Plaatselijk Nieuws Vogelvrij WEK DE GAL" IN UW LEVER OP Raadsverslag SCHERPENISSE ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSE SCHERPENISSE POORTVLIET ANNA JACOBA POLDER SPORTHOEKJE VEILINGBERICHTEN Historisch verhaal uit de Drents-Friese Grensstreek en W. nodig en was ook de adviescommissie overbodig. De feiten hebben hem gelijk ge geven. De laatste 8 toegewezen woningen zijn alle gekocht en dan tegen soms onmoge- gelijk hoge prijzen, in elk geval veel te hoog voor een arbeider. Dit moet anders worden. Nu schijnt Wagemaker ook in die richting advies te hebben gekregen (ook van commissieleden) om te kopen en nu moet men dus ook toewijzen. Dhr. Quist zegt: Maar het moet niet zo worden, dat men eist het advies op te volgen, daar anders met ontslag wordt ge dreigd. Dhr. Verwijs zegt, dat wanneer niet was toegewezen, de woning voorlopig niet klaar geweest zou zijn. Spreker vraagt of dit nu ook kan. De voorzitter antwoordt, dat hij nog enige maanden had kunnen wachten. De aannemer had dan geen subsidie meer. Dhr. Stormezand vraagt of de gemeente niet zelf kan bouwen, daar thans meest met bouwplicht wordt gebouwd. De voorzitter antwoordt dat er plannen zijn om gemeente woningen te bouwen. Wanneer de mensen de hun toegewezen bouwplicht niet moeten hebben, kan de gemeente die overnemen. RONDVRAAG Dhr. Stormezand vraagt wat de garage heeft gekost bij dr. Menger, evenals dem ping van de sloot aan de Zuiddijk en ook wat het pad naast en achter het Stoofhof van bestrating kostte. De voorzitter ant woordt, dat 85 van de aannemingssom der garage is uitbetaald, zijnde 2191,87. Van de andere uitgevoerde werken heeft hij de cijfers der kosten niet binnen zijn bereik. Dhr. Stormezand zegt, dat weth. Mol destijds toch voorstelde om „baatbelasting" in te voeren. Dit kan bv. wanneer uitge voerde werken ten bate zijn van een buurt schap, zoals het dempen van een sloot en dergelijke. De bewoners, die daar voordeel van hebben kunnen dan gedurende een of meer jaren een aantal procenten bijdragen. Hierover volgt een uitvoerige discussie. Het voor- en nadeel wordt door verschillen de sprekers tegen elkaar afgewogen en ten slotte werd besloten genoemde baatbelasting niet in te voeren. Dhr. Stormezand vraagt wanneer het pensioen van oud-burgemeester Kleppe in gaat. De voorzitter zegt dat deze geen wachtgeld meer heeft en dat zijn pensioen Januari 1952 ingaat. Dhr. Verwijs vraagt of de slachtplaats, welke nu schoon, doch te diep ligt, niet opgehoogd kan worden. Dit zal worden bezien. Dhr. Verwijs vraagt voorts, waarom die strook aan de Zuiddijk niet geteerd is. De voorzitter antwoordt, dat men wegens drukke werkzaamheden nog niet zover kon komen. A.s. voorjaar wordt dat uitgevoerd. Dhr. Quist vraagt naar het toegewezen bouwvolume en dringt aan om spoedig zelf te gaan bouwen. De voorzitter zegt dat men nog steeds met het bebouwingsplan zit. Het is ellendig dat die instantie niet voortmaakt, maar wij kunnen er niets aan doen. Aan ons ligt het niet. We doen alles om het zo spoedig mogelijk afgewerkt te zien. Er wordt echter niet meegewerkt zover het dat bebouwingsplan betreft. Dhr. Stormezand zegt: de gemeente krijgt de schuld, maar dat is onjuist. Ambtenaar de Rooy toont met voorbeelden uit de practijk aan, hoe verschillende