Plaatselijk Nieuws IVöftOL Vogelvrij Sanapirin 3 goede Hulp aan gerepatrieerden Collecte 2 Augustus a.s. THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET ANNA JACOBA POLDER ST. FILIPSLAND Gehoorapparaten SPORTHOEKJE uit de Drents-Friese Grensstreek moeilijk anders beweren. De andere raads leden betwijfelen het nochtans even sterk, dat enkele honderden meters hier verschil zou maken. Weth. Kleppe had het ook liever anders, maar wil dit overigens niet zonder meer afwijzen. Wanneer de militaire instantie van mening is, dat dit nodig is, mag men zich z.i. in het belang van het gemeen schappelijk defensieplan niet tegen verkla ren. Daarop vraagt de voorzitter het dan zo te formuleren dat wanneer de belan gen het toelaten de toren op een andere plaats te bouwen en de beslissing dus nog op te schorten. Dhr. Hartog ziet liever een definitieve uitspraak en stelt voor er niet op in te gaan als ze in de gemeente moet komen. Dhr. v. d. Jagt steunt dit voorstel en alle leden blijken hier ook voor te zijn. Wordt men er toe gedwongen, dan moet men het wel accepteren. geneesmiddelen in elk tablet. Niet méér, want overdaad schaadt. Geest en lichaam worden er door verkwikt en pijnen verdwijnen In verband met herziening van het uit breidingsplan wordt een besluit genomen, waardoor het mogelijk is eventuele aan vragen volgens het nog bestaande uitbrei dingsplan op te schorten. RONDVRAAG Dhr. Hartog vraagt of er geen kans op bouwvolume is, hetzij voor particu liere of gemeentewoningbouw. De voorzitter antwoordt, dat hij hiertoe zijn uiterste best heeft gedaan en een dringend beroep heeft gedaan op de Com missaris, die dit weer heeft doorgegeven. Thans heeft Zeeland geen bouwvolume meer beschikbaar, maar als men nog krijgt toegewezen, verwacht de burgemeester dat men zeker aan dit dringend beroep zal denken. Er zijn er genoeg die willen bouwen. Dhr. Bijnagte vraagt of men toch niet te laat is geweest. De voorzitter antwoordt: integendeel. Dhr. Hartog informeert of er nog stap pen gedaan worden om de Haven uit te baggeren en antwoordt bevestigend op een vraag van de voorzitter of zulks hard no dig is. Hij vraagt of het niet mogelijk zou zijn een kleine baggermachine te laten ko men, dat schiet vlug op. Er wordt ook van alles in de haven gesmeten tot de ergste huiselijke onreinheden. En zo komt het ge sprek vanzelf op de reinigingsdienst waar voor moeilijk een oplossing kan worden gevonden, al worden dan opmerkingen ge maakt over een tonnenstelsel en een „sep- tictank-premie". Maar wat het uitbaggeren van de haven betreft, dat zal nader wor den bekeken. Dhr. v. d. Jagt komt nog even terug op de woningtoewijzingen. Waarom, zo vraagt hij, is er toch zo'n groot verschil in de ene of andere gemeente in Zeeland. Som mige gemeenten kunnen maar raak bouwen en hier krijgt men niets. De voorzitter zegt daarop eigenlijk geen antwoord te kunnen geven, maar weet wel ongeveer hoe de vork in de steel zit. De toewijzing gaat met heel ingewikkelde be rekeningen gepaard, zoals geboortecijfer en vooral ook het migratiegetal. Officieel wordt dat nooit meegedeeld, maar hij weet wel, dat men zegt: waarom daar nog wo ningen bijbouwen als er niet eens werkge legenheid is voor de huidige bewoners. En dat is nu eenmaal het verstrekkende pro bleem op ons eiland. Sluiting. BELANGRIJK