WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLAND Het Aardappelkoelhuis te St. Annaland in bedrijf. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht Raadsverslag St. Filipsland. Een nieuwe zittingsperiode geopend. Dr Drees op zoek naar personen.^ ZONDAGSDIENST ARTSEN 8e Jaargang No. 36 18 Juli 1952 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. ƒ1.45 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden ƒ1.00, elk woord meer ƒ0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Deze week hebben we een kleine Prins jesdag beleefd. Zaterdag j.l. is de zittings periode van de oude Kamers der Staten- Generaal gesloten. Er zijn nieuwe Kamers gekozen. En om die bijeen te kunnen laten komen, moet er een nieuwe, bijzondere zit ting worden geopend. Men zou kunnen wachten tot de echte Prinsjesdag, de derde Dinsdag in September. Dat was echter niet mogelijk, want algemeen is men van oordeel dat de wetsontwerpen over de grondwets wijzigingen zo spoedig mogelijk in tweede lezing dienen te worden behandeld. Zou dit niet gebeuren dan duurt het tot Januari 1953, op z'n vroegst, voordat eventueel de Kameruitbreiding doorgang zou kunnen vin den. Dat is bezwaarlijk, daar dan de nieu we vijftig Kamerleden niet de debatten over de Troonrede waarschijnlijk met een Regeringsverklaring kunnen meemaken. Zuiver formeel geredeneerd zou men dan kunnen zeggen, dat deze vijftig voor het optreden van dit Kabinet geen enkele ver antwoordelijkheid dragen. Daarom is er dus deze bijzondere zitting ingelast. Zij zal slechts heel kort duren, want op 13 September a.s. wordt er weer een einde aan gemaakt. Zo'n tussentijdse zitting hebben we ook in 1948 meegemaakt. Toen moesten ook grondwetsvoorstellen in tweede lezing wor den behandeld. Niet H. M. de Koningin verricht deze openingsplechtigheid, maar de (demissionaire) minister van Binnen landse Zaken, Prof. Beel. Hij handelt ge heel in opdracht van de Koningin. Men kan dat zien aan de hoffelijkheid, waar mede hij op zo'n dag wordt ontvangen. Rijkspolitie te paard gaat aan de Konin klijke koets, waarin hij naar het Binnenhof wordt gereden, vooraf. In het Kamergebouw wacht een indrukwekkende commissie van in- en uitgeleide hem op, bestaande uit respectabele Kamerleden. Evenals bij de sluiting sprak de Minister slechts een korte speech uit. Hij verklaarde deze bijzondere zitting zonder meer voor geopend. Het meest aantrekkelijke van deze dag is voor ons de Kamer zelf. De nieuw gekozenen stellen zich voor aan de oude rotten in het vak. En na de sluiting van de Verenigde Vergadering komen de Kamers afzonderlijk bijeen om de altijd indrukwekkende eeds aflegging te doen plaats hebben. Voordat dit kan gebeuren, houdt een commissie van onderzoek zich geducht be zig met de geloofsbrieven. Het bleek dat er 99 waren ingezonden. Eén Tweede Ka merlid ontbrak dus nog. Dat was een com munist, daar Piet van Staveren, de Indië- deserteur, had laten weten, zijn benoeming niet te kunnen aannemen. Ook al zou hij dit willen, hij zou niet kunnen, want hij is veilig geborgen in de gevangenis te Leeu warden, terwijl hij bovendien nog niet de vereiste leeftijd voor het Kamerlidmaatschap heeft bereikt. Minister Joekes zocht men ook tevergeefs op de Kamerbanken. Door ziekte was hij verhinderd om in handen van voorzitter Kortenhorst de eden af te leg gen. Verder was de Kamer compleet. De commissie van onderzoek heeft npgal wat bezwaren geuit tegen de wijze waarop de stemming in Amsterdam heeft