WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Raadsverslag Tholen WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht Raadsverslag St. Annaland Raadsverslag Scherpenisse De B-kring Zeeland 5 Rondom de Kabinetsformatie Dr Drees streeft naar een brede basis in de organisatie Bescherming Bevolking Verhoogde subsidie voor het Kleuteronderwijs Zo spoedig mogelijk zullen twee schoollokalen worden bijgebouwd ZONDAGSDIENST ARTSEN Een onbelangrijke agenda, die toch voor 1 Juli moest worden afgewerkt Aansluiting bij het Borgstellingsfonds 8e Jaargang No. 34 4 Juli 1952 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen F" De uitslag van de verkiezingen leerde overduidelijk, dat Dr. Drees Kabinets formateur moest worden. De overwinning van de p.v.d.a. in de jongste verkiezings slag was zo eclatant dat niemand daaraan kon twijfelen. Niet Romme dus, die wellicht reeds op een late avond het hoofd had gebroken over de vraag hoe de moeilijke puzzle van een formatie op te lossen. Zijn nederlaag was te duidelijk om met redelijk heid te veronderstellen dat hij voor het formateurschap in aanmerking zou kunnen komen. Drees dus. De man die nu wel heeft bewezen een nationale figuur te zijn, waarin een groot deel van ons volk dus vertrouwen stelt. Hij is een evenwichtig man, die heus geen overijlde stappen doet. Integendeel, hij is van het kaliber dat door rustig overleg tot zaken wil komen en dat bereid is een maximum aan goede wil te tonen. Voor de verkiezingen hoorde men vaak in socialistische kring praten over oppositie. De vraag of de p.v.d.a. nog wel langer Regeringsverantwoordelijkheid kon dragen, was in ieder geval in discussie. De socia listen hadden een beetje het gevoel dat zij steeds onder het „Rommiaanse" juk door moesten. Nu is dat anders. Zowel de p.v.d.a. de grootste partij in het land als de k.v.p. hebben dertig zetels in de Tweede Kamer. De achterstand van vijf zetels is volledig weggewerkt. Geen wonder, dat de socialisten een iets zelfsbewustere houding aannemen. Naast oppositionele klanken hoorde men ook vaak de verzuch ting dat er het best een smalle basis kon worden gevormd, een samengaan alleen van de k.v.p. met de p.v.d.a. Zulk een Kabinet is naar de mening van velen niet wenselijk in deze moeilijke tijden. Er moet een nationale politiek worden ge voerd. En dat zal het best kunnen geschie den wanneer er zoveel mogelijk partijen aan het Kabinet deelnemen. Dat is een kwestig van 's lands belang. Voor een belangrijk deel hebben de socialisten ook nu nog rekening te houden met de wensen van de k.v.p., welke partij er rond voor uit is gekomen dat een brede basis het meest gewenst is. Dat Dr. Drees thans in deze richting zoekt, is echter heus niet alleen een k.v.p.-eis. Men kan veilig aannemen, dat ook hij dit als een lands belang ziet. Zo streeft de Kabinetsformateur dus naar een Kabinet op brede basis. Hij komt daar openlijk voor uit. Op het moment dat wij dit schrijven, is het nog totaal onmogelijk om een beeld te vormen van de situatie. Wel staat vast, dat hij werkt langs de lijnen der geleidelijkheid. Alvorens te beginnen aan een ontwerp-program, waarop de par tijen elkaar zouden moeten vinden, voerde hij eerst besprekingen met de heren Romme (k.v.p.), Schouten (a.r.) en Tilanus (c.h.). Deze hadden een algemeen oriënterend karakter. Dat was goed gezien. Want wat heeft hij er aan om eerst een program te maken en dan af te wachten hoe de fractie voorzitters zullen reageren? Toen Dr. Drees Dinsdagmiddag en -avond aan het programma begon, was hij in ieder geval nauwkeurig op de hoogte met de wensen en verlangens van zijn tegenspelers. Ook voer de hij besprekingen met de minister van Buitenlandse