RaadsverslagSt.Filipsland Land- Tuinbouw en Veeteelt Jan Overeenkam Traag in het betalen voor achterstallige vorderingen Veel en velerlei verzoeken Kolentoeslag, een moeilijk vraagstuk r' lstc avondgesprek WAAROM, HOE EN WAT J OEILIJKHEDEN? maar zag liever dat er graszoden werden aangebracht dan gazonzaad. Dit laatste zal toch niet lukken, daar de kinderen er spe len. Dhr. v. d. Jagt zegt dat hierop toch toezicht kan worden gehouden. De ouders zijn daarvoor verantwoordelijk, vindt de voorzitter. Dat vindt dhr. v. d. Jagt ook, maar waar blijft het vaderlijk gezag Dhr. L. v. d. Werf merkt op, dat men niet meer kan doen dan waarschuwen, je kunt er ten slotte niet bijblijven. Dhr. v. d. Jagt hoopt dat de politie toe zicht houdt als de beplanting er komt. Besloten wordt enkele bosjes of boompjes te planten en een proef te nemen met een stukje gazon. En bij de schuur een zand bak voor de kinderen. Voorgesteld wordt ook om bij het Nieuwe dorp een augustus- haag te planten langs de afheiningen en verder ook op het kerkhof enige beplanting aan te brengen. Daartoe wordt besloten. RONDVRAAG Dhr. Hartog vraagt naar de omzetbelas ting, die door schippers betaald moest wor den. De voorzitter antwoordt, dat dit terug gegeven zal worden. Voorts vraagt dhr. Hartog wat B. en W. denken van de mod der in de haven en de slechte palen, daar dit gevaar oplevert bij hoog water. De voorzitter antwoordt dat er reeds palen zijn besteld. Uitgezien wordt naar een kleine baggerboot. Dhr. Hartog informeert wat er aan ha vengeld is ingekomen. De voorzitter ant woordt hierop, dat 923,haven- en 647,kadegeld is ontvangen. De raming was 2000. Dhr. Hage vraagt de putten in de Zand straat te lichten en in de Julianastraat. Voorts schoonmaken van de rioleringen bij C. Tichem, H. Slager en J. Franke. Dit zal gebeuren. Dhr. v. d. Jagt informeert naar een schrijven van dhr. Jasperse. De voorzitter antwoordt, dat dit nog niet door B. en W. is behandeld. Ook vraagt dhr. v. d. Jagt naar een ver zoek van J. Vinjé, Spuidamplein. Ook daaraan zal men aandacht wijden. Dhr. Bijnagte vraagt naar de klok. De voorzitter verklaart, dat er nog geen prijs opgaaf binnen is. Voorts vraagt dit raads lid of er een gemeenteverordening is dat men 2 meter van de ramen op straat moet staan. De voorzitter zegt dat daarvan iets is opgenomen. Daarna sluiting. Vrijdag 8 Febr. kwam de St. Filipslandse voltallige raad in openbare vergadering bij een. De voorzitter zegt dankbaar te zijn, alle leden weer in gezondheid in 1952 bijeen te zien. Op 1951 terugziende mag worden gezegd, dat de opbrengst van landbouw producten goed was, evenals de prijzen. Ook de werkgelegenheid was gunstig, daar vele inwoners overal elders werk kregen. Zo was er in deze gemeente weinig werkloosheid. De woningbouw liep minder vlot. Dit moet ook worden geweten aan het te lang uitblijven van het uitbreidingsplan. We heb ben nog bouwland voor 5 woningen en indien een particulier of particulieren dit niet gebruik (t) en zal de gemeente zelf bouwen. Maar gewacht moet op goedkeuring van het uitbreidingsplan. Wat de verbouw van de O.L.school be treft, deelt de voorzitter mede, dat de Rijks goedkeuring is aangevraagd en hij vermoedt dan ook dat dit nog wel in 1952 zal kunnen geschieden. Na een overzicht van de loop der bevol king (wat door ons reeds is gepubliceerd) besloot de voorzitter zijn toespraak met de wens, dat de besprekingen en besluiten in het waarachtig belang der gemeente mogen zijn en dat de Raad hiertoe de nodige kracht mag worden geschonken. Het oudste raadslid dhr. Guiljam biedt namens de raad wederkerig zijn beste wen sen aan en hoopt dat ook de voorzitter kracht mag