Eendrachtbode KING Raadsverslag Poortvliet. 8e Jaargang No» 17 TWEEDE BLAD 7 Maart 1952 Voor vlijtige handen PREDIKBEURTEN STAVENISSE Een „burgemeester van Oeverenstraat" Een nieuwe gemeenteontvanger. Een geldlening voor woningbouw. Verschillende verbeteringen. Woensdagvoormiddag vergaderde de vol tallige gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester v. Oeveren. Na opening op de gebruikelijke wijze spreekt de voorzitter er zijn voldoening over uit dat de heer v. Ast de vergade ringen weer kan bijwonen, daar hij van zijn ziekte is hersteld en daarna van een operatie; hij hoopt dat dit herstel van blij vende duur mag zijn. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Naar aanleiding daarvan deelt de voor zitter mede, dat de wijziging 'van het uit breidingsplan niet door de Centrale Dienst zal worden uitgevoerd, doch door de archi tect Wesselo; dat omtrent de verplaatsing van de lantaarn bij de muziektent het advies is ingewonnen van de vertegenwoordiger van de P.Z.E.M. die nader bericht hier over zal zenden; dat de borden in de Zuid straat zijn geplaatst en dat het straatje op het kerkplein is verbreed. Mededeling wordt gedaan van de vol gende ingekomen stukken: de op 5 Februari door Ged. Staten goed gekeurde begroting voor 1952; door de laatste wijziging is de reservepost ver hoogd kunnen worden met ƒ8407,91. Een goedgekeurd raadsbesluit betreffende wijziging der begroting voor 1951; verho ging van de reservepost met 1508, Het verslag met de balans- en winst en verliesrekening van vereniging ter bevor dering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders over 1951 wordt voor kennisgeving aangenomen. Mededeling van Ged. Staten omtrent de getroffen voorziening met betrekking tot de toekenning van een tegemoetkoming .over het jaar 1951 in de kosten verband houdende met ziekte; deze is ook van toe passing op de burgemeesters, scretarissen en ontvangers. ■A in het schoonmaakgetij HAMEA-GELEI Op voorstel van B. en W. wordt ad- haesie betuigd aan een door het gemeente bestuur van Middelburg aan de Staten van Zeeland gericht schrijven inzake bijdrage van verplegingskosten van arme krankzin nigen. Op voorstel van B. en W. wordt af wijzend beschikt op het verzoek van het gemeentebestuur van Bergen op Zoom om een bijdrage in de kosten van huisvesting der R. K. lagere tuinbouwschool ten be drage van 50,per jaar. Gunstig wordt beschikt op het verzoek van het Bestuur der Bijz. School om een voorschot op de te ontvangen vergoeding ingevolge art. 101 der L.O.-wet. Naar aanleiding van een schrijven van de Pensioenraad wordt besloten de pen sioensgrondslag van Mej. M. B. Nieuwen- huize per 1 Jan. 1950 vast te stellen op 4058,inplaats van 4065. De grondslag van C. J. Steenpoorte wordt per 16 Maart 1951 vastgesteld op 1738, Gunstig wordt beschikt op het verzoek van het bestuur der Bijz. School om uit kering uit de gemeentekas ingevolge art. 72 der L.O.-wet tot een bedrag van 998,75 voor vernieuwing van leermiddelen. Eveneens wordt gunstig beschikt op het verzoek van het hoofd der o.l. school om vernieuwing van leermiddelen waarvan de kosten zullen bedragen 1200, Naar aanleiding van het rapport van de districtsopzichter wosdt besloten tot het aanleggen van een nieuwe straat met klin kerbestrating bij de nieuwe woningen. Als blijk van erkentelijkheid voor het vele werk dat de voorzitter heeft gedaan met betrekking tot de tot stand koming van de nieuwe woningen die reeds zijn gebouwd en wellicht binnenkort nog zullen verrijzen en voor bedoelde straat wordt op voorstel van Wethouder van