WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLANO Bijeenkomst van Ged. Staten van Zeeland Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Raadsverslag Öud-Vossemeer met de Thoolse en St.-Filiplandse Gemeentebesturen Weinig animo voor vervolg-onderwijs. Een bijdrage aan de Muziekvereniging. THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND 8e Jaargang No. 31 13 Juni 1952 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Het eiland Tholen en St. Filipsland' ze vormen bij elkaar maar een klein deel van de gehele provincie Zeeland. Maar voor ons voor allen die er wonen is het vanzelfsprekend het langrijkste deel. En ook dit gedeelte van de provincie of misschien juist dit deel heeft zijn bijzondere problemen. De voornaamste daarvan is ongetwijfeld de toenemende werkloosheid. Bijna al de andere problemen zijn hiermee immers nauw verbonden. Stilstand betekent achteruitgang. Stilstand in werkgelegenheid betekent morele en economische achteruitgang. Het mag tot dankbaarheid stemmen, dat de Provinciale Bestuurders in de op' Vrijdag 6 Juni 1952 te Tholen gehouden bijeenkomst speciale aandacht hadden voor de problemen van onze streek. Met nadruk werden ze door onze gemeente- vertegenwoordigers aan hen voorgelegd. „Mooie woorden", denkt misschien de pessimist bij het lezen van onderstaand verslag. „Er is hoop", zegt de optimist. Laten we ons bij de hoop van die laatste aan sluiten. Laten we de aan Ged. Staten voorgelegde moeilijkheden ook langs deze weg nog eens mogen onderstrepen en laten we tenslotte hopen met de optimist, dat de gevoerde besprekingen - zo mogelijk op niet te lange termijn vruchten mogen afwerpen. De voornaamste punten van bespreking waren: WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING ONTWIKKELINGSGEBIED WEG VERBETERINGEN A.V.O.-WERKPLAATS INDUSTRIALISATIE KANALISERING EENDRACHT VISSERIJBELANGEN De bijeenkomst werd gehouden in hotel Engelvaart te Tholen en hierbij waren aanwezig: het voltallige college van Gedeputeer de staten met uitzondering van de heer A. Schout, die verhinderd was; de Griffier Mr. Pilaar; de Hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat in Zeeland, ir. Swaters; de In genieur van de Prov. Waterstaat in Noord- Zeeland, ir. de Koning te Zierikzee; de Chefs van de verschillende Afdelingen der Provinciale Griffie van Zeeland; de he ren A. P. Bil van St. Annaland en C. Boender uit Tholen, beiden lid van de Prov. Staten; de college's van Burgemees ter en Wethouders der Thoolse gemeenten en van St. Filipsland, alsmede de secreta rissen van Tholen, St. Maartensdijk en Oud-V ossemeer. De burgemeester van Tholen was ver hinderd tegenwoordig te zijn. Ook de heer J. H. Bal, Directeur van „Bona Fides" was als vertegenwoordiger van „Visserijbelangen" aanwezig. De voorzitter, de Commissaris der Ko ningin, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, opent de vergadering en heet de aanwezi gen hartelijk welkom. Spreker deelt mede, dat deze vergadering is belegd in verband met de omstandigheid, dat het eiland Tho len geen vertegenwoordiger heeft in het college van G. S. Hij spreekt er zijn blijd schap over uit, dat alle gemeentebesturen gehoor hebben gegeven aan de uitnodiging om de bespreking te willen bijwonen. Spreker wijst er op, dat verschillende be langrijke problemen, als de werkloosheid, de woningbouw en de krankzinnigenzorg de volle aandacht hebben van het Provinciaal bestuur; niettemin worden de gemeentebe sturen thans in de gelegenheid gesteld nader op deze en soortgelijke punten in te gaan. Burgemeester Verburg van Stavenisse zegt, dat vooral de werkloosheid voor het eiland Tholen vele zorgen