JEUK WEK DE GAL IN UW LEVER OP Hulp aan gerepatrieerden Collecte 2 Augustus a.s. jfrrülda Jan Overeenkam .J Vfin&lwiï OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND ST. MAARTENSDIJK STAVENISSE SCHERPENISSE POORTVLÏËTr™~~ ST. FILIPSLAND ontstemd Historisch verhaal uit de Drents-Friese Grensstreek teauroux, een afstand van 556 km. In con cours waren 49 duiven die te 5.30 uur aldaar werden gelost. De eerste duif arri veerde te Tholen te 13.46.06 en de laatste duif te 14.53.55 uur. Met een N.W. wind op de kop vloog de snelste duif met een gemiddelde snelheid van 1122 m. per mi nuut. De prijzen werden behaald door: J. Deurloo 1 6 8; A. Wagemaker 2 3 4 7 9 10 13; R. de Groot 5; L. Laban 11; Joh. Baaij 12. Wedvlucht St. Cath Wavre Afstand ongeveer 55 km. Het was daar om een wedvlucht voor jonge duiven. Er waren er 251 in concours. Gelost om 13 u. Snelheid per minuut van de le duif 933 meter met N.W. wind. Eerste duif 13.59.41. Laatste 14.23.01. Prijzen werden behaald door: D. Jansen 1 8 9 12 14 29 46 58 59; A. Wagemaker 2 21 50; M. Moeliker 3 5 30; L. Laban 4 26 34 41; R. de Groot 6 17 31 38 57; Joh. Deurloo 7 19 44 52; C. Soomers 10; M. Tazelaar 11; A. de Jonge 13 32 33; K. v. Poepelen 15; F. Koppenhol 16 37; L. Soomers 18; G. Soo mers 20 22 23 39 40 51 55; H. Cornelisse 24; A. v. d. Berge 25; Jac. Jansen 27 45; L. Jansen 28; M. Nijs 35; A. Bout 36 47 48 49 54; S. Jansen 42; C. Coomans 43; V. Laban 53 56. VERGADERING NUTSDEPARTEMENT Vrijdag 25 Juli kwam het Nustdeparte- ment Tholen in algemene vergadering bij een. Na een welkomstwoord door de voor zitter, dokter P. J. Duinker, werden de notulen der voorgaande vergadering goed gekeurd. Enkele ingekomen stukken wer den behandeld. De rekening 1951/'52 werd met een batig saldo van 80,goedge keurd. De periodiek aftredende heer G. Ainsing werd herkozen. In de plaats van dhr. A. Wagemaker, die niet meer in aan merking wilde komen voor een bestuurs functie wegens drukke werkzaamheden, werd gekozen dhr. A. D. Goedemondt. Na behandeling der begroting 1952/'53 volgde een geanimeerde bespreking over de te houden Nutsavonden. Besloten werd het bestuur te machtigen om een populair-we tenschappelijke avond te geven naast een litteraire avond. In de derde plaats een filmavond en ten vierde een lezing met lichtbeelden en/of daaraan verbonden film. Tegen extra betaling zou dan nog getracht worden voor een toneel- of cabaretavond te zorgen. Over de „bonte avond" was men het eens, dat deze door zal gaan wanneer er voldoende deelnemers zich zouden op geven bij een tot dit doel ingestelde com missie. Deze bestaat uit de heren M. J. v. d. Stel, A. D. Goedemondt en A. Sakko. Nog een enkele inlichting werd bij de rondvraag gegeven, waarna sluiting volgde. GESLAAGD Op 28 Juli slaagde (met lof) te Breda voor Hoofdacte B de heer M. C. J. Quist, die ook slaagde voor L.O. Bij het te Bergen op Zoom gehouden Middenstandsexamen slaagden voor het diploma Algemene Handelskennis de heren J. Kot en de drie gebroeders H. Tichem, J. Tichem en M. Tichem alhier. BENOEMING Tot Gezworene van het Waterschap Oud-Vossemeer is benoemd de heer B. J. van Westen, alhier. NAAR ENGELAND De coaster Dollard uit Rotterdam kwam Vrijdag jl. in de haven voor het laden van uien voor export naar Engeland. GESLAAGD Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen Middelbaar Technisch Onderwijs slaagde dhr. J. B. Leenhouts, alhier. Voor het Middenstanddiploma slaagde te Bergen op Zoom de heer J. B. Aarnoudse en T. Verhees. Aan de Chr. Kweekschool te Krabben- dijke slaagde na het in Breda gehouden examen voor onderwijzers, de heer J. B. Aarnoudse, alhier. BOETE