Puistjes Vogelvrij D.D.D. WEK DE GAL IN UW LEVER OP TERHORST HOOFDPIJN! Sproeten? SPRUTOL ST. MAARTENSDIJK Heren~Costum.es SCHERPENISSE POORTVLIET Zeimwrust. ST. FILIPSLAND SPORTHOEKJE Om Zuurbranden op de maag te blussen: PREDIKBEURTEN KERKNIEUWS Historisch verhaal uit de Drents-Friese Grensstreek OP REIS De M.V. maakte Dinsdag jl. een uit stapje naar Haastrecht, Gouda en Rotter dam. Er werd een bezoek aan de Dieren tuin en de speeltuin gebracht. De leerlingen van de hoogste klassen der O. L. School hopen met het personeel op 11 Juli hun jaarlijkse reis te maken ditmaal naar België. BEKENDMAKING De Burgemeester herinnert er aan, dat krachtens artikel 19 der Kieswet ieder, die volgens het kiezersregister bevoegd is deel te nemen aan de op 25 Juni a.s. te houden verkiezing van leden van de Twee de Kamer der Staten-Generaal, verplicht is zich binnen de voor de stemming bepaalde tijd aan te melden bij het stembureau, het welk zitting houdt in het bewaarschool gebouw. (Behoudens toegelaten stemming elders of bij volmacht). Evenals vorige jaren zullen zij, die zon der geldige redenen, niet aan hun opkomst plicht (dus men is wel verplicht op te ko men, niet om te stemmen) voldoen, straf rechterlijk worden vervolgd. Gemoedsbe zwaar zal niet als een geldige reden voor het zich onttrekken aan de opkomstplicht worden aangemerkt. Bij weerbarstige: Sprutol-Sterk NAAR HET ZANGCONCOURS Zaterdag 21 Juni zullen de beide zang verenigingen „V.Z.O.S.", Dir. A. L. Rie- dijk, en „De Lofstem", Dir. J. C. Geluk, gezamenlijk optrekken naar het jaarlijks zangconcours, uitgeschreven door de Zeeuwse Zangersbond „Zang Veredelt", ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Gemengde Zangvereniging „Tot Oefening en Ontspanning" te Borssele. Bei de zangkoren zullen hier uitkomen in de Superieure Afdeling Gem. Koren. „V.Z.O.S." zal als verplicht werk zingen „Blijdschap" door Isr. J. Olman en als vrij werk „Psalm 137" (B. Beintema). „De Lofstem" heeft als verplicht werk op haar programma eveneens „Blijdschap" en als vrij werk „Surge Propera" (G. P. da Palestrina). Ook het Smalstads Mannenkoor St. Maartensdijk, Dir. A. L. Riedijk, zal op dit concours uitkomen. Verplicht werk „Be- nedictus". Vrij werk „Eens Meienmorgens vroege". Als bijzonderheid kan nog gemenld wor den, dat „V.Z.O.S." vorig jaar de wissel beker behaalde, welke werd aangeboden door de Zangvereniging „Excelsior". Deze vereniging behaalde het hoogste aantal pun ten van het gehele concours. Wij wensen beide zangkoren veel succes toe en prachtig weer. RIJTOER OUDEN VAN DAGEN Dinsdag 24 Juni hopen de ouden van dagen weer de jaarlijkse rijtoer te houden. De autobezitters hebben reeds, als elk jaar, hun medewerking toegezegd. Er zal een bezoek worden gebracht aan „De IJzeren Man", één van de mooiste streken van Noord-Brabant. NIEUWE BRUG De nieuwe brug bij de Woudhoek over de Noordleidingafvoer is dezer dagen voor het verkeer opengesteld. Door het inbrengen van een nieuwe duiker is het verkeer enige weken omgelegd. Thans is dit euvel weer verholpen. De werkzaamheden werden uit gevoerd door de Firma Moerland te St. Annaland. BRANDWONDEN Maandagmiddag had mej. Langejan tij dens haar werkzaamheden bij dhr. L. Rie dijk, het ongeluk een ketel kokend water over haar been te krijgen, waarbij zij he vige brandwonden opliep. Dr. Tazelaar ver leende geneeskundige behandeling, waarna zij per auto naar haar woning vervoerd werd. AUTOBOTSING Zaterdagavond omstreeks 11 uur