WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht Koninginne- en Bevrijdingsdag Raadsverslag Stavenisse KRINGEN OM ZON OF MAAN VOORBODEN VAN DEPRESSIES HET WAS 8e Jaargang No. 26 9 Mei 1952 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. ƒ1.45 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Eerste Kamer niet enthousiast voor grondwetsvoorstellen Amendementen Andriessen het struikelblok De Eerste Kamer heeft zich deze week beziggehouden met de behandeling van de Grondwetswijzigingen. Zoals men weet, heeft de Regering destijds zes ontwerpen ingediend waarvan de voornaamste zijn: de buitenlandse betrekkingen, de uitbreiding van de beide Kamers der Staten Generaal en de verlaging van de leeftijd voor het passief kiesrecht. Het ontwerp om de Grondwet' in tweede lezing te doen onderzoeken door een spe ciaal in te stellen Grondwetskamer werd door de Regering ingetrokken, nadat de Tweede Kamer deze suggestie, evenals in 1946, had verworpen. Het debat over de buitenlandse betrek kingen leverde geen nieuwe gezichtspunten meer op, evenmin het ontwerp inzake de nieuwe rechtsorde met Indonesië, dat stel lig in tweede lezing niet de vereiste twee derde meerderheid zal behalen. De uitbreiding van ons Parlement bracht echter voor de Senaat reeds moeilijkheden genoeg met zich mede. Dit vraagstuk vorm de ongetwijfeld de hoofdmoot in het debat en lang zag het er naar uit, dat dit wets ontwerp geen kans maakte. In de Tweede Kamer was het aangenomen met een grote meerderheid van stemmen. De moeilijkheid was, dat men daar twee amendementen Andriessen (K.V.P.) had aangenomen, die voor de meer bezadigde Eerste Kamer wer kelijke obstakels bleken te zijn. Onze se natoren missen het recht van amendement. Zij hebben een wetsvoorstel slechts te aan vaarden of te verwerpen. Nu stonden zij voor de keus: of de amendementen An driessen slikken of het ontwerp verwer pen. Het feit, dat dit k.v.p.-a'mendement in de Grondwet komt te staan, dat de Kamers mogen vergaderen als een derde van het aantal leden aanwezig is, was voor de Eerste Kamerleden wel te accepteren. Veel liever hadden zij het huidige quorum van de helft gehandhaafd, want zij vreesden te recht, dat het absenteïsme door deze ver laging in de hand zal worden gewerkt. Neen, de grootste bezwaren golden de stemoverdracht. De Tweede Kamer wenste in de grondwet te bepalen, dat Kamerleden, die in hun ambt buitenslands vertoeven, op een internationale conferentie, toch kunnen stemmen door een medelid volmacht te geven. Dit amendement word opgenomen in het ontwerp, dat de uitbreiding van de Tweede Kamer regelde. Het werd slechts aangenomen met alleen de stemmen van de katholieken en de socialisten voor. De rest van de Kamer was tegen, omdat zij een dergelijke gang van zaken in strijd achtte met de historische groei van onze volks vertegenwoordiging. Hoe kan men nu laten stemmen zonder het debat te hebben ge hoord Het is toch altijd mogelijk, dat de Regering zulke wijzigingen voorstelt, dat men zijn aanvankelijke mening verandert Deze argumenten tegen de stemoverdracht zijn naar ons oordeel steekhoudend, hetgeen ook wel heel duidelijk bleek uit de op vattingen die de Eerste Kamer ten beste gaf. Want zowel de k.v.p. als de p.v.d.a. konden het amendement Andriessen niet erg waarderen. KIEKEBOE De eerste dag was het moeilijk om te weten te komen hoe precies de kaarten lagen. Aanvankelijk was de toon der schriftelijke stukken zodanig, dat men ver wachtte, dat de Eerste Kamer niet accoord zou gaan met de uitbreiding der kamers. Niet het minst door de amendementen An driessen. Maar tijdens de openbare behan deling speelden de leden kiekeboo achter hun eigen redevoeringen. Er was geen touw aan vast te knopen, zo zei de heer Krop man (k.v.p.), dat zijn fractie verdeeld was. De voorstanders van uitbreiding zeg gen, dat de Tweede Kamer zelf maar moest bekijken op welke wijze zij