instanties werken. SLOTWOORD De voorzitter zegt, dat 1951 op enkele dagen na tot het verleden behoort. Hij dankt de wethouders en raadsleden, het gemeente- personeel en allen die hun steun gaven, ook voor de goede samenwerking, waarna hij hen een zalig uiteinde en een gelukkig nieuwjaar toewenst, de hoop uitsprekende dat men in het nieuwe jaar weer in ge zondheid mag samenkomen en werken in het belang van de gemeente. Daarna sluiting. Maandag 31 December werd te Scherpe- nisse nog een voltallige openbare raads vergadering gehouden. Na opening en no tulen volgt behandeling van de ingekomen stukken: Een schrijven van de dienst Noord-Zee land met het jaarverslag. De voorzitter acht het nuttig dit nog eens in zijn geheel te be kijken, waartoe wordt besloten. Een schrijven van de afdeling Zeeland van de Ned. Gemeenten, waarin wordt ver zocht voor meubilering van het gebouw een kleine beloning van de Zeeuwse gemeenten te mogen ontvangen i.v.m. haar 40-jarig bestaan. J4 cent per inwoner wordt toe gezegd. Een schrijven van het Centraal Bureau voor personeelsaangelegenheden waarin wordt geadviseerd om ook aan de gem. ambtenaren de uitkering ineens van 5. te verstrekken, zoals dat ook aan het Rijks personeel gebeurt. Daartoe wordt besloten. Een verzoek van de Ver. Kon. Wilhel- minafonds om ook in 1952 een bijdrage voor de kankerbestrijding te mogen ontvangen. B. en W. stellen voor gelijk andere jaren inplaats van Yi ct per inwoner het bedrag tot 10.af te ronden. Allen zijn daar voor. Een schrijven van de inspecteur L.O., dhr. Kuiper in verband met de schoolbouw. Daarin wordt meegedeeld, dat het zijn goed keuring kan wegdragen mits de begroting van 109.000 tot 105.000 .wordt terugge bracht. De voorzitter zegt, dat vanzelfspre kend niet meer kan worden begonnen in 1951, maar dat het zelfs te bezien is, of het ook in 1952 wel voor elkaar zal komen. De financieringsregeling 1951 wordt aan die van 1952 vastgekoppeld door de bijzondere uit kering. We zullen het er echter niet bij laten zitten. Hoewel wij uit Den Haag nog geen bericht ontvingen, dat we op de urgentie- lijst zijn geplaatst en dit in andere gemeenten wel het geval blijkt te zijn, zullen we de nodige stappen weer zien te ondernemen om zo spoedig mogelijk de plannen te kunnen uitvoeren. Vervolgens wordt de gemeenterekening 1949 voorlopig vastgesteld, nadat dhr. Hage namens de commissie van onderzoek de secretaris heeft dank gezegd voor de ver strekte inlichtingen en opgemerkt, dat de commissie alles in orde heeft bevonden. Op gemerkt wordt wel, dat een bedrag van 218.voor het 4 maal nazien van de boeken niet weinig is. De voorzitter meent, dat hieraan niets te doen is. Daarna wordt de rekening voorlopig vastgesteld. Niemand had iets voor de rondvraag, zo dat de voorzitter de raad een gelukkig uit einde van 1951 toewenste en een voor spoedig nieuwjaar. Hij uitte zijn dankbaar heid voor de prettige samenwerking en hoopte allen volgend jaar weer aanwezig te zien. Dhr. Hartog en v. d. Jagt danken de bur gemeester en wensen hem wederkerig een gelukkig 1952 toe. Daarna sluiting. Dr. L. D. A. Looysen, te Tholen, Tel, 49 Dr. J. Vermet, Nieuw-Vossemeer, Tel, 10 GEVONDEN VOORWERPEN 1 blauwe handtas met ritssluiting. Een donkerrode alpinomuts, een blauwe alpino muts. Inlichtingen bij de Rijkspolitie. DAMWEDSTRIJDEN De uitslagen van de 4e wedstrijd dam- competitie luiden: M. C. Meerman D. de Vos 02 M. Schot M. de Heer 20 C. de Korte K. Korsman 02 D. de Vos J. Laban 20 AANBESTEDING NED. HERV. PASTORIE Ingeschreven werd door A. Vos, Oud Vossemeer 35,200 J. A. Engelvaart O.