plaats gehad. Het is daar zelfs gebeurd dat een lijst der P. v. d. A. maar liefst tweehonderd stemmen te weinig bevatte. Ook op an dere punten waren er klachten, zodat de commissie verzocht een onderzoek in te stellen naar die stembureaux die in gebreke waren gebleven. De stad Amsterdam heeft dat inmiddels reeds toegezegd. VOORZITTERSNOMINATIE De afgetreden voorzitter der Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, werd met een re spectabel aantal stemmen weer nummer één op de voordracht voor het presidentschap geplaatst. Hij verkreeg niet minder dan 93 stemmen. Nummer twee werd de socialist Burger met 80 stemmen, terwijl de a.r.- afgevaardigde Terpstra 83 stemmen op zich wist te verwerven. Deze drie personen zul len optreden als resp. eerste, tweede en derde voorzitter. Een voor-oorlogse tradi tie werd weer hersteld. Deze voordracht voor de voorzittersnominatie werd persoon lijk aan H. M. de Koningin aangeboden door de heer Kortenhorst, begeleid door een commissie. Reeds tijdens de vergadering waren de grondwetsvoorstellen ingediend. Op 23 Juli zullen zij door de Tweede Kamer worden behandeld. De Eerste Kamer, die ook reeds bijeenkwam om haar leden te beëdigen, zal daarop spoedig volgen. DE KABINETSFORMATIE Het zal bekend zijn, dat dr. Drees voor zijn program de steun heeft verkregen van de K.V.P., P.v.d.A., C.H.U. en een groot deel der A.R. Van deze laatste fractie is medegedeeld, dat er een minderheid tegen het program is. Voor een deel zal dit wel de onoplosbare kwestie Nieuw-Guinea zijn en wellicht zit er ook nog angst voor een samengaan met de socialisten. De formateur bevindt zich nu in een heel moeilijk stadium, n.l. dat van de verdeling der zetels en het aantrekken van personen. De kranten heb ben reeds namen genoeg vermeld om vier ministeries te kunnen vormen, maar zover is het nog niet gevorderd. Het is duidelijk geworden, dat ook over deze zaken de fractievoorzitters worden gehoord. De be sprekingen die dr. Drees dus voert, zijn nog maar zeer voorlopig. Definitieve toe zeggingen aan candidaat-ministers kan hij niet doen, voordat er overeenstemming be staat over de verdeling. Het kan best zijn, dat bepaalde personen na een onderhoud met de fractievoorzitters weer van het to neel moeten verdwijnen, daar zij om de een of andere reden niet acceptabel zijn. Zeker is echter geworden dat de ministers Stik ker en v. d. Brink niet in het nieuwe Ka binet zullen terugkeren. Het Departement van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen wordt gesplitst. Unieaangelegenheden zullen waarschijnlijk in de toekomst gaan ressor teren onder Buitenlandse Zaken, terwijl Nieuw Guinea en de West zullen vallen onder een afzonderlijk departement, dat dus aanzienlijk kleiner zal worden. Dr. Drees poogt de volgende zetelverdeling te be reiken: 5 P.v.d.A., 5 K.V.P., 2 A.R. en 2 C.H.U. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat daarbij nog een vakminister zal worden aangetrokken. Langzamerhand is wel geble ken, dat deze derde phase een vrij lang durige geschiedenis is. Wellicht kunnen volgende week definitieve mededelingen worden gedaan. (Nadruk verboden) ACTIO VINCIT OMNIA (Slot) Gedwongen lediggang is een vloek. Dit geldt reeds voor de werkloze arbeiders, die, zoals het in de steun- voorschriften heet, valide en bona fide zijn. Maar voor hen bestaan er nog vele mogelijkheden. D.U.W. - werkvoorzieningsregeling emi gratie en vooral werk in het vrije bedrijf. Hun werkloosheidsperiode is