De Politierechter te Middelburg ver oordeelde H. P. de G„ aardappelhandelaar en G. J. van D„ metselaar, beiden wonende alhier ieder tot 10.boete, omdat zij met A.v.D. handtastelijk waren geworden. Of A.v.D. dit had uitgelokt werd niet hele maal duidelijk, daar er al eerder ruzie was over een postduif, maar het was de G en Van D. nu eenmaal niet geoorloofd te slaan. NIEUW GEMEENTEHUIS Nadat de raad Vrijdagavond in besloten zitting was bijeengeweest, werd besloten tot het voteren van de nodige gelden voor ver bouw der aangekochte pastorie tot gemeente huis en de inrichting daarvan. In dit verband werd mede besloten gel den beschikbaar te stellen voor het inrichten van de bovenverdieping voor woonhuis voor de wijkverpleegster van het Groene Kruis. Bij stemming bleken de heren Aarnoudse, van der Klooster, van Driel en Mees voor standers voor verbouw met inbegrip van inrichting van een woonhuis, terwijl de heren Daane, v. Engelen en Istha zich tegen de bovenwoning verklaarden. De tegenstemmers motiveerden hun stem als volgt. Dhr. Daane verklaarde niet tegen het Groene Kruis te zijn, doch gezien de finan ciële aspecten niet voor te kunnen stemmen, evenzo dhr. Istha, teryvijl dhr. v. Engelen opmerkte dat er dan weer geen echt ge meentehuis is, want een woning behoort er niet te zijn. Dhr. Mees verklaarde in verband met de financiële kant voor te stemmen. Hierna werd de vergadering gesloten. GEVONDEN Omtrent een gevonden huissleutel zijn in lichtingen te verkrijgen bij de Rijkspolitie. BENOEMD Naar wij vernemen is dhr. A. A. Willem- sen, hoofd der R.K. Parochiale School alhier benoemd tot hoofdonderwijzer aan een bijzondere school te Edam. DAT HEBBEN WE WEER GEHAD Ja, de schoolreizen zijn achter de rug en bovenstaande uitroep werd na thuiskomst misschien zowel door geleiders als leer lingen geslaakt. Maar daaraan waren dan toch heel andere gedachten verboden. De geleiders, verheugd dat diö zware ver antwoordelijke dag tot een goed eind was gebracht en de leerlingen die wel voldaan waren, maar toch ook wel veel spijt dat het achter de rug was. Beiden kunnen op mooie schoolreizen terugzien. Vorige week Donderdag ver trokken de leerlingen van de openbare school. Er was zelfs in de vroegte al grote belangstelling voor "het vertrek. Koel weer was het, maar toch droog. En voor de verre tocht naar Amsterdam daarom wel heel geschikt. We behoeven nauwelijks te vermelden, dat in Amsterdam Artis werd bezocht, dat daar niet alleen grote belang stelling was voor de apen en leeuwen, maar ook voor het reptielenhuis met zijn kroko dillen, slangen, enz. Bij de leiding was er in deze grote dierentuin een ogenblik con sternatie toen een leerling uit de laagste klasse niet bij de groep bleek te zijn, maar in de bus was alles weer compleet. Schiphol was de andere grote attractie van deze dag. En de jeugd heeft het daar bijzonder getroffen, want ze was erop een uur dat het luchtverkeer zeer druk was. Dat ze de nodige ontspanning vonden in een grote speeltuin, dat ze zich haast ontel bare keren te goed deden aan versnaperin gen, dat ze het nog best langer gemaakt zouden hebben, het behoeft alles geen be toog. De voor de jeugd vreugdevolle dag werd ter plaatse besloten met een muzikaal welkom van „Accelerando" en een vrolijke optocht van de veiling naar het schoolplein. Daar kon de voorzitter van de oudercom missie onder dank voor de medewerking de verzuchting slaken, die op hetzelfde neer kwam, als we hierboven zetten. Vrijdag was het de dag voor de jeugd van de chr. school. Die vertrokken om streeks 6 uur en kwamen na een korte onderbreking bij het Liesbos en in de om geving van Grave