P OPENT"0001 "l!? 75a'* JEUK §C1 M> Als Rheamatische Pijnen U kwellen is cat vrij zeker een aanwijzing van onzuiver bloed. OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSE "ST^MAARTENSDIJK SCHERPENISSE SPORTHOEKJE ST. FILIPSLAND MOEILIJKHEDEN? In zijn sluitingswoord deelt de voorzitter mede, dat het in de bedoeling ligt in Oct. a.s. een bazar te organiseren. Reeds is één en ander met het damescomité besproken en hij rekent weer op aller medewerking. Onder dankzegging voor de aanwezig heid, de geanimeerde bespreking en een be roep op aller medewerking wordt de ver gadering gesloten. BURGERLIJKE STAND Geboren: 27 April: Pieter Dirk, zn. van C. Sieling en S. Buth. 6 Mei: Adriaan Cornelis zoon van A. Lindhoud en A. v. d. Slikke. 9 Mei: Jacob Hubertus, zoon van J. M. Schot en J. Perestam. 9 Mei: Jacoba Wilhelmina, dochter van J. M. Schot en J. Perestam. 10 Mei: Johanna Lena, dochter van J. Melse en J. van Burg. Gehuwd: 29 April: Leendert A. de Bel, 25 jr. en Maria C. Quist, 25 jr. 1 Mei: Leendert Goedegebuure, 27 jr. en Jannetje P. den Boer, 22 jr. 1 Mei: Paulus M. Droogers, 23 jr. en Janna J. Boogert, 20 jr. Overleden: 4 Mei: Pieternella Johanna de Klerck, 71 jaar, weduwe van Pieter Goedegebuure. WEDVLUCHT VAN VILVOORDE De postduivenhoudersvereniging te Tho- len hield 3 Mei jl. een wedvlucht van Vil voorde. De uitslagen hiervan luiden: M. Tazelaar 111 36, L. Jansen 2 31 42, L. Laban 3 27 29 33, C. Soomers 4, A. Wagemaker 5 6 32 38 44, L. Soomers 7, V. Laban 8 19, R. de Groot 9 16 24, B. v. Poepelen 10 12 21, M. Moeliker 13 14 18 35 37, D. Jansen 15 22 26 30 43, Joh. Baaij 17 34 41 45, Joh. Deurloo 20 25 28 39 40, Ph. Steketee 23. Verdrijf dis Pijnen! Doe eens een Kruschen kuur! De aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen brengt bij tal loze lijders aan rheumatische pijnen een wonder te weeg. 't Bloed gaat weer krach tig stromen en wordt zo, op natuurlijke wijze, gezuiverd van alle onzuiverheden die de oorzaak zijn van Uw pijn en onge mak. Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgen die heilzame kuur. (Adv. Ingez. Med.) CONCERT Zaterdagavond 17 Mei zal de Oud-Vos- semeerse Muziekvereniging haar eerste zo- merconcert op de tent geven. Dit is dan tevens het eerste concert on der leiding van de nieuwe dirigent, dhr. J. Oomens. In verband met deze première geven we het programma weer: 1. Mars Belphecor; 2. Ouverture van Heppaisto's; 3. Fantasie: Une Soire d'Automme Aux Ar dennes; 4. Ouverture Michiel Adriaensz. 5. Ouverture La Merveilleuse; 6. Mars Marche des Parachutistes. GEVONDEN Inlichtingen omtrent een gevonden huis sleutel en portemonnaie zijn te verkrijgen bij de Rijkspolitie. BURGERLIJKE STAND over de maand April 1952 Geboren: 18 April: Gerarda Maria, dt. v. Gerard Jeroense en Maria Duine. Gehuwd: 10 April: Marinua de Klerck, 23 jr. los- werkman, wonende te Tholen en Sara Jac. Geuze, 20 jr. zonder beroep wonende alhier. 10 April: Willem Burgers, 22 jr. landarbei der, en Johanna Boogaard, 17 jr. zonder beroep, beiden wonende alhier. Overleden: 21 April: Overleden te Bergen op Zoom: Marinus Johannis, van der Zande, 51 jr. schoenmaker. 24 April: Marinus van Vossen, 63 jr. veekoopman. 