WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLAND Juli PSaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht Teleurstellingen voor Prof. Beel in de Eerste Kamer en bij zijn formatiepogingen op de meeste plaatsen te natte maand Wat de zware onweders zo al aanrichtten THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND ZONDAGSDIENST ARTSEN 8e Jaargang No. 39 8 Augustus 1952 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. ƒ1.45 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen De uitbreiding van de Tweede Kamer gaat niet door. Wat niemand had verwacht, gebeurde. Haar oudere collega de Eerste Kamer, verzette zich daartegen. Het is be, grijpelijk, dat daarover nog wel het een en ander te doen zal zijn. Mag de Eerste Kamer beslissen over een wens van de Tweede Kamer Een wens, die zij reeds tweemaal met grote nadruk had uitgespro ken Was het niet zo, dat de Tweede Kamer nog één week voor de debatten aan de overzijde van het Binnenhof de uit breiding had aanvaard met 7615 stem men Men weet, dat hier een wijziging van de grondwet aan de orde was. In de eerste lezing was het voorstel door beide Kamers aangenomen, maar in tweede instantie wist het niet de vereiste tweederde meerderheid in de Senaat te behalen. Iedereen had er al op gerekend, dat de uitbreiding er zou ko men. Niet in het minst de vijftig leden, die de nieuwe plaatsen zouden gaan bezetten. Met 28 stemmen voor en 17 tegen op twee stemmen na de vereiste meerderheid be sliste de Eerste Kamer anders. En alles blijft nu bij het oude. Bij de behandeling in eerste lezing in de Eerste Kamer was reeds duidelijk gebleken, dat men daar grote bezwaren had tegen het amendement Andriessen om het stemmen bij volmacht mogelijk te maken. Een Kamerlid, dat om respectabele redenen buiten het land vertoefde, zou dan zijn stem kunnen uit brengen via een collega. Dit beginsel is in de Eerste Kamer daarom zo fel bestreden, omdat het in strijd is met de persoonlijke verantwoordelijkheid van het Kamerlid. Het moet mogelijk zijn dat hij van mening ver andert, na de verdediging van een Minister te hebben aangehoord. In het systeem van de volmachten is dat niet goed mogelijk. De Tweede Kamer, die geschrokken was van de zware critiek der Senatoren, nam deze kwestie plotseling niet meer zo hoog op. Zij verkoos de uitbreiding boven het amendement. Het werd wel zeker dat er geen wet op de stemoverdracht zou komen. Door het amendement werd nl. alleen maar in de grondwet bepaald, dat het mogelijk zou zijn een dergelijke wet te maken. Ook minister Beel beloofde, niet aan zulk een ontwerp te werken, voordat de staatscom missie, die belast is met de herziening van onze grondwet, zich zou hebben uitgespro ken. De zaak lag dus nogal duidelijk. De milde houding (noodgedwongen der Tweede Kamerleden deed vele Senatoren besluiten om toch voor de uitbreiding te stemmen. Intussen was er ook nog een andere moeilijkheid ontstaan. De v.v.d. die eerst vóór de uitbreiding had gestemd, was nu tegen. Zij vond het onjuist dat de huidige verhouding tussen de beide kamers werd verbroken. Dat is overigens de schuld van de Eerste Kamer zelf. Zij verwierp haar eigen uit breiding. Een verhouding 100 Tweede en 50 Eerste Kamerleden vond de v.v.d.