baart. Spreker noemt enkele cijfers betreffende de stand der werkloosheid, waarbij o.a. uitkomt, dat het aantal werklozen van het eiland Tho len en St. Filipsland eind Mei 1950 46 be droeg, terwijl dit aantal op 31 Mei 1951 en 31 Mei 1952 respectievelijk 61 en 160 bedroeg. Spreker zegt, dat daaruit duidelijk blijkt, dat de werkloosheid van jaar tot jaar grotere omvang gaat aannemen. De voortschrijdende mechanisering (van de landbouw, als het bespuiten van onkruid, het mechanisch trekken van uitjes enz., is een van de voornaamste oorzaken der werkloosheid. Spreker doet dan ook een dringend be roep op het college van G.S. om met alle beschikbare middelen te trachten het eiland Tholen aangewezen te krijgen als ontwik kelingsgebied, waardoor het Rijk belang rijke bedragen beschikbaar zal stellen voor het bouwrijp maken van industrieterreinen enz. enz. Spreker vraagt vervolgens, of de moge lijkheid misschien bestaat, dat verschillende cultuurtechnische werken met overheids steun uitgevoerd kunnen worden. De heer Philipse (G.S.) antwoordt hier op, dat het provinciaal bestuur doordron gen is van de moeilijkheden van het eiland Tholen, met name de werkloosheid betref fende. Spreker beaamt het door de heer Verburg naar voren gebrachte met betrek king tot de mechanisatie van de landbouw. Wat betreft de uitvoering van cultuurtech nische werken merkt spreker op, dat .mo gelijk ruilverkaveling toegepast zal kun nen worden; de voorstellen daartoe zullen uit de streek zelf moeten komen. Spreker deelt vervolgens mede, dat het vrij zeker is, dat de verbetering van de weg StavenisseSt. Annaland a.s. winter kan worden uitgevoerd en wel met behulp van de werklozen. De uitvoering zal ge schieden als z.g. vrij werk, doch met de verplichting, dat de beschikbare en ge schikte) werklozen ingeschakeld moeten worden. Spreker heeft voorts alle hoop, dat van overheidswege bijdragen in de kosten zul len worden verleend. Momenteel worden de voorbereidende maatregelen, als aankoop van grond, reeds getroffen. Wethouder van Westen van Tholen vraagt in verband met het door de heer Verburg naar voren gebrachte, welke de redenen zijn, dat het rapport betreffende de industrialisatie van het eiland Tholen, hetwelk door het Economisch Technologisch Instituut (E.T.I.) Zeeland zou worden sa mengesteld, nog steeds niet is verschenen. De heer Lookefeer (G.S.) deelt mede, dat door het E.T.I. verschillende andere ob jecten, welke dringend voorrang moesten hebben, ter hand zijn genomen, terwijl intussen met voortvarendheid wordt ge werkt. aan het z.g. Ontwikkelingsplan Zee land. Spreker wijst er op, dat in dat plan een afzonderlijk hoofdstuk „eiland Tholen" zal worden opgenomen. Aangaande het verzoek van de heer Verburg merkt spreker op, dat voor een aanwijzing als ontwikkelingsgebied verschil lende factoren aanwezig moeten zijn, als; structurele werkloosheid, moeilijk verplaats bare bevolking (om elders arbeid te vin den), aanwezigheid van industrieterrein en woningen. Spreker is evenwel van oordeel, dat voor het eiland Tholen verschillende factoren aanwezig zijn en dat in verband daarmede zeer zeker de mogelijkheden van een aan wijzing tot ontwikkelingsgebied onder het oog gezien moeten worden. Hij zegt dan ook, dat G.S. een kleine commissie zullen benoemen, waarin vertegenwoordigers van het eiland Tholen en het Provinciaal be stuur zitting zullen hebben. Die commissie zal op korte termijn de mogelijkheden om tot aanwijzing van het eiland Tholen tot ontwikkelingsgebied te geraken moeten on derzoeken, waarna het Provinciaal Bestuur de nodige stappen bij de Regering zal kun nen ondernemen. De C. d. K. merkt op, dat de Minister