ontvangen zijn werk in het be lang der gemeente voort te zetten. Een controlerapport van legesgelden ontlokt nog enige discussie. Niet dat er aanmerkingen waren gemaakt door de con troleur, maar omdat, ondanks vele ver zonden aanmaningen, persoonlijke bezoeken door de burgemeester en ontvanger, nog veel schoolgeld, reinigingsrechten e.d. over voorgaande jaren te innen zijn. Wij zullen, om de achterstallige belastingen binnen te krijgen, dwangbevelen verzenden en ten slotte, als dat ook niet helpt, beslag moe ten leggen op de lonen, e.d., aldus meent de raad. Dhr. W. Beurkens bericht, dat hij zijn herbenoemings als lid van de Comm. tot Wering van Schoolverzuim aanneemt. Zo ook dhr. M. J. Nelisse als lid van het Bur gerlijk Armbestuur. Dhr. L. van Duuren verzoekt per 1 April a.s. onslag als gemeentewerkman en als brandweerman. B. en W. stellen voor hem dat ontslag op de meest eervolle wijze te verlenen met dank voor de accurate wijze, waarop hij zijn werk steeds heeft verricht in het belang der gemeente. Niemand is daar tegen. Een verzoek van het personeel der rij dende baar om het loon van 3,per begrafenis op 4,te brengen. B. en W. stellen voor dit verzoek ook in te willi gen, waarmede de Raad accoord gaat. Van het Ministerie van Financiën is be richt ingekomen, dat de gemeente over 1948 nog een bedrag uit het gemeentefonds krijgt van 4246,29. Een verzoek van de Ver. Ned. Gem. Belangen om toe te treden als lid. Het doel der vereniging is examens af te nemen voor de acte Gem. Financiën en Gem. Admini stratie. De contributie bedraagt 1,per 1000 inwoners met een min. van 10. per jaar. De Raad hiervan het nut inziende besluit om toe te treden. Het Raadsbesluit tot verhuur der garage aan dokter Menger is goedgekeurd. Het bestuur der Chr. School in de A. J. Polder verzoekt een voorschot op de pe riodieke uitkering. Dit is vastgesteld op 25,60 per leerling per jaar. Een verzoek van de R. K. Landbouwschool te Steen bergen om 30,subsidie, daar een leer ling uit deze gemeente die school bezoekt. Opgemerkt wordt daarbij, dat de school in 1952 wordt verbouwd en de subsidie dan 60,— moet bedragen. Waar dit nog niet door het Dag. Besuur is behandeld, wordt het verzoek op voorstel van weth. van Nieuwenhuijzen naar B. en W. geren- voyeerd voor advies. KOLENTOESLAG GEVRAAGD Een verzoek van dhr. Neele namens de Bond van Ouden van Dagen om kolen- toeslag. B.- en W. stellen voor hieraan te vol doen onder voorwaarde, dat uit of door de gehele raad bijstand wordt verleend aan B. en W. om uit te zoeken welke Ouden van Dagen daarvoor in aanmerking komen. Weth. van Nieuwenhuijzen merkt op, dat dit nauwkeurig onderzocht zal moeten wor den. Ook kinderen kunnen in staat zijn hun ouders bij te staan en hebben daarin zeer zeker een plicht ten opzichte van hun ouders. Dhr. Quist zou de behoeftigen een aantal H.L. brandstoffen willen geven, ter wijl de heren Stormezand en Mol meer voelen voor een bedrag aan geld, daar dit geld besteed kan worden aan het hoog no dige. Dhr. Verwijs licht toe, hoe de brand stofverstrekking door de diaconiën is ge regeld. Over dit onderwerp wordt nog breedvoerig gediscussieerd. Tenslotte wordt het voorstel van B. en W. aangenomen en zal men volgende week Donderdag avond samen komen om dit nader te re gelen. Aan de Raad wordt het uitbreidingsplan getoond, zoals dat is vervaardigd door het architectenbureau Rothuizen en v. 