WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLOND Plaatselijk Nieuws Het Parlementair Overzicht Raadsverslag Poortvliet» WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Strijd om de grote leugen. Kamer aanvaardt voorstel tegen lichtvaardige echtscheidingen. Rustige Lentemaand had 'n abnormaal einde* Koude golf over onze streken» Hittegolf over Zuid Europa ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND 8e Jaargang No. 21 4 April 1952 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Minister Mulderije. had dezer da gen een zeer belangrijk ontwerp te verdedigen, nl. het regeringsvoor stel om lichtvaardige echtscheidin gen tegen te gaan. Men weet dat het probleem der echtscheiding de gemoederen danig bezig houdt. Eigenlijk al sinds de laatste 70 jaar. De critiek op de echtscheidingspro cedure richt zich vooral op de zgn. „grote leugen". Echtscheiding bij overspel is mogelijk. Welaan, zo redeneert men, als één der partijen deze schuld op zich neemt en dit voor de rechter verklaart, dan kan ons huwelijk worden ontbonden. Inderdaad zo is het, want de rech ter vraagt niet naar het bewijs. Deze gang van zaken verontrust dat deel van Nederland, dat op het standpunt van het onontbindbare huwelijk staat. Het doet dat om principiële redenen. De meer linker zijde in de Kamer, die heus niet de echtscheiding propageert, denkt daar iets anders over. Het liefst zouden die afgevaardigden de gron den voor de echtscheiding willen uitbreiden, zodat de grote leugen niet meer nodig is. Het ontwerp van de Minister van Justitie had echter met de grote leugen of de uitbreiding van de echtscheidings gronden niets te maken. Deze moei lijke kwestie heeft de Regering rus tig bewaard voor een volgend Ka binet. Neen, nu wilde men licht vaardige scheidingen tegengaan door de verzoeningsprocedure te verzwaren. Men kan in de toekomst niet zo maar een eis tot echtschei ding indienen. Eerst zal men daar voor aan een speciale rechter (de gezinsrechter) verlof moeten vra gen. Deze gaat het geval zorgvul dig na, waarna hij het in handen geeft van de gezinsraad, die even eens met beide partijen gaat praten om te trachten een verzoening tot stand te brengen. Zijn de pogingen van de gezinsrechter en de gezins raad volledig mislukt, dan krijgt men gelegenheid om echtscheiding aan te vragen. Het zal niet gemak kelijk meer gaan. In het debat sprongen twee grote vraagstukken naar voren: ten eerste de grote leu gen en ten tweede de uitbreiding van de echtscheidingsgronden. Dit klinkt misschien vreemd omdat we zojuist verklaarden dat het wets ontwerp daarmee niets te maken had. Hoe juist deze stelling is blijkt wel uit het feit, dat amendementen over beide vraagstukken door de Kamer werden verworpen. Zelfs met de stemmen der k.v.p. voor, die toch niet lichtvaardig over de heilig heid van het huwelijk spreekt. Prof. Gerbrandy (a.r.) diende een voor stel in om de grote leugen te ver bieden, want, zo meende hij, nu heeft de minister eindelijk eens de kans dit probleem aan te pakken, een Minister, die krachtens zijn overtuiging, het roerend met de a.r. afgevaardigde eens is. Minister Mulderije deed echter niets. Het amendement kunnen we niet behan delen zonder te spreken over de uitbreiding van de scheidingsgron- den, zo zeide hij en daarin had hij gelijk. De Heer Stokvis (comm.) bijv. sprak er reeds over. Hij had een voorstel