WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOISE COURANT Het Parlementair Overzicht Raadsverslag St. Filipsland Minister Joekes in conflict met zijn partijgenoten. Richtlijnen voor de pacht zijn niet bindend. ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN QUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND 8e Jaargang No. 18 14 Maart 1952 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. ƒ1.45 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00. elk woord meer ƒ0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen De Tweede Kamer heeft zich de laatste dagen beziggehouden met de behandeling van kleinere wetsontwerpen. Even kregen de „geachte afgevaardigden" gelegenheid om uit te blazen van al de gewichtige proble men, die sinds Januari aan één stuk hun aandacht hebben opgeeist. Lang heeft deze betrekkelijke rust niet geduurd want Don derdag jl. is men begonnen aan het laatste voorstel om de Grondwet te wijzigen. Een moeilijk staatsrechtelijk, doch interessant onderwerp, nl. de bevoegdheid van de Staten-Generaal bij buitenlandse verdragen en overeenkomsten. Een onderwerp voor fijnproevers, waar we ongetwijfeld volgende week nader op terugkomen. Als we moeten vertellen van de debatten vóór Donderdag, dan springt er direct een oude kwestie naar voren. Het wetsontwerp „Herziening uitvoeringsorganisatie der soci ale verzekeringen" is nl. aangenomen met de stemmen der socialisten en communisten tegen. Het heeft dus niet de grootst moge lijke meerderheid behaald, zoals men altijd hoopt als het gaat om zeer belangrijke voor stellen. De grote strijdvraag (een gemeen schappelijk- of een centraal administratie kantoor) werd opgelost ten gunste van de „zelf-doeners". Wellicht kan men zich de gang van zaken nog herinneren. De soci alisten waren van oordeel, dat de uitvoering van verschillende sociale verzekeringen in handen moet worden gelegd van één or gaan, waarin de Overheid nog wel iets heeft te vertellen. De 26 bedrijfsverenigin gen, die worden of zijn opgericht, moeten haar administratie dus centraal laten voe ren. Slechts bij uitzondering kunnen ze in staat worden gesteld om het zelf te doen. De meerderheid der Kamer k.v.p., v.v.d., c.h. en a.r. was echter van mening dat de administratie primair in handen moest worden gelegd van de bedrijfsverenigingen en secundair moest worden gevoerd door een gemeenschappelijk administratiekantoor, beheerd door de bedrijfsverenigingen. Deze methode werd door de socialisten fel gehekeld omdat zij vreesden dat de betrok kenen van het kastje naar de muur zouden worden gestuurd. Theoretisch kunnen er 26 kantoren worden opgericht. Zij vonden het voeren van de administratie nu niet bepaald een principiële kwestie. Men moet dit probleem zien in het licht van al de debatten die met het huidige Kabinet zijn gevoerd. Steeds weer was men ter rechter zijde in samenwerking met de v.v.d. van oordeel, dat er moest worden opgetreden tegen de „staatsoverwoekerende tendenzen", die volgens hen met de dag sterker worden. De socialisten waren wel heel erg boos. „Minister Joekes is overstag gegaan; hij bukte voor de meerderheid in de Kamer", zo zeide de N.V.V. er v. d. Born. Zijn grote tegenspeler in dit debat was de heer Sta pelkamp (a.r.). Van het begin tot het eind hebben deze vakverenigingleiders fel tegen over elkaar gestaan. De laatste had dan ook een grote dag. Men moet er begrip voor hebben, dat het voor de oppositie eervol is de meerderheid der Kamer achter zich te krijgen. En men moet ook begrijpen, dat het voor Minister Joekes pijnlijk is steeds weer door partijgenoten te worden afgevallen. Dit keer was het inderdaad pijn lijk. Na wekenlange besprekingen binnens kamers gaf de socialistische Minister van sociale zaken toe aan de druk van de meerderheid in de Kamer. Hij wijzigde zijn ontwerp in de zin zoals zij dat wilde. Maar