WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLOND Het nieuwe Burgemeestersgezin hartelijk verwelkomd in Poortvliet Afscheid van Poortvliets Burgemeester en Gemeenteontvanger WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Q Wederzijds begrip gevraagd j 8e Jaargang No. 30 6 Juni 1952 Uitgevers Firma C, Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Een plechtige installatie Een schone dag voor een burgemeestersfeest „Als onze nieuwe burgemeester is. zoals uit de inhoud van zijn installatierede blijkt, dan zit het wel goed.'' Ja, zo blijven we tenminste in dezelfde stijl als bij het afscheids verslag van burgemeester van Oeveren. Er is nu één verschil. Was het Zaterdag jl. een uitspraak van „een man van de straat." Dit keer is het die van een Poortvlietse inwoonster. En de nieuwe Burgemeester? „Als ik straks Poortvliet zo mag leren kennen als ik vandaag door haar ben ontvangen, dan zit het wel goed." Ziedaarzowel de Eerste Burger als een gewone burgeres van het „Kleine Haagje" beginnen met een gezond vertrouwen. Een hoopvolle verwachting. Verwachting was er bij dezelfde personen, toen deze benoeming nog niet gevallen was. En nu nu is er weer al verwachting. En verwachting hoop doet immers leven. Zowel de nieuwe burgemeester als de Poortvlietse burgerij hebben begrip voor elkander gevraagd. Begrip voor de mening van de een, begrip ook voor de gewoonten van de ander. Met dit verzoek, met deze verwachting mogen beiden Hoofd en inwoners gegronde hoop koesteren, dat ze niet beschaamd zullen uitkomen. Gegronde hoop dat het voor de toekomst „inder daad wel goed zal zitten." Mede daarom roepen we met Poortvliets burgerij van Woensdag „welkom burgemeester en gezin op ons goede eiland." AAN DE GRENS Mild kaatsten de stralen van de Junizon over de Poortvlietse Postweg. Niet te heet, niet koud, geen barre wind, geen regen alleen maar goed. Dat moet je treffen Een zeldzaamheid dat er daar op die postweg aan de Poortvliets grens naar Tholen gevaar is voor verkeersopstoppingen. Het is echter ook een zeldzaamheid dat er een nieuwe burgemeester moet worden in gehaald. Aan die grens stonden nu immer een 7-tal auto's geparkeerd, een stoet fleurige paar den met hun landelijke ruiters, een tweetal herauten in originele kleedij, het feest comité, de voltallige gemeenteraad, de mu ziekvereniging en tal van kijklustigen allen in afwachting. Het duurde niet lang. Even over half tien kwam de verwachte auto. Ja het ging er voorlopig maar om één: de auto met de burgemeester en zijn gezin. Dirigent Heijboer zette zich schrap. De muzikanten volgden zijn voorbeeld: toen klonk het Wilhelmus en toén ook reed de auto over de grens, toen kwamen de heer en mevrouw van Doorn en hun kinderen op Poortvlietse grond. En de eerste woorden van dokter Kugel, voorzitter van het huldigingscomité waren: „Welkom burgemeester en mevrouw van Doorn, welkom in onze gemeente." Eens was er hier lommerijke schaduw, zo ver volgt de comitévoorzitter, maar in de achter ons liggende jaren is ook hier ver woesting aangebracht. Evenwel: Luctor et Emergo Dat geldt ook hier. Zie het nieuwe jonge groen, een symbool van de hoopvolle verwachting. Moge het ook een symbool zijn voor de door U aan te vangen arbeid, die in het begin misschien moeilijk zal zijn. Vóór deze toespraak had dokter Kugel het gezin Van Doorn voorgesteld aan de overige comitéleden en aan de gemeenteraad. Hartelijk dankte de burgemeester voor deze spontane ontvangst. Met vertrouwen zie ik de toekomst tegemoet. Ik hoop dat U deze dag in blijde feeststemming moogt doorbrengen en hoop eveneens met mijn vrouw spoedig een der Uwen te mogen worden. Een pittige mars door O.B.K. en toen naar het gemeentehuis. BIJ DE INSTALLATIE De eerste begroeting van de Poortvlietse bewoners volgde. En bij het gemeentehuis overhandigde raadslid van Ast namens het gemeentebestuur mevr. Van Doorn een prachtige bloemenmand, waarna heldere kinderstemmen, zelfs met