niets. Men moet er veel geld voor hebben en wat kan dan nog geboden wor den. Hij stelt dus maar voor de zaak met het te houden feest als afgedaan te be schouwen. De voorzitter zegt, dat het bestuur ook geen andere weg ziet, nu het niet tot een nieuw bestuur is kunnen komen. Men zou dan in September nog een feest organiseren. Een ander lid verklaart zich hiertegen en zegt lid te zijn geworden van deze ver eniging, opdat bij voorkomende gebeurtenis sen de mogelijkheid er is daaraan een fees telijk karakter te geven, maar niet om nu maar een feest te organiseren, omdat de zaak geliquideerd wordt. Mogelijk is er het eerste halfjaar 1953 al zo'n aanleiding. Dhr. Boot zegt dat ook hij dit wel kan overnemen, mits er dan maar een comité is, dat zich daarmee wil belasten. Dat kan de voorsteller ook niet garanderen. Het eerste voorstel om in September een feest te organiseren wordt dan in stemming gebracht en met bijna algemene stemmen aangenomen. Het bestuur krijgt volledige machtiging dit naar eigen goeddunken op touw te zetten. Aangevoerd wordt ook nog, dat de liquidatie het meest betreurenswaar dig is voor de Ouden van Dagen. Op een vréag of er voor die categorie dit jaar nog iets komt, antwoordt de voor zitter, dat het bestuur er niet veel meer voor voelde, gezien de geringe animo van vorig jaar. Een deelnemer aan de tocht was echter zo enthousiast, dat hij zijn an dere bejaarde dorpsgenoten heeft bezocht en nu blijkt dat er 34 personen aan een eventuele reis zullen deelnemen. Het bestuur meent, dat het nu maar door moet gaan, waarmee de vergadering het eens is. Beslo ten wordt dat de Oranjevereniging een eventueel tekort uit de kas zal bijpassen. De voorzitter zegt, dat dan weer een be roep zal gedaan moeten worden op de auto bezitters. Daarna sluiting. NAAR KAATSHEUVEL Nader hebben we vernomen, dat het in de bedoeling ligt op 10 September a.s. een tocht te maken met bejaarde personen uit deze gemeente. Het doel is Kaatsheuvel (N.-Br.) en omgeving. HISTORISCHE OPTOCHT Betreffende het te organiseren feest, waartoe op de ledenvergadering van de Oranjevereniging werd besloten, is ons later bekend geworden, dat als datum 11 Sept. is bepaald. Het hoofdpunt van het overigens nog niet geheel vastgesteld programma zou zijn 't organiseren van 'n historische optocht, waarbij over een lang tijdperk uit de vader landse geschiedenis prominente figuren zul len worden voorgesteld. Nadere gegevens hieromtrent ontbreken nog. NAAR HUIS Door snelle genezing van de op gelopen verwondingen is het niet nodig, dat de verongelukte gemeen te-ontvanger Van Dijke, die in Til burg werd opgenomen, eerst nog naar Bergen op Zoom wordt ver voerd. Hij kan deze week thuis wor den verwacht. We delen dit mede op verzoek in verband met de door de Ontvanger beheerde gemeente en bankzaken. EEN MOOI INITIATIEF HAD SUCCES Door dokter H. Zoeteman alhier werd kortgeleden het initiatief ge nomen om tot aanschaffing van een bestralingsapparaat te geraken, zulks ter bestrijding van rheuma- tiek e.d. Door middel van een huis- aan-huis-circulaire werden de inwo ners voorgesteld 2.50 per gezin te betalen, waardoor het mogelijk zou zijn een bestralingsapparaat aan te schaffen. Het initiatief werd met groot suc ces bekroond. Vrijwel de gehele be volking was bereid