zijn partijgenoten konden dit niet waarderen. Het gewijzigde ontwerp moest de Minister natuurlijk verdedigen, ook al deed hij dit niet enthousiast. Politiek is een hard vak. Men moet tegen een stootje kunnen. Het is maar een geluk dat minister Joekes reeds vele jaren meeloopt. Toen het ontwerp was aangenomen, mocht de be windsman de handen schudden van de voorstanders, die hij enige weken tevo ren fel had bestreden. Zijn partijgenoten hadden deze keer geen handdruk voor hem over. Overigens hebben zich dezer dagen merk waardige stemmingen voorgedaan. Niet al leen bij dit wetsontwerp, maar ook bij andere voorstellen. Niet minder dan drie maal zag men de communisten en de so cialisten in de oppositie, terwijl de andere partijen ook de a.r. de Regering steunden. En dat aan de vooravond van de verkiezingen! Het is nog te vroeg om daaruit conclusies te trekken. Dat kan men niet doen voor 25 Juni a.s., als ons volk ter stembus is geweest. DE PACHTPRIJZEN De a.r.-afgevaardigde v. d. Heuvel hield een interpellatie over de richtlijnen, die de ministers Mansholt en Mulderije hebben uitgevaardigd inzake de pachtovereenkom sten. Zij waren van technische aard omdat de loon- en prijskwesties, die hieraan vast zitten niet werden behandeld. De moeilijk heid was, dat er in de richtlijn werd ge sproken van de „hoogst toelaatbare prijs", waarvan de Grondkamers slechts bij uit zonderingen mochten afwijken. Betekent dit een maximum prijs Zo vroeg de heer v. d. Heuvel. Zo ja, dan is dit in strijd met het pachtbesluit, dat uitdrukkelijk bepaalt, dat de Grondkamers de prijzen vaststellen. De beide bewindsmannen zeiden, dat deze richtlijnen slechts de bedoeling hadden om coördinerend te werken. De normen in de Beschikking genoemd, zijn de thans gelden de prijzen, zoals deze door de Grondka mers zijn opgegeven. De richtlijn is niet meer dan een leidraad. Zij is volstrekt niet bindend. De Grondkamers behouden vrij heid van handelen. Mochten de prijzen in de Beschikking niet meer overeenstemmen met de werkelijkheid dan zullen ze worden veranderd. De ministers hebben dus geen andere be doeling gehad dan de prijzen, zoals die in verschillende streken van ons land wor den berekend, openbaar te maken, waar door wellicht wordt voorkomen, dat de ene Grondkamer totaal andere maatsta ven aanlegt dan de andere. De heer v. d. Heuvel, niet helemaal overtuigd zijnde, liet het bij deze verklaring. Er kwam zelfs geen motie. Dit betekent niet, dat de in terpellatie geen waarde heeft. Het kan van groot belang zijn de Regering te vragen, wat zij precies bedoelt. Wellicht kan men dan van die wetenschap later nog gebruik maken. Zo dacht ook de heer Vondeling (arb.) er over, die de heer v. d. Heuvei zijn compliment maakte over deze interpel latie. Het was een week, die voor de oppositionele a.r. zeker niet onvruchtbaar is geweest. (Nadruk verboden) Een nieuwe gemeenteontvanger benoemd. De begroting 1952: Lichtpunten in de school, meer subsidie aan het Groene Kruis en een post voor ondersteuning. Woensdag 5 Maart kwam de gemeente raad alhier in openbare vergadering bij een onder leiding van burgemeester de Jonge. Na opening op de gebruikelijke wijze deelt de voorzitter mede, dat met kennis geving afwezig zijn de heren L. Quist en J. Verwijs, laatstgenoemde in verband met het overlijden van zijn moeder. De voor zitter wenst dit raadslid sterkte toe na dit verlies. Naar aanleiding van de goedge keurde notulen merkt de voorzitter op, dat de brandstofuitkering aan de Ouden van Dagen is verstrekt en dat er 50 ton grind voor de gemeente is aangekomen. Goedgekeurd zijn de raadsbesluiten tot verhuur tuingrond en de legesgelden. Een mededeling van het Ministerie van Financiën, dat de uitkering van het ge meentefonds 9590,92 bedraagt en over 1949 ƒ4230,terwijl ook is bericht, dat van het aandeel der gemeente in de ge blokkeerde gelden 