28 April: Jacobus Daane, 86 jr. zonder beroep. Loop der bevolking Ingekomen: Cornelia Goedegebuur, uit B.o.Z. n. A 25. Johannis Lindhout, uit Tilburg n. B 225. Petronella Veraart, uit Steenbergen naar B 197. Marinus de Klerck uit Tholen naar B 300. Vertrokken: Johannis A. Dubois, met echtgenote van A 61 naar Middelburg. Dijmphna Goorden, met dochter, van B 207b naar Breda. GESLAAGD Te Amersfoort slaagde voor he politie- diploma wachtmeester P. J. van Engel dorp Gastelaars alhier. GOUDEN JUBILEUM Zaterdag jl. herdacht het echtpaar Mars. v. d. Boogaard-Ridderhof het 50-jarig hu welijksjubileum. Beide oudjes zijn voor hun leeftijd nog gezond en kregen Zaterdag vele blijken van belangstelling voor hun gouden bruiloft. WEDVLUCHT Zaterdag werd vanuit Neufvilles gevlo gen (117 km). Snelheid le duif 1388,50 m per minuut. Uitslag: C. de Witte 1, Abr. J. Soeters Janz. 2 4, Jb. D. Hartog 3 5, J. v. d. Repe 6 7 8. STEMDISTRICTEN Voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen zijn ter plaatse de stemdistricten benoemd. In Stemdistrict I (oude gemeentehuis) is de burgemeester voorzitter en de heren Jb. Moerland en J. A. den Engelsman leden. Plaatsvervangers zijn C. Ridderhof en W. C. Klippel. In Stemdistrict II (O. L. School) A. C. Geluk voorzitter. Leden F. J. Stols en J. L. Goedegebuure. Plaatsvervangende leden G. Goedegebuure en J. F. Kaashoek. Het aantal kiezers per 1 April was 1654, waarvan er op stemdistrict I 789 moeten stemmen en op II 865. PLOTSELING ONWEL Toen de heer P. A. Fase stond te pra ten met een motorrijder werd hij plotseling onwel en viel met zijn gezicht op de motor. Hij liep een vrij diepe snee in zijn neus en een vleeswond onder zijn oog op. Be wusteloos werd hij zijn woning binnenge dragen. GEVONDEN Een zonnebril. Bij de Rijkspolitie terug te bekomen. HUISSLACHTINGEN In de maand April werden nog 14 ver gunningen voor huisslachting uitgereikt. BURGERLIJKE STAND over de maand April 1952 Geboren: 4 April: Dina Elizabeth, dt. van Abr. Heijboer en J. M. den Haan. 6 April: Marinus Jeroense, zn. van J. A. Jeroense en N. E. Rijnberg. 9 April te Bergen op Zoom: Anna Eliza beth, dt. van A. J. Soeters en J. W. Luijk. 26 April: Cornelis. zn. van M. Westdorp en M. de Keizer. 13 April: Johanna Jacoba, dt. van A. J. Soeters en M. D. v. d. Rhee. 17 April: Helena Cornelia, dt. van A. P. Quist en C. van Ofwegen. 22 April: Leendert Johannes, zn. van C. G. Goedegebuure en D. Burgers. 28 April: Martinus, zn. van Abr. Ligten- dag en H. M. den Haan. Huwelijken: 3 April: Jacob J. van Vossen, 28 jr. en Jannetje M. Mosselman 42 jr. 10 April: Govert Korsten, 24 jr. en Apo- lonia C. Dorst, 24 jr. 17 April: Pieter van Schetsen, 22 jr. en Maatje P. van 't Hof, 19 jr. Overlijden: 7 April: Maria C. van Popering, 4 jr. dt. van A. J. v. Popering en J. M. v. d. Klooster. 25 April: Kaatje van Oeveren, 47 jr. dt. van H. v. Oeveren en wijlen C. van den Boogaart. Loop der bevolking; Ingekomen: Pieternella Ponne van Dordrecht. Christiaan Kalle van Den Haag. Cornelia Pape van Wemeldinge. Willem Snoep en gezin, van Strijen. Vertrokken: Witte J. Goedegebuure naar Rotterdam. Maria A. H. G. de Wit-Brooijmans naar Suriname. Neeltje Burgers-Kurvink naar Poortvliet. Apolonia C. Korsten-Dorst naar Made en Drimmelen. Willemina J. Vroegop-Rijnberg met kind naar Bergen op Zoom. Niet krabben. De helder vloeibare D.D.D. kal- meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN HONDERD MAN In verband met het bereiken van een ledental van 100 zal in hotel Goeedebuure hedenavond een feestavondje gehouden wor den. Opgevoerd wordt „Regeren is Man nenwerk". VAN DE WINKELIERSVERENIGING Burgemeester en wethouders van Stavenisse brengen ter openbare kennis, dat door de