orgelbegeleiding, een welkomstlied zongen gevolgd door enkele vaderlandse liederen, w.o. vanzelf het Wilhelmus en het Zeeuwse volkslied. De oude raadszaal was inmiddels al vol gestroomd met de vele genodigden w.o. de burgemeesters van Smerdiek/Scherpenisse en St. Filipsland, secretaris Laban uit Tho len, notaris v. d. Velde, dhr. Argelo, dhr. Leenhouts, dhr. Rijstenbil, degenen die het woord voerden na de installatie en in dit verslag worden genoemd, en ze werd te vol, toen de gasten uit Hulst een 40 tal w.o. de burgemeester van Hulst, de wet houders, secretaris en gemeente-personeel, hun plaatsen ook innamen. De loco-burgemeester, wethouder J. J. v. d. Slikke had tevoren de hamer al laten klinken ten teken dat de plechtigheid zou aanvangen. Voor de microfoon sprak hij de installatie-rede, die dus ook buiten kon worden aangehoord. Na een welkomstwoord, in het bijzonder tot de familie tfan Doorn en de gasten uit Hulst, las de wethouder het Koninklijk Be sluit voor en het proces-verbaal van be- eediging door de Commissaris der Koningin. Hij vervolgde met de woorden: Het is mij een eer U als burgemeester en secretaris der gemeente Poortvliet te mogen installeren. Ik wens U van harte geluk met deze be noeming en hoop vurig dat Hare Majesteits keuze een gelukkige zal blijken te zijn en een zegen voor de geliefde plaats onzer inwoning. U bent thans een der onze ge worden en ik hoop dat U zich weldra bij ons, d.w.z. te midden van alle lagen der bevolking zult thuis gevoelen, dat gij in en buiten Uw werkkring veel vriendschap zult mogen ondervinden, zoals we dat van U mogen verwachten. Daarna wees de wethouder op het mooie maar moeilijke ambt van burgemeester en wat van zo'n functionaris wordt verwacht. Aan aller behoefte kan men niet voldoen, niet ieder kan een bevredigend antwoord krijgen, doch het feit dat U als onze raadsman, als onze burgemeester tot ons komen wilt, geeft ons nu al reden tot blijd schap. Mede namens zijn college zegde wethouder v. d. Slikke alle medewerking en steun toe, ja ook namens de gehele gemeenteraad. Bij het omhangen van de ambtsketen sprak de loco-burgemeester de hoop uit dat God hem de kracht zou geven het werk in deze gemeente te verrichten tot heil daar van en tot voldoening van hem persoonlijk. Bij het overhandigen van de voorzitters hamer sprak hij de wens uit, dat elke hamerslag straks in de vergaderingen van de gemeenteraad de vooruitstrevende be sluiten zal bezegelen. Zich tot mevrouw van Doorn wendend zei wethouder v. d. Slikke, dat ze met vreugde in de dorpssamenleving zal worden opgenomen. Hij hoopte dat beiden een goede tijd tegemoet zouden gaan en allen gezamenlijk mogen werken in het belang van zijn geliefde gemeente Poortvliet. Wethouder G. K. J. Krijger, het woord verkrijgend pleitte na een welkomstwoord voor een goed begrip van de vele goede qewoonten in deze gemeente. Hij hoopte dat die bestendigd konden blijven en dat de nieuwe burgemeester zich daarbij zou kunnen aanpassen. Bij alle verschil van mening kan er toch met dat wederzijds be- qrip wat goeds tot stand komen. Hij gaf de verzekering dat alle raadsleden hem met raad en daad zullen bijstaan. Er zullen dingen zijn die in het Vlaanderenland anders waren. Daarom zal vooral die eerste tijd aanpassen nodig zijn. Spreker hoopte dat God hem wijsheid, lust en kracht mocht geven de opgelegde taak te vervullen. Raadslid M. C. v. Ast voegde zijn geluk wensen bij die der vorige sprekers. Hij legde de nadruk op de wens, dat de nieuwe burgemeester overeenkomstig: het Woord Gods de gemeente zou mogen besturen, wat zou betekenen dat hij de rechte man op de rechte plaats is. In de gemeente Poort vliet vindt U een gemeente, aldus spreker, die in noeste arbeid en gerustheid wenst te leven. Speciale belangstelling vroeg hij voor de nog steeds stroef lopende woningbouw. Hij besloot met de wens dat de burge meester de gemeente in de juiste banen zou mogen leiden en waar mogelijk