WEEKBIQD VOOR HET EILAND THOLEN EH ST.FILIPSLAND Raadsverslag Stavenisse. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht Raadsverslag St. Filipsland. Cijfers en feiten* Ministers praten te lang* Financiële meevallers De moeilijke geldlening De burgerlijke verdediging Hoe het er met de achterstallige belastingen bijstaat en met de woningbouw De adviescommissie afgetreden 8e Jaargang No. 8 4 Januari 1952 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.10 per kwartaal franco p.p. 1.35 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Het is de gewoonte van de voor zitter der Tweede Kamer om voor het Kerstreces een rede uit te spre ken, waarin tal van cijfermateriaal is verwerkt. Vooral dit jaar heeft hij druk zitten rekenen. En dat is te begrijpen, want hij wilde aanto nen, dat er hard is gewerkt, doch dat de efficiency stellig nog kan worden opgevoerd. Laten we dr. Kortenhorst ditmaal eens op de voet volgen en aan de hand van de cij fers een indruk krijgen van de werkwijze der Kamer. Voor het eerst sinds de herfst van 1946 is men er in geslaagd de hele begroting voor het Kerstreces af te doen. Dit is waarlijk geen ge ringe prestatie, aldus de Voorzitter, want in de jaren 1947, 1948 en 1949 bleven respectievelijk 4, 6 en 3 be langrijke hoofdstukken onafgedaan toen het Kerstreces aanbrak. In 1950 moest zelfs over vrijwel alle hoofdstukken de eindstemming tot na Kerstmis worden aangehouden in verband met de kwestie der z.g. topsalarissen, terwijl niet minder dan zes belangrijke hoofdstukken toen nog in het geheel niet waren besproken. Nu is zij klaar gekomen, maar dat komt in de eerste plaats doordat de Kamer de laatste zes weken voor Kerstmis niets anders heeft gedaan dan de behandeling van de begroting. Belangrijke wets ontwerpen zijn dus niet besproken. Zodoende is zij erin geslaagd niet minder dan 167 uren voor de be grotingsbehandeling beschikbaar te stellen. Vergelijkt men dit cijfer met het overeenkomstige uit vorige ja ren, dan blijkt het wel lager te zijn dan wij de laatste jaren gewend wa ren, maar veel scheelt het toch niet. In de zitting 1946/1947 besteedde de Kamer aan de begrotingsbehande ling slechts 126 uren en in de daar opvolgende zittingen resp. 174, 188, 154 en wederom 188 uren. In 1939 had men de hele begroting in 133 uren afgewerkt. Hoe komt het dan, dat deze be handeling nu zoveel tijd vergt? Voorzitter Kortenhorst had daarop wel een antwoord. In de eerste plaats hebben wij bij sommige de partementen twee ministers of één minister met staatssecretarissen. Die moeten allemaal spreken en twee praten nu eenmaal langer dan één. Bovendien: „naarmate de rantsoe nering voor de leden straffer wordt, schijnt het wel alsof van de zijde der regering langer, althans zeker niet korter wordt gesproken", zo verzuchtte de voorzitter. De rege ring zal moeten beseffen, dat een bepreking van de spreektijd alleen dan volledig effect heeft, indien ook zij met een bescheiden spreektijd genoegen neemt. De Kamer kan op de ministers geen dwangmaatrege len toepassen. Het zal dus bij een vriendschappelijke raad moeten blij ven. Ook deze stelling kon de voor zitter uiteraard met cijfers aantonen. Bij de begrotingsdebatten in de zitting 46/47 was de verhouding tussen de totale tijd, gebruikt door de leden der Kamer en die, ge bruikt door de regering 7129. In de volgende zittingsjaren was de verhouding 72—28, 7426, 71—29 en 7228. Dit jaar echter steeg het percentage der regering voor het eerst boven de 30: de verhouding was 69—31. Men hoort nog wel eens klagen, dat de Kamerleden vaak niet de vergaderingen bijwonen. Als men de cijfers ziet, blijkt de absentie ech ter best mee te vallen. Dr. Kortenhorst rekende voor, dat er gedurende de vorige zitting in totaal 92 openbare vergaderingen zijn geweest. Gemiddeld woonde een lid der Kamer er hiervan 73.4 bij. Dit is een aanwezigheidspercen tage van rond 80. Vindt men op het eerste gezicht dit cijfer niet hoog, dan moet men bedenken, dat ver schillende Kamerleden ambtshalve in het buitenland verbleven en ook moet men rekening houden met ziekte, tijdelijke vacatures en andere ambtsbezigheden. Neen, na zoveel trouw mogen ze wel eens met vacantie. Eind Januari en de volgende maanden zullen ze echter weer volop werk hebben. Tal van belangrijke wetsontwerpen en andere zaken liggen op behandeling te wachten. Om er enkele te noe men: de interpellatie Wagenaar over het verbod van de C.P.N. voor de ambtenaren, herziening uitvoe ringsorganisatie sociale