Zaken, Stikker, en met ambte naren van het Departement van Financiën om zich nog op het laatste moment te laten voorlichten over tal van actuele kwesties. DE POSITIE DER V.V.D. De heer Oud (v.v.d.) is door dr. Drees niet ontvangen om een algemeen oriënterend gesprek te voeren. Dat is verwonderlijk, maar heel openhartig gaf de formateur daar een verklaring voor. Het Hoofdbestuur van de v.v.d. heeft nl. een communiqué uit gegeven, waarin wordt gezegd, dat het deelnemen aan de regering de laatste vier jaar weinig bevrediging heeft geschonken, omdat te weinig rekening is gehouden met de inzichten van de v.v.d. Het Hoofdbestuur sprak de vraag uit of er een regering kan worden gevormd die niet onder even grote druk van de Raad van Vakcentrales staat als tot dusverre het geval was. Over deze uitlating was de heer Drees zo boos, dat hij het bericht de wereld in zond, dat het op het ogenblik geen zin had om met Mr. Oud te spreken. Het communiqué van de v.v.d. is geen gelukkige daad geweest. Enerzijds is het onverstandig om hangende de besprekingen zich volledig bloot te geven, anderzijds speelde dit partijbestuur dr. Drees volkomen in de kaart. Het is het goed recht van de v.v.d. om dit keer niet mee te doen. Maar het is tactisch onjuist om zichzelf zo te laten uitrangeren. Het is nl. geen geheim dat de huidige Kabinetsformateur geen be wondering heeft voor de v.v.d.-politiek in het verleden. Hij verwijt de heer Oud, dat deze een zeer slecht bondgenote is geweest, die zich niet aan afspraken heeft gehouden. Eenzelfde mening is ook Prof. Romme toe gedaan. Het was maar de vraag op welke wijze de v.v.d. buiten de besprekingen kan worden gehouden. En nu biedt de v.v.d. zichzelf aan 1 Daarvan heeft de heer Drees uiteraard gaarne gebruik gemaakt. Op dit moment wordt dus gestreefd naar een Kabinet steunend op vier partijen, de p.v.d.a, k.v.p., a.r. en c.h. Zal de a.r. na zeven jaren oppositie meedoen Prof. Romme zal dit toejuichen. Evenals vele anti-revolutionairen. De uitslag van de verkiezingen is voor deze partij niet best geweest. Geen wonder, dat er in groepen der anti's neiging bestaat tot deelneming. Zover is het echter nog niet. Eerst wordt er overleg gepleegd over het ontwerp- program. Zou men het daar over eens worden, dan komt misschien de moeilijkste kwestie: de portefeuille verdeling. Hoeveel Minister moet iedere partij leveren en wie moeten dat zijn. Deze problemen zijn voor alsnog niet opgelost. Dat Dr. Drees daarom nok nog een onderhoud heeft gehad met Mr. Donker, fractievoorzitter der p.v.d.a. in de Tweede Kamer en de heer Vorrink, partijvoorzitter der p.v.d.a., is te begrijpen. De zegevierende p.v.d.a. wil eerst terdege in eigen kring vaststellen in hoeverre zij kan en wil mee gaan. Of Drees slaagt? Wij moeten het afwachten. In ieder geval: de eerste is begonnen. Nadruk verboden. In het vorige artikel hebben we een algemeen overzicht gegeven van de orga nisatie Bescherming Bevolking en ieder op merkzaam lezer zal voor zichzelf hebben gedacht: dat is dus in de geest van de vroegere Luchtbescherming. Zo zou men het kunnen noemen, al is de huidige orga nisatie belangrijk groter van opzet. Uit het vorig artikel was even gemakkelijk af te leiden, dat de medewerking van onze be volking wel zeer groot zal moeten zijn, wil zo'n organisatie kans van slagen hebben. We zullen het niet te ingewikkeld maken door U voorts nog een opsomming te gaan geven van de hiervoor benodigde materi alen. Genoeg zij, dat de brandweer de grootste post vraagt, nl. 25J4 m'h gulden. Uit het schema in vorig nummer heeft de aandachtige lezer zeker ook wel een juiste voorstelling kunnen maken van de B-kring organisatie. Daarbij hebben we te maken