de gevraagde bijdrage te verlenen, zodat onge veer 1100,:bijeen kon worden gebracht. Alle lof voor de initiatiefnemer en de spontane houding van de in gezetenen. In de toekomst zal het mogelijk zijn tegen een zeer geringe vergoe ding (voor onderhoudskosten e.d.) van het apparaat gebruik te maken. Voor het beheer en onderhoud van het apparaat zal een geëigende vorm worden gezocht. Het gemeentebestuur verleende bij de verwezenlijking van het ini tiatief zijn medewerking. IN LUXEMBURG Met een 80-tal cursisten en oud cursisten maakte dhr. Koetsdijk een 2-daagse reis naar het Groothertog dom Luxemburg. Het gemeentebe stuur van Echternach had voor lo gies gezorgd. En zij had dit voor beeldig gedaan. Mooie slaapzalen, heerlijke bedden, vaste wastafels, zelfs douchecellen Na een Vrijdag waarop het gezelschap niet uitge keken kon komen aan het prachtige berglandschap, werd dan ook heer lijk gerust. Zaterdagmorgen om half 7 vertrokken de jongelui weer in de 2 grote touringcars. Nu werd door het wondermooie Süre- en Moezel dal gereden. Velen zullen toen voor het eerst van hun leven de wijngaar den hebben gezien op de glooiende bergen. Ook Esch le Trou zal wel nooit vergeten worden. Door een tunnel werd het dal bereikt waarin het plaatsje lag en van alle kanten rezen de bergen honderden meters omhoog. Twee dagen van intens natuurgenot, verhoogd door mooi zomerweer. „We vinden maar één ding jammer", zeiden de jongelui, „en dat is dat we weer naar huis moeten". Geen wonder dat er nu al weer gehoopt wordt op de tocht voor volgend jaar. Dezelfde reis werd gemaakt met gehuwden en oudere personen. Ook hier werd volop genoten. Allen wa ren het er dan ook over eens: het volgend jaar weer, maar dan 3 da gen SCHIP MET VLAS IN BRAND Maandagmiddag brak er brand uit op de 101 ton metende tjalk van schipper Haai- ma uit Groningen. Het schip was met een lading vlas van Haastrecht naar Kortrijk in België onderweg. Het gebeurde bij de zgn. witte Tonnen op de Oosterschelde in de buurt van deze gemeente. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de schipper en zijn 18-jarige dochter het vaartuig ijlings moesten verlaten, zonder dat ze nog tijd kregen iets mee te nemen. Alle bezittingen kwamen dan ook in de vlammen om. Schip per en dochter begaven zich in de roeiboot en werden opgepikt door het motorschip „Henja". Het bergingsvaartuig „Assistent II" van Johan v. d. Ënde's Bergingsbedrijf te Dordrecht, dat op weg was van Dordt naar Hansweert passeerde even na het uit breken van de brand en begon direct met het blussingswerk. Later werd ze hierbij nog geassisteerd door de „Walrus" van v. d. Taks Bergingsbedrijf. Inmiddels was ook het rijkspolitievaartuig R.P. 4 ter plaatse. Zodra mogelijk werd een verbinding met het brandend vaartuig tot stand gebracht en op een zandbank bij Ouwerkerk aan de grond gezet. De „Johanna" brandde even wel geheel uit. Het schip was eigendom van A. Bos uit Vlagtwedde. Behalve de bezit tingen van schipper Haaima was de zaak verzekerd. SNEL PARAAT Terwijl de transportcolonne van het Rode Kruis onder leiding van dhr. Treur niet op St. Annaland aan het oefenen was, werd vanuit Stavenisse gebeld, dat er een massa-ongeval had plaats gehad door een autobotsing in de bocht bij de Ned. Herv. Kerk alhier. Er waren vier