is op de verkeersweg SteenbergenHalsteren de personenwagen van dhr. H. uit St. Maar tensdijk in volle vaart ingereden op een auto uit Hoedekenskerke, die nabij de Handwijzer aan de kant van de weg ge parkeerd stond. Beide wagens liepen zware schade op, één van de inzittenden dhr. J. J. N. werd vrij ernstig aan het hoofd gewond. Door onverklaarbare oorzaak is H„ die uit de richting Steenbergen kwam gereden, op de verlichte geparkeerde auto gebotst, V zult morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. in volle vaart. Hij had nog geluk, dat de rem van die wagen niet in werking gesteld was, waardoor deze doorschoof en de schok brak. Niettegenstaande dat, liepen beide auto's aanzienlijke schade op. De gepar keerde wagen werd aan de linkerzijde in gedrukt, de andere auto werd aan de rech terzijde geramd. De bestuurder daarvan werd slechts licht gewond. De andere inzittende J. J. N„ kreeg echter een zware hoofdwond, zodat Dr. Ensink uit Halsteren, die spoedig ge arriveerd was, adviseerde hem per speciale gelegenheid naar zijn woonplaats te ver voeren. De Rijkspolitie te Lepelstraat en de verkeerspolitie te Breda hebben een on derzoek ingesteld. BURGERLIJKE STAND over de maand Mei 1952 Geboorten: 3 Mei: Ploontje Adriana, dochter van M. W. Bazen en M. B. Franke. 29 Mei: Mattheus Pieter, zoon van M. L. Steketee en P. S. de Jonge. Huwelijken: 1 Mei: A. Geldhof, 29 jaar en C. J. Pol derman, 25 jaar, beide wonende te St. Maartensdijk. 1 Mei: C. J. de Graaf, 26 jaar en W. v. Hemert, 27 jaar, beide wonende te St. Maartensdijk. 8 Mei: A. J. Kruf, 24 jaar, wonende te Halsteren en C. M. Huiszoon, 21 jaar, wo nende te St. Maartensdijk. 8 Mei: W. J. Poot, 27 jaar, wonende te St. Annaland en H. J. Lindhout, 21 jaar, wonende te St. Maartensdijk. 8 Mei: E. M. Snoep, 22 jaar, wonende te St. Annaland en J. W. Reeders, 21 jaar, wonende te St. Maartensdijk. 8 Mei: J. L. Koopman, 33 jaar en W. Quaak, 29 jaar, beide wonende te St. Maar tensdijk. 15 Mei: J. P. Hollestelle, 30 jaar, wonende te Ovezande en M. P. van de Hoek, 20 jaar, wonende te St. Maartensdijk. 21 Mei: L. Priem, 36 jaar en G. M. Pon- se, 32 jaar, beide wonende te St. Maar tensdijk. 21 Mei: A. J. Zwagemaker, 24 jaar en P. J. Franke, 19 jaar, beide wonende te St. Maartensdijk. 21 Mei: J. K. de Graaf, 22 jaar, wonende te Scherpenisse en L. de Haan, 17 jaar, wonende te St. Maartensdijk. 29 Mei: P. A. v. d. Ree, 41 jaar en A. Koopman, 30 jaar, beide wonende te Sint Maartensdijk. Overlijden: 9 Mei: Tannetje Boogerd, 75 jaar, wo nende te St. Maartensdijk, echtgenote van Hendrik Jacobus de Leeuwen. Speciale aanbieding o.a. Zuiver Kamgaren in het moderne pick-wick dessin vanaf 89.50 Bergen op Zoom BURGERLIJKE STAND over de maand Mei 1952 Geboorten: Catharina Willemina, dochter van A. Deurloo en J. W. Quaak. Maria Abrahamina, dochter van Chr. Geuze en van L. C. Geluk. Huwelijksaangiften: Geen. Huwelijken: Willem Keur, 28 jaar en Geertruida v. d. Jagt, 25 jaar. Anthonie Oudesluijs, 29 jaar en Maria N. Bolier, 26 jaar. Marinus J. Slager, 29 jaar en Christiana de Wilde, 25 jaar. Overleden: Grietje Keijzer, 75 jaar echtgenote van Johanna Kleppe. LOOP DER BEVOLKING Over Mei 1952 Ingekomen: Willem Keur van St. Annaland. Willem F. Buijze van St. Maartensdijk. Cornelia Buijze-v. d. Hamer en zoon van Wemeldinge. Anthoinetta M. Slager-Hollebrands van Poortvliet. Cornelis Jansen van Tholen. Willem L. Anemaat van Delft. Vertrokken: Anthonie Oudesluijs naar Poortvliet. Gerardus Potappel naar St. Annaland. Jan K. de Graaf naar St. Maartensdijk. BENOEMING Onze oud-dorpsgenoot dhr. J. Bijnagte, thans werkzaam als opzichter bij Polder Walcheren, werd met ingang van 1 Aug. benoemd als Technisch Ambtenaar bij het Polderdistrict Neder-Betuwe te Tiel. WEDVLUCHT ST. QUENTIN Afstand 199 km. Los 11.30. 