ST. FILIPSLAND den. Bij voldoende organisatie kan ook keu ring op het veld plaats vinden, wanneer men als telers hierom verzoekt. Tenslotte sprak dhr. hl. van Franken- huizen over „Ziekten van de droge knol, waarbij hij wees op de grote schade welke in de bollen kan aangericht worden door Botrytis, Hartrot (een ziekte die de grond besmet), Droogrot, Scep en brand, terwijl spreker ook wees op het gevaar van hitte- beschadiging, ter waarschuwing aan hen die zelf hun bollen in de nabijheid van een kachel drogen. Om verzekerd te zijn dat het plantgoed zo gezond mogelijk is raadt dhr. van Frankenhuizen aan, het plantgoed laat te kopen. Na deze met aandacht gevolgde lezingen werd door dhr. Edelkoort vertegenwoordi ger van de A.S.F. kunstmestfabriek een 2-tal films vertoond waarin het belang van de A.S.F.korrels werd aangetoond met be trekking tot de bloembollenteelt. Ook het grote belang van grondonderzoek werd in deze films onderstreept. Onder leiding van plaatselijke deskundigen of de voorlichtings dienst is de A.S.F.fabriek gaarne bereid mede te werken bij het nemen van bemes- tingsproeven of bepaalde bollenvelden. Voor alle gladiolentelers was deze avond zeer interessant en leerzaam. BURGERLIJKE STAND over de maand Januari 1952 Geboren: 4 Jan.: Catharina Rosalina, dochter van Johannes de Vos en Clasina Wilhelmina Priem. 10 Jan.: Johanna Martina, dochter van Marinus Leenhouts en Maatje Janna Plan soen. 15 Jan.: Cornelis Nicolaas, zoon van Pieter Marinus Priem en Maatje van Haaf- ten. Huwelijksaangiften: Geen. Huwelijken: 10 Jan.: Hendricus Jacobus Anthonia Goedschalk, oud 28 jaar en Maatje Johanna Dorst, 27 jaar. Overlijden: Geen. LOOP DER BEVOLKING over de maand Januari 1952 Ingekomen personen: 8 Jan.: Gerardus Quaak van Sliedrecht. 17 Jan.: Adriaan van Vossen van St. Annaland. Vertrokken personen: 10 Jan.: Maatje Johanna Goedschalk- Dorst naar Bergen op Zoom. 16 Jan.: Josias Jacob Ridderhof naar Rotterdam. ONTSPANNINGSAVONDEN DORPSGEMEENSCHAP In de bewaarschool werden 29 Febr. en 1 Maart ontspanningsavonden gehouden onder auspiciën van de Dorpsgemeenschap, die door vele personen werden bezocht. Burgemeester Verburg heette in zijn openingswoord inzonderheid de Zang- en Muziekver. hartelijk welkom. Hij wekte de aanwezigen op van deze verenigingen lid te worden, verwijzende naar sommige ge meenten die uitstekende corpsen hebben. Daarna zong men 2 coupletten van het Wilhelmus en werd een uitstekend pro gramma afgewerkt, waarbij de beide ge noemde verenigingen gewaardeerde mede werking verleenden. Bij de vraag en antwoordwedstrijden won nen de dames dozen bonbons en de heren pakjes sigaretten. Opgevoerd werd „Toen de misthoorn loeide", waarbij het vissers leven in het middelpunt stond. In het tweede bedrijf kreeg men iets bijzonders uit onze gemeente te zien, nl. het Bos van 50 a 60 jaar geleden, door de burgemeester zelf ge schilderd. Het was werkelijk prachtig. Het stuk toonde verder de zorgen der vissersvrouwen en de onrust wanneer de mannen op zee zwalken. Een ander stuk was „Regeren is mannen werk", een meer komische voordracht, die er ook in ging als koek. Er werd dan ook gespeeld als beroeps mensen en het woord van dank door de voorzitter op het eind van deze avonden was dan ook zeker op z'n plaats. 's Middags was een kindervoorstelling georganiseerd, waarbij de jeugd rijkelijk werd getracteerd. Men kan het werk van de initiatief nemers in deze zeker waarderen. AAN STELLING Tot onbezoldigd gemeenteveldwachter zijn in deze gemeente aangesteld de heren M. Hout, havenmeester en G. Quaak, jacht opziener. Per 1 Maart jl. werden zij door de burgemeester beëedigd. OP 1 SEPTEMBER Burgemeester en Wethouders hebben be sloten het schooljaar voor het openbaar lager onderwijs voortaan op 1 September te doen aanvangen. Voor het eerste jaar zal nog een overgangsmaatregelen worden ge troffen, welke zeer binnenkort bekend zal worden gemaakt. VAKDIPLOMA Op 28 Februari werd te Den Haag door M. K. van Driel het vakdiploma behaald voor het beroepsgoederenvervoer langs de weg. VOOR DE T.B.C.-PATIENTEN De toneelgroep van Poortvliet is voor nemens Maandag 10 Maart in hotel Goede- gebuure een toneeluitvoering te geven tegen een geringe entree. Opgevoerd wordt „Schoonmama beveelt" en „Papa strijkt de vlag" met zang en gitaarmuziek. De baten komen ten goede aan de plaatselijke t.b.c.