WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLONO Zit er nog zink in de spaarpot? Plaatselijk Nieuws een jaRiqe pRinses. Raadsverslag Poortvliet. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Twee eeuwen oud. Opgeruimd staat netjes. ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN 8e Jaargang No. 10 18 Januari 1952 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Het verhaal gaat, dat tijdens de bezettingsjaren een overijverig Winterhulpcollectant in een onzer grootste steden, op z'n enthousiast bellen, tot z'n panische schrik een grote zinken teil van beslist fors formaat voor z'n voeten gesmeten kreeg vergezeld van de vriendelijke vraag van de bezitter: ,,Kunt u wisselen?" Wat er van deze historie ook waar moge zijn, het is in ieder geval, naast een uiting van hart grondige afkeer voor de Winter hulp, tevens een duidelijk bewijs, dat het Nederlandse volk nu niet bepaald gek was op de zinken gru- weltjes, die de heer Rost van Ton ningen ons voor het goede oude zilvergeld in de plaats gaf. Kon men vroeger spreken van mank gaan aan te weinig geld, thans was het toepasselijk in het zelfde geval te zeggen, mank gaan aan te veel zink (Want heeft er ooit één Neder lander waarde aan deze rinkelende „vulling' gehecht?) Op 15 Januari is het precies 10 jaar geleden, dat de zinken kwartjes, dubbeltjes, stuivers, twee en half en ééncentstukken hun lawaaige entrée maakten. Om dit alleszins heugelijke jubileum te vieren, heeft men on langs besloten, de nog resterende zinken dubbeltjes en centen uit de circulatie te nemen te beginnen eveneens op 15 Januari. Tevens zul len op die dag de zilveren dubbeltjes en de oude garde van bronzen cen ten van het (rollend) toneel gaan verdwijnen. Onze lezers kunnen dus reeds hun spaarpotten na gaan zien om straks een gedeelte van het „slijk der aarde" in te wisselen. Een eresaluut aan dit laatste, altijd betrouwbaar gebleken rollend materieel is hier zeker op z'n plaats, over het verdwijnen van hun zjnken collega's zal wel niemand rouwig zijn. Hoezeer echter de munten des tijds als een der vele specifieke „zegeningen" der bezetters werden uitgekreten, de historie wijst uit, dat reeds lang voordien de zinken mun ten, speciaal in tijd van nood, aan de orde van de dag waren. Klassiek werden de geldstukken, geslagen tijdens de Eerste Wereld oorlog. Toen in diverse streken van het toenmalige Duitsland de grond stoffen uitgeput raakten, begon niet ongeveer ieder rijksdeel, maar zelfs iedere stad z'n eigen zinken nood munten te slaan. Zo bestaan er se ries ronde, langwerpige, achthoekige en doorboorde muntstukken beurte lings getooid met krijgshaftige leu zen. voorstellingen en reliëf, de oor log en de arbeid (men lette op de combinatie!) behelzend, ofwel heel bescheiden althans voor Duitse be grippen een enkel cijfer, de waarde van de munt betreffend. Tegen de tijd dat men zelfs mun ten van steen en hout begon uit te geven, en de postzegels bedragen van 2 milliard mark vermelden, bleek eindelijk dat er toch niets meer te redden viel... Duitsland stortte financieel, economisch en po litiek bezien, in. Is het een wonder dat men het verschijnen van de zinken munt op 't laatst is gaan zien als een voor bode tot een komende catastrofe en is het dan ook nog te verwonderen, dat toen in 1941 in Nederland be richten doorkwamen van het bezette Polen, dat de Duitsers daar de zin ken munt hadden ingevoerd, men zich als „broeder in de nood" ang