met Gods hulp tot nieuwe bloei brengen. VELE ANDERE SPREKERS Nadat een kopje thee was gebruikt gaf de burgemeester gelegenheid het woord te voeren. Als eerste werd hiervan gebruik gemaakt door de burgemeester van Hulst, die verklaarde dat Poortvliet een zeer voor treffelijk ambtenaar heeft gekregen. Het burgemeestersambt is een moeilijk, maar edel ambt. Men dient met hart en ziel aan de gemeente verbonden te zijn (de ene zijde van de ambtsketen) maar tegelijk Rijksge zagsdrager te zijn (de andere kant), een burgemeester wordt wel eens „rijkskruier" genoemd, aldus deze Edelachtbare, maar ook wel „burgervader". Als zodanig dient hij ook begrepen te worden. Spreker is niet bang, dat Poortvliets nieuwe burgemeester de rechten en plichten niet tegen elkaar zal afwegen en vond het een groot genoegen hem zo lang met raad en daad te hebben bijgestaan. Voor een goed burgemeester is nodig, dat deze punten bij hem voorop staan: a. eerlijkheid (in de omgang met B. en W., de raad en de inwoners): b. goedheid (voor hen die het moeilijk heb ben); c. gelijkheid (opdat niemand zich gedrukt voelt). De burgemeester hoopte dat de grote Waker hem mocht zegenen, even als de gemeente met deze nieuwe burger vader. Mr. A. J. v. d. Hoeven, burgemeester van Tholen sprak namens de collega's van het eiland Tholen en St. Filipsland en als Hoofd van de naburige gemeente. Hij wees er o.m. op, hoe men vroeger meer apart leefde, maar de gecompliceerde tijd maakt meer samenwerking noodzakelijk. Zo moet er ook meer dan voorheen onderling contact ge zocht worden om zo middelen te zoeken tot effectuering van datgene wat beter samen gedaan kan worden. Als buurtgemeente mo gen er dan verschillen zijn, er zijn ook vele aanrakingspunten. Spreker besluit met de wens, dat het spreekwoord „beter een goede buur dan een verre vriend" ook hier be waarheid mag worden. De enige broer van burgemeester Van Doorn vertokte de gevoelens van zijn ouders in verband met deze benoeming. Hij hoopte dat zijn broer zich in Poortvliet even popu lair zou maken als dat in Hulst het geval was. Kapitein Deurloo van de Rijkspolitie sprak namens de Districtscommandant en verze kerde het nieuwe Hoofd van Politie van de medewerking van commandant en minderen. Oud-Burgemeester van Oeveren wenste het gezin Van Doorn ook van harte geluk. Hij meende dat er behalve de door de burgembeester van Hulst genoemde voor waarden voor een goede ambtsbekleding nog een punt bij moest, nl. de plichtsbe trachting en wenste tenslotte de nieuwe burgemeester vele dienstjaren toe in be lang van Poortvliet. Daarna voerden nog het woord de heer Th. v. d. Male namens het gem. perso neel, de heer S. de Haas, Hoofd der O.L. School, de heer G. K. Krijger namens de Ned. Herv. Kerk, de heer E. C. W. A. Geuze namens het Waterschap Poortvliet, die bovendien een bloemenmand aanbood, dhr. J. Anthonisse gem.-ontvanger, de heer M. W. Deurloo, gem.-bode en commandant van de vrijwillige brandweer, de heer Looijenga als voorzitter van de A. R.- kiesvereniging, de heer H. E. IJsseldijk, ouderling Ger. Gemeente. Tenslotte dankte de burgemeester voor de aanwezigheid, voor de welgemeende en goede woorden, die het voor hem en zijn vrouw tot een onvergetelijke dag hadden gemaakt en eindigde met de woorden: „Laat ons hopen dat we heel veel voor elkaar gaan en blijven betekenen." TOESPRAAK VAN DE BURGEMEESTER De heer W. J. van Doorn zo juist als burgemeester-secretaris van Poortvliet ge- installeerd begon zijn toespraak met in de eerste plaats zijn dank uit te spreken jegens God, Die het zover heeft willen besturen, vervolgens aan H.M. de Koningin, Zijne Ex. de Minister van B.Z., de Commissaris der Koningin voor diens aanbeveling en alle anderen die tot het verkrijgen van deze be noeming hebben meegewerkt. Hij dankt wethouder v. d. Slikke voor zijn installatie en de goede woorden tot hem gericht, even als de heren G. K. J. Krijger en v. Ast. Ook burgemeester van Oeveren is hij