't Hoog. Dit moet 4 weken ter inzage liggen, daar na ter goedkeuring aan Ged. Staten ge zonden, waar het vermoedelijk niet lang opgehouden zal worden, omdat de Plan. dienst het reeds goedkeurde. De voorzitter deelt mede, dat het bouw plan van de Sluis te A. J. Polder nog niet gereed is, doch wel spoedig klaar zal zijn. De Raad gaat accoord met het schrijven van het Min. van Sociale Zaken, waarin de kinderbijslagwet voor ambtenaren over 1952 opnieuw wordt vastgesteld. Dhr. C. Kapelle bericht dat hij zijn her benoeming als lid van de Woonruimtecom missie aanneemt. Daarna volgt verkiezing van 4 leden van voornoemde commissie. Door B. en W. worden hiervoor 12 per sonen aanbevolen. Na stemming blijkt dat de volgende heren zijn gekozen: J. La- bruijère, L. Reijngoudt, Iz. Quist en F. Vaders. Dhr. Guiljam vraagt waarom dhr. B. Filius niet voor overbruggingssteun in aanmerking komt. De voorzitter zegt, dat deze man sinds maanden niet in loondienst is geweest. Vorige jaar was dat nog wel het geval, had hij zich toen gemeld, dan had hij steun gekregen of was bij de D.U.W. geplaatst. Dat deed hij echter niet en werkte in eigen bedrijfje. Nu bijna alles in de steun is, wil hij het ook. Indien hij behoeftig is, kan hij zich wenden tot het Burg. Armbestuur. Dhr. Goudswaard vraagt hoe de kwestie bij dhr. Sanderse in elkaar zit, die uit zijn woning moest en thans in Wouw woont. Kan hij daar blijven De voorzitter antwoordt, dat hij daar aanvankelijk geen vestigingsvergunning kreeg, doch nadat spreker zich in verbin ding had gesteld met het gemeentebestuur ter plaatse is er goede hoop voor dhr. San derse een vestigingsvergunning te krijgen. Dhr. Verwijs bespreekt het geval Lind- hout, die door B. en W. geweigerd is in de steun. Weliswaar had die man geen deugdelijk ontslagbewijs, omdat hij om prin cipiële redenen Zondags niet wou varen, en dat juicht spreker toe, maar daar is hij nu de dupe van. Dat is aldus dhr. Verwijs een zeer ernstig geval. De voorzitter antwoordt hierop, dat be doelde persoon niet in de overbrugging kan worden opgenomen, ook niet volgens het G.A.B. Was er door het weer geen stag natie geweest, dan was hij al lang bij de D.U.W. geplaatst. Weth. van Nieuwenhuijzen zegt dat die man zonder deugdelijk ontslagbewijs niet kan worden opgenomen. Gebeurt dat wel, dan komt hij geheel voor gemeenterekening. Dhr. Stormezand heeft achting voor iemand, die om principiële redenen zijn werk verlaat, doch die man moet dan ook de consequenties daarvan durven aanvaar den en zich niet met een ondeugdelijk ont slagbewijs op het gemeentehuis om steun vervoegen. Dhr. Verwijs vindt dit een ver schrikkelijke opmerking. De voorzitter zegt deze kwestie in be sloten zitting nader te zullen toelichten. Dhr. Quist heeft vernomen, dat de ge meentewerkman in de Polder de 11 compensatietoeslag is geweigerd. De voorzitter antwoordt dat de man maar 2 dagen per week in gemeentedienst is. Voor hem gold dit dus niet. Bovendien staat in de overeenkomst dat hij na zijn laatste verhoging niet voor verdere toe lagen in aanmerking komt. Weth. Mol heeft meermalen geattendeerd in B. en W., dat er grind in de Wilhel- minastraat en ook op andere plaatsen moet komen. Hij wil thans opmerken, dat er eerstdaags een schip in lossing komt. De voorzitter zegt, dat er 50 ton grind is aan gekocht. Daarna sluiting. Het zal de land- en tuinbouwen- de bevolking langzamerhand wel bekend zijn, dat een rationele kalk- bemesting van grote betekenis is voor de meeste grondsoorten. Evenals dit geldt voor onmisbare voedingsbestanddelen als stikstof, fosforzuur, kali en andere, is bo demvruchtbaarheid zonder kalk on denkbaar. Kalk verbetert de zuurgraad van de grond; kalk is noodzakelijk als plantenvoedende stof; kalk verbe tert de structuur van de grond, schept een goed milieu voor een ge zonde ontwikkeling van het bacte- riënleven en kalk verhoogt het ren- Zoals gewoonlijk staan om deze tijd de meeste