meestal betrekkelijk kort van duur en wordt dan nog verzacht door de werkloosheidsuitkering. De kansen op werk voor invali den en minder validen zijn slechts gering en voor een uitkering zijn zij aangewezen op diaconie of armen wet. Als de A.V.O. zich tot taak heeft gesteld om juist deze groep arbeid en dus ook een arbeidsinko men te geven, dan geschiedt dit voor alles om de belangen van de minder valide te bevorderen en te dienen. Inschakeling in het arbeidsproces betekent voor de mindervalide im mers een hoger inkomen, deel heb ben in de sociale voorzieningen en het besef zich volwaardig lid van de samenleving te mogen gevoelen. Is hij echter de enige belanghebbende bij deze gang van zaken Zeer zeker niet. De werkende arbeider behoeft geen steun en de steunorganen van kerk en overheid zijn dus in de eerste plaats gebaat. Omdat steun gelden tenslotte toch door de ge meenschap bijeen worden gebracht is het aan het werk gaan van een gesteunde tevens een bate voor de gehele gemeenschap. Maar het blijft niet bij steunbesparing. Een inkomen uit arbeid is hoger dan een steunbedrag. De werkende mens neemt dus met een groter be drag deel aan de consumptie. Hij verdient meer, geeft dus ook meer uit en laat meer verdienen, hetgeen dus in het bijzonder de handel drijvende middenstand ten goede komt. Hij deelt niet alleen mede in de voordelen der sociale voorzie ningen, maar helpt, door premiebe talingen, het draagvlak der sociale verzekeringen versterken. Tenslotte stelt zijn hoger inkomen hem in staat om deel te nemen aan het sociale en culturele leven. Ge zien dit samenvallen van zo veel belangen, verdient het streven van de A.V.O. meer waardering, meer belangstelling en meer steun dan in de eerste 25 jaren van haar bestaan tot uiting is gekomen. Onbekend maakt echter onbemind en het lijkt ons nuttig om althans iets te vertellen van de wijze, waarop A.V.O. haar doelstellingen tracht te realiseren. In vele plaatsen van ons land fungeren A.V.O.-afdelingen als op vang en registratiecentrum. In lichtere gevallen kan de afdeling vaak zelf de moeilijkheden oplossen, die haar worden voorgelegd, zij het met medewerking van arbeidsbureau medische en sociale diensten. Gaat het echter om moeilijke zaken, waar voor Kamer van Koophandel, Vak groep, Departement enz. moeten medewerken, dan kan de hulp wor den ingeroepen van een buitendienst ambtenaar, die in de provincie is ge stationeerd. Welk een hoeveelheid werk soms verzet moet worden om één moeilijk geval tot een gelukkige oplossing te brengen leest U in het A.V.O.-maandblad, waarin af en toe eens een beschrijving voorkomt. Over het algemeen is het echter niet gewenst om individuele hulpver lening te publiceren. Wel mag eens uitdrukkelijk in het licht gesteld worden het grote aandeel dat de landelijke vereniging A.V.O. heeft in het voorbereiden, het tot stand komen en het uitvoeren van maat regelen met algemene strekking. Zij heeft bv. het werkplaatswezen met kracht gesteund en tot ontwikke ling helpen brengen. Zij heeft door regelmatig contact met de grote werkgevers de geesten rijp gemaakt voor een grote mate van medewer king. Zij heeft op haar laatst ge houden congres de warme belang stelling weten te wekken van de Minister van Sociale Zaken voor problemen, die in groter verband moeten worden geregeld. Zij is ver tegenwoordiger in tal van organen, die zich bezig houden met de rege ling van de arbeid in het algemeen en die voor minder-validen in het bijzondér. Er zijn reeds