1264,29 zal worden vrijgemaakt. De heren J. Labruijère en T. Vaders be richten hun benoeming tot lid van de wo ningadviescommissie aan te nemen, terwijl de heren J. Neele, L. Reijngoudt, I. Quist en N. A. v. d. Reest hebben meegedeeld, daarvoor te bedanken. Als leden van die commissie worden vervolgens gekozen de heren L. Abrahamse en P. C. Wagemaker. De gemeente Steenbergen vraagt een subsidie voor de R.K. landbouwschool, om dat een leerling die school bezoekt. Ge vraagd wordt 30.terwijl na de ver bouwing 60.per leerling per jaar zal worden gevraagd. Op voorstel van B. en W besluit de Raad deze subsidie niet te ver lenen. BENOEMING GEMEENTEONTVANGER Op de voordracht zijn geplaatst als no. 1 dhr. A. H. Izeboud en no. 2 J. de Korte. Beide heren zijn in het bezit van het diplo ma H.B.S., gemeentefinanciën en gemeente administratie. Dhr. Izeboud krijgt 4 stem men, dhr. de Korte 1 stem. Eerstgenoemde is dus met ingang van 1 April benoemd. Op advies worden in de gemeente ver schillende verkeersborden geplaatst, waar van de voorzitter mededeling doet, evenals van model en plaats. De Raad gaat hiermee accoord na enige discussie. Van de gemeente Middelburg een schrij ven inzake kosten krankzinnigenverpleging, die van 800.— tot 1800.zijn ge stegen. Het gemeentebestuur Middelburg wil aan Ged. Staten vragen de daarvoor ver leende subsidie te herzien. Dhr. Goud zwaard vraagt of het de bedoeling is adhaesie te betuigen. De voorzitter antwoordt, dat het daarop neerkomt, hoewel het in het schrijven niet is vermeld. Allen voelen nochtans de nood zakelijkheid daarvan aan en besluiten adhaesie aan dit verzoek te betuigen. DE BEGROTING 1952. De raadsleden hebben deze onderzocht en bij monde van dhr. Guiljam worden thans nog enige inlichtingen gevraagd. Zo o.m. over het streekplan. De voorzitter ant woordt dat dit inderdaad veel geld zal kos ten, doch daaraan is niet te ontkomen, evenmin als aan de meerdere subsidie voor het Groene Kruis. Weth. van Nieuwenhuijze zegt dat over 1951 het Groene Kruis een nadelig slot had, terwijl weth. Mol opmerkt, dat het Gr. Kruis voor de oorlog ook 400. subsidie genoot. Later kwam het in een betere positie, zodat het tot 200.— is teruggebracht. De commissie vestigt er verder de aan dacht op, dat betere verlichting in de 6 schoolokalen zeer gewenst is. 1 lichtpunt per lokaal is beslist onvoldoende. De voor zitter deelt mede, dat dit ook een der wensen is van de Inspecteur L.O. en het schoolpersoneel. Er zullen 4 lichtpunten per lokaal worden aangebracht, hoewel het een grote uitgaaf is. Hiertoe wordt, gezien de noodzaak, besloten. Voorts besluit men een post op de be groting te plaatsen ad 1000.voor ondersteuning aan behoeftigen. Dhr. Stormezand vraagt of de post onder houd wegen wel toereikend is en of de Achterstraat niet moet herstraat worden. De voorzitter antwoordt, dat men er met een bedrag van 1950.— voor onderhoud wel komt. Daarna wordt de begroting 1952 vastgesteld met als ontv. en uitgaaf een bedrag van 165.491,80, post onvoorziene uitgaven 3900,De kap.dienst aan ont vangsten 49.330,87, uitgaven 83.017,69, dus met een nadelig slot van 34.686,82. De uitkering per leerling voor de Chr. School in de Polder wordt vastgesteld op 25.60 en voor de Chr. School alhier op 17.60. RONDVRAAG Dhr. Stormezand vraagt naar het bouw plan op de Sluis in de Polder. Dit wordt aan de Raad getoond, waarna de voorzitter opmerkt, dat het aanvankelijk veel te groot van opzet was. B. en W. hebben dan ook in overleg met de gemeenteopzichter voor gesteld, dat met 6 woningen langs de rijks weg in het verlengde van de bestaande noodwoningen en nog enige in het verlengde van de Beatrixstraat kan worden volstaan. De Raad is het hiermee eens, temeer daar er maar 1 a 2 bouwplichten meer zijn. Dhr. Stormezand vestigt voorts de aan dacht van het dag. bestuur nog op de buitendeuren van de