WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND abnormaal warm Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Poortvliet's nieuwe Burgemeester benoemd Het Parlementair Overzicht COMMENTAAR Burgemeester van Oeveren neemt 31 Mei afscheid LENTE's VAN DE LAATSTE JAREN ZIJN ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN 8e Jaargang No. 27 16 Mei 1952 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Begrijpelijk is, dat de inwoners van Poortvliet al enige tijd met spanning hebben uitgezien naar de benoeming van een nieuwe burgemeester, nu 't hun bekend was dat burgemeester v. Oeveren eervol ontslag had gekregen en op verzoek dit ambt nog slechts' tijdelijk waarnam. Die spanning is nu geweken, want 4 Juni a.s. kan Poortvliet zijn nieuwe burgemeester, de heer WJ. van Doorn uit Hulst inhalen. Bij Koninklijk Besluit van 10 Mei 1952 werd de heer Willem v. Doorn uit Hulst benoemd tot burgemees ter-secretaris van de gemeente Poortvliet, zulks met ingang van 1 Juni d.a.v. Op 26 September 1918 te Ter- neuzen geboren kwam de thans 33-jarige nieuwe burgemeester na zijn MULO-diploma als volontair op de secretarie van Terneuzen, later als tijdelijk ambtenaar. 16 Juli 1941 werd hij benoemd tot commies, chef afdeling Algemene Zaken en Kabinet ter secretarie van de ge meente Hulst. In deze functie is hij daar thans nog werkzaam. Vanaf Februari 1944 tot September 1945 was hij tevens belast met de waar neming van het ambt van gemeen teontvanger te Hulst. Hij behaalde het diploma Gemeente-Administra tie I, Gemeente Financiën en Staats inrichting M.O. De nieuwe burgemeester is ge huwd en heeft drie kinderen. Hij behoort tot de Ned. Herv. Kerk en politiek is hij de Chr. Historische Unie toegedaan. In Hulst heeft hij verschillende functies in plaatselijke verenigingen. Zo is hij o.m. secreta ris van de afdeling Hulst van „Steun Wettig Gezag", secretaris van de afdeling Oost-Zeeuws- Vlaanderen van het Kon. Ned. Ja gersgenootschap, bestuurslid van de Woningbouwvereniging, secretaris van de vereniging tot uitbreiding van het woningbouwplan. Vanzelfsprekend verheugt burge meester van Doorn zich over deze benoeming. Daarvan getuigde hij Woensdag jl., toen hij een bezoek bracht aan zijn nieuwe gemeente en wij hem even te spreken kregen. Uit hoofde van zijn functies had hij te Hulst speciale aandacht voor woningbouw en uitbreidingsplannen maar hij kon niet zeggen of dit ook in Poortvliet zo zou zijn, omdat zijn nieuwe functie zovele kanten heeft, waarvoor men zich als burgemees ter moet interesseren. Al is hij wel eens in Poortvliet de vaste Belastingcommissie vend bleken te zijn. geweest, de gemeente op zichzelf kent hij nauwelijks. Op jacht gaan is zijn grootste particuliere liefhebberij, waarom we dan ook de vrijheid maar hebben genomen hem te adviseren de goud visvijver van burgemeester v. Oeve ren te vervangen door een wilde zwijnenkamp. Maar voor het eiland Tholen en zijn nieuwe gemeente is het misschien nog beter, dat hij op de woning- en industriejacht gaat. Op 23 Mei zal de beëdiging plaats hebben. Zaterdag 31 Mei neemt burge meester B. J. van Oeveren in een openbare raadsvergadering des namiddags om 3 uur af scheid als burgemeester van Poortvliet. Woensdag 4 Juni d.a.v. zal dan de nieuwe burgemeester worden ge- installeerd. In feite komt de heer van Doorn dan al direct met wo ningproblemen te zitten, nl. een eigen woning. Vandaar dat het nog niet zeker is, wanneer de burge meester met zijn gezin zich in Poort vliet zal kunnen vestigen. Mede namens de Poortvlietse in woners roepen we de nieuwe bur gemeester en zijn gezin reeds nu een hartelijk welkom toe in de hoop