enkele wet telijke voorzieningen getroffen maar er zijn ook nog verscheidene wette lijke staketselen aan het opruimen waaraan veel aandacht moet wor den gewijd. De moeilijkheden, die de A.V.O. op haar pad ontmoet, zijn zo groot in aantal, dat de resultaten slechts gering schijnen. De mogelijkheden voor individuele hulpverlening zul len echter groter worden, naarmate de maatregelen van algemene strek king hun werking zullen doen ge voelen. Er is voor A.V.O. nog ontzaglijk veel te doen. Van allen, die recht streeks bij het werk betrokken zijn, wordt activiteit gevraagd en van allen, die belangstelling Voor 't werk hebben, wordt gevraagd als lid toe te treden. De contributie bedraagt thans 3.50 per jaar. Haast ongemerkt is daar achter de St. Annalandse zeedijk in de Joanna Maria Polder een respectabel gebouw ontstaan. Ongemerkt, omdat de St. Annalandse wandelaar, zelfs al leent het weer zich daartoe in het voorjaar niet bepaald die kant uitgaat. Ongemerkt ook, omdat het toch ietwat bezijden de hoofdweg ligt, al loop die er dicht langs. Maar al was het dan haast ongemerkt, het koelhuis is er toch gekomen. In die hoek heeft St. Annaland meer flinke gebouwen. Immers, het veilingsgebouw kan men ook gerust meerekenen. Daar neemt de. drukte om deze tijd van het jaar weer toe. En even verderop tussen de zeedijk instaat het pakhuis van de Landbouwvereniging .Eiland Tholen dat toch ook niet zo maar een klein gebouwtje is, waar de bedrijvigheid afhankelijk is van het seizoen. En nu achter de zeedijk het derde gebouw, dat beide vorige in grootte overtreft: het koelhuis, 68 meter lang, 15,60 m breed en 4 m hoog. Gaan de door het bestuur van de Veilingvereniging geopperde plannen tot bouw van een opbergplaats en een tweede sorteerruimte ook nog door, waarvoor die omgeving ook wel de aangewezen plaats zal zijn, dan kan men langzamerhand gaan spreken van het „St. Annalands agrarisch centrum". Maarwe zouden het thans hebben over het St. Annalands koelhuis dat reeds in bedrijf is. Het tweede binnen een paar jaar op ons eiland. Dat dit tot stand gekomen is in zo'n korte tijd mag in de eerste plaats als een bewijs gezien worden van de activiteit van het bestuur van de Koelhuisstichting „Eiland Tholen" en in de tweede plaats als een bewijs, dat men het zeer nuttig acht de aardappelen in een koelhuis op te slaan. Daarom complimenteren we genoemd bestuur met wat na Scherpe- nisse thans in St. Annaland tot stand kwam. DE EERSTE (POOT) AARDAPPELEN ZIJN BINNEN Woensdag 16 Juli werd het in opdracht van de Koelhuisstichting Eiland Tholen" gebouwde aardappelkoelhuïs te St. Anna land opgeleverd. Er was geen officiële opening aan verbonden. Het geschiedde op eenvoudige wijze. Tegenwoordig waren het bestuur, architect Nienhuys, aannemer J. v. Gorsel van Scherpenisse, de dagelijkse op zichters J. D. Jagt en W. v. Vossen Johszn. en de Beheerder L. J. van Popering. De avond te voren hebben we een kijkje genomen in en buiten het gebouw. De door de vereniging aangestelde Beheerder, dhr. L. J. van Popering, liet ons de technische bijzonderheden zien. Tijdens de oplevering werd verklaard, dat het gebouw tot tevredenheid van de op drachtgeefster is voltooid. We sluiten ons als ondeskundige gaarne bij die mening aan en kunnen daarover moeilijk meepraten. Wel lijkt het ons, dat ieder bezoeker even verwonderd zal staan over de grootte van het gebouw, vooral als hij het van binnen bekijkt. Op het eerste gezicht lijkt het of men in een moderne