om „onheelbare twee spalt" ook als reden voor echt scheiding te erkennen. Deze poging faalde eveneens. Tegen dit wets ontwerp waren alleen de communis ten en de v.v.d.. Voor de laatste trad als woordvoerster op Mevr. Fortanier de Wit. Zij had er be zwaar tegen, dat beide partijen ver plicht zijn om voor de gezinsraad te verschijnen. En bovendien was zij boos omdat een amendement V. d. Feltz (c.h.) werd verworpen. Daar in werd bepaald dat een gezinsrech ter niet de gezinsraad behoeft te raadplegen als het duidelijk is, dat overleg niet kan baten. Het meren deel der Kamer had daar bezwaar tegen omdat ook de gezinsraad in zo 'n duidelijk geval wel spoedig klaar zal zijn met het onderzoek. Bovendien: welk geval is hopeloos zo vroeg de Heer Bachg (k.v.p.) Het verwerpen van dit amendement was voor Mevr. Fortanier de drup pel die de emmer deed overlopen en dus stemde zij tegen. Dat was jam mer, want het ontwerp bevat goede bepalingen. Haar sexegenoot Mevr. Ploeg- Ploeg (arb.) zag dat beter in. Zij hield een prima speech, die nu en dan buitengewoon geestig was. De Kamer had er plezier in toen zij hoorde dat een enquête in Engeland had uitgewezen, dat beschuit eten in bed, het slobberen van de soep, de scheve naad in de kous, de scheve pet, de afgezakte rok en het peute ren tussen de tand met een lucifer redenen tot echtscheiding kunnen zijn. Zo beleefde men in al deze zwaarwichtige en vaak tere debatten ook nog de komische noot. Daarin is de Kamer sterk. Het debat kan niet zo belangrijk zijn of een of andere speelse geest maakt een aardige opmerking. ONTWIKKELINGS GEBIEDEN Een ander belangrijk ontwerp dat de Kamer z.h.s. goedkeurde, was de openlegging van de ontwikkelings gebieden Z.W. en Oostelijk Gro ningen, Oostelijk Friesland, N.O. Overijssel, Oostelijk West-Friesland Z.W. en N.O. Noord-Brabant en Noordelijk Limburg. In deze stre ken, waar verhoudingsgewijs veel werkloosheid heerst, gaat men de werkgelegenheid opvoeren, door middel van aanleg en verbetering van kanalen en wegen en door de gebieden geschikt te maken voor industrialisatie. Deze plannen kosten uiteraard veel geld. Daarom zal men ze uitvoeren in vijf phasen. Voor de eerste phase vroeg de Regering 9 min. aan, die zonder gemor door de Kamer werden ver strekt. Natuurlijk werden er vragen gesteld van zeer gedetailleerde aard. Waarom deze plaats in het streek plan opgenomen en die niet? Waar om dit kanaal wel en het andere niet Al deze opmerkingen veegde Minister v. d. Brink van de kaart door er op te wijzen dat het slechts Overheidstaak is om de gebieden aan te wijzen. De Provinciale orga nen moeten dan aangeven waar de industriekernen gevestigd dienen te worden. Bij de opstelling van de plannen is de Regering uitgegaan van de realiteit dat Nederland in steeds sterker mate een industrie land wordt. Reeds nu zijn we het dichts bevolkte industrieland in West-Europa. In de genoemde ont wikkelingsgebieden zijn reeds 71 nieuwe bedrijven gevestigd met een werkgelegenheid voor 3200 man, van wie 28 vrouwen. Dit is hoogst noodzakelijk, aldus de Mi nister, want in de jaren 1953-1968 zullen ongeveer 300 a 400.000 ar beiders in de industrie werk moeten vinden. Een nadeel noemde hij het dat verkeer en handel in het westen van ons land zijn gelocaliseerd. De ves tiging van nieuwe bedrijven moet daarom zoveel mogelijk verspreid worden, al is een regionale