Winkeliersvereniging te Stavenisse aan het gemeentebestuur is verzocht: a. als vferplichte middagsluiting aan te wijzen de Woensdagmiddag na 13 u.; b. de Vrijdagavond aan te wijzen als z.g. koopavond (tot 21 uur); c. gedurende het gehele jaar de avond sluiting in plaats van op 18 uur op 19 uur te stellen. Bezwaren tegen de inwilliging van het verzoekschrift kunnen ten gemeentehuize worden ingeleverd tot en met 31 Mei a.s. HUÏSSLACHTINGEN Afgegeven slachtvergunningen over de maand April 1952: 4. BURGERLIJKE STAND over de maand April 1952 Geboren: Geen. Ondertrouwd: 5 April: Marinus Potappel, 20 jr. en Philippina Hoek, 15 jr. 17 April: Jacobus Marinus Moerland, 29 jr. en Stoffelina Neele, 25 jr. 18 April: Marinus Smits, 23 jr. en Jacoba Vroegop, 19 jr. Huwelijken: 10 April: Adrianus Burgers, 30 jr. won. te Dinteloord en Lena Johanna Stoel, 22 jr. 10 April: Willem Marinus Corn. Smits, 23 jr. wonende te Kortgene en Elena Maatje Klippel, 21 jr. Overleden: 30 April te Bergen op Zoom: Maatje Wesdorp, 85 jr. weduwe van Andries van Beveren. Loop der bevolking: Ingekomen: 3 April: Elizabeth M. N. Bom, echtge note van M. van Gastel, van Dinteloord. 4 April: Rijmpje Schop, echtgenote van L. Roozemond, van Eethen. 22 April: Marinus van Gastel, van St. Maartensdijk. Vertrokken: 10 April: Lena J. Burgers-Stoel, naar Dinteloord. 22 April: Gerrit Barendrecht naar R'dam. KLEUTERONDERWIJZERES Onze dorpsgenote mej. J. Knuist slaagde te Utrecht voor het diploma kleuteronder wijzeres. TELEVISIE Woensdagavond kon men in de Nuts- kleuterschool een televisieuitzending volgen van de voetbalwedstrijd Nederland-Zweden, waarvoor nogal belangstelling was. NAAR DE BONDSDAG Op Hemelvaartsdag 22 Mei zullen de le den Van de Ned. Herv. M. en J.V. per touringcar een bezoek brengen aan de jaar lijkse Bondsdag te Utrecht. Ook gaan er leden mee van de zusterverenigingen te St. Annaland, Stavenisse en Poortvliet. SCHELDETOCHT Op 22 Mei a.s. zal wederom de jaarlijks zo bekende Scheldetocht worden gehouden. 4£ü Dit wordt dan de zesde door „Op Stap 1946" georganiseerd. Het gaat weer langs mooie plekjes op ons eiland. Verschillende vereniging hebben reeds in geschreven, o.a. Steeds Voorwaarts uit Breda met een groep van 40 personen; Irene uit Eindhoven met 40 personen; Op stap, Scherpenisse met 25 pers.; Weest Kwiek, uit Roosendaal met 3 groepen; E.M.B.E. uit Breda met 1 groep; School en Gym. van St. Maartensdijk; de Gym. van Poortvliet, terwijl ook een 2 of 3 tal militaire groepen tegenwoordig zullen zijn. Men kan zich nog opgeven bij de secre taris te Scherpenisse. Mogelijk zijn er nog diverse verenigingen uit ons eiland die willen meelopen. De medewerking van de burgerij van St. Maartensdijk en Scherpenisse is groot. Er werden reeds 7 bekers en verschillende medailles beschikbaar gesteld. Ook de Rot terdamse Bank van Tholen zorgde voor een prijs. Bij gunstig weer kan het weer een mooie wandeltocht worden. Doet U ook nog mee TREKKING Naar wij vernemen zal op Woensdag 21 Mei de trekking plaats hebben van de loterij ten bate van de Muziekvereniging „Eendracht" in „De Gouden Leeuw" Prijs winnaars worden op de hoogte gebracht. EEN PRIJS Dezer dagen kreeg Op Stop 1946 alhier bericht, dat ze op 3 Mei de eerste prijs gewonnen hebben bij een wandeltocht, ge organiseerd door E.M.B.E. uit Breda. BENOEMING Met ingang van 2 Juni a.s. is tot besteller der P.T.T. alhier benoemd de heer W. M. Slager, thans hulpbesteller. GESLAAGD Mej. Dina Geuze alhier, werkzaam in het diaconessenhuis te Leiden slaagde voor het verpleegstersdiploma. WEDVLUCHT VILVOORDE Afstand 72 km, los 1.50 u. 1ste duif 2.40.31, laatste 3.01.06. A. de Koek Pvl. 1 6; M. K. Speijer Pvl 2 4 9 10; C. Noordijke, Scherp. 