WEEKBLAD VOOR HET EILOND THOLEN EN ST. FILIPSLONO De Zelfbescherming Plaatselijk Nieuws Puistjes WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT COMMENTAAR BESCHERMING BEVOLKING THOLEN OUD-VOSSEMEER ZONDAGSDIENST ARTSEN ST. ANNALAND 8e Jaargang No. 35 11 Juli 1952 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden ƒ1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen In beide vorige artikelen gaven we een uiteraard nog beknopte samenvatting van de organisatie Bescherming Bevolking in het algemeen en die van de B-kring Zeeland 5 ons eiland in het bijzonder. In beide artikelen is dus de overheidsorganisatie van de Bescherming Bevolking besproken. Deze komt voor ons eiland tot uiting in een zekere gemeenschappelijke regeling, waardoor het gemakkelijker en goedkoper zal zijn hulp te bieden aan elke tot die Kring behorende gemeente, dan wanneer iedere gemeente een dergelijke organisatie zelf in het leven moet roepen. Daarvoor zijn onze gemeenten te klein, We hebben er op gewezen, dat samenwerking een eerste vereiste al functionnarissen zijn benoemd, al hebben we bijvoorbeeld de namen van de verschillende diensthoofden nog maar achterwege gelaten omdat nog niet alle vacatures in deze zijn vervuld. We hebben er op gewezen, dat samenwerking een eerste verseiste is en daarbij inzonderheid gedoeld op een zekere naijver, die, zodra er benoemingen vallen, altijd naar voren komen. Vergete men niet, dat dit alles vrijwillig is, dat het er niet om gaat, dat de een nu de ander maar eens moet gaan commanderen, nee, het gaat alleen om het beschermen van de naaste en van zichzelf. Omdat hiertoe een organisatie moest ontstaan, volgt daaruit even logisch, dat er leiding moet zijn. Of die leiding nu A of B heet, mag geen invloed hebben. De medewerking moet dezelfde zijn. Wat nu de overheidsorganisatie betreft, mag het publiek in het algemeen de finesses daarvan, dus ook wat wij in dit verband in vorige artikelen hebben aangevoerd, nog wel vergeten, maar dit geldt zeker niet meer voor zover het de „zelfbescherming" betreft, die een veel meer plaatselijk karakter heeft. Daarover in dit slotartikel. HELPT ELKANDER "V< Er zijn ook op ons eiland nog al enkele verenigingen, die voornoemd opschrift als verenigingsnaam dragen. We denken bij voorbeeld aan een vereniging van varkens houders, met deze naam, die zich ten doel stelt door zelf vastgestelde bijdragen de financiële nood te leningen van het medelid, dat buiten zijn schuld een zodanig verlies lijdt, dat die bijstand nodig is en waarop hij krachtens zijn lidmaatschap dan ook recht heeft. Men moge dit voorbeeld eens voor ogen houden, wanneer het gaat om de „zelfbe scherming" in oorlogstijd. Trouwens, in het gewone dagelijkse leven is de vrijwillige brandweer hier al een goede toetsteen van. We kennen die in elk van onze dorpen, van onze gemeenschappen. Wie zal nalaten hulp te bieden, wanneer bij welke dorpsgenoot dan ook, brand is uit gebroken Die hulp biedt men zeker ook, wanneer zoiets of nog erger voorkomt in oorlogstijd. Maar wanneer het nodig is, dat een brand weer in normale omstandigheden geoefend en voorbereid is, hoe veel te meer is die noodzaak er, om voorbereid te zijn op oor logstijden. Hoe snel en goed een kring-organisatie dan ook mag werken, er gaat kostbare tijd verloren, eer ze op de bestemde plaats is. Wanneer gedurende die kostbare tijd de plaatselijke organisatie doeltreffend werk heeft verricht, dan kan dikwijls veel onheil worden voorkomen. De