stig afvroeg: „Wanneer wij En om precies te zijn, dit gebeurde voor ons nauwelijks enige maanden later: op 15 Januari 1942. Nu 10 jaar geleden. De algemene en jaarlijks terug kerende belasting op het inkomen is nog geen oude instelling. De man die het eerst deze belasting invoer de, was minister van Financiën in Frankrijk onder Lodewijk de Vijf tiende. De Franse financiën bevon den zich na de buitengewoon onge lukkig verlopen Oostenrijkse Suc cessie-oorlog in 1749 in een droe vige staat en evenals nu wordt de fiscus het vindingrijkst, wanneer na een oorlog de schatkist is uitgeput. De minister van Financiën Jean Baptiste de Machault, komt dan op de gedachte om de Tienden, die met onregelmatige tussenpozen wor den geheven, om te zetten in een vaste jaarlijkse heffing op vier soorten van inkomens, nl. inkomen uit onroerende goederen, inkomen uit roerende goederen, winsten van handel en industrie en opbrengsten van ambten en diensten zoals nota riaten. Op inkomen, verdiend door arbeid in loondienst, werd geen belasting geheven. Dat was admi nistratief te moeilijk en men ver wachtte er blijkbaar geen grote op- brengsjt van. Men had dus des tijds een geheel ander begrip van „inkomen" dan tegenwoordig. De Machault heeft van zijn belasting weinig plezier beleefd, hoofdzake lijk doordat hij ook de kerkelijke inkomsten wilde belasten. Natuur lijk verzetten de niet-kerkelijke be lastingplichtigen zich ook wel en zelfs heftig, maar de weerstand van de kerk werd hem zelfs te machtig. De Franse bisschoppen weigerden eenvoudig de belasting te betalen. Dat wil zeggen, ze wa ren desnoods wel bereid een ze kere som aan de staat af te staan, maar weigerden aangifte te doen van hun bezittingen en van het in komen, dat ze daaruit trokken. Vijf jaar lang heeft De Machault ge probeerd die weerstand te overwin nen, maar in 1755 behield de gees telijkheid de overwinning en werd zij vrijgesteld van de inkomstenbe lasting. De Machault werd daarop ontslagen en zijn gehele belasting schema raakte in onbruik. Maar de gedachte bleef leven en latere op volgers pasten het systeem toch weer toe. Zo hevig was het verzet tegen zijn plan geweest, dat men De Machault zelfs niet vergat, toen hij zich al tientallen jaren terugge trokken had op zijn landgoederen. Bij het uitbreken van de revolutie werd hij gearresteerd en in de ge vangenis vermoord, waaruit wel blijkt, dat de burgerij hem evenzeer haatte als de geestelijkheid. Niet temin is er thans geen enkele staat meer, die het kan stellen zonder belasting op het inkomen en dan nog in veel algemenere vorm. De Muziekvereniging subsidie. Villa's worden niet gebouwd, dus wijziging van het uitbreidingsplan gevraagd. Poortvliet staat er financieel niet slecht voor. Woensdag 16 Januari werd een openbare raadsvergadering te Poortvliet gehouden onder voorzitterschap van burgemeester B. J. van Oeveren. De eerste raadsvergadering in 1952 op ons eiland. De voorzitter opende de bijeen komst met ambtsgebed en deelt mede, dat weth. v. d. Slikke en de heer M. C. v. Ast wegens ziekte verhinderd zijn de vergadering bij te wonen. Hij hoopt, zeker ook namens de raadsleden, dat beiden spoedig hersteld mogen zijn en weer samen kunnen ver gaderen. In verband met deze eerste raadsvergade ring wenst hij de leden met hun gezinnen een voorspoedig 1952 toe en hoopt dat ook dit jaar weer gezamenlijk de belangen der gemeente gediend zullen worden. Weth. Krijger biedt mede namens de andere