zeer erkentelijk voor wat hij voor deze gemeente heeft gedaan met een ijver die nimmer verflauwde. Persoonlijk is hij hem dank verschuldigd voor de vriendelijke ont vangst en welwillend verstrekte inlichtingen. Een moeilijke en omvangrijke taak wacht mij thans, aldus de burgemeester, een moei lijke taak in nog vaak moeilijke omstandig heden. Hij herinnert aan de nog steeds be perkte autonomie van de gemeenten, maar is aan de andere kant dankbaar dat de ruim honderdjarige gemeentewet zo goed als ongewijzigd is gebleven. De vraag is nu hoe we tegenover elkaar komen te staan. Nodig is een juist begrip en waardering, ook al is er verschil van inzicht Er zal gegeven en genomen moeten worden aan beide kanten. Spreker deed een beroep op de welwillendheid van de raad in het bijzonder en de gemeente in het algemeen. Vooral in de beginne zal ik plaatselijk de mindere zijn door onbekendheid. Van mijn kant verzeker ik u te trachten aller belan gen te zullen behartigen zonder aanziens des persoons, van welke rang of stand ook, van welke politieke of religieuze richting, hetzij arm of de meer gegoede, het zal mij hetzelfde zijn als het om de belangen van de gemeente gaat. Ik hoop dat ik voor U allen een burgervader mag zijn. Indien ik soms een bepaalde groep tege moet treedt, begrijpe de andere kant, dat ik burgemeester voor alle inwoners ben. Een bijzonder beroep doe ik op U, heren Wethouders en ik heb geen enkele reden om aan het in U gestelde vertrouwen te twijfelen. Ook op het gemeentepersoneel. de politie en alle andere functionarissen of instanties die met het gemeenteleven ver band houden. Hij verzocht ieder op zijn plaats hun plicht te vervullen. Poortvliet is in goede handen geweest. Voor het werk hier verricht heb ik grote bewondering. Het zal niet gemakkelijk zijn mijn voorganger in deze te evenaren. De woningbouw heeft ook mijn speciale aan dacht, evenals de ontwikeling en de ont spanning voor de jeugd en verder alles wat de gemeente ten goede kan komen. Ik begin hier met het voornemen en de vaste wil om voor U en de Uwen alles te doen wat in het belang van de gemeente is. Vanzelfsprekend deelt mijn familie in deze vreugde. Helaas, aldus de burgemeester, kunnen mijn eigen ouders hier niet aan wezig zijn door ziekte. Verheugd is hij ook de burgemeester uit Hulst, de secretaris, het gemeentebestuur en het overige per soneel hier aanwezig te zien. Inzonderheid dankt hij eerstgenoemde voor alles wat hij voor hem heeft gedaan. Hij dankt het feest comité voor de ontvangst en allen die heb ben meegewerkt deze dag tot een onvergete lijke voor hem en zijn familie te maken. God geve U en mij, zo besloot de heer Van Doorn zijn toespraak, wijsheid om onze taak te vervullen overeenkomstig Zijn wil. EEN MOOIE OPTOCHT Nadat een verversing was gebruikt, ging de burgemeester en mevrouw van Doorn, hun twee zoontjes en dochtertje in de open auto. Daarachter het gevolg en de optocht: De muziekvereniging, de gym. „Excelsior" met junioren en al een zeer mooie groep en dan de versierde wagens, voorstel lende: Sneeuwitje en de zeven dwergen, Vreugde en Arbeid, Het vrolijke gezin, een burgemeestersinstallatie, de bekende windmolen, een wagen die de haringrace symboliseerde, de grote Poortvlietse groep van de Nat. Reserve (niet minder dan 19 man telt die hier) een stel versierde rijwie len, die de nijvere werkers voorstelden en dan nog een zeer mooi groepje „De vroede vaderen in oude tijden" met agenda en al geheel compleet. Een prachtig gezicht was het en Poort vliet heeft er in korte tijd werkelijk iets van gemaakt. Een optocht in deze tijd te organiseren is nog niet zo eenvoudig. Dit was werkelijk een mooie optocht. Wanneer we tenslotte nog vermelden, dat burgemeester van Doorn na de zang- hulde de schoolkinderen verzocht zijn kin deren in hun kleine gemeenschap te willen opnemen en dat we in de oude raadszaal prachtige bloemstukken zagen van het Wa terschap Poortvliet, het