Eendrachtbode Plaatselijk Nieuws 8e Jaargang No. 36 TWEEDE BLAD 18 Juli 1952 Diploma uitreiking Landbouwhuishoudschool Tholen. Een goede huisdokter en groot vriend van de St. Maartensdijkse ingezetenen is heengegaan. Zeer groot was het medeleven bij de teraardebestelling van Dokter J. TAZELAAR. STEMMEN VAN LEZERS THOLEN In een stampvolle zaal van de O.L.School werden Woensdag 16 Juli jl. de diploma's uitgereikt aan de geslaagden van de Land bouwhuishoudschool te Tholen. Lie heer Groenewege, secretaris van de Z.L.M. opende deze bijeenkomst en sprak een woord van welkom tot de commissie van toezicht, de landbouwconsulente, mej. Sickens, de vele moeders, het personeel en de leerlingen. Hierna verkreeg Mevr. Klompe uit Tholen voorzitster van de commissie van toezicht, het woord, die de geslaagden geluk wenste. Zij sprak de hoop uit, dat hetgeen zij op school hebben geleerd dit nu in de praktijk zullen toepassen. Zij wekte de oud-leerlingen op niet te blijven stilstaan bij hetgeen zij hebben geleerd, doch deze studie voort te zetten met een vervolg cursus. Mevr. Klompe dankte vervolgens het personeel voor het vele goede werk dat zij in dienst van de school hebben verricht. Hierna reikte zij de diploma's uit van de twee-jarige primaire opleiding aan de dames Alie Laban, Geertje Bakker, Nellie Menheere, Mien Steketee, Janny Potter, Nellie Quist, allen uit Tholen; Rien Nieuw- kerk, Beppy v. d. Jagt, Sienie Koppenhol, Lenie Uijl, Maatje Geuze, allen uit Poort vliet; Adrie van Dienst, Oud-Vossemeer; Neeltje Bolier, Gerda Larooy, Joke Suur- land, allen uit Scherpenisse; Nelly Goud swaard, Marie Dormaar, Marie Rijnberg, Janny Goedegebuure, allen uit St. Anna- land; Jo Hartog, Mientje Wielaard, Corrie Kloet, Adrie van der Vaate, Janny Mulder, allen uit St. Maartensdijk. De diploma's 1-jarige vervolg naai- en kookcursus werden uitgereikt aan de dames: Adrie Verkerke, Nelly v. d. Werff, Anna Beeke, allen uit Scherpenisse; Mina de Wilde; Corrie Swagemaker, allen uit St. Maartensdijk; Janny Uijl, Poortvliet; Joke Moeliker, Mien Bierens, Geertje Geluk, Co de Groot, Riet Deurloo, Nelly Geuze, allen uit Tholen; Neeltje Pipping uit Oud-Vosse meer; Adrie Riedijk uit St. Maartensdijk en Corrie Murre uit Poortvliet. Namens de leerlingen brachten Geertje Geluk en Alie Laban, onder aanbieding van enige fraaie geschenken, het personeel dank voor hun nuttige lessen. Nadat de heer Groenewege namens de Z.L.M. de leer lingen had gefeliciteerd met hun succes, sprak Mej. Sickens de leerlingen toe. Met voldoening kon zij constateren, dat de belangstelling voor het landbouwhuis- houdonderwijs steeds groeiende is. Zij was verrast toen zij met Mevr. Geuze uit Poort vliet, als eerste de tentoonstelling bezocht. Vele moeders zullen eveneens verrast zijn van hetgeen zij daar van hun kinderen te zien kregen. De directrice Mej. Koopman en Mevr. Bierens uit St. Annaland voerden nog het woord tot de leerlingen en het personeel. In de pauze werd een verversing met ge bak geserveerd, waarna door de leerlingen op aardige wijze verschillende voordrachten ten tonele werden gebracht. Door de vele aanwezigen werd graag ge bruik gemaakt om des middags en des avonds het werk der leerlingen te be- zichtigen. In de nacht van Donderdag op Vrijdag overleed in het ziekenhuis te Utrecht Dr. J. Tazelaar, in leven arts te St. Maartens dijk. Op 1 Januari 1906 vestigde de thans overledene zich te St. Maartensdijk. Zo lag een ruim 46-jarige periode achter hem, dat hij de gemeente St. Maartensdijk als huisdokter diende. In een dorp hoeft een dokter er niet lang