schuilkelder komt. Het enorme lange middenpad 68 meter herinnert daaraan. Maar de 68 boxen aan iedere kant 34 bewijzen dat het daarmee niets te maken heeft. Die 68 vak ken hebben elk een grondoppervlakte van 12 m2 en waar men met een 3 meter dikke laag aardappelen nog voldoende koeling tot stand kan brengen is het niet moeilijk om uit te rekenen dat er in zo'n box on geveer 340 mud aardappelen kunnen worden opgeslagen, dus in het gehele gebouw on geveer 23.000 mud. Toen we zo'n box van meer dichtbij be keken zagen we op de bodem de luchtkana- len, waardoor de koele lucht wordt ge dreven en die zodanig zijn aangelegd dat het gehele vak wordt bestreken. Om de meter zo'n luchtkanaal en daarom ook om de meter een rek op de grond geplaatst opdat de aardappelen niet in zo'n kanaal zouden terecht komen. De omvang van de box is geheel van uitneembare planken en er is dan ook een aardige kubieke meter hout in die 68 boxen verwerkt. Onderaan bevindt zich een op klapbaar luik, zodat de aardappelen die er uit moeten (verkocht zijn) gemakkelijk kunnen worden opgeschept. Nu we het toch over die boxen hebben, deze kunnen worden onderverdeeld in 3 vakken. Eén zo'n box is 6 aandelen (on geveer 340 mud) en de minimum afname is 2 aandelen of één vak, wat dan dus een derde gedeelte van een box is. DE KOELING Aan de linker zijkant van het gebouw bevinden zich de motoren, niet minder dan 17 in totaal. Ze worden vanaf een centraal schakelbord bediend en kunnen desgewenst alle gelijk in werking worden gesteld. Dit alles gaat electrisch, waartoe een aparte kabel vanaf de transformator is aangelegd. Het was de Thoolse electriciën Voets Jr., die dit gedeelte van het werk had aangenomen en proefondervindelijk is bewezen door middel van de door een P.Z.E.M.-ambte- naar uitgevoerd controle, dat ook dit werk goed is uitgevoerd. Die motoren zuigen de lucht in de kanalen en zo wordt de koele lucht onder de aard appelen doorgedreven. Het is duidelijk, dat de Beheerder hier een zeer verantwoordelijke taak heeft. Hij immers kan de zorg hebben over een 20.000 mud opgeslagen aardappelen. Hij dient ze op de juiste temperatuur te houden, die tus sen de 2 en 4 graden Celsius boven nul varieert. En nu is het ook duidelijk, dat men om deze tijd van het jaar practisch nog niet kan koelen. Immers normaal hebben we in deze zomer maanden een nachtelijke temperatuur, die niet (of zeldzaam) beneden de 1015 gra den boven nul komt. En toch staat men er versteld van, hoe koel de aardappelen ook in deze tijd van het jaar in een koelhuis liggen. Juist omdat het gehele gebouw op „koeling" wordt gebouwd. Vanzelfsprekend gaat het echter meer om de koeling gedurende de winter en het voor jaar. Nou, zolang de temperatuur niet be neden de 20 graden onder nul komt is er geen kans voor beviezing. En zo'n tempe ratuur kennen we in ons land gelukkig maar zelden. Zou dit zeldzame geval voor komen, dan worden wel maatregelen ge nomen. Gelijk zal echter de vraag rijzen op welke manier gekoeld kan worden als het buiten te koel is, dus wanneer er een temperatuur voorkomt van bijv. 4 graden onder nul, ter wijl het binnen 4 graden boven nul moet zijn. Dan mag toch zeker die koude lucht niet worden ingeblazen Wel, dat is ook niet nodig en dat gebeurt dan ook niet. De luiken voor de buitenlucht- koeling gaan dicht, de motoren draaien door, want men krijgt dan via een binnen- luchtventilator dezelfde lucht in de kanalen terug. Zo blijft men op de gewenste tem peratuur. We zullen U