van Economische Zaken reeds thans over tuigd is van de zorgen van het eiland Tholen. Burgemeester Verburg van Stavenisse verzoekt G.S. met de samenstelling der com missie de meest mogelijke spoed te willen betrachten, opdat zij haar werkzaamheden ten spoedigste kan aanvangen. De heer Lockefeer (G.S.) zegt zulks toe. De C. d. K. deelt mede, dat de totstand koming van de Ambachtsschool te St. Maartensdijk vrijwel zeker is. Burgemeester Bouwense van St. Maar tensdijk beaamt zulks, doch is enigszins bang, dat de bouw nog wat uitgesteld zal kunnen worden. Burgemeester Verburg van Stavenisse vraagt vervolgens in zijn kwaliteit van voorzitter van de Stichting Centrale AVO- werkplaats Tholen, de aandacht voor de werkplaats AVO te Tholen. Spreker zegt, dat het Ministerie van Oorlog de vergoe ding voor het breien van sokken heeft ver laagd van 95 ct. per paar tot 28 cent, om dat men van particuliere zijde voor laatst genoemde prijs ook wenst te werken (zuiver machinaal). Op die wijze zal de werk plaats tot ondergang gedoemd zijn. Spreker vraagt het Provinciaal Bestuur een subsidie ineens beschikbaar te stellen van plm. 3500,opdat een aangeboden order voor het breien van 5000 paar sokken op korte termijn kan worden aanvaard. Spreker vraagt G.S. te bevorderen, dat een en ander in de a.s. Statenzitting (in de loop van Juni a.s.) zijn beslag kan krijgen. De heer Lockefeer (G.S.) nodigt de heer Verburg uit deze zaak verder met hem op te nemen. Burgemeester Bouwense van St. Maar tensdijk vraagt, of er bij het samenstellen der uitbreidingsplannen reeds rekening ge houden kan worden met het totstandkomen van de rondwegen rond St. Maartensdijk en Scherpenisse. De heer Philipse (G.S.) antwoordt hier op, dat er weliswaar, indien de gemeente besturen de rondweg wensen, op de uit breidingsplannen rekening mee gehouden dient te worden, dat toch niet mag wor den aangenomen, dat de desbetreffende werken in de naaste toekomst tot stand zullen komen. Misschien de rondweg Poortvliet binnen niet al te lange tijd. Wethouder van Westen van Tholen merkt op, dat de aannemingssom van het gedeelte van de rondweg Tholen ongeveer 113 beneden de begroting ligt, in verband waarmede spreker verzoekt te bevorderen, dat thans de gehele rondweg wordt uitge voerd. De heer Philipse (G.S.) antwoordt hier op, dat er niet enkel meevallers, doch ook tegenvallers te incasseren zijn geweest. De andere gedeelten zullen veel kosten, ook voor de gemeente Tholen. Enige toezeg ging kan niet worden gedaan. De heer van Westen merkt op, dat mis schien de andere gemeenten op het eiland Tholen, die bij de rondweg ook veel be lang hebben, een bijdrage kunnen verlenen. Burgemeester van Doorn van Poortvliet vraagt de aandacht van G.S. voor het dich ten van een sloot te Poortvliet, waarom trent reeds besprekingen zijn gevoerd met gemeente en polder. Spreker vraagt voorts de aandacht voor de woningbouw van Poortvliet in verband met de vernieling van 17 woningen door een V-l-inslag. Wethouder van Westen van Tholen vraagt, of G.S. mogelijk op de hoogte zijn met de definitieve plannen voor de kana lisering van de Rijnverbinding; dit in ver band met de plannen om ook de Eendracht te kanaliseren, waardoor de tegenwoordige plannen van Tholen om de havenbeschoei ing te verbeteren, achterwege zouden kun nen blijven. De C. d. K. merkt op, dat men van Bel gische zijde niet enthousiast is over de uitvoering van het zgn. plan-Konijnenburg (o.a. kanalisering van de Eendracht). De heer Bal van Tholen wijst er op, dat bij de samenstelling van het 3e plan-Ko nijnenburg geen rekening is gehouden met de oestercultuur van Tholen en Yerseke. Dit is volgens