-Vossemeer 35,279 L. A. v. d. Maas O.-Vossemeer 35.364 J. Vos, Tholen 35.366 D. H. Vaders, O.-Vossemeer 35.430 W. Blaas, Tholen 35.495 M. C. Sonke, O.-Vossemeer 35.694 T. M. Hage, O.-Vossemeer 36.010 Breas, Goes 36.450 v. d. Poel, Oudelande 37.100 J. Berkley, O.-Vossemeer 37.450 Raming 35.300. Gegund aan A. Vos, Oud-Vossemeer. DE ROMMELPOT Traditiegetrouw gingen groepjes jongens te Tholen met Oudejaarsavond met de rommelpot langs de deuren om de mensen een goed uiteinde en een gelukkig Nieuw jaar te wensen. Dat de bevolking nog altijd veel prijs stelt op dit stukje folklore, be wees de flinke „pot" die de jongens op haalden. BURGERLIJKE STAND Geboren: 26 Dec. 1951 Pieter Willem, zoon van S. Potter en M. A. Groenewege. WINKELIERSVERENIGING Donderdagavond kwam de Winkeliers vereniging in vergadering bijeen, tot af wikkeling van de St. Nicolaasactie. Bij af rekening bleek dat de actie gunstig was verlopen. Tevens vond definitieve afrekening plaats. Besloten werd de vereniging voort te laten bestaan en werd de contributie voor de leden voor het jaar 1952 vastgesteld op 2.50. T.z.t. zal het bestuur met nieuwe plannen komen voor het lopende jaar. GEVONDEN Omtrent een in de autobus gevonden portemonnaie, inhoudende geld, zijn inlich tingen te verkrijgen bij de Rijkspolitie. MINDER HAZEN Bij de gehouden klopjacht werden 65 hazen geschoten. Dat is maar ongeveer de helft van het aantal, dat vorig jaar werd neergepaft. DE REIS VAN EEN FLES Uitgaande van leerlingen van de Open bare Lagere School werd op 20 September 1951 bij Vlissingen een fles in zee gegooid, waarin een kaart was gedaan, waarop het verzoek om deze kaart, na vermelding van een aantal gegevens terug te zenden. Na een lange reis word de fles door een 13-jarige schooljongen op 10 December '51 gevonden bij het eiland Föhr aan het Noordelijk gedeelte van de Westkust van Sleeswijk Hollstein. UITVOERING REDERIJKERS Donderdag en Vrijdag 28 en 29 Dec. vond de jaarlijkse uitvoering plaats van de Rederijkerskamer „Eendracht". Terwijl Donderdagavond ruim 80 per sonen de première bijwoonden in de zaal van dhr. Lagaaij van het stuk „Mrs. Patterson's chauffeur", vulden Vrijdag avond ongeveer 160 bezoekers de zaal. Deze Amerikaanse comedie in 3 bedrij ven toonde een Mrs. Patterson, die de hobby heeft om zwervers en landlopers, die aan haar woning komen, tot chauffeur of tuinman te promoveren, hetgeen herhaalde lijk op een fiasco uitloopt, omdat de één voor, de andere na, zich vergrijpt aan haar eigendommen, waardoor op een gegeven moment het tafelzilver is verdwenen. Een acteur, die autopech heeft gehad en in zijn smerig geworden costuum aan de deur verschijnt, wordt ook op een derge lijke manier als chauffeur aangenomen. Deze Fraser voelt zich na enige tijd aangetrokken tot de dochter des huizes, Rosalind, die een connectie heeft met een ander. Na vele moeilijkheden en verwikke lingen vormen Fraser en Rosalind aan het eind van het stuk een paar. Het is niet mogelijk enkele