niet vermoeien met nog meer technische bijzonderheden. DE KLEINE BOER Zowel het koelhuis te Scherpenisse als te St. Annaland is zo goed als volgeboekt. Dat neemt niet weg, dat eventuele gegadigden zich nog steeds kunnen aanmelden, omdat er altijd wel wat variatie is, als het seizoen eenmaal loopt. Maar door dit ongeveer volgeboekt zijn mag men vaststellen, dat er belangstelling is voor de aardappelkoeling. Het zij hier echter ook gezegd, dat zich hier in hoofdzaak (voorlopig) de gitoot-land- bouwer voor interesseert en het gros der aandelen opnam. Niet alleen omdat hij meer abstract de voordelen kan aanwijzen, zoals stro- en werkloonbesparing, omzetterij, be vriezingsrisico, e.d., maar wellicht nog meer omdat hij de laatste jaren zoveel met nieu wigheden in zijn bedrijf te maken kreeg. En het merendeel der klein-landbouwers zo lijkt het ons althans ter plaatse (over andere gemeenten kunnen we niet oordelen) zijn nog wel ietwat huiverig van deze nieuwigheid. Want het is toch iets nieuws, zoals destijds de veiling een nieuwigheid was, waar men zich ook slechts aarzelend Dr. P. J. Duinker, Tholen, tel. 40. Dr. H. Menger, St. Filipsland, tel. 20. bij aansloot. Nu is het koelhuis wel heel iets anders dan een veiling. Maar het lijkt ons toe, dat ook dit moet groeien. We hoeven Amerika op landbouwgebied niet na te bootsen, maar toch is het opmerkelijk, dat er daar sinds het koelhuistijdperk zo goed als geen aardappel meer op het veld wordt bewaard. Het zal groeien, naarmate de uitkomsten zijn. We hebben er al op gewezen, dat een Beheerder een grote verantwoordelijkheid heeft. We mogen vaststellen, dat dhr. Elenbaas te Scherpenisse de spits heeft moeten afbijten. Men mag theoretisch vol komen op de hoogte zijn, het practische jaar dat deze Beheerder achter de rug heeft, zal hem een hoop wijzer hebben gemaakt. Van die ervaring kan de St. Annalandse Beheerder profiteren. Trouwens, men heeft daar al van geprofiteerd bij de aanleg van het gebouw. Om één voorbeeld te noemen: Aardappelen die van koelhuistemperatuur direct geleverd moeten worden en geconsu meerd kunnen de eerste dag of paar dagen een zoetige smaak krijgen, wanneer de tem peratuursverandering te groot is. Dat heeft men ondervonden en daar is te St. Anna land in zoverre in voorzien, dat iedere box van koeling kan worden afgesloten, zo dra dit nodig is. Zijn er dus een partij aardappelen verkocht, die over 1 of 2 da gen geleverd moeten worden, dan houdt de koeling op en is men er zeker van dat een goede aardappel wordt afgeleverd. Vanzelf houdt men hier in Scherpenisse ook rekening mee. Het is slechts een voor beeld van een lering, die het afgelopen jaar is getrokken. Mogelijk zullen de klein- landbouwers het voorlopig merendeels nog zo doen, dat ze zelf hun hoopjes onder het „winterdek" steken. Maar het lijkt ons toe, dat dit aantal toch steeds minder zal wor den. Zelfs al blijkt de koelhuispractijk niet steeds aan te sluiten bij de theorie, die het volmaakt doet lijken.'Trouwens, men maakt er zelfs wel eens een verkeerde practijk van. En gaat bijvoorbeeld het koelhuis be schouwen als een speculatie-object, waar men alleen maar aardappelen in doet om ze tot diep in het voorjaar vast te houden. Zo'n practijk kan wel eens verkeerd uit lopen. Men moet evengoed tijdig willen rui men als wanneer men ze op het land be waard. Het gaat vooral om de kwaliteit van de aardappelen. Vast staat dat men een zeer gering of zo goed als geen gewichts verlies heeft. Te