dat hij vele jaren tot heil van Poort- vliets inwoners werkzaam mag zijn. De lust en ambitie daartoe is er. VERLAGING VAN OMZETBELASTING EEN STUGGE KAMER TEGEN EEN WEERBARSTIGE LIEFTINCK BERAADSLAGINGEN GESCHORST Op de valreep voor de verkiezingen trekt ons Parlement fel van leer. Had de Eerste Kamer een ware slachting gehouden onder de Regeringsvoorstellen om de Grondwet te wijzigen, een slachting, die pas op het laat ste moment duidelijk werd, de Tweede Kamer wilde als jonger en dus onstuimiger zusje beslist niet achterblijven. Het aan trekkelijke van een Parlement is, dat men nooit van te voren weet wat er gaat ge beuren. Zo sliep half Nederland de slaap des gerusten, verschillende „geachte afge vaardigden" waarschijnlijk inbegrepen, toen om twaalf uur 's nachts een ernstig conflict ontstond met de Minister van Financiën, Prof. Lieftinck. Zeven jaar lang triomfeert deze bewindsman reeds op de Kneuterdijk. Zijn beleid wordt geprezen en ten stelligste afgekeurd, maar onverschrokken weet deze harde werker zich daar doorheen te slaan. Toch heeft hij een gebrek en dat is mis schien zijn halsstarrigheid. Hij vergeet wel eens dat Regering en Parlement samen de wetgever zijn en niet de Regering alleen. Meer dan eens hebben wij in de afgelopen zeven jaar kunnen meemaken dat Minister Lieftinck zich tot het uiterste verzette tegen een amendement dat door de meerderheid van de Kamer werd gesteund. Dat is zijn goed recht. De meerderheid der Kamer is in het verleden echter steeds gezwicht voor het „onaanvaardbaar" van de Minister. Dat betekent: dat het aanhangige wetsontwerp wordt ingetrokken of zelfs in het ernstigste geval dat de minister zou aftreden, als er toch een voorstel van de Kamer wordt aan vaard. Het „onaanvaardbaar" kan dus grote gevolgen met zich meebrengen. Het moeilijke tijdsgewricht en de politieke toestand in ons land deden de Kamer steeds voor deze zeer bekwame Minister zwichten. Is het een wonder, dat hij een beetje overmoedig wordt? En dat hij denkt zijn wil toch wel te zullen krijgen Dezer dagen is dat an ders gelopen. WIJZIGING VAN DE OMZETBELASTING Het laatste wetsontwerp dat Minister Lieftinck in de Tweede Kamer had te ver dedigen was de wijziging van de omzetbe lasting. Het laatste, omdat men algemeen verwacht dat hij na de verkiezingen niet meer de portefeuille van Financiën zal aan vaarden. Wat te begrijpen is, want deze Minister heeft gegeven wat in hem was, rusteloos werker als hij is. De zware be lastingen drukken te sterk op sommige sec toren in ons bedrijfsleven. Daarom kwam de bewindsman met een ontwerp om de omzet belasting op verschillende artikelen te ver lagen. Er zou wijziging komen in deze be lasting voor de meest uiteen lopende produc ten van onze industrie, variërende van schemerlampen, radio- en televisietoestellen tot boterhambelegsels. Natuurlijk waren alle fracties voor dit wetsontwerp. Wie is er tegen belastingverlaging in deze tijd Deze waardering uitte zich echter op verschillen de manieren. De socialist Hofstra vond het een goed ontwerp, waarin zorgvuldig de artikelen zijn uitgekozen. De katholiek Lucas verzette zich tegen de omzetbelasting van 30%. De grote opposanten (a.r„ c.h. en v.v.d.) tegen het ministeriële beleid waren van mening dat de Minister eerst verlichting brengt als de nood in de bedrijven door zijn politiek veroorzaakt te hoog is ge worden Natuurlijk had men wensen op verschillende punten. De Heer Ritmeester (v.v.d.) wenste lagere omzetbelasting op drop, bier, electrische scheerapparaten en prismakijkers; de Heer v. d. Wetering (c.h.) deed een goed woordje voor het consump tieijs. Een amendement om ook