ervaringen uit de laatste oorlog heb ben geleerd, hoe groot dat belang wel was, wanneer direct en gezamenlijk kon worden opgetreden. Als voorbeeld moge de brandweer op nieuw dienen. Op ons eiland kent men in deze een gemeenschappelijke regeling. Maar toch heeft iedere gemeente daarnaast een eigen brandweer. Zo moet er ook naast de kring-organisatie Bescherming Bevolking een plaatselijke organisatie zijn, welke direct tot optreden in staat is. Een plaatselijke organisatie, die breed gezien, ieder inwoner inschakelt. Daarom onderscheidt men de „zelfbescherming" in: a. Zelfbescherming in enge zin b. Bedrijfsbescherming c. Plaatselijke zelfbescherming. Het onder a. genoemde bedoelt, dat iedere Nederlander zelfbeschermings-maatregelen zal moeten nemen voor zichzelf, zijn gezin en zijn eigendommen, dus beperking van brandgevaar door opruiming van brand gevaarlijke goederen, eenvoudige middelen tot bestrijding van brand, in achtneming van de verduisteringsvoorschriften, het in ge reedheid brengen van een eenvoudige schuilgelegenheid. We hebben dit al gekend in vorige oorlog. We hebben er ieder voor zich te weinig de hand aan gehouden. Dit hebben velen in ons land tot hun nadeel ondervonden. En ditzelfde geldt voor het bedrijf, waar onder we ook verstaan scholen, kerken en vanzelf grote winkels of fabrieken. In feite hoort daar minstens een brandblusapparaat bij de hand te zijn. En dan het onder c. genoemde: de ge organiseerde plaatselijke zelfbescherming. Hiertoe wordt in iedere gemeente een blokhoofd benoemd. In enkele van onze eilandgemeenten is dit ook al gebeurd (door de burgemeester). Iedere gemeente kan trouwens zelf die plaatselijke bescherming organiseren. Het l 1M''t. aantal benodigde vrijwilligers voor deze zelfbescherming ter plaatse wordt op een 20 per 1000 inwoners begroot. Het is niet noodzakelijk, dat men zich daar ook in onze gemeenten precies aan zal houden. Er is immers in iedere gemeente al de groep vrijwillige brandweer, die welis waar nog wat zal worden uitgebreid, maar toch niet in die mate dat er 6 per 1000 inwoners zullen bijkomen. Laten we de brandweer buiten beschou wing, dan krijgen we in de plaatselijke zelf beschermingsorganisatie: l blokhoofd, 1 plv. blokhoofd, 6 man reddingspersoneel, 4 E.H.B.O.ers en 2 man meldingspersoneel. Behalve dat het blokhoofd dus voor noemde ploeg op de been brengt bevordert hij de zelfbescherming bij particulieren, ver leent na rampen assistentie aan de bevol king bij verlies van onderdak, bemiddeling bij evacuatie, verkrijging en uitreiking nood voeding, enz. Plaatselijk krijgen de blokploegen hun op leiding. Dit geldt dus naast de opleiding voor de brandweer ook voor de reddingsploeg, de E.H.B.O.ploeg, en de verkenningsleden. Zo zien we dat van deze gehele orga nisatie in feite de plaatselijke zelfbescher ming de voornaamste factor is. Zelfbe scherming en overheidsorganisatie moeten hand in hand gaan. We herhalen dat dit alles opoffering zal vragen. Maar wanneer men zich in West minster, in het hartje van de wereldstad Londen, op alle eventualiteiten prepareert, zelfs op een mogelijke atoombom-aanval, zal men dan in ons land met lege handen afwachten Een afwachtig die weer tot de bittere klacht aanleiding kan geven, dat er niets gedaan en niets gereed was. Zeker, men zal lang niet alles kunnen voorzien, misschien zal men weer voor on aangename verrassingen komen te staan, maar als men maar voor de helft klaar is, is dat altijd beter dan dat we helemaal niets gedaan