concen tratie daarbij geboden. Later in deze week begon de Tweede Kamer nog aan de behandeling van het Japanse vredesverdrag waarop we nog na der terugkomen. (Nadruk verboden (Van onze weerkundige medewerker) De lentemaand Maart heeft een gun stig verloop gehad, alleen de laatste week had een buitengewoon koud winters ka rakter. Zo werd Zaterdag 29 en Zondag 30 Maart in De Bilt een maximum tempera tuur gemeten, die maar heel weinig boven het vriespunt lag. In deze eeuw waren dergelijke koude dagen, zo laat in het voor jaar, nog niet gemeten. Vooral de scherpe Oostenwind maakte het buitengewoon koud, voor het gevoel zelfs kouder dan welke dag in de afgelopen winter. Grote afwijkingen geven de gemiddelde en totaal cijfers dan ook niet te zien, daar het tot enkele dagen na het begin van de lente (21 Maart) goed voorjaarsweer was. De gemiddelde etmaaltemperatuur lag in De Bilt dan ook maar 0.1 gr C beneden normaal. Van de 31 dagen waren er 17 warmer en 14 kouder dan normaal. Het aantal vorstdagen in De Bilt was ook niet groot en bedroeg 10 tegen normaal 12. De gemiddelde warmste dag was in De Bilt 3 Maart, de koudste 29 Maart. De hoogste temperatuur van 15.7 gr C op 17 Maart, de laagste temperatuur 3.4 gr C op 14 Maart. Op Deelen bij Arnhem 8 gr C op 27 Maart. De laagste relatieve vochtigheid in De Bilt werd op 15 Maart gemeten en bedroeg 29 Het aantal uren zonneschijn was kleiner dan normaal en bedroeg 94 uren tegen normaal 127 uren. Op totaal 10 dagen zag de zon geen kans door het wolkendek te breken tegen normaal op 6 dagen. De neerslag lag nagenoeg in het gehele land boven het normaal-cijfer voor Maart, dat 42 mm bedraagt. In Den Helder werd totaal 58 mm, Groningen 50, De Bilt 61, Vlissingen 60 en in Maastricht 82 mm neerslag gemeten. Maart zou geen onaardige voorjaars maand zijn geweest, wanneer niet in de laatste dagen een abnormaal koude golf over Midden- en West Europa was ge stroomd. Vooral in Rusland kwamen tot eind Maart buitengewoon lage temperaturen voor. Zo werd in Moskou de laagste tem peratuur van de afgelopen 100 jaren ge meten, deze bedroeg 28 gr C. Dit is wel een zeer markante tegenstelling met de hittegolf, die eind Maart en begin April ook abnormaal vroeg in Zuid Europa voorkwam. Zowel in Zuid-Italië als op de Balkan werden temperaturen gemeten van 30 en meer gr C (of 90 gr F). MINIMUM TEMPERATUREN DICHT BIJ DE GROND Vanaf 2 Januari worden bij het weer- overzicht van half een ('s middags) de ge meten minimum temperaturen op 10 cm boven de grond bekend gemaakt van een aantal stations. Vooral nu de tijd van gevaarlijke nacht vorsten weer voor de deur staat is het voor velen misschien interessant hiervan iets meer te weten. Na de nieuwsberichten van 8 uur 's mor gens worden in de weerrapporten ook mi nimum-temperaturen van de afgelopen nacht bekend gemaakt. Deze worden geme ten in de z.g. „Thermometerhut". Dit is een witte kooi, waarin thermometers en dikwijls ook een thermograaf zijn opge steld. Deze kooi is wit geschilderd om de felle uitstraling van de zon terug te kaat sen, zodat deze niet van invloed is op de temperatuur. Tevens kan de wind er door blazen, daar de wanden van deze hut uit jalouzieën bestaan. Van de thermometers, die zich in deze hut bevinden, hangt de kwikbol op 2 meter en 20 centimeter boven de grond. Deze temperaturen, die op genoemde hoogte worden gemeten, zijn