WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLOND Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht COMMENTAAR Genealogi en de naam „Boogaert" Rondom de Kabinetsformatie. Gaf Dr. Drees te gauw de moed op ZONDAGSDIENST ARTSEN (Samengesteld door mrs Riet-Boogaert, Ogden, U«S*A.) THOLEN 8e Jaargang No. 38 1 Augustus 1952 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen De Kabinetscrisis is in een zeer belangrijk stadium geraakt. Nu Prof. Beel bezig is om de wensen van de a.r.-invloed op het sociaal- economisch beleid, te vervullen, is het de vraag in hoeverre de andere fracties met zijn voorstellen ac- coord kunnen gaan. Het optreden van de heer Beel kan men zien als een laatste ernstige poging om een parlementair Kabinet te vormen. Toen zijn voorganger, dr. Drees, het bijltje erbij neer had gelegd, verstrekte H. M. de Koningin eerst de opdracht aan Prof. Romme. Hij zou een Kabinet moeten vormen „dat het vertrouwen genoot van de meerderheid in het Parlement". Een parlementair Kabinet dus. De heer Romme weigerde. Daarop werd Dr. Drees op het Paleis ontboden. Hij kreeg het verzoek om „een Kabi net te vormen". De oude formateur kon dus alle kanten uit, zowel par lementair, als extra-parlementair. Ook Dr. Drees weigerde echter een opdracht te aanvaarden. Dit is te begrijpen. De heer Romme, die wel bewust de kaarten van formateur door elkaar had gegooid, zou geen enkele kans gemaakt hebben. Toen de a.r. zich terugtrokken uit de vierpartijenformatie, was het moge lijk dat Drees zou proberen een drie partijen Kabinet te vormen. Daarvoor was de medewerking der k.v.p. nodig, die deze echter kenne lijk heeft geweigerd. Anders zou Dr. Drees de opdracht niet hebben neergelegd. Dat hij zelf geen lust had om voor de tweede maal de knoop te ontwarren is eveneens be grijpelijk. Prof. Beel kwam op het toneel. Een figuur, die als leider van Kabinet op smalle basis kan bogen op het vertrouwen der socialisten. Hoewel hij eenmaal in 1946 de rooms-rode coalitie tot stand kon brengen moet men hem toch niet zien als een exponent van de smalle basis politiek. In 1948 heeft hij tweemaal geprobeerd om een ka binet op bredere basis samen te stellen, hetgeen hem toen niet is ge lukt. Het is bekend dat de k.v.p. de smalle basis niet meer wenst en daarmee heeft formateur Beel na tuurlijk terdege rekening te houden. EEN MOEILIJK KARWEI. Uit zijn optreden gedurende de laatste dagen is het volkomen dui delijk geworden, dat hij, evenals zijn voorganger, een Kabinet wenst te vormen dat gebaseerd is op vier partijen, de k.v.p., de p.v.d.a., de a.r., en de c.h.u. Opvallend was dat Prof. Beel geen enkele bespreking over de aard van het program heeft gevoerd. Het is de gewoonte dat een nieuwe formateur de stukken van zijn voorganger overneemt. Daarbij heeft hij uiteraard ook aan getroffen het program van Dr. Drees, dat door de vier partijen is aanvaard. Op dat stramien heeft Prof. Beel verder geborduurd en officieel liet hij weten, dat hij de draad zou opnemen, daar waar Dr. Drees zijn formatiepoging had ge ëindigd. Wat de zetelverhouding betreft waren er niet veel moeilijk heden. Zelfs de a.r. waren accoord gegaan met het aanbod van twee zetels. Het lag dus voor de hand dat Prof. Beel het oude schema zou handhaven, nl. 5 socialisten, 5 ka tholieken, 2 a.r., 2 c.h.u. en één partijloos Minister. Wilde hij de draad van formateur Drees weer opnemen dan moest Prof. Beel di rect beginnen aan het moeilijkste karwei: de verdeling der departe menten. Het is duidelijk dat Dr. Drees met de rug tegen de muur heeft gestaan. Enerzijds de eisen van zijn partijgenoten, die wilden houden wat zij bezaten. Anderzijds het optreden der a.r., die invloed wensten in het sociaal-economisch beleid, maar