slachtoffers. Vlot waren Treurniet en zijn mannen aan wezig en in 15 minuten waren de patiënten voor vervoer gereed. Verder was er nog een geval van kolendampvergiftiging in de Sparwinkel van Priem. Ook hier werd suc cesvol ingegrepen. Intussen was dit alles slechts (gelukkig) oefening, maar het ging om een snel ingrijpen. En als zodanig is deze oefening zeker geslaagd. WERKLOOSHEIDSWET Over dit onderwerp spreekt a.s. Maan dag dhr. J. Lukaart, vertegenwoordiger van de Alg. Ned. Landarb. Bond in hotel Goe- degebuure, waarna leden en niet leden kun nen komen luisteren. DE BOOT ZINKT Deze uitroep klonk Maandagmiddag door het dorp. Het bleek dat de modderbak van de gemeente wat te zwaar geladen was en zonk. Een paar kanovaarders brachten het gereedschap, dat op de bak lag, in veilig heid. BURGERLIJKE STAND over de maand Juli 1952 Geboren: 5 Juli: Jannetje Pieternella, dochter van Cornelis Priem en Pieternella Adriana Hage. 8 Juli: Martinus, zoon van Boudewijn Martinus Suurland en Pieternella Andrina Geluk. 9 Juli: Adriana Jacomina, dochter van Martinus Jan Moerland en Jacoba Gebraad. 16 Juli: Johanna Elizabeth, dochter van Jacobus Marinus Klippel en Pieternella Maria Smits. 31 Juli: Leendert, zoon van Leendert Potappel en Sara Willemina Boogert. Huw.-aangiften: Geen. Huwelijken: 3 Juli: Jan Wesdorp, 30 jaar, wonende te Amsterdam en Helena Quist, 30 jaar, wo nende alhier. 15 Juli: Marinus Pieter Priem, 22 jaar en Neeltje Cornelia Potappel, 23 jaar, beiden wonende alhier. Overlijden: 7 Juli: Karei Goedegebuure, 56 jaar, echt genoot van Pieternella van Oeveren. 11 Juli: Pieter Bastiaanse, 70 jaar, echt genoot van Adriana Bastiana Dooge. 10 Juli: Machiel Potappel, 33 jaar, on gehuwd. 27 Juli: Izaak van Oeveren, 81 jaar, echt genoot van Paulina Klippel. Loop der Bevolking Ingekomen personen: 30 Juli: Leendert van Haaften en echtge note van St. Maartensdijk. Vertrokken personen: 8 Juli: Helena Maria Wesdorp-Quist n. Amsterdam. 9 Juli: Pieter Gerardus v. d. Berg en ge zin naar Saskatchewan (Can.). BURGERLIJKE STAND over de maand Juli 1952 Geboorten: 10 Juli: Cornelis Jacob, zoon van Jacob Adriaan Priem en Pieternella Geuze. 17 Juli: Lena Johanna, dochter van Hen drik o. d. Brouw en Barbera van der Jagt. 24 Juli: Jozina Maria, dochter van Ma rinus Koopman en Jannij Witte. Huwelijksaangiften: 11 Juli: Marinus Jacobus Bogers, 17 jaar, wonende te Geldrop en Izabella Beeke, 22 jaar, wonende te St. Maartensdijk Z. 17 Juli: Derk Bonsema, 26 jaar, wonende te Delft en Adriana Catharina Zwagema- ker, 28 jaar, wonende te St. Maartensdijk Z. 28 Juli: Izaak Riedijk, 21 jaar en Geertje Johanna Bos, 20 jaar, beide wonende te St. Maartensdijk Z. Huwelijken: 10 Juli: Marchinus Prak, 28 jaar, wonende te Utrecht en Dingena Pieternella Schot, 23 jaar, wonende te St. Maartensdijk Z. 17 Juli: Cornelis Jan Adriaanse, 29 jaar, wonende te Noordgouwe en Antoinette Maatje v. d. Werf, 21 jaar, wonende te St. Maartensdijk Z. 31 Juli: Marinus Jacobus Bogers, 18 jaar, wonende te Eindhoven en Izabella Beeke, 22 jaar, wonende te St. Maartensdijk Z. Overlijden: 7 Juli: Karei Goedegebuure, 56 jaar, wo nende te Stavenisse, echtgenoot van Pieter nella van Oeveren. 