Raadsverslag Oud-Vossemeer Het Parlementair Overzicht Raadsverslag St. Filapsland Herinnering SLECHTE BEURT VAN MINISTER IN 'T VELD GEZINSREDUCTIE BIJ SCHOOLGELDREGELING 8e Jaargang Mei 1952 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. ƒ1.45 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter -Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Verleden week heeft de Tweede Kamer zich boos gemaakt op minister In 't Veld. Dat was geen wonder, want deze bewinds man had grote fouten gemaakt, zoals hij ook trouwens zelf toegaf. Tientallen wets ontwerpen werden de laatste dagen door de Kamer afgedaan. De vergaderingen waren nogal saai en de argeloze bezoeker, die geen kennis had genomen van de agenda en de wetsontwerpen, zal zich met ver wondering hebben afgevraagd hoe het moge lijk is dat de stemming der „geachte afge vaardigden" zo plotseling kan omslaan. Minister In 't Veld had van de firma Pander te 's Gravenhage een gebouw ge kocht voor 675.000.dat bestemd zou worden voor magazijnruimte. Een van de grote rechten van de Staten-Generaal,welke zij na veel strijd in het verleden hebben verworven, is het budgetrecht. Dit houdt in dat zij mogen controleren wat de Regering uitgeeft en dat zij tevens het maximumbe drag per jaar vaststellen. Natuurlijk behoeft een minister geen verantwoording af te leg gen voor iedere cent die hij uitgeeft. Dat kan ook niet, maar hij is aan een totaal gebonden en als hij daar boven uit gaat moet hij aparte toestemming vragen. Toen de langdurige onderhandelingen met de firma Pander waren beëindigd en toen bleek dat de regering het pand graag wilde heb ben, stelde de fima de eis, dat zij niet wenste te wachten op de goedkeuring van de Staten-Generaal. Een eis, die als men aan het Rijk wil verkopen, eigenlijk onbehoorlijk is, daar iedere burger aan de wet is ge bonden en dus weet dat een minister de goedkeuring van de Volksvertegenwoordi ging moet hebben voor zulk een grote koop. Wat deed echter minister In 't Veld? Hij aanvaarde de voorwaarde van de firma Pander en gaf dus zonder toestemming 675.000,uit. Alle sprekers, de heren Van Sleen, (arb.), Algera (a.r.) Beer- ninck (c.h.), Ritmeester (v.v.d.) en de communist Gortzak waren daarover zeer gebelgd. Geen wonder, want de Kamer is op het punt van haar budgetrecht zeer ge voelig. De a.r. minister Van Dijk heeft zo iets in 1939 ook gedaan, maar toen was de Kamer onverbiddelijk. Een amende ment Tilanus werd aangenomen en de koop ging niet door. Dat was de enig juiste houding. Was het nu maar bij deze ene fout gebleven, wellicht had nog een grotere meerderheid der Kamer de hand over haar hart gestreken. Het argument van de minis ter, dat dit pand niet duur was, bleek een sterk argument. Bovendien voerde hij aan, dat hij dit geboow werkelijk dringend nodig had voor opslagruimte o.a. ten behoeve van de burgerlijke verdediging. BOUWOVERTREDING AFGEKOCHT Tijdens de onderhandelingen bleek dat de firma Pander het pand destijds illegaal had verbouwd. Zij had dus de bouwvoorschrif ten overtreden. Men weet dat er in Ameide een keet moet worden afgebroken omdat er geen vergunning voor de bouw was ver leend en de gemeente Apeldoorn heeft enige maanden geleden een boete van 5000, gekregen omdat zonder toestemming was begonnen aan de bouw van een school. Minister In 't Veld echter kocht deze bouw overtreding af voor 25.000. Met dat be drag werd de koopsom dus verlaagd.Waar om deed