in Berg en Dal, waar ze een prachtig vergezicht hadden. In de speeltuin Evika hadden de motorbootjes het meeste aftrek. In het park Roozendaal werd het historisch kasteel bezocht, maar een hoogtepunt vormden de „bedriegertjes". Het opspringende water, dat de jeugd onver- wachts kreeg toebedeeld was oorzaak van grote hilariteit en een oorverdovend lawaai. Rustiger ging het toe in het dierenpark Ouwehand, dat er om zijn prachtige ligging en de natuurlijke aanleg van de dieren verblijf plaatsen zeker ook zijn mag. De lei ding kwam er niet van tussen, toen de jeugd bij de uitgang weer een speeltuin zag. En dat was oorzaak, dat het tijdschema werd overschreden. Een lange pauze op de terugreis kon er niet meer op overschieten. Het was ruim 10 uur toen allen weer be houden in St. Annaland arriveerden, behalve de geleiders nog niet eens geheel uitgeput, zij het dan met wat schorre kelen van het „speeltuinliedje", enz. Ook zij hebben het weer gehad. VERDRONKEN De heer Joh. Elenbaas, B 5, ontdekte deze week dat een zijner koeien in de ge metselde waterpunt was geraakt en ver- dronken. Voor de eigenaar een schadepost. WEDVLUCHT VILVOORDE Afstand 78 km. Gelost om 13 uur. 1ste duif 2.17.53. Prijzen voor Abr. J. Soeters 1 2, C. P. Nelisse-de Witte 3. RODE KRUISDEMONSTRATIE A.s. Zaterdag wordt er op het school plein een demonstratie gegeven door de Kring Tholen van het Ned. Roode Kruis. De transportcolonne, Rode Kruishelpers en helpsters zullen hieraan actief deelnemen. De oefening duurt ongeveer van 4 tot 6 uur. GESLAAGD Voor het Middenstandsdiploma slaagden Bergen op Zoom J. A. Scherpenisse Czn. alhier. VOORWAARDELIJK A. v. V.,* alhier stond te Middelburg terecht voor een zedendelict en werd door de Politierechter veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maan den met een proeftijd van 3 jaar. EEN NIEUWE WEGER Het ligt in de bedoeling van de Weeg brugvereniging „De Concurrent" om op Dinsdag 5 Augustus een algemene vergade ring te houden. Dit in verband met het benoemen van een nieuwe weger. De oude weger, dhr. C. van Dussen, heeft in ver band met zijn leeftijd als zodanig, gemeend te moeten bedanken. Voor hem is dit on getwijfeld een zeer ingrijpend besluit. En ook de St. Annalandse landbouwers kennen niet anders dan „Kees van Dussen" als de weger bij deze weegbrugvereniging. EHBO, Meldingsposten en Centrale Mel- dingspost bleek reeds vlot te werken. Tus sen het tijdig dirigeren van het materiaal en personeel bleek het mogelijk de Burgemees ter regelmatig op de hoogte der „calami teiten" te houden. Daarvoor was het woon huis van de Burgemeester permanent bezet door een schrijfster-telefoniste. Uit de oefening is tenslotte gebleken, dat men op papier veel tevoren prachtig in elkaar kan zetten, doch dat men de ver eiste routine en het nodige zelfvertrouwen vrijwel uitsluitend door middel van regel matig oefenen kan verkrijgen. Het ligt dan ook in de bedoeling dit soort oefeningen in de toekomst te herhalen. BENOEMING. Tot gezworene van het Waterschap St. Maartensdijk werd benoemd de heer P. J. Nelisse, alhier. GROENE KRUIS VERGADERING Het Groene Kruis te St. Maartensdijk hield op Vrijdag 25 Juli 's avonds ten 7.30 uur een spoedeisende buitengewone alge mene vergadering in de zaal van Hotel Steketee. De voorzitter, de heer W. G. Bastiaanse, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. GESLAAGD Te Bergen op Zoom slaagden voor het Middenstanddiploma Algemene Handels kennis de heren P. Gunst en C. Smits alhier en dhr. M. J. Hendrikse van St. Maartens dijk. Zij werden door dhr. Koetsdijk op geleid. BESCHERMING BEVOLKING Woensdagavond loeide de sirene, niet