werklozen ingeschre ven. Onze landbouwstreek heeft nu eenmaal een tijd op een jaar, dat het werk zo goed als geheel stil ligt. En die periode wordt eerder langer dan korter. Juist in deze periode is er zoveel tijd om je onvoldaan te voelen, om te gaan morren en brom men. Dat gebeurt dan ook wel eens, al mag men daarover bij de Neder landse arbeider in het algemeen niet klagen. En als men de oude tijden in herinnering brengt, dan is er ook heel weinig reden tot klagen, al zou ik niet graag beweren, dat men in deze dure tijd zo gemakkelijk rond komt met een flink gezin in de over bruggingssteun. Maar dan is dat toch zeker geen reden om te gaan spreken over de goeie ouwe tijd." In die goeie ouwe tijd" is er heel wat meer armoe geleden. Dat trof me, toen ik daarover een tachtig jarige hoorde vertellen, die het meest denkbare „zwarte zaad" van de goeie ouwe tijd heeft gezien. Dit wordt dus een historisch verhaal, dat de tachtigjarige opa aan zijn kleinzoontje verhaald. Hoort U maar Het kleinzoontje bezoekt opa en tikt met onbevangen deskundigheid de as van zijn sigaret. Opa schudt zijn hoofd, dat die toch nog veel te jonge knaap al zo'n deskundig roker is. En opa schudt nog heftiger, wan neer kleinzoontje vertelt, dat hij juist twee pakjes van ƒ0.75 heeft ingeslagen. Toen ik zo oud was als jij, bromt opa afkeurend, kon er geen sigaartje op overschieten. Mijn vader had nog geen 50 cent per dag in de winter. En hij moest die winter toch doorkomen met zijn vrouw en zes kinderen. „Was er dan geen loontoeslag en overbruggingssteun, opa", vraagt kleinzoon, méér deskundig in het ro ken dan in de sociale toestanden van vroeger. „Ha, loontoeslag, lacht opa en zegt dan peinzend: toen was de boer de loonbeschikker en die keerde 7 cent per uur uit. Ja ventje, dan moest je opa Zaterdagsavonds met zijn vader naar de bakker om brood zonder centen. Te betalen: vol gende week of één der volgende weken. Boter was er niet bij. Op Zondagmorgen kregen we boter hammen met een beetje zout en de middagpot was „blinde soep". Daar had kleinzoon nooit van ge hoord. Blinde soep Dat zal ik je eens vertellen, zei opa. Blinde soep werd bereid uit wat rijst en wilde selderij, die we in de sloten zochten. Veel water en een schepje zout een kopje voor 1 cent voltooide dit blinde soep-menu. En dan moest je een goedgezinde winkelier aan treffen voor dat zout, want die ver kocht niet minder dan een half pond gelijk voor iy2 cent. Brandstoffentoeslag, lees ik te genwoordig, zo vervolgt opa zijn mijmeringen. Vroeger stookten wij vlasafval. We noemden dat „He men gratis verkrijgbaar. En in de hoek van het huis stond een grote baal van dat spul, de liemenhoek. Ging dat met liemen de kachel stoken opa, vraagt kleinzoontje, ^-kachel jongen, dat was er niet bij. Wij behoorden tot de verarm den en die hadden geen kachel Trouwens met een kachel zouden we nog geen kolen hebben kunnen kopen. Immers, die kolen kosten toen 65 cent per mud en daar was geen denken over. Alleen de „bur gers" konden kolen kopen. Ze stookten ze in lange „sleekachels" of zgn. ovenkachels. In de mooie huizen waren de vloeren bedekt met blokmatjes, wij woonden op een aardevloer met een plankenzitting aan de kant. Daarop stond het „ba kermandje, vlak bij de vuurhaard. Eerst hadden in dat bakermandje bokkingen gezeten, later lag ik er in „5 cent de benne Wat waren de van spierwit gevlochten tenen mandjes der gegoeden mooi met een „hopsa er aan om klein broertje of zusje in slaap te wiegen. Kleinzoon had voor die avond genoeg wijsheid uit „de goede oude tijd" opgedaan en vertrok dampend, evenals ik, wachtend op het ver volg. dement van de stikstof-, fosforzuur- en