verzekering, kweekschoolwet, verbetering bin nenvisserij, wijziging wederopbouw- wet, buitengewone bevoegdheden burgerlijk gezag, hinderwet, de emi gratie en de grondswetsherziening. Daarnaast zal de voorbereiding van de komende verkiezingen veel van de krachten der Kamerleden ver gen. Verleden week schreven we reeds, dat de Eerste Kamerleden zich niet veel van het Kerstreces van hun jongere collega's aantrek ken. Zij gaan gewoon hun gang. Op 8 Januari worden de Algemene Beschouwingen in de Afdelingen behandeld. En dus niet in het open baar, zoals we abusievelijk meldden. Kort daarop komt echter de cre- dietcontrole aan de orde. Een on derwerp, dat de gemoederen in de zakenwereld nog steeds bezig houdt. (Nadruk verboden). (Van een medewerker) Vrijdag 28 Dec. kwam de voltallige raad in openbare vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester L. A. Verburg. In zijn openingswoord herdenkt de voor zitter de overleden oud-Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. Quarles van Ufford. Veel, aldus de voorzitter, is door hem in het belang dezer provincie verricht. Hoewel van afkomst geen Zeeuw, heeft hij zich in lief en leed één getoond met de Zeeuwse bevolking. Door enige ogenblikken stilte wordt de overledene herdacht. Na voorlezing en vaststelling der notulen doet de voorzitter enige mededelingen. In de eerste plaats dat de verbouwing van de O.L. School voltooid is en dat de Com missaris der Koningin de school in de loop van Januari officieel hoopt te komen openen. Betreffende de noodzakelijke verbetering van de Oudelandse dijk (dit was in 1951 in uitzicht gesteld) zegt de voorzitter, dat nog geen nadere gegevens verstrekt kunnen worden. Dhr. Hage vraagt of hierover geen klachten binnenkomen. De toestand van die weg is werkelijk desolaat. Het is toch al voorgekomen, dat er assen van wagens ge broken zijn. Dhr. Tazelaar zegt vernomen te hebben, dat er een klacht naar Middelburg is ge zonden. De voorzitter heeft hiervan nog niets ver nomen, maar hoopt dat men ze indient. Laat men het dan evenwel via het gemeente bestuur doen. Dan kan de Raad zich er achter stellen en krijgt men misschien vlug ger verbetering. INGEKOMEN STUKKEN Met betrekking tot het pensioenschap van dhr. W. Hanssens deelt de Pensioenraad mede, dat wanneer ter plaatse een desbetref fende verordening is, de gemeente slechts de helft der kosten voor haar rekening krijgt. Nu dit niet het geval is schijnt het dus aan merkelijk meer te zullen kosten. Dhr. Tazelaar zegt, dat er een dergelijke regeling moet zijn. De voorzitter heeft er nimmer iets van gezien of gehoord. Dhr. Hage vraagt of hier niet naar ge- informeerd kan worden bij vroegere wet houders. Weth. v. d. Slikke meent dat oud-burge meester Hanssens van St. Annaland daar over meer inlichtingen kan verstrekken. Dhr. Tazelaar vermoedt ook, dat oud burgemeester Hanssens van St. Annaland daar meer van weet. De regeling dateert misschien uit de tijd dat hij hier secretaris was. Er zal een nader onderzoek in deze worden ingesteld. Nu volgen een aantal goedkeuringen van het provinciaal bestuur voor verhuur van stukjes grond, grenzend aan de speelplaats. Voorts de verordening verkeer op de wegen, effectenverkoop, wijziging bezoldiging amb tenaar ter secretarie, heffing reinigingsrech ten tot 1 Jan. 1955, verhuur strook grond langs de gemeentemestvaalt, aankoop grond der gedempte sloot van de O.L. school, kindertoelageverordening en gratificatie ambtsjubileum, heffing omroepgelden, be groting 1951 met inbegrip van de wijzigin gen. Van de heren H. Zoeteman, J. A. Nor- tier, J. K. Droogendijk, C. L. de Braber, C. J. B. Gaakeer, A. J. v. d. Reest en J. Hage Lz. dat zij de benoeming als lid der adviescommissie woonruimteregeling niet aanvaarden. De heer C. J. Moerland zond bericht, dat hij die benoeming wel aanneemt. Van prettiger aard is de mededeling van het Min. v. Financiën, dat uit de onder nemingsbelasting een bedrag van 7575, ten goede komt aan de gemeente. Het Waterschap Stavenisse heeft het ver meende eigendomsrecht op de grond van de gedempte sloot voor de O.L. school inge trokken, daar dit niet rechtsgeldig is. Een verzoek tot herziening van het ambt. reglement valt buiten beschouwing, daar dit reeds is gebeurd. Het Min. v. Binnenl. Zaken verzoekt om de commissie ex. art. E der Woonruimte- wet voltallig te maken. Het wordt voor kennisgeving aangenomen. Daar aan het Kon. Wilhelminafonds reeds een bijdrage van 10.per jaar wordt verstrekt, wordt een verzoek om een bedrag van J4 ct Per inwoner ook