hij dat Omdat de gemeente Den Haag de bevoegdheid heeft dit verbouwde pand te laten afbreken. De 25.000 was dus een som om dit risico te dekken. Wat moet den Haag nu doen zo vroeg de heer Algera (a.r.). Als deze gemeente het ge bouw niet laat afbreken dan zegt iedereen, dat het Rijk een streepje voor heeft. De Minister antwoordde hierop, dat Bouw- en Woningtoezicht te Den Haag reeds geruime tijd van het feit op de hoogte was. Als U dus gebleken is dan Den Haag toch niet ingrijpt, waarom bedingt U dan 25.000 aldus vroeg de heer Algera verder. „Ik weet niet of het gemeentebestuur van deze zaak afweet", zo repliceerde de bewindsman. De hele gang van zaken was onbevredigend. Aan alle kanten zaten fouten. Maar toch kreeg de minister het wetsontwerp er door. Dat kwam door zijn partijgenoten ,de p.v. d.a.. De heer Van Sleen (arb.) ,die ook vrij boos was, verklaarde deze overtredingen te zullen slikken als de minister zijn spijt wenste te betuigen en zou willen beloven dat zoiets nooit meer zou voorkomen. De bewindsman verklaarde inderdaad dat hij een onrechtmatige daad had gedaan en dat hij voortaan de vaste commissie uit de Kamer zou raadplegen alvorens tot een koop over te gaan. Deze schuldbelijdenis was voldoende. Met een krappe meerder heid (de k.v.p. stemde voor zonder aan het debat te hebben deelgenomen) werd het ontwerp dus aangenomen. De a.r., v.v.d., c.h., s.g.p. en de communisten waren tegen. Het was de laatste keer dat minister In 't Veld voor de Tweede Kamer moest ver schijnen en een ieder zal er van overtuigd zijn, dat hij een slechte beurt heeft gemaakt. HERHALINGSOEFENINGEN Een ontwerp om de duur van de her halingsoefeningen te verlengen voor reserve- officicieren en onderofficieren bracht grote critiek van de zijde der p.v.d.a., k.v.p. en de v.v.d. Deze fracties waren ongerust om dat de organisatie in tal van gevallen niet deugt. Men kan beter de dienstplichtigen naar huis sturen als men geen oefeningen voor hen heeft. De critiek was op tal van punten terecht. Ook minister Staf onder schreef haar wel. Maar hij riep op tot beter begrip. Het is uiterst moeilijk om de personeelsorganisatie aan te passen aan de materiaalvoorziening, zo zeide de bewinds man, die goede hoop had, dat de fouten niet meer zullen worden gemaakt. Van de andere ontwerpen die de Tweede Kamer heeft behandeld, noemen we nog de verlaging van het schoolgeld. De school gelden van het L.O. (kweekschoolonderwijs inbegrepen), N.O., M.O., V.H.O. en H.Ó. worden teruggebracht met J4 indien twee of drie kinderen uit hetzelfde gezin dit onder wijs genieten. Bij vier kinderen of meer bedraagt de gezinsreductie de helft. De wet vindt voor het eerst toepassing op het schooljaar dat op of na 1 Januari 1951 is aangevangen. Ook heeft de regering voorgesteld om ruim 70 min uit te trekken voor het stich ten van een bedrijfspensioenfonds voor de mannen van de koopvaardij. Daarmee werd een belofte uit de oorlog ingelost. Er moeten nog onderhandelingen worden gevoerd tus sen de werkgevers en de werknemers. De overheidsbijdrage is nu echter door dit ontwerp geregeld. Op 4 Mei begint de Tweede Kamer aan haar laatste vergaderweek. (Nadruk verboden) Een woning voor de nieuwe gemeente-ontvanger Woningsplitsing en een extra uitkering Tijdige uitbetaling steun zeer gewenst Woensdag 22 April kwam de voltallige gemeenteraad te St. Filipsland onder voor zitterschap van burgemeester L. J. de Jonge in openbare