gemeentepersoneel uit Hulst en dat van Poortvliet, van de ge meenteraad, van oud-burgemeester van Oeveren en anderen, dan zijn ongetwijfeld de voornaamste van deze plechtige gebeur tenissen op die Woensdagmorgen van de 4e Juni in Poortvliet weergegeven. Van het verdere verloop vindt U nog iets onder het plaatselijk nieuws. Wij be sluiten hier thans met de vele geuite goede wensen te onderstrepen: Dat het Poortvliet en het nieuwe burgemeestersgezin wel moge gaan. „Zelfs al deed je het niet, omdat hij burgemeester was, dan zou je toch je pet voor hem kunnen afnemen vanwege de tegemoet komend- en hulpvaardigheid." Dat was een uitspraak van de „man in de straat" te Poortvliet. Een conclusie van een gesprek dat we na de officiële plechtigheid in Poortvliets oude raadszaal opvingen. We hebben niet getwijfeld aan de oprechtheid van de vele lof uitingen, de talrijke woorden van waardering, de menigvuldige erkentelijkheidsbetuigingen, die de hoofdschotel vormden van de circa 20 speeches ter gelegenheid van dit officieel afscheid gesproken. Maar die uitspraak van de „man in de straat" onderstreepte toch onze indruk, dat Poortvliets oud-burgemeester B. J. van Oeveren voor zijn gemeente een „burgervader" is geweest. Voor hem een reden te meer om met voldoening terug te zien op de afgelegde ambtsperiode. En dit geldt eveneens voor de oud-gemeenteontvanger de heer C. J. Steenpoorte, die terecht een ambtenaar „van den ouden stempel" werd genoemd. HET EERSTE AFSCHEID Het is onze gewoonte van raadsvergade ringen vrij uitvoerige verslagen te maken. Een volledig verslag van deze buitenge wone raadsvergadering zou te veel ruimte in beslag nemen, inzonderheid de weergave van het gesprokene, wat we om in raadsvergaderingstijl te blijven onder zouden kunnen brengen onder punt „rond vraag". Bovendien vervalt men dan in her halingen, omdat de inhoud van dergelijke toespraken in hoofdzaak op hetzelfde neer komt. De oude raadszaal was te klein om alle genodigden een plaats te kunnen bieden, zodat ook het kantoor van de districts opzichter als verlengstuk werd gebruikt en zelfs de gang nog ten dele bezet was. Be halve die genodigden, wier namen in dit verslag als spreker voorkomen, zagen we de families van de echtparen van Oeveren en Steenpoorte, burgemeester Bouwense Van St. Maartensdijk/Scherpenisse, burgemeester Versluys van Oud-Vossemeer, vrijwel alle secretarissen en gemeente ontvangers van Tholen en St. Filipsland, afgevaardigden van de kerkelijke gemeenten ter plaatse, opper Griep van de Rijkspolitie te Tholen, dokter Duinker en dhr. G. Amsing te Tholen van de Nutsspaarbank, het onder wijzend- en gemeentepersoneel, veearts Steendijk, districtsopzichter Blaas, dhr. Leenhouts van de P.Z.E.M. en andere functionnarissen en kennissen. Burgemeester van Oeveren stelt na opening van deze buitengewone raadsver gadering het eerste punt aan de orde: Afscheid gemeente-ontvanger. Hij noemt het een bijzonder voorrecht zich in deze bijeenkomst tot dhr. Steen poorte en familie te kunnen wenden, nog voor hij zelf zijn ambtelijke loopbaan neer legt. Beiden meenden reeds op 31 December jl. afscheid te kunnen nemen, maar aan het verzoek aan te blijven tot de opvolgers I waren benoemd is gaarne voldaan. 10 Juli 1928 werd li, mijnheer Steenpoorte, aldus de voorzitter, bij raadsbesluit als ontvan ger der gemeente benoemd, toen nog een tijdelijke benoeming: een proeftijd. In de regel is een tijdelijke benoeming een vorm kwestie en volgt zo goed als steeds de definitieve aanstelling. En ook ditmaal was er op die regel geen uitzondering. De proef tijd was blijkbaar goed geweest, want 30 Juli 1929 werd U met algemene stemmen in vaste dienst benoemd. Keurig werk hebt U geleverd, niet alleen dat eerste jaar, nee dat is zo gebleven tot het laatste re gister van 1951. Alleen voor het nette handschrift had II die aanstelling verdiend. Maar ook het beheer van Uw kas is altijd prima geweest. Dit getuigen niet alleen wij, maar