- patienten. Z.L.M.-VERGADERING Er was geen grote belangstelling voor de jaarvergadering van de afd. St. Filipsland der Z.L.M., die gehouden werd onder lei ding van dhr. J. A. Stols en waarbij ook de Kringvoorzitter en secretaris, de heren Ir. Geuze en Groenewege tegenwoordig waren. De voorzitter wees er in zijn openingswoord op, dat het afgelopen jaar geen teleurstel lende uitkomst voor de landbouw heeft ge bracht. Ook de aardappelbewaarplaats heeft goed voldaan. Hij hoopt dat ook dit jaar gunstig voor de leden mag uitkomen. Uit het jaarverslag bleek, dat de afdeling momenteel 68 leden telt, dat nog geen landbouwcursus kon worden gegeven, om dat een bevoegd onderwijzer ontbreekt. Ingekomen was een bedrag van 351.93, uitgegeven ƒ216,26, goed slot 137.67 plus saldo vorig jaar, zodat in kas is 252,38. De contributie blijft onveranderd 15 cent per ha. Dhr. C. Wagemaker-Guiljam werd met vrijwel alg. st. als bestuurslid herko zen. Daarna volgde de bespreking vragen Z.L.M. De mening over de eerste vraag of diepere grondbewerking gewenst is, kreeg ongeveer dezelfde conclusie als in andere gemeenten naar voren is gebracht. Veel factoren spelen daarbij een rol. Men meent evenwel, dat niet zo diep geploegd moet worden dan vroeger, doch dat grond bewerking van 20 a 25 cm diepte over het algemeen noodzakelijk is. Alleen aardappel land eist diepere grondbewerking. Ook verdient het hun inziens aanbeveling een harde ploegzool te breken met een onder grondse ploeg. Ir. Geuze wijst er op, dat ondiep ploegen de warmte in de grond be ter geleid, zodat vroeger kan worden ge zaaid. Betreffende het „Zeeuws Landbouwblad" meende men, dat de advertentierubriek kan worden uitgebreid, onder voorwaarde dat het redactionele gedeelte er niet onder lijdt. Ir. Geuze sprak daarna over de span ningen door de huidige landbouwprijspo- litiek. De regering, die het voergraan aan koopt en dit weer verkoopt aan de meng- voerbedrijven, heeft die graanprijs ver hoogd met ƒ7,per 100 kg. Voorheen stelde de regering dit graan goedkoper be schikbaar dan waarvoor zij inkocht, zodat er 150 millioen moest worden bijge legd. Deze verhoogde voerprijs is niet voldoende gevolgd door de productenprijs op de vrije markt: bacon en dergelijke, zodat voor de veeboer de grens op finan cieel gebied wel bereikt is. Zo ontstaan spanningen. De Minister is van oordeel, aldus ir. Geuze, dat de toestand der voe- dergranen ongunstig is in de gehele we reld, zodat de akkerbouw meer graan en de veeboeren zelf hun voedergranen moe ten gaan verbouwen. Wij hebben thans een import van 800.000 ton en dit kwan tum zal in de toekomst niet te krijgen zijn in het buitenland. Argentinië, dat 7 millioen exporteerde, heeft nu een half millioen ton beschikbaar, daar de landarbeiders over gaan naar de industrie. In Amerika is de graanproductie gunstiger door veredeling, zodat ook in kouder gebieden graan kan worden geteeld. Ook de maisproductie gaat omhoog. Canada kan in de winter moeilijk exportere®. Nu dat weer gaat, daalt de haverprijs, is thans 28,25 en dus lager, dan waarvoor de regering verkoopt aan de mengvoerbedrijven. Spreker wijst er op, dat er in geheel Europa meer vraag komt naar voedergranen door de sterke uitbreiding van de veeteelt. Hij is van me ning dat het in 1952 voor ons land wel ongeveer stabiel zal blijven en besluit met de verwachting, dat in 1953 de overheid een verplicht aanslagsysteem zal invoeren, waartegen de Stichting van de Landbouw zich zal verzetten, omdat het de vrijheid aantast. Op een vraag wat er uit Rusland kan komen, antwoordt ir. Geuze, dat dit land onberekenbaar is en het soms alles in de war stuurt door een grote uitvoer, om later de zaak weer plotseling stop te zetten. India heeft een tekort aan rijst, zo dat ook daar graan heen moet. China wordt door Amerika aan graan geholpen en dat land is voorlopig nog onvoldoende intensief om in eigen behoeften te voor zien. Dhr. A. J. Groenewege zet de werkwijze uiteen van de Stichting Zeeuwse voorlich ting op Verzekeringsgebied. De premie voor Z.L.M.