voor een echte brand, maar ditmaal voor een oefening in het kader van de Be scherming Bevolking, waaraan medewerkten de Brandweer, E.H.B.O., Politie- en Ordon- nansendienst. Er was grote belangstelling voor. Om tot een doelmatige werkwijze te komen zijn dergelijke oefeningen nood zakelijk. IN DE PERS De zoon van landbouwer A. C. Knuist was behulpzaam bij het stropersen. Hij kwam met zijn hand te dicht hij de pers, zodat twee vingers vrij ernstig werden ver wond. Bij afwezigheid van dokter Zoeteman adviseerde dokter van Es na eerste hulp verdere behandeling in het ziekenhuis te Bergen op Zoom. Niet krabben. De helder vloeibare D.D.D. kal- meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN A. V. O. De voor deze stichting gehouden collecte bracht 23.02 op. GROTE OEFENING BESCHERMING BEVOLKING Werd op 6 Juli jl. in deze gemeente een oefening Bescherming Bevolking gehouden, waarvan de datum tevoren vrijwel algemeen bekend was, op 29 Juli jl. werd te 19.45 uur onverwachts door middel van de sirene alarm gemaakt. In enkele minuten tijds was de Centrale Meldingspost (met gemeentehuis) bezet en waren EHBO-ers en Brandweer op hun post. Dit bleek ook noodzakelijk te zijn, want op 19.50 uur kwam reeds de eerste melding van afgeworpen brandbommen in de Poststraat binnen, om te 19.52 te wor den gevolgd door een melding van afge worpen brandbommen in de Julianastraat. Zo kwamen tot ongeveer 21.30 vrij regel matig meldingen binnen op de Centrale Meldingspost, waar het Hoofd Zelfbescher ming het bevel voerde, bijgestaan door een telefonist-schrijver en enkele ordonnances. De meldingen kwamen uit verschillende delen der gemeente. Zij werden telefonisch doorgegeven door de z.g. Meldingsposten (daarvoor ingeschakelde telefoonabonné's, die zich vrijwillig beschikbaar hebben ge steld). Er vielen verschillende „gewonden", welke door de EHBO-post ten spoedigste werden overgebracht naar de Verband- post (bewaarschool). Ook ontstond er op vele plaatsen brand. De brandweer wist evenwel uitstekend daartegen op te treden. Het was aanpakken, want op bepaalde ogenblikken woedden er soms drie branden tegelijk. Al zijn er nog onderdelen der organis- satie, welke verbetering behoeven, de oefening kan als zeer geslaagd worden be schouwd. De coördinantie tussen Brandweer, het bijzonder Dr. Smit. hij feliciteerde hem met zijn benoeming als gemeente geneesheer en hoopte en vertrouwde, dat hij een waar dig opvolger zou zijn van zijn grote voor ganger. Vrienden, aldus de voorzitter, wij willen hedenavond Dr. Tazelaar gedenken en her denken. Ik moet tl daarvoor iets vertellen, dat vele jaren geleden is gebeurd. Een jonge, oppassende man, vader van een talrijk gezin was zeer, zeer ernstig ziek, hij lag aan de rand van het graf. De dokter, met gefronst voorhoofd liep af en aan, en het ergste werd gevreesd, maar zie hetgeen onmogelijk scheen gebeurde, de crisis werd doorstaan en de man genas. Toen bij het intreden van het herstel Dr. Tazelaar ten mijnent vertoefde zei hij mij: Naar menselijke berekening is hij behouden, wat heb ik er voor gevreesd. Dit gebeuren kwam mij dezer dagen voor de geest. Naar menselijke berekening. Ver gadering. Dr. Tazelaar was een wijs man, die de wetenschap vereerde, maar niet verafgoodde; hij was zich de macht van die wetenschap bewust, maar wist hoog daar boven de almacht van God, die alles doet naar zijn welbehagen. In zulke droeve dagen leefde Dr. Tazelaar ook mee met het gezin. Met angst in het hart zag hij de thermometer stijgen en daar- meer ook de rampspoed voor het gezin na deren. Toen dan als een wonder de ge nezing volgde, was hij blijde met het gezin. Wat