1ste duif 14.26.28, laaste 15.09.28. In concours 62 duiven. Uitslag: A. de Koek, Pvl. 1 11, L. C. Hage Pvl. 2 9, P. v. Driel, St. Maar tensdijk 3 13 15 16, C. v. Graaf, Pvl. 4, M. K. Speijer Pvl. 5 10 14, Iz. A. Hage Pvl., 6 8, G. M. Larooy 12, G. de Jonge Pvl. 7. BURGERLIJKE STAND over de maand Mei Geboren: Jacob, zoon van Adriaan Uijl en van Pieternella Cornelia Anthonisse. Leendert Hendrik zoon van Gerardus Schipper en Aaltje Tingen. Getrouwd: Willem Marinus Slager,, oud 28 jaar en Anthonetta Maria Hollebrands oud 26 jaar. Overleden: Maria Weeda oud 72 jaar, weduwe van Cornelis Bijl, eerder van Roe land Kloet. Hendrika Pieternella Nieuwkerk oud 67 jaar weduwe van Huibregt Voshol. Loop der bevolking. Ingekomen: Anthonie Oudesluijs van Scherpenisse. Vertrokken: Marinus L. Deurlo naar Weert. Adam van Vugt naar Weert. Jacob C. van der Jagt en gezin naar Sta- venisse. Willemina Jonker naar Middelburg. Anthonetta M. Hollebrands echtg. van W. M. Slager naar Scherpenisse. Maatje Bevelander naar Haarlem. Leonardus L. Brens en gezin naar Canada. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. VERGADERING N.C.L.B. Lonen 13 Juni vergaderde de afdeling N.C.L.B. alhier onder leiding van dhr. J. Verwijs. Nadat enige huishoudelijke zaken waren af gehandeld, sprak de Hoofdbestuurder van der Linde over de wijziging van het loon- contract. Spreker deelde mede, dat de Soc. Sectie van de Stichting van de Landbouw het loonvraagstuk behandelde en adviseer de om de lonen in de Landbouw op te trekken volgens eerder gegeven belofte tot de voor de industrie geldende lonen. Het loon van landarbeiders met inbegrip van de 25 cent verhoging voor het Pensi oenfonds (dit is voor elke partij 1.50 per week) is vastgesteld op 88cent per uur. De lonen voor de landbouwersknecht gedu rende 9 maanden van het jaar voor hen die 23 jaar en ouder zijn op 53.15 per week bij een gemiddelde werktijd van 54 uur en dan 3 maanden winterloon voor dezelfde groep op 46.55. Het aangenomen werk blijft onveranderd. Voorts behandelde de Hoofdbestuurder de werkloosheidswet en wees er daarbij op dat de premie voor werkgever en werk nemer is vastgesteld op samen 2.2 voor de vaste arbeiders en 8.8 voor de losse arbeiders. Het ligt in de bedoeling het loon voor beide groepen met dezelfde percenta ges te verhogen. De groep „los-vaste" ar beiders, die hier overheerst, komt te ver vallen. Het zijn dus maar twee categoriën meer: los of vast. Spreker maakt verder de mogelijkheid duidelijk om subsidie aan te vragen door de werkgever, wanneer hij zijn land wil verbeteren. Per bedrijf kan maximaal 5000 worden gesubsidieerd. Zowel de vaste- als losse arbeiders op zo'n bedrijf kunnen dan tewerkgesteld worden overeenkomstig de voorwaarden, zoals die gelden voor D.U.W. en Heide Mij, t.w. 95 cent per uur plus de geldende toeslagen. Het werk staat dan onder leiding van de Heide Mij. Het dage lijks toezicht en de betaling blijft bij de werkgever. Voor de uitvoering van de werkloos heidswet zullen sub-agenten in de winter maanden ongeveer 5 uur werk hebben en spreker heeft voor deze functie speciaal het oog op de penningmeesters van