-ers is zeer laag gesteld. Besloten wordt dat dhr. Wegner ge vraagd zal worden hieromtrent nog een nadere toelichting te geven. Bij de rondvraag geeft de voorzitter de leden in overweging de landbouwgewassen met een vliegtuig te laten besproeien. Dat kost 20,per ha. 40 liter sproeistof is nodig. Ook dit voor eigen rekening. Per soneel is hierbij niet nodig. Minimum deel name 200 ha. Silobouw zal gezamenlijk worden aanbesteed. Bij een inhoud van 25 kub. m. bedragen de kosten 350,Na een slot- en dankwoord wordt de bijeen komst gesloten. BURGERLIJKE STAND over Januari 1952 Geboorten: Hubrecht Cornelis, zoon van G. C. Ver wijs en M. Verwijs. Johannes Jan, zoon vail J. Verwijs en J. A. Geense. Huwelijken: Geen. Overlijden: Maria Adriana Kempeneers, Wed. van D. C. den Braber, oud 83 jaar. Henderika Bartels, gek. van Leiden. Adriaan van Dijke, oud 79 jaar. Johannes Jacob Boone, oud 1 jaar. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen personen: Janna Verwijs, gek. van Rotterdam. Hendrika Bartels, gek. van Leiden. Vertrokken personen: Maria D. Beurekens, naar N. Vossemeer OUDERAVOND O. L. SCHOOL Op 29 Februari werd een ouderavond gehouden in de O. L. School onder leiding van dhr. T. Bakker, voorzitter der Ouder commissie. Deze heet ouders, verzorgers belangstellenden, waaronder B. en W„ har telijk welkom en schetst het verschil tus sen het onderwijs van voorheen en thans. De schoolwet heeft bewezen een zegen te zijn voor allen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat er 47 leerlingen de school be zoeken, dat er 8,per leerling moet wor den ingelegd voor de schoolreis en dat het onderwijs in het afgelopen jaar zeer be vredigend was. Het door de gemeente be schikbaar gestelde bedrag voor nieuwe leermiddelen wordt op hoge prijs gesteld. Dhr. W. Beurkens neemt zijn herbenoe ming als lid van de Oudercommissie weer aan, al stelde hij zich voor de stemming eigenlijk niet meer herkiesbaar wegens drukke werkzaamheden. Onderwijzer Elenbaas leest vervolgens een gedicht over opvoeding der kinderen in lief en leed. In de pauze werd het werk der leerlin gen bezichtigd en thee gepresenteerd. Men had waardering voor het door de onder wijzers verrichtte en door de leerlingen ge maakte werk. Dhr. v. d. Ende, hoofd der school, hield een lezing over „de schoolleeftijd" en schetste daarbij de overgang van het kind van huis naar school, waar ze in een gro ter gemeenschap worden opgenomen. De school vraagt van hen bepaalde prestaties. Daar komt het verschil meer openbaar, de een verlegen, een ander brutaal, een derde schoolziek. Dit alles moet geleid worden in de goede banen. Hij wees op het ver keerde, dat sommige ouders hun kinderen een zekere richting uitstuwen. De kinde ren moeten naar aard en aanleg worden behandeld. In het belang van hun later le ven dienen de onderwijzers de karakters der kinderen te bestuderen en ze' ieder op eigen manier te leiden. Dhr. W. Beurkens dankt dhr. v. d. Ende voor zijn uiteenzetting en zegt dat er veel in zit. Er moet echter ook ruimte zijn voor de kinderen, niet op straat, maar op een speelterrein. Spreker zag graag, dat B. en W. een goede omrastering maakte rondom het speelterrein. Bij de bespreking over de schoolreis be sloot men dit aan de onderwijzers en ouder commissie over te laten. Er wordt ook een reis met de ouders gemaakt zoals vorig jaar, wat zeer goed bevalt. Het versterkt de band tussen ouders en personeel. Hiervoor zal 0.50 per week worden ingelegd. Tijd en plaats zal nader worden bekend gemaakt. De burgemeester, het woord verkrijgend, zegt dat weth. van Nieuwenhuijze verhin derd is en dankt voor de welkomstwoorden. Hij zegt dat het speelterrein groot genoeg is, doch eén hoge afrastering is veel te duur gebleken. Er ontbreekt een lokaal voor onderwijs in het vak lichamelijke oefeningen, zodat ook daarvoor het speelterrein nodig is. Het spijt spreker, dat mej. Elenbaas gaat vertrekken omdat aan haar een goede leer kracht gemist zal worden. Het verleende bedrag voor nieuwe leermiddelen zal het onderwijs ten goede komen. Hij wenst het onderwijzend personeel toe, dat ze nog lang hun beste krachten in het belang van het kind zullen kunnen geven. Daarna sluit de voorzitter met een woord van dank tot allen de bijeenkomst.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 6