BEZOEK AAN DE RESTAURATIEWERKEN DER NED. HERV. KERK TE THOLEN Op uitnodiging van de Ned. Oudheid kundige Bond en onder leiding van de ar chitecten der Rijkdienst voor de Monumen- zorg, de heren Canneman en Veeke en voor de historische beschrijving de heer Bolte, maakte een gezelschap van 50 buiten landse specialisten op restauratiegebied een excursie langs de belangrijkste in restaura tie zijnde monumenten in Nederland. Dat de kerk van Tholen ook in dit programma werd opgenomen is wel een bewijs van de belangrijkheid van dit monument in de rij der Ned. monumenten. Met zeer veel inte resse werd ruim een uur lang het bouw werk aan alle zijden opgenomen en diverse restauratie-methoden besproken. Aanwezig waren de Directeur-Generaal van de Ned. Monumentenraad. alsmede de Dir.-Gen. van de Franse Monumentenraad en ver scheidene Franse architecten, terwijl we verder aantroffen architecten uit Engeland, Duitsland, Zwitserland, Italië en Denemar ken. Tijdens de rondgang werden de gas ten de thee aangeboden door de heer Huur man, de aannemer der restauratie. Na af loop bracht men nog even een bezoek aan het zo fraaie Raadhuis in onze gemeente. WEDVLUCHT VAN ORLEANS Met Noord-Westen wind en 436 km voor de boeg vlogen de duiven van de P.D.V. „De Trouwe Duif" te Tholen een wed vlucht van Orleans. In concours waren 103 duiven, die te 7.30 uur werden gelost. De eerste duif werd te Tholen geregistreerd te 13.46.13 uur en de laatste prijswinnende duif te 14.23.11 uur. De snelste duif vloog dus met een gemiddelde snelheid van 1160 meter per minuut. De uitslag van deze vlucht luidt: A. Wagemaker 1 9 11 24; L. Laban 2 6 14; J. Baaij 3 4 20 25; R. de Groot 5 15; J. Deurloo 7 17 18; M. Tazelaar 8; L. Soomers 10; H. Cornelisse 12 23; V. Laban 13; A. Bout 16; L. M. de Heer 19; M. Moeliker 21; F. Koppenhol 22; D. Jansen 26. CONCERT A.s. Zaterdag geeft de harmonie „Con cordia" een concert op de Markt. BEVORDERD Aan het Moller Lyceum, afd. Middelb. Meisjesschool, zijn van de le naar de 2e klas bevorderd de dames P. M. Laban, Carien Wagemaker en Betsy van Halst, alhier. Tot de le klasse is toegelaten Cato Laban. GESLAAGD Te Rotterdam slaagde voor Hoofdacte Lagere School de heer J. W. Quist Jz. alhier. Aan de gem. Muziekschool te Bergen op Zoom werd aan mej. Maddy v. d. Velde voor orgelspel een diploma met de aanteke ning „waardering" uitgereikt. MOND- EN KLAUWZEER De burgemeester van Tholen brengt in herinnering, dat, volgens artikel 17 der vee wet, indien vee verschijnselen van een be smettelijke ziekte vertoont, de eigenaar, houder of hoeder hiervan terstond kennis geeft aan de burgemeester der gemeente, waar het vee zich bevindt. Bij Koninklijk Besluit van 23 Februari 1922 (st.bl. nr. 80) is bepaald, dat de burgemeester, ter voorkoming van versprei ding van smetstof, indien hij verneemt, dat in zijn gemeente vee verschijnselen van een besmettelijke veeziekte vertoont, bij mond en klauwzeer de volgende voorlopige maat regelen neemt: 1. het de eigenaar, houder of hoeder ge lasten, het verdachte vee af te zonderen, totdat daaromtrent door de burgemeester een nadere beslissing is genomen; 2. het door het plaatsen van kentekenen van besmetting verdacht verklaren van het gebouw of terrein, waar het verdachte vee zich bevindt of bevonden heeft. Het is verboden ziek of verdacht vee te vervoeren, behoudens ontheffing door de burgemeester, Tholen, 23 Juli 1952. De Burgemeester. GEVONDEN Omtrent een kinderportemonnaie en een paar leren sokken zijn inlichtingen te ver krijgen bij de Rijkspolitie. NU KOPEN.... De opruiming bij POLLIE gaat door t/m Zaterdag 2 Augustus. Hier voorbeelden van de extra lage prij zen: Gestreepte flanellen lakens, grote maat 5.50. Lange Jaeger Onderbroeken 2.79. (Adv. Ingez. Med.) A.V.O.