3; C. Scher penisse, St.M. 5 12 19; L. C. Hage Pvl. 7 8 15; J. v. d. Hoek, St. M. 11 17 29 31; P. v. Driel St. M. 13 24 27; J. Hage Pvl. 14; G. M. Larooy, Scherp. 16; Jo Hartog Pvl. 18 30; Iz. A. Hage Pvl. 20 23 32; J. v. Dijke Pvl. 21; M. K. Deurlo, Pvl. 22; P. v. Beveren St.M. 25 28; C. Bijnagte, Scherp. 26; B. Suurland, Scherp. 33. WEDVLUCHT NEUFVILLES Afstand 111 km, los 12.30. lste duif 13.51.06. Laatste 14.00.07. In concours 109 duiven. P. v. Driel, St.M. 1 10; M. K .Speijer, Pvl. 2 4 7 9 15; G. M. Larooy, Scherp. 3 8 19; P. v. Beveren, St.M. 5. J. Bevelan der, Scherp. 6; J. Hage, Pvl.. 11 17 26; A. de Koek, Pvl. 12; Iz. A. Hage, Pvl. 13 16 18 27; G. de Jonge Pvl. 14; J. Har tog Pvl. 20 24; G. C. Kleppe, Scherp. 21 22; H. Koppenhol, Pvl. 23; C. Scherpenisse St.M. 25; H. A. Jansen, Pvl. 28. BURGERLIJKE STAND over de maan April 1952 Geboren: Jozina Alberdina, dt. van H. Quaak en C. M. Andriesse. Francisca Adriana, dt. van I. Jagt en N. M. Bolier. Ondertrouwd: Gerard Poot, 24 jr. en Baridina J. Franke 21 jr. Anthonie Oudersuijs, 28 jr. en M. N. Bolier, 26 jr. Willem Keur, 28 jr. en Geertruida van der Jagt, 25 jr. Marinus J. Slager, 29 jr. en Christiana de Wilde, 25 jr. Huwelijken: Dingman J. Anemaet, 23 jr. en Lena Keur 22. Leendert Chr. Giljam, 26 jr. en Machelina Jl Kaat, 18 jr. Johannes J. Geluk, Anthonisse, 21 jr. Cornelis ansen, 22 Vroegop, 19 jr. Gerard Poot, 25 Franke, 21 jr. Overleden: Geen. Loop der Bevolking Ingekomen: Gerardus L. Koppenhol en echtgenote van Poortvliet. Willem Bijl en echtgen. van Kapelle (Z) Jacobus Th. Wondergem van Poederoyen. Johannes J. Geluk van Tholen. Vertrokken: Anthonij van den Hoek en echtgenote naar Bergen op Zoom. Machelina J. Kaat naar Poortvliet Willem A. Beeke, naar 's-Gravenhage. Joos Vroegop, naar St. Maartensdijk Jannetje Mol, naar Poortvliet. 24 jr. en Adriana J. jr. en Cornelia W. jp, en Barendina J. BURGERLIJKE STAND over de maand April 1952 Geboren: Steven Jacob, zn. van M. J. v. d. Velde en M. de Ronde. Wilhelmina Maria, dt. van C. J. van Strien en M. H. C. Koeman. Cornelia Geertruida, dt. van W. Roelse en M. M. Sas. Jacob, zn. van N. v. d. Reest en J. Quist. Huwelijken: Johannes van Dijke, 25 jr. en J. P. Do- menie, 22 jr. D. J. Hiemstra, 26 jr. en L. Noorthoek, 27 jr. A. Grinwis, 30 jr. en C. J. Faasse, 26 jr. P. Schouten, 23 jr. en J. M. Steijn, 25 jr. Overleden: Geen. Loop der bevolking; Ingekomen: D. Vermeij, van Roosendaal. A. Grinwis, van Ouddorp. J. de Visser, en gezin, van Vrouwenpolder Vertrokken: J. P. Domenie naar Rotterdam. L. Noorthoek naar Vlissingen P. Schouten en echtgen. naar Vlissingen. H. C. Verlinde, naar Nijmegen. SPORT IN 't KORT Het spijt ons met de liefhebbers dat er de laatste weken veel van dit „hoekje" moest worden afgeknepen. Om die schade wat in te halen en het verloop van de laatste weken nog even in herinnering te brengen, geven we hieronder nog een be knopt overzicht van de uitslagen sinds 26 April jl. Beginnen we dan met die clubs, die op die datum hun laatste wedstrijd in deze competitie speelden. Dat was PTT uit Breda dat het tegen Vrederust niet verder wist te brengen dan 22 na een 11 waarin vooral de lange De Graaf bij Vre derust uitblonk, maar