Wasmachines in een milder tarief te laten vallen, werd afgewezen omdat de Minister van oordeel was, dat daardoor onze betalingsbalans ge troffen wordt per kwartaal wordt voor twee millioen gulden aan wasmachines en geisers ingevoerd en omdat naar zijn mening de wasserij-inrichtingen daarvan de dupe zullen worden. Argumenten die voor doorslagge- BELASTING OP TIJDSCHRIFTEN De grote ruzie ontstond over de belasting op tijdschriften. Alle fracties in de Tweede Kamer wenste de periodieke pers van de omzetbelasting vrij te stellen. Minister Lieftinck voerde daartegen staatsrechtelijke bezwaren aan. Het amendement van de vaste commissie zou niet passen bij de be doelingen van het ontwerp. Daar was de Kamer het helemaal niet mee eens. Er ontwikkelde zich een zwaar debat met als resultaat dat de beide partijen onverzoenlijk tegenover elkander kwamen te staan. Boven dien vond de bewindsman, dat deze tijd schriftuitgevers er niet zo hulpeloos voor staan. Het gepraat hielp niet. Een korte schorsing van de beraadslaging richtte even min iets uit. De Heer Hofstra (arb.) vroeg wat de Minister zou doen als het amende ment toch werd aangenomen. Deze ver klaarde het onaanvaardbaar. De enige op lossing was stemming. De socialistische fractie, die haar partijgenoot niet in de steek wilde laten stemde toen tegen het amendement om het ontwerp te redden. Uiteraard tevergefs, want zij was de enige die zich van haar zetel verhief. Daarop vroeg Minster Lieftinck schorsing van de beraadslaging en enkele dagen daarna werd het ontwerp ingetrokken. In de vergadering van de Ministerraad die Maandag jl. is ge houden is de gedachte geuit om te prooeren tot een oplossing te komen door een ander wetsontwerp in te dienen. In het nieuwe voorstel van de Minister wordt niet ge sproken over de afschaffing van de omzet belasting voor tijdschriften. De bewindsman verklaart zich in de Memorie van Toe lichting echter bereid te bevorderen dat ten spoedigste een afzonderlijk wetsontwerp op de tijdschriften zal worden ingediend. TWEE SOORTEN WERKLOZEN Minister Joekes en staatssecretaris van Rhijn kregen ook nog een harde noot te kraken. Zij hadden een overgangsregeling naar de Wachtgeld- en Werkloosheidsver zekering, die 1 Juli a.s. zal worden inge voerd, opgesteld. Ieder die op deze datum werkloos wordt, een bepaalde tijd bij een werkgever heeft gewerkt en minder dan 6.000,- verdient, zal hieronder vallen. Een goede sociale verzekering. Is men op deze datum reeds werkloos dan profiteert men niet van deze nieuwe wet, doch blij ven de overbruggings- en sociale bijstands regelingen gelden. Daartegen had de Kamer ernstig bezwaar. Maar volgens de Minister is een andere oplossing administratief on mogelijk. De Kamer slikte tenslotte het ont werp. Maar niet nadat de Minister had ver klaard te zullen bekijken of de huidige uit keringen niet verhoogd kunnen worden. Dat is noodzakelijk, want zij zijn in vele geval len lager dan de uitkeringen krachtens de Werkloosheidswet. Verhoging van de be staande uitkeringen is de enige methode om te ontkomen aan het psychologisch onaan vaardbare element van twee soorten werk lozen. (Nadruk verboden) Zou er wel een ding zijn, waarop zoveel wordt gemopperd als op het weer, wanneer dit eens minder mooi verloopt dan wij ver wachten Dit kan zeker af en toe terecht zijn, vooral wanneer, zoals dit in de Land en Tuinbouw dikwijls het geval is, te velde staande gewassen op het spel staan enz. Maar er behoeft maar één dag regenachtig en koel weer voor te komen en laten het er geen twee zijn, want dan wordt het al „het gesprek van de dag". Wij willen het in dit artikel niet over de zomer hebben, maar