te zijn of iedereen kent hem en al spoedig is het dan in de volksmond of een goede of een kwade, een vriendelijke of hulpvaardige, een noncha lante of bereidwillige arts. Het is niet over dreven, wanneer we zeggen, dat de 71-jari- ge dokter Tazelaar in St. Maartensdijk zo goed als door ieder bemind was. Dat was geen wonder. Hij was een huisdokter die niet alleen bekwaam in zijn werk was, maar die klein in zichzelf steeds de helpende hand voor een ander over had. Niemand deed ooit tevergeefs een beroep op hem. Daadwerkelijke steun verleende hij aan het plaatselijk verenigingsleven. Voorts was hij sinds de oprichting van het Groene Kruis in 1907 voorzitter, was dat ook van de Ned. Rode Kruis afdeling Tholen en van de Coöperatieve Electr. Centrale. Tot voor kort oefende dokter Tazelaar zijn praktijk nog uit, al viel het hem de laatste tijd minder gemakkelijk. Dat schier heel de gemeente dit heengaan betreurde bleek wel uit de overweldigende belangstelling, waarmee het stoffelijk over schot van dr. J. Tazelaar Dinsdag te St. Maartensdijk ter aarde werd besteld. Het waren niet alleen bijna alle inwoners, maar ook velen uit de omliggende plaatsen, uit Bergen op Zoom en verder West-Bra bant, die naar St. Maartensdijk waren ge komen om dokter Tazelaar de laatste eer te bewijzen. Voordat de stoet naar de begraafplaats ging was in het huis van de familie Taze laar een lijkdienst gehouden, waarbij een jeugdvriend, Ds. J. H. C. Kamsteeg de lei ding had. Deze predikant heeft reeds ver schillende Ned. Herv. gemeenten in Zee land gediend. Ds. Kamsteeg sprak naar aanleiding van Ps. 90 en 91. Om 2 uur werd het stoffelijk overschot grafwaarts gedragen. Vele bloemstukken en kransen van verenigingen en particulieren getuigden mede van de grote plaats die de dokter in de gemeente en haar vereni gingen ingenomen had. Honderden hadden zich langs de weg opgesteld, onder wie ook de kinderen van de hoogste klassen van de Lagere school. Toén de stoet daar voor bijkwam werd een krans op de baar gelegd met het opschrift: „Rust zacht, lieve dok ter I Aan de groeve werd het woord gevoerd door dokter Vermet uit Nieuw Vossemeer, een familielid van wijlen dokter Tazelaar. Daarna door mej. Noordhoek. Burgemeester Bouwense sprak namens de gemeente en dhr. W. G. Bastiaanse namens het Groene Kruis, Rode Kruis, Coöp. Electr. Centrale en ook als huisvriend. Ook voerden het woord de voorzitter van de Kon. Mij voor Geneeskunde, kring West-Brabant en Zeeland, dokter A. Su- sante. Hij wees er op wat dokter Tazelaar op medisch terrein betekende en had grote waardering voor zijn kunde. Namens de Kring Zeeland van het Ned. Rode Kruis sprak Mr. Heyse uit Middelburg. Hij noem de de overledene een Rode Kruisman in hart en nieren. Door zijn heengaan verliest het Rode Kruis in Zeeland een van zijn beste voormannen. Dr. Ten Cate, schoonzoon van de over ledene, dankte alle sprekers en memoreerde in het kort wat vader voor vrouw en klein kinderen had betekend. Terwijl de kist in de groeve daalde sprak Ds. Ter Haar-Romeney uit Ginneken: „In de Naam des Vaders, des Zoons en des Heilige Geestes Amen. Aarde keer tot aar de en stof tot stof tot de Opstanding van Jezus Christus." Ds. J. de Bres bad tot slot het „Onze Vader." Nog een laatste blik werd geopend op deze geliefde dode. Toen verliet diep onder de indruk, de grote schare de begraafplaats. DE GROEIENDE TECHNIEK: SPROEIEN PER VLIEGTUIG Theoretisch was het sproeien per vlieg tuig al geen nieuwtje meer voor onze om geving, want ieder zal wel eens gelezen hebben dat de mogelijkheid er was en elders reeds