de doelpunten bij de thuisclub door Mathijsen werden ge scoord en bij Vrederust door Toon Hooge- steger. Tholense Boys speelde haar laatste wed strijd te St. Annaland en daar zat het hun niet mee, anders hadden ze vooral in de laatste twintig minuten voor rust zeker een paar tegenpunten gescoord. Nu werd het 70 voor de St. Annalanders. De Tholenaars houden in deze compe titie dus 23 punten en zijn hiermee vrijwel zeker van de vierde, mogelijk zelfs van de derde plaats op de ranglijst. Een belangrijke vooruitgang dus in vergelijking met vorig jaar. WHS dat dus van Tholen ruim, zij het ietwat geflatteerd won, bracht het tegen Dinteloord op een glibberig veld niet ver der dan een 02 nederlaag. Men mag de schuld van deze verloren wedstrijd niet op één man schuiven, maar het was toch wel een handicap voor WHS, dat juist nu v. d. Maas op het appèl ontbrak, waar door ook de middenlinie moest worden omgezet. Ondanks dit zaten er voor WHS nog kansen in en was een tegenpunt wel verdiend geweest. Maar Dinteloord was sterker en kon door deze overwinning be slag leggen op de kampioenstitel van deze ronde. En Zaterdag jl. bevestigde Dinteloord de titel door in een vrij spannende ontmoe ting van Noordschans te winnen met 21. Een gelijke uitslag dus als de thuiswedstrijd Noordschans-Dinteloord. Dit betekent voor WHS dan het innemen van de 2e plaats op de ranglijst, waaraan niet meer getornd kan worden. WHS won Zaterdag jl. nl. van Kogelvangers uit Wil lemstad, zij het ternauwernood met 32. Die 3 doelpunten voor waren al gemaakt toen de wedstrijd nauwelijks een kwartier oud was, maar toen ging Kogelvangers met een man of 5 verdedigen en slaagde de WHS voorhoede ondanks herhaalde bom bardementen er niet meer in de voorsprong te vergroten. Integendeel, de gasten wisten die te verkleinen tot een 32 eindstand. Intussen leverde WHS deze competitie een aardige prestatie door tot de tweede plaats op te klimmen. Smerdiek bleef 26 April beneden de ver wachting door op eigen terrein van Wil lemstad te verliezen. Nadat Kogelvangers aan een paar gelukkige doelpunten was ge komen, slaagde Smerdiek er niet in zich zodanig te herstellen, dat het de stand kon omzetten. Het werd een 42 nederlaag. Zaterdag jl. won Smerdiek van Roosen- daalse Boys met 32. Het was over het algemeen een vrij matte ontmoeting, waar bij speciaal beide voorhoedes weinig en thousiasme tentoon spreidden. Smerdiek slaagde er al spoedig in een 30 voor sprong te nemen binnen de 20 minuten, door een strafschop werd 't na rust 31, terwijl uiteindelijk nog een tweede doel punt door de Roosendalers werd gemaakt. Smerdiek kreeg nog enkele mooie kansen, maar de Roosendaalse keeper, die de gehele competitie goed werk heeft laten zien, was ook nu op z'n post en keerde onder meer een harde kopbal van De Graaf, die men al ongeveer had geteld. Waar Smerdiek nog een moeilijke wedstrijd voor de boeg heeft (tegen Dinteloord) blijft het vermoedelijk op de 21 behaalde punten staan en komt dan tot de vijfde plaats op de ranglijst. Een achteruitgang dus in vergelijking met vorig jaar. Het langst blijft de spanning duren om de onderste plaats. Roosendaalse Boys en Ko gelvangers hebben al menigmaal gewisseld en om beurten de rode lantaarn meege sjouwd en het pleit in deze zal wellicht pas beslecht worden in de laatste compe titiewedstrijd op 24 Mei, wanneer de Wil lemstadse ploeg thuis speelt tegen Roosen daalse Boys. De stand is nu: PEPERMUNT Bereid uit het