die in het schema Drees geen belangrijk departement konden krijgen. Daarnaast speelde nog het element dat de k.v.p. niet graag zonder de a.r. in een Kabinet zit. Het waren moeilijkheden waar Dr. Drees blijkbaar niet uit kon ko men. Wel is het achteraf duidelijk ge worden, dat hij zijn formatiepoging iets te vroeg heeft afgesloten. De laatste brief van de a.r. fractie voorzitter, Dr. J. Schouten, bood nog aanleiding om verder te praten. Het feit dat Dr. Beel er nog wel een gat in ziet is een bewijs voor het te vroege ophouden van Dr. Drees. Welke kant moet Prof. Beel uit Hét moet wel een geniale greep zijn, wil hij alle partijen kunnen be vredigen. Bovendien moet hij dat doen op zulk een wijze, dat er geen prestige-verlies wordt geleden. Zo wel de socialisten, als de a.r. moe ten gespaard worden. Als wij ons niet vergissen heeft hij de oplossing gevonden in de richting van de k.v.p. Moet deze partij een veer laten Economische Zaken, een der belangrijkste departementen die zij bezitten, kan in a.r. handen komen. Uiteraard moeten de (katholieken dan op de een of andere manier worden gecompenseerd. Daarvoor zijn verschillende mogelijkheden. In de eerste plaats is het departement van Buitenlandse Zaken vacant. Een k.v.p. Minister op het Plein is ongetwijfeld een prachtige tege moetkoming. Zou Prof. Beel zelf Minister-President willen worden, dan kan hij schuiven met het be langrijke benoemingsdepartement Binnenlandse Zaken, dat echter wel in rechtse handen zal blijven. Mocht Dr. Drees er geen bezwaar tegen hebben om als vice-premier op te treden onder Beel iets wat niet zo verwonderlijk is, daar beide po litici uitstekend met elkaar overweg kunnen dan kan het departe ment van Sociale Zaken weer aan Drees komen. Het probleem van de „vooraanstaande N.V.V.-er", Suur- hof, is dan verdwenen. Zo ziet men dat er nog wel enkele mogelijkhe den inzitten. Het is echter de grote vraag hoe de socialisten over de voorstellen van Beel denken. De fracties hebben druk verga derd over de jongste voorstellen van de nieuwe formateur. Komen er onverhoopt toch Jveer moeilijkhe den, dan zitten wij in een heel moei lijke situatie. Het nadeel van de vorming van parlementaire Kabi netten is ongetwijfeld, dat de frac ties teveel worden gekend. Loopt de formatie goed, dan is dat geen bezwaar. Mislukt het echter, dan hebben de deelnemende partijen zich zo vastgepraat, dat zij moeilijk een andere kant meer op kunnen. De gevoeligheden worden dan steeds groter, evenals de angst voor pres tige-verlies. Een extra-parlementair kabinet zou dan wellicht voor de deur staan. Nader is bekend geworden, dat het ook Prof. Beel niet voor de wind gaat, wat we al verwachten. De K.V.P., A.R. en C.H.U. verklaar den zich accoord met de door hem voorgestelde zetelverdeling, maar nu was het de P.v.d.A., die zich daarmee niet kon verenigen. Prof. Beel had zich de zetelver deling als volgt voorgesteld: P.v.d.A.: Justitie, Arbeid en Soc Zekerheid, Financiën, Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening Wederopbouw en Volkshuisvesting K.V.P.: Min, president (Beel) Alg. Zaken, Binnenland, Onderwijs 20 jaar geleden meer op z'n plaats. En eveneens meer waardering voor pogingen tot verbetering. Dat be hoeft niet zonder goed toezicht of critiek te zijn. Bij zo'n dienst mag de leiding wel degelijk haar ver antwoordelijkheid beseffen. Maar dan mag door haar ook begrip voor de moeilijkheden worden gevraagd. Moeilijkheden zijn er ook nu nog voor de leiding van de n.v. Water leiding Mij. Tholen. Het bedrijf is nog steeds sterk overbelast. Men vergete niet dat er in 1926 maar 3500, nu bijna 5000 aansluitingen zijn, dat er inplaats van 175.000 m3 nu niet minder dan 580.000 m3 water wordt gebruikt. En dat moet er eerst komen. Nu gaat het niet in de eerste plaats om gebrek aan water. Nee, dat is er in het pompstation te Hals teren ruimschoots voldoende. Maar de pompcapaciteit is nog te gering, het aantal bronnen moet van 5 op 9 komen, de hoofdtransportleiding naar Scherpenisse verbetert en daar moet ook de watertoren een flinke restauratiebeurt hebben. Er werd gevreesd dat men deze zomer hetzelfde ongemak zou krij gen dan in de zomers van 1946 en Dokter L. D. A. Looysen te Tho len, tel. 49. Dokter J. Vermet te Nieuw-Vos- semeer, tel. 10. 