met a. de Kringraad, b. het Kringhoofd, c. de verschillende diensten als brandweer, geneeskundige dienst, opruimings, sociale dienst en politie. DE KRINGRAAD Deze wordt gevormd uit de burgemeesters. Waar het hier om kring Z 5 gaat is het duidelijk dat al onze eilandburgemeesters tezamen de Kringraad Z 5 vormen, waarvan burgemeester Verburg van Stavenisse voorzitter is. Deze Kringraad stelt een „beschermingsplan" op en met dit plan houdt iedere burgemeester dan rekening, al heeft hij de bevoegdheid de besluiten van de kringraad voor zijn eigen gemeente aan te vullen. In feite dus een gemeenschappe lijke regeling. HET KRINGHOOFD Onder verantwoordelijkheid aan de Kring raad belast deze zich met de dagelijkse leiding, de technische bevelvoering en de coördinatie van de verschillende diensten van de Bescherming Bevolking. Hij bepaalt waar in geval van ramp de hulpverlenings diensten worden ingezet en in welke mate. Hij wordt benoemd door de Kringraad. Voor het eiland is als zodanig benoemd de heer J. F. J. van der Peijl te Tholen. En dan komen we aan de verschillende diensten: BRANDWEER. We merkten reeds op, dat over het gehele land deze tak het grootste onkostencijfer opeist. Dat is be grijpelijk. Vooral een goede brandweer is in oorlogstijd van groot belang. Voor een B-kring heeft men hierbij een 90 man nodig. Bij de OPRUIMINGS- en REDDINGS DIENST heeft men een aparte ploeg voor het reddingswerk en voor bomdemonteren. Het Rode Kruis en de E.H.B.O.ver- enigingen hebben zich bereid verklaard in onderlinge goede samenwerking mede te werken aan de werving van het voor de GENEESKUNDIGE DIENST benodigde personeel. Er moet ook op ons eiland een geneeskundig team worden gevormd en men mag aannemen, dat dit voornamelijk leden van de transportcolone van het Rode Kruis zullen zijn en E.H.B.O.ers. De SOCIALE DIENST heeft tot taak de nodige gegevens te verzamelen voor uit keringen aan getroffenen, enz. De taak van de POLITIE is wel vanzelf sprekend. Bij de huidige sterkte zou men een 25 man reserve-politie moeten hebben. VRIJWILLIGERS. Over de noodzaak zich te weer te stellen tegen een eventuele aanslag op zijn bestaan zal men het wel eens zijn. Wanneer dat „te weer stellen" moet gebeuren via burgerdienstplicht, dan zou zulks diep ingrijpen in de persoonlijke vrijheid. Dat wil de regering vermijden, hoewel deze burgerdienstplicht bij de wet geregeld is en zonodig wordt toegepast. Maar men zal tot het uiterste trachten dit alles op vrijwillige bases tot stand te brengen. Over de werving van vrijwilligers en aanmelding zal ongetwijfeld t.z.t., wel e. en a. zijn te lezen. We willen hier nog vermelden, dat iedere vrijwilliger een uniform krijgt: de mannelijke in de vorm van een donkerblauwe overal, helm en pet en de vrouwelijke vrijwilligers een blouse en rok van dezelfde krimpvrije sanfo-drillstof en mutsje met klepje. Aan de kleur der epauletten zal men kunnen zien, tot welke afdeling iemand be hoort. Blauw is leiding, rood brandweer, groen geneeskundige dienst, oranje sociale dienst, geel- opruimings- en reddingsdienst, grijs administratie en melding. Wanneer de werving begint, wil men ook klaar zijn. Vandaar dat er momenteel iedere 3 minuten zo'n uniform klaar komt. De vrijwilligers blijven ten allen tijde bur gers, dus kunnen nooit als militair zelfs niet als semi-militair worden beschouwd. Alle Nederlanders, die niet te oud, te jong of te zwak zijn, kunnen zich als vrij williger melden, behalve natuurlijk de mili tair dienstplichtigen. In Barneveld staat de Stafschoo 1 Be scherming Bevolking, gevestigd in huize „De Schaffelaar", waar sinds Februari 1951 gecomprimeerde cursussen worden gegeven aan burgemeesters, doktoren, artsen, brand