spreker een groot nadeel, waartegen ook voordelen bestaan als be tere ligging van het eiland Tholen in ver band met industrievestiging. Volgens spre ker zijn de nadelen groter dan de voor delen. De C. d. K. zegt, dat met het oog op de industrialisatie kanalisering van de Een dracht van groot belang moet worden ge acht. De heer Lockefeer (G.S.) zou ook gaar ne de mening van andere Zeeuwen ver nemen. De C. d. K. zegt, dat G.S. hun standpunt t.z.t. zullen bepalen, waarbij rekening met de verschillende belangen zal worden ge houden. Wethouder van Nieuwenhuijzen van St. Filipsland vraagt, of er normen zijn met betrekking tot het verlenen van gemeente lijke financiële steun bij de bouw van wijk- gebouwen door plaatselijke Groene Kruis verenigingen. De C.t d. K, antwoordt hierop, dat er geen normen zijn; alleen zullen de betref fende uitgaven binnen het raam van een sluitende begroting gedaan moeten worden. Burgemeester Bouwense van St. Maar tensdijk merkt nog op, dat de meeste aan wezigen zich niet competent zullen gevoelen om een uitspraak te doen over het z.g. plan-Konijnenburg. Burgemeester Verburg van Stavenisse vraagt het college van G.S. te willen be vorderen, dat de werkplaats AVO Tholen t.z.t. een gedeelte van de identiteitsplaatjes voor de Bescherming Bevolking zal kunnen aanmaken. De C. d. K. adviseert dit verzoek schrif telijk in te dienen, onder mededeling, dat G.S. een en ander ongetwijfeld zullen be vorderen. Wethouder van Westen van Tholen vraagt, of de mogelijkheid bestaat, dat de gemeente Tholen nog rijksvergoeding krijgt voor de destijds gemaakte kosten voor het plaatsen van palen t.b.v. de Duitse Weermacht. De heer van der Weel (G.S.) zegt, dat er z.i. niet veel kans van slagen kan wor den verwacht, gezien andere soortgelijke gevallen. Naar zijn mening betaalt het Rijk dergelijke vergoedingen aan de gemeenten niet terug. De heer van Westen vraagt vervolgens, of het destijds met de provincie Zeeland gesloten contract betreffende de salariëring van de archivaris voor Tholen ongedaan kan worden gemaakt. Toen de overeen komst werd aangegaan bedroeg het aandeel van Tholen in het salaris 450,terwijl dit thans reeds 1000,— bedraagt. De ge meenteraad van Tholen is van oordeel, aldus spreker, dat de gemeente-secretaris als archivaris kan optreden. De heer Mes (G.S.) zegt, dat dan de archieven van Tholen naar Middelburg overgebracht moeten worden. De heer Laban, gemeente-secretaris van Tholen wijst er op, dat de Archiefwet een figuur, als door wethouder van Westen voorgesteld, toch kent. De heer van Tuinen (Chef le afd. Prov. Griffie) geeft het gemeentebestuur van Tholen in overweging zich schriftelijk terzake tot Gedeputeerde staten te wenden. De heer Laban vraagt vervolgens betere (c.q. afzonderlijke) sociale voorzieningen voor de vissers in het leven te doen roe pen. Zij vallen thans, althans formeel be keken, buiten alle regelingen. Wethouder de Heer van Tholen vestigt er de aandacht op, dat nog zo weinig Thoolse gemeenten zijn aangesloten bij de Borgstellingsfondsen voor de middenstand, terwijl toch inwoners uit die niet-aangeslo- ten gemeenten van de voordelen dier fond sen kunnen profiteren. De heer Hamelink (G.S.) antwoordt hierop, dat het inderdaad nuttig zou zijn meer aandrang op de gemeenten uit te oefenen, of desnoods tot aansluiting te verplichten. De C. d. K. vraagt vervolgens, welke ge meenten zijn aangesloten, waarna blijkt, dat alleen Tholen en Stavenisse zijn aangeslo ten. Spreker dringt er bij de andere ge meenten op aan zich alsnog bij een Borg stellingsfonds voor de middenstand aan te sluiten. De heer Laban vraagt hierna, of het mogelijk is, dat de