1947, toen we menige „droge water leidingdag" hadden. Dat heeft men gelukkig kunnen voorkomen door verbetering van de pompinstallatie. Maar toch zal men ook het eerste gedeelte van het verbeteringsplan, hiervoren genoemd, klaar moeten hebben, wil de zorg voor waterloze uren behoudens natuurlijk door breuk zijn weggenomen. Eer het zover is, zal het de leiding nog menig zwaar uurtje kosten. Maar dan ook zijn we weer een stapje dichterbij vervolmaking van een watervoorziening, waarvan we ondanks gemaakte fouten bij opzet en verdere uitvoering, ondanks het soms voorkomen van waterloze uren, ondanks de driemaandelijkse kwitanties, toch veel gerief hebben ondervonden om nog maar niet te spreken van de grote hygiënische vooruitgang. Dinsdag 5 Augustus dan hoopt H. K. H. Prinses Irene haar 13e geboortedag te vieren. Onze gelukwensen. „A.N.P.-foto - Amsterdam" Kunsten en Wetenschappen, Ver keer en Waterstaat en de keuze tus sen het departement Maatschappe lijke Zorgen Volksgezondheid en een tweede minister Buitenlandse Zaken. A.R.: Economische Zaken en de keuze tussen tweede minister Bui tenlandse Zaken en het dep. Maat- schapp. zorg en Volksgezondheid. C.H.: Oorlog en Marine en Over zeese rijksdelen. Partijloos: Buitenlandse zaken. Het departement van Sociale Za ken zou dus worden gesplitst. Prof. Beel zal zich verder beraden hoe verder te handelen. (Nadruk verboden) WATERLEIDING „Binnen drie jaar waterleiding op onze eilanden Bestaande toestand 'n gevaar voor de volksgezondheid." Dat lazen we dezer dagen boven 'n artikel in de Nieuwe Brielse Cou rant, het nieuwsblad voor de eilan den Voorne, Putten en Rozenburg. Ons moet deze vraag en uitroep wel sterk frapperen. Wij immers profiteren al een 20-tal jaren van watervoorziening via bronnen en leidingen van de n.v. waterleiding mij. Tholen. Men kan zich een toe stand als op de genoemde eilanden nauwelijks indenken. Daar hebben ze óók het vrij droge voorjaar en de hittegolf meegemaakt. Zij moesten het toen óók doen met hun water voorziening. Een bedroevende ge schiedenis. Of vindt U dat niet, wanneer een melkslijter bij gebrek aan beter z'n bussen en ander materiaal met slootwater moet spoelen. En toen er tijdens die hitte in een bakkerij water werd getapt om deeg te be reiden de watervlooien rustig in het glas zwommen. En in de school, waar de kinderen wat regenwater oppompten van de stank een stapje achteruit deden, maar hun dorst toch de overhand kreeg. We zouden met meer voorbeelden kunnen doorgaan van een toestand, die men op die eilanden in de droge en warme periode meemaakte. Die warme periode ligt ook ons nog vers in het geheugen. En hoe was het toen bij ons wat de water voorziening betrof Zover bekend kwam het één dag voor, dat er gedurende enige uren een paar gemeenten in het noorde lijk deel van ons eiland geen of weinig water hadden via de water leiding. Misschien is er in die tijd elders toevallig ook nog een leiding breuk geweest, die plaatselijke stop zetting enige tijd noodzakelijk maak te. Maar overigens kon men gere geld van het koele heldere leiding water gebruik maken. En dat het verbruik gedurende die hitte enorm was, is logisch. De arbeider, die 's middags verhit thuis