weercommandanten, enz. Voor dat alles moet men zich vele offers (vrije tijd) getroosten, althans zeker voor zover het de Kringhoofden betreft. Maar practisch wordt in dit verband de mede werking van zo goed als de gehele bevol king gevraagd, nl. voor de zelfbescherming ter plaatse. Daarover nog in een laatste artikel. In de Vrijdag 27 Juni gehouden openbare vergadering te Tholen was dhr. Geilings met kennisgeving afwezig. Meegedeeld werd, dat was ingekomen een procesverbaal van kas opname en controle boeken van de gemeente- ontvange over het 1ste kwartaal 1952, een controle rapport over de gem. rekening 1951, een goedgekeurd raadsbesluit tot het aan gaan van een geldlening tot het bedrag, waar voor door houders van rente-spaar- brieven en obligatiën der Nat. lening voor de Woningbouw 1952 ten aanzien van deze gemeente voorkeur is uitgesproken. De goedkeuring op het raadsbesluit tot het aangaan van een rekening courant overeenkomst met de Onderlinge Oorlogs schadeverzekering Mij. te 's Gravenhage is ook binnen, maar daar inmiddels een voor deliger kasgeldlening kan worden afgesloten, wordt op voorstel van het dag. bestuur voornoemd raadsbesluit ingetrokken. Ged. Staten hebben evenmin bezwaar tegen de garantstelling t.b.v. de N.V. Waterleiding Mij. „Tholen". Een schrijven van de Min. v. Soc. Zaken waarin de mededeling, dat de werkeloos heidsregeling voor het gem. personeel niet minder gunstig is dan de regeling der W erkeloosheidswet. Ook de door de raad vastgestelde kinder toelageregeling wordt erkend. Ged. Staten verleenden eveneens hun goedkeuring aan het besluit tot verhuur van een gedeelte van het voormalig distributie kantoor als A.V.O.werkplaats. Met de Bank van Ned. Gemeenten wordt een kasgeldlening van 200.000,tegen 1.78% aangegaan. Deze lening is mede noodzakelijk voor verdere financiering van de brugovername door het Rijk. Op vragen van de heren Berrevoets en Janssen ant woordt de voorzitter, dat deze kwestie inderdaad nog niet is afgewerkt, er nog een schadevordering loopt en de overdracht, die in 1947 al afgewerkt had moeten zijn het Rijk geld kost aan rente door de gemaakte aanmerkingen op enkele minder belangrijke postjes. Een wijziging werd aangebracht in de legesverordening voor zover het de bouw vergunning-leges betreft. Wanneer de bouw niet doorgaat krijgt de aanvrage 75% leges- kosten terug tot scha van de gemeente. Dat .wordt nu anders. Geen bezwaar is er tegen wijziging van de algemene Politieverordening. Het betreft een wijziging van een tijdens de bezetting ontstaan verbod, dat geen geluidswagens op de openbare weg mogen worden gebruikt. Hierdoor is het ook onmogelijk voor firma's langs die weg reclame te maken, wat naar de mening van het dagelijks bestuur (en van de Raad) te ver gaat. Door deze wijzi ging bestaat de mogelijkheid tot ontheffing. Goedgekeurd wordt de slotwijziging van de begroting 1951 en een wijziging in die van 1952 met het oog op de te maken los- wal en het aangaan van een kasgeldlening. Vastgesteld worden de vergoedingen voor de bijzondere scholen over 1951, ingevolge artikel 103 der L.O.wet. Voor de Chr. Nat. School bedraagt dit 1576,32, voor de Geref. Gem. school (Doelweg) 2282,37 voor zover het het gewoon l.o. betreft en 425,60 voor het v.g.l.o. Als gevolg van de in vorige vergadering door de heer Goedemondt gemaakte op merking over het uitbreidingsplan, is dat in de gewenste zin aangevuld en tegen vast stelling hiervan is geen bezwaar. Voorgesteld wordt een verlichting van het schoolgeld voor de U.L.O. vast te stellen door het vermenigvuldigingscijfer van 1 op 0.8 te brengen, een verlaging dus van 20% ingaande 1 Sept. 1951. Bij een destijds door de Raad