zou de zieke niet hebben willen geven voor zijn herstel, wel alles niet waar maar wij weten het allen: Eenmaal ge nezen gaat men piekeren over de onkosten, maar de dokter zorgde weer, dat het gezin niet krom behoefde te liggen. Vergadering, ik meen, dat ik aan de hand van dit voorval, Dn. Tazelaar ten voeten uit heb getekend. Zo'n secretaris heeft ons Groene Kruis nu verloren, die daarvoor zo veel, zo goed heeft gedaan. Het zou mij te ver voeren daarbij nog nader stil te staan. Gij allen weet het. Hij was de oprichter en gedurende ongeveer 46 jaar heeft hij zijn beste krachten aan het Groene Kruis gewijd. Laten wij elkaar beloven dit schone werk in zijn geest voort te zetten en eren wij zijn persoon en zijn werk door van onze zitplaatsen op te staan en enige ogenblikken van eerbiedige stilte in acht te nemen. Na die stilte klonk het plechtig van de voorzitter: Dr. Tazelaar ruste in vrede. De huishoudelijke vergadering wordt daarna begonnen met de verkiezing van een Bestuurslid in de vacature Dr. Tazelaar. Bij acclamatie werd Dr. Smit gekozen, die zijn benoeming aanvaardde, dankend voor het vertrouwen er aan toevoegende, dat het moeilijk zal zijn, zijn voorganger te evenaren In de vacature C. J. Kwaak werd gekozen de Heer W. L. Blindenbach. Na de verkiezingen komt de actie Wijk- gebouw ter sprake. De voorzitter zegt: Gaarne zag ik ook hier een wijkgebouw, maar laten wij de kosten niet te licht achten en de voordelen niet te hoog aan slaan. Ons gewone werk mag er niet onder lijden. Na vele discussie's werd be sloten, dat er een huis aan huis circulaire zal bezorgd worden met aangehecht inteken- biljet. Deze actie zal uitgaan van de com missie Wijkgebouw bestaande uit de heren Blindenbach, Everaers en Brakman. Hierna volgde sluiting van deze gedenkwaardige vergadering. WANDELMIDDAG EN MUZIEKAVOND Er was zeer grote belangstelling voor de wandeltochten en muziekavond op Zater dag jl„ waarbij tevens een film werd op genomen. De wandelaars vertrokken om 2.30 uur in 6 groepen plus individuelen uit Den Haag, Oudenbosch, Waalwijk en Bergen op Zoom. Na 2 km in de omgeving kwam men weer in de kom der gemeente voor de filmopnamen. Tegen half vier werd het tweede gedeelte van het parcours afgelegd en om 6 uur was men opnieuw terug. Alle wandelaars kregen een mooie medaille, ter wijl een groepsprijs werd uitgereikt aan Excelsior Senioren en Junioren van Poort vliet, Excelsior Adspiranten, aan de „Op Stap" Senioren en Adspiranten en aan het groepje van mevr. Blindenbach. Om half zeven begon de muziekuitvoering door „Eendracht", de Accordeonvereniging „D.O.S." en de Mandolinever. O.V.O., bei den uit Bergen op Zoom. Tijdens de pauze zorgde de gymver. van Poortvliet voor een aantrekkelijke demonstratie. Dit alles werd gefilmd. Er waren ruim duizend bezoekers op het terrein. WEDVLUCHT CHATEAUROUX Afstand 555 km. los 5.30 uur 1ste duif 15.20.58. laatste 17.22.10. J. Hartog Pvl. 1. Iz. A. Hage Pvl. 2 3. B. Suurland 4. WEDVLUCHT ST. KATH WAVER Voor jonge duiven. Afstand 60 km. los 13 uur. 1ste duif 14.07.01. laatste 14.29.00. Iz. A. Hage Pvl. 1 3 5 19 30. G. Kleppe, Scherp. 2 4 11 16. J. v. Dijke Pvl. 6 17. M. K. Speijer Pvl. 7 12. J. Hage Pvl. 8 18 31 32. G. de Jonge Pvl. 9. 