medewerken den speciaal te noemen zonder een der anderen te kort te doen. Het is voldoende te vermelden dat allen, die deze avond bezochten, genoten hebben van het voor amateurs wel uitzonderlijk mooi naar voren brengen van dit zeer aardige stuk. Het spel van alle medewerkenden, en het décor van het toneel, is wel de beste reclame voor de reeds meer dan 80 jaar bestaande Rede rijkerskamer. VERBETERING STRATEN Door omruiling met porfierkeien, kan de Hoenderweg worden bestraat met klinkers waartoe reeds 3 scheepjes zijn aangevoerd en in de loop van dit kwartaal nog 5 wor den verwacht. De Hoenderweg wordt wat de bestrating aangaat aan weerszijden met 1 meter verbreed, zodat het daar een mooie weg zal worden. Ook in de Westelijke Achterweg kon een gedeelte keien worden omgeruild. Daar is men deze week reeds be gonnen het eindje vanaf de Julianastraat, aansluitend op het nieuwe gedeelte van de Ring te bestraten met nieuwe klinkers. Al gaat het dan bij stukjes en beetjes, het gaat de goede richting uit. CORRESPONDENTSCHAP Naar we vernemen heeft mej. Weyler- v. d. Jagt het correspondentschap van „De Macht van het Kleine" overgedragen aan Mevr. van Dijk. GEVONDEN Een imitatie-paarlensnoer. Inlichtingen bij de Rijkspolitie alhier. EEN ALGEMENE VERGADERING A.N.L.G, Door de Alg. Ned. Landarbeidersbond werd in hotel Goedegebuure een vergadering gehouden, waartoe hoofdbestuurslid v. d. Ploeg was overgekomen. De opkomst was te gering om deze bijeenkomst tevens te laten doorgaan voor de jaarvergadering. De leden, die bij de D.U.W. werken waren afwezig. De voorzitter, dhr. van 't Veer heette namens de afdeling Stavenisse allen hartelijk welkom, inzonderheid dhr. v. d. Ploeg. Twee leden zijn er dit jaar overgeschreven, bedankjes kwamen niet voor, aldus de voorzitter. Dhr. v. d. Ploeg had zijn onderwerp als volgt betiteld: „Vaders van gezinnen, tracht te behouden wat we hebben." De organisa tie moet het werk doen, maar wil het lid rechten, dan moet het ook zijn plicht doen. Spreker nam daarbij de gezinsopvoeding als vergelijking en wees ook op het verschil in het gezinsleven van thans en 40 jaar ge leden. Vroeger had een zuivelarbeider 's zomers 6 gulden per week. Vandaag gaat het loon door met een snipperdag, evenals verplegingskosten, enz. Wie kon als ar beider bij ziekte in een sanatorium worden opgenomen Nu is men verwonderd het grote sanatorium te Hilversum te zien. In iedere bond moet een kern zitten, een kader. Bij ons telt dit kader nu 36.000 leden. Vervolgens wees spreker op het arbeiders overschot op ons eiland. Om aan werkloos heid te ontkomen zal inspanning gevraagd worden van U allen en over 40 jaar zal men U daarvoor zeker dankbaar zijn. De voorzitter dankte dhr. v. d. Ploeg voor zijn eenvoudige uiteenzetting en wees er op, dat men alleen dan iets bereikt, wan neer er een stuwende wilskracht achter zit. Zie de gehouden winkelweek. De voorzitter droeg een passend gedicht voor, waarin de opwekking om zich aan te sluiten bij de A.N.L.B. Was die bond er niet geweest, dan was ook verzilvering van vacantiebon- nen niet mogelijk geworden. Nadat ver schillende vragen waren beantwoord sloot de voorzitter de bijeenkomst met de op dracht „de positie nog te verbeteren" en wenste allen een gezegend oud en gelukkig nieuwjaar