behandelde aanvrage tot verhoging van subsidie voor het kleuteronderwijs werd besloten de ont wikkeling van het financiële jaar of te wachten om daarna te bekijken of tot ver hoging kon worden overgegaan. De voor zitter zegt thans, dat het Dag. Bestuur tot zijn genoegen kan voorstellen het subsidie bedrag per leerling met 5.per jaar te verhogen, wat betekent dat de Algemene Kleuterschool er nog 72 X 5— en de Chr. Kleuterschool nog 87V3 X 5.bij krijgt. Allen zijn voor. TWEE SCHOOLLOKALEN Bij Kon. Besluit is de bouw van twee schoollokalen goedgekeurd. Dat betekent, dat er een lokaal gebouwd kan worden bij de Huishoudschool en één bij de Chr. Nat. School, beide in de Bosstraat. De voorzitter deelt mede, dat het gelukt is met de eigenaresse van de grond die nodig is voor deze bouw, een overeenkomst aan te gaan, al heeft men voor de grond z.i. wel wat veel gevraagd, nl. 2.50 per m2 plus een schadevergoeding van 100.—, terwijl er bovendien de voorwaarde aan verbonden werd gebruik te mogen maken van het pad, dat er langs komt en ook het plaatsen van een betonnen schutting voor rekening van de gemeente is. Het Dag. Bestuur stelt nochtans voor deze grond aan te kopen. Dhr. Goedemondt vraagt, hoeveel vier kante meter moet worden aangekocht en wanneer hij verneemt dat dit 55 m2 is, vindt hij de gevraagde schadevergoeding niet veel. De voorzitter daarentegen vindt het royaal gevraagd evenals de prijs voor de grond. Allen zijn voor aankoop van deze grond. De voorzitter deelt in dit verband verder mede, een bespreking te hebben gehad met dhr. Argelo, die een globale raming maakte voor de bouw van deze lokalen en de bouwkosten op 26.000 per lokaal schatte. Dhr. Janssen vindt, dat dit tegenvalt, waar aanvankelijk van 20.000 is gesproken. De voorzitter is het daarmee eens, maar wijst er op, dat er nog al e. en a. is bijgekomen, zoals leeraarskamertjes, e.d. Intussen vond ook reeds overleg plaats met het bestuur van de chr. nat. school en met het Z.L.M.bestuur, die ondanks dat er nog wel bezwaren zijn het toch ook als de beste oplossing beschouwen. Dhr. Quist vraagt wanneer het tot uit voering van dit object zal komen. De voorzitter zegt, dat het de bedoeling is, dat met de meeste spoed te doen. Hij had graag dat er 1 Augustus begonnen kon wor den, maar dat zou wat vlug zijn. Men hoopt in elk geval dit jaar nog een heel eind te komen. Dhr. Berrevoets vraagt of het de bedoeling is dit \yerk openbaar aan te besteden. De voorzitter antwoordt: waarschijnlijk niet om dat zulks nog langer oponthoud heeft. Daarom was het de bedoeling ver schillende aannemers uit te nodigen en er dus meer een onderhandse aanbesteding van te maken. Niemand heeft daar bezwaar tegen. De voorzitter deelt mede, dat het grote moeite gekost heeft om zo spoedig mogelijk aan de loswel te kunnen beginnen. Om ook dit vlugger te doen verlopen heeft men 3 aannemers offerte gevraagd. Dhr. W. Blaas was hiervan de laagste. Later is ook prijsogaaf gevraagd bij gebruik van lichter materiaal (in betonijzer, enz.) Dan zou het 20.500 kosten. Dhr. Argelo moest echter het gebruik van lichter materiaal ontraden, dus, zo meent de voorzitter, kunnen ook wij hiervoor moeilijk de verantwoordelijkheid nemen. Wel kon de post nog iets verlicht worden en dan zou dhr. Blaas het kunnen doen voor 22.400. Dit is de prijs waar voor we het werk nu gunnen. Dhr. Berrevoets vraagt of de andere ook nog naar de verlaagde prijs hebben kunnen meedingen. De voorzitter antwoordt dat dit weinig zin had, nu dhr. Blaas laagste inschrijver was. Dhr. v. d. Zande vraagt waarom het niet publiek is aanbesteed, waar dhr. Dijkslag sprak over een begroting van 19.000. De voorzitter antwoordt, dat in dat geval 