15 23 29 34. J. Krijger, Pvl. 10 22. L. C. Hage Pvl. 13. C. Bijnagte 14. A. de Koek Pvl. 20 24 25. B. Suurland 21. P. v. Driel, St. M'dijk 26. J. Bevelander 27. G. M. Larooy 28, J. Har tog Pvl. 33. En oude duiven dezelfde vlucht. Los 13 uur. 1ste 14.06.23. laatste 14.51.52. J. Krijger, Pvl. 1 12. M. K. Speyer 2. Iz. Hage 3 8. M. Noordijke 4. A. de Koek Pvl. 5. C. Bijnagte, 6 11. P. v. Driel St. M'dijk 7. J. v. Dijke Pvl. 9. G. de Jonge Pvl. 10. GESLAAGD Voor het Middenstandexamen Algemene Handelskennis slaagden te Bergen op Zoom A. Pleune en C. Suurland, alhier. BENOEMING Tot gezworene van het Waterschap Poortvliet is benoemd met ingang van 1 Aug. 1952 dhr. J. C. Janse alhier. ZWARE HERSENSCHUDDING Toen jl. Zaterdag mej. N. den Braber op haar bromfiets door de gemeente reed, kwam zij te vallen doordat een jongen haar schijnbaar tegen wilde houden. In bewuste loze toestand werd zij opgenomen. Dokter Looysen uit Tholen, die de Zondagsdienst had constateerde een zware hersenschudding Nader hebben we vernomen, dat haar toestand thans redelijk wel is. GESLAAGD Aan de Chr. Kweekschool te Krabben- dijke slaagde voor onderwijzer J. W. v. d. Bos alhier. PAK EVEN UW ZAKBOEKJE In deze rubriek worden bijeenkomsten gratis aangekondigd, met het doel om de verenigingen in de gelegenheid te stellen haar bijeenkomsten zo vast te stellen, dat men geen of zo weinig mogelijk „last" van elkander heeft. Men make ze dus zo vroegtijdig mogelijk bekend, eventueel aan onze correspondenten zodat deze rubriek aan zijn doei kan be antwoorden. THOLEN: 11 Aug.: Vergadering Winkeliersvereniging om 8 uur. Hotel Hof van Hol land. 13 Sept.: Bijeenk. Provinciale Kon. Ned. Motorr. Ver. POORTVLIET: 23 en 30 Augustus Provinciale schiet wedstrijden. olie Nog een goed weekje en dan Dan legt de metselaar zijn voegspijker in de lege cementkuip, dan hangt de timmerman z'n beitel in het rek, dan schuift de schil der z'n verfpot in de verste hoek, nog een goed weekje, dan gaan de bouwbedrijven met vacantie. We zijn dat al gewoon om deze tijd. En wie gunt ze dat niet. Zelfs al heb je momenteel hard een schilder, tim merman of metselaar nodig. Door het grootste deel van hen is er weer een jaartje doorgeploeterd, hoogstens met een kleine onderbreking voor een winter- slaapje. Er is vlijtig gemetseld, getimmerd en geschilderd en daarom moet het nu maar een weekje uit zijn. Een opfrissertje. Verandering van spijs doet eten, zegt men. En een weekje uit de dagelijkse sleur stap pen, zelfs al werkt men met liefde en toe wijding in het vak, kan een mens goed doen. Het kan nieuwe energie geven voor de taak die daarna weer wacht. Ja, die taak die daarna wacht Wie gaat daar nu voor de vacantie al aan den ken En toch deed ik dat. En dat gaf mij ontstemming. Niet, omdat die bouwlieden met vacantie gaan. Nee, ontstemd over de zorg, die hen misschien ondanks die va cantie vervult. Zorgen, als hij denkt aan wat er na de vacantie voor de boeg ligt. Of liever, hoe weinig er maar meer voor de boeg ligt. De grote zorg zit 'm hierin, of er wel voldoende werk zal zijn in de 51 weken, die weer na de vacantie voor hem kunnen aanbreken. En de zorg is begrijpelijk, wanneer men nagaat, wat ons eiland in het afgelopen jaar aan bouwvolume kreeg toegewezen. Men kan niet altijd aan het repareren en restau reren blijven. Er moet zo nu en dan eens een nieuwbouwtje tussendoor komen. En als er bouwvolume kon worden verstrekt aan particulieren, dan is de kans groot, dat eigen vakmensen daardoor meer werk krij gen. Maar juist met die bouwvolume is het in onze omgeving zo treurig gesteld. Dat geeft ontstemming. Bij mij althans wel. En die wordt groter, wanneer men hoort of leest waarom we hier geen of zo weinig bouwvolume krijgen. Dat is vanwege de prachtige berekeningen. Dat is vanwege de werkloosheid. En vanwege het feit, dat er zoveel naar elders (moeten) trekken om werk te vinden. Dus geven we maar geen bouwvolume. Laat ze meer emigieren, Iaat ze maar verdwijnen uit het eiland. Dat eiland is niet levensvatbaar voor nog meer inwoners. Er uit