het meest doel matig kan werken: de tegenstanders vrezen, dat onze Senaat als deze groter wordt, een doublure wordt van haar jongere zuster aan de overzijde van het Binnenhof. Vooral de amendementen van hun partijgenoot Andriessen zaten hun dwars. En de door v. d. Kieft (arb.) sprak ook van verdeeld heid in zijn fractie. Zelfs noemde hij het hele complex van maatregelen (uitbreiding van de Kamer, verlaging van het quorum en de stemoverdracht) een prestigeverlies van het Parlement aan ons Volk. Het eigen aardige was echter, dat beide fractievoor zitters zich op het standpunt stelden, dat de tegenstanders te overtuigen waren als de Regering maar kwam met krachtige argu menten, waaruit het landsbelang zou moeten blijken. Niemand zeide echter hoeveel er tegen waren en of er inderdaad „te over tuigen" viel. De kleine v.v.d. fractie ver klaarde zich bij monde van Prof. Molenaar voor de uitbreiding, in tegenstelling met de v.v.d. in de Tweede Kamer. De heer Pollema (c.h.) was tegen, gezien kosten overwegingen en de andere argumenten, die de heer Tilanus destijds in de Tweede Kamer heeft gebruikt. Het amendement maakte voor hem elk gepraat overbodig. Ditzelfde gold voor de heer de Wilde (a.r.) die in principe echter niet tegen de uit breiding gekant was. Zijn fractievoorzitter Anema kon de amendementen ook niet waarderen, maar zeide het zwaarste te laten wegen. BETERE OUTILAGE Zowel de c.h. als de twee grootste fracties waren van mening, dat de uit breiding van de Staten Generaal kan worden voorkomen als men de Kamerleden beter helpt. Zij hebben niets. Zelfs geen behoorlijke werkkamer. Geef hun schrijf machines en assistentie, zodat er vlot kan worden gewerkt, zo adviseren zij, want als men de Kamer vergelijkt met een modern bedrijf, dan maakt zij een stuntelige en achterlijke indruk. LEEFTIJDSVERLAGING De vraag of men op 23 jarige leeftijd mag worden gekozen als lid van de Tweede Ka mer en de Provinciale Staten (thans is de leeftijd nog 30 jaar) bleef ook lange tijd onbeantwoord. De p.v.d.a. was verdeeld, de k.v.p. stond er min of meer onverschillig tegenover, terwijl de a.r. en de c.h.u. zich zonder meer tegen verklaarden. Over 't algemeen kan men zeggen, dat deze debatten niet uitmunten in duidelijk heid. Zo vaag waren de redevoeringen dat zij bepaald niet inspireerden tot grote daden. Dat was jammer, omdat het hier ging om een grote zaak, die van belang is tijdens de verkiezingen. Tenslotte was de uitslag van de stem mingen in de Eerste Kamer zo, dat drie van de zes voorstellen tot Grondwetsher ziening werden verworpen, zodat 1ste de Eerste Kamer vijftig leden houdt (29 tegen 21), 2e. de leeftijdsgrens voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer wordt niet verlaagd (30 tegen 20), 3e. De wijziging van de grondwet in verband met de nieuwe status, van Indonesië is verworpen (34 tegen 16). Men moet 25 jaar terug om een soort gelijke gebeurtenis als deze verwerping van een door de Tweede Kamer aangenomen ingrijpend voorstel te vinden in onze parlementaire geschiedenis. (Van onze weerkundige medewerker) Er volgt dikwijls regen op! Kringen om zon of maan en andere z.g. optische verschijnselen, met hierin of -bij soms kruisen, zuilen, bijzonnen, bijmanen, enz., kunnen zo gecompliceerd zijn, dat men ze vroeger voor bovennatuurlijke krachten aanzag. De Wetenschap heeft een onver biddelijke verklaring er voor gezocht en gelukkig ook gevonden. Flammarion, de romantische geleerde, verhaalt ons, hoe keizer Constantijn de Groote een reusachtig kruis aan de hemel bemerkte, dat ook vrijwel al zijn soldaten zagen. Constantijn beschouwde het kruis om de zon als een goddelijke openbaring en in zijn dromen zag hij dit kruis terug, waar bij hem werd gezegd, dat hij dit kruis als vaandel moest nemen. In dit vaandel zag hij de woorden „In hoe signo vincen", het geen betekent: Onder dit teken zult gij overwinnen. Jammer