-COLLECTE De in deze gemeente gehouden collecte t.b.v. de ver. A.V.O. bracht 36,op. WIE Z'N HOND? Die een zwarte hond-mist, een reu, kan zich tot de Rijkspolitie alhier wenden. WEDVLUCHT Met een aantal duiven nam de plaatse lijke vereniging deel aan een wedvlucht vanuit St. Kat.Waver, 65 km. Prijzen wer den behaald door J. J. van Gorsel 12 4 5 9; Abr. J. Soets Jnzn 3 6 7; C. de Witte 8. NAAR TILBURG De Meisjesvereniging „Ora et Labora" ging ditmaal niet zo bijzonder ver van huis met haar jaarlijks reisje. Maar in Tilburg, Oisterwijk en Kaatsheuvel was het met een MEDEMENSEN EN KINDEREN IN NOOD VRAGEN UW HULP Indien U één keer in Rotterdam of Am sterdam de aankomst van een schip met „gerepatrieerden" uit Indonesië met eigen ogen zoudt hebben gezien, dan was het schrijven van dit stukje stellig overbodig. Want dan zou de aanblik van velen dezer mensen, wier totale bezittingen op deze wereld, dank zij oorlog en Japanse bezet ting, vaak zijn samengebundeld in totaal maar één armzalig pak, U dermate be nauwen, dat zelfs een flink greep in Uw portemonnaie of portefeuille Uw menselijke medegevoel slechts matig zou bevredigen. Nooit zal ik bv. vergeten dat oude vrouwtje, dat, met ongeveer 750 lotgenoten, in De cember jl. in Rotterdam, steunend op twee hofmeesteressen, van de loopplank van de „Sibajak" afkwam, om zich over een koude kade met hard bevroren sneeuw naar de ontschepingsloods te begeven. Aan haar blote voeten had zij versleten rieten san dalen; een kort wit zijden rokje bood haar blote benen geen enkele bescherming tegen de venijnige koude en een soort katoenen blouse deed haar zichtbaar beven; liefdevolle handen hingen haar een oude soldatenjas om de schouders Zo werd zij „Welkom in het Vaderland komend uit dat warme land aan de evenaar, na enige uren oponthoud in een koude loods, in een autobus gezet, die haar naar Den Helder zou brengen, vanwaar zij met de boot zou worden overqevaren naar Texel, op welk eiland de Dienst voor Maatschappelijke Zorg van het Ministerie van Binnenlandse Zaken voor haar onderdak in een pension had gevonden. Om zich warme onder- en bovenkleding, schoenen en n mantel, wol len wanten, een wollen das, enz. enz. aan te schaffen, krijgt zij één keer 150. kledinggeld. U zult begrijpen, dat dit veel te weinig is; U zult ook begrijpen, dat zij voor allerlei kleine levensbehoeften méér nodig heeft, dan de door de overheid voor haar betaalde voeding en onderdak a 3.50 per dag, plus 3.zakgeld per week. Dit aan te vullen nu is de taak van het particulier initiatief. Dus: van U en mij Want al doet de Regering wat zij kan, door deze duizenden gerepatrieerde landgenoten overtocht, huisvesting en voeding te geven, óók aan die zeer velen onder hen, die hier toe zelf geen enkele cent bezitten, deze overheidsbemoeienis heeft noodzakelijker wijze haar grenzen. En daar begint de ge- woon-menselijke