hebben. Zonder opwinding, zonder sensatie is het nodig, dat in ons land, ook op ons eiland, de bescherming van de bevolking wordt ge organiseerd. Georganiseerd door aller samenwerking en onder het motto: Al heb je geen zekerheid, je kunt ten minste gereed zijn. leiding, waarbij enkele palen worden ge troffen, terwijl bij landbouwer van Nieuwen- huijze te Tholen een begin van brand ont stond, die met eigen middelen kon worden geblust. In Tholen zelf werd van het dak van de kolenschuur van dhr. Moerland een stuk afgeslagen, terwijl nog enkele andere gebouwen werden getroffen, zonder enige noemenswaardige schade aan te richten. Het onweder van Zondagavond was he viger. Toen sloeg de bliksem in de schoor steen van de woning bij de landbouwers knecht H. de Jonge onder St. Maartensdijk (Oud-Ravensoord) waardoor stenen, roet en stof in de kamer werden geslagen. Ook op de zolder waren stenen uit de schoor steen geslagen en op het bed terecht ge komen, waar enige minuten tevoren een kind was gehaald. Ettelijke lege steriliseer- flessen werden ook vernield. Het liep met deze materiele schade af. De schoorsteen van het St. Annalandse postkantoor werd eveneens door de bliksem gedeeltelijk van het dak geslagen. Te St. Maartensdijk sloeg de bliksem op twee plaatsen in, nl. bij H. Stouten en A. Gaakeer. Persoonlijke ongelukken deden zich nergens voor. Bij het gehecht Molenvliet sloeg het DE THOOLSE MUMMIES In verschillende bladen is een bericht ver schenen over de terugkeer naar de Herv. Kerk in Tholen van de mummies, welke destijds zijn afgestaan aan het Anatonisch Laboratorium te Leiden voor medisch on derzoek. Dit bericht is echter wel wat voorbarig. Inderdaad is juist dat deze mummies ter zijner tijd zullen terugkeren, waarvoor een speciale kelder in de Kerk is gebouwd. Aan de toestemming voor dit onderzoek en de terugkeer zijn echter door de Kerk voogdij te Tholen nog betrekkelijk kort geleden bepaalde voorwaarden gesteld, die tot op heden nog niet voor accoord zijn bevestigd door het Anatomisch Lab. te Lei den. Omtrent het tijdstip van de terugkeer van deze mummies is dus nog niets bekend. problemen, die niet aan elkaar gekoppeld mogen worden. Is het rechtvaardig, dat een minder-valide uitgesloten wordt van arbeid, die hij naar behoren kan verrichten, alleen omdat hij minder-valide is Mag men hem, die door zijn gebrek toch al veel leed heeft te dragen, nog eens extra duperen door hem te beletten in eigen onderhoud te voorzien De A.V.O. heeft neen gezegd en in de 25 jaren van haar bestaan hebben velen reeds geleerd om haar dat na te zeggen. Dat dit niet alleen tot zegen heeft gestrekt voor de daarbij betrokken minder-validen, maar dat zij daarbij ook in grote mate het algemeen belang heeft gediend, hopen wij in een volgend artikel uiteen te zetten. ZWARE BUIEN PASSEERDEN OOK ONZE OMGEVING NIET ZONDER SCHADE AAN TE RICHTEN Na voor ons land zeer warme dagen trokken vorige week Donderdag en Zondag jl. ook diepe storingen over ons land. Dat de zware onweders, hagelval en slagregens veel materiele schade en zelfs grote bran den veroorzaakten, zal ieder wel vernomen hebben. Een groot wonder is het, dat in ons land zo goed als geen dodelijke per soonlijke ongelukken zijn gebeurd. Voor onze omgeving is dat nog gelukkiger afgelopen, waar zelfs geen inslagen, die branden tot gevolg hadden, zijn voorgeko men. Wel werd er bij sommigen financiële en materiele schade aangericht. Zoals we reeds meldden veroorzaakte de hagelval vorige week