raadsleden wederkerig zijn beste wensen aan. Daarna deelt de voorzitter mede, dat de Commissaris een officieel bezoek aan de gemeente heeft gebracht en bespreking had met het college van B. en W. terwijl ook een rondgang werd gemaakt, o.a. naar Strijenham. In verband met een in vorige vergadering gestelde vraag, merkt de voorzitter op, dat de lantaarn bij de muziektent wellicht iet wat verplaatst zou kunnen worden, zodat men er naar de andere kant ook meer gemak van heeft. Toch zal dat nog niet zo een voudig zijn en nog niet zo weinig kosten. Hij zal het met een vertegenwoordiger van de P.Z.E.M. nog eens bespreken. De notulen zijn vooraf gelezen en on veranderd vastgesteld. INGEKOMEN STUKKEN Goedkeuring van het raadsbesluit door Ged. Staten van de huur woning verpleeg ster, die van 2,88 op 2,90 per week is gebracht. Rapporten van kasopname Landarbeids- vereniging en van de gem. kas, legeskassen, etc. Een dankbetuiging van dhr. T. Antho- nisse voor de medewerking door B. en W. en de raadsleden tot het verkrijgen van een woning. Bericht van het Armbestuur dat de heren G. K. J. Krijger, P. J. Vroegop en Deurloo als bestuursleden zijn benoemd. Ingewilligd wordt een verzoek van de heer M. Verschoor, die rijwielvergoeding vraagt voor zijn zoontje dat de U.L.O.school be zoekt. DE MUZIEK HEEFT TEKORTEN Ter tafel komt opnieuw het verzoek van de Muziekvereniging „Kunst naar Kracht" om een subsidie van de gemeente. Dit ver zoek was reeds door het bestuur ingediend bij schrijven van 5 Maart 1951, maar is aangehouden door het gemeentebestuur, daar er toen een verloting in het zicht was en het college het resultaat daarvan eerst wenste af te wachten. De voorzitter zegt, dat die verloting is tegengevallen en dat „Kunst naar Kracht" ondanks een ijverige propaganda onvol doende donateurs heeft om de kosten te kunnen bestrijden. Dit blijkt uit de bijge voegde rekening over 1950, toen er 278.50 is ontvangen en 460,57 uitgegeven, zodat er een nadelig slot was van 182,52. Het dag. bestuur stelt voor deze muziek vereniging thans 100,subsidie toe te kennen voor het jaar 1952. Dhr. v. Houdt zegt er niet zo toe ge negen te zijn, hij is niet tegen deze muziek vereniging, maar er zijn zoveel andere financieele moeilijkheden, dat hij daartoe geen vrijheid kan vinden. Bovendien vindt hij, dat zo'n vereniging toch zelf voor haar onkosten zou moeten zorgen. De voorzitter wijst er op, dat men actief genoeg is, maar er zijn niet voldoende donateurs om de kos ten mee te helpen dragen. Hij vindt een muziekvereniging voor een dorp onmisbaar. Dat zo'n vereniging onmisbaar is, zou dhr. G. K. J. Krijger niet willen beweren. De Graaf zegt, dat men de muziek toch dikwijls nodig heeft. Hij heeft er niet het minste bezwaar tegen die 100.te ver lenen. De voorzitter wijst er nog op, dat som mige gemeenten een vaste post op de be groting hebben staan voor de muziekvereni ging. Wanneer dat hier nu een keer wordt gevraagd, zou men het toch moeten toe staan, is zijn mening. Dhr. Vroegop zegt, dat hij er voor één jaar niet tegen zal stemmen. Dan wordt gestemd. Vóór verlening sub sidie zijn de wethouder Krijger, de Graaf en Vroegop. Tegen: de heren G. K. J. Krijger en Van Houdt. WAARSCHUWINGSBORDEN Het bestuur van de School m. d. Bijbel wijst op het toenemend snelverkeer in de Zuidweg, wat een gevaar betekent voor de uit het zgn. schoolstraatje komende kinderen. Het bestuur vraagt daarom twee waarschuwingsborden te doen plaatsen. De