plicht van U en mij Hier komt geen politiek of godsdienst aan te pas, want hier gaat het er alleen en uitsluitend om, een medemens-in-nood, die op onze weg wordt geplaatst, te helpen De stroom van gerepatrieerden, begint gelukkig wel te luwen en velen van hen, die reeds eerder kwamen, konden na enige tijd in het arbeidsproces worden opgenomen of werden anderzins geholpen, maar toch ko men er regelmatig elke maand nog enkele honderden, die hier geen onderdak en in vele gevallen ook totaal geen inkomsten hebben. Warme, op ons klimaat berekende kleding hebben deze mannen en vrouwen en vooral ook kinderen geen van allen. Daarom kan en mag „Hulp aan Gerepatrieerden" haar deuren nog niet sluiten en moet zij met haar menslievend werk ten behoeve van deze berooide en beroofde landgenoten nog even doorgaan. Tot dusver heeft het Ne derlandse volk haar daartoe prachtig in staat gesteld. Het komt er nu op aan, dit nog even vol te houden. Vandaar het be roep, dat op 2 Augustus a.s. weer op U en mij zal worden gedaan; een beroep, dat naar wij hartelijk hopen ondanks de thans ook voor velen onzer geldende be- pedkte mogelijkheden, een gul antwoord zal mogen vinden bezoek aan het natuurpark en dierenpark ook mooi. 's Avonds zag men in Breda de feestelijke verlichting. WEDVLUCHT BERGEN OP ZOOM „De Vale Doffer" hield een oefenvlucht vanuit Bergen op Zoom. Om 1 uur gelost met N.W. wind. Uitslag: D. Dorst 1 3 4 8; Johs. Dorst 2 U 15 18; N. Potappel 5 9; L. v. Oeveren 6 14; J. Stoutjesdijk 7 16 17 21; Koos van Haaften 10 20; P. v. Haaften 12 22; P. Dorst 13 19. De eerste duif arriveerde om 1.36.05. VEULEN BIJ AANRIJDING GEDOOD Donderdagmorgen had een botsing plaats op de hoofdverkeersweg St. Maartensdijk Stavenisse tussen een vrachtwagen van A. v. D. en een veulen van A. v. d. H. Het veulen liep los met de moeder mee en kwam op genoemde weg tegen de vracht auto aan. Het dier was op slag dood. De chauffeur treft geen schuld. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. GESLAAGD Onze dorpsgenoot S. de Haan, werk zaam bij de Ontvanger der Directe Belas tingen te Tholen slaagde vorige week te Dordrecht voor het M.U.L.O.-diploma. Hij genoot zijn opleiding bij het Onderwijs instituut Muc te Zwijndrecht. OP REIS Vrijdag maakten de kinderen van de hoogste klassen der O.L. School een reisje naar Tilburg. Het doel was vooral een be zoek aan Burgers Dierenpark. Op de te rugweg deed men het feestelijk versierde Breda aan, waar nog een warenhuis werd bezocht. VOOR HET VERENIGINGSGEBONW De baten van de St. Maartensdijkse Ronde bedroegen 529,12, dit bedrag is gestort in het fonds voor een verenigings gebouw. A.V.O.-COLLECTE De voor de A.V.O.-Stichting gehouden collecte bracht in deze gemeente 84.50 op. BURGERLIJKE STAND over Juni 1952 Geboren: 10 Juni; Dirk Leendert, zn. van L. A. Riedijk en J. Rijnberg. 10 Juni: Adriaan Willem, zn. van J. M. de Viet en R. P. van Hemert. 12 Juni: Wilhelmina, dt. van A. Knuist en J. Bolier. 14 Juni: Margaretha, dt. van L. A. Kamp man en M. J. Bevelander. 19 Juni: Krina Apolonia, dt. van A. J. Bos en W. C. den Engelsman. 