genoeg bestond er toen nog geen K.N.M.I. te De Bilt, dat de Keizer een telegram had kunnen sturen: Verzoeken Uwe Majesteit ons een beschrij ving te geven van de door U -waargeno men HALA (zo worden deze verschijn selen genoemd tenminste de kringen) met tijd en plaats van waarneming. HALOS zijn kringen om zon of maan, die ontstaan door ijskristalletjes, waaruit de hoge bewolking bestaat. Deze ijskristallen werken als een prisma. In de eerste plaats moeten er voor een kring om de zon of om de maan dus hoge wolken aanwezig zijn. Deze worden met een vreemd woord „Cirrostratus" genoemd. De lucht ziet er wit uit en de wolk is zo dun, dat de zon zowel als de maan er maar weinig hinder van ondervinden. Populair wordt deze soort van bewolking ook wel „witte meiklucht" genoemd. Bij de zon (overdag) wordt het zonlicht gebroken, 's nachts het licht van de maan. Geheel onjuist is dan ook de bewering als zou een kring om de zon erger zijn dan om de maan, getuige het rijmpje „Een kring om de maan, dat zal wel gaan; een kring om de zon, daar huilen vrouwen en kinderen om." Nu is deze soort van bewolking, laten wij die ook „meiklucht" noemen, een voor loper van een depressie of slechtweergebied. Zien wij nu een kring om de zon of om de maan, dan kan dit op een depressie in de buurt wijzen. Nu kan dit slechtweerge- Op ons eiland werd de verjaardag van H.M. Koningin Juliana op de meest een voudige wijze gevierd. Zelden treft men zulk schoon weer op 30 April. Dat en de verjaardag van onze geliefde Vorstin stemde tot blijdschap, die werd geuit in de eiland gemeenten door het uitsteken van de vlag gen en 's avonds onderstreept door een muzikale rondgang van onze muziekver enigingen. Mede dank zij dat prachtige weer was hiervoor over het algemeen veel meer belangstelling dan anders. Te St. Maartensdijk werd ook 's middag deze heugelijke dag gevierd, toen de kinderen van Kleuter- en Lagere school in optocht naar het sportterrein trokken om de middag onder leiding van het personeel met spellet jes door te brengen. Koekhappen, zakken- lopen, touwtrekken, enz. vormden aardige attracties, waarvoor mooie prijsjes beschik baar waren. Toen daar de muziekvereniging 's avonds een muzikale rondgang maakte, bracht ze nog een serenade bij de dorpsgenoten Hage en Kloet, die door Hare Majesteit zijn be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. En tenslotte werd om 9 uur nog een fleurige lampionoptocht gehouden. Koninginnedag 1952 verliep in alle op zichten mooi. In veel mindere mate wordt op onze eilanden de 4e Mei herdacht, de herdenkins- uren aan de vele gevallenen in de bezet tingstijd. Zeker, er hangen hier en daar vlaggen halfstok, er wordt door een enkeling een bloem gelegd op het graf van een ge allieerd soldaat of op dat van een rond de bevrijding gesneuvelde B.S.er Maar er moet nadrukkelijk door de overheid- om verzocht worden en zelfs dan is er van de twee minuten stilte in sommige gemeenten nauwe lijks iets merkbaars. Misschien niet enkel onwil, misschien meer verlegenheid, on verschilligheid. Jammer toch, dat het zo gaat. Maandag 5 Mei herdacht ook onze ge meenten dan weer de bevrijding in 1945. Meerdere vlaggen gingen uit, de muziek verenigingen verleenden opnieuw hun mede werking in sommige gemeenten hadden zelfs nog speciale programma's. In Tholen werden de schoolkinderen ge- tracteerd en hield men op het sportterrein kinderspelen, voetbal- en korfbalwedstrijden. Maar het weer was niet zo als op Koning innedag en dat had invloed op het pro gramma, evenals op de belangstelling. Zo was het ook in Anna Jacoba Polder, waar verschillende volksspelen werden ge organiseerd en prijzen uitgeloofd. Zo deed men hier en daar toch nog iets extra's op de bevrijdingsdag. De vlaggen zijn weer ingehaald. Deze gedenkdagen behoren voor dit jaar weer tot het verleden. bied, dat b.v. over Engeland of Frankrijk met regen en wind