Raadsleden achten dit gevaar evenmin denkbeeldig, zodat dit verzoek z.h.st. wordt ingewilligd. Van de Minister van Binnenlandse Zaken is er een uitvoerige circulaire betreffende de bescherming burgerbevolking. De voor Zaterdag 19 Januari wordt H.K.H. Prinses Margriet negen jaar. Bij verjaardagen van de andere Prinsessen zijn we even verheugd als bij Prinses Margriet's verjaardag. En toch is het iets anders. Bij de herdenking van haar geboortedag, herinneren we ons immers tegelijkertijd het bezettingsjaar 1943. Een stille, maar intens diepe vreugde ging er toen door ons zwaar beproefd land. Temeer een reden om nu dankbaar te zijn en verheugd. Onze hartelijke gelukwensen. zitter stelt voor deze circulaire te laten rondgaan bij de raadsleden, zodat ieder er degelijk kennis van kan nemen. Daarmee gaat men accoord. Dhr. Vroegop voegt er nog aan toe, dat het geen eenvoudige zaak zal worden, waar mee men het eens is. De voorzitter herinnert er aan, hoe in een vorige zitting al is meegedeeld, dat er een financiële meevaller is gekomen voor de gemeente door een extra bedrag van de ondernemingsbelasting. Hierop komt Ged. Staten thans terug in verband met de geld lening voor het brandweermateriaal. Die lening zal nl. niet worden goedgekeurd, nu er middelen zijn om de kosten te dekken door het extra ontvangen bedrag. Voorge steld wordt daarom het destijds genomen besluit tot het aangaan van een geldlening in te trekken en enige begrotingswijzigingen goed te keuren, die voortvloeien uit het dekken van de kosten. Tengevolge van die ondernemingsbelasting is het nl. ook niet nodig de vernieuwde straten over 10 jaar te begroten, maar kan ook dat zonder lening worden betaald. En uiteindelijk kan nog een bedrag van 7000.aan de reserve wor den toegevoegd, nadat alle posten zijn be taald. Men staat er dus een stuk beter voor als vorig jaar verwacht werd. De Graaf is van mening, dat weinig ge meenten er nog zo goed voor staan als Poortvliet. Het verheugt de raadsleden en z.h.st. worden de hierboven genoemde voor stellen aangenomen. EEN DERDE AMBTENAAR In verband met het eervol ontslag aan dhr. Steenpoorte als 3e ambtenaar van de Burgerlijke Stand en omdat ook aan de burgemeester eervol ontslag is verleend als lste ambtenaar van de Burg. Stand, is er momenteel alleen de 2e ambtenaar, weth. v. d. Slikke. De voorzitter merkt op, dat één ambte naar toch altijd riskant is voor het voltrek ken van huwelijken. Hij kan ziek zijn en dan zit men omhoog. Daarom stellen B. en W. voor een 3e ambtenaar te benoemen (onbezoldigd). Voorgedragen wordt de heer Ph. v. d. Male, ambtenaar ter secretarie. Met algemene stemmen wordt de heer v. d. Male gekozen. VERKOOP BOUWGROND B. en W. stellen daarna voor om een stukje bouwgrond te verkopen in de Smid straat. Vorige vergadering was al besloten daar een gedeelte gemeentegrond te ver kopen aan de Wed. v. d. Slikke. Aan dit besluit is echter nog geen uitvoering ge geven niet doorgezonden aan Ged. St. omdat er nog een gegadigde is, nl. dhr. J. K. Krijger Gzn, die in de nabijheid het andere gedeelte gemeentegrond ad 92 m2 wil kopen Van Wed. v. d. Slikke is het 67 m2. De heer Krijger, zo deelt de voorzitter mede, wil daar in de toekomst een woning op bouwen, maar wacht nog op een bouw plichtovername. Voorgesteld wordt het besluit van 21 Dec. in te trekken en een nieuw besluit te nemen, waarbij beide stukjes grond zijn betrokken, zowel voor Wed. v. d. Slikke als voor