ook de 3-maandelijkse rapporten van het verificatiebureau. Ook buiten kantoortijd was U bereidwillig tot alle mogelijke hulp en in een plattelands gemeente is dat belangrijk. Zo kon het niet anders, of Uw verzoek om ontslag werd 20 Nov. 1951 op de meest eervolle wijze verleend. U was een ambtenaar in de ware zin van het woord en Uw arbeid kan velen tot voorbeeld strekken. Daarom wil ik nogmaals namens de gehele Raad dank betuigen voor het zeer vele en goede werk door U in het belang van Poortvliet en haar bevolking verricht. Ik dank U eveneens namens het overig gemeente- en onderwijzend perso neel voor de tegemoetkomende houding die U jegens ons hebt betoond. Naast deze dankwoorden meent de Raad U ook een stoffelijk blijk van waardering te moeten aanbieden. Bij deze woorden wordt aan de heer Steenpoorte een leeslamp met lec tuurbak aangeboden en namens het perso neel een schilderij. De voorzitter eindigt zijn toespraak met de woorden: „Wij ho pen dat deze geschenken een waardige plaats in Uw huiskamer mogen krijgen en dat U bij het zien daarvan zult gedenken aan Uw arbeid en de aangename omgang met ons allen. Tenslotte wens ik U toe dat het moge gegeven worden tezamen met Uw familie nog vele jaren van Uw welverdiende rust te genieten." DE HAMER NOG GEBRUIKT Wanneer de voorzitter het woord aan de raadsleden geeft, is dhr. Vroegop de eer ste spreker, die de heer Steenpoorte ook toespreekt in zijn kwaliteit van voorzitter der Boerenleenbank. De oud-gemeente ontvanger is nl. sinds 1945 ook kassier van deze bank. Dhr. v. Ast wijst er op, dat hij destijds mededinger was naar de functie van ge meente-ontvanger. Was de uitslag voor spreker toen teleurstellend, dat had nim mer invloed op zijn houding t.o.v. dhr. Steenpoorte, die z.i. meer heeft gedaan dan van hem gevergd kon worden. Ontvang, aldus dhr. v. Ast, dan ook onze hartelijke dank voor de vele werkzaamheden in het belang van deze gemeente verricht. U kunt met voldoening op deze ambtelijke loopbaan terugzien. Dhr. Deurloo, gemeentebode, als zodanig ongeveer 20 jaar in functie, had vanzelf veel omgang met de gemeente-ontvanger. Voor zijn tegemoetkomendheid en welwil lendheid betuigt ook hij zijn hartelijke dank. Dhr. J. Anthonisse de nieuwe ont vanger noemt de scheidende nog vitaal genoeg, maar de wet zet nu eenmaal een punt achter deze periode. Hij is hem zeer verplicht voor de vlotte en nauwkeurige overdracht en inwerking. Namens de eiland-collega's spreekt dhr. M. van Dijke van St. Aannaland. Zonder dat hij zijn werk heeft gezien weet hij, dat dhr. Steenpoorte zeer accuraat was. Dhr. Geuze, oud-gemeente-ontvanger, voegt zijn gelukwensen bij die der vorige sprekers ten opzichte van zijn opvolger, die nu ook weer afscheid neemt. Dhr. Looijenga, hoofd chr. school, het woord verkrijgend is al aan punt 2 van de agenda toe. Hij richt in de eerste plaats afscheidswoorden tot de burgemeester en dit wil deze hem, gezien het buitengewone van deze vergadering nog wel vergeven, maar wanneer deze spreker zich geheel buiten die agenda begeeft en de oprechtheid van inhuldigingscomitéleden in twijfel trekt t.o.v. een dansmuziekkwestie, moet de voor zitter noodzakelijk, maar terecht gebruik maken van de hamer en deze spreker ver zoeken zich te bepalen bij en beperken tot het aan de orde zijnde agendapunt. Ter loops zij hierbij aangetekend, dat we de voorzitter nimmer op die manier van de hamer gebruik hebben zien maken, zodat het in zijn gehele ambtsperiode zeldzaam voorgekomen zal zijn en dit intermezzo op zo'n bijeenkomst zeker niet prettig aan doet. Dhr. Looijenga verklaarde de volgorde der punten niet te hebben geweten en be perkte zich vervolgens tot een gelukwens voor de gemeente-ontvanger en familie. De scheidende gemeente-ontvanger zelf verklaarde tenslotte zeer getroffen te zijn door de hartelijke en waarderende woor den, die tot hem gericht waren. Naast per-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 1