10 Juli te Utrecht: Dr. J. Tazelaar, 71 jaar, wonende te St. Maartensdijk Z., echt genoot van Eva Johanna Jacomina v. d. Bel. GESLAAGD Op het te Amsterdam gehouden examen voor smidsbedrijven slaagde voor alle vak ken onze dorpsgenoot A. Duine Az. alhier. Te Rotterdam slaagde voor de akte Hand werken L. O. Mej. To van As. WEDVLUCHT GEMBLOUX Afstand 116 km. Los 13 uur. le duif 14.21.48. Laatste duif 14.33.20. Jonge duiven: G. M. Larooy 1 7 8 17 24 26. Iz. A. Hage Pvl. 2 6 27. J. Beve lander 3 14 21 22; J. Hage Pvl. 4 18 25; J. Krijger Pvl. 5 13 15 16; P. v. Driel St. M'dijk 9; G. de Jonge Pvl. 10; A. de Koek Pvl. 11 19 23; M. K. Speyer Pvl. 12; J. v. Dijke Pvl. 20. Oude duiven, le duif 14.18.13. Laatste 14.22.52. I. A. Hage Pvl. 1 5; M. K. Speyer 2 7; G. de Jonge Pvl. 3; H. Jansen Pvl. 4. P. v. Driel St. M'dijk 6 8. BURGERLIJKE STAND over de maand Juli 1952 Geboren: Johannis Nicolaas, zoon van J. N. Oude- slijus en P. J. Pleune. Janke Marijke, dochter van Jac. Muller en C. Jansens. Marinus, zoon van J. M. Poot en J. Jagt. Willem, zoon van J. Vroegop en L. T. Fase. Huwelijks-aangiften: Jacob Vroegop, 30 jaar en Elizabeth P. Jansens, 23 jaar. Cornelis v. d. Have, 26 jaar en Adriana D. Slotboom, 26 jaar. Karei Menheere, 24 jaar en Elizabeth A. Potappel, 22 jaar. Huwelijken: Jacob Vroegop, 30 jaar en Elizabeth P. Jansens, 23 jaar. Karei Menheere, 24 jaar en Elizabeth A. Potappel, 22 jaar. Overlijden: Davida A. Bijl, 74 jaar, echtgenote van Zeger van de Velde. LOOP DER BEVOLKING over de maand Juli 1952 Ingekomen: Maria Kleppe-Schot van Tholen. Abraham Kleppe van Poortvliet. Adriana D. v. d. Have-Slotboom v. Eethen. Karei Menheere van St. Maartensdijk. Vertrokken: Jacob van der Jagt naar Goes. NEGEN EN NEGENTIG JAAR Op 13 Augustus jl. werd onze oudste inwoonster Helena Grijs (Wed. W. Kop- penhol) wonende te Strijenham 99 jaar. Zij mag zich nog in een goede gezondheid verheugen. Alleen haar ogen zijn zo ach teruitgegaan, dat ze niet meer kan zien. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN door H. VAN NORG (31) De adjudant begaf zich direct naar de hoeve, waar de betaalmeester verblijf hield. Hij vond deze in ge zelschap van een paar onderofficieren. De mannen wisten niet, wat ze zagen, toen een der vermisten on verwachts het vertrek kwam binnenstappen. Ze vroe gen, of de kapitein ook weer terug was. De man schudde van neen, sprak geen woord en reikte met een nors gezicht de betaalmeester het stuk van de kapitein over. De man, die de geldbuidel van de troep beheerde, begon onder het lezen te tieren en te vloeken en raasde nog, toen hij het stuk geheel had gelezen. Met een opgewonden gezicht begon hij daarop door de kamer te benen. Hij liet de kwartiermaker, de administrateur en de anderen van enige rang roepen. „Hel en duivels, die kerels eisen onze hele krijgskas op," richtte hij zich tot de adjudant. „De soldij van maanden. Hoe kunnen we onze mannen dan nog be talen „Het leven van onze kapitein hangt er van af," zei de adjudant somber. „Is dat de man, die het geld moet ontvangen vroeg de betaalmeester, op Folkert wijzende. De ander knikte. De kwartiermaker en de andere gegradueerden ver schenen. De betaalmeester las nu het schrijven van de kapitein voor. „Hebt ge voldoende geld werd er gevraagd. „Ternauwernood... Breng die man op een andere plaats, terwijl wij beraadslagen," beval de man van de