toe. BURGERLIJKE STAND over de maand November 1951. Geboren: Elizabeth Jacoba, dt. van C. Rijstenbil en W. M. Knuist. Huwelijksaangiften: Johannis N. Oude- sluijs, 24 jr. en Paulina J. Pleune, 20 jr. Huwelijken: Gerard van Splunter, 27 jr. en Johanna P. Westerweel, 24 jr. Marinus de Viet, 21 jr. en Petronella J. Brouwers, 18 jr. Adriaan Lindhoud, 24 jr. en Anthonia van der Slikke, 22 jr. Barend A. K. Verkerke, 46 jr. en Maatje Dekker, 43 jr. Overlijden: Wouterina van As, 74 jr., echtgen. van Abraham van As. Loop der bevolking Ingekomen: Gerard van Splunter, van St. M'dijk. Marinus de Viet, van St. Maartensdijk. Jacoba Jagt, van Poortvliet. 'Vertrokken: Laban M. de Rijke en echtgenote naar Oud-Vossemeer. Wouterina Vermaas, naar Stavenisse. Anthonia van der Slikke, naar Tholen. UITVOERING Op 10 en 11 Januari wordt door de muziekvereniging „Eendracht" alhier een uitvoering gegeven in hotel „Bijl Waar aan de toneelvereniging van Oud-Vosse meer haar medewerking zal verlenen. BENOEMING Tot Adjunct-Commies ter secretarie te Rijssen (Ov.) is met ingang van 1 Febr. 1952 benoemd de heer Marinus L. Geuze, voorheen ambtenaar ter secretarie alhier en thans ambtenaar te Zoelen. HUISSLACHTINGEN Gedurende de maand December jl. zijn in deze gemeente 38 huisslachtvergunningen uitgereikt. SCHOORSTEENBRAND Donderdagmiddag omstreeks 12.30 uur werd een schoorsteenbrandje ontdekt bij de heer L. v. d. Hoven in de Smidstraat. De brandweerman H. Overbeeke was spoedig ter plaatse en met enige emmers water en zand kon uitbreiding worden voorkomen. Zo is er alleen een beschadigde schoorsteen en wat klein huisraad vernield. VERLOTING Bij de op 27 December gehouden trekking der verloting ten bate van de muziekvereni ging zijn op onderstaande nummers prijzen gevallen: 761. 1063, 469, 920, 568, 741, 198, 259, 825, 203, 1203, 170, 500, 1041, 567, 1078, 314, 1163, 152, 546, 640, 1934, 751, 154, 870, 958, 411, 485, 1120, 636. BURGERLIJKE STAND over de maand December 1951 Geboren: Simon, zn. van Jan Machiel de Wit en Johanna van Oudenaarde. Gustaaf Herman, zn. van Augustinus de Koek en Maatje Speijer. Huwelijken: Adriaan Uijl, 20 jr. en Pieter- nella Cornelia Anthonisse, 18 jr. Marinus Cornelis van Oudenaarde, 24 jr. en Anna Kommerina van Nieuwkerk, 21 jr. Pieter Cornelis Oosdijk, 27 jr. en Johanna van 't Hof, 23 jr. Dingenus Uijl, 28 jr. en Adriana Pieter- nella van de Graaf, 24 jr. Overlijden: Geen. Ingekomen personen: Adriana J. Luijk, van Standaardbuiten. Vertrokken personen: Marinus J. van Nieuwenhuijzen, naar Zierikzee. Marinus L. Geuze, naar Zoelen. Cornelis P. Geuze, naar Tilburg. Jannetje J. P. Uijl, naar St. Filipsland. ZANGUITVOERING Vrijdagavond jl. hield de chr. gem. zang ver. „Zang Veredelt" haar 24ste zang uitvoering o.l.v. dhr. J. P. v. Dijk. Nadat enkele liederen ten gehore waren gebracht, werd een samenspraak opgevoerd: „Het kan verkeren". Na de pauze werden opnieuw liederen gezongen en voorgedragen: „Een avond vol verrassingen." Het geheel viel bij het publiek zeer goed in de smaak. Een oud-lid gaf ook nog een solozang ten beste. DE VOETBALCOMPETITIE Op een van de laatste Zaterdagen van 1951 werd nog een ingelaste competitie wedstrijd gespeeld, nl. tussen Vrederust Smerdiek. In verband met de feestdagen waren er aan beide