-fractie echter zo ideaal dat zij nu in tweede lezjng tegenstemde. Dit, ondanks de critiek van Minister Beel, dat zulk een verhouding heus niet absoluut moet worden gesteld. Daar naast waren er nog de bekende bezwaren van de c.h.u., die van mening is, dat de kosten 600.000.te hoog zijn en dat de uitbreiding nog niet nodig is omdat het internationale werk nog wel niet zo'n vlucht zal nemen. Al deze bezwaren bij elkaar deden de pogingen van prof. Beel mislukken. Er waren vier tegenstemmers bij de a.r., drie bij de k.v.p., terwijl ook de drie aan wezige leden van de v.v.d., een lid van de p.v.d.a. en de gehele c.h.u.-fractie tegen stemden. Het resultaat is stellig teleurstellend, want naar onze mening is de uitbreiding van de Tweede Kamer zeker geen luxe. Zeker niet voor de kleine en middelgrote partijen. Aan de andere kant was het amendement op de stemoverdracht in strijd met de op vattingen van de grondwet. De desbetref fende wet zou er niet komen, maar daar tegenover staat, dat de grondwet in principe de mogelijkheid toch openliet. De Eerste Kamer heeft een speciale revisie taak. Dat betekent, dat zij staatrechterlijke fouten van de Tweede Kamer moet corrigeren. Stem overdracht vond zij zulk een fout. En uit dien hoofde moet men erkennen dat zij zich van haar taak heeft gekweten. Zou de uit breiding er toch gekomen zijn dan was on getwijfeld de figuur weinig fraai geweest. Daarvoor zijn er door de Tweede Kamer - waarin de grote meerderheid het amende ment persé wilde en de Regering die niet het „onaanvaardbaar" heeft uitgespro ken teveel fouten gemaakt. DE KABINETSFORMATIE Het eerste Kamerdebat was voor prof. Beel teleurstellend. De tweede pijnlijke er varing die hij deze week had te slikken, was het teruggeven van zijn opdracht om „een Kabinet" te vormen. Hij had een listig plan opgesteld. De k.v.p. zou het offer van Economische Zaken brengen ten behoeve van de a.r., die tevens een deel van Sociale Zaken, Maatschappelijke Zorg en Volksgezondheid, zouden beheren. Het over blijvende deel, Arbeid en Sociale Zekerheid, zou in handen blijven van de socialisten, die in ruil voor het Minister-Presidentschap dan Justitie zouden krijgen. De k.v.p., Beel zelf, zou als Premier gaan optreden. Aan de wens van de a.r. om invloed te krijgen op het sociaal economisch beleid was daardoor voldaan. De socialisten hebben echter hun medewerking geweigerd, omdat zij in het schema Beel een verzwakking van hun positie zagen. De tweede poging om een extra-parlementair Kabinet te formeren, dat dan geen binding heeft aan de vier fracties, mislukte eveneens. De socialisten vonden daardoor hun positie nog meer verzwakt. De situatie is duidelijk. De p.v.d.a. staat op het standpunt dat zij na drie zetels winst willen houden wat zij hebben. Vooral de be langrijke sociaal-economische departemen ten willen zij niet prijsgeven, waaronder men dan ook de Minister-President moet verstaan, omdat deze optreedt als voor zitter van de Raad voor Economische Aan gelegenheden uit de Ministerraad. De socia listen zijn dus niet bereid om offers te brengen en het liefst begeren zij een smalle basis, het samengaan tussen rooms en rood. De k.v.p. daarentegen wenst een brede basis en heeft tot nu toe doen blijken, niet zonder de a.r. in zee te willen gaan. Begrijpelijk, want dat is voor de heer Romme een moge lijkheid om zijn rechtervleugel in de partij „koest" te houden. Zijn linkervleugel zal echter tevreden moeten worden gesteld door het samengaan met de socialisten. Vandaar de brede basis. Een rechts Kabinet, k.v.p., a.r. en c.h.u. heeft de steun van slechts 51 zetels in de Kamer. Een liberaal-rechts