kalimeststoffen. Over de kalkvoorziening van on ze gronden kunnen wij helaas nog geen optimistisch geluid laten ho ren. De kalktoevoer door bemesting is namelijk bij lange na niet toerei kend om het kalkverlies op te hef fen. Jaarlijks worden er aanzienlijke hoeveelheden kalk aan de bouwvoor onttrokken, enerzijds door uitspoe ling (150400 kg per ha, afhanke lijk van de grondsoort), anderzijds door opname door het gewas (15 70 kg per ha). Kalkverliezen door uitspoeling spelen hierbij dus de grootste rol. Uit deze cijfers blijkt wel hoe be langrijk het is de kalkbemesting niet te verwaarlozen. Verschillende soorten kalkmest- stoffen uit eigen bodem staan ons ten dienste. Bovendien willen wij niet verzuimen te wijzen op de zéér belangrijke rol, die Thomasmeel vervult bij de kalkvoorziening van onze cultuurgronden. Deze veelzij dige fosfaatmeststof bevat namelijk naast fosforzuur, magnesium en ver schillende sporenelementen gemid deld 50 kg kalk, waarvan 80 di rect werkzaam is. De grootste kalk toevoer aan de Nederlandse bodem vindt nog steeds plaats door mid del van Thomasmeel. Wat de kalk werking betreft, staat 100 kg Tho masmeel gelijk met 100 kg Limburg se kalkmergel. Wanneer de kalkbe mesting op peil moet worden gehou den of verbeterd is het altijd ver standig de fosforbemesting te doen plaats vinden in de vorm van Tho masslakkenmeel. Nu er van hogerhand steeds weer wordt gehamerd op het aambeeld van productieverhoging en verbete ring van de ruwvoederpositie, lijkt het ons niet onverdienstelijk nog eens speciaal te wijzen op de grote waarde van een doelmatige kalkbe mesting. Evenwel, dit is eveneens van groot belang, bedenke men dat hier ook geldt: „Overdaad schaadt". De werking van bepaalde voor het gewas noodzakelijke sporenelemen ten kan dan namelijk worden tegen gegaan of zelfs geheel stilgelegd. De juiste weg leert ons het grond onderzoek. De assistenten van de Rijksland- en tuinbouwvoorlich tingsdienst kunnen U hieromtrent van advies dienen. VRAGEN STAAT VRIJ. 1. Elke vraag op een afzonderlijk vel. 2. Gegevens zo uitvoerig mogelijk. 3. Gewenste herkenningsletters aangeven, naam en adres vermelden. 4. De vragen worden in de kopij zo kort mogelijk weergegeven. Elk antwoord geldt dus één bepaald geval. 5. Bij kwesties inzake arbeidsverhoudingen, sociale verzekering e.d. moeten branche en adres van het bedrijf worden opgegeven. Een postzegel voor doorzending insluiten. 6. W. J. U zult wel gehoord hebben van de „Bond zonder Naam'' en van Pater de Greeve, die altijd Zaterdagsavonds sprak. Waarom is hij plotseling uit de aether en schijnbaar uit de samenleving verdwenen Wat is er waar van de geruchten? Antwoord A. Wii haasten ons de praatjes uit de wereld te helpen. Pater de Greeve is niet getrouwd, heeft geen straf en spreekt niet meer voor de radio omdat hij wegens gezondheidsredenen rust moet houden. N.N. Van de huiseigenaar heb ik toe stemming om aan de schoorsteen boven op het dak mijn antenne te bevestigen. De bewoners van het huis hebben daar geen last van. Kan de huurder het mij verhin deren Antwoord A. Aangezien Uw buur man zeker niet alles behoeft toe te laten, waar zijn huiseigenaar geen bezwaar te gen heeft, kunt U beter in overleg met Uw buurman de antenne op diens dak plaatsen. L. Kunt U mij adressen verstrekken van wetenschappelijke uitleenbibliotheken in Nederland, die boeken per post uitlenen tegen vergoeding of na lidmaatschap Antwoord Z. U schrijft niet op welk gebied U studieboeken wenst. Wendt U zich allereerst tot de Koninklijke Biblio theek te '-Gravenhage, Lange Voorhout 34. J. H. In Port-Said is een bedrijf ge vestigd van de firma Simon Aartz. Kunt U mij