komt, verfrist zich eens extra. Zijn vrouw neemt 'n voetbad meer. De kinderen ge- en misbruiken met zo'n warmte ook een behoorlijke hoeveelheid. De boeren halen extra tanks vol water om hun vee in de wei te voorzien, enz. Men kan vooral in z'n tijd het bezit van een goede waterleiding niet genoeg waarderen. En dat komt er toch meestal niet van. Een vleugje van de toestand als op voorgenoem de eilanden kan men begrijpen, als de kraan een paar uur geen water geeft. Maar meestal heeft men meer erg in de driemaandelijkse kwitantie, die moet worden betaald. Wee als de kraan op wasdag wat minder geeft, wee wanneer Vrijdags door het vele ge(mis)bruik voor de stoepjes de druk vermindert. Nee, het gerief, de hygiëne en het voorrecht dat men heeft boven een eiland als bijv. Voorne en Putten wordt vergeten. Met alles is het zo, dat het alleen wordt gewaardeerd als men het moet missen. Zelfs sommige vroede vaderen hadden, toen de waterleiding laatst in het middelpunt kwam, maar een matige of helemaal geen waardering voor deze dienst. Dat ging dan meer om de opzet van 20 jaar geleden dan om het water van tegenwoordig zelf. Er werden krasse woorden geuit, toen het ging om een gerantstelling voor onze maatschappij. Naar onze mening zelfs té krasse woorden. Mogelijk zijn er twintig jaar ge leden fouten gemaakt bij de opzet. We nemen dat aan. Misschien zelfs wel grove fouten. Maar daarover twintig jaar later te vallen is niet zo moeilijk. De technische vooruitgang is misschien oorzaak, dat we over twintig jaar weer een heleboel fouten ontdekken in de huidige gang van zaken. Maar dan vergeet men dat men 20 jaar vroeger die technische wetenschap nog niet had. Als men ziet op 'n naburig eiland, zoals hiervoor genoemd, lijkt ons dankbaarheid voor het initiatief van II eindigd, vinden wij Aeneas, Hector, Archll- lis en Achamennon opperbevelhebbers in die krijg, waarvan Homerus schrijft in het jaar 1486 voor Christus, dat ze op de vlucht waren van Troye naar Italië. Aeneas wordt daar Koning van Latium, wordt opgevolgd door zijn zoon Askanius die de stad Alba aan de Tiber bouwde. Vervolgens Silpius en Brutus. Deze Brutus werd later uit Italië verbannen omdat hij op een jacht partij per ongeluk zijn vader met pijl en boog doodde. Hij begaf zich naar Grieken land, waar nog steeds de nakomelingen van het koninklijk huis van Troye in gevangen schap leefden. Brutus kreeg het van de regerende vorst gedaan om met deze Troy- anen Griekenland te verlaten. De kronieken beschrijven dan de tocht van Brutus met een vloot via Spanje en Frankrijk naar de Britse Eilanden, waar hij omstreeks 1103 voor Christus moet zijn geland. Aan de monding van de Thames stichte hij de stad: Nieuw Troye, het tegen woordige Londen. Waar tegenwoordig de St. Paul Kathedraal staat moet vroeger de vermeerde Tempel van Diana hebben ge staan. Londen krijgt zijn naam, volgens de kro nieken, afgeleid van Lud-dun, wat betekent Ford van Lud, de opvolger van Brutus. Ongeveer 620 jaar later huwt een nakome ling van Brutus de kroonprinses Tamar Temphi, dochter van koning Zedikia uit het geslacht van David. De voormalige Koning van Troye, wiens nakomelingen met Brutus naar het Britse eiland meetrokken, vind men in verschillende vorstenhuizen terug. Na een groot aantal van opvolgers van Priamos, Koning van Troye, laat Wodan or Odin van zich horen als een directe na komeling in de mannelijke lijn van Priamos en zijn zoon is Skidd, Koning van Dene marken. Daaruit ontstaat het Deense ko ningshuis. Zijn tweede zoon is Belderor, ook genaamd Beldeg. Uit deze komt nadat enige generaties verlopen zijn Gerdick de Viking voort, een regeerder van het Sak sische koninkrijk 503 jaar voor Christus. Pippijn de middelste is een directe na