dit keer de „Lente" eens onder de loupe nemen. Het typische is juist, dat wanneer een maand of seizoen zich al enige jaren zeer warm en zonnig gedraagt, hierover weinig wordt gesproken, terwijl een koude lente of zomer zelfs het daaropvolgende jaar nog eens wordt gememoreerd. Zo is het ook met de lente's van de laatste jaren. Wanneer men de moeite neemt om dit met cijfers (als bewijs) doorspekte artikel even rustig door te lezen, dan zal men opmerken, dat wij wat de lente's van de laatste jaren betreft ver en ver boven onze stand leven. Wij hebben hierop een aantal jaarboeken en andere klimatologische gegevens, verzameld door het K.N.M.I te De Bilt, nagesnuffeld; wij zien dan, dat vooral April steeds meer zomerse allures begint te krijgen. Gaan wij uit van de ge middelde etmaaltemperatuur van April, gel dend voor De Bilt, die 8.3 gr C bedraagt, dan zien wij, dat van de laatste 11 April maanden (1942—1952) maar liefst 9 te warm waren. En ook niet weinig te warm, want bekijken wij de Aprilmaanden vanaf 1753 dan zien wij dat daarbij in perioden van 50 jaren resp. 6, 3, 6 en 9 jaren waren, waarop het gemiddelde 10.0 gr C of meer bedroeg. Van de 9 zeer warme Aprilmaan den in de periode van 19421952 kwamen er maar liefst 6 voor in de afgelopen 10 jaren (dus na 1943). (van onze weerkundige medewerker) In de laatste 200 jaren vinden wij be halve de periode van 19421949 maar één periode, die eveneens 8 opeenvolgende te warme Aprilmaanden laat zien, nl. van 1791—1800. Ook de lente's in haar geheel, hieronder te verstaan de maanden Maart, April en Mei, waren na 1942 alleen in 1944 en ver leden jaar (1951) iets te koud. Een periode van 6 opeenvolgende lente's met normale of bovennormale temperatuur, zoals die van 1945 t.e.m. 1950 voorkwam, treffen wij in de ruim 200-jarige waarnemingsreeks vanaf 1735 niet aan. Behalve verleden jaar, toen de lente ge middeld 0.9 gr C te koud was, hadden wij na de oorlog nog geen gemiddeld te koud voorjaar meegemaakt. Mei behoeft dit jaar maar met een gemiddelde van 11.0 gr C (normaal 12.6 gr C) uit de bus te komen en ook de lente van 1952 is warmer dan normaal, dank zij de zeer warme April maand, die juist achter ons ligt. Deze Aprilmaand was nl. in De Bilt alleen in de jaren 1943 en 1949 van deze eeuw warmer en ook zeer zonnig, nl. 221 uren tegen normaal 159. Het aantal dagen, waarop de temperatuur in April boven de 20 gr C steeg, bedroeg 11 en was sedert 1865 nog niet zo hoog geweest. Trouwens, wie zich Paasmaandag en Koninginnedag met warm en stralend weer nog weet te herinneren, zal, afgezien van de hierboven gegeven cijfers, wel willen geloven, dat wij, vergeleken bij de normaal- cijfers van April en van de lente, de laatste 10 jaren ver boven onze stand leven. Be zwaar hiertegen zal niemand hebben, ook wij niet. Maar toch is het wel eens goed de zonnige kanten van ons klimaat ook eens naar voren te brengen en niet alleen maar te mopperen wanneer eens een pe riode met vrij koud of regenachtig weer voorkomt. Ook de eerste decade van Mei heeft ons niet teleurgesteld. Tot begin van deze week was er in De Bilt nog geen enkele Meidag, die, berekend uit uurlijkse waarnemingen, kouder was dan normaal. 