vergadering bijeen. Na opening op de gebruikelijke wijze en het onveranderd vaststellen der notulen werd de nieuwe gemeenteontvanger, dhr. Sinke van Zonne- maire beëedigd. Deze treedt 1 Mei a.s. in functie en zal tot 16 Mei alleen des Zater dags zitting houden, daar hij tot en met 15 Mei op de gemeentesecretarie te Zonne- maire werkzaam blijft. De voorzitter feliciteert dhr. Sinke met zijn benoeming als 2e ambtenaar ter secre tarie en zijn benoeming als Ontvanger. Het laatste ambt vooral, aldus de voorzitter, is geweldig belangrijk. Veel draait er in een gemeente rond dit ambt, daarom is de ver- antwoordelikheid ook zo groot. Indien het werk niet serieus wordt opgevat, zoals we hebben ondervonden, waar de laatste func tionaris in deze veel tekortkomingen had, loopt het niet goed uit. Spreker hoopt dat dhr. Sinke dat werk met liefde mag doen en zijn taak correct zal vervullen. Hopen- lijk bevredigt dat werk II tot heil van onze gemeente. Wij zullen alles doen om U bij te staan waar dat nodig mocht zijn. Het woningprobleem hopen we voor U binnen afzienbare tijd op te lossen. Dhr. Sinke dankt de Raad voor zijn be noeming en hoopt niet teleur te stellen. Hij verwacht dat men elkander zal leren waarderen en hij hier een prettige werk kring zal hebben, wat zeker in het belang van de gemeente is. Vanzelfsprekend ziet hij verlangend uit naar een woning in de gemeente waar hij werkt. Tot zolang zal hij gaarne vergoeding van reiskosten heb ben. INGEKOMEN STUKKEN 1. Proces-verbaal van kasopname der verschillende gem. kassen, enz. 2. Van de Min. van B. Zaken en van Financiën mededeling, dat er een buitenge wone uitkering aan de gemeente zal wor den verstrekt van ƒ7171,dit in verband met het tekort op de rekening 1946 van 14.341,38. Dat is een flinke meevaller, vindt de voorzitter, waarmee de leden het eens zijn. 3. Een verzoek van het bestuur der chr. school om een voorschot op de gewone uitkering. De susidie per jaar per leerling is bepaald op 17.60. Hiertegen is geen be zwaar. 4. Van het gemeentebestuur van St. Maartensdijk het verzoek om adhaesiebe- tuiging op hun voorstel aan de Prov. Sta ten om de verplegingskosten voor krank zinnigen over de provincie te spreiden naar inwonertal der gemeenten. Na enige bespreking wordt op voorstel van het dag. bestuur besloten geen adhaesie te betuigen, daar iets dergelijks reeds is gedaan aan de gemeente Middelburg, al be trof dat dan meer een verzoek om een ver hoogde bijdrage van het Prov. Bestuur. De Raadsleden zijn er trouwens tegen de ver plegingskosten gezamenlijk te dragen. 5. Een schrijven van dhr. J. Verwijs dat hij zijn benoeming als lid van de advies commissie ingevolge de woonruimtewet niet aanneemt. 6. Een verzoek van het chr. schoolbe stuur om een kast voor opberging van materialen handenarbeid. Kosten ƒ182, Op voorstel van B. en W. besluit de raad dit verzoek in te willigen. 7. Dhr. J. Vroegop vraagt tegemoetko ming in de reiskosten voor een naar de U.L.O. te Steenbergen gaand kind. Na be spreking besluit de Raad dit verzoek af te wijzen. 8. Dhr. G. H. Rosink, Hoofd van de Beatrixschool (b. o.) te Zierikzee verzoekt een bijdrage voor het vervoer e.d. van kin deren die op die school gaan. De voorzit ter deelt mede, dat 5 kinderen van W. Kempenaers die school bezoeken. Die kin deren kunnen het onderwijs op de gewone lagere school niet volgen. Besloten wordt aan de aanvrage te vol doen. 9. Een schrijven van de Centrale Dienst Noord-Zeeland om een woning van dhr. J. van Hoeve te splitsen, daar deze er voor in aanmerking komt. De verbouwingskos- ten bedragen 2392, waarvan de gemeente dan 358,80 zal bijdragen. Besloten wordt deze bijdrage te ver lenen. 