Kabinet is voor hem niet verkieselijk. Wij zitten dus midden in het „prestige stadium". Daarom slaagde Drees niet. Daarom slaagde ook Beel niet. Het spel gaat hard tegen hard. Wie zal moeten toegeven Of wordt de p.v.d.a. in de oppositie gedrongen Dat zou een ongelukkige gang van zaken zijn, want de grootste partij in ons land moet haar plaats in het Kabinet kunnen innemen. Voor de sociale rust is dat belangrijk. Maar de p.v.d.a. kan wellicht iets minder „star" zijn. Het ging om een werkelijk brede basis. Als men daar ernst mee maakt, moet men niet iedere verschuiving als een offer zien. Al moet men kunnen begrijpen, dat dit na de verkiezingsoverwinning niet meevalt. Een Kabinet op parlementaire basis valt nu niet gemakkelijk meer te vormen. Thans moet de fractievoorzitter der p.v.d.a., Mr. Donker, de vuurproef ondergaan. Of hij zal slagen is nog een open vraag. Het is moei lijk om een oplossing te vinden zonder dat er al teveel prestige wordt verloren. Zou hij niet slagen dan hangt de dreiging van een zakenkabinet ongetwijfeld boven ons hoofd. Nadruk verboden. (Van onze weerkundige medewerker) Juli was over het algemeen een vrij nor male maand, wan zowel de temperatuur als het aantal uren zonneschijn vertoonden geen grote afwijking. Gemiddeld uit uur- lijkse waarnemingen berekend bedroeg de temperatuur te De Bilt 17.1 gr. C tegen 17.0 gr. C normaal. 12 dagen waren aan de warme en 19 aan de koude kant van normaal gelegen. Alleen de eerste week was warm/ en zo mers met in De Bilt 6 Juli als de warmste dag 30.9 gr. C. Dit was de enige tropische dag (normaal 1). Het aantal zo merse dagen (max. temp. boven de 25 gr. C) bedroeg 7, tegen normaal 7. Het aan tal uren zonneschijn dat te De Bilt werd gefegistreerd, bedroeg 204 (normaal 205). De drie decaden leverden resp. 86, 50 en 68 uren zon. Neerslag viel er op de meeste plaatsen overvloedig. ■Evenals in Juni viel ook nu weer de minste regen in Den Helder, n.l. 24 mm. In De Bilt 98 mm, Groningen 124 mm, Vlissingen 72 mm, Maastricht 118 mm. Normaal valt er in Juli 65 mm in het Noord-Westen tot 80 mm in het Zuid-Oos ten. In Twente viel ruim het dubbele van de normale hoeveelheid. Het onweer van 8 op 9 Juli bracht binnen 24 uur 68 mm regen. Zware onweersbuien kwamen voor van 3 op 4 Juli in het gehele land, van 6 op 7 Juli vooral in Friesland en van 8 op 9 Juli in Limburg, de Achterhoek en Twente. Op verzoek werd mij door de Nederl. Nieuwsbladpers een bundel van ruim 160 aangesloten nieuwsbladen toegezonden, waaruit ik alle mededelingen van bliksem inslag, afgebrande boerderijen, getroffen koeien, paarden, enz. knipte. Alleen het onweer van 3 op 4 Juli eiste totaal al 97 runderen en 6 paarden, terwijl er 34 boerderijen afbrandden. Met de overige onweersbuien kwamen wij met een mede werker uit Friesland op ruim 140 getrof fen runderen (normaal in een jaar 81) en ruim 40 afgebrande boerderijen (normaal in een jaar 37). Niet alle berichten over deze onweders zullen ons hebben bereikt, zodat deze cijfers wellicht nog iets groter zullen zijn. Het aantal onweersdagen was niet groot in ons land n.l. 12, tegen nor maal 16, maar dat de buien zeer zwaar waren blijkt wel uit het aantal ongevallen. Alleen in Balkbrug werd 1 persoon do delijk getroffen. Op enkele plaatsen brachten deze buien behalve hagel ook zeer veel regen o.a. bij 's-Gravendeel waar 4 Juli 's morgens 117 mm werd gemeten, in Woensdrecht 90 mm en in De Bilt 66 