2e hands materialen gebruikt moesten wor den, waaraan men niet kan beginnen. Bij de rondvraag informeert dhr. Quist naar de bouw van de zestien Woningen. De voorzitter antwoordt dat hierover nog niets Dr. L. D. A, Looysen, Tholen, Tel. 49 Dr. R. C. Renes, Oud-Vossemeer, Tel.19 bekend is, er is nog geen bouwvolume. Op een vraag van dhr. Goedemondt of men gedurende de zomer niet op een ander tijdstip zou kunnen vergaderen (ditmaal was het 10 uur vm.) antwoordt de voor zitter, dat het huidig tijdstip een'gevolg was van omstandigheden en dit dus geen regel is. Hij wil met de wensen van de leden wel rekening houden in zover dat mogelijk is, maar om persé 's avonds te vergaderen kon hij geen toezegging doen. Daarna sluiting. De voltallige gemeenteraad kwam Maan dag 30 Juni in openbare vergadering bijeen. Na lezing der notulen informeerde weth. Stols hoeveel aanvragen voor particuliere woningbouw er nu wel zijn. De voorzitter zegt dat er na de laatste vergadering vijf zijn bijgekomen. Er waren er al 3, maakt dus in totaal 8. Weth. Stols vindt dat men nu toch een datum zou moeten stellen voor deze aan- vragen, zodat na die tijd direct het verzoek om bouwvolume kan worden ingediend. De voorzitter vindt dit vooralsnog niet nodig. Dit jaar krijgen we toch geen bouw volume meer, zo zegt hij, omdat de toe wijzing al verdeeld is. Weth. Stols laat dit echter nog niet los en vindt dat men er vroegtijdig bij moet zijn, zodra er een zeker aantal aanvragen is, direct insturen. De voorzitter antwoordt, dat weth. Stols toch op de hoogte is van wat hieromtrent in de wethoudersvergadering is meegedeeld en dat men nu eerst dient af te wachten of er nog bijkomen. Indiening is immers voorlopig nog niet nodig, nu 1952 als is toegewezen. Dhr. Moerland ziet deze hele kwestie als een rechthoek, die breed van opzet is, maar op niets uitloopt. Dat is best mogelijk, zegt de voorzitter. Maar de heren Stols en Ridderhof vinden, dat men toch iets moet doen, anders maakt men zeker geen kans. Vervolgens wordt mededeling gedaan van enkele ingekomen stukken, zoals de goedge keurde vacantietoeslagregeling 1952 en de goedkeuring garantstelling t.b.v. de Water leiding Mij. Tholen. Voorts de mededeling, dat voortaan de vee-kadavers niet meer worden opgehaald door het destructor bedrijf Son uit Brabant, maar door eenzelfde dienst uit Hansweert. Het verslag van de Vleeskeuringsdienst over de afgelopen periode wordt voor kennis geving aangenomen. Voorgesteld wordt om zich als gemeente bij het Borgstellingsfonds aan te sluiten. Uit dit Fonds kunnen solide middenstanders, die crediet nodig hebben gelden krijgen, maar dan moet eerst de gemeente zijn aangesloten. Hiertoe moet een bedrag ineens van 10 cent per inwoners worden betaald en dan ieder jaar 1 a \x/j% van de opgenomen be dragen. De voorzitter wijst er op, dat hier mee de middenstand zo nodig kan worden geholpen, al wordt een credietverlening van zelfsprekend eerst grondig onderzocht. Niemand heeft bezwaar tegen aansluiting bij dit Fonds. Daarna wordt de vergoeding vastgesteld van de exploitatiekosten voor het bijzonder onderwijs over 1949. Het blijkt nl. dat er gemiddeld maar 169 leerlingen waren, terwijl een voorschot was verleend ad 177 X 13.54 of 2396,58. Het verschil van 108,32 zal dus door het schoolbestuur terugbetaald moeten worden. Ook hiermee wordt accoord gegaan. Geen bezwaar is er tegen de slotwijziging van de begroting 1951 en dan is men al aan de RONDVRAAG Dhr. G. Goedegebuure vraagt in verband met het voorlaatste punt (terugbetaling door chr. school) of ook de verrekening over de jaren 1943-1947 al in orde is. Over dit tijd stip moet de school nl. nog geld ontvangen. De voorzitter zegt dat