provincie een grote geldlening aangaat, waarna de gemeenten de benodigde gelden voor financiering van kapitaalsuitgaven van de provincie zouden kunnen lenen. De heer van Tuinen oordeelt zulks niet mogelijk, gezien de moeilijkheden, waar mede ook de provincie bij het aangaan van geldleningen heeft te kampen. De heer Laban vraagt vervolgens enkele gegevens met betrekking tot de controle der gemeentefinanciën, welke hen door de heer van Tuinen worden verstrekt. De heer Bal deelt mede, dat het de be doeling is, om binnenkort een vergadering te beleggen tussen de gemeentebesturen, provinciaal bestuur enz., waarbij een wa terstaatkundige een uiteenzetting zal geven betreffende de kanaalkwestie, (tevoren be sproken). De heer Bal vraagt -voorts, welke plan nen er bestaan met betrekking tot landaan winning in de provincie Zeeland. De heer Philipse (G.S.) antwoordt hier op, dat de landaanwinningsplannen door G.S. met aandacht worden gevolgd, terwijl het provinciaal bestuur alles in het werk zal stellen om dergelijke plannen te hel pen verwezenlijken. Verschillende schorren komen, volgens spreker, voor indijking in aanmerking. De C. d. K. oppert de mogelijkheid om bijvoorbeeld door indijking van de schorren bij St. Filipsland de werkloosheid op het eiland Tholen te helpen bestrijden. De heer Bal verzoekt het provinciaal be stuur bij de samenstelling van zijn plannen toch ernstig rekening te willen houden met de belangen van de visserij. Bij afdamming van de Oosterschelde bijv. van Yerseke naar Gorishoek zal de oestercultuur ten dode opgeschreven zijn. De heer Philipse (G.S.) zegt, dat het pro vinciaal bestuur terdege met alle belangen, zeker ook die der visserij, ten volle reke ning zal willen houden. De heer Hamelink (G.S.) voegt hieraan toe, dat het een afwegen van belangen zal moeten zijn. Hierna niets meer aan de orde zijnde, sluit de C. d. K. de besprekingen, onder dankzegging voor de komst en de wijze, waarop de besprekingen zijn gevoerd. Na de vergadering was er gelegenheid de C. d. K. en de leden van G.S. persoon lijk te spreken, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Openbare raadsvergadering op Vrijdag 6 Juni 1952. Aanwezig alle leden. Na goedkeuring der notulen van de vorige ver gadering worden de ingekomen stukken ter tafel gebracht. Voor kennisgeving wordt aangenomen het controlerapport met betrekking tot de rekening 1950. Door G.S. is goedgekeurd de wijziging van het ambtenarenreglement, de gratifica tieregeling 1949 en 1951, de interimregeling ziektekosten, wijziging Toelagebesluit, wij ziging Algemene Politieverordenig, en de verordening tot bescherming van de waak hond. Met betrekking tot het schrijven van het gemeentebestuur van Stavenisse om het eiland Tholen tot ontwikkelingsgebied te verklaren, wordt medegedeeld dat blijkens de vergadering met Ged. Staten, dit college alles zal doen om het zover te krijgen. Dhr. Istha wil adhaesie betuigen. Hij is er voor dat met alle kracht gestreefd wordt naar het beperken der werkloosheid. De voorzitter deelt mede dat burgemees ter en wethouders adhaesie hebben betuigd, terwijl nu blijkt dat ook de raad daarachter staat. Dhr. Daane deelt mede dat het probleem op de vergadering breedvoerig is besproken. Alle mogelijke moeite zal gedaan worden tot oplossing van dit probleem. Na nog enige discussie, waaruit blijkt dat het probleem alle leden wel zeer ter harte gaat, wordt besloten adhaesie te betuigen. Voorts zijn ingekomen de rekening 1950 en de begroting 1952 van de stichting schooltandverzorging. Op een desbetreffen de vraag van dhr. Aarnoudse deelt de voor zitter mede dat de kosten hoger liggen ten gevolge van het