kanten enkele invallers en aanvankelijk zag men een ietwat mat voetbal op het middenveld. Smerdiek nam de leiding, toen na een kwartier C. v. d. Hoek de bal over de opgedrongen verdediging kopte en de Haan op het doel afsprintte en de keeper pas seerde: 01. Even later miste de verdedi ging een voorzet van Vergouwe, die door Vijfwinkel uitstekend werd benut: 11. Tien minuten voor rust trachtte Robbe een bal weg te koppen, maar hij bleek te hoog en Toon Hoogesteger kreeg een reuze kans, die hij niet liet voorbijgaan: 21. Het eerste kwartier in de tweede helft was de thuisclub volkomen in het offensief. Dank zij doelman v. d. Werf werd Smerdiek in die periode voor een nederlaag gespaard. Op kranige wijze hield hij zijn doel schoon, bijgestaan door spil Potter, die ook vaak redding bracht. Smerdiek bracht een wijziging aan in de voorhoede. De Haan naar de linkervleugel, A. v. d. Hoek linksbinnen, C. Lindhout mid- voor, C. v. d. Hoek rechtsbinnen, L. de Graaf, rechtsbuiten. Het resultaat was, dat nu Smerdiek de toon aangaf. Er kwam goed en beweeglijk spel en de gelijkmaker liet niet lang op zich wachten. Uit een scher mutseling kon C. Lindhout de bal buiten bereik van de verdienstelijke doelman in het net deponeren. Dit gaf de gasten moed, zodat men enthousiast doorzette. Alle spe lers gaven zich volkomen en deze eenheid werd beloond, toen De Jong een passes doorgaf naar C. v. d. Hoek die met een handige dribbel enige spelers passeerde en hard op doel schoot. Een prachtige safe van de Vrederustkeeper en gekeerd maar toch niet voldoende, zodat A. v. d. Hoek er geen verdere moeite mee had in te schieten: 23. Nog twee mooie kansen gingen voor Smerdiek verloren, terwijl Toon de Graaf voor Vrederust tegen de lat kopte. De mooie match eindigde tenslotte nog in een 23 overwinning voor Smerdiek. BEVORDERING EN AANSTELLING Door het hoofdbestuur van het Nederlandse Rooqc Rruis is als leidster van de afd. Tholei, bevor derd en aangesteld Mej. C. G. Versteyne te Scherpenisse in de R.K.rang van sergeant-majoor. De groepscommandant van de afd. Helpers van deze afdeling, dhr. D. M. Treurniet te St. Maartensdijk is eveneens bevorderd tot serg.- majoor terwijl dhr. C. J. Bevelander te Poortvliet een aanstelling kreeg als groepscommandant in de R.K. rang van secundant. BESLUIT Ingezonden Mensen, lees en wees verstandig Anders is het vast te laat, Alle ratten moeten sterven, Koop vergif, alleen dat baat Daarom, neem een wijs besluit, En roei mee de ratten uit Ratten brengen grote schade, Aan het mooi en rijk gewas, 'T helpt U niet, alleen te klagen, Toon Uw wil, dat komt van pas Enkel door hulp te verlenen, Neemt de rat van 't land de benen. Dus, paraat nu allemaal, Ook Uw hulp wordt steeds verwacht Ons devies luid' eensgezind: „De ratten snel om zeep gebracht." J.v.N. BOEKENNIEUWS De n.v. W. D. Meinema te Delft brengt vooral in het najaar nieuwe A-- V vv Als de bladeren van de klimop afvallen kan men in de meeste gevallen het aangroeien van nieuwe bladeren bevorderen door vochtige katoen wol om de ontbladerde takken te winden. Mos kan ook en beide, de wol en het mos moeten natuurlijk steeds door vochtig gehouden wor den. Denk er aan de muur achter de plant op deze plaatsen met een stuk karton af te dekken. boeken op de Markt. Zo is