Donderdag nogal schade in de omgeving van Tholen. Onder St. Annaland werd een koe van dhr. J. J. Mosselman aldaar door de bliksem getroffen en gedood. Bij de landbouwer M. van Oorschot onder Tholen een koe en paard en bij de land bouwer W. Heijboer te Poortvliet een paard door de bliksem gedood, hemelvuur in de bovengrondse telefoon ACTIO VINCIT OMNIA De vereniging, die zich bovenstaande welluidende naam heeft aangemeten, maar die overigen^ beter bekend is onder de af korting „A.V.O.zal in 1952 het feit herdenken, dat zij 25 jaren geleden werd opgericht. Wij zullen niet vooruitlopen op deze herdenking, die waarschijnlijk in September zal plaats vinden, maar willen het nu heb ben over het werk van deze vereniging, dat op zo gelukkige wijze uitdrukking heeft gevonden in de naam „Actio Vincit Omnia" „Arbeid Overwint Alles". Dat arbeid, mits verstandig aangewend, het genezingsproces van langdurige ziekten kan bevorderen, is genoegzaam bekend. Arbeidstherapie is echter in hoofdzaak een medische aangelegenheid, ook al heeft zij sociaal-economische aspecten. Als echter het genezingsproces tot stil stand is gekomen en er een min of meer blijvende situatie is geschapen, dan is de tijd gekomen om na te gaan, welke mogelijk heden bij betrokkene nog aanwezig zijn, om door arbeid in het levensonderhoud te voorzien. Men was in het verleden al te gauw geneigd om deze mogelijkheden vooral niet te hoog aan te slaan. De werkgevers gaven de voorkeur aan arbeiders, die naar lichaam en geest volwaardig waren en vooral bij 'n groot aanbod van arbeidskrachten onder vonden zelfs zij, die slechts een geringe handicap hadden, reeds moeilijkheden met het vinden van werk. Mede hierdoor ontstond de neiging om het gebrek te verbergen, zich er voor te schamen, ook al was het duidelijk, dat men zelf aan het ontstaan ervan niet de minste schuld had. Zwakkere naturen gingen deze moeilijk heden liever uit de weg en kwamen er toe om met hun gebrek het medelijden van anderen op te wekken op deze wijze in komsten te verwerven. Het is de grote verdienste van de A.V.O. geweest, dat zij heeft ingezien, dat er zelfs voor de meest gehandicapte mogelijkheden zijn, om met gebruikmaking van de nog aanwezige capaciteiten en vaardigheden, een volwaardig inkomen te verwerven. Zij moest hiervoor slag leveren op twee fionten. In de eerste plaats moest bij de minder-valide de bereidheid aangekweekt worden om die arbeid te gaan verrichten, die met hun mogelijkheden in overeenstemming was. Van de zijde van de minder-valide is hiervoor vaak een grote mate van aan passing nodig en een grotere inspanning, dan voor hetzelfde werk van een volwaar dige kracht zou worden gevraagd. Maar ook bij het bedrijfsleven moest menig vooroordeel worden overwonnen, al vorens erkend werd, dat minder-valide arbeiders onder bepaalde omstandigheden volwaardige prestaties kunnen leveren, ja, zelfs dat deze prestaties soms hoger lagen dan die van volwaardige arbeidskrachten. De steeds verder gaande specialisatie van de arbeid heeft hierbij een. grote rol gespeeld Strijd moest ook worden gevoerd tegen de opvatting dat het niet juist zou zijn, als een minder-valide arbeid zou hebben, ter wijl andere arbeiders, gezond naar lichaam en geest, werkloos zouden ziio. Dit zijn twee WANNEER EEN BEROEP OP U WORDT GEDAAN Op 3 Juli 1.1. kwam de Kringraad Z V der Stichting Bevordering Bescherming Be volking te Tholen bijeen, samen met de propaganda-commissies voor de onderschei dene gemeenten op ons eiland