vertellen welk bedrijf dit is Antwoord A. Dit is een sigaretten- fabriek. J. H. Kunt u mij vertellen in welk jaar het Suezkanaal werd gegraven en door wie dit gedaan is Antwoord A. Ferdinand, viscomte de Lesseps (leefde van 1805 tot 1849), vol tooide de doorgraving van de landengte van Suez in 1869. Het kanaal zelf is 120 km lang, de rest van het parcours loopt door de Bittere Meren. J. H. - Bij de Golf van Aden ligt de Straat van Bab-el-Mandeb. Is deze straat bekend om zijn slavenhandel uit vroeger jaren Wordt deze straat ook pad der tranen genoemd Antwoord A. Bab-el-Mandeb, Poort der Tranen, is de zeeëngte tussen de Rode Zee en de Golf van Aden. De UNO is reeds jaren bezig een einde te maken aan de sedert ongeveer 1800 bestaande slaven handel, die vooral nu nog woekert in Saoedi-Arabië en Yemen. P. v. d. W. Mijn dochter heeft een Solex, waarop zij de eerste vier maanden van het jaar niet heeft gereden. Half Juli werd zij bekeurd wegens het ontbreken van een belastingkaart. Dezer dagen moest zij de boete betalen plus de verschuldigde be lasting over Januari t.m. Juli 1951. Is het billijk dat over een periode waarin de So lex niet werd gebruikt, toch belasting moet worden betaald Antwoord Z. Ja, dat in dit geval juist. U wordt geacht te weten dat u voor het berijden van een bromfiets belasting moet betalen. Dit kan per jaar of drie maandelijks geschieden, zodat u in het laat ste geval dus per 1 Juli van een nieuw jaar moest voorzien zijn. U begaf zich echter zonder kaart op weg en dat is nu eenmaal niet toegestaan. Eveneens zult u niet kunnen aantonen, dat de fiets de eer ste vier maanden niet werd gebruikt. In dit geval moet u over de twaalf afgelopen maanden belasting betalen of zoveel minder als de fiets later werd gekocht. N. N. te W. Wat betekent „mul tiple scelerose" en hoe ontstaat deze ziekte? Antwoord Sc. Dit is een ziekte waarbij zich in het centraal zenuwstelsel (hersenen en ruggemerg) een aantal plek ken bevinden (degeneratieve processen) waar het oorspronkelijk zenuwweefsel is verloren gegaan. Men veronderstelt dat dit ziektebeeld moet worden beschouwd als een rusttoestand van ontstekingen die eer der hebben plaats gehad. Het ontstaans- mechanisme is overigens nog lang niet op gehelderd. J. M. te C. Moet bij stopzetting van een bouwvergunning de 5 Pensioenfonds regeling worden doorberekend door de aan Antwoord Eu. Wendt u zich tot de administratie Bedrijfspensioenfonds Bouw nijverheid, t.a.v. de heer v. d. Berg, Kei zersgracht 517, Amsterdam, tel. 3377. Daar kan men u elke gewenste inlichting hier over geven. Weetgraag. Kunt u mij een middel aan de hand doen tegen haaruitval. Ik ben pas twintig jaar en als ik mijn haar kam, zitten er veel haren aan de kam. Ook is het zeer dun. Antwoord VA. Het is de vraag of een dergelijke vroegtijdige kaalheid met de gewone middeltjes te verbeteren is. De enige die u bij een dergelijk ernstig geval misschien kan helpen is de huidarts. Ook als deze er alleen maar in zou slagen het voortschrijden van Het euvel te stuiten, dan zou de vraagsteller zich waarschijnlijk al gelukkig moeten prijzen. K, A. -Hoe is het mogelijk dat iemand die twee a drie weken wegens ziekte of ongeval niet kan werken, toch nooit een ziekte- of ongevallenuitkering heeft ont vangen Waarom wordt hiermede zolang gewacht Mag de werkgever het misschien voorschieten Antwoord A. Daarop valt moeilijk een direct antwoord te geven. Heeft u van uw ziekte of ongeval kennis gegeven aan de Raad van Arbeid of aan de Be drijfsvereniging, waarbij uw werkgever is aangesloten Dit moet binnen 24 uur ge schieden. Heeft uw werkgever kennis ge geven Formulieren voor ziektemelding zijn bij