edele natuurproduct EIERVEILING GOES Prijs van deze week 2.20 per kg. Tweede soort 1 a 2 ct per stuk minder. gesp. gw. gel vrl. pnt. v. t. Dinteloord 17 15 1 1 31 75 19 WHS 17 10 5 2 25 76 37 Tholense Boys 18 10 3 5 23 49 61 Smerdiek 17 9 3 5 21 42 34 Noordschans 16 8 4 4 20 64 28 PTT 18 5 4 9 14 56 50 Vrederust 17 3 6 8 12 41 56 Chrislandia 17 2 7 8 11 31 62 Kogelvangers 17 2 3 12 7 24 65 Roos. Boys 16 2 2 12 6 30 75 2e klasse A. Vrederust 2 zat er de laatste wedstrijden goed op. Op 4 Mei won het met 61 van Chrislandia 2 en Zaterdag jl. met 53 van Seolto 2. WHS 2 wist het de laatste wedstrijden van de competite nog tot 5 punten te brengen, dank zij mede het uitstekende werk van spil Quist. Het won o.m. van Dinteloord 2 met 34. Ook Zaterdag jl. kreeg Dinteloord 2 de kous op de kop door met 51 te verliezen van Noord schans 2. VRAGEN STAAT VRIJ. 1. Elke vraag op een afzonderlijk vel. 2. Gegevens zo uitvoerig mogelijk. 3. Gewenste herkenningslettcrs aangeven, naam en adres vermelden. 4. De vragen worden in de kopij zo kort mogelijk weergegeven. Elk antwoord geldt dus één bepaald geval. 5. Bij kwesties inzake arbeidsverhoudingen, sociale verzekering e.d. moeten branche en adres van het bedrijf worden opgegeven. 6. Een postzegel voor doorzending insluiten. R. schrijft, dat zijn rubbervloer in zijn café dof, ruw en zonder glans is. Kunt U mij een middel aan de hand doen om deze vloer weer glad en glanzend te krijgen. De vloer ligt er nog maar een half jaar in. Antwoord H. In de handel is een colloïdale was verkrijgbaar in blikken. Deze was op een doek doen en gelijkmatig uitwrijven. Deze soort was glimt niet zo erg. Probeert LI dit middel eens na de vloer goed gedweild te hebben. H. Jaren geleden heb ik een naam in een koperen deurplaatje gegraveerd en meen daarvoor „koningswater" te hebben gebruikt. Thans wil ik weer een naamplaatje ma ken, maar nu lukt het niet met genoemd water. Wat moet daarvoor dan wel ge bruikt Antwoord H. Koningswater bestaat uit 3 delen sterk zoutzuur en 1 deel sterk salpeterzuur. Goud en platina lossen hier in op. Voor Uw doel is enkel salpeterzuur beter geschikt. D. Day. Hoe is de methode om van lindebloesem het extract te krijgen. Antwoord H. De bloesem gewoon drogen en daarna kokend water op gieten en laten trekken. L. v. d. B. heeft ketelsteen in de pan. Antwoord H. U zult de enige niet zijn. U vult de pan met azijn. Doe er een hand vol zout bij en breng dit alles aan de kook. Laten afkoelen en de ketelsteen zit los. Goed naspoelen of borstelen. P. te G. Mijn buren hebben een ap pelboom, die staat di 60 cm van onze scheiding, vruchten mogen we er niet van plukken. Staat deze boom niet te dicht op de scheiding Zo ja, door wie kan ik deze boom laten verwijderen, of tot wie kan ik mij wenden Nu hebben ze ook nog struiken van 1.80 tot 2 meter tegen onze zijglas en slaapkamer gepoot, ongeveer \]/j m van de scheiding, zodat het daglicht wordt belemmerd. Als dit mag, kan ik dan ook struiken voor hun glazen zetten. Antwoord H. Als u struiken voor hun ramen plant maakt ge u schuldig aan de zelfde overtreding als zij nu doen en „wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe zulks ook een ander niet". Hoogopgroeiende bomen of struiken (hoger dan een gewone heg) moe ten minstens 2 meter van de scheidingslijn verwijderd staan. Over de scheiding han gende takken kunt u door de eigenaar doen verwijderen. Plaatsen van hoogopschietende struiken o.i.d. voor uw