onder voor zitterschap van de heer Burgemeester Ver burg van Stavenisse. Mede was aanwezig de heer Kakebeeke, provinciaal adviseur van de Commissaris der Koningin. De heer Verwayen, promotor der S.B. B.B. hield een lezing, waarin hij het grote nut van zelfbescherming der bevolking naar voren bracht. Dit dient in vredestijd geheel geregeld en af te zijn, opdat een ieder wete waar zijn plaats en wat z'n taak is voor het geval van oorlog, die wel niemand onzer wenst, maar welke toch dreigende is. Het grote probleem is wel de personeels bezetting voor de leidende functies en de uitvoerende taak in eerste instantie. Hier voor zijn op ons eiland in de gezamenlijke gemeenten ongeveer 320 mdnnen en vrouwen nodig. Daarna moet dan elk lid der bevolking geleerd worden hoe met kleine middelen, maar door samenwerking aan grote gevaren van oorlogsgeweld voor de burgerbevolking het hoofd kan worden geboden. Want zelfs tegen de atoombom-uitwerking is zelfbescherming mogelijk Dit is de conclusie van een regerings commissie, die samen met geleerden uit andere delen der wereld hiernaar een diep gaand onderzoek heeft ingesteld: als het apparaat goed is en de mensen goed weten wat ze moeten doen, dan kan 80 van het oorlogsgeweld worden te niet gedaan. Juist door de kennis kan de angst wor den overwonnen, iets wat heel belangrijk is. De velerlei gestelde vragen werden tot volle tevredenheid beantwoord. Wij voelen het dan ook als een plicht, U voor te houden, dat wanneer er een beroep op U wordt gedaan voor enige functie, hetzij hulppolitie, brandweer, E.H.B.O. of Sociale verzorging, houdt U dan niet af zijdig, maar doet allen mee. Dan pas kan de 80 millioen gulden, welke de regering voor dit doel beschikbaar stelt, vruchten dragen voor het welzijn van allen die thuis kunnen blijven, maar tevens de nodige rust geven aan onze mannen aan de fronten, om. dat ze dan weten, dat er thuis goed voor de hunnen wordt gezorgd. Dr. R. C. Renes te Oud-Vossemeer, tel. 19. Dr. H. Menger te St. Filipsland, tel. 20. BURGERLIJKE STAND Geboren: 7 Juli: Johannes Cornelis Schot, zoon van J. C. Schot en W. C. Bout. BENOEMING HOOFD U.L.O.-SCHOOL De Thoolse gemeenteraad kwam Dins dagavond jl. in spoedvergadering bijeen on der leiding van wethouder B. C. van Wes ten. De heer Verduit was door omstandig heden verhinderd. Het enige punt van de agenda was: benoeming Hoofd U.L.O.- School. Dit in verband met het feit, dat de heer Beaudoux op 29 Augustus met pen sioen gaat. Door B. en W. was een voordracht op gemaakt van drie sollicitanten, t.w. 1. Dhr. J. Zwagerman uit Gieten; 2. Dhr Joh. Bie- rens uit Tholen (deze is zoals bekend al vele jaren leraar aan de U.L.O.-School al hier); 3. dhr. F. C. van Ooyen uit Weesp. Na schriftelijke stemming bleek dat de heer J. Zwagerman 6 stemmen op zich had verenigd en de heer J. Bierens 4 stemmen. De heer Zwagerman werd dus als Hoofd van de U.L.O.-School benoemd, zulks met ingang van 1 September a.s. DE VIERDUIZENDSTE Door de Nutsspaarbank alhier is deze week de 4000ste inlegger (spaarder) inge schreven. En deze bofte, want hij kreeg van de Bank een bonificatie van 25, POLS GEBROKEN Door het schrikken van het paard viel de 17-jarige J. Bazen alhier van een geladen wagen en kwam zodanig terecht, dat hij zijn pols brak. Na eerste hulp werd hij voor verdere behandeling vervoerd naar het zie kenhuis te Bergen op Zoom. GESLAAGD Te 's-Gravenhage slaagde onze vroegere stadgenoot K. M. v, d. Sande, thans woon achtig te Wageningen, voor