1 Mei was de eerste zomerse dag in De Bilt (max. boven de 25 gr C) toen het kwik tot 26.4 gr. C steeg. Vorige week Za terdagmorgen kwam dicht bij de grond op het vliegveld Deelen bij Arnhem 2 gr C voor, maar over het algemeen hebben de IJsheiligen zich in de eerste helft van Mei op de achtergrond gehouden. Over het voorjaar van 1952 kunnen wij tot op he den dan ook meer dan tevreden zijn. mate van onveiligheid zijn we niet gewend. Ons land was er trots op, dat struikroverijen of gewapende overvallen op burgers in hun wo ningen of winkels zeldzaam voor kwamen. Allen zijn we er van over tuigd dat in een goed geordend land dergelijke misdaden niet mogen ge beuren. Dit gevoel van veiligheid en van vertrouwen op de Neder landse rechtsorde krijgt thans ech ter telkens zware schokken. Er gaat bijna geen week voorbij of ergens in ons land wordt al of niet met suc ces getracht rustige burgers onder gebruikmaking van geweld te be roven. Wanneer zoiets in de eerste ja ren na de oorlog voorkwam, werd dit toegeschreven aan de verwil dering, die iedere oorlog met zich meebrengt. Maar dit argument is na zeven jaar weinig steekhoudend meer en het aantal berovingen schijnt eerder toe dan af te nemen. Moeten we het dan toeschrijven aan een morele achteruitgang van ons volk Nu moge het waar zijn, dat we van genoemde misdaden in onze omgeving hoegenaamd verschoond blijven, toch was er een paar jaar geleden ook hier een overval en van diefstal is nadien nog tweemaal sprake geweest. In vergelijking met de 20 vooraf gaande jaren dan toch een grote stijging. Wij zijn er van overtuigd, dat de politie doet wat zij kan en in de meeste gevallen worden de misdadigers dan ook wel gepakt, doch dit alles is slechts straf na de zonde en daarmee brengt men de oorzaak van het verschijnsel der toenemende onveiligheid de wereld niet uit. De bestrijding zal moeten liggen in de wederopbouw van het moreel, maar men zal dunkt ons verstandig doen ook de practische aanleiding tot dergelijke wandaden zoveel mo gelijk te verminderen. Wij bedoelen, dat er op moet worden aangedrongen, dat in het bijzonder alleenwonenden geen be langrijke bedragen aan geld met zich meedragen of in hun huis be waren. Wanneer het bekend is, dat iemand vaak veel geld op zak heeft of dat hij een belangrijk bedrag aan contanten in zijn huis heeft, dan lokt dat misdadige naturen aan als de honingpot de vliegen. Zelfs het vermoeden daarvan geeft dikwijls aanleiding boze plannen te beramen. Ook bij de inbraken die we de laatste jaren in onze omgeving had den, was er sprake van behoorlijke bedragen. We zien hier verder af (Nadruk verboden) JHP VEILIGHEID De jaarvergaderingen van de Spaarbanken op onze eilanden be horen voor dit seizoen weer tot het verleden. Hoewel het bedrag aan spaargelden zich over het gehele land minder gunstig liet aanzien, hebben de Boerenleenbanken en de Nutsspaarbank op het eiland Tho len en St. Filipsland daarover niet te klagen. Evenmin over het giraal verkeer, dat jaar voor jaar toeneemt en de laatste tijd zelfs in belang rijke mate. Dit vooral omdat op sommige plaatsen ook de veilinggel- den via de Banken worden uitbe taald. Toch geloven we dat er nog meer belegd kan worden. Dat er dus bij verschillende mensen nog te veel geld in huis wordt gehouden. Het zal iedereen zijn opgevallen, dat er de laatste tijd bedenkelijk veel roofovervallen in ons land plaats vinden. Aan een dergelijke van het feit, dat een en ander niet opgehelderd schijnt te zijn, althans niet van officiële zijde. Maar dit alles moet toch een aan sporing zijn om zo min mogelijk geld in huis te bewaren. Het heeft geen enkel nut om grote bedragen in portefeuille of linnenkast weg te stoppen. En dan komen we vanzelf terug op onze Spaarbanken. Immers, de veiligste bergplaats buitenshuis is nog altijd gelegen bij een bankin stelling. Het zal niemand moeilijk vallen een keuze te doen. Iedere ge meente in onze omgeving heeft een Boerenleenbank, op ieder postkan toor kan men terecht voor deposi to's bij de Rijksspaarbank, in enkele gemeenten op ons eiland kent men de vertrouwde