nadert, nog ten zuiden of ten noorden van ons land voorbijtrekken. Toch krijgen wij veelal wel een staart er van mee, zodat wij een dergelijk optische verschijnsel als een ongunstig teken mogen beschouwen. De kans op regen binnen 24 uur, in veel gevallen soms binnen 12 uur, is dan ook vrij groot. Vooral wanneer de dunne wolkenlaag steeds dikker wordt, zo dat het zonlicht minder sterk wordt en de zon op het laatst nog als door een matglas zichtbaar is. In dat geval kan het over en kele uren al gaan regenen. Typisch is het, dat men wel vaak een kring om de maan ziet, maar er zijn er weinig, die een kring om de zon zien, ter wijl er door oplettende waarnemers, gemid deld in een jaar, aanmerkelijk meer kringen om de zon dan op de maan worden waar genomen. Ook al omdat er tijdens en rond „Nieuwe maan" geen kring kan worden ge toverd door het ontbreken van licht. Wil men een kring om de zon waarne men, dan kan men dit het beste doen door een donkere spiegel of een zwart glas, op armlengte van zich af, voor de zon te hou den. Ook kan men bij een vijver of sloot gaan staan, waarin men de zon ziet schij nen, want tegen de felle zon inzien is ge vaarlijk voor de ogen; de kring om de zon is dan ook waar te nemen. Zowel om de zon als om de maan is, heel dicht er om heen, wel eens een ring waar te nemen, maar dit is dan een krans. Dit verschijnsel ontstaat door lichtbuiging in verschillende wolkensoorten, maar behoort niet tot de kringen, bijzonnen of -manen, kruisen, enz. Gemiddeld worden er in ons land op ruim 200 dagen per jaar kringen om de zon of maan waargenomen. Het K.N.M.I. heeft behalve vrijwillige regen-, onweer- en andere waarnemers ook een grote staf van waarnemers voor opti sche verschijnselen. Regenbogen, Noorder- of Poollicht en luchtspiegelingen behoren hier ook toe. Deze waarnemers ontvangen hiervoor speciale kaarten, die zij dan bij een derge lijk verschijnsel invullen en opsturen naar het K.N.M.I. Elk jaar wordt er een boekje met „On- weders en Optische Verschijnselen in Ne derland bijeengebracht door vrijwillige waarnemers" samengesteld en uitgegeven. Zij, die zich hiervoor interesseren, kunnen deze uitgave bestellen bij de Staatsuitgeve rij (Den Haag). (Nadruk verboden) J.H.P. WERKELOOSHEID OP THOLEN EN ST. FILIPSLAND IN APRIL Op 30 April jl. waren er bij het Arbeids bureau te Tholen 474 mannelijke werklozen ingeschreven, nl. uit Tholen 59 Poortvliet 41 Scherpenisse 33 St. Maartensdijk 71 Stavenisse 72 St. Annaland 77 Our-Vossemeer 98 St. Filipsland 23 Verhoudingsgewijze heeft Oud-Vossemeer dus het hoogste aantal in deze maand. Van deze 474 werklozen waren 245 arbeiders bij de D.U.W. tewerkgesteld. Begin April waren er 564, zodat het aantal in de loop van deze maand nog iets is afgenomen Het vorige jaar waren het er echter nog meer, toen op 30 April 539 mannelijke arbeiders werkloos waren. Het algemeen beeld in Nederland geeft over April een vermindering van arbeids- zoekenden te zien, voornamelijk door toe nemende bedrijvigheid in de bouwnijverheid. Het hoogste aantal werd in de provincie Groningen genoteerd, waar er 74 op de 1000 mannelijke beroepsoefenaren waren, het minste in Limburg met 22 per 1000. In onze provincie waren het er 31. Activiteit ten opzichte van de werkgelegenheid De weg Stavenisse—St. Annaland Een verhoogd bedrag voor leermiddelen o. 1. s Ook de kleuterschool kampt met tekorten Nieuwe straatnamen en nieuwe naambordjes Zaterdag 26 April kwam de voltallige Stavenisse raad in openbare vergadering bijeen onder leiding van burgemeester Ver burg. Na voorlezing der notulen doet de voorzitter enkele mededelingen. Daaruit blijkt dat aanplanting van een bepaald ge deelte slikken heeft plaatsgevonden en nu dus het resultaat daarvan kan worden af gewacht. Het maken van een leuning aan de „kap- bank" is opgedragen. Met het Hoofd der School dhr. Gideonse is overeengekomen, dat de kinderen