het examen gemeente-fin ancien. NAAR DE ARDENNEN Donderdag 3 Juli maakte de Thoolse reisvereniging haar jaarlijkse reis. Ditmaal was het eindpunt de Ardennen. Om 5 uur vertrok men met een prima touringcar en een goede stemming. Het ging via Antwer pen, Mechelen naar Leuven, waar de koffie werd gebruikt, daarna over St. Ruiden naar Luik. Hier werd een bezoek gebracht aan de Grand Bazar. Prachtig was de tocht door het mooie dal van de Vesdre via Verviers naar de stuwdam Barrage de La Gileppe en toen naar Spa, bekend om zijn minerale bronnen. Bijna alle reizigers moes ten even van dit water proeven. Voor men in het Hoogland van de Ardennen kwam bracht men nog een bezoek aan Coo met zijn prachtige waterval. Via Trois Pont Werbomont Hamoir naar Huy langs de Maas naar Namen, waar men zich het di ner liet smaken. Over de grote verkeers weg ging het naar Brussel. Onweer en veel regen deed de bezichtiging der ver lichting, enz. in duigen vallen. Via Ant werpen arriveerde men omstreeks 2 uur in Tholen. Daar hoorde men geen prettige berichten over het noodweer, dat boven de gemeente had gewoed. De reizigers hadden zo'n zware bui niet meegemaakt. Toch zal men de mooie reis naar de Ar dennen niet licht vergeten. THOLEN OP DE FILM Zoals Oud-Vossemeer dit een paar jaar geleden deed, heeft nu de muziekvereniging „Concordia" alhier het grote plan om over Tholen een film te laten maken. Het aardige daarvan is, dat élke inwoner mee kan wer ken, omdat het in de bedoeling ligt, niet alleen de karakteristieke plekjes te verfil men, maar ook de inwoners en om een overzicht te geven van het gehele vereni gingsleven. Daarbij worden ook de zaken en bedrijven niet vergeten en zeker de jeugd niet. Dit alles met geluidsopnamen. Van zelfsprekend hoopt „Concordia" op aller medewerking en we menen, dat die zeker niet zal ontbreken. Volgende week hopen we hierop nader terug te komen. GESLAAGD Voor het einddiploma 5-jarige H.B.S.-A slaagden dhr. A. van Stee en mej. Corry Engelvaart alhier. WEDVLUCHT VAN ORLEANS De P.D.V. „De Trouwe Duif" hield Za terdag 28 Juni jl. een wedvlucht van Or leans. Afstand 436 km. In concours 120 diuven. Wind: O. N.-O. Los 8 uur. Eerste duif 15.22.40. Laatste duif 16.53.44. De prijzen zijn: A. C. Bout 1; L. Laban 2 8 30; F. Koppenhol 3; Joh. Baay 4; M Tazelaar 5 13; A. Wagemaker 6 12 25 27, M. Moeliker 7 23; G. Soomers 9; V. Laban 10 14 22; L. Jansen 11 26; J. Deurloo 15 16; R. de Groot 17 24; D. Jansen 18; A de Jonge 19 21 29; M. Nijs 20 28. GESLAAGD Voor het toelatingsexamen naar de R. H B. S. te Bergen op Zoom slaagden; M. v. Duivendijke en Chris Zachariasse te Tholen BURGERLIJKE STAND over de maand Juni 1952 Geboren: 9 Juni: Dinant Johan, zoon van Adriaan Duine en van Jobje Johanna Bentschap Knook. 16 Juni: Petrus Cornelis, zoon van Johan nis Jacob Quist en Catharina v. Overveld Gehuwd: 26 Juni: Pieter Rijnberg, 33 jaar, landar beider, wonende te St. Annaland en Cor- nelia' Jacoba Plandsoen, 22 jaar, zonder be roep, wonende te Oud-Vossemeer. Overleden: 9 Juni: Cornelis van de Klundert, 64 jaar autobusondernemer, echtgenoot van Antho- netta Pieternella Martina Verbeek (overle den te Bergen op Zoom). LOOP DER BEVOLKING over de maald Juni 1952 Ingekomen: Elisabeth T. Timmer uit Amersfoor naar B 249. Pieter M. Pipping uit Tilburg naar B 239. Heiltje van der Eijk uit Rotterdam naar B 15 Vertrokken: Rachel S. van der Kleijn van B 283 naar Bergen op Zoom. Lena Blom van A 20 naar Kruiningen. Cornelia J. Plandsoen van B 30 