mm. Er was voor deze plaatsen dan ook maar weinig meer nodig om Juli boven normaal nat te maken. „Blikseminslag in een auto, is hiervoor gevaar", zo vraagt ons een lezer uit Schoonhoven. In de eerste plaats kan wor den gezegd, dat auto's maar zelden wor den getroffen. In de periode van 1930 t/m 1945 kwamen in De Bilt slechts 5 trefgeval- len bij een auto en 2 bij een autobus bin nen. Voor zover bekend is nog nimmer iemand dodelijk door de bliksem getroffen in een auto. Wanneer de auto getroffen wordt, kan de ontlading, zonder dat men het merkt, op de metalen delen aanwezig blijven en zou men alleen bij het uitstappen dus zodra U zelf contact met de aarde maakt gevaar kunnen lopen. Meent LI dat de auto is getroffen, dan wordt aan geraden met een sprongetje uit te stappen. Met het oog op de zware regens (slecht zicht) en de verblindende bliksemflitsen ('s nachts) wordt aangeraden tijdens pas serende zware onweersbuien te stoppen. Een inslag op de antenne van de autoradio kan het toestel onklaar maken, zodat het inkorten van de antenne is aan te bevelen. De indirecte gevolgen, als verblinding, schrik, enz. met alle gevolgen van dien, zijn dan ook gevaarlijker dan een inslag zelf. (Nadruk verboden) J.H.P. VISSERIJ In tegenstelling met voorgaande weken zijn de besommingen, welke de vissers van Tholen in de afgelopen week maakten ta melijk gunstig geweest. Vooral de botvisse- rij bleek lonende te zijn nu de opbrengsten zich in stijgende lijn bewegen. Met de weervisserij op de Ooster Schelde is het echter afgelopen en reeds is men begonnen met het trekken van het rijs. Er konden grote hoeveelheden mosselen van een alles zins bevredigende kwaliteit worden uit gevoerd. EEN JUBILEUM BIJ „BONA FIDES" 1952 is voor de bekende Zeeuwse Oes termaatschappij „Bona Fides" in Tholen een belangrijk jaar. Belangrijk omdat in de eerste plaats deze maatschappij dit jaar zelf 75 jaar bestaat. Ze werd in 1877 opge richt als Burgerlijke Maatschappij. Haar eerste directeur was dhr. B. A. Overman, die na zijn overlijden in 1912 werd op gevolgd door dhr. P. A. de Jong. Laatst genoemde overleed in het begin van dit jaar te Oegstgeest op 87-jarige leeftijd/ Niet alleen deed deze bekende figuur in de oesterwereld veel voor „Bona Fides", maar als voorzitter van de „Coöperatieve ver eniging voor de verkoop van Zeeuwse oes ters", de „Cokzo" verrichtte hij prachtig en veel organisatorisch werk. Genoemde vereniging werd op zijn initiatief en in sa menwerking met de toenmalige Minister Treub in 1915 opgericht in verband met de gerezen moeilijkheden, die de ongeorgani seerde kwekers ondervonden bij de 30-jarige herverpachting in 1913 toen bespottelijke pachtprijzen voor de percelen werden ge vraagd en betaald. Deze vereniging werd in 1935 ontbonden en in de veertiger jaren trad wijlen dhr. de Jong ook af als directeur van „Bona Fides." In zijn plaats werd de sedert 1932 als adjunct-directeur functionnerende J. H. Bal benoemd. Niet alleen vanwege het komende 75- jarig bestaan is 1952 belangrijk voor „Bona Fides". Er zijn reeds andere jubilea aan voorafgegaan, nl. dienstjubilea's van het personeel. U weet van de jubilea's van de familie Cornelisse in het begin van dit jaar. En Vrijdag jl. was het de directeur, de heer J. H. Bal zelf, die het feit gedacht dat hij 25 jaar geleden 1 Augustus 1927 bij deze Zeeuwse Oestervereniging in dienst trad. Er was voor deze gebeurtenis grote belangstelling, zowel van