10. B. en W. stellen voor een verorde ning voor verplaatsingskosten voor ge- meentepersoneel in te stellen. Dhr. Stor- mezand informeert of het de bedoeling is, dat ook reeds voor de nieuwe gemeente ontvanger van toepassing te verklaren. De voorzitter antwoordt bevestigend, daar de verordening dan 1 Mei zal ingaan. Er is geen bezwaar tegen. Een schrijven van dhr. L. Abrahamse, dat hij zijn benoeming als lid van de wo ningadviescommissie aanneemt. Er is nog een lid te benoemen, zegt de voorzitter, heeft iemand soms een voordracht? Dhr. Stormezand zegt dat men in elk geval geen middenstander moet voordra gen. Die mensen kunnen toch geen benoe ming aannemen. Dhr. J. Verwijs is van me ning dat in die commissie jonge mensen, speciaal woningzoekenden thuishoren. Die nemen wel een benoeming aan. Nadat een voordracht van 3 personen is opgenomen, wordt dhr. P. Ligtendag met algemene stemmen gekozen. WONING EN BOUWGROND Inmiddels is aannemer C. Kapelle (op de vergadering uitgenodigd) gearriveerd, die zich na enige besprekingen bereid ver klaard een woning voor de gemeente-ont vanger te bouwen om die aan hem te ver huren. Dit wordt door B. en W. zeer op prijs gesteld. Aan de orde komt dan het toewijzen en verkopen van een stukje bouwgrond aan de heer F. de Mazier en J. Koolaard. De moeilijkheid is dat beiden op dezelfde plaats willen bouwen en er ook beide recht op menen te hebben. B. en W. kunnen hier niet uitkomen, omdat de Raad de overdracht der grond moet goedkeuren. Nadat hierover in besloten zitting mede delingen zijn gedaan, wordt besloten te stemmen met gesloten briefjes. J. Koolaard krijgt dan 5 en F. de Ma- sier 2 stemmen, zodat aan eerstgenoemde de bouwgrond wordt afgestaan. RONDVRAAG Dhr. J. Verwijs verzoekt B. en W. om de toestand in de Julianastraat op te ne men en indien mogelijk langs de kant een trottoir aan te leggen. De voorzitter zegt toe dat te zullen bekijken. Dezelfde informeert naar de benoeming van een gemeentewerkman. De voorzitter deelt mede, dat na de oproep wel enige mensen inlichtingen hebben gevraagd, maar dat geen enkele naar die betrekking solli citeerde, omdat ze in 't vrije bedrijf meer kunnen verdienen. En... wij zijn nu een maal aan normen gebonden. Tot het einde van dit jaar zullen we iemand in los ver band nemen. Bij 't dagen van het vrijheidsrood dat werd begeerd in vurige beden van het die reeds zo lange leden stierf hij de bange mart'laarsdood. Een jongen slechts nog is gevallen een jongen warm van levensmoed een jongen die zijn kostbaar bloed gaf voor de vele duizendtallen. Het leven met zijn vele zorgen dat knagen wil aan moed en kracht ontperst aan velen nieuwe klacht die denken aan de dag van morgen. Het zo begeerde vrijheidsrood is dus verschenen in een gloed die, zo de Vader 't niet verhoedt, ons blind maakt voor zijn heldendood Dat hoorden we vorig jaar op de vierde Mei en het moet niet alleen ons hebben ge grepen. En dan te weten dat er duizenden nimmer zijn teruggekeerd in hun familie kring, duizenden die nu ergens rusten in het grote, zich herstellende Duitsland, dui zenden ook, die op onze vaderlandse bo dem het leven lieten, waarvan de eregra- ven sobere getuigen zijn. Symbolen