dit hiermee geen verband houdt, maar dat ook die verreke ning in behandeling is. Deze kwestie moet echter nog nader worden onderzocht omdat er enig verschil van mening is. Overigens komt dit dus ook terecht. Dhr. G. Goedegebuure vraagt ook of men de waterafvoer bij verbetering van de Klippelstraat toch niet langs de huizen zal laten stromen, maar langs de dijk. De voor zitter antwoord dat hierin al is voorzien. Dezelfde wijst er op, dat die waterafvoer immers niet goed ligt aan de oprit bij dhr. J. van Luijk. Daar loopt het water precies de verkeerde kant inplaats van in de water afvoer bij v. Oost. De voorzitter antwoordt, dat de ligging van de oprit voor het verkeer niet anders kon zijn. Men had echter direct de onderste stenen in de cement moeten leggen, daar het anders inderdaad, zoals dhr. G. Goede gebuure opmerkte een verslechtering inpl. v. een verbetering is. Maar inmiddels zijn die onderste stenen in de cement gelegd en kunnen niet meer wegspoelen. Ook weth. Geluk had hier de voorzitter al op attent gemaakt. Daarna sluiting. Verschillende voorstellen, die geld kosten De begroting 1 952 kan nu ter goedkeuring worden ingezonden Daarnaast een aparte begroting voor de schoolbouw De verbetering aan de toren zou er toch moeten komen Het uitbreidingsplan moet gewijzigd Enkele straten verbeterd Of men voor dat alles ook goedkeuring zal krijgen De raad voor de vergadering van Dins dag 1 Juli jl. was voltallig bijeen, toen de voorzitter, burgemeester Bouwense met een welkomstwoord opende. Vervolgens deed hij mededeling van een ingekomen rapportje van de districtsop zichter omtrent riolering van de Juliana- en van de Lentestraat, resp. over een lengte van 70 en 40 m. Hiervoor moeten buizen gebruikt worden van 25 cm middellijn, ter wijl 6 straatkolken moeten worden aange bracht. Voor de Julianastraat wordt dit ge raamd op 500,- en voor de Lentestraat op 300.B. en W. zijn van mening dat dit nog wel uit eigen middelen zou kunnen gebeuren. Alle leden achten het van belang, dat dit werk wordt uitgevoerd, waarna dit voorstel z.h.st. wordt aanvaard. Weth. Kleppe voegt hieraan nog toe, dat de be woners daar achter de huizen zullen rioleren en op de te maken riolering aan de voor kant zullen aansluiten. Mede in verband met de eventuele bouw van een nieuwe school moet het uitbreidings plan worden gewijzigd. Vooraf wilde men echter eens weten, wat zoiets moet kosten en dhr. Wesselo heeft daarom een begroting ingediend. De raadsleden schrikken er wat van, na dat het Dag. Bestuur dat al eerder deed. De kosten van wijziging komen nl. op 1750.60, waarbij dan nog reis- en verblijf kosten plus het afdrukken van de plannen. De voorzitter merkt op, dat het zeer veel geld is, maar wanneer men de school wil bouwen, kan men niet anders doen en moet het plan natuurlijk geheel worden herzien. De raadsleden weten ook geen andere weg, zodat ook hiertoe wordt besloten. ER IS NOG MEER, DAT GELD KOST De voorzitter is met bovenstaande nog niet aan het eind van het repertoire van plannen en voorstellen die geld kosten en waarschuwt daarom tevoren de leden, dat men ook wel naar middelen zal moeten zoe ken om dekking voor al die gelden te vinden. Er is nl. ook weer contact opgenomen met de fa. Eisbouts te Assen over de klok- stoel en torenklok-verbetering, nadat dit contact in feite enige tijd was verbroken, hoewel er door het Dag. Bestuur wel werk van was gemaakt. Die verbeteringen komen op 1575.waarbij dan een nieuwe ijzeren klokstoel zal worden aangebracht, een nieuwe klepel en de klok zelf 90 graden zal worden gedraaid omdat ze nu slijt door de ondeugdelijke klepel. Voor bijkomende wer-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 1