schatkist, op Folkert wijzende. Deze werd nu buiten het vertrek geleid. Bijna een half uur beraadslaagden de mannen. Aller lei plannen werden geopperd, maar moesten bij nadere overwegingen weer worden prijsgegeven. Men begreep, dat men bij alles, wat men ging ondernemen, het leven van de kapitein op spel zette. Vooral de oude admi nistrateur sprak verstandige en kalmerende woorden. Ten slotte kwam men tot de slotsom, dat het 't beste zou zijn, de struikrover, die het geld ontving, na te gaan, als hij terugkeerde, om gewaar te worden, waar de kerels zich schuil hielden. Zodra de kapitein weer vrij was, kon men dan het roversnest uitroeien en het geld mogelijk weer terughalen. De meeste krijgers vertrokken weer; slechts een tweetal bleef achter bij de betaalmeester. In een slecht humeur telde deze het gevraagde geld in zilverstukken op de tafel uit. Toen hij daarmee klaar was, telde hij het bedrag nog eens over. „Welk een kapitaalmompelde hij. Folkert werd nu weer in het vertrek geroepen. „Daar ligt het geld en daar een linnen zak, waarin ge het kunt bergen." De jonge scheper nam de zak op en beproefde de sterkte ervan. Toen ging hij zeer langzaam en zorg vuldig het geld tellen. „Kerel, schiet toch op!" zei de betaalmeester onge duldig. „Ik heb de tijd. Voor het donker is, ga ik toch niet weg," antwoordde de schaapherder op ijzige toon. De betaalmeester beet zich op de lip. „Ge moet binnen vier en twintig uur terug zijn, denk daaraan „O, dat red ik wel. Maar val me nu niet telkens in de rede, want anders raak ik met het tellen in de war." En Folkert begon weer kalm van voren af aan te tellen. Toen hij ermee gereed was, deed hij het nog eens over. Nu scheen hij eindelijk overtuigd te zijn, dat de som klopte en begon hij met treiterende langzaamheid de zilverstukken in de zak te schuiven. Vol gramschap zagen de krijgslieden hierbij toe. Fol kert knoopte de zak met een stevig eind touw vast, slingerde deze over de schouder en vertrok met een vriendelijk „Goede middag, heren". Het antwoord daar op was een onverstoorbaar gegrom. De jonge scheper wandelde met zijn zware zilverlast over de schouders kalm naar een kroeg. Hij was van plan hier te blijven vertoeven tot de duisternis flink was ingevallen. Hij zat zich hier enkele ureen te ver velen en dronk zeer matig een paar glazen bier. De waard uit het kroegje was uit angst weinig spraak zaam, toen de scheper informaties over de soldaten wilde hebben. Toen het naar zijn mening voldoende donker was geworden, vertrok de schaapherder met zijn buit. Hij hield een eind de weg naar Langeloo en verdween toen naar links in de struiken. Op een open plek met hoge heide begroeid liet hij zich na enige tijd vallen en kroop onder de struikheide. Hier bleef hij enige minuten doodstil liggen. Spoedig hoorde hij takken kraken. Een paar gestalten waren daarop vaag te onderscheiden. Hij hoorde een der mannen zeggen: „Ik heb er ge noeg van en ga niet verder." De man bleef staan. Een ander sprak: „Je hebt gelijk. Hoe kun je zo'n kerel volgen bij donker en in zo'n wildernis. De anderen van die bende kunnen hier ook wel ergens zitten en ik wil geen kogel in m'n raap. Als we nog verder gaan, vinden we geen weg meer terug uit deze wildernis." (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 2