J. K. Krijger Gzn. WIJZIGING UITBREIDINGSPLAN In verband met bovenstaande is er nog een verzoek van dhr. Krijger, nl. om het uitbreidingsplan zodanig te wijzigen, dat op die grond die in het uitbreidingsplan staat aangeduid als bestemd voor het bouwen van villa's voor middenstandswoningen aan te wijzen. Dit betreft een stuk grond tussen de woningen van G. K. J. Krijger en Elenbaas. Weth. Krijger zegt, dat hij het toch beter zou vinden, dat op het mooiste bouwterrein van Poortvliet geen schuren gaan verrijzen. Bij vorengenoemd verzoek komt boven dien nog dat van de Kerkeraad der Geref. Kerk alhier, die ook al vragen het uit breidingsplan in dien zin te wijzigen, dat de grond tussen de woningen van de burge- meester en Geuze niet speciaal voor villa- bouw bestemd blijft. Het is nl. de bedoeling van deze kerkelijke gemeente om een nieuw kerkje in die omgeving te bouwen, daar het huidige kerkgebouw ondeugdelijk is, ja bouwvallig. De kerkeraad wil dan een ge deelte grond kopen, grenzend aan de woning van Geuze om daarop te bouwen. De voorzitter zegt, dat hij beide ver zoeken tot wijziging van het uitbreidings plan gaarne wil ondersteunen, daar hij met adressanten van mening is, dat villabouw gerust verdwijnen kan van het uitbreidings plan. Daar komt immers niets van. Dhr. de Graaf vreest, dat er toch wel een schuur geplaatst zou kunnen worden, maar de voorzitter acht dit onmogelijk door het bouwverbod. Er is immers een bouw verordening. Dhr. van Houdt geeft eveneens zijn volle steun aan wijziging in dien zin, dat die villa- bouwprojectie daar verdwijnt. Hij vraagt evenwel of dat nieuwe kerkje toch niet te dicht bij de andere kerk komt te staan, zodat men misschien hinder van elkaar heeft met zang, enz. De voorzitter antwoordt hierop ontken nend. Hij zegt, dat het een voorwaarde moet zijn, dat er een sierlijk kerkje komt te staan, wat niet misstaat, maar dat zal wel goed komen. Er moet trouwens nog heel wat gebeuren, eer het zover is. Voorgesteld wordt de wijziging van het uitbreidingsplan op te dragen aan de Cen trale Dienst Noord-Zeeland. Het voordeel Dokter R. C. Renes te Oud-Vos- semeer, tel. 19. Dokter H. Menger te St. Filips- land, tel. 20. daarvan is, dat men de districtsopzichter dan het werk kan laten doen. Dhr. Vroegop vraagt wat de Kerkeraad met het oude kerkje, zal doen. De- voorzitter denkt van verkopen. Allen zijn er voor het uitbreidingsplan zodanig te wijzigen, dat er in de plaats van villa's op de daartoe bepaalde grondstrook middenstandswoningen en dergelijke kun nen worden gebouwd, maar geen schuren, garage's e.d. De voorzitter zegt, dat hij bespreking woningbouw en een verzoek van de familie Lindhout graag in besloten zitting zou wil len behandelen, waartoe wordt besloten. Eerst volgt dan nog de RONDVRAAG Weth. Krijger zou gaarne zien, dat er spoedig een nieuwe straat kwam bij de nieuwe huizen. Het is er een slikzooi. Laat het zo vlug mogelijk in orde maken, vindt hij Dhr. v. Houdt zegt, dat hij daar in vorige vergadering reeds op heeft gewezen en anderen waren eveneens voornemens het in het midden te brengen. De voorzitter antwoordt, dat er reeds een begroting is om het mét klinkers te be straten. Dhr. de Graaf vraagt hoe breed die straat dan wordt, waarop het antwoord luidt: 4J/2 meter. Weth. Krijger gelooft, dat klinkers daar niet persé nodig zijn. Met een zelfde be werking als op de Paasdijk zou men kunnen volstaan. En dat is veel goedkoper. Er is daar toch heel