komeling van hem. Diens zoon Karei Mar tel, beter bekend onder „De Strijdhamer". We komen nu op meer bekend terrein. Ka- rel Martels zoon was Pippijn de Jonge daarna Karei de Groote Lodewijk de Vroome, wiens zoon strijd voerden om de erfenis: dat was ongeveer geheel Europa. Zij werden het eens bij het Verdrag van Ver dun in 843 na Christus. Lodewijk de Stame laar kreeg het Oosten, Karei de Kale Frank rijk en Lotharius de keizerstitel plus Neder land en Opper Lotharinen. Karei de Kale de koning van Frankrijk had een dochter Judith, die huwde met Graaf Boudewijn van Vlaanderen. Zij zijn de stamouders van Boudewijn de Negende, bekend uit de Kruistochten. (Slot volgt), Zoals aan het slot van het vorig artikel vermeld, zou ik de stamboom Boogaert in een zo kort mogelijk bestek samenvatten. Ongeveer 4000 jaar geleden vormde God zich een volk en koos daartoe niet een der toen bestaande volken, maar Abraham, een man naar Zijn hart en met wie Hij een ver bond sloot. Deuter. 27 6-9. Niet tot roem van dat volk zelf, maar tot Zijn eigen glorie. Jesaja 493, Ps. 875-7. Jesaja 43: 10-21. Jeremia 31 35-36 vermeldt dat dit volk ook bekend is onder de naam van „Mijn volk" en „Israël". De nakomelingen dus van Abraham, Isak en Jacob. Dit volk zal blij ven bestaan zolang de zon en de maan hun licht zullen geven. Wordt daar Juda alleen mee bedoeld Neen, want Juda werd ver spreid over de vier windhoeken der aarde. God verzekert evenwel dat, zolang de zon en maan zullen schijnen er een nakomeling van David op de troon zal zitten. Jeremia 33:20-21. Samuel 79. 1 Kron. 28:4. Indien wij de Schrift voor waar aan wil len nemen, zowel wat zijn geestelijke als historische waarde betreft, dan moeten op het ogenblik regeerders uit het Huis van David, uit de vrouwelijke zowel als uit de mannelijke lijn, nog onder ons bestaan. Dat kunnen we nagaan. Voor het recht van vrouwelijke leden op de troon verwijs ik eerst nog naar Numeri 278, waar staat geschreven: „En tot de kinderen Israëls zult gij spreken, zeggende: „Wanneer iemand sterft en geen zonen heeft, zo zult gij zijn erfenis op zijn dochter doen komen." Dat was ook het geval bij Tamar Thephi, de oudste dochter van Koning Zedekia. Door de moord op haar beide broers werd zij kroonprinces in het huis van haar vader. Dit geschiedde ook onder de stamhouders van het geslacht Boogaert, die uit het geslacht Priamos Koning van Trove voort kwamen. Darda of Dardanus, zoon van Juda, uit het geslacht van Kronos, die onder de nakomelingen van Jacob Israël werd ge noemd, krijgt een stad naar zich vernoemd, namelijk Dardanus, waar later de Darda- nellen uit ontstaan is. In de Dardanellen, dus de plaats waar de nakomelingen van Jacob woonden, vindt men de stad Troye, welke volgens H. Brugman 1400 jaar voor Christus bestond. Met zekerheid weet men te vertellen dat haar inwoners geen grieken waren. Van Dardanus wordt verhaald dat hij een stad stichtte op een der westelijke uitlopers van de berg Ida, welke tot bloei kwam onder zijn zoon Erochtonius, die op zijn beurt weer een zoon had die Troas of Troye heette. Deze stad werd naar hem vernoemd: Troas of Troye. Priamos is de laatste koning van Troye. Nadat de Troyaanse oorlog was ge- PUTTEN EN SCHERVEN Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat door de Reinigingsdienst op Dinsdag, 5 Augustus en Vrijdag, 8 Aug. a.s., op de gebruikelijke wijze scherven zullen worden opgehaald. Tegen Donderdag, 7 Augustus a.s, be staat gelegenheid tot aangifte voor ruiming van privaatputten. Tholen, 29 Juli 1952. Burgemeester en Wethouders van Tholen. DUIVENSPORT Wedvlucht van Chateauroux Vrijdag jl. hield de P.D.V. „De Trouwe Duif" te Tholen een wedvlucht van Cha-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 1