de meest gangbare. Daar de lucht dicht bij de grond, vooral bij helder en rustig weer, 's nachts veel sterker afkoelt dan op een hoogte van 2 meter, worden er in De Bilt al vanaf Oct. 1915 regelmatig waarnemingen gedaan met minimum thermometers, opgesteld op een hoogte van 10 cm boven de grond. Deze minimum thermometer ligt in twee vorken en is met een dakje er boven afgeschermd. In de loop der jaren heeft het K.N.M.I. ook elders in ons land deze thermometers opgesteld en zo worden er nu al op tal van plaatsen waarnemingen verricht met deze „nachtvorstthermometer". Het blijkt herhaaldelijk, dat de tempera tuur in de hut 's nachts 3 a 4 gr C hoger blijft dan dicht bij de grond. Hier volgen een tweetal voorbeelden. Minimum temperatuur in de hut op 14 Maart j.l. op Eelde 5.2 gr C, dicht bij de grond 7.9 gr C. Minimum hut op 24 Maart Eelde -|- 1.1 gr C, dicht bij de grond 7.2 gr C. Wij zien dus, dat er op een hoogte van ruim 2 meter een vrij be langrijk temperatuursverschil kan voorko men. 's Middags om 12.30 uur bij hetweer- overzicht worden van een aantal stations deze minimum temperaturen omgeroepen, die met deze nachtvorst thermometers op 10 cm boven de grond worden gemeten. De laagste temperatuur op deze hoogte in April te De Bilt waargenomen sedert 1916 bedroeg 8.8 gr C, op 1 April 1922. (Nadruk verboden) JHP (van een medewerker) Maandagavond jl. kwam de voltallige gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester v. Oeveren in openbare ver gadering bijeen. Na het lezen van het ambtsgebed, een welkomstwoord en de no tulen, deelt de voorzitter mede, dat dhr. H. Anthonisse zijn benoeming als gemeente ontvanger heeft aangenomen. Aan de heer Steenpoorte, wnd. ontvan ger wordt met ingang van 1 April eervol ontslag verleend onder dank voor de vele .goede diensten, die hij aan de gemeente heeft bewezen. Dan volgt eerst beëediging van de nieuwe gemeente-ontvanger. Dhr. Anthonisse legt ter vergadering de voor geschreven zuiverings- en ambtseed af. waarna de voorzitter hem feliciteert en daarbij de wens uit spreekt, dat hij het beheer over de gemeentefinanciën tot aller genoegen zal voeren. De heer Anthonisse dankt de voorzitter en de raadsleden voor zijn benoeming en de medewerking die hij mocht ondervinden. Verder wordt mededeling gedaan van de volgende ingekomen stukken: De rapporten van het Verificatiebureau over gehouden controle bij de gem.-ontvan- ger en die der andere kassen. Voor kennisgeving wordt aangenomen een begroting 1952 van de gemeenschappe lijke regeling schooltandverzorging Tholen en St. Filipsland, evenals een begroting 1952 van de keuringsdienst van waren. Over een schrijven van Ged. Staten in zake wijziging van het raadsbesluit tot het aangaan van een geldlening ad 30.000, volgt breedvoerige bespreking. Uiteindelijk wordt besloten het raadsbesluit van 5 Maart te handhaven en aan Ged. Staten ter goed keuring te retourneren. Van hetzelfde college is bericht ontvan gen, dat de gemeente nog bouwvolume is toegewezen voor 2 woningen. In verband daarmede is ook het volgend punt van de agenda: aankoop bouwgrond. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. een onderhoud hadden met A. Luijk voor aankoop bouwgrond. Naar aanleiding daar van stelt het dag. bestuur thans voor 420 m2 bouwgrond te kopen plus het restant van 190 m2. Hiertoe wordt besloten. Meegedeeld wordt, dat dhr. Wesseloo het plan tot herziening van het uitbreidings plan heeft toegezonden en dit een week ter inzage zal worden gelegd, waarna de Raad daarover nader te beslissen heeft. Belang hebbenden kunnen in die tussentijd bezwa ren indienen. Om nu echter hen, die voornemens zijn op een bepaald terrein van het herzienings plan een kerkje te bouwen, terwille te zijn bij de uitvoering van hun plan, is bij art. 36 sub 4 der woningwet de mogelijkheid geopend om nu reeds een besluit te ne men, dat een plan van uitbreiding wordt voorbereid. Het voorstel van B. en W. om een zo danig besluit te nemen, wordt na toelichting door de voorzitter z. h. st. aangenomen. Ditzelfde geschiedde met een begrotings wijziging 1951. RONDVRAAG Bij de rondvraag informeert dhr. van Ast of er nog wat grond kan op de ge dempte sloot bij Niemantsverdriet. De voorzitter antwoordt bevestigend. Nu er nog een sloot niet is gedempt, zou dhr. v. Ast graag zien, dat dit ook maar ge beurde nl. bij Murre. Besloten wordt eerst de kosten na te gaan. Dezelfde spreker deelt mede, dat er in de Stoofstraat recht voor het Armenhuis putten zijn. Hij zou die graag hersteld zien. De voorzitter ant woordt, dat de straat bij de provincie in onderhoud is, maar dat hij hierop wel kan attenderen. Daarna dankt de heer van Ast de brandweerlieden, die Zaterdag jl. op een zeer snelle manier de schoorsteenbrand bij hem hebben geblust. Dhr. G. K. Krijger zegt dat er in de Zuidstraat circa 20 boompjes dood zijn. Wat moet daar mee gebeuren? De voorzit ter antwoordt dat het in de bedoeling ligt het nog eenmaal te proberen met aanplan ting van de witte doorn. De heer v. Houdt zegt geconstateerd te hebben, dat er bij de laatste twee nieuwe woningen scheurtjes ontstaan zijn boven de ramen. De heer J. K. Krijger antwoordt dat dit geen bezwaar is. De heer van Houdt vraagt of er beter gelet kan worden op de schooljeugd, daar het plantsoentje bij Bevelander vernield is. De voorzitter zal daarop de aandacht vestigen. Daarna sluiting. Dr. P. J. Duinker, Tholen, Tel. 40 Dr. H. Menger, St. Filipsland Tel. 20 TROUWE DIENST 1 April jl. was dhr. H. Cornelisse 25 jaar in dienst van de N.V. Oester Mij. „Bona fides". Wanneer men ook weet, dat zijn vader daar 50 jaar werkzaam is en dezer dagen met pensioen gaat en zijn grootvader meer dan 50 jaar dit bedrijf heeft gediend, mag er inderdaad sprake zijn van „bedrijfs- verknochtheid." BUURTVERENIGING Donderdag hield de Dalemsestraatvereni- ging haar jaarlijkse gezellige bijeenkomst. Het programma bestond uit voordrachten, liedjes en sketches, afgewisseld door mu ziek, het geheel onder leiding van Siem de Korte. Het gezelschap Dalemspelers oogstte veel bijval. Het was een geslaagde avond. BOETE Voor het wegnemen van blikgroenten en appels bij de groentehandelaar Joh. N.-M. werd J. M. P. door de Politierechter ver oordeeld tot 50,boete subs. 20 d. h. HERBENOEMD Dezer dagen werd de burgemeester van deze gemeente opnieuw in deze functie herbenoemd. AANBESTEDING LEVERING EN VERVOER GRIND Door het Waterschap Oud-Vossemeer werd op 28 Maart de levering en het ver voer van ongeveer 1400 ton grind aanbe steed. Voor de levering schreven in: v. Dijke G de Korte te Oude Tonge voor f4.19 per ton; A. Rook, Oudekerk a. d. IJssel f5.27 voor maat 1/3 en f5.47 voor maat 4/6: C. Verdoorn, Dordrecht f 4.77 maat 1/3, f4.90 maat 3/6; Webo, Bergen op Zoom f4.64 