25 Juni: Johanna Adriana, dt. van P. de Korte en C. A. de Viet. Ondertrouwd: 5 Juni. Adriaan Abraham Joppe, 27 jr. wonende te St. Maartensdijk Z en Rachel Lindhout, 24 jr. wonende te St. Maartens dijk Z. Getrouwd: 6 Juni: Dirk Jeroense, 21 jr. wonende te Poortvliet en Adriana Jannetje Bos, 21 jr. wonende te St. Maartensdijk Z. 19 Juni Adriaan Abraham Joppe, 27 jr. wonende te St. Maartensdijk Z. en Rachel Lindhout, 24 jr. wonende te St. Maartens dijk Z. Overleden: 4 Juni: Grietje Jacoba Noom, 77 jr. wed. van Bartel Goedegebuure. 7 Juni: Gommert Adriaan van Ast, 78 jr. echtgenoot van Elizabeth Jasperse. 19 Juni: Pieter Samuel Langejan, 68 jr. weduwnaar van Maria Leentje de Graaf en Janna Reinhoud. EEN BEENBREUK Dinsdag jl. had de heer L. C. de G. uit Poortvliet, werkzaam aan de Groenvoeder- drogerij alhier het ongeluk onder een sta pel meel terecht te komen, toen die kan telde. Dokter Kugel, die eerste hulp ver leende, constateerde een beenbreuk in het bovenbeen en achtte opneming in het zie kenhuis noodzakelijk. WEDVLUCHT ORLEANS Los 7.30 uur. N.O. wind. le duif 13.57.05. Laatste 14.48.56. B. Suurland 1; Iz. A. Hage Pvl. 2; P. v. Driel St. Maartensdijk 3; D. Uil Pvl. 4; K. Lisseveld Pvl. 5; P. v. Beveren, St. Maartensdijk 6. WANDELSPORT EN MUZIEK UITVOERING Zaterdag 1.1. was „Op Stap" bij de wan deltochten te Kruiningen. De Junioren kwa men met een groep van 26 personen, de Senioren met een van 11 personen. Beide groepen behaalden een groepsprijs, terwijl de Junioren nog een extra 2e prijs be haalden en de Senioren een 3e prijs. De wandeltochten die vooraf gaan aan de muziekuitvoering op Zaterdag 26 Juli beloven een succes te worden. Reeds schre- ver in 3 groepen van de gym. te Poort vliet, 2 van „Op Stap", 1 groepje jongeren uit deze gemeente, de gym. van St. Maar tensdijk en wandelaars uit Tholen en Ber gen op Zoom. Zoals reeds gemeld wordt dan ook een film gemaakt op initiatief van de muziekvereniging. De wandelaars komen dus ook op de rolprent, 's Avonds krijgen we de muziekuitvoering en het optreden van de gymnastiekver. „Excelcior" uit Poortvliet. Bij goed weer kan het druk worden. GESLAAGD Deze week slaagden voor het Midden standsdiploma de dames M. Dekker en M. van 't Hof en de heer K. Elenbaas. Zij werden opgeleid door dhr. S. de Haas, Hoofd der O.L. School alhier. AANRIJDING Toen mej. C. Quist-Moerland uit de Beatrixstraat alhier Zaterdagavond met haar dochter op de Rijksweg liep werd eerst genoemde door een van Zijpe komende personenauto geraakt, waardoor zij een gekneusde arm opliep. Dokter Menger ver leende eerste hulp. GESLAAGD Te Utrecht slaagde voor het Vakbe kwaamheidsdiploma kippenfokker onze dorpsgenoot A. C. Maas. Het is de eerste gediplomeerde in deze gemeente in dit be roep en tevens de jongste pluimveehouder. ONDERSCHEIDEN Door het Min. v. Oorlog zijn via de burgemeester aan 2 militairen die hun dienstplicht in Indonesië hebben vervuld het Ereteken voor Orde en Vrede uitge reikt, nl. aan L. Geluk en F. Quist. BURGERLIJKE STAND over de maand Juni 1952 Geboren: Marinus Jan, zn. van M. Reijngoudt en J. Geluk. Maria, dt. van A. C. Roosemond en E. Kunst. Getrouwd: D. C. Kaashoek, 27 jr. en M. C. Faasse, 25 jr. M. A. Neele, 25 jr. en C. van Dijke, 22 jr. Overleden: Geen. Ingekomen personen» A. M. van Nieuwenhijzen, van Valburg. M. M. de Blaeij, van Terneuzen. A. van Herk en gezin, van Hoge en Lage Zwaluwe. C. A. Hage, van Ens, N.O. Polder. Vertrokken personen» J. C. Westbroek naar 's Gravenhage. J. van Hekken, naar Dinteloord. J. J. Hoogstrate, naar