de af delingen. Op de ledenraad, zo deelt dhr. v. d. Linde mede, is besloten de contributie te verho gen tot 70 cent per week. De R.K. bond heeft reeds lang 75 cent en ook de A:N.L.B. heeft de contributie tot 75 cent verhoogd. In feite hadden wij geen verhoging nodig, maar nu het C.N.V. 3cent per lid per week meer nodig heeft moeten we wel tot 70 cent per week gaan. Nadat nog enige vragen zijn beantwoord, volgt sluiting. STEMBUREAUX Door B W zijn de stembureaux voor de Tweede Kamerverkiezingen ala volgt samengesteld: Stemb. no. 1: L. J. de Jonge, voorzitter, L. J. van Nieuwenhuijze, wnd. voorzitter. P. Mol lid. M. A. Geense, J. Verwijs Dz. C. M. Stouten plv. leden. Stemb. no. 2: J. C. de Rooij, voorz. C. A. Stormezand, wnd. voorz. K. Goudzwaard lid. <M. v. d. Velde, J. A. Klompe en L. Suist plv. leden. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemén worden gedood en de huid geneest LICHTING 1953 Voor de lichting 1953 zijn van de 23 per sonen 20 goedgekeurd, van 2 is de uitslag aangehouden en 1 was niet verschenen. Voor de lichting 1954 staan 12 personen ingeschreven. OUDEN VAN DAGEN Deze week kwam ook de vereniging van Ouden van Dagen bijeen. Nadat dhr. L. Neele, secretaris, dank had gebracht voor het hem aangeboden geschenk ter gelegen heid van zijn gouden huwelijksfeest werd uitvoerig gesproken over het feit, dat er dit jaar geen reisje zal worden ondernomen De voorzitter gaf op dit besluit volledige toelichting. Aan het bestuur van het Groene kruis is verzocht, zo werd medegedeeld, om de verhoogde contributie van 3.op 8. niet te willen toepassen voor de ouden van dagen. Twee nieuwe leden werden aan het bestuur toegevoegd. SPORT IN HET KORT Zaterdag jl. speelde Tholense Boys haar eerste Nederlaagwedstrijd tegen R.K.F.C. uit Bergen op Zoom. Het overwicht van de bezoekende club was niet groot. Toch slaagden de gasten er uiteindelijk in een voorsprong te nemen en met 3 - 2 te winnen. Smerdiek won glansrijk van Vrijh. Boys II met 7-1. Ook het eerste elftal van Smerdiek boekte een ruime overwinning op Vrijh. Boys I. In het begin scheen het an ders te gaan, toert de gasten direct fel be gonnen en het eerste doelpunt voor hun re kening namen. Eer men aan de thee zat was het echter al 3 - 2 voor Smerdiek en in de tweede heelft zakte vooral de verdedi ging van Vrijh. Boys zo terug, dat Smer diek geheel de overhand kreeg en de score opvoerde tot 7-3. A.s. Zaterdag speelt Tholense Boys een nederlaagwedstrijd tegen H.S.C. uit Heerle om 7 uur. Op het Smerdiekse veld spelen om 6.30 uur Veteranen van de Z.L.M. te gen een elftal van de L.J.G.. W.H.S. II en I om resp. 4 en 6 uur tegen Kloetinge II en I. Eén of twee Rennies nemen. En zo kunt U dan weer zonder zorgen alles eten wat U graag lust: zonder vrees voor die brandende pijn. Kijk eens om U heen hoe tientallen mannen en vrouwen het gebruik van Rennies tot een vaste ge woonte maken. En met succes. Zij weten niet meer wat brandend maagzuur is I Nabeschouwing Competitie Volgens belofte zouden we de liefhebbers nog de einduitslag en een korte nabeschou wing geven over de afgelopen voetbalcom petitie. Vermelden we dan dat de laatste twee competitie wedstrijden en Chrislandia- Noordschans ternauwernood door de laat ste met 3-4 werd gewonnen, terwijl Kogel vangers er in slaagde in deze finale de rode lantaarn over te dragen aan Roosen- daalse Boys door met 5-1 te winnen. De eindstand is dus geworden: Dinteloord W.H.S. Noordschans Tolense Boys Smerdiek