van het leed uit de jaren 19401945. Kunnen we daar ook dit jaar dan weer geen ogenblik bij stilstaan? Een ontzettende druk beangstigend als men daaraan nog terugdenkt werd de vijfde Mei 1945 van ons volk afgewen teld. Was het een wonder dat de mensen, inzonderheid boven de grote rivieren, waar de honger zo had geknaagd, waar men bij een schamel drijflichtje, bij bloembollen en één sneetje brood per dag, had gewacht op die vijfde Mei, uitgelaten waren en voor het eerst sinds maanden weer oprecht lach ten. Men was vrij, men was blij. Dat alles is nu alweer zeven jaar ge leden. Iedereen vraagt zich soms benauwd af, of men de lessen van de laatste oorlog wel goed begrepen heeft. Zullen zij benut worden voor de vrede of bouwt men op de jongste oorlogservaringen plannen voor een nieuwe oorlog Het is maar beter, die laatste gedachte uit ons leven te bannen en in deze dagen alleen terug te denken aan de blijdschap, die ons door de vrijheid ge bracht werd. Ook op onze eilanden heeft men het angstig genoeg gehad in die tijd, inzonderheid door evacuatie, inundatie, vlucht, verhuizen en het soms weer naar een andere vreemde plaats te zoeken. Het wil toch eigenlijk wat zeggen, weer een vrij leven te hebben in een vrij land. Dan mogen er vele moeilijkheden zijn, dan mag er een belastingdruk knellen, een werkloos heidsprobleem nijpen, het is alles niet te vergelijken met het onderdrukt zijn, de angst en onrust van een bezettings-, een oorlogs tijd. Daarom mogen we inzonderheid de vijfde Mei dankbaar en verheugd zijn over de victorie die dezelfde historische datum van het jaar 1945 een feit werd. Dhr. Verwijs becritiseert een geval van te late uitkering steun. Drie weken moest betrokkene op zijn geld wachten, terwijl hier toch besloten was bij eventuele stag natie een voorschot te verlenen. Alle leden zijn het er mee eens, dat het veel te lang heeft geduurd en dat zoiets niet meer moet voorkomen. De voorzitter antwoordt hierop, dat omstandigheden de uitkering vertraagd hebben, doch dat de man in kwestie het nu ontvangen heeft. Dhr. Quist attendeert B. en W. op het trottoir in de Noordweg. Door opgravin gen van de P.Z.E.M. blijft er over de ge hele lengte water staan. De voorzitter zal dat met de opzichter van de P.Z.E.M. bespreken, dan wordt het snel verholpen. Nadat dhr. Mol nog heeft gewezen op het invullen der steunaanvraagformulieren, waardoor voor belanghebbenden moeilijk heden zijn ontstaan, sluit de voorzitter de vergadering. Zorg ook goed voor Uw waakhond. 'n Hoge gemeentelijke subsidie voor de Wezen Armen. Eigenaren van varkens hokken bij de nieuwe woningen dienen in het spaarvarken te duiken vanwege huurverhoging. Een wethouder trekt hier over van leer en zegt: we zijn ronduit bedrogen. Men betaalt aan de reinigingsdienst, maar brengt toch nog zelf het huisvuil weg. Verlichtings- en bestratingsplannen. Op Vrijdag 25 April werd een openbare raadsvergadering gehouden, waarbij alle leden aanwezig waren. Na opening deelt de voorzitter mede dat de secretaris door ongesteldheid afwezig is, en spreekt de wens uit dat hij spoedig weer genezen mag zijn. De notulen worden vervolgens voorgele zen en onveranderd vastgesteld. In verband met een vraag van dhr. v. d. Klooster naar de straatverlichting, verwijst de voorzitter naar de agenda, waarop dit punt voorkomt. Ingekomen zijn diverse besluiten van Ged. Staten tot goedkeuring van de volgende raadsbesluiten: a. besluit