het perso neel der Maatschappij als van de binnen- en buitenlandse zakenrelaties en van de Thoolse verenigingen waarin de jubilaris een of andere functie bekleedt. Bij monde van dhr. A. J. Moelker werd de jubilaris namens het personeel een zeer mooie actetas aangeboden. Van de diverse verenigingen, nl. de Algemene Kleuter school, de Vissersvereniging, de Nutsspaar- bank, de Toneelver. „Cats", van „Concor dia" en van de Korfbalvereniging kreeg hij een polshorloge met chronometer en oor konde. Dat was nog niet alles. Er waren nog meer cadeaux, nl. een radiotafel, zil veren manchetknopen, een kristallen asbak, een enveloppe met inhoud, 1 taart, 23 bloemstukken om van de vele felicitatie brieven, telegrammen en kaartjes maar niet te spreken. 's Avonds werd dhr. Bal door „Concor dia" een serenade gebracht. Men zal na bovenstaande kunnen begrijpen dat het voor deze jubilaris een onvergetelijke dag is ge worden. ZORG VOOR GEREPATRIEERDEN De opbrengst van de collecte in deze gemeente voor genoemde stichting bedroeg 37.88. De stichting dankt de collecte leider, collectanten, geefsters en gevers. TOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN Naar we vernemen ligt het in de bedoe ling eind Augustus weer een reisje te ma ken met de bejaarde inwoners van deze ge meente. Hoewel de plannen daartoe nog niet definitief vast staan zou men dan wel voornemens zijn niet 's morgens, maar eerst 's middags te starten. Dit met het oog op een avondbezoek aan Breda, waar het 700- jarig bestaan van de stad wordt herdacht en een zeer mooie verlichting is aange bracht. Overigens neemt men waarschijnlijk een kijkje in Burgers dierenpark en in de omgeving daarvan. Om dit reisje mogelijk te maken zal weer een beroep gedaan moeten worden op auto bezitters en de andere inwoners voor een financiële bijdrage. We menen dat op die medewerking gerekend kan worden. GESLAAGD Bij het te Roosendaal gehouden examen voor Machineschrijven slaagde mej. J. P. Blaas alhier. BURGERLIJKE STAND Gehuwd. 1 Aug.: Johannis Adriaan van den Berge, 18 jaar, fruitkweker en Adriana Marina Geilings, 17 jaar, zonder beroep, beiden alhier. KNAPENVERENIGING OP REIS Donderdag 31 Juli j.l. maakte de Ned. Herv. Kpapenvereniging „SamuelP haar jaarlijks reisje. De tocht ging ditmaal naar Walcheren. Onder stralend zomerweer be reikte men om 8 uur Goes en via Middel burg ging het naar Veere, waar de toren beklommen werd om van het schone ver gezicht te genieten. We bekeken de oude kerk, daterend uit het jaar 1400. Vandaar ging het naar Westkapelle, waar nog veel aan de vernietigende oorlog herinnerde, maar waar toch een nieuw dorp versche nen is. In Domburg zochten de reizigers het strand op en vermaakten zich bijzonder. Ook in Middelburg werden de historische monumenten bekeken en in Vlissingen nam men een kijkje op de Scheldewerken. De boulevard werd niet vergeten en de boot tocht over de Schelde was prachtig. Men ging nog een poosje de speeltuin in, maar toen was het toch al zo laat dat de terug reis aanvaard moest. Ongeveer 10 uur was men weer thuis na een prachtige tocht op deze fijne dag. WEDVLUCHT VAN VILVOORDE Met 212 duiven in concours hield de P.D.V. „De Trouwe Duif" te Tholen een wedvlucht van Vilvoorde, een afstand van 70 km. Met N.W. wind werden de duiven te 1 uur gelost, waarvan de eerste te Tho len te 2.03.46 uur arriveerde en de laatste te 14.10.09 uur. De snelste duif vloog met een snelheid van 1053 meter