dus. En dat doen ze wel, als we geen bouwvolume geven. Dan moeten ze wel. Alleen de hardnekkigen kruipen nog met een gezin of drie bij elkaar. En. die kiezen tenslotte ook wel eieren voor d'r geld als we maar zorgen dat er geen woningen gebouwd kunnen worden. Nou ja, aan de ene kant halen we er wel enkele honderduizenden mensen bij in ons land, maar ja... dat komt door de omstan digheden. Die kunnen we niet in hun oude vaderland laten en om ze naar het nieuwe te laten trekken, wat ze graag willen, brengt weer zoveel politieke verwikkelingen. Ik ben het er roerend mee eens, dat we die mensen niet aan hun lot kunnen over laten. Maar moet dat intussen wel met onze eilandbewoners Moeten die dan wel op hoepelen Emigreren Inwonen Zelfs de tientallen particulieren, die hun bedrijven willen intensiveren en meer werk trachten te geven dan ze nemen wordt alle initiatief ontnomen, door hen niet de minste kans op bouwvolume te geven. Op een andere plaats gaat het wel. Mijn stemming werd nog „ontiger" toen ik hier aan dacht en las dat er in het toch ook maar kleine plaatsje Kortgene op Noord- Beveland sinds de bevrijding 62 nieuwe woningen zijn gebouwd. Ons eiland kreeg dit jaar geen volume voor 10 woningen. Daarom zou het mij niet verwonderen, als een bouwvakman uit onze omgeving zich daar tijdens de vacantie wat bezorgd over maakte. Voor hem zit er op deze voortgang even weinig perspectief in als voor de woningzoekende. Daarom hoop ik, alle prachtige berekenin gen ten spijt, dat de instanties, die dit in de hand hebben, er eens anders over gaan denken en voor ons eiland uit een ander vaatje gaan tappen. Laat ze er eens bij stil staan, dat ze op die manier alle particulier initiatief doden. Laat ze erkennen, dat onze omgeving in bouwvolume-toewijzing schreeuwend afsteekt bij andere delen in dezelfde provincie. Laat ze de prachtige berekeningen dan maar eens opzij schuiven. En er voor zorgen dat in 1953 het ongunstig verschil voor ons eiland heel wat minder groot is. Dus een grotere bouwvolume toe wijzing. Dan kan ook de metselaar z'n voegspijker, de timmerman z'n beitel en de schilder z'n verfpot met minder zorg een weekje „op de plaats rust" geven. Dan kunnen ze na dat weekje met dub bele energie en vrolijker werklust die spul letjes weer opnemen. Het beste met de vacantie, bouwlieden. handelen. Wij geven U twee uren tijd om na te denken. Is die tijd verstreken, dan moet ge hebben beslist. kwam Berend melden, dat een tweede groep mannen, van het Oosten komende op de moerassen waren ge- door H. VAN NORG (29) De kapitein antwoordde, schijnbaar in alle kalmte: „Die losprijs kunt ge gerust uit Uw hoofd zetten. Ik laat me liever doodschieten dan anderen voor mijn leven te laten betalen.'' Zeer hoffelijk en tevens ironisch vervolgde de Dro mer; ,,Ik ben werkelijk geroerd over het grote gevoel van krijgsmanseer, dat ge bezit. Maar er komt iets bij, dat misschien minder plezierig is. En denk nu maar niet, dat dit louter een dreigement is. We zijn heus niet bang om enig bloed te vergieten; dat hebben we van juille geleerd. Hoort daarom goed. Wanneer ge halstarrig blijft, verliest ge niet alleen Uw eigen leven, dat ge misschien niet bijzonder hoog acht, maar ge drijft Uw metgezel ook in de dood. Wanneer ge toe stemt en een stuk met Uw naam tekent, kan Uw ad judant zijn vrijheid spoedig herkrijgen. Blijft ge weige ren, dan krijgt ook hij de kogel." ,,Ge zijt des duivels stiet de kapitein verbitterd uit. De Dromer lachte spottend: „Geloof me, de achting, die we elkaar toedragen, is wederkerig van hetzelfde allooi. Maar zoals ik reeds zei, we houden van snel Houdt ge dan nog Uw weigering