tot verhaal in verband met inkoop van pensioen door ambtenaren. b. besluit tot uitkering van de uitke ring ineens ad 5,aan ambtenaren. c. besluit tot het stellen van regelen met betrekking tot de controle van de met geldelijk beheer en de boekhouding der ge meente belaste ambtenaren. d. besluit tot wijziging van het regle ment van het Wezen Armbestuur. d. Idem i.v.m. het reglement van het Algemeen Armbestuur. f. besluit tot toetreding tot de stich ting schooltandvefrzorging eiland Tholen en St. Filipsland. g. begrotingswijzigingen 1951. Voorts zijn ingekomen: Mededeling van de Minister van Sociale Zaken dat de gemeentelijke kindertoelage verordening 1951 en 1952 als een bijzondere regeling wordt erkend. Mededeling van het Centraal Bureau voor Verificatie dat kas en boeken van het Fonds Huyssen van Kattendijke zijn gecon troleerd en dat er geen aanleiding bestaat tot het maken van opmerkingen. Idem over het 4e kwartaal 1951 i.v.m. het Algemeen Armbestuur en het Wezen Armbestuur. Ook met betrekking tot de controle le kwartaal 1952 omtrent kas en boeken van de gemeente-ontvanger zijn geen bijzondere opmerkingen te maken. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. GEEN ADHAESIE Een schrijven van burgemeester en wet houders te St. Maartensdijk waarin ver zocht wordt adhaesie te betuigen aan het adres dat door de raad dier gemeente ge richt is aan Ged. Staten der Provincie Zeeland. Dit adres i.v.m. het feit dat de raad van St. Maartensdijk gaarne zou zien dat de kosten voor krankzinnigenverpleging van de gemeenten in de gehele provincie ponds-ponds gewijze over alle gemeenten, gerekend naar het aantal inwoners zou wor den omgeslagen. De voorzitter deelt mede dat B. en W. dit hebben bekeken, en van mening zijn dat er geen reden te noemen is om dit voorstel te steunen. Wil men consequent zijn dan moet een dergelijk voorstel ook omvatten de ziekenverpleging, gevallen van t.b.c., enz. Burgemeester en Wethouders vinden het veel juister dat iedere gemeente de te haren laste vallende kosten betaalt. Dhr. Aarnoudse vraagt of dit financieel voordeel voor de gemeente zou kunnen meebrengen, waarop bevestigend wordt be antwoord voor een gemeente die veel krankzinnigen in verpleging heeft. Dhr. Istha ziet er een risicoverdeling in, waarop de voorzitter repliceert, maar dan niet alleen krankzinnigenverpleging. Hij is echter van mening dat er geen re den is dit onderling te doen. Dan zou men wel zover kunnen gaan dat men alle sala rissen uit één pot betaalt. Het gehele systeem wordt verkeerd geacht. Voorgesteld wordt geen adhaesie te be tuigen aan het bedoelde adres. Na nog enige discussie wordt aldus besloten. Namens de Minister van Binnenlandse Zaken deelt Ged. Staten mede dat er geen bezwaar bestaat tegen de bezoldigingsver ordening 1951. Door Ged. Staten is besloten tot defini tieve vaststelling van de gemeenterekening 1948 en 1949. Ged. Staten zonden een afschrift van het K.B. waarbij dhr. A. J. Rijstenbil als se cretaris toestemming wordt verleend tot 1 Jan. 1953 in Tholen te blijven wonen. Spoedshalve namens Ged. Staten zond de Commissaris der Koningin de goedgekeurde verordening op de straatbelasting toe. Als voorzitter en secretaris van de plaat selijke afdeling van de Bond van Ouden van Dagen verzoeken C. Minheere en L. C. Vroegop om verstrekking van kolentoeslag aan Drees-trekkers en daarmee gelijk te stellen personen. Dit i.v.m. de hoge prijzen