maat 1/3 en f4.74 maat 3/6; Fr. Kerkhof, Zaltbommel f4.31; Verschoor, Rotterdam f4.75; v. d. Heuvel, Dordrecht f 4.60; De Hoop, Terneuzen f5.10 maat 1/3, f4.80 maat 3/6. Voor het vervoer waren er de inschrij vers: P. A. Engelvaart, Tholen 0.81 per ton, P. v. d. Houten, Oud-Vossemeer f 0.85 per ton; J. v. Poortvliet, Oud-Vosse meer f0.75 per ton. Gegund werd aan de laagste inschrijvers. DE WINKELWEEK DRAAIT De actie van de St. Annalandse midden stand een winkelweek draait nog op volle toeren, terwijl we dit schrijven. Dat neemt echter niet weg, dat het bestuur der middenstandsvereniging nu reeds kon mee delen, dat het succes vaststaat. Hoe groot dat succes werkelijk is, kan natuurlijk nog niet worden vastgesteld. Wel, dat de deel nemende winkeiers zich niet bezorgd be hoeven te maken, dat de onkosten niet gedekt zouden zijn. Integendeel. Vanzelf sprekend verheugt dit het bestuur uiter mate, nu voor het eerst zoiets op touw werd gezet en de begroting een greep in de lucht was. Dat er een winkelweek wordt gehouden is op St. Annaland trouwens goed merk baar. Zaterdag was de weersgesteldheid van dien aard, dat „Accelerando" het met alle inwoners al te bar vond om de muzi kale aankondiging te laten doorgaan. Van daar dat Maandagavond een rondgang werd gemaakt, waarna de burgemeester op het schoolplein een korte toespraak hield. Hij verheugde zich over de activiteit van de middenstand, hoopte dat het geheel mocht slagen en hoopte eveneens, dat men het de voorzitter van de middenstandsver eniging zou vergeven, wanneer de stokvis deze week niet al te goed „gebeukt" was, daar hij met alle andere bestuursleden zeer veel werk moet verzetten. De voorzitter van de middenstandsver eniging dhr. Stols onderstreepte de wens van de burgemeester inzake het slagen der winkelweek, wat vanzelf allereerst in het belang van de middenstand zelf is, maar daarnaast ook het organiserend bestuur voldoening zal geven. Met spandoeken voor en achter de mu ziek was er ondanks het koude weer goede belangstelling. En die belangstelling was nog groter toen 's avonds de eerste trek king werd gehouden. Ook de volgende avonden was het druk in de winkels en op de straten. Een bijzondere attractie vormde het in zenden van „limmericks". De uitslag daar van werd na ernstige studie van een jury, bestaande uit 3 leden, bekend gemaakt. Te recht was de voorzitter de jury zeer er kentelijk voor het zeer vele werk er moesten circa 1500 „gedichten" worden be keken. Hoe graag de winkeliers al de in zenders voor hun moeite hadden willen be lonen, het moest bij een 40-tal prijzen blij ven. Al met al blijkt uit bovenstaande, nl. de inzending van fouten, limmericks en straks ongetwijfeld ook uit slagzin- en fotowedstrijd, dat practisch het gehele dorp meeleeft en meewerkt met deze midden standsactie. Voor de aardigheid laten we tenslotte hieronder de limmericks volgen van degene die de extra prijs won en van degene, die er met de le prijs vandoor ging: 1. Nu d'winkelweek is aan 't verrijzen Is 't buitengewoon met de prijzen Reeds van daaruit bezien Voor de leiding een tien. 't Resultaat zal de tijd wel uitwijzen. 