woningwetwoningen, die slepen. Verhelpt men dit niet, dan komt men straks in grotere kosten. De voor zitter zal de gemeenteopzichter vragen dit na te zien. Dhr. Goudzwaard vraagt of er al dwangbevelen zijn uitgevaardigd aan de achterstallige belastingbetalers. De voor zitter antwoordt ontkennend. Het was te druk met de steunbeweging. Daarna sluiting. GOEDE LECTUUR GEVRAAGD Zoals velen zullen weten is er een groot gebrek aan goede lectuur in kazernes en militaire kampen. De meeste jongens zijn blij als ze wat te lezen krijgen en van ver schillende zijden tracht men hierin te voor zien. De organisatie met de langste staat van dienst op dit terrein is vermoedelijk wel het Christelijk Jonge Mannen Verbond (vroeger geheten: Nederlands jongelings Verbond). Vanaf zijn oprichting, honderd jaar geleden, is het op dit gebied actief geweest. Velen zullen zich nog wel uit de eerste Wereldoorlog herinneren hoe een der Secretarissen van het Verbond, „Vader Tabak", persoonlijk de lectuur uitreikte in forten en kampementen. En een nog veel groter aantal, dat dienst heeft gedaan in Indonesië, gedenken met dankbaarheid de pakketjes lectuur van het C.J.M.V., de toe zending iedere week van het blad „De Jongeman", eens per 3 weken een persoon lijke „Brief" van de Bondsbestuurder Ds. Wildschut en eens per maand een „Thuis- frontbrief" voor de ouders, vrouwen en ver loofden van de jongens. Na de repatriëring is dit werk beëindigd. Maar de militairen hier te lande, in de West, op Nieuw Guinea, enz. hebben even zeer behoefte aan lectuur en daarom zendt het C. J. M. V. een gratis 3 kilo-pakket gelezen lectuur aan iedere militair die er om vraagt, ongeacht geloof of richting. Noch doet het er toe of hij Bondslid is of niet. Van alle kanten stromen de aanvragen binnen bij het C.J.M.V., Singel 58, Amster dam. In 1951 werden zo 825 van die gratis pakketten verstuurd. Daar de lectuur van hand tot hand gaat, profiteren gemiddeld 20 a 30 militairen van een pakket. Dus een aantal van 16 a 24.000 alleen in 1951. De nodige voorraad ontvang het Bonds- bureau door inzamelingen in de Bondsaf- delingen. Maar af en toe kan er niet aan de aanvragen worden voldaan, omdat er geen voorraad meer is. De Provinciale Commis sie Zeeland van het C.J.M.V. heeft nu het plan opgevat om te zorgen voor zo'n voor raad, dat honderden pakketten kunnen wor den verzonden. Zoveel mogelijk alle Zeeuwse C.J.M.V. afdelingen, geholpen door leden der Meisjesverenigingen en Jongensclubs, zullen in het tijdvak 2229 Maart in hun woon plaats een actie voeren om lectuur in te zamelen voor de militairen. Alle goede lectuur is welkom. Gelezen boeken en tijd schriften in de ruimste zin (dus ook sport-, en vaktijdschriften, technische tijdschriften, enz.) Uiteraard geen dagbladen en de tijd schriften niet te oud. Bij voorkeur van na de oorlog. Al het ingezamelde gaat naar een centraal adres in Goes en vandaar naar het Bondsbureau in Amsterdam. Goede lectuur voor onze jongens onder dienst, dat is een doel, dat ieders sympathie heeft. Gaarne wekken wij daarom onze le zers op, wanneer de C.J.M.V. ook bij U komt vragen, zo mogelijk flink wat gelezen boeken en/of tijdschriften mee te geven. Men doet er een goed werk mee. Duizenden jongens onder dienst zullen er dankbaar voor zijn GEHEEL NIEUW SYSTEEM IN DE MAATKLEDING Maatkleding, het ideaal voor iedere man en vrouw, thans binnen ieders bereik. Wij wilden het haast niet geloven, 'n maat- costuum goedkoper dan confectie. En toch, nu zijn wij overtuigd. „Maat Force" zei ons niets, gezien hebben wij ze, en eerlijk bekennen 't is maatkleding, alleen niet het tijdrovende passen. Door op 'n speciale manier de maat te nemen is dit overbodig geworden. Wat de bewerking, coupe, kwaliteit en afwerking betreft is het hetzelfde gebleven en naar ons „Priem's" maatkleding te St. Maartensdijk ons mee deelde geeft dit een besparing