Vogelvrij D.D.D. Besluit Uw maaltijd met één of twee Bennies. Historisch verhaal uit de Drents-Friese Grensstreek De uitslagen luiden: J. Deurloo 1 8 17; L. Laban 2 3 4 7,-15; M. Nijs 4; H. Come- Jisse 5 6; A. Bout 9; M. Tazelaar 10; K. v. Poepelen 14; J. Praat 19; L. M. de Heer 20; R. de Groot 21; L. Kegge 22; G. Soomers 23 en A. de Jonge 24. DIEPTEN VAARWATERS De minste diepte in dm. bij gem. LLWS op de voor de binnenvaart hinderlijke drempels bedroeg bij de laatst gehouden peilingen in het Tholense Gat middenvaar waters 51 dm. spitse tonskant 32 dm. en stompetonskant onbekend. In de Nieuwe Haven en Eendracht bij Tholen bedroegen deze cijfers resp. 0 dm, 9 dm en 0 dm. In het Bergse Diep en tot Kromme Gat in de Oosterschelde bedroeg de diepte midden- vaarwaters 7 dm, spitsetonskant 2 dm en stompetonskant 3 dm. In de Zuid-uitloop van de Dortman in de Oosterschelde waren deze cijfers resp. 19 dm, 17 dm, en 15 dm en in de Witte Tonnen Vlije onder Stave- nisse 35 dm, 27 dm en 12 dm. NAAR HET BUITENLAND Voor de kinderen van de hoogste klassen der O. L. School was het Vrijdag jl. een belangrijke dag. Men ging toen naar het buitenland. Om half acht vei trokken de 2 bussen waarbij ook het onderwijzend per soneel en de Oudercommissie. Het einddoel was Brussel, dat men via Antwerpen be reikte. De hoofdstad van België werd door de leerlingen met grote belangstelling be zichtigd. Men kwam op de Grote Markt met zijn eeuwen oude gebouwen, men zag de St. Gudule Kerk, de Botanische tuin, het Park, het Koninklijk Paleis, het Paleis van Justitie, enz. Daarna ging het naar het vliegveld Meisbroek en naar het slagveld van Waterloo waar zich in 1815 een stukje overbekende geschiedenis afspeelde. Het was ongeveer half elf dat de reizigers na deze prachtige en leerzame reis weer in Tholen arriveerden. NAAR ARNHEM De buurtvereniging Julianastraat maakte Dinsdag 15 Juli jl. per touringcar een reisje naar Arnhem en omgeving. GESLAAGD EN BENOEMD Mej. M. Bierens alhier slaagde te Breda voor onderwijzeres. Met ingang van 1 Sept. a.s. werd zij benoemd tot tijdelijke vijfde leerkracht aan de Chr. School in de Doel- weg alhier. BURGERLIJKE STAND Geboren: 12 Juli: Jacob, zoon van D. Kriek en L. C. van Kerkhof. 11 Juli: Pieter Marinus, zoon van J. Deurloo en J. Pollie. 13 Juli: Johanna Pieternella, dochter van A. Verkamman en Y. Boersma. 12 Juli: Neeltje Adriana, dochter van J. A. van Zetten en F. S. Bout. 12 Juli: Helena Bartelina Isabella, doch ter van P. Potter en J. M. Gebraad. VERGADERING ORANJEVERENIGING Donderdagavond 10 Juli kwam de Oranje vereniging in algemene vergadering bijeen in de zaal van Hof van Holland. De wnd. voorzitter de heer M. W. de Korte deelde mede, dat deze bijeenkomst inzonderheid was belegd om een actie op touw te zet ten tot het werven van nieuwe leden. Van daar ook dat na afloop enige actuele Oranjefilms zullen worden vertoond. De heer de Korte deelde daarna mede, dat de heer M. C. v. d. Stel destijds ge meend heeft als voorzitter te moeten be danken. Uit het financieel overzicht bleek dat er een batig saldo is van ongeveer 335,en dat het ledental tot 160 is teruggelopen. Men was toe aan het punt bestuursverkiezingen. Dit liep minder vlot. De gekozene de heer M. v. d. Stel Mzn bedankte, terwijl er een tweede vacature was ontstaan doordat dhr. J. Quist-Beuke- laar zich niet meer als bestuurslid herkies baar stelde. Besloten werd dan ook maar, dat dhr. de Korte tot het najaar als wnd. voorzitter zal blijven fungeren. Herkozen werd als bestuurslid de heer A. F. Goedemondt, ter wijl in de vacatures door bedanken van de heren v. d. Stel en Quist-Beukelaar werd voorzien door de benoeming van twee tij delijke bestuursleden, nl. de heren P. v. d. Zande en M. C. Meerman. Men stond even stil bij het teruglopende ledental en de geringe animo ook weer voor deze vergadering, waar slechts 21 le den tegenwoordig waren. Na uitvoerige be spreking werd besloten op 30 Augustus a.s. een feest te organiseren, hoofdzakelijk be staande uit sport en muziek. Het bestuur zal hiertoe nadere plannen uitwerken. Daarna werden enige films vertoond, waaronder de zeer mooie rolprent van het Koninklijk bezoek aan Zeeland. OP DE FILM Zoals reeds meegedeeld zal er in Tholen een film worden opgenomen, waaraan de gehele bevolking kan meewerken en waar van de verenigingen in het middelpunt zul len staan. Hiertoe zijn alle verenigingen dan ook tegen 30 Juli a.s. uitgenodigd om 's avonds om 5 uur deel te nemen aan een 0m dat snerpend zuurbranden op de maag to blussen. Meer en meer wordt het gewoonte van lijders aan brandend maagzuur, altijd Ren- nies bij de hand te hebben. Ze zijn één voor één hygiënisch verpakt en onopgemerkt in te nemen waar U maar wilt zonder water of wat ook. En Rennies zijn nog smakelijk ook. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. door H. VAN NORG (27) Hierop verdwenen Rooie Willem en zijn gezellen zo spoedig mogelijk weer in de bosschage, hun gevangenen meevoerend. Ook de paarden werden als buit mee genomen. Toen men zover in de wildernis was doorgedrongen, dat men zich enigszins veilig voelde, werd een ogenblik halt gehouden. De handen van de beide gevangenen werden met sterke touwen op de rug gebonden. De zadeltassen werden geledigd en Folkert en de Gladde werd opdracht gegeven om naar Friesland te rijden om daar de paarden te verkopen. Hun geweren moesten ze achterlaten en zodra ze de Friese dorpen naderden, moesten ze de zadels verdonkeremanen. Ze dienden zich voor te doen als een paar Drentse boeren, die uit hun land waren gevlucht uit vrees voor de Gelderse benden en om aan geld te komen nu genoodzaakt waren hun paarden te verkopen. Toen een en ander geregeld was en de ruiters waren vertrokken, werd de tocht naar de schuilplaats onder nomen. De beide gevangenen waren van de opstoppers, die hen een ogenblik had verdoofd, weer bijgekomen, hoewel hun hoofden een flinke buil vertoonden. De kapitein, een stevig gebouwde man van middelbare leeftijd, meende tot zijn vijanden te moeten zeggen: „Dat hebt ge knap geleverd." Hij vroeg vervolgens: j „Wat voor doel hebt ge met ons „Ge zult Uw vrijheid weer terug kunnen krijgen, mits er een flinke som voor U wordt betaald," ant woordde de wilddief. „Wie zal die losprijs dan moeten betalen vroeg de krijger. „Ik zelf bezit geen geld." „Dan zal Uw troep wel moeten betalen. Het is ons onverschillig, wie het doet. Komt er geen geld, dan krijgt ge de kogel. Eén Gelderse soldaat in Drenthe is nog één teveel," antwoordde Willem Frankes op weinig vriendelijke toon. Het bendelid, dat men Varken noemde, was nu naast de Gelderse bevelhebber gaan lopen en richtte zich tot hem: „Ken je me nog, varken?" De kapitein zag hem even aan en schudde ontkennend het hoofd. „Neen Maar ik jou wel. Je hebt me eens de kogel willen geven, varkenMisschien geven wij hem nu aan jou t" De Gelderse overste begreep, dat hij in handen ge vallen was van een verzameling mannen, van wie hij niet veel medelijden kon verwachten. Hij zweeg tijdens zijn verdere tocht en op zijn gezicht was grote bezorgd heid voor de toekomst te lezen. Een paar maal op hun reis in Westelijke richting moest een rijweg worden overgestoken. Er werd dan door de troep in dekking halt gehouden en voor men verder trok moest eerst door een paar mannen worden vastgesteld dat het terrein links en rechts veilig was. De kapitein moest in stilte erkennen, dat zijn vijanden niets aan het toeval overlieten; hij begreep, dat hem nu en later ook niet de minste kans van ontsnappen zou worden gegeven. De karavaan was nog ongeveer acht kilometer van de Lutteke Haer verwijderd, toen Frankes de beide gevangenen liet blinddoeken. Zeer langzaam werd nu de tocht voortgezet, want het lopen door de hoge heide en over het oneffen terrein was nu buitengewoon moei lijk geworden voor de beide geblinddoekte mensen. Toen de doek weer van de ogen der gevangenen werd verwijderd, bevonden zij zich in de hut op de Lutteke Haer. Hoofdstuk 14 Nasporingen De administrateur van de legerafdeling, die in Norg lag en deels in tenten, deels in boerenschuren was ondergebracht, werd onrustig. Hij zat reeds een paar uren op zijn kapitein te wachten. Deze had hem die morgen verzekerd, dat hij uiterlijk twaalf uur van zijn wandelrit terug zou zijn. En nog was hij niet ver schenen, terwijl de chef van de afdeling stipt een man van zijn woord was. Meermalen had de administrateur de