naar St. Annaland. SCHOOLREIS LEERLINGEN O. L. SCHOOL Vrijdag 4 Juli maakten de leerlingen van de hogere klassen der O. L. School hun jaarlijkse schoolreis. Ditmaal was de reis naar Rotterdam, Den Haag, Scheveningen en Wassenaar. Leerzaam voor de jeugd bleek een bezoek aan het Instituut voor scheepvaart en lucht vaart te Rotterdam. Op het vliegveld Ypenburg werd een versnapering gebruikt, en wat rondgedar teld. Ondertussen konden de jongelui nog getuige zijn van het dalen van een vlieg tuig. Voordat de kinderen 's middags een be zoek aan het Vredespaleis in Den Haag brachten werden ze getracteerd door een oud-inwoonster van Oud-Vossemeer. Onder de indruk van de verschillende indrukwek kende en prachtige dingen, die daar te zien waren, zoals het prachtige hekwerk, de mooi aangelegde tuin, de diverse zalen, de zware tapijten, enz., waren de kinderen wer kelijk even stil. Daarna werd te Scheveningen een half uurtje aan het Noordzeestrand doorge bracht, waarop een bezoek aan het mooie dierenpark te Wassenaar volgde. De man met de ezels en ponny's had natuurlijk veel klanten, terwijl de kinderen volop genoten van het bezichtigen der vele dieren en het ronddartelen in de speeltuin. Op de terugreis werd nog enige tijd door gebracht in de speeltuin te Teteringen, waarna het laatste gedeelte der terugreis werd aanvaard, zodat de bus ongeveer half tien 's avonds met een lading zingende jeugd voor het schoolplein stopte. Valt het te verwonderen dat de kinderen 's nachts als een roos hebben geslapen na een dergelijke dag GEVONDEN Omtrent een gevonden regenjaas, een kentekenbewijs N.A. 42-60, een zakkam met spiegeltje in etui, zijn inlichtingen te verkrij gen bij de Rijkspolitie. Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest GENEESMIDDEL TEGEN Tfe Tfe Yfc HUIDAANDOENINGEN MW»MWtMw» BURGERLIJKE STAND over de maand 1952 Geboren: 13 Juni: Alberdina Isabella, dochter van A. D. Goedegebuure en D. Goedegebuure. 21 Juni: Kommerina Maatje, dochter van J. Moerland en J. v. Iwaarden. 24 Juni: Rokus Cornelis, zoon van A. J. Gunst en P. v. Vossen. 24 Juni te Goes: Willem Marinus, zoon van N. v. Vossen en M. W. A. Hooge- steger. Gehuwd. 26 Juni: Hendrik A. Heijboer, 22 jaar en Neeltje A. M. Ridderhof, 23 jaar. 26 Juni: Simon van der Hor, 49 jaar en Josina M. Heijboer, 53 jaar. Overleden: 4 Juni te Bergen op Zoom: Leendert van Iwaarden, 75 jaar, weduwnr. van Janna de Witte. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: Cornelia J. Rijnberg-geb. Plandsoen van Oud-V ossemeer. Vertrokken: Pieter Jan Soeters en echtgenote naar Nieuw-Beijerland. Josina M. v. d. Hor-geb. Heijboer naar Geervliet. Cornelis M. Goedegebuure naar Amster dam-Badhoevedorp. Johannis P. Keur naar Grand Rapids U.S.A. LICHTING 1954 Voor deze lichting zijn in deze gemeente 21 personen ingeschreven. Van de lichting 1953 zijn er 15 goedgekeurd, 2 ongeschikt, 1 tijdelijk ongeschikt verklaard. TIJDELIJKE BENOEMING Met ingang van 26 Juni werd als tijdelijk onderwijzeres aan de O.L. School alhier be noemd, mej. J. Santman uit Dordrecht. Dit wegens ziekte van mej. A. N. Evertse. TOELATINGSEXAMEN Tot de derde klas van de R.H.B.S. te Bergen op Zoom is na afgelegde proef toe gelaten Han van Luijk; tot de eerste klas Corrie Kurvink, Bram Moerland Johzn. en Adrie van Luijk Azn. SCHEIKUNDIG INGENIEUR Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde voor scheikundig ingenieur de heer J. F. Stoutjesdijk alhier.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 1