per minuut. De uitslag van deze vlucht luidt: Joh. Deurloo 1 6 14 23 45; D. Jansen 2 18 42; D. Burgers 3 7 35; Joh. Baaij 4 41 46; C. Soomers 5 12 26 28 52; V. Laban 8 17 20 24 48; M. Nijs 9; R. de Groot 10 49; M. Moeliker 11; Jac. Jansen 13; L. M. de Heer 15 22 31 32 37 53; K. v. Poe- pelen 16 27-36 43. G. Soomers 19 21 33 51; M. Tazelaar 25; A. v. d. Berge 29; A. de Jonge 30 40; Ph. Steketee 34 39; C. Coomans 38; S. Jansen 44 47; L. Laban 50. M. J. Cherfontaine; Ars Longa Vita Breris ouverture van M. J. Cherfontaine. En dan een gezamenlijke uitvoering door Oud-Vossemeers Muziekver. en „Volhar ding" uit Steenbergen: Marche des Para chutisten van P. Leemans; La fee aux yeux bleus, ouverture A. Giraert. Ook „Kunst na Arbeid" uit 't Schijf speelt gelijk met de plaatselijke vereniging en wel de Eendrachtmars door Joh. C. de Wit en „Bloemen uit Holland" een wals van Frits Jaksma. Tot besluit nogmaals de drie verenigingen gezamenlijk in de marsparade no. 2 van Bisselink. Bij gunstig weer mag men aannemen, dat de belangstelling zich niet zal beperken tot de inwoners van Oud-Vossemeer. GESLAAGD De heer I. B. Leenhouts, alhier slaagde te 's-Gravenhage voor het examen Middel baar Technisch Onderwijs. BENOEMING De heer A. A. Willemsen, hoofd der R. K. Parochieschool is benoemd tot hoofd- onderwijzer aan een bijzondere school te Edam. GROOT MUZIEKFESTIJN In deze gemeente zal de muziekliefheb bers op Vrijdag 15 Augustus een zeer aan trekkelijk muziekprogramma worden gebo den, waaraan onderstaande verenigingen hun medewerking verlenen: „Volharding", Steenbergen, voorzitter M. J. v. Mechelen. „Kunst na Arbeid", 't Schijf, voorzitter P. Castelijn. „Oud-Vosmeer's Muziekvereniging" te Oud-Vossemeer, voorzitter G. W. J. de Graaff. De drie verenigingen beginnen om uur en voeren dan gezamenlijk de Welkom- mars van Van Leest uit, het geheel onder leiding van dhr. J. Oomes. Het Oud-Vossemeers gezelschap geeft daarna drie muzieknummers: Belphecor van E. Brepsant; Michiel Adriaanszn. Ouver ture van G. Boedijn; Hymne a l'amour, een wals van Francis Popy. De Harmonie „Volharding": Folies Ber gère, een mars van P. Lincke, arr. S. P. v. Leeuwen; De Vogelkoopman van G. Zeiler, arr. S. P. v. Leeuwen; La Parure, een ouverture van J. Werkman. „Kunst na Arbeid" brengt: Erato, mars door J. C. de Wit; Hestia, ouverture van C. v. DUSSEN NAM AFSCHEID ALS WEGER. A. DORST GEÏNSTALLEERD Dinsdag 5 Augustus hield de Weegbrug vereniging „De Concurrent" in de zaal van de heer Fr. Rijnberg een algemene Ie- denvergadering. De voorzitter Abr. Gunst opende deze vergadering met een woord van welkom. „Deze vergadering", aldus de voor- zitter, „heeft wel een bijzonder karakter, n.l., dat de heer Corns, van Dussen zich genoopt gevoelt, na een diensttijd van meer dan 47 jaar zijn ontslag als Tourbankwe- ger in te dienen. Wat U voor de vereni ging gedaan hebt, weet iedereen. U was de kurk, waar alles op dreef. Dat het voor U een zware taak was, dat besluit te nemen, daarvan zijn we allen overtuigd. Namens bestuur en leden zeg ik U dan ook van deze plaats hartelijk dank voor al hetgeen U voor de vereniging gedaan hebt. Hoewel de financiële zorgen groot zijn, hebben we toch gemeend U een klein aandenken te moeten geven, n.l. een bril. Ik spreek hier- bij de hoop uit, dat ik U nog vele jaren hiermede mag zien lopen." De heer Van Dussen dankte ontroerd alle aanwezigen voor zijn cadeau. Jammer vond hij het, dat hij