bevelhebber gewaarschuwd om toch niet steeds alleen of met een enkel man uit te rijden, want het aantal desperado's, dat aanslagen pleegde op eenlingen of zwakke groepjes, groeide met de dag. De oude snorrebaard liet een onderofficier van de ruiterij bij zich komen. „De kapitein is nog steeds niet terug; ik ben ongerust." De ondergeschikte waagde het om lachend op te merken; „Hij zit misschien hier of daar aan een glas wijn." De administrateur werd kwaad en bulderde de man toe: „De kapitein drinkt geen wijn, brutale slungel Neem enige mannen en zoekt hem. Hij is naar het kleine nest gereden, dat ze, naar ik meen, Langeloo noemen." optocht, die op het speelterrein wordt op gesteld. Daarna worden in de zaal van „Hof van Holland" geluidsopnamen ge maakt. Trouwens, vooraf zijn. er dan in Tholen al meer opnamen gemaakt, zoals van de jeugd, van andere inwoners, van zaken en bedrijven, enz. Zoals bekend is het initiatief hiertoe ge nomen door de muziekvereniging „Concor dia" en men mag aannemen dat er voor de opnamen en straks bij vertoning van deze film, grote belangstelling zal zijn. GESLAAGD Na een te Rotterdam afgelegd examen zijn geslaagd voor toelating tot een M.T.S. de heer P. van Dalsem te Stavenisse en L. G. Engelvaart alhier. OUD-VOSSEMEER (Wordt vervolgd) GESLAAGD Te Breda slaagde voor het examen voor onderwijzer dhr. Jac. Aarnoudse Jz. alhier, GEVONDEN Inlichtigen zijn te verkrijge bij de Rijks politie omtrent een gevonden vulpen, een gummilaars, waarin zich bevond een lepel en een vork, een busje met suiker en een beker. STOP! POLLIE ruimt op! Bij Pollie alleen goede artikelen in de opruiming tegen spotprijzen, bijv. ons prima Lingeriekatoen 9 8 cent per meter. Deze weken vooral dekens en costuums tegen extra lage prijzen. Adv. Ingez. Med. DEMONSTRATIE SPIDO De lucht dreigde toen Zaterdagavond „Spido" met dê muziek voorop door de gemeente trok om op het veld van dhr. Polderman haar zomerdemonstratie te ge ven. Toch waren, ruim 300 toeschouwers opge komen, terwijl tevens het college van bur gemeester en wethouders haar belangstelling voor deze mooie tak van sport lieten blijken. Na de opening door de voorzitter, dhr. P. A. W. Mees, sprak de burgemeester enkele prijzende woorden over het door Spido in de afgelopen jaren verrichte werk, waarna door de meisjes als eerste nummer een bankoefening werd gedemonstreerd. Op de grondgymnatsiek door jongens volgde het tremplin paardspringen door meisjes. Het nieuwe toestel dat hiervoor gebruikt werd bleek reeds behoorlijk inge burgerd te zijn. De kleinste klas jongens liep een hinder- nisbaan, waarbij turntoestellen als diverse hindernissen her en der over het veld ver spreid stonden. Op de brug lieten zowel de dames- als heren adspiranten zien, dat ze sinds vorig jaar flinke vorderingen hadden gemaakt. Ook de rytbmische baloefening op gra- mofoonmuziek door dames had opnieuw de volle belangstelling van het publiek. Bij het programmapunt vrijwerken wer- spannende strijd tussen heren en adspiran ten, waarbij bleek dat de adspiranten heus niet zo veel behoefden onder te doen voor de ouderen. Bij-het probrammapunt vrij werken weid den verschillende oefeningen door de klein ste klas meisjes o.a. evenwichtsoefeningen met blokjes en de zevensprong gedemon streerd. Evenmin als de meisjes lieten de heren bij het tremplin paardspringen er van blijken dat zij dit toestel sinds kort in hun oefe ningen hadden betrokken. Na mooie brugoefeningen door de dames toonden de heren prachtige en zware oe feningen aan de rekstok, terwijl ook de directeur nog een mooi staaltje van zijn kun nen weggaf. Na de sluiting werd met de muziekvereni ging voorop door het dorp teruggemar- cheerd naar de school. Naast enkele waarderende woorden voor alles wat werd gedemonstreerd past minstens een woord over het wel zeer vlotte afwer ken van de onderscheidene programmapunten en het aansluiten van deze punten aan el kaar. Alles bijeengenomen is het werkelijk een demonstratie geworden van het goede kunnen van deze nog zo jonge vereniging. Utl-Sjl. Krabben en peuteren JEXU.J.?J. maakt de kwaal steeds IlitclDn erger. De helder vloeibare UJLI,31CU0 D.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 6