tijdens het speelkwartier binnen het hek blijven, tenzij ze een medische verklaring hebben, dat ze naar huis moeten voor melk of anderszins. Dhr. van 't Veer zegt dat het personeel er zelf trots op moet zijn, zoals het de laatste week gaat. Dat is toch een grote verbetering. Wel heeft men nog de aan- merkirfg, dat er toch weer die voorwaarde van „medische verklaring" aan verbonden is geworden, maar de voorzitter zegt, dat het nu toch in goede harmonie is opgelost. Voorts deelt de voorzitter mede, dat er in het najaar weer bevolkingsonderzoek t.b.c. zal plaats hebben, waarvan de rege ling nader zal worden uitgewerkt. DE WEG NAAR ST. ANNALAND Dezer dagen is er een belangrijke ver gadering geweest met de 2e afdeling van Ged. Staten, het gemeentebestuur en water schap van St. Annaland en het gemeente bestuur alhier zegt de voorzitter, waarbij de plannen tot verbetering van de weg Stave- nisse-St. Annaland ernstig onder de loupe zijn genomen. Ik kan meedelen, dat die plannen thans in een vergevorderd stadium verkeren. Een nieuwe begroting zal worden voorgelegd en daaruit zal blijken, dat deze niet eens veel hoger is dan de aanvankelijke begroting, zoals die in 1950 is gemaakt. Dat valt dan niet tegen, daar alles toch sinds nog duurder is geworden. Verdere mededelingen of besprekingen kunnen hier over thans nog niet worden gedaan, maar ik verwacht, aldus burgemeester Verburg, dat mogelijk nog dit najaar de weg zal worden aanbesteed. De suggestie van B. en W. om daarbij de werklozen van de Westhoek van het eiland in te schakelen had bij Ged. Staten een welwillend oor en waar er door 't Rijk voor verbetering van de wegen een bedrag is uitgetrokken voor werklozen, is de kans groot. Zoals reeds bekend is contact opge nomen met de directeur van het Bureau Werkgelegenheid in Den Hag. We zullen hopen dat het spoedig in orde komt. Verder is tijdens die vergadering nog even aangestipt het verzoek tot betere sub sidiëring kosten krankzinnigenzorg door de provinsie. Ook daarvoor is behoorlijke kans. INGEKOMEN STUKKEN Goedgekeurde besluiten wijziging ambte naren reglement; de 9e begr.wijziging 1951; de verhandeling controle gemeente compta belen; de instructie van de gemeente-ont vanger, de zitdagen betreffende; definitieve vaststelling van de rekening 1949 en goed keuring begroting 1952 t.m. de 3e wijziging Ook de ziekteregeling 1951 is goedgekeurd en een wijziging in het ambtenarenregle ment ontmoette evenmin bezwaar. Voor ken nisgeving wordt eveneens aangenomen het controlerapport door het verificatiebureau en de afrekening 1951 van de v. d. Lek-de Clercq bewaarschool. De diaconie der Ned. Herv. Gem. schrijft voor krankzinnigenzorg 250.en voor „Kinderzorg" te Middelburg 100.te zullen bijdragen, wat vanzelf door het ge meentebestuur in dank is aanvaard. ONRENDABEL Verschenen is ook het verslag van de A.V.O.-werkplaatsstichting op het eiland Tholen, wat de leden hebben kunnen in zien. Dhr. Hage vraagt hierop toch even na dere toelichting inzake het tekort. De voorzitter antwoordt, dat wanneer die werkplaats zo moet blijven draaien als in de afgelopen periode het niet is vol te houden. Zoals men heeft kunnen zien is er een tekort op de exploitatierekening en dit moet voornamelijk worden geweten aan een onvoldoende bezetting van de machi nes, terwijl er ook verschillende in aanmer king komenden waren, die deze arbeid niet onder de knie hadden. Zo werd het afgelo pen tijdvak onrendabel. Binnen enige da gen komt de Raad van Beheer bijeen en mijn persoonlijk standpunt is, aldus de voorzitter, dat andere middelen gevonden moeten worden, daar men de werkplaats anders zou moeten opheffen. En dat zou toch zeer jammer zijn. Uit de begroting blijkt dan ook, dat het salaris van de werkmeester te zwaar drukt in verhouding tot het aantal arbeiders. Men tracht ze thans thuis te laten breien, ter wijl andere objecten worden gezocht. In