der brandstoffen. De voorzitter merkt op dat deze zaak de aandacht heeft gehad. Het Wezen Arm bestuur is niet in staat daarvoor gelden ter beschikking te stellen. Op formele gronden kan het niet door de gemeente gebeuren, dus, indien nodig, zal men verzoeken moe ten richten tot de Diaconiën en het Alge meen Armbestuur. Voorgesteld wordt het verzoek als kennisgeving aan te nemen. Dhr. Istha merkt op dat de winter nu voorbij is. Voor de a.s. winter kan het nog eens goed bezien worden. De voorzitter hoopt dat het dan bekend is hoe het door andere gemeenten gedaan is en wat het resultaat is. Dhr. Daane brengt onder de aandacht dat op St. Maartensdijk kolentoeslag is verstrekt tot een bedrag van 700, maar hoe zal het daar nu gaan, want het vermoeden is gewettigd dat Ged. Staten deze uitgaaf niet zullen goedkeuren. Hij hoopt dat G. S. het goedkeuren. Dan is het misschien mogelijk dat het hier het volgend jaar ook kan gebeuren. Dhr. P. A. W. Mees deelt mede zijn benoeming tot lid van het Wezen Armbe stuur, dhr. C. Minheere als lid Fonds Huys sen van Kattendijke, en als leden van de Commissie Woonruimte de heren L. Istha, J. J. Quist, Adr. Aarnoudse, J. Boonman en J. L. v. Dijke. Deze stukken worden als kennisgeving aangenomen. DE WAAKHOND Als derde agendapunt komt ter tafel de vaststelling van de verordening tot bescher ming van de waakhond. Door de vereniging tot bescherming van Dieren is er op gewezen dat sommige waakhonden er zeer slecht aan toe zijn. Dit door slechte hokken, en weinig verzorging. Opgemerkt wordt dat ook onder deze ver ordening de waakhonden wel kunnen blijven, doch dan dienen de genoemde ver eisten waarvan de voorzitter er enkele aan stipt, nageleefd te worden. Voorgesteld wordt de verordening vast te stellen. De voorzitter is van mening dat niemand bezwaar kan hebben dat een hond een behoorlijk bestaan klijgt. Dhr. Daane vindt het kras. Hij is van mening dat de gemeente niet eens de macht heeft om deze regels te doen nakomen. De gemeentepolitie is ons ontnomen, en over de rijkspolitie heeft de burgemeester geen zeggenschap. Laat men, aldus spreker, er een rijkswet van maken, dan kan men ten minste van bovenaf naleving bevorderen. Als er iets is, moet, volgens dhr. Daane, de burgemeester eerst een knieval maken voor de groepscommandant te Tholen om een politieman ergens heen te krijgen. Goede verzorging van honden heeft zijn volle instemming, maar hadden we ge- meente-politie dan kon de burgemeester op dit gebied veel meer bereiken. De voorzitter vreest dat dhr. Daane waarschijnlijk 2 zaken dooreenhaalt. Hij verklaart dat de rijkspolitie ook tot taak heeft naleving van gemeentelijke verorde ning na te gaan. Een burgemeester kan echter aan een politieman een verzoek doen, hieraan moet deze politieman echter voldoen. Doet hij dit niet dan is een mededeling aan zijn commandant voldoende om het wel zo ver te krijgen. Dhr. Istha merkt op dat zonder een ver ordening een politieman vrij machteloos staat, hoe erg de toestand soms ook is. Op een desbetreffende vraag van dhr. Daane zegt de voorzitter dat na aanneming van de verordening door de raad de burge meester wel degelijk naleving kan bevor deren. Dhr. v. d. Klooster vindt dat het op sommige plaatsen een schandaal is, vrese lijk zware kettingen en soms zeer slechte hokken is het, waar de hond het mee moet doen, wat de voorzitter de opmerking ont lokt dat je soms niet kan begrijpen hoe men zo