der Slikke besloten de naam van deze straat met de naam van de burgemeester aan te duiden. In een vol gende zitting zal worden besproken welke namen men zal geven aan andere straten of wegen en zal worden besproken de aan schaffing van straatnaamborden. De voorzitter deelt mede, dat reeds een tweetal aanvragen zijn binnengekomen voor een woning die binnenkort zullen worden gebouwd, zgn. huurkoopwoningen. Besloten wordt tot het aangaan van een geldlening met de Nutsspaarbank te Tho- len tot een bedrag van 30.000,voor de woningbouw. Op voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt ook besloten tot het dem pen en rioleren van de sloot langs de wei de van Bevelander; deze is bereid de grond voor de demping aan te voeren. De voorzitter deelt mede dat een schrij ven is ontvangen van Ged. Staten inhou dende dat de Minister niet van plan is de toepassing van artikel 3, tweede lid of art. 105 tweede lid van de Gemeentewet ten aanzien van deze gemeente in verband met de vacature van gemeente-ontvanger, te be vorderen. Naar aanleiding daarvan is een oproep van sollicitanten geplaatst hetwelk tot resultaat had, dat 9 gegadigden zich hebben aangemeld. De daaruit door B. en W. opgemaakte aanbeveling luidt: No. 1 H. Anthonisse en no. 2 W. Kur- vink beiden te Poortvliet. Na gehouden stemming blijkt dhr. H. Anthonisse te zijn benoemd met 4 stem men, terwijl de heer W. Kurvink 3 stem men verkreeg. De benoeming gaat in op 1 April a.s.; de vergoeding voor het houden van een eigen kantoor wordt bepaald op 30, per jaar. Bij de rondvraag wordt op voorstel van de heer van Houdt besloten de paden op de begraafplaats te begrinden met fijne grind. Dhr. de Graaff vraagt naar de exploitatie van de woningwetwoningen, waarop de voorzitter hem van antwoord dient. Dhr. van Houdt vestigt de aandacht op de onhoudbare toestand van de sloot aan de Paasdijkstraat; de voorzitter zegt dat het onderhoud van deze sloot berust bij het polderbestuur; was dit voor rekening der gemeente dan zou de sloot reeds lang zijn gedempt en gerioleerd. B. en W. zul len contact opnemen met het poldrebestuur en trachten over te gaan tot demping. Dhr. Vroegop vestigt de aandacht op het slootje aan de Achterweg, hetwelk als laatste stukje sloot ook nog in aanmerking komt om gedempt te worden. Na enige be sprekingen worden B. en W. opgedragen voor de uitvoering zorg te dragen. Op voorstel van de voorzitter wordt tenslotte besloten de op de begroting voor 1952 uitgetrokken post van 1000,te besteden voor het verfwerk van de gan gen en W.C. der o.l. sfchool, terwijl op voorstel van de heer G. K. J. Krijger wordt besloten ook het gymnastieklokaal onder handen te nemen. Tenslotte zegt dhr. v. Ast de voorzitter dank voor de vriendelijke woorden tot hem gericht in verband met het herstel van zijn ziekte. Daarna sluiting op de gebruikelijke wijze. Zondag, 9 Maart THOLEN Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds. B. G. A. v. d. Wiel 3 uur Ds. R. C. van Putten Geref. Kerk 10 en 5 uur Ds. Kraan uit Vlaardingen Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst Chr. Geref. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur dhr. L. Gebraad Ned. Prot. Bond 5 uur nm. Ds. J. Goorhuis, Ned. Herv. pred. te Tilburg OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur Ds. R. C. van Putten Woensdag 12 Maart Biddag 10 en 2.30 uur Ds. R. C. van Putten Geref. Kerk 10 en 2.30 uur Ds. Brinkman, emer. pred. te Wassenaar. Woensdag 12 Maart om 10 en 2.30 uur Ds. van Loo uit Dordrecht Chr. Geref. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst Woensdag 12 Maart 3 x Ds. Baay van Alfen aan de Rijn ST. ANNALAND Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur Ds. D. J. van Dijk Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Donderdag 13 Maart 6.30 uur Ds. van Stuijvenberg van Nunspeet STAVENISSE Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur Ds. G. Enkelaar Maandag 10 Maart 3 uur Ds. G. En kelaar. (Herdenking 4Ö-jarig ambtsjubi leum). Collecte voor de Kerk Woensdag 12 Maart Biddag 10 en 2.30 uur Ds. G. Enkelaar Collecte voor de Kerk Oud Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Woensdag 12 Maart 9.30, 2 en 6 uur Ds. Toes van Kinderdijk ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2 uur Ds. de Bres Lijdensweek 3 Oud-Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Oud-Geref. Kerk 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Rehoboth 6 30 uur Ds. de Veij Mesdagh uit Ede SCHERPENISSE Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur Ds. Brons Geref. Gemeente 10, 2 en 6 uur Leesdienst Donderdag 13 Maart 3.30 uur Huw. Bev. Ds. Dieleman. 's-Avonds 6.30 uur Ds. Dieleman POORTVLIET Ned. Herv. Kerk 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds. van Dijk Voorb. H. Avondmaal en Bed. H. Doop Woensdag 12 Maart Biddag 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp te Veen Geref. Kerk 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds. Kraan uit Vlaardingen Woensdag: geen opgaaf ontvangen Geref. Gemeente 10, 2 en 6 uur Leesdienst Woensdag 12 Maart 10, 2.30 en 6 uur Ds J. v. d. Berg uit Utrecht ST. FILIPSLAND Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur Ds. E. S. de Lint H. Avondmaal en Dankzegging Woensdag 12 Maart Biddag 10 en 2.30 uur Ds. E. S. de Lint Geref. Gemeente 3 x Leesdienst Oud-Geref. Gemeente 3 x Ds. van Leeuwen ANNA JACOBA POLDER Geref. Kerk 2 x Ds. Arntzen Woensdag 12 Maart 2 x Ds. Arntzen DE GLADIOLENTEELT Uitgaande van de Vereniging van Gla- diolentelers in Zeeland, werd Dinsdagmid dag in Hotel Goedegebuure een keuring van plantgoed gehouden en wel van aan gekocht en eigengeteeld materiaal. Er werd een behoorlijke hoeveelheid ter keuring aan geboden en de kwaliteit was over het alge meen goed. Des avonds werd onder grote belang stelling een lezing gehouden over gladiolen- teelt. De voorzitter der Zeeuwse Vereni ging dhr. N. M. Klippel te Stavenisse sprak een woord van welkom tot de talrijke aan wezigen en gaf vervolgens het woord aan de heer G. J. van Kerkvoort uit Goes, boekhouder bij de tuinbouwvoorlichtings- dienst, die sprak over „De Organisatie van Gladiolentelers". De heer van Kerkvoort be gon met er op te wijzen, dat de gladiolen- teelt perspectieven biedt voor de toekomst. Ze is de laatste jaren op de Zeeuwse eilanden sterk toegenomen. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat men in deze pro vincie over gezonde grond beschikt, die in Holland op vele plaatsen is doodgeboerd. Verder heeft men voor deze teelt slechts een klein investeringskapitaal nodig, zodat ze zeer geschikt is voor de klein-landbou wer. Teneinde goede resultaten te berei- ken is het noodzakelijk over goed plant materiaal te beschikken, waarom de Zeeuw se Gladiolenvereniging is overgegaan tot keuring van het plantgoed. Doordat men over het algemeen nog niet voldoende met de teelt op de hoogte is, is objectieve voor lichting noodzakelijk. De ervaring heeft ve len reeds geleerd, dat het drogen der bol len de zwakste plek is in de teelt. Als het beste middel moet aangeraden worden de bollen direct van het land in de droog schuur te brengen. Voor Stavenisse is