Bruinisse. J. v. d. Reest en gezin naar N.O.Polder. Dipl. Radio Technicus Philips, Andium, Oticon alle batterijen DE VIJFDE OUD-VOSSEMEERSE RONDE Ook ditmaal ontbrak het in de Oud- Vossemeerse course, die Zaterdag onder vrij gunstige weersomstandigheden werd verreden, niet aan spanning. Er was hier weer een groot verschil met de ronde die laatst in St. Maartensdijk werd verreden. Werd toen de eerste uitlooppoging al spoe dig een zodanige voorsprong, dat er wei nig meer aan te doen viel, in Oud-Vosse- meer kwamen herhaalde uitlooppogingen voor, maar de spanning bleef er in tot de eindspurt. De Axelse renner Rien Verhelst lag vele ronden lang aan kop en het werd voor het publiek de favoriet door zijn moe dig fietsen. Maar de eindzege bereikte hij niet. Al spoedig na de start kwamen enkele uitlooppogingen voor, maar ernstig werd het halverwege toen Verhelst een serieus offensief ontketende. Wel trachtte Heeren uit St. Willebrord daar een stokje voor te steken, maar hij kon de Axelaar niet hou den en toen er 25 ronden waren verreden lag Verhelst alleen op kop, maar hij zat nog voor 35 ronden. Konings, Schollen, Kuitwaard en v. Glerum zorgden er voor niet ver achter te raken en met nog 18 ronden voor de boeg kregen de twee eerst- genoemden aansluiting. Uiteindelijk ging de eindspurt tussen Kuitwaard, Verhelst en Koning. Een zeer spannende eindspurt met vooral een uiterst felle sprint van de Velsenaar Kuitwaard. Deze werd dan ook de winnaar van de 5e Oud-Vossemeerse ronde en reed de 100 km in 2 uur 49 minuten. 2 M. Verhelst (Axel); 3. J. Konings (Breda); 4. H. van Het neusje van de zalm En niet duurder dan andere. ?le™m Willebrord); 5. P. Schollen (lilburg); 6. C. Verstraten (Breda); 7. P. de Bruyn (Roosendaal); 8. op 1 ronde- L. Cantineau (Breda); 9. Jac. Maas (Heer len); 10. W. Heeren (St. Willebrord). NEDERLAAGTOURNOOI Voor degenen die dat graag bijhouden geven we hieronder een kort resumé van de in nederlaag verband gespeelde wedstrijden na ons laatste spörthoekje. Tholense Boys heeft dit jaar een mooie nederlaag. Niet alleen dat er verschillende tot nu toe onbekende clubs komen spelen, maar ook het spelpeil van de thuisclub is dikwijls goed te noemen. Zo was bijv. de wedstrijd tegen de Bredase club D.F.V. een spannende en goede ontmoeting. Na flinke niet bepaald gelukkige tegenstand moest het Bredase elftal het onderspit delven. Tholen won met 3 1, kreeg een doos bruidsuikers en rollen Faam pepermut van de fabrieksploeg op de koop toe. c Ook tegen een sterk Cluzona uit Wouw wisten de Tholenaars een flinke overwin ning te behalen, na een 11 ruststand, na een 3 0 voorsprong en een weer ingehaal de stand door Wouw, maar uiteindelijk toch een 53 overwinning voor de thuis club. Smerdiek 2 en 1 hadden het tegen de Vrederust-ploeg niet moeilijk. Het tweede elftal won zelfs na een spanningloze wed strijd met 7 3. Het eerste won na een tamme, mede door het weer ook slome wedstrijd met 4—1 na een 1—1 ruststand. Nee, dan was de wedstrijd tegen B.O.Z. van ander gehalte. Smerdiek 2 won hier van met 64, maar het eerste elftal moest na verlenging en strafschoppen het onder spit delven. En dat was geen schande. De bal was nauwelijks aan het rollen toen B.O.Z. de score opende, maar Kees v. d. Hoek zorgde voor de gelijkmaker. Een pracht doelpunt volgde uit een