thans een nieuw deel in de jeugdreeks- serieboeken voor oudere jongens en meisjes verschenen. Een boek van de niet onbekende schrijver H. te Merwe en getiteld: „Alwin, de koopmansslaaf", met 15 illustraties van Jan Lutz. Alwin, een vrije Bataaf, verdob belt zijn vrijheid en wordt door zijn meester verkocht aan een Romeins koopman. Met deze gaat hij op verre en avontuurlijke tochten; hij ziet het Rome van Nero en maakt de brand mee, die de keizersstad verwoest; hij komt in aanraking met Christenen en hoort van hun ge heimzinnige leer Maar die leer wordt hem verklaard, en mede door het leven" en lijden van de mensen, die de ,,vis tekenen" sluit de Bataaf zich bij de Christenen aan... Hoe hij vrij wordt en in zijn vaderland terug keert, wordt spannend verteld in dit aantrekkelijke in linnen band ge bonden boek, dat ook bij de boek handel verkrijgbaar is voor 3.25 per ex. ST. MAARTENSDIJK 3 Jan. Gew. uien 34.70 tot 34.60. Drielingen 31.50. Picklers 30.90. Stek 9.Aanvoer 25 ton. ST. ANNALAND 3 Jan. Gew. uien 35.39 tot 35.49. Drielingen 32.28. Picklers 30.49. Stek 9.10. Aanvoer 20 ton. SCHERPENISSE 3 Jan. Gew. uien 35.49. Aanvoer 3 ton. PAK EVEN UW ZAKBOEKJE! In deze rubriek worden bijeenkomsten gratis aangekondigd, met het doel om de verenigingen in de gelegenheid te stellen haar bijeenkomsten zo vast te stellen, dat men geen of zo weinig mogelijk „last" van elkander heeft. Men make ze dus zo vroegtijdig mogelijk bekend, eventueel aan onze correspondenten zodat deze rubriek aan zijn doel kan be antwoorden. ST. ANNALAND 7 Jan.: Vakfilm „Landbouwbelang" 9 Jan.: Jaarvergadering Schietvereniging U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. m door H. VAN NORG Hoofdstuk 1 De stroper Het was aan de boerenruiter, die op een herfstdag van het jaar 1534 naar wild speurde in de buurt van het Drentse dorp Norg, niet bekend, dat reeds in 994 het jachtrecht in Drenthe door de Duitse koning Otto I werd afgestaan aan de Utrechtse bisschop Balderik en dat in Drenthe niemand zonder bisschoppelijke toestem ming mocht jagen. Maar al had de stroper het ook geweten, het zou hem volkomen koud hebben gelaten. Hij had niet het minste wettige recht met zijn wapens over de akkers, de weiden en de heide te rijden en het wild neer te leggen. Dat de Etten en Schultes in Drenthe en de Grietmannen en Dorpsrechters in Fries land hem beschouwden als een geboren stroper, hij wist het, maar hij lachte er om. Wie van al die dikdoende magistraatspersonen had de moed om hem, Willem Frankes te arresteren Wellicht had het onze vriend meer geïnteresseerd, wat voor wild men volgens die oude schenkingsacte in die dagen nog in Drenthe vond. Het waren herten, beren, everzwijnen en het waren de elc en de schele, met welke laatste dieren de eland en het wilde paard bedoeld moeten zijn. In die tijd waren hiervan alleen nog over herten en enkele wilde zwijnen. Verder waren er vossen en een enkele maal wolven, maar welke stro per had bij deze dieren belang als jachtbuit! Van het kleine wild als hazen, patrijzen en korhoenders sprak de schenkingsoorkonde niet. Het was nog heel vroeg in de morg'en, dat Willem Frankes over de es reed. Naast het paard liep een lichtgebouwde hond. Hij was van het windhondtype en kon dan ook een haas inhalen. Maar deze morgen