het een voordeel dat men hier over een behoor lijke drooginrichting beschikt welke op Zuid-Beveland en op Zeeuws Vlaanderen nog gemist wordt. De gladiolenteelt kan alleen tot ontplooiing komen, wanneer de telers zich aaneen sluiten en lid worden van de Zeeuwse Vereniging. Het doel de zer vereniging is voorlichting te geven in de vereiste zin des woords en verder door het organiseren van praatavonden, excur sies naar proefvelden en korte cursussen, belangstelling wekken. Om dit te kunnen verwezenlijken is de medewerking nodig. Daarom wekte dhr. van Kerkvoort de aan wezigen op lid te worden tegen een con tributie van 2.50 per jaar. Naar aanleiding van dit onderwerp vroeg dhr. Gideonse te Stavenisse of er enige ga rantie is dat de gladiolenteelt blijvend zal zijn, waarop dhr. A. J. Veerman, technisch leider van de Plantenziektekundige Dienst antwoordde, dat gezien de in West-Fries land opgedane ervaringen en bij voldoende kennis van de teelt, met weinig grond goede resultaten kunnen bereikt worden Wanneer door juiste voorlichting een be tere onderkenning der ziekten wordt ge leerd en grotere perfectionering der droog schuren kan met de beste gladiolentelers ge wedijverd worden en kan afgezien van in ternationale buiten onze macht liggende ge beurtenissen een behoorlijke verdienste ge boekt worden uit deze teelt." Dhr. A. J. Veerman spreekt vêrvolgens over „Ziektebestrijding" en geeft daarmede in verband staande, prattische wenken. Spr. begint met te zeggen, dat een gladiolen- kweker een scherp oog moet hebben. De eerste maatregel die hij te nemen heeft, is geel worden der planten te verwijderen. In W. Friesland, waar spr. gewerkt heeft, is dit wel eens nagelaten, met het gevolg, dat daar telers zijn, die door zieke plan ten zieke grond hebben gekregen. De beste resultaten worden verkregen bij het nazien van kralen, afkomstig van kralen, of van bollen 24, maar ook dan is voortdurende controle noodzakelijk. Voor een ziektebe strijding werd in W. Friesland met succes gebruik gemaakt van een verneveling van zink-carbonaat. Gaat men over tot verwij dering van de bloemen wat bij voorkeur door afknakken of draaien dient plaats te hebben, dan mogen de bloemen niet tussen de planten blijven liggen. Zeer practisch voor het verzamelen der bloemen zijn de zgn. pennemanden, die op een stok in de grond geplaatst kunnen worden. Verder is de rooitijd van zeer groot belang, al zal de tijd afhangen van de soorten der ge wassen. Ook na het rooien kan men ech ter nog zeer veel zieke bollen krijgen. De juiste wijze van drogen is niet door over tollige verwarming, doch door een juist ge regelde luchtverplaatsing in de bollenschuur. Een goede droogruimte is dan ook van het allergrootste belang. Sommige soorten zijn na 3 of 4 dagen reeds pelklaar. Zeer goed is het na het pellen nog 1 a 2 dagen na te drogen. Het sorteren geschiedde bij voor keur op met rubber beklede platen ten einde beschadiging der bollen te voorkomen. Verder is het van belang op de hoogte te blijven van het prijzenverloop, waarom men niet zonder een vakblad voor gladiolen telers kan. Ter bestrijding van de thrips, welke met de knol mede in de schuur kunnen komen, make men gebruik van een naftalinebehan- deling. Op een gestelde vraag, of bij het optre den van ziekte in een perceel men bij de P. D. inlichtingen kan krijgen, deelde dhr. Veerman mede, dat zieke exemplaren ter onderzoek altijd kunnen worden opgezon- Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking De natuurzuivere PEPERMUNT

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 5