van ca. 30 op de gewone maatkleding. Is deze „maat force" dan gemaakt van stoffen van minder kwaliteit. Wij zagen costuums en mantel- costuums, gemaakt volgens „maat force" in de bekende P.J.H. stoffen. Naar ons dhr. Priem meedeelde ligt het verschil van prijs alleen in het minder bewerkelijk maken van niet te passen. Door vakkennis heeft dhr. Priem zover gebracht dat hij een „maat force" costuum voor uitzonderlijke lage prijs kan leveren onder de leuze: Iedere man een maatcostuum beter dan confectie „Wel beter niet duurder" dat is „maat force". m. ad. ing. med. DE NIEUWE ZOMERDIENSTREGELING 18 Mei a.s. gaat de Zomerdienstregeling in bij de Ned. Spoorwegen en dus ook voor zover het de Thoolse busdiensten betreft. Het ontwerp van de nieuwe regeling is al gereed. Het spoorboekje bevat weinig in grijpende veranderingen. De verbinding met Vlissingen ondergaat nog een ver betering. Overigens zijn ook voor elders in het land nog enige rectificaties aange bracht, die niet van direct belang zijn voor onze omgeving. Het vertrek vanaf Bergen op Zoom richting Roosendaal blijft dus 7.258.25 10.25—12,24—14.25—16.25—18.25—20.25. Naar Vlissingen 7.188.1810.1912.19 —14.19—16.20—18.19—20.19. Genoemd zijn hier alleen de aansluiting op bus. Geen verandering is er in de busdienst regeling gekomen in vergelijking met die van vorige zomer. Dit betekent dus, dat met ingang van 18 Mei a.s. de bus van 18.00 uur uit Stavenisse, dat is 18.15 uur uit St. Annaland komt te vervallen en we de veel betere verbinding weer krijgen van 17.00 en 19.00 uur uit Stavenisse, d.i. 17.15 en 19.15 uit St. Annaland. Men heeft dan weer geregeld aansluiting in Tholen met de bussen uit het eiland en bovendien de latere busdienst weer uit Bergen op Zoom, nl. om 20.25 uur. Alles bij elkaar voldoet deze regeling beter dan de thans lopende winterdienstregeling. Vergeet dus niet, dat de zomerdienst pas ingaat op 18 Mei. WERKLOOSHEID OP ONS EILAND Eind Februari waren op het Bijkantoor van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Tholen 688 mannelijke werklozen ingeschre ven, waarvan er 520 tewerk gesteld waren bij de D.U.W. en 129 opgenomen in de Rijkssteunregeling. Vorig jaar waren het er 585 waarvan 450 werkzaam bij de D.U.W. en 78 in de Rijkssteun. Wellicht herinnert de lezer zich nog dat er eind Januari 1952 702 stonden ingeschreven. Het aantal werklozen is dus iets teruggelopen. Dr. L. D. A. Looysen, Tholen Tel. 49 Dr. J. Vermet Nieuw-Vossemeer, Tel. 10 AANVULLING Er zijn enkele regels uit het in vorig nummer opgenomen raadsverslag geraakt, die we hieronder nog even weergeven, nl. de opmerkingen van dhr. Quist in verband met de subsidie-aanvrage door de Kerk voogdij der Herv. Kerk. Genoemd raadslid wees er op dat de Kerk ook voor bijna onoverkomenlijke moeilijkheden komt te staan en het ook niet kan helpen, dat de restauratiekosten ver boven de raming uitkomen. Hij kent even goed de financiële moeilijkheden van de gemeente, maar zou er toch op willen aan dringen, indien het onmogelijk is direct te subsidiëren daartoe een post op de vol gende begroting te zetten. De voorzitter is het er mee eens, dat de moeilijkheden voor beiden groot zijn. Dhr. Geilings, die eveneens voor subsi dieverlening is, voegt hieraan nog enkele woorden toe. VOETBALVERENIGING De voetbalvereniging „Tholense Boys" kwam in de zaal van de heer Van Zanten in algemene vergadering bijeen. Na een welkomstwoord door de voorzitter, dhr. M. C. Meerman werden de notulen onver anderd vastgesteld. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek, dat er nog een te kort was van 283, De wnd. secretaris, de heer M. Korsman gaf een zeer goed en uitvoerig jaarover zicht. Daaruit bleek o.m. dat de animo de laatste tijd toch weer toeneemt. Gehoopt werd, dat men mede daardoor uit de moei lijkheden zal geraken. Tot bestuursleden werden bij acclamatie herkozen de heren J. Deurloo en M. Kors man, die hun herbenoeming onder dank aannamen. Besloten werd om de contributie te ver hogen van 75 cent op 1.per maand en de bondscontributie, zijnde 50 cent per jaar van de junioren door hen zelf te laten be talen. Een en ander kan dan weer enige financiële verlichting geven. BRANDJE Zaterdagmorgen riep de sirene de brand weermannen bijeen. Het bleek dat in het schuurtje van dhr. L. v. Vossen een begin van brand was gesignaleerd, dat echter binnen enkele minuten onschadelijk kon worden gemaakt. De schade was gelukkig van geen betekenis. GEVONDEN Omtrent een gevonden zandschop en een kinderwantje zijn inlichtigen te verkrijgen bij de Rijkspolitie. VERKEERSEXAMEN Dinsdag werd op de drie scholen in deze gemeente een schriftelijk verkeersexamen afgenomen. Aan de R.K. Par. school namen uit klas 6 en 7 hieraan 17 leerlingen deel, op de School met den Bijbel in klas 5, 6 en 7 26 leerlingen, en op de Openbare School in klas 5, 6 en 7 17 leerlingen. Hiervan slaagden resp. op de R.K. Par. School alle leerlingen, de School met den Bijbel 17 en op de Openbare School 11 leerlingen. Het beste resultaat werd dus wel be haald door de R.K. Par. School, waarbij echter zij opgemerkt dat daar de 5e klas niet deelnam, in welke klas op de andere scholen de meeste niet-geslaagden voor komen. De geslaagden zullen nu op 25 Mrt. a.s. deelnemen aan een practisch verkeers examen. WE GAAN DOOR Pollie gaat door met zuiver wollen Holtap karpetten voor 67,50. Prima cocos 100 breed voor 6.25 en 70 breed voor 3.95. Verder pracht balatum voor 3.10 per m. Over de kwaliteiten en prijzen van onze herencostuums is ieder verbaasd. Eerst kijken bij Pollie, dan pas kopen adv. ingez. med. PROPAGANDA-AVOND Woensdag 19 Maart wordt in de O.L. school een propaganda-avond gehouden door de Nat. Reserve, waarbij de heer P. de Kam het woord zal voeren. Alle buiten- gewoondienstplichtigen van 21 tot 60 jaar worden verwacht. VERGADERING AFD. „VREDERUST" In het catechisatielokaal der Ned. Herv. Kerk kwam de afdeling St. Annaland van de Stichting Vrederust Donderdag 6 Maart in algemene vergadering bijeen. De belang stelling was gering. Dit betreurde de voor zitter, dhr. Kalle, die na het zingen van Ps. 146 en gebed een kort openingswoord sprak. Na enige bespreking werd besloten de mogelijkheid te onderzoeken om een ge zamenlijke kerkdienst te houden, uitgaande van beide pl. kerken ten bate van de stich ting. Anders zal daarvoor in iedere kerk afzonderlijk een dienst gehouden worden. Voorts zal men in het najaar een ledenwerf actie voeren. De correspondent dhr. M. C. Vroegop leverde het financieel overzicht. Er was 229,voor de Stichting binnen gekomen, dit dank zij de gehouden collecte en de bijdragen van de kerken. Uit deze gemeente worden er momenteel 10 personen I in Vrederust verpleegd, nl. 9 mannelijke en 1 vrouwelijke patiënt. Hoewel de afdeling hier slechts 28 leden telt, is door St. Anna land het grootste bedrag afgedragen van alle eilandgemeenten. Het bestuur werd, ge zien het aantal leden, niet uitgebreid en op 3 gehandhaafd. Ds. van Dijk informeerde of er ook een blad van de Stichting verschijnt. Geant woord werd dat men wel een jaarverslag krijgt. Ds. van Dijk sloot de bijeenkomst met dankgebed. VERKOPING In het café van Dijke werd op verzoek van de erven A. J. Mosselman door notaris A. J. Bierens in het openbaar verkocht een huis met erf aan de Hoenderweg A 321, groot 2 are en 34 ca. Koopster werd mej. J. M. Mosselman voor 3990, OOK HIER EEN GLADIOLENAVOND Onder verwijzing naar ons verslag in het vorig nummer over „gladiolenteelt" te Sta venisse zij hier nog meegedeeld, dat in ho tel „De Gouden Leeuw" Vrijdag een soort gelijke bijeenkomst werd gehouden, met on geveer gelijke strekking. JAARVERGADERING CHR. SCHOOLVERENIGING In een lokaal van die school hield