feit dat er nu weer meer kinderen aan de schooltandverzorging deel nemen. Begroting 1952 met wijziging goedgekeurd door Ged. Staten, eveneens de herziene legesverordening. Van de School met de Bijbel is een ver slag over het Vervolgonderwijs ingekomen, waaruit blijkt dat er onder de niet meer leerplichtige jeugd weinig belangstelling be staat, niettegenstaande dit onderwijs gratis wordt gegeven. Als derde punt der agenda wordt behan deld garantie N.V. Waterleiding Mij „Tho len". Voor herstel- en uitbreidingswerk zaamheden moet de Waterleiding lenen een bedrag van 250.000,waarvan het Rijk een bedrag van 175.000,garandeert, en de daarbij betrokken gemeenten gezamenlijk 75.000,Voor rekening van Oud-Vos- semeer komt een garantie van 10.500,—. Tegen het voorstel van B. en W. deze ga rantie te verlenen heeft niemand bezwaar. Voorts besluit de raad tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst tot een bedrag van 50.000,tegen een rente van 3 Vastgesteld worden de slotwijzigingen van de begroting 1951. Behandeld wordt een subsidie-aanvraag van „Oud-Vossemeer's Muziekvereniging". Voorgesteld wordt een subsidie te verlenen De vereniging heeft een tekort van 330.-. tot een maximum van 300,hetgeen dhr. Istha voldoende vindt. Dhr. v. d. Klooster informeert of de con tributie der werkende leden is verhoogd, hetgeen blijkens mededeling van dhr. Mees inderdaad heeft plaats gehad, en wel van 0.10 op 0.20 per week. Hij wijst er op dat dit reeds vrij hoog is. Het werk van dhr. Dubois was liefdedienst. Thans is er echter ook weer een goede directeur. St. Annaland betaalt 0.05 contributie, ter wijl toch ook nog subsidie wordt verleend. Spreker meent dat ieder in de gelegenheid moet zijn lid te worden. Dhr. Daane vindt de contributie hoog genoeg, waarmede ook dhr v. Driel accoord gaat. Na nog enige discussie wordt conform het voorstel besloten. Bij de rondvraag informeert dhr. Istha naar de rommel op de stortplaats, bij de tuintjes onder de Molen en onder de Hik- sedijk. Met betrekking tot de rommel bij de tuintjes onder de Molen wordt in twijfel getrokken of dit wel gemeentegrond is. Voor het overige zal de opzichter worden geïnstrueerd. Van een bewoner van de woningen onder de Molendijk is een request ingekomen voor vrijstelling van reinigingsrechten om dat het huisvuil aldaar niet wordt wegge haald. De voorzitter deelt mede, dat dit eigen lijk voor burgemeester en wethouders is bestemd, waarom bericht is verzonden dat aldaar ook moet worden opgehaald. Er wordt voor betaald, dus ook ophalen. Dhr. Daane zegt dat ter plaatse een wa gen kan draaien. Van den Houten is dus verplicht het te halen. Na nog enige discussie over de mest vaalt aan de Patrijzenweg wordt de ver gadering gesloten. GEVONDEN VOORWERPEN Bij de Rijkspolitie te Tholen zijn inlich tingen te bekomen betreffende een gevonden zonnebril. WEDVLUCHT QUIEVRAIN De P.V. „De Trouwe Duif" te Tholen hield Zaterdag 31 Mei jl. een wedvlucht van Quievrain. Afstand 130 km. In con cours 168 duiven. Los 12.15 uur. Wind Z.Z.O. Eerste duif 13.49.52. Laatste duif 13.58.51. De prijzen werden behaald als volgt: L. Laban 1 2 3 5 34 36; A. Wagemaker 4 9 10 14 17 18 23 28; J. Deurloo 6 15 39 43; J. Baay 7 29; M. Lijs 8; G. Soomers 1.1 42; D. Burgers 12 16; V. Laban 13 38; L. M. de Heer 19; A. de Jonge 20 22; K. v. Poepelen 21 25; J. Praat 26 26; R. de Groot 27 31; J. de Boef 30 41; D. Jansen 32; H. Cornelisse 33; F. Koppenhol 35; S. Jan sen 37; A. v. d. Berge 40. COLLECTE De collecte voor Sanatoria „Sonnevanck" en „Zonnegloren" heeft opgebracht 249,82. LEDEN STEMBUREAUX Voor de op 25 Juni a.s. te houden ver kiezing van de leden van de 2e Kamer