Nutsspaarbank, waarvan het hoofdkantoor in Tho len zetelt, terwijl er in sommige ge meenten ook nog bijkantoren zijn van de Middenstands- en andere Banken. En het mag nu toch wel voldoen de bekend geacht worden, dat het aantal gevallen waarin een bank te kort schiet in haar verplichtingen zo gering is, dat men dit practisch geen risico meer kan noemen. Ze ker niet in vergelijking met de an dere bovengenoemde mogelijke on veiligheid. In onze kleine gemeen schappen is het gauw genoeg be kend, dat iemand zo goed als alles via de Bank doet en dat alleen al geeft de grootste bescherming tegen beroving. Men weet dat daar zo goed als niets te halen valt. Zoals al gezegd, neemt het giraal verkeer bij de Banken toe. En dit gemak maakt het totaal overbodig veel contanten op zak te hebben. Toch zijn er ook nog velen on bekend met het giraal verkeer, met de diensten, die een bank in deze aan haar cliënten verleent. Het zou misschien wel goed zijn, wanneer onze bankverenigingen in deze nog wat meer voorlichting gaven door middel van brochures of dergelijke, zodat de mensen iets meer wisten van de diensten die banken in het algemeen kunnen verlenen. Aan de veiligheid ten plattelande zou dat zeker ten goede komen. En tenslotte, zelfs wanneer we factor veiligheid buiten beschou wing laten, in een linnenkast doet geld weinig nut, terwijl het op een bank gedeponeerd toch altijd nog vruchten afwerpt. Men moge dan de mening zijn toegedaan dat die vrucht niet groot is, ieder zal moe ten erkennen, dat het beter is dan helemaal geen vrucht te plukken. Dr. P. J. Duinker, Tholen, tel. 40. Dr. J. Vermet, Nieuw Vossemeer, tel. 10. H.H. CORRESPONDENTEN In verband met Hemelvaartsdag verzoekt de redactie de copy voor het volgende nummer Woensdag a.s. in te zenden. ERG PIJNLIJK De landbouwer L. H. alhier had bij con trole van zijn vee het ongeluk, dat een der dieren met de hoorn hem in zijn oog stak. Met hevige pijnen werd hij naar het zie kenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. Men vreest dat hij dat oog zal moeten missen. EEN SCHADEPOST Vrijdagmorgen had de melkslijter P. Pot ter te Tholen het ongeluk, terwijl hij bezig was zijn klanten te bedienen, dat de bak fiets ging schuiven en in de sloot terecht kwam. Ongeveer 100 eieren en plm. 50 L. melk plus enkele flessen pap gingen hierbij verloren. KLEUTERSCHOOLVERGADERING In de kleuterschool werd op Donderdag avond 8 Mei 1952 een algemene vergade ring van de Stichting Algemene Kleuter school Tholen gehouden. De voorzitter, dhr. J. H. Bal heet de aanwezigen welkom. De notulen van de vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. De jaarverslagen van secreta ris en penningmeester worden onder dank zegging goedgekeurd. Uit deze verslagen blijkt o.m., dat per 31 Dec. 1951 89 leer lingen stonden ingeschreven, dat de reke ning weliswaar met een nadelig saldo sluit, doch dat de vooruitzichten niet ongunstig zijn, dat de oorspronkelijke schuld in vier jaar tijds reeds tot 2/s is teruggebracht. Aan diegenen, die bij uitloting hun obliga tie aan de school geschonken hebben wordt dank gezegd. Door een actie van enkele bestuursleden vermeerderde het aantal do nateurs. De kascommissie brengt verslag uit van de gehouden controle, waarna de penningmeester wordt gedéchargeerd. De aftredende bestuursleden, de heren A. G. Engelvaart en J. v. Elsacker worden bij acclamatie herkozen. De voorzitter deelt mede, dat door het groeiend aantal leerlingen besloten is nog 15 stoeltjes en tafeltjes aan te schaffen. Bij de rondvraag worden enige vragen gesteld, die door de voorzitter worden be antwoord.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 1