2. De winkelstand is aan 't proberen Een winkelweek 't organiseren 't Is hierom te doen Zoveel mogelijk „poen". Bij de winkeliers te deponeren. EINDLES LANDBOUWWERKTUIGEN In een lokaal van de O. L. School werd Woensdagavond 26 Maart de eindles ge houden van de wintercursus landbouwwerk tuigen. Behalve de cursisten en dhr. de Ronde waren aanwezig burgemeester Boo gaard, de Commissie van Toezicht, de voorzitter van de Z.L.M., ir. Geuze, en het Hoofd van Toezicht op het landbouw onderwijs, ir. Versteeg. Dhr. de Ronde opende de bijeenkomst met een welkomstwoord en begon vervol gens aan de eindles. Burgemeester Boogaard dankte de on derwijzer en de andere aanwezigen voor hun medewerking, waarna hij een diploma uitreikte aan de volgende leerlingen: L. Jansen, J. A. Buijs, J. Heijboer, J. W. v. Popering, G. J. Duijzer A. Duijzer D. Pot- appel, G. van Ast, P. C. van Ast, M. v. Gastel, E. M. Snoep, P. J. Ketting en J. Snoep. Gefeliciteerd. NAAR SCHOOL 1 April was voor vele kinderen weer een zeer belangrijke dag en laten we het maar gerust toegeven, ook voor de ouders. Met veel lef vertrokken er 27 kinderen van de kleuterschool, die nu een grote stap in hun leven gingen doen, want ze moesten naar de „grote school". Tevoren waren voor de kleuterschool weer al 24 kinderen ingeschreven, zodat het totaal aan tal weer op 74 staat. In de Openbare Lagere School gingen er 6 leerlingen af, wat wel erg weinig is, maar in de loop van het cursusjaar gaan er nog over naar de Huishoudschool, het voortgezet onderwijs en ook gaan er bin nenkort enkelen verhuizen. Er werden 13 nieuwe leerlingen inge schreven, waardoor het totaal aantal, op 101 is gebracht. De Ghr. School telt thans 190 leerlin gen, omdat er per 1 April 14 afzwaaiden, waar er in de loop van het seizoen nog en kele bijkomen, terwijl 25 leerlingen werden ingeschreven. Met de gebruikelijke overgang er bij in de verschillende klassen was het op onder wijsgebied weer een week vol beroering. De kinderen succes toegewenst en het on derwijzend personeel: sterkte in het nieuwe cursusjaar. JUBILEUM De heer M. v. Zetten was per 1 April 40 jaar bij dezelfde werkgever in dienst, nl. bij de landbouwer P. J. v. d. Slikke, van wie hij een mooi horloge cadeau kreeg, terwijl zijn collega's hem een doos sigaren presenteerden, v. Z. is daar ook reeds 25 jaar vóórman. BURGERLIJKE STAND over de maand Maart 1952 Geboren: I Maart: Sander, zoon van Jacobus Pol derman en Machalina Westdorp 6 Maart: Willemina Maria, dochter van Johannis C. van den Boogaart en Adriana Scherpenisse. II Maart: Gerard Mattheus, zoon van Frans J. Rijnberg en Dina P. Goedegebuure. 14 Maart te Terneuzen: Dingenus Johan nes, zoon van Abraham J. Theunisse en Antonia M. de Ronde. 15 Maart: Jacoba, dochter van Cornelis Quist en Dina Scherpenisse. 17 Maart: Maatje Cornelia, dochter van Hendrik Keur en Grietje Hage. 28 Maart: Jacob Leendert, zoon van Pie- ter Goedegebuure en Adriana H. Heijboer. Gehuwd: 6 Maart: Cornelis Westdorp, 53 jaar en Jannetje M. Blok, 49 jaar. 20 Maart: Johannis Snoep, 26 jaar en Jannetje A. Overbeeke, 18 jaar. 27 Maart: Johan Schouten, 21 jaar en Tannetje J. K. A. van Dijke, 22 jaar. Overleden: 1 Maart: Johannis A. Scherpenisse, 78 jr., echtgenoot van Cornelia v. d. Boogaart. 8 Maart: Adriaan de Witte, 87 jr., we duwnaar van Josina Vermaas. 21 Maart: Adriana Bouwens, 55 jr., echt genote van Jacob L. Goedegebuure. LOOP DER BEVOLKING over de maand Maart 1952 Ingekomen: Jacobus M. D. van Vossen en gezin van St. Maartensdijk. Lucien S. H. van Dijck en echtgenote van Apeldoorn.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 1