vol, dan zullen we hem daar de Dromer wees naar de adjudant voor Uw ogen ter dood brengen." De wilddief viel nu met een dreigende stem in: „En denk er aan, Gelderse bloedhonden, dat wij volvoeren, wat we zeggen." Er hing nu een ijzige stilte in de hut. De kapitein staarde somber en verslagen voor zich uit. Die kerels hadden hem voor een vreselijk dilemma geplaatst. De adjudant, die tot nu toe steeds had gezwegen, sprak na een poos: „Kapitein, geef niet toe. Ik ben ook bereid om te sterven." Niemand reageerde hierop. Weer heerste er een zware en voor de kapitein schier ondragelijke stilte in de hut. Ze werd verbroken door de stem van Keimpe, die voor de deuropening om Frankes riep. Deze begaf zich buiten de hut. Keimpe deelde hem mede, dat een troep mannen, vermoedelijk soldaten, door de heide dwaalde. „Hoe sterk is die troep vroeg de Roodbaard. „Ongeveer tien man." „Op welke afstand?" „Ongeveer twee kilometer." „Goed. Houdt ze in de gaten. Nemen ze onze rich ting, waarschuw dan opnieuw". De Fries sloop weer naar zijn post. Maar even later stuit. Ze hadden toen weer rechtsomkeert gemaakt. Frankes dacht nu aan Folkert en de Gladde. Als die maar niet op de benden stuitten De tijd verliep en de twee uren, in welke de ka pitein moest beslissen, waren bijna om. Eensklaps verbrak de kapitein de ijzige stilte. Hij sprak bijna toonloos: „Ik geef toe." De adjudant wilde nu ook iets zeggen, doch zijn superieur schudde met het hoofd ten teken, dat hij moest zwijgen. „Zeer verstandig," meende de Dromer. Hij vroeg de krijgsman: „Bezit ge papier en schrijfgerei De kapitein schudde van neen. „Dan zullen we het in een der dorpen laten halen." En hij voegde er aan toe, dat de losprijs op 1000 Rijnse guldens was bepaald. „Veel te hoog. De betaalmeester bezit zoveel geld niet," riep de kapitein uit. „Dan verkoopt hij maar een aantal paarden," ant woordde de Dromer op besliste toon. „Maar ik zal kort zijn en het uiterste bedrag noemen, waaraan dan ook niet getornd kan worden: 't is 800 Rijnse guldens." Daarop gaf hij aan, wat het door de kapitein te te kenen stuk zou behelzen. Wanneer het morgen ge reed zou zijn, zou het door één hunner in gezelschap van zijn adjudant naar Norg worden gebracht. Zodra hun man met de losprijs zou zijn teruggekeerd, zou ook hij, de kapitein, in vrijheid worden gesteld. Zij, Fran kes, hun lieder en hij, de Dromer, gaven hem hiervoor hun erewoord. De kapitein antwoordde niet. Hij begreep, dat hij alleen maar had te accepteren; hij was in handen ge vallen van lieden, met wie niet viel te spotten. Keimpe kwam melden, dat de mannen in het veld verder naar het westen waren getrokken. De afstand had hen nu aan het gezicht onttrokken. De uren gingen voorbij, zonder dat er iets gebeurde; de schemering viel in en nog waren Folkert en de Gladde niet terug. De duisternis had reeds een tijd het aardrijk bedekt, toen de beide mannen zich eindelijk aanmeldden. Ze hadden zich lange tijd schuil moeten houden in de hoge heidestruiken. Tweemaal hadden ze een groep huurlingen waargenomen, waardoor ze het raadzaam hadden geacht voorlopig niet verder te gaan. De mannen hadden de paarden goed kunnen ver kopen. Door de jarenlange oorlog was de paardensta- pel zeer gedund, waardoor de prijs der dieren hoog was. Het bedrag, dat Folkert en de Gladde voor de beide paarden hedden gebeurd, werd op de tafel in acht gelijke porties verdeeld. De post aan de Zuidzijde van de Lutteke Haer werd ingetrokken, doch een gehele nacht zou de landweer door twee mannen bezet blijven. Om de beurt zouden de kameraden die post bezetten. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 2