Vrederust P.T.T. Chrislandia Kogelvangers Roos. Boys. 18 16 1 18 10 18 10 18 10 18 9 18 18 18 18 18 1 33 78 20 3 25 80 42 24 73 35 23 49 61 21 43 37 14 48 57 14 56 50 11 34 66 9 29 66 6 32 87 4 5 6 8 9 9 12 14 U ziet het Dinteloord werd tenslotte on betwist kampioen en de cijfers wijzen uit dat ze dit verdiende. Slechts 1 wedstrijd werd verloren (tegen Vrederust) en 1 gelijk gespeeld, ook al even onbegrijpelijk, nl. te gen Kogelvangers. Maar overigens liet Din teloord geen steekje vallen, al moet gezegd, dat ze qua spel niet zo ver uitsteekt boven clubs als Noordschans, W.H.S. en Smerdiek als de ranglijst doet vermoeden. Dinteloord zou graag een andere afdeling zoeken waar voor haar meer mogelijkheden zijn. (1) Van de overige clubs die in deze conpe- titie een goede prestatie leverden kunnen we W.H.S. en Tholense Boys noemen. Eerst genoemde deed vanaf het begin van zich spreken en bleef tot de 10e competitie wedstrijd tegen Dinteloord ongeslagen. Het maakte echter 3 wedstrijden een slippertje, nl. tegen Chrislandia, tegen Tholense Boys en P.T.T. waartegen ze niet verder kwam dan een gelijk spel. Deze drie verloren pun ten hadden ze zeker kunnen hebben om van de 2 tegen Noordschans maar te zwijgen. Maar overigens ging het dit seizoen goed en uit het gemaakte aantal doelpunten (waarop men weliswaar niet steeds een lijn kan trekken) blijkt wel dat de voorhoede een uitstekende pestatie leverde. Dit elftal maak te de hoogste score. Het is voorbarig om nu al' -over een komend seizoen te gaan spreken, maar toch vrezen we dat W.H.S. voorlopig van een dergélijke goede beurt verstoken zal blijven. In deze competitie had het een goede steun aan v. d. Maas, die inmiddels bedankt, terwijl Wim Rijnberg zich ook genoodzaakt ziet na een langdurige periode van zeer ver dienstelijk werk zijn voetballoopbaan te staken. Voor een paar andere oude rotten in het vak, Soeters en Heijboer zal het evenmin lang meer duren, terwijl dit laat ste een grote vraag is voor de ook be kende W.H.S. spelers Piet Scherpenisse, den Engelsman en Verhoole. Dit alles bij elkaar maakt het perspectief voor W.H.S. niet groot, temeer nu de jeugd nauwelijks een druppel in de emmer toevoert. Toch zal het noodzakelijk zijn met jongere spelers te gaan werken. Intussen kan dit elftal met voldoening op de afgelopen competitie terugzien. Zoals gezegd kwam Tholense Boys tot een behoorlijk succes. Ja, het kwam meer malen met verrassingen uit de hoek. Er waren ook een paar zware nederlagen bij. maar twee overwinningen op Smerdiek en een gelijkspel tegen W.H.S. was zeer ver dienstelijk werk. Het heeft lang op de 2e plaats gestaan al zat het daar iets boven z'n stand. Toch zijn er ook voor dit elftal moeilijkheden. We zien daar immers ook de Gebr. van Vossen nog in spelen, waar van inzonderheid Bram een prima voetbal carrière achter zich heeft liggen, maar die nu toch verdrongen zou moeten worden door de jeugd. En dat ontbreekt er ook bij de Tholense Boys aan, al is men daar bezig de junioren te trainen en al organiseert men er wedstrijden voor, het zal toch nog te lang aanlopen om direct de lege of minder goede plaatsen behoorlijk te kunnen ver vangen. Mijnhaidt's Hoofdpijnpoeders. Doos 47 cent Na een misverstand en het tweede doel punt werd de vakverwisseling noodlottig. En de einduitslag werd dan ook 52 voor het twaalftal, te Wilhelminadorp. Zaterdag 21 Juni om 4 uur Eendracht Togo II uit Goes. Eendracht maakt kans op gelijk spel. Uiteraard