Bergen op Zoom wordt in deze ook een actie gevoerd, waardoor onderhande lingen zijn aangeknoopt om tot samenwer king te komen, wat mogelijk voor beiden een gunstiger resultaat kan opleveren. In elk geval moet er zekerheid komen, dat de tekorten kunnen worden weggewerkt, an ders staat men straks voor grote bezwaren, die op de gemeenten zullen drukken. Dhr. van 't Veer merkt op, dat de ver diensten ook maar aan de lage kant zijn. De meest geroutineerde in het kousen breien komt niet hoger dan 30,- per week. Hierover wordt nog even van ge dachten gewisseld. Weth. v. d. Slikke merkt op, dat is gebleken, dat het sokken breien ongeschikt is. Was het ponsen van adresplaatjes doorgegaan, dan had ieder in aanmerking komende dat werk naar behoren en vlot kunnen doen. Mededeling wordt voorts gedaan van een schrijven van Ged. Staten en het Ministerie van Economische Zaken inzake de werk gelegenheid op het eiland Tholen. De be doeling is die werkgelegenheid uit te brei den onder voorbehoud dat het financieel uitvoerbaar is. Daarin wordt ook gewag gemaakt van het bedrag van 100,000, dat is uitgetrokken voor wegverbeteringen in Nederland met inschakeling van werk zoekenden. Het gemeentebestuur wordt aan geraden de wegconstructie Oudelandsedijk, enz. voor te bereiden, zich in verbinding te stellen met de directeur werkgelegenheid in Den Haag en ook daarna overleg te ple gen met de regering. De voorzitter merkt op, dat er deze zomer een vergadering zal worden gehou den op het eiland met Rijksvertegenwoor digers en de gemeentebesturen. Uiteindelijk wordt geadviseerd zich hieromtrent intern te beraden. Het Economisch Technologisch Instituut in Zeeland, zo vervolgt de voorzitter, staat achter ons en is bereid het eiland Tholen als eerste te helpen. Het E.T.I. beschikt over alle nodige gegevens en heeft een vol ledig plan van het eiland Tholen, destijds opgemaakt. Vanzelfsprekend dienen alle gemeentebe sturen, nu de zaak levendig wordt gehou den, zich daarachter te stellen. Een mededeling, dat de brandassurantie- belastingverordening door de Kroon i s goedgekeurd. Op verzoek van dhr. Hage geeft de voorzitter hierop nog enige na dere toelichting. Voorgesteld wordt vervolgens het bedrag voor leermiddelen t.b.v. de openbare la gere school van 1450,op 2000, per jaar te brengen. Volgens de Inspecteur L.O. was eerstgenoemd bedrag te laag om er in deze dure tijd mee te kunnen rond komen. Hierbij is dan een bedrag van 800,— voor nuttige handwerken inbegre pen. De verhouding is dan een bedrag van ongeveer 9,per leerling. Dhr. van 't Veer vraagt of men bij hand werklessen niet meer van papier gebruik zou kunnen maken, wat veel goedkoper zou uitkomen. Andere leden, evenals de voorzitter vinden dat weinig gedaan. Dhr. van 't Veer vraagt ook of er con trole op dit onderwijs is. De voorzitter ant woordt dat de mannelijke controleurs hier hoegenaamd geen verstand van zullen heb ben. Wel heeft hij kunnen constateren, dat de ouders het onderwijs van de handwerk- onderwijzeres erg prijzen. Dat is op zichzelf al een goede controle. Dhr. Vos oppert nog het denkbeeld om zelf textielwaren mee te brengen, wanneer er practische dingen gemaakt kunnen wor den, maar ook daaraan zijn volgens de Raad verschillende bezwaren verbonden. MEER SUBSIDIE GEVRAAGD Er is ook een schrijven ingekomen van het bestuur der v. d. Lek-de Cleccq kleuter school alhier, waarin wordt meegedeeld, dat er ondanks de grootste zuinigheid over 1951 toch nog een tekort is van 300, En op de begroting 1952 komt een tekort voor van 1060,exclusief dan de ge meentelijke subsidie, die de. laatste tijd 750,bedroeg. Gevraagd wordt aan de gemeente het tekort over 1951 alsnog te willen bijdragen. Het bestuur kent ook de moeilijkheden van de gemeente en. doet deze aanvraag dan ook aarzelend, maar ziet geen andere weg, waar ook de contributie al is ver hoogd, evenals het schoolgeld. Dhr. Hage