aan de practijk was getoetst. Maar afgelopen dagen zag men de practische toe. passing daarvan ook op onze eilanden. Verscheidene percelen aardappelen in di verse gemeenten uit onze omgeving werden door het vliegtuig besproeid. De kosten zijn hoger dan wanneer het met het gewone sproeiapparaat gebeurd, waartegenover weer staat dat het gewas niet wordt beschadigd. En nu veel landerijen nog nat zijn door de hevige buien in vorige weken is de ortho doxe methode minder gewenst. Menigeen heeft deze week kunnen zien hoe het vliegtuig laag over de akkers cir kelde, ja soms zo laag dat ze onder de telefoondraden op een dijk moest door- duiken. Het blijkt dat deze sproeimethode er in gaat. Een modern middel, waaraan slechts dit bezwaar is verbonden, dat het weer werk uit handen neemt. Inzonderheid de loon- sproeiers zijn van' deze technische groei de dupe en derven een belangrijke bron van inkomsten. Of zullen ze ook overschakelen op een vliegtuig Het is niet het enige technische middel van de laatste jaren, dat de werkloosheid doet toenemen. JA, OOK U ZOU HET AARDIG VINDEN wanneer onze muziekvereniging Concordia de beschikking kreeg over mooie en zuiver gestemde instrumenten. Dit is ook de vurige wens van het be stuur dezer vereniging en zeker niet minder van de muzikanten. Men is doende dit ideaal te bereiken en weet U dat ook U op eenvoudige, aan trekkelijke en niet kostbare wijze hieraan kunt medewerken Het bestuur heeft een verloting ge organiseerd, waarvan de baten tot het verwezenlijken van het gestelde doel zullen worden aangewend. Hebt U reeds de schitterende prijzen, welke worden beschikbaar gesteld, bewon derd in de etalage van het pand Eendrachts- weg no. 4. Zo u dit nog niet deed gaat U dan eens kijken en U koopt vast een lot. Een lot kost slechts 0.50, en met het kopen daar van helpt U de vereniging, krijgt daarvoor in ruil de dank der vereniging, en wie weet, misschien een mooie prijs. Loten zijn verkrijgbaar bij bovengenoemd adres en tevens bij de Bestuursleden en werkende leden van de Vereniging. Het Bestuur. M. de Redacteur. Gaarne wat ruimte voor onderstaande in uw veel gelezen blad, waarvoor mijn dank. Het is van jaren terug de gewoonte hier in St. Filipsland, dat elk jaar een reisje gemaakt wordt door de Ouden van Dagen, Maar het schijnt dat het dit jaar geen plaats zal hebben. Het „reisbestuur" voelt er niets meer voor om met de Oudjes op reis te gaan en dat is voor de O.v.D. van St. Eilipsland een grote tegenvaller. Ze had den er al zo lang op gewacht dat het be stuur de eerste stappen zou doen, maar het schijnt er niet van te komen. Ik vraag het bestuur af, wat daarvan de reden wel mag zijn. Wanneer er bij de ingezetenen om financiële hulp wordt ge vraagd, wordt er met gulle hand gegeven, dat is vorig jaar wel gebleken, toen niet minder dan 700.werd bijeengebracht. Ik heb van verschillenden vernomen dat ze het voor de Fliplanders een belediging achten, dat er met de Oudjes geen reis wordt gedaan, gezien ook om wat hiertoe vorig jaar is bijgedragen. Zij kunnen dan ook niet met het standpunt van het bestuur meegaan om alles blauw-blauw te laten. Het zou kunnen zijn, dat er ingezetenen zeggen wij geven niets, maar dat mag toch geen oorzaak zijn om geen beroep te doen op de burgers in het algemeen voor een bijdrage voor genoemd doel. Ik zou het bestuur willen vragen om als voorheen weer met de Ouden van dagen op reis te gaan, daar zij toch al zo veel moeten missen en ieder jaar wordt er door de bejaarden naar uitgezien: met Juli gaan we weer eens op reis. Als het er nu niet van komt is het