de postkantoren en de Raden van Arbeid verkrijgbaar. M. V. S. Ik ga uit werken en betaal dan boven de loonbelasting van mijn man nog Inkomstenbelasting van hetgeen ik ver dien. Is het nu wel juist dat die aanslag op mijn man's naam staat, daar wij niet in gemeenschap van goederen gehuwd zijn. Antwoord A. Ja, de aanslag wordt naar uw man, als hoofd van de echtver eniging gestuurd. Van het bedrag behoort de gedurende het afgelopen jaar betaalde loonbelasting te worden afgetrokken. J. S. Ik had graag een recept om garnalen in te maken. Antwoord VB. Wij hebben hiervoor de volgende recepten. 1. Garnalen in azijn 250 g garnalen, 1 dl azijn, 2 dl water, schijfjes citroen (lau rierblad), een stukje spaanse peper, zout, wanneer de garnalen in huis gepeld wor den. De garnalen wassen, wanneer zij ge peld gekocht worden, laten uitlekken en in schoongemaakte potjes overdoen. Per potje een stukje laurierblad, een schijfje citroen en een stukje spaanse peper tussen de gar nalen leggen. De azijn met het water (en zout) vermengen en over de garnalen gie ten, totdat deze onderstaan, (azijn uit een fles hoeft niet gekookt te worden, azijn uit een blik of vat dat geopend heeft gestaan, wèl), de azijn na het koken afkoelen. De potjes afsluiten met cellophaanpapier, vooral geen metalen deksels gebruiken. Deze inmaak is niet langer dan drie a vier weken te bewaren. 2. Garnalen in aspic. Bestanddelen als het vorige recept plus 5 g gelatine. De gelatine weken in een gedeelte van het water, daar na in een pan met warm water smelten en door de azijn-en-water roeren. Verder te werk gaan als boven is aangegeven. J. E. K. Ik woon als kostwinner nog bij mijn moeder in. Heb ik ook recht op belastingaftrek? Ik ben 21 jaar en verdien 38,per week netto als los arbeider. Mijn moeder is 65 jaar en krijgt 40.60 per maand. Haar eigen huis brengt twee gulden per week huur op. Antwoord H. Ja, u komt voor aftrek in aanmerking. U moet dit verzoek in dienen bij de Inspecteur van de Belastingen (afd. loonbelasting), onder opgave van nauwkeurige gegevens, zoals u die ook aan ons hebt verstrekt. Krijgt u dan de gun stige beslissing van de Inspecteur toege zonden, dan geeft u die aan uw werkgever, die direct rekening kan houden met de toe gestane aftrek. K. v. d. W. Ik wil een eierhandel be ginnen. Heb ik daar een vergunning voor nodig Bij welke instantie kan men zich voor nadere inlichtingen vervoegen Antwoord A. U hebt een erkenning nodig. U kunt alle inlichtingen verkrijgen bij het Bedrijfsschap Pluimvee en Eieren te De Blit, Utrechtseweg 298. B. te A. Kan een textielvergunning aan een ander overgedragen en verkocht worden? Zijn er nog voorwaarden aan ver bonden? Antwoord A. Wij weten niet welke vergunning hier wordt bedoeld. Echter mo gen voor een kleinbedrijf textielvergunnin gen nimmer worden overgedragen of ver kocht. B. v. d. B. Kunt u mij het adres op geven van iemand in Den Haag, die op leidt voor het diploma Mensendieck. Wat houdt bewegingsleer „Cesar" in? Antwoord C. De enige opleiding voor het Mensendieck-diploma is gevestigd te Amsterdam. Joh. Verhulststraat 56. De cursus duurt twee jaar. Mevrouw Cesar was mensendiecklerares en heeft op de principes van Mensendieck een eigen systeem opgebouwd. Dit systeem noemde zij bewegingsleer Cesar. V. C. Ik heb twee lederen stoelen op elkaar gezet en tegen het plakken er een witte zakdoek tussen gelegd. Nu is het randje van de zakdoek op het leer gedrukt en niet te verwijderen. Antwoord H. Probeert u het eens met slaolie. K. T. Mijn broer is voor de tweede keer getrouwd. Uit het eerste huwelijk zijn drie kinderen geboren, uit het tweede geen. Bij het overlijden van hun moeder