de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van Scholen met de Bijbel haar jaarverga dering. De voorzitter dhr. P. Quist, opende op de gebruikelijke wijze en sprak daarna een inleidend woord. Vervolgens las de secretaris J. B. van Dijke de notulen en een uitvoerig jaarverslag. Daaruit bleek, dat er een gemiddeld aantal leerlingen van 178 was geweest, en de vereniging 221 leden telt. Personeelsverwisseling had plaats door vertrek van dhr. Boender en benoeming van dhr. Hartog. De penningmeester, dhr. C. K. Slager gaf een kort overzicht, nader toegelicht door de boekhouder van Luijk. Daaruit bleek, dat men ook moeilijkheden heeft door de toenemende duurte van de leermiddelen, brandstoffen, enz., hoewel de medewerking der pl. overheid in deze, voor zover moge lijk, niet te wensen overlaat. Toch moet men uiterst zuinig zijn, zo zelfs, dat niet steeds al het noodzakelijke kan worden aan geschaft. De Commissie van Schooltoezicht ver klaarde bij monde van dhr. Johs. Hage alles in orde te hebben bevonden. Herkozen werd het aftredend bestuurs lid G. J. Breas, terwijl in de plaats van het niet herkiesbare lid van de Commissie van Schooltoezicht A. M. L. Weijler werd benoemd de heer A. J. Duijzer. Laatstge noemde stelde bij de rondvraag voor om Ds. D. J. van Dijk te benoemen tot ere voorzitter, wat bij acclamatie geschiedde. Uit de vergadering werd ook de vraag gesteld of er kans is, dat schooltoelating van April naar September wordt verscho ven. Het Hoofd der school zette deze kwestie nader uiteen, er op wijzend dat col lega Boot en hij op een desbetreffende vraag van B. en W. zich tegen verandering hebben verklaard. De aanwezigen onder streepten deze mening. Besproken werd ook nog een ingekomen schrijven, waarin werd aangedrongen op vaststelling van een 4-weekse zomervacantie en het dan laten vervallen van een 14-daagse herfstvacantie. Dhr. Kalle wees er op, dat de herfst vacantie juist in de plaats was gekomen van het landbouwverlof, practisch een ver eenvoudigde regeling van het laatste. Uit onderwijskundig oogpunt bekeken gaf hij toe, dat een 14-daagse herfstvacantie enige tijd na de 3-weekse zomervacantie het on derwijs niet ten goede komt, maar aange zien men toch met het „landbouwverlof" zou blijven zitten, zou wijziging van de huidige regeling toch het gewenste resul taat niet afwerpen. Tenslotte verklaarde dhr. Kalle, dat de „lichting" niet groot is. Er zijn in deze gemeente maar 35 kinde ren die per 1 April naar school moeten. 12 gaan er op onze school af, terwijl er een 23 verwacht kunnen worden. Ds. van Dijk sloot de bijeenkomst met dankgebed. OP DE LIJST Naar we terloops vernamen, staan er in deze gemeente een kleine vijftig woning zoekenden op de lijst. ACCELERANDO's DIRIGENT GEHULDIGD Wanneer je na eerst een andere verga dering te hebben bijgewoond, zo midden in het programma van een andere bijeen komst binnenvalt en je komt dan toevallig bij de „oude garde" terecht, dan zit je er ook al heel spoedig „in". Dat was het ge val, toen we nog een kijkje gingen némen op Accelerando's jaarvergadering, tevens de avond waarop de dirigent van onze Muziekvereniging, dhr. M. P. Lanooy werd gehuldigd in verband met het feit, dat hij 25 jaar de leiding heeft van dit corps. Ze ker zit je er spoedig in, wanneer er bij die oude garde zijn, die van 70 jaar terug kun nen spreken. Verhalend van een eerste be zoek aan St. Filipsland, toen een burge meester werd ingehaald en Accelerando nog maar twee marsen kon spelen en die dan ook de gehele dag afdraaide. In het eerst zo vertelde ons de enige nog in leven zijnde mede-oprichter van Accelerando, vonden de Filiplanders dat we geweldig konden bla zen, maar later op de dag kwamen ze toch tot de conclusie, dat we ons tot die twee marsen moesten beperken. „Ja, er was nog al wat opoffering voor nodig," aldus een

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 1