ramen is evenmin geoorloofd. Is uw buurman niet voor rede vatbaar dan zou ik me in eerste instantie eens wenden tot de politie, helpt dat niet dan moet de rechter er aan te pas komen. S. te S. Vraagt hoeveel het salaris voor een dagmeisje bedraagt. Antwoord H. Hiervoor zijn geen sa larissen vastgesteld. Men moet dit onderling overeenkomen. H. E. Hoe verwijdert men inktvlekken uit een eikenhouten schrijfbureau Antwoord H. In de meeste gevallen verdwijnen inktvlekken door behandeling met water en azijn. Heeft dit geen succes (omdat ze te oud zijn) dan moet men de vlekken beleggen met kristallen citroenzuur waarop wat kokend water. De polittoer zal wellicht wat beschadigen, doch dit moet dan weer bij gepolitoerd worden. 7777 1. Wil weten of hij sterke drank mee mag nemen naar België. 2. Moet men bij het dauwtrappen lopen of fietsen. Antwoord H. Zonder vergunning mag men dergelijke artikelen niet invoeren. 2. Wij zullen u iets vertellen van het dauw- trappen, waaruit u kunt opmaken, dat men bij het dauwtrappen lopen moet en niet fietsen. Reeds ten tijde van aartsvader Ja cob bestond dit dauwtrappen. Vroegere ja ren trok men op Hemelvaartsdag er heel vroeg op uit, naar de weilanden, om dauw te trappen, vanwege de genezende invloed die er uitgaat van de dauw. De dauw heeft nl. in het volksgeloof grote betekenis. Vooral de jeugd neemt aan dit trappen deel. In het Oosten heeft de dauw een gezegende invloed. Het is de dauw die de groeikracht in veïband met de intense hitte, stimuleert. Aartsvader Jacob zegent zijn geliefde zoon met de woorden: Zo geve u dan God van de dauw des Hemels. Als Jonathan, boe zemvriend van David op Gilbao's top sneu velt, spreekt David een vervloeking uit over deze plaats, aldus luidende: Gij bergen van Gilbao, dauw noch regen zij op u. Het dauwtrappen is vroeger ontaard. De jenever of brandewijnfles kwam er al gauw aan te pas. In enkele delen van ons land heerst de opvatting, dat er op Hemelvaartsdag rumoer en spectakel moet zijn. 's Avonds is dan het halve dorp dronken. De natuur vrienden zijn tegenwoordig de categorie die het meest van het dauwtrappen profiteren, op beschaafde wijze. Het volksgeloof wil dat er geen beter middel is tegen hekserij, dan dauwwater. Dit dauwwater staat in nauw verband met de melkgift van het vee. Vacantieganger. 1. Wanneer hebben de bouwvakarbeiders vacantie. 2. Vacantie doorbrengen in België: Waar moet ik geld wisselen en wanneer. 3. Kan men een rechtstreeks spoorkaartje kopen naar Brussel en kan men ook een fiets van hier uit bevrachten naar Brussel. Antwoord H. 1. Van 4 t.m. 9 Aug. 1952. 2. Liefst een paar dagen te voren bij een der banken. U kunt 400,p. p. mee nemen. 3. Ja, beide is mogelijk. G. M. Ik heb graan op zolder gehad, waarin de graanklander is gekomen. Nu is het graan van de zolder en nu komen ze omlaag. Zou u mij een raad kunnen geven hoe ik van deze insecten kan afkomen. Antwoord v. Ba. Indien u de ruim ten niet wilt uitroken met giftige rookpa- tronen, dan kunt u het met verspuitbaar DDT proberen en wel voor 10 m2 1 liter vloeistof met 30 gr. wefkzame stof. Rook- patronen zijn giftig. J. B. is de grot van Han (B.) te be reiken met een autobus en wat kost het om de grot te bezichtigen. 2. Kan men uitgebloeide cyclamen over houden tot het volgende jaar en hoe te handelen. Antwoord H. Ja zeker, diverse auto busbedrijven hebben een bezichtiging van de Grot van Han op het programma staan. In uw omgeving zijn enkele ondernemers te vinden. De prijs van de bezichtiging der grot bedraagt 35 franc. 