hebben de kinderen hun erfdeel niet opgeëist. Waarop hebben de kinderen recht wanneer hun vader komt te overlijden Antwoord Z. De kinderen hebben in ieder geval recht op hun moeders versterf- portie, die in casu dus zal bestaan uit een deel van de inboedel, op te eisen. Uw broer erfde met de kinderen de nalatenschap bestaande uit de helft van de gemeenschap- schappelijke boedel. Vaders nalatenschap, bestaande uit de helft van de gemeenschap pelijke inboedel uit zijn eerste huwelijk plus J/2 deel van de nalatenschap van de vrouw plus de aanwas valt toe aan de kinderen en de tweede echtgenote. Deze laatste erft hiervan Yl deel, het restant komt samen aan de kinderen. Zo ziet u dat de kin deren aanspraak op de boedel kunnen maken. X.Y.Z. Wil corresponderen met een Belgisch meisje en vraagt het huidige adres van de Wereldcorrespondentieclub. Antwoord A. Dit luidt Postbus 529, Amsterdam. D. Als men 5.12 uitgekeerd krijgt van de ziektewet, hoeveel mag er dan voor de werkgever die het uitbetaalt worden afgetrokken. Hoe gaat het als men voor 50 is goedgekeurd Antwoord A. Naar onze mening be hoeft van 5.12 geen loonbelasting te worden betaald. Is men voor 50 goed gekeurd en gaat men dan halve dagen wer- kep, dan krijgt men dus de helft van zijn loon en de helft van het ziekengeld. Deko's vriend is ziek en de doktoren ge lukt het niet een diagnose te stellen. Vier jaar geleden is de patient gekeurd voor militaire dienst en er is toen een lichamelijke afwijking ontdekt, waarvan hij zelf niets afwist en waar hij ook geen last van had. Hij werd daarvoor niet afgekeurd, maar het is wel op zijn papieren aangetekend. Hij is buitengewoon dienstplichtig en is dus niet onder de wapenen geweest. Zouden nu die papieren nog bij de militaire keuringsdienst aanwezig zijn. Waar en tot wie moet ik mij wenden om die afwijking nog te weten te komen Misschien kunnen de doktoren aan de hand van die gegevens tot een conclusie komen. Antwoord-SC: Het komt ons voor, Deko, dat de doktoren Uw hulp hoe goed be doeld ook in deze nauwelijks van node hebben. Bij een moeilijk ziektegeval komt de medische voorgeschiedenis van de patient steeds ter sprake, ook de keuring voor miljtaire dienst. Mocht uw vriend over de destijds gevonden afwijking hebben gezwe- gep dan zoudt u de behandelende artsen hierop wel attent kunnen maken. Achten zij het wenselijk hieromtrent meer te weten te komen, dan kunnen zij zelf de weg daar toe wel vinden. En bovendien: men zal U daarover zeer zeker geen inlichtingen ver schaffen. Rita vraagt wat de oorzaak is van de vele witte vlekken op de nagels (vooral in de wintertijd) van de handen. Is dat door een teveel of een te weinig aan kalk Welke middelen kunnen dit euvel verhel pen Antwoord Sc. Dergelijke vlekken ziet men vaak. Het is ons persoonlijk opgeval len, dat bij sommige patiënten, die een nogal eenzijdig diëet hielden, in versterkte mate optraden. Natuurlijk kunnen deze vlekken in die gevallen verband houden met de ziekte zelf. Het is echter ook mogelijk dat de eenzijdige samenstelling van het voedsel hiervoor verantwoordelijk was. De laatste opvatting zou dan steun vinden in het feit dat de witte vlekken 's winters (de tijd dat de verborgen tekorten plegen te ontstaan) in aantal en grootte toenemen. Het is niet bekend of bedoelde vlekken in de nagels door bepaalde genees- of voedingsmiddelen te verdrijven zijn. Het verdient echter aan beveling, ook met het oog op de algemene gezondheidstoestand, om vooral in de win termaanden te zorgen voor een gevariëer- de voeding waarin alle vitamines en andere I noodzakelijke stoffen aanwezig zijn.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 6