St. Annaland is het tweede koelhuis op ons eiland in bedrijf genomen. De eerste pootaardappelen stonden er al en deze week volgen de eerste gewone aardappelen. Het lijkt ons niet gewenst, dat de koelhui zen in ons vaderland bij bosjes uit de grond schieten, maar voor onze omgeving kan het er zo nog best mee door. Tot op heden is bewezen dat het zijn nut had de aardappe len op deze manier te bewaren. De toe komst zal in deze nog meer bewijzen le- Ze bakken hier ook wel prima oliebollen. De gemeente kan goedkope bouwgrond aankopen. Aan het Veer in de Polder gebeuren soms levens gevaarlijke dingen. De meerderheid is tegen aanleg van 'n gemeentelijk sportterrein. Eind vorige week vergaderde de voltal lige gemeenteraad onder leiding van bur gemeester de Jonge. Naar aanleiding van de gelezen en goedgekeurde notulen merkt de voorzitter op, dat het ontzakte trottoir in de A. J. Polder door de P.Z.E.M. is hersteld en dat er door Ged. Staten bouw volume is verleend voor twee woningen, t.w. een voor de Gemeente-Ontvanger/amb- tenaar ter secretarie en de andere woning te bestemmen voor een urgent geval. Van de Min. v. B. Zaken dat voor extra uitgave door verstrekking van wachtgeld aan dhr. H. P. Kleppe de gemeente over de periode 1 Jan. 1944 tot 31 Dec. 1947 14.699,24 krijgt uitgekeerd van het Rijk. Van dhr. W. C. van Nieuwenhuijze, dat hij zijn herbenoeming als lid van het Bur gerlijk Armbestuur aanneemt. De gemeente-ambtenaren krijgen over 1952 een vacantietoeslag tot een maximum van 75, Van het Min. v. B. Zaken, dat aan de gem. ambtenaren ziektekosten mogen wor den vergoed, t.w. voor gehuwden 60, en aan ongehuwden 30,per jaar. De heer Stormezand vraagt of dit ook van toepassing is voor alle ambtenaren in vaste dienst. De raad keurt dit goed. De Simavi vraagt een jaarlijkse bijdrage. B. en W. stellen voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Ieder jaar wordt hiervoor een collecte toegestaan. Het voorstel van het dag. bestuur vindt instem ming. Dhr. P. Ligtendag bericht zijn be noeming als lid van de Woningcommissie te aanvaarden. Uit het procesverbaal van het verificatie bureau blijkt dat er geen aanmerkingen zijn, behalve dan het bekende kastekort van de vorige periode. De achterstallige belastin gen blijken langzaam binnen te druppelen. Melding wordt er ook gemaakt van de kas- overdracht van de tijdelijke ontvanger dhr. A. Noordhoek aan de huidige ontvanger dhr. L. M. Sinke. Namens H. M. de Koningin dankt de Commissaris in een schrijven voor de ont vangen gelukwens op 30 April jl. De Min. van Financiën bericht, dat het geblokkeerde tegoed na de onlangs aan de gemeente uitgekeerde bedragen thans nog 2920,52 bedraagt. ENIGE VERZOEKEN Dhr. Jansen te Bergen op Zoom, gebak kraamhouder vraagt een standplaats in de gemeente voor verkoop van oliebollen, ijs wafels, consumptie-ijs, e.d. meer. Het Dag. Bestuur stelt voor, waar er in de gemeente zelf genoeg verkopers zijn van deze genotmiddelen, dit verzoek niet in te willigen. De Raad prefereert unaniem een oliebol van een eigen inwoner, zodat dit voorstel algemene goedkeuring wegdraagt. Ook kan de Raad zich met het advies verenigen om vooralsnog niet in te gaan op het verzoek van de heren Rijstenbil en Boone, die de sloot voor hun woning ge dempt willen zien. Het Dag. Bestuur moti veert deze afwijzing door er op te wijzen, dat er zowel in de gemeente als in de Pol der nog gedeelten sloot zijn, die eerst aan

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 1