zegt wel een zuinig beheer te willen voeren, maar ziet hier ook geen gat in om aan te tornen. Uiteindelijk mag zuinigheid niet ten koste gaan van het on derwijs. Toch vindt hij, dat de eigen in woners in deze wat meer zouden moeten doen. De voorzitter vindt het aantal leden en contribuanten inderdaad gering. Dhr. Hage wijst er op, dat destijds te St. Maarensdijk een bazar voor dat doel is gehouden, die prachtig is verlopen. De voorzitter merkt op, dat dit toch slechts een tijdelijke compensatie is. Er zou wel iets door kunnen gebeuren. Zo zitten we al jaren te denken over een noodzakelijk verfje, maar het kan niet. Dhr. Vos voelt weinig voor het hou den van een bazar. Het moet toch uit de gemeente komen, zodat men zonder omwe gen net zo goed meteen die bijdrage kan geven, dat is dan ook van de inwoners. De voorzitter: Gevraagd wordt dus het rekeningstekort bij te dragen. Dhr. van 't Veer is laatst ook eens in de bewaarschool geweest en somt enkele gebreken op, die dringend verholpen zou den moeten worden. En zo blijven we eigenlijk maar tobben. De voorzitter zegt dan nog, dat het in de bedoeling ligt de bewaarschool in te schakelen voor bescherming bevolking als lste hulpgebouwtje. Dan moeten er ook veranderingen komen. Mogelijk kunnen we het een met het ander combineren, ook al blijft het toch voor rekening van de ge meente. In elk geval is het dus ook om andere redenen noodzakelijk, dat er iets aan gebeurd. Wellicht komt er binnenkort een of ander plan daartoe. Intussen zijn allen er voor het rekening tekort van bovengenoemde bewaarschool te dekken. Een verzoek van het gemeentebestuur St. Maartensdijk om adhaesie te betuigen aan haar voorstel de kosten voor krank zinnigenverpleging over de gehele provin cie te spreiden in verhouding tot het aantal inwoners per gemeente. B. en W. stellen voor hieraan adhaesie te betuigen waartegen geen bezwaar is. Een verzoek van dhr. G. J. Niemands verdriet om zijn hond voor de belasting als waakhond te beschouwen, wat het in derdaad is. Deze aanvraag zal onderzocht worden. DE LENING KOMT VOOR ELKAAR. Nadat aanvankelijk veel moeilijkheden zijn ontmoet tot het verkrijgen van een geldlening voor verbouw van de lagere school kan de Boerenleenbank alhier daar alsnog toe overgaan. Het had zelfs al eer der gekund, zo zegt de voorzitter, maar hier was een misverstand in het spel. Voor de school moet nog 24,288 geleend wor den en nu wil B. en W. gelijk de lening voor bouw arrestantencel er maar bij doen ad 4100,Totaal dan te lenen een be drag van 28.000. Allen zijn er voor. NIEUWE STRAATNAMEN De straatnamen zijn aan een grondig on derzoek onderworpen en nu men overal nieuwe straatnaambordjes wil aanbrengen, acht het dag. bestuur het toch wel gewenst ongebruikelijke of verwarring brengende straatnamen te doen verdwijnen om daar voor meer officiële straatnamen in de plaats te brengen. Dat zijn er trouwens niet zo veel, maar de Kerkweg heet dan voor taan Kerkstraat; de Stavenisseweg wordt Poststraat; het zgn. slop (verbinding Voor straat-Bos) krijgt de veel mooiere naam van Bosstraat. Er is dus maar 1 slop meer in Stavenisse, nl. bij van Dalsum. Dhr. de Vos heeft gedroomd van een burgemeester Verburgstraat, maar de an dere leden vinden hun voorzitter nog wat jong voor een dergelijke onderscheiding, terwijl betrokkene in kwestie daar helemaal niet voor voelt. Zo wordt de Stavenisse weg dus geen „Verburg"- maar Poststraat. Herbenoemd worden als leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim mej. K. Suurland, J. Gideonse, N. Klippel, v. d. Slikke en W. Neele. De aftredende C. v. Putten was niet her kiesbaar. De heer van 't Veer zou eigenlijk wel willen zien, dat er in deze commissie ook arbeiders zitting hadden, daar juist uit die categorie de meeste verzuimen voorkomen. Maar het blijft toch zoals hierboven aange geven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 1