had de wilddief geen oog voor hazen; hij had een veel hoger doel. Sedert enige tijd had hij hier de sporen van een wild varken gezien. Het dier liet hem geen rust. Hij had de laatste tijd herhaalde malen getracht het zwijn te verrassen als het hier op de akkers aan het wroeten was, maar tot dusverre zonder resultaat. Wel vond hij telkens nieuwe sporen, die vertelden, dat de ever hier geregeld een bezoek bracht. De jager reed zeer langzaam over de rand van de es, die hier begrensd werd door een eikenhakhoutbos. Hij had al lang vastgesteld, dat het zwijn vanuit deze bosschage de akker bezocht. Zijn zware geweer met een kogel geladen hield hij tot schieten gereed. De teu gels lagen los op de hals van het paard, dat hij met de benen stuurde. Elke lichte druk werd door het schrandere dier volkomen begrepen. Willem Frankes was reeds in het donker uitgereden en het was nog schemerig, toen hij de es had bereikt. Hij meende, dat de vroege morgenuren hem de meeste kansen zouden geven. Zodra er voldoende zicht was gekomen, zette hij zijn rijdier in beweging langs de bosrand. Telkens, als hij enkele meters had afgelegd, liet hij het paard stilstaan, ingespannen over de akkers speurend en vervuld van ware jachthartstocht. Zou het hem nu eindelijk gelukken deze buit te overmeesteren De helft van de lange es had hij nu reeds gehad en nog was er geen wild zwijn te bespeuren. Een paar hazen waren reeds opgeschrikt en zetten het op een lopen. Telkens had Snel, zijn hond, hem daarbij ver langend aangekeken, maar zijn baas had steeds „neen" geschud. Gehoorzaam vervolgde dan het dier zijn slak kengang naast het paard. Weer stond de ruiter een ogenblik stil en speurde. Eensklaps meende hij iets te ontdekken, dat zijn hart sneller deed kloppen. Nog eens tuurde hij scherp. Ja, daar zag hij het begeerde dier, woelende in het jonge koren, ongeveer op honderd meter afstand van de bos rand. Toen de stroper zekerheid had, zette hij het paard in snelle draf. Hij wilde trachten tussen het dier en de struiken te komen om de ever de pas af te snijden. Zijn prooi werd hem nu echter ook gewaar en vluchtte zo snel mogelijk naar het struikgewas. Dit ge lukte niet meer. De ever weifelde nu een ogenblik, maar meteen knalde het schot uit het zware geweer. In de kop getroffen wendde het dier toch nog en trachtte over de es te ontvluchten. Zijn loop werd steeds on zekerder en langzamer. Willem Frankes wierp snel het geweer over de schouder en greep de lange lans, die aan het zadel was bevestigd. In een oogwenk had hij zijn paard vlak langs het zwaargewonde zwijn gestuurd, hoewel het rijdier een kennelijke angst voor de ever aan de dag legde. Een snelle beweging van de jager en hij had met volle kracht de lans achter het schouderblad van het zwijn gedreven. Het was nu weldra afgelopen. Maar nog, terwijl het in stervensnood terneer lag, gromde het woedend tegen de hond, die hem op korte afstand was genaderd. De wilddief sprong van het paard en wachtte tot de ever was gestorven. Hierop nam hij zijn grote jachtmes, sneed hem de buik open en verwijderde de ingewanden. In de beste stemming wikkelde hij zijn jachtwild in een paar zakken, legde deze op zijn paard en bevestigde ze voor aan het zadel. (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 2