weinig verkeer. Er zal opgave worden gevraagd om het daarna nog eens te be kijken. Dhr. G. K. J. Krijger vindt, dat de bank voor de Ouden van Dagen gedurende de wintertijd wel kan worden opgeborgen. Het is gemakkelijk genoeg te doen en nu staat ze bloot aan weer en wind. Daartoe wordt besloten. Ook vraagt dhr. Krijger wat men voor nemens is te doen met de hoop stenen, die achter de kerk liggen. Zou men het pad niet wat verbreden De voorzitter had ook zoiets gedacht, maar de wethouders achtten het bij be spreking in B. en W. niet nodig. Weth. Krijger zegt: wanneer men het wil, hij het zeker niet zal trachten tegen te houden. Dhr. v. Houdt vindt, dat het met weinig kosten verbeterd kan worden. Ook dat zal de voorzitter nagaan. Dhr. Vroegop zag gisteren de gem. werkman Monteau delven aan de Paasdijk in sloten van particulieren. Dat is toch werk voor de eigenaar van dat land of de ge bruiker. Men komt daarmee in het oneindige. De voorzitter meent, dat ieder dit voor de helft doet. Dhr. Vroegop zegt, dat de eigenaar of gebruiker aansprakelijk is. Het is z.i. geld weggegooid. Hij vindt het niet goed. De voorzitter zal het nagaan of men het van de eigenaar kan terugvorderen, anders wordt er direct mee gestopt. Weth. Krijger zegt, dat hij er zich wel mee zou verenigen, indien er vuil van de gemeente in terecht komt. Dat is daar hoe genaamd niet het geval. Opgemerkt wordt ook nog, dat het eind sloot bij Bevelander wordt volgegooid met allerlei rommel. Daar zou toch een bord moeten komen, zegt de heer Vroegop, zodat de politie ook eventueel maatregelen kan nemen. Nog beter was, dat de sloot dicht ging. De voorzitter zal het nog eens met Beve lander bespreken. Dhr. Vroegop zag gisteren 2 jongens in de toren op een levensgevaarlijke manier op de kant staan. Kan men zo maar in die toren Ook dit zal de voorzitter onderzoeken. Daarna gesloten zitting. G YMN ASTIEKDEMON STRATIES Ook de turnsters van de gymnastiekver eniging Olympia uit Tholen werkten dezer dagen te Vlissingen mede aan de knots oefeningen onder leiding van Mevr. van der Most. Met deze knotsoefeningen zal op 2e Pinksterdag het grote Bondsfeest van het K.N.G.V. te 's Gravenhage worden geopend. FRUITVERP AKKERS Bij het op Vrijdag 11 Januari jl. te Goes gehouden kampioenswedstrijden in het ver pakken van fruit aan de Goese Veiling be haalde L. Jansen uit Tholen de 5e prijs; W. v. d. Berge uit Tholen de 11e prijs; J. Geluk uit Tholen de 13e prijs: C. Bout uit Tholen de 18e prijs. Iedere deelnemer kreeg 20 minuten tijd om een fruitkratje naar alle regelen der kunst op smaakvolle en degelijke wijze met goudreinetten te vullen. Mej. Ja. Voois uit Goes won de le prijs en werd hiermede tot „Appel-koningin 1952" uitgeroepen. AANGEREDEN Ter hoogte van de Wilhelminakazerne op de Burg. Stulemeijerlaan te Bergen op Zoom werd de motorrijder J. de L. uit Tholen aan gereden door een militaire leswagen, be stuurd door F. S. uit Bergen op Zoom. De autobestuurder lette niet voldoende op toen hij de poort van de kazerne uitreed. De motorrijder kreeg kneuzingen aan armen en benen, terwijl beide voertuigen bescha digd werden. Tegen beide bestuurders werd proces-verbaal opgemaakt omdat ook bleek, dat de remmen van het motorrijwiel niet in orde waren. GEVONDEN VOORWERPEN Een zwarte linker gummischoen, een ton netje driehoekzeep, een grijze linker wollen gebreide handschoen. Inl. Rijkspolitie Tholen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 1