corner van Kampman, die de lange spil Meeuw voor treffelijk inkopte. Nog voor rust werd de voorsprong door De Haan tot 31 ver groot. Na de thee waren het echter de gasten die domineerden en de achterstand inhaalden: 33. De overwinning kwam eerst na de verlenging toen B.O.Z. door strafschoppen won. Een wedstrijd waarop men met genoegen terug kan zien. W.H.S. 2 won met geringe tegenstand van Vios 2 met 90. Ook de eerste elf tallen lieten een te groot sterkteverschil zien om een mooie wedstrijd te krijgen. Hoewel, in de eerste helft bood Vios 1 dapper tegenstand, zodat de thuisclub niet verder kwam dan een I0 voorsprong. In de tweede helft kwamen er echter nog 4 doelpunten bij. Bij Vios was de keeper uit stekend op dreef. Minder goed bracht W.H.S., dat tot dus ver nog geen nederlaagwedstrijd had ver loren het er Zaterdag tegen Smerdiek af. En dat lag toch niet alleen aan de twee invallers, waarmee de thuisclub op het veld kwam. Trouwens, Smerdiek stond ook niet volledig. Technisch was de ontmoeting weinig groots. In de eerste helft drong W.H.S. nog vrij sterk op en bij enkele aanvallen ontkwam Smerdiek ternauwer nood aan een doorboring. Een 30 voor sprong had toen weinig verwondering ge wekt, maar de voorhoede werkte de aan vallen onzuiver af. Met de gelijke rust stand: 11 was Smerdiek zeker tevree. Anders ging het de tweede helft, toen Smerdiek veel meer in het offensief was en de W.H.S.-verdediging, trouwens het ge hele elftal steeds te laat ingreep. En dat kwam de thuisclub duur te staan. Op vlotte wijze maakte de Smerdiekse voorhoede, vnl. Kampman en de Haan er 4 doelpun ten bij, terwijl W.H.S. via Verhoole daar maar een goal tegenover stelde. Bij Smer diek speelde ook De Graaf weer mee, die er deze wedstrijd vrij goed in zat. Robbe en Meeuwis waren wel de besten in de achter- en middenlinie. door H. VAN NORG (28) De man, die de opdracht kreeg, meende goed te doen deze zo snel mogelijk uit te voeren. De uitbrander, die de administrateur hem had gegeven, miste zijn uit werking niet. Na enkele minuten galoppeerde een vijftal huurlingen over de weg naar Langeloo. Ze reden door het gehucht en vroegen aan iedereen, die ze zagen, naar de beide vermiste ruiters. Niemand had de beide mannen gezien. Daarna informeerden ze in de enige kroeg, die het dorpje kende. De waard bracht hen op een spoor. Een boer had hem verteld, dat hij zich deze morgen op weg naar Norg had bevonden. Op een plaats, waar de weg een bocht nam en hij gezicht kreeg over een nieuw gedeelte, had hij in de verte een aantal mannen gezien. Misschien wel tien of meer en twee paarden. Hij dorst niet verder te gaan en had zich enigszins verscholen. Ten slotte had hij gezien, dat de mannen en paarden in de bosjes verdwenen. „Waar bevindt zich die boer thans?" vroeg de onderofficier. „Hij woont hier achter mijn woning." „Haalt hem onmiddellijk op." De herbergier verdween en kwam weldra terug in gezelschap van een boer, die blijkbaar zeer angstig was. „Vertel jij eens, wat je vanmorgen hebt gezien," werd hem bevolen. Met bibberende stem deed de boer het verhaal, dat men al van de waard had vernomen. „Kunt ge ons de plaats aanwijzen, waar de mannen zich bevonden „Jawel, edele heer." „Goed. Kunt ge paardrijden „Jawel, edele heer." „Haal dan onmiddellijk een paard." De boer haastte zich naar zijn