lijkt er ons voor Tholen meer perspectief in te zitten dan voor St. Anna land. Dat is ook het geval bij Smerdiek. Smerdiek viel in deze competitie uit de toon en wanneer we het doelpuntental vergelijken mag men zonder beschuldigingen constate ren, dat er dit jaar iets haperde in de voor hoede. De 43 doelpunten die maar werden gemaakt bevestigt deze mening. Aan de ver dediging heeft het niet gelegen, wat ook weer blijkt uit de stand. En Smerdiek is zich daar zelf ook van bewust. Maar intussen is dat toch wel de ploeg, die het beste voor aanvulling kan zorgen. Daar valt nog iets uit het tweede te halen en dat is ook nodig, want De Graaf doet zo nu en dan nog eens mee, maar heeft zijn tijd ook ver gehad, terwijl dat voor De Jong, Everaers en Robbe ook niet zo lang meer kan duren, zoals dat voor de in de andere clubs genoemden precies eender ligt. Echter met de jongere krachten verwachten we dat Smerdiek zich boven de twee andere einlandclubs zal kunnen uitwerken, al moet ze er dan dit jaar onder blijven. Vrederust blijft zoals gewoonlijk in de middenmoot. Ze zit met hetzelfde probleem als de anderen, speelt technisch dikwijls een goede partij, maar heeft weinig stootkracht. P.T.T. betekende een mooie aanwinst in deze afdeling en zal blijvend een goede plaats behouden. Chrislandia slaagde er ook niet in zich dit jaar op te werken en ook daar zal nog al wat moeten veranderen. Ook hier is het de jeugd, die ontbreekt. Kogelvangers herstelde zich voornamelijk in de laatste wedstrijden en heeft bovendien de eer om de kampioen te hebben verslagen. Zelf had het dikwijls de rode lantaarn in handen, maar uiteindelijk wist het boven Roosendaalse Boys te komen. Dat was dus dit seizoen de hekkensluiter. Wanneer we nog nagaan, hoe ze de eerste wedstrijd in deze competitie speelden, dan blijft het ons nog steeds een raadsel, dat die club zo weinig kon bereiken. Er zitten toch enkele spelers in met kwaliteiten. Maar het ging niet. Voor de afdeling was het een sportieve aanwinst. Zo werd dit seizoen afgesloten en is men bezig aan de nederlaag. Misschien dat in dit tijdvak de jongeren een beurt krijgen om straks dan ook verjongde elftallen in het veld te kunnen brengen voor de volgende competitie. (1) We vernamen dat Dinteloord de promotiewedstrijd van Sprang won en hier door naar een andere afdeling overgaat. KORFBAL Donderdag 5 en 12 Juni speelde Een dracht tegen de veteranen. De uitslagen waren respectievelijk 33 en 61. De junioren speelden Zaterdag 14 Juni tegen een twaalftal van de lagere school en wonnen deze met 10. Eendracht I heeft de wedstrijd te Wil helminadorp met ere verloren. Ze waren met 4 invallers op het veld verschenen en een nederlaag tegen deze kampioenscandi- daat was zeker. Toch wist de eerste ver dediging van Tholen tot 20 minuten na de rust de stand op 10 te houden. Zondag 22 Juni 1952 THOLEN Ned. Herv. Kerk 10 en 3 uur ds. B. G. A. v .d. Wiel (vm. Voorb. H. Av. nm. Bed. H. Doop) Geref. Kerk 10 en 5 uur ds. J. van Halsema Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst Chr. Geref. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur de heer L. Gebraad Ned. Prot. Bond Geen dienst OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur ds. R. C. v. Putten Geref. Kerk 10 en 6.30 uur Ds. Willemse uit Arnhem Chr. Geref. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst ST. ANNALAND Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. D. J. van Dijk Collecte Prot. Militaire Tehuizen Donderdag 26 Juni om 3.30 uur Huwe lijksbevestiging van Hendrik Adriaan Heijboer en Neeltje Abramina Maatje Ridderhof door ds. D. J. van Dijk Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst STAVENISSE Ned. Herv. Kerk 10 uur leesdienst en 6 uur dhr. S. v. d. Meulen (Collecte voor Ver. tot verpleging van lijders aan vallende ziekte) Oud-Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Kerk wegens ziekte van ds. de Bres geen op gaaf ontvangen Oud-Gere f. Kerk 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Oud Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Dinsdag 24 Juni 7 uur Ds. Blaak, van Geldermalsen Rehoboth 7 uur Ds. Walvaart te Doorn SCHERPENISSE Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur ds. Brons Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst POORTVLIET Ned. Herv. Kerk vm. leesdienst, av. 6.30 uur ds. v. d. Wiel Geref. Kerk 10 uur leesdienst, 2.30 uur Ds. J. van Halsema Geref. Gemeente 10, 2 en 6 uur leesdienst Donderdag 26 Juni nm. 7 uur Ds. Rijkse uit Middelburg ST. FILIPSLAND Ned. Herv. Kerk 9.30 uur leesdienst en 2.30 ds. D. J. van Dijk Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6 uur leesdienst Hedenavond 7.15 uur ds. Dieleman van Y erseke Oud-Geref. Gemeente 9.30, 2.30 en 6 uur ds. van Leeuwen ANNA JACOBA POLDER Geref. Kerk 2 x ds. Besselaar uit Krabbendijke OUD-VOSSEMEER Ds. T. J. Hagen te Lemelerveld bedankte voof het door de Ger. Kerk alhier op hem uitgebracht beroep. THOLEN Ds. v. d. Wiel bedankte voor het beroep naar Ernst. Ds. Ligtenberg te Rotterdam heeft bedankt voor het beroep van de Geref. Gem. alhier. PAK EVEN UW ZAKBOEKJE In deze rubriek worden bijeenkomsten gratis aangekondigd, met het doel om de verenigingen in de gelegenheid te stellen haar bijeenkomsten zo vast te stellen, dat men geen of zo weinig mogelijk „last" van elkander heeft. Men make ze dus zo vroegtijdig mogelijk bekend, eventueel aan onze correspondenten zodat deze rubriek aan zijn doel kan be antwoorden. THOLEN: 13 Sept.: Bijeenk. Provinciale Kon. Ned. Motorr. Ver. OUD-VOSSEMEER 19 Juli Wielerronde voor amateurs. ST. MAARTENSDIJK 28 Juni: Ronde van St. Maartensdijk. POORTVLIET: Zaterdag 21 Juni Gym. Demonstratie door Gym. Ver. „Excelsior". door H. VAN NORG (23) De roodbaard richtte zijn grote geweer op de borst van de huisheer. Met een stem, waaruit louter grimmig heid sprak, bulderde hij „Gauw! Wat wilt gij?" Het slachtoffer begreep, dat er met deze woeste kerel niet viel te spotten. Hij begaf zich daarom naar het kabinet en haalde hieruit een zak met geldstukken. Hij schudde deze leeg op de tafel; de „schat" bestond echter alleen uit kopergeld en enige zilverstukken. De roodbaard lachte honend. Zijn gezicht stond op storm, toen hij bulderde: „Waar zie je ons voor aan, schoft? Onmiddellijk op tafel met je goud, of we schieten je op de plaats dood en steken je tent in brand. En gauw!" commandeerde hij, terwijl hij de kastelein een gevoelige trap in de lendenen gaf. De kerel begaf zich kreunend en kermend opnieuw naar het kabinet en haalde uit een lade een tweede geldbuidel te voorschijn. Hij overhandigde deze bevend aan de roodbaard. Deze schudde weer de inhoud op tafel. Thans bleek deze geheel uit zilver- en goud stukken te bestaan. Ze vertegenwoordigden een groot bedrag. „Is dit alles Ik waarschuw je dreigde de wilddief. „Bij alle heiligen, ik zweer het," jammerde de kroeg baas. „Steek het geld bij jullie, jongens," sprak nu de aan voerder. En tot de