noodgedwongen zijn functie als weger moest neerleggen. Scheiden doet pijn, maar toch mag ik dankbaar zijn, dat ik zo lange tijd mijn functie als weger heb mogen uitoefenen, aldus de heer v. Dussen, die verder nog mededeelde wat hij in al die jaren gewogen had. En dat was niet weinig, n.l. het respectabele aantal van: 406.441.486 kg, benevens 12.049 stuks vee en 5 vaten. Het bestuurslid Jb. Moerland dankte de heer v. Dussen ook nog voor al hetgeen hij voor de vereniging gedaan had. Daarna werd overgegaan tot het aanstel len van de heer Adr. Dorst als weger. De voorzitter sprak de hoop uit, dat de heer Dorst ook in het belang van de vereniging zou werken. De heer Dorst dankte allen voor het in hem gestelde vertrouwen en zeide, dat hij de belangen van de vereniging zou behartigen en zou trachten, wat mis schien niet mogelijk is, de heer v. Dussen te evenaren. Na nogmaals een woord van dank te hebben gericht aan de heer v. Dussen en hem een gezegende periode te „hebben toe gewenst, sloot de voorzitter deze vergade ring. NIEUWE CHAUFFEUR Door de firma v. d. Klundert te Oud- Vossemeer is dhr. Adr. Polderman Jr., Mo lendijk alhier benoemd als chauffeur op de lijn St. AnnalandBergen op Zoom. WEDVLUCHT GEMBLOUX Afstand 121 km. Gelost om 13 uur. 1ste duif 14.22. Abr. J. Soeters Janzn 1 3 4; J. van Gorsel 2 5 6. A.V.O.-COLLECTE De collecte voor bovengenoemde stich ting bracht in deze gemeente 84.59 op. GESLAAGD Op het te Breda gehouden examen der eerste Nederl. Modevakschool Vereniging slaagden voor Costumière de dames: Tanny Walhout, Betsy Kurvink, Plonie Moerland, Lina Duijzer, Leni Buys en Tina Ridderhof, allen uit deze gemeente. Voorts Jo Quist van Tholen en voor cou peuse: Truus Wijmans van Nieuw-Vosse- meer, evenals Nelly v. d. Sande aldaar, maar deze voor Ling, coupeuse. Te Utrecht slaagde onze dorpsgenoot dhr. C. J. Leune voor akte Frans. VACANTIE- EN OOGSTONGEVALLEN Een vacantietrip van de heer M. van Dijke, gemeente-ontvanger van St. Anna- land/Stavenisse en van het hoofd der Chr. school, de heer Chr. Kalle, had door een motorongeval een ontijdig einde. Ze waren Vrijdagmorgen jl. om ongeveer 6 uur voor een 5-daagse tour vertrokken. Toen ze rond 8 uur in Tilburg waren kwamen ze bij een bocht in botsing met een uit de tegenover gestelde richting komende auto. De motor bestuurder v. Dijke raakte tussen de auto en zijn benzinetank knel. Zijn rechterdijbeen brak op twee plaatsen, waarvan de ene breuk dicht bij het heupgewricht. De achter- Dr. L. D. A. Looysen te Tholen, tel. 49. Dr. R. C, Renes, Oud-Vossemeer, tel. 19. op zittende passagier, dhr. Kalle kwam met duo en al op de weg terecht, maar dit liep best af. Met de schrik en wat stijve spieren kwam hij er af. Van Dijke werd naar het Tilburgse ziekenhuis gebracht, waar zijn been werd gezet. Vermoedelijk mag hij deze week naar het Bergse Ziekenhuis worden vervoerd. Overigens zal het voor de ge meente-ontvanger een vrij langdurige ge schiedenis worden. De motor werd zwaar beschadigd. De schade aan de auto was gering. De heer Johs. Goedegebuure, Hoender- weg, die in de schuur bezig was stro te versjouwen, viel van de zolder, brak enige ribben en liep een bloeduitstorting op. Ge vreesd werd dat een gebroken rib de long had geraakt, zodat volstrekte rust nood zakelijk was. Tenslotte was het de loondorser lm. Rijn berg, die met twee vingers in een stropers bekneld raakte en ook geneeskundige hulp moest inroepen. Zijn drukke