wreed met een dier kan omspringen. Allen de noodzaak van de verordening in ziende. wordt deze z.h.s. vastgesteld. Het volgende agendapunt betreft wijziging van de Algemene Politieverordening. Om het inzamelen van afvalstoffen en oude materialen in de gemeente te beperken tot diegenen die een erkenning hiertoe hebben wordt voorgesteld in de Politieverordening een artikel aan te brengen waarbij verboden wordt oude materialen en afvalstoffen in te zamelen en op te kopen anders dan met schriftelijke vergunning van burgemeester en wethouders. De voorzitter licht toe dat velen, waar onder werklozen in verschillende gemeente dat bedrijf van tijd tot tijd uitoefenen. Der gelijke personen hebben echter niet zoals de erkende opkopers een register waarin de opgekochte materialen worden genoteerd. Hierdoor wordt heling van uit diefstal af komstige goederen in de hand gewerkt. Z.h.s. wordt besloten tot wijziging der verordening. De vergoeding van de R.K. Parochiale school wordt voor 1951 naar een bedrag per leerling van 30.vastgesteld op 3320, en voor de School met de Bijbel op 2640, Het voorschot der gemeentelijke ver goeding aan de School met de Bijbel voor 1952 wordt vervolgens vastgesteld op 2574.88. De begroting van het Algemeen Arm bestuur 1952 is ingekomen met in ontvan en uitgaaf een bedrag van 5200. Door het Alg. Armbestuur is medegedeeld dat, hoewel de uiterste soberheid is betracht een gemeentelijke subsidie van 2500.ge raamd moest worden, terwijl voor zieken huiskosten van een patiënt 1500.zijn geraamd, waarvan men hoopt dat het vol doende zal blijken te zijn. Z.h.s. wordt de begroting goedgekeurd. Dhr. v. d. Klooster vraagt, wanneer de ziekenhuiskosten onvoldoende blijken te zijn, deze begroting goed is, waarop de voor zitter mededeelt dat een aanvullende aan vraag kan worden ingezonden. Voorgesteld wordt in afwachting van een regeling van hogerhand, waarover nog ge dokterd wordt, de interum-regeling ziekte kosten 1951 vast te stellen. Daar de raad geen bezwaren heeft, wordt alsdus besloten. Vervolgens wordt vastgesteld de gratifi catieverordening tot uitkering van 2 over 1949 en 1951. In verband met de laatste loonronde wordt de wijziging van het toelagebesluit eveneens van toepassing verklaard op de gemeente-ambtenaren. Voorgesteld wordt een aanvulling van het ambtenarenregle ment. Dit is in verband met het feit dat dan eervol ontslag kan worden verleend aan ambtenaren waarvan kan worden verwacht dat zij niet onder alle omstandigheden door bepaalde gedragingen of lidmaatschappen van bepaalde verenigingen in staat zijn hun plicht als ambtenaar te vervullen. Ook dit geval is een gelijkstelling met de rijksambtenaren, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Aan de orde zijn begrotingswijzigingen 1952 en wel de 2e en 3e wijziging gewone dienst en de le wijziging kapitaalsdienst. EEN GRAFLIFT In verband met het groot batig slot van de 3e wijziging g.d. kon een graflift voor de algemene begraafplaats worden geraamd. De voorzitter merkt op dat nu bij be grafenissen nog wordt gewerkt met touwen. In verschillende gemeenten in de omgeving zijn grafliften in gebruik. Dhr. Aarnoudse is voor aanschaffing. De dragers, wat in deze gemeente geen vaste zijn, behoeven niet meer te helpen, zodat de grafdelver het alleen af kan. Ook voor de nabestaanden vindt hij het gebruik van een graflift meer piëteitvol.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 1