hoeve en verscheen weldra op een ongezadeld paard op het erf voor de kroeg. De soldaten stegen ook op en in draf ging het in de richting van Norg. De begeleider bracht hen nu op de plek, waar die morgen de mannen en de paarden zich hadden bevonden en waar ze in de bosjes waren verdwenen. De aanvoerder van het troepje steeg af en nam de sporen op de weg goed op. Hij vond de afdrukken van paardenhoeven, die dwars van de weg naar de berm en de struiken leidden. Hij begreep nu, dat zich hier iets had afgespeeld, dat gemakkelijk voor de kapitein en diens metgezel een tragische afloop kon hebben gehad. Het bosterrein, waarin de kapitein en de andere mannen waren verdwenen, werd nu doorzocht. Het was slechts een smalle strook langs de weg. Daarachter bevond zich heide, stuifzand en hier en daar een bosje. Niets werd echter gevonden. „Waar komt men, als men verder in die richting gaat?" vroeg de aanvoerder aan de boer, terwijl hij in Westelijke richting wees. „In Één of Steenbergen," antwoordde de onder vraagde. „Hebt ge ook enig vermoeden, wat voor kerels dat vanmorgen zijn geweest De boer kon niet anders doen dan het hoofd schud den. Hij had zich immers zelf, uit angst, verborgen De aanvoerder besloot om snel naar Norg te rijden om daar verslag uit te brengen. Tot de boer zei hij: „Je kunt weer naar je huis terugkeren." En deze maak te zo snel mogelijk, dat hij weg kwam. De vijf huzaren reden nu in galop terug naar Norg. Daar aangekomen vertelde de aanvoerder aan de ad ministrateur, wat hij had ontdekt. Hij kreeg opdracht om het terrein, waarin de desperado's met de kapitein waren verdwenen, breed en diep te doorzoeken. Bijna de gehele ruiterij, vijftien man, werd hiervoor onder zijn commando gesteld. Dertig man voetvolk werd naar de dorpjes Eén en Steenbergen gezonden om daar te trachten gegevens te verkrijgen over de vermisten en hun ontvoerders. Hen werd ook opdracht gegeven een groter gebied te doorzoeken. Zodra Willem Frankes met zijn mannen, de gevan genen met zich meevoerende, weer op de Lutteke Haer waren teruggekeerd, zette hij direct een paar wacht posten uit, want hij verwachtte, dat de Gelderse troe pen de gehele omtrek zouden aflopen op zoek naar de kapitein en diens adjudant. De Os en wylde Keimpe hielden Siep gezelschap in de landweer, terwijl aan de Zuidkant van het terrein, verscholen achter een paar jeneverstruiken, het Varken en Berend hun blikken lieten gaan over de vlakte naar de Drentse weg. De wilddief liet thans geen vuur branden in de hut; hij wilde het gevaar vermijden, dat een rookwolkje de aandacht op dit terrein zou vestigen. De beide gevangenen kregen een plaats aan de tafel, ieder aan een kant. Hun handen bleven geboeid, ter wijl ze bovendien aan de banken werden vastgevonden. De wilddief had met de Dromer besproken hoe hoog de losprijs zou zijn, die men ging eisen en wat de eenvoudigste en minst gevaarvolle wijze zou zijn om deze in handen te krijgen. Intussen zaten de beide ge vangenen zwijgend en met een somber gezicht op de harde banken. De Dromer zette het thema van de losprijs in. „Ka pitein," zo zeide hij, we wensen hier niet langer dan beslist noodzakelijk met Uw gezelschap opgescheept te zitten. We houden van snel handelen. Hoe denkt ge nu over de losprijs (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 2