waard zeide hij: „Haal een kruik bier en drie glazen; we hebben dorst." De kroegbaas voldeed aan dit bevel. De drie mannen dronken een paar glazen bier. Nadat de aanvoerder de beroofde had gewaarschuwd om niets van het gebeurde te vertellen, omdat ze dan weer terug zouden komen om hen gevoeliger te straffen, verdwenen de drie mannen weer door het raamkozijn. Bij zijn weggaan greep de roodbaard de brandende kaars en wierp die naar buiten. De drie vrienden gingen nu weer de weg terug. Ze trokken in Westelijke richting, zoveel mogelijk de wegen mijdende. Na een paar uren gewandeld te hebben, stelde de aanvoerder voor om een poosje uit te rusten en de maag te vullen. Zijn beide kameraden waren hiervoor wel te vinden; ze hadden ook honger gekregen en bovendien waren ze moe geworden van de lange mars langs ongebaande wegen. Aan de luwzijde van een dennebosje gingen ze in de heide zitten. Ze haalden hun proviand voor de dag en begonnen te eten. „Wat zeg je er van, Frankes," vroeg Berend; „heb ik te veel gezegd, töen ik beweerde, dat die vent een bom duiten had „Neen," lachte de stroper. „Ge hebt gelijk gekregen. We gaan straks, als het licht is, de buit eerlijk ver delen. Het is een hele schep geld. De kerel zat er buitengewoon goed bij." „Ik ga direct de goudstukken aan mijn ouders bren gen, zodra we weer terug zijn. Die kunnen mijn broertjes en zusjes dan beter in de kleren steken," zei Folkert. „Je hebt gelijk, mijn jongen," meende de wilddief. „Dat is flink van je." Toen de mannen zaten, gevoelden ze eerst goed, hoe moe ze eigenlijk waren. Ze zagen er tegen op, om weer op te staan en hun tocht voort te zetten. Geruime (tijd bleven ze zitten, tot het aan de kim reeds begon te lichten. „Het wordt nu toch tijd, dat we onze tocht ver volgen," zei Frankes, terwijl hij naar de lichtende streep aan de hemel wees. Wederom aanvaardde de drie mannen de reis naar de Lutteke Haer. Het was reeds volop dag geworden, toen de reizigers, een eind de heerweg volgende, langs een eenzaam gelegen herberg kwamen. Aan een lindeboom voor de voorgevel was een uithangbord bevestigd, waarop geschilderd stond: „De vrolijke drinker." Dit leek aanlokkelijk. „Laat ons hier een ogenblik rusten," stelde Willem Frankes voor. „We kunnen dan meteen eens infor meren, of er ook troepen in de omgeving zijn." Zijn metgezellen konden met het voorstel heel goed accoord gaan, want hun benen hadden meer dan ge noeg van het wandelen. Ze traden de gelagkamer binnen en vonden daar een vijftal bezoekers, die naar het scheen tot één groep behoorden. Het grootste deel was in weinig beter dan lompen gekleed. De kerels zaten aan één tafel, met glazen bier voor zich. Eén van hen had een bebloede lap om zijn hoofd; een tweede een om de pols. Ge weren stonden onder hun onmiddellijk bereik. De wilddief keek hen achterdochtig aan; wederzijds zagen de anderen naar de pas binnengekomenen. De waard begaf zich naar een van de vijf mannen en fluisterde hem iets in het oor. Deze sprak toen tot He wilddief: „Zijt gij niet Rooie Willem Ik denk daarom, dat wij vrienden kunnen zijn, want wij strijden ook tegen de Geldersen. De waard kan dit bevestigen." „Ja, ik ben Rooie Whllem," bevestigde de stroper. „Komt dan bij ons zitten," nodigde de spreker van de groep van vijf. De herbergier schoof een tafel tegen die, waaraan de vijf mannen zaten en de zoéven aan- gekomenen gingen bij de andere avonturier zitten. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 2