werkzaamhe den in deze tijd worden door dit ongeval ook zeer bemoeilijkt. HET RODE KRUIS DEMONSTREERDE Het was nu in ónze gemeente, dat de Rode Kruis afdelingen van de Kring Tho len en Bergen op Zoom een demonstratie gaven. Zaterdag wapperde op het school plein de bekende vlag. Burgemeester Boo gaard, wethouder Geluk, dokter van Es en vele andere ingezetenen gaven van hun be langstelling blijk. Dokter Tonkens zette in een kort openingswoord het doel van deze demonstratie uiteen. Daarna ging men di rect aan het werk. De commandant van de Kring Tholen en de commandante van Ber gen op Zoom instrueerden de Rode Kruis helpers en helpsters, wat door de overige aanwezigen via de luidspreker goed kon worden gevolgd. Verschillende ongevallen werden behandeld als: schedelbasisfractuur, dijbeenbreuk, schijndood bij verdrinking, enz. Ingeschakeld was hierbij ook de plaat selijke E.HJB.O.-afdeling. Het vervoer van de „gewonden" had hierbij speciaal de aandacht, omdat dit ook in de practijk van zoveel betekenis is. De instructies werden correct uitgevoerd. Tenslotte wekte burgemeester Boogaard spe ciaal de jeugd op zich als vrijwilliger voor het Rode Kruis aan te melden. Er zijn ook in onze gemeente nog te weinig deelnemers. Hij wees op het nuttige werk van het zo bekende Rode Kruis, dat haar taak geheel belangeloos verricht. Dokter v. Es verklaarde bereid te zijn bij voldoende deelname a.s. winter een cursus E.H.B.O. te geven. Men staat over het algemeen sympathiek tegenover het Rode Kruis. Toch zorgen deze en soortgelijke demonstraties er voor, dat het publiek beter op de hoogte komt van de werkzaamheden, in dit geval speciaal die van de Kring Tholen. „ACCELERANDO" SPEELT Tamboer Jacs. Boon, sedert 1934 actief lid van „Accelerando" trad vorige week in het huwelijk en daarom zorgde zijn ver eniging voor een serenade. Ook ter ge legenheid van Prinses Irene's verjaardag maakte „Accelerando" een muzikale rond gang op Dinsdagavond jl. BURGERLIJKE STAND over de maand Juli 1952 Geboren. 5 Juli: Cornelia Johanna, dochter van C. v. d. Boogaart en M. A. Burgers. 11 Juli: Jacob Jacobus, zoon van L. van 't Hof en P. M. van Eenennaam. 11 Juli: Cornelia Elizabeth, dochter van L. A. van Poortvliet en S. J. Vroegop. 25 Juli: Jacoba Pieternella, dochter van L. van Koeveringe en J. Hage. 27 Juli: Adriaan Marinus, zoon van J. Elenbaas en H. W. Rijstenbil. Gehuwd. 31 Juli: Jacobus Boon, 30 jaar en Helena P. Goedegebuure, 28 jaar. Overleden. 9 Juli: Cornelia J. Goedegebuure, wed. van J. Heijboer, 83 jaar. 10 Juli: Jacobus J. v. Houdt, 27 jaar. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: Maria C. den Haan-Mol v. Middelburg. Carolina M. de Moor van Steenbergen. Helena M. Luijk van Oostkapelle. Jacob A. Geluk en echtgenote van St. Maar tensdijk. Vertrokken: Dingenus van Beveren en gezin naar St. Maartensdijk. Josina C. Theunisse-Moerland n. Dordt. Rosetta L. K. v. d. Vliet-v, Vessem naar Rotterdam. Jacoba J. v. d. Boogaard n. Rotterdam. DE KINKHOEST Er zijn in deze gemeente nogal enige ge vallen van kinkhoest. De jongste van dhr. C. Moerland Johzn. aan de Kerkring was er ook erg aan toe, zodat zijn vader op medisch advies besloot om Dinsdag met> de kleine per vliegtuig de lucht in te gaan. De mogelijkheid bestaat dat door zuivere lucht de hoest afneemt. Reeds eer der gebeurde dit met een kind van dhr. Dorst van de Grote Muiterij.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 1