een grote tegenvaller. Men zou er vele ingezetenen een plezier mee doen en de genodigden zullen zeker zeer dank baar zijn. Nogmaals dank voor de plaats ruimte. L.N. Een vriende van de O.v.D. van St. Filipsland. BEVORDERING R.H.B.S. TE BERGEN OP ZOOM Toegelaten: Cornelia J. H. Duine, Oud- Vossemeer. Bevorderd tot de 2e klasse: M. C. Boot, St. Annaland; D. Bouwense, St. Maar tensdijk; Antonia Duynhouwer, Scherpe nisse; J. Mol, St. Philipsland; A. P. Snoep, St. Annaland; C. J. van den Werf, St. Maartensdijk. Bevorderd tot de 3e klasse: A. M. Boot, St. Annaland; C. W. Coomans, Tholen; J. A. J. Duinker, Tholen; L. J. van Doorn, Scherpenisse; C. van den Hoek, St. Maar tensdijk; W. M. P. Kloet, St. Maartens dijk; J. de Korte, Tholen; J. M. van Bo ven, Tholen. Bevorderd tot de 4e klasse: Johanna van Dijk, St. Annaland; H. Eckhart, St. Maar tensdijk; Pieternella Gaakeer, St. Maartens dijk; E. J. van Gorsel, Rilland-Bath; He lena M. Sonke, St. Maartensdijk; J. van Splunter, Tholen; P. A. Walhout, St. An naland; Maria C. J. Murre, Poortvliet. Bevorderd tot de 5e klasse (A afdeling). W. van Dijke Oud-Vossemeer. Bevorderd tot de 5e klasse (B afdeling): I. van Es, St. Annaland; C. Verhoole, St. Annaland. BRANDGEVAAR DOOR HOOIBROEI Burgemeester en Wethouders van Tho len vestigen de aandacht van de landbou wers op de maatregelen van voorzorg, wel ke naar het oordeel van deskundigen, op ervaring gegrond, kunnen genomen worden tegen brandgevaar door hooibroei. In hoofdzaak komt dit oordeel op het volgende neer: Allereerst is het nodig, dat het gras wer kelijk hooi zij, alvorens het wordt binnen gehaald. Ten opzichte van krachtig hooi is dit echter niet genoeg, en bij regenachtig weer ook niet altijd mogelijk. Daarom is in de tweede plaats nodig, dat een behoorlijke hoeveelheid zout in het hooi wordt gestrooid en lagen oud hooi of stro er tussen worden aangebracht, zout verhoogt bovendien de smaak van het hooi. Het oude hooi en vooral het stro nemen hierdoor zeer in voedingswaarde toe. Beide (het zout en de lagen oud hooi en stro) temperen de broei. In de derde plaats behoort elke hooitas van tenminste één luchtkanaal te zijn voor zien, dat gemakkelijk te vervaardigen is van stevige mandenmakerstwijgen of van een voudig latwerk. Het is vrij zeker, dat zich geen gevaar lijke broei zal voordoen, wanneer de drie bovenomschreven maatregelen zijn geno men. Ten slotte achten zij het wenselijk te wij zen op de inhoud van artikel 158 van het wetboek van strafrecht, waarbij o.a. straf bedreigd is tegen hem, aan wiens schuld brand is te wijten, en wel: le. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, indien daardoor gemeen gevaar van goederen ontstaat; 2e. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, indien daardoor levensgevaar voor een ander ontstaat; 3e. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste een jaar, indien het feit iemands dood tengevolge heeft. Tholen, 3 Juli 1952. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris. ECONOMISCHE POLITIERECHTER Te Middelburg werden de bakkers A. M. en J. v. O. alhier wegens overtreding van het Winkelsluitingsbesluit veroordeeld tot 1,of 1 dag h. WEDVLUCHT PONT ST. MAXENCE Met 85 duiven in concours hield de P.D.V. „De Trouwe Duif" te Tholen een wedvlucht van Pont St. Maxence. Met N.N.O. wind hadden de duiven 273 km te vliegen. De dieren werden te 10 uur gelost en de eerste duif kwam binnen te 15.42.35 en de laatste te 16.46.50 uur. De eerste duif had dus een snelheid van bijna 800 meter per minuut.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 5