2. Is het met de bloei van uw plant gedaan, dan zetten we haar in een ver trek waar niet gestookt wordt. Wel in het licht zetten, s.v.p. weinig water en geen mest. Als u weer nieuwe groei yvaarneemt, mag u weer meer gieten en kunt u de plant verpotten in een mengsel van 2 delen klei- zodengrond, 2 delen bladgrond en 1 deel turfmolm. U weet wel; geen water op de bol, maar lauw water op het schoteltje. Nooit langer dan 1 uur water op het scho teltje laten staan, anders krijgt de plant gele bladeren. L. v. d. H. heeft een clivia waarop veel kleine beestjes. Antwaord H. Het klinkt wellicht vreemd, maar wij hebben zelf vorig jaar een clivia, lijdende aan hetzelfde euvel, schoongemaakt, door afborsteling met het bekende jachtwater; zelfs de wortels waren aangetast. De plant is totaal schoon en' bloeide daarna als nooit te voren. C. N. -Heeft een paar huizen gekocht vermoedelijk voor een veel te hoge prijs. Antwoord H. U kunt u het beste wenden tot de prijzencommissie te Den Haag, Jan van Nassaustraat 50. Als deze commissie het nodig oordeelt zal zij u wel ter wille zijn. A. G. v. d. V. B. Heeft een lijnolie- vlek op de granieten vloer gekregen. Antwoord H. Probeert u het eens met tetra of wasbenzine (brandgevaar). A. G. heeft houtworm in de meubels. Antwoord H. Alle gaatjes zo mogelijk met benzine of terpetijn inspuiten en de gaatjes daarna goed dicht maken (met was bv.) A. v. D. Had in de oorlog glasschade en heeft alles zelf bekostigd als huurder. Antwoord H. Ja, dat is een lastige vraag. Er waren enkele maatschappijen die molest-verzekeringen afsloten. Wij geloven dat hier de enige weg is; overleg dit met de huisbaas. Hij zal het toch wel tot zijn plicht rekenen niet u de schade te laten betalen waarvoor hij de vergoeding ontving. Waar ons nog steeds een volledige uit slag van deze afdeling ontbreekt, zijn we ook niet in staat de ranglijst te geven van deze zo goed als afgelopen competitie. We menen dat Smerdiek 2 hierop een zeer goede plaats inneemt. DE VERWACHTING A.s. Zaterdag speelt Dinteloord in de lste klasse A tegen Smerdiek en de kam pioen zal ook deze wedstrijd waarschijn lijk winnen om zijn laatste punten aan de vele toe te voegen. WHS verwacht Noordschans en een ge lijk spel is zeer goed mogelijk. Voor WHS betekent het niet zoveel meer, maar Noord schans zou mede door deze en de laatste wedstrijd te winnen nog boven Tholense Boys kunnen komen. Roosendaalse Boys verwacht Vrederust en waar het er bij de thuisclub om gaat van de onderste plaats weg te komen, zal het zijn uiterste best doen. De kans dat het lukt is er trouwens. Voor Dinteloord, Smerdiek, WHS en Vrederust is dit dus ook de laatste wed strijd. Rest daarna nog de ontmoetingen ChrislandiaNoordschans en Kogelvangers Roos. Boys. De junioren. Voor het eerst speelden 2 juniorenelftal len van Tholense Boys mee in competitie verband. Dat de uitslagen nog niet zo da verend zijn is te begrijpen, maar er is hier mee toch een goed begin gemaakt en de jeugd uit Tholen trachtte er van te maken wat mogelijk was. Het betekent animo, het betekent toekomst voor een sportvereniging, waarom het zeker voor Smerdiek, St. An naland en Vrederust het overwegen waard is in de zomer onderling een jeugdcompe- titie te organiseren met de Thoolse elftal len er bij. De uitslag van de gespeelde competitie is:

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 2