der Staten Generaal zijn tot leden van stem bureau I benoemd dhr. P. v. Driel en dhr. P. A. W. Mees. En tot plaatsvervangende leden de heren L. Istha en A. M. v. En gelen. De heer M. J. Daane zal fungeren als voorzitter van stembureau II en als leden de heren J. v. d. Klooster en J. Aar ZWARE HAGELVAL MET GEVOLGEN Vrijdagmiddag tussen 2 en 3 uur ont lastte zich boven een gedeelte van ons eiland een zware bui, die hier en daar gepaard ging met onweer, slagregens en bovendien hagel. Volgens betrouwbare berichten vielen er stukjes ijs als duiveneieren en de op het land zijnde arbeiders in die strook moesten ijlings een goed heenkomen zoeken. De strook hagel liep ongeveer tussen Scherpe nisse en St. Maartensdijk naar de St. Anna- landse en Poortvlietse polders, waarbij ook en vooral aan de kleinere gewassen en zaden schade werd aangericht. In de uiterst-nieuwlandpolder vluchtten een 30-tal arbeiders naar de landbouwschuur van de heer G. D. Kloet, waarbij een tweetal ar beiders met de fietsen in elkaar reden. De heer F. v. d. Heijden sloeg daarbij over het stuur heen en kwam in de sloot terecht. Zijn collega's haalden hem in bewusteloze toestand uit de sloot en droegen hem in de woning van dhr. Kloet. Dokter Tazelaar werd gewaarschuwd en de ambulance-wa gen van het Ned. Rode Kruis met de heren Treurniet en C. Oostdijk rukten ondanks het noodweer uit om de gewonde op te halen. Enige arbeiders waren reeds bezig kunstmatige ademhaling toe te passen. Dokter Tazelaar verleende eerste hulp, waarna het slachtoffer naar huis kon wor den vervoerd. Nadat hij bij kennis was ge komen, bleek dat hij geen bijzondere kwet suren had opgelopen. DODELIJK ONGEVAL Zondagmiddag jl. reed dhr. C. v. d. Klundert met zijn personenauto over de Thoolse dijk in de richting Oud-Vosse- meer. Na de bocht voor het rechte eind te zijn gepasseerd, reed hij in volle vaart tegen een telefoonpaal, die totaal werd vernield en daarna tegen een boom. De welbekende autobusondernemer werd door enkele inmiddels op de plaats van het on geluk aangekomen personen uit de vrijwel geheel vernielde auto gehaald en later per ziekenauto, zwaar gewond naar het zieken huis te Bergen op Zoom overgebracht. Daar is hij Maandagavond aan zijn ver wondingen overleden. De begrafenis heeft hedenmorgen plaats gehad. noudse. Plaatsvervangende leden de heren W. v. d. Ploeg en P. W. C. v. Westen. DE VEILING TOCH WEER BOVEN 't MILLIOEN In de zaal van dhr. C. Rijnberg werd Vrijdagavond 6 Juni de jaarvergadering ge houden van de land- en tuinbouwvereni- ging „Veiling St. Annaland Omstreken" onder voorzitterschap van dhr. J. F. Brooij- mans. Er waren 86 leden aanwezig, dus weer een van de drukst bezochte vergade ringen in het afgelopen seizoen. Na een welkomstwoord werpt de voorzitter een korte terugblijk op het afgelopen landbouw- seizoen. Wanneer men de productiecijfers ziet, aldus dhr. Brooijmans, vraagt men zich af, hoe een dergelijke achteruitgang mogelijk is. Om een rond getal te noemen, was immers de hoeveelheid aangevoerde producten zo om en nabij de 5]/2 millioen kg minder dan vorig jaar. Vooral moet dit worden toegeschreven aan de slechte op brengst van peen en uien. Ook de aardap pelopbrengst was minder dan het vorig sei zoen. Bezien we echter de financiële uitkomst, dan kan men niet anders zeggen, dan dat het jaar nog is meegevallen. Voor de vei lingver. is het dan ook een jaar geweest, dat tot tevredenheid mag stemmen. Nog steeds blijft de „kistenkwestie" een moeilijk probleem. Met nadruk verzocht de heer Brooijmans goede zorg aan de in ge bruik zijnde kisten te besteden, daar dit

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 1