voor kennisgeving aangenomen. Geen goedkeuring wordt verleend door het Min. v. Binnenl. Zaken op de veror dening ontheffing winkelsluiting voor ver koop van ijs in winkels, welke onder deze wet vallen. Dhr. Tazelaar merkt op, dat misschien wel goedkeuring zou verleend zijn, wanneer het voor het betreffende geval afzonderlijk was gevraagd. De voorzitter antwoordt dat de Wet daarmede geen rekening houdt. Het Prov. Bestuur kon geen goedkeuring geven op de geldlening van 20.000.ten bate van de kosten verbouwing O.L.School, daar de looptijd dezer lening van 25 jaar te lang is. Het is slechts toegestaan op een gemiddelde van 13 jaar. Het resultaat is dat slechts 1000.is opgegeven voor obligatielening, waarvoor geen administratiekosten gemaakt kunnen worden. Dhr. Tazelaar zegt dat men achteraf beter heel de zaak aan de Boerenleenbank had kunnen overdragen. Tegen provisie voor de Bank was men misschien wel geslaagd. Op een verzoek van de Ned. Ver. van Brandweerpersoneel toe te treden als lid tegen een contributie van 5.per jaar, wordt afwijzend beschikt. Op verzoek van het Prov. Bestuur zal het nieuwe ambtenarenreglement evenredig ge wijzigd worden met dat van Rijksambte naren. Door de Bank van Ned. Gemeenten is medegedeeld, dat in rekening-courant mixi- maal 50.000.kan worden opgenomen tegen 3J4 beneden 20.000.en 4J4 boven bedragen daarboven. Het Prov. Bestuur zag gaarne uitbreiding van de subsidie op het kleuteronderwijs, nl. voor opleiding van onderwijskrachten. De voorzitter zegt, dat de gemeente hier een redelijke subsidie geeft aan de pl. kleu terschool, waarom het dag. bestuur voor stelt thans niet verder te gaan. Dhr. van 't Veer vraagt of de lichttoe voer in dat schoolgebouwtje wel voldoende is en of het nut van de schaduw door de boom in de tuin wel opweegt tegen de on hygiënische toestand die daardoor in de tuin ontstaat. De voorzitter antwoordt dat de mogelijk heid van het bijplaatsen van een lichtkozijn wel overwogen kan worden. Voorts ligt het in de bedoeling het interieur t.z.t. in lichte kleuren te schilderen. Geen bezwaar ontmoet de wijziging toe- lagebesluit 1951. De Raad heeft inzage genomen van het plan met omschrijving voor de bouw van een nieuwe cel op het erf van de gemeente woning Kerkweg A 361. Tegelijk daarmee komt het voorstel deze woning voortaan aan het Rijk te verhuren. Dhr. Hage vraagt of het wel verstandig is het heft uit handen te geven. Wij ver huren toch de woning nooit aan iemand anders dan aan een politieman zelf. Laten we zelf baas blijven. De voorzitter ant woordt dat er geen enkel nadeel aan ver bonden is, de huur zal voor de heer Geuze alleen iets lager worden. Tegen verhuur der woning aan het Rijk is overigens geen bezwaar. Ook is er geen bezwaar om het salaris van de secretaris-ontvanger-ambt. van de burg. stand te wijzigen en de vacantietoe- slag definitief te regelen. De Raad betuigt instemming met het be sluit van het Min. v. B.Z. t.o.v. de politieke gedragingen van ambtenaren, indien zulks gevaar kan opleveren voor de staat. Dhr. D. K. van Nieuwkerk te Kruiningen die een huurschuld heeft van 55.50 van een destijds gehuurde gemeentewoning, richt een verzoek tot de Raad om naast 23. voor de kosten van aanleg van electrische leiding in die woning ook nog de kosten door het aanbrengen van deurtjes in minde ring op dat bedrag te brengen. Reeds eerder was meegedeeld het eerst genoemde bedrag toe te staan, maar op het tweede niet in te gaan. Dhr. Nieuwkerk zal gemaand worden ten spoedigste het ver schuldigde bedrag te voldoen. De gemeentebegroting 1952 door een com missie nagezien, wordt vastgesteld. Dhr. Potappel als oudste lid, zegt, dat ze in orde bevonden is. De voorzitter dankt de commissie voor het gestelde beleidsvertrouwen in B. W. Als leden van de adviescommissie worden de reeds in vorig nummer gepubliceerde namen gekozen. Een voorstel van B. en W. tot wijziging controleregelen gemeentecomptabelen ont moet geen bezwaar. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. tot herverpachting van enige per celen gemeentebouwland vraagt dhr. van 't 'Veer of ook andere leden van de gemeente niet in de gelegenheid gesteld moeten wor den voor pacht in aanmerking te komen. Dhr. M. v. Oeveren verzocht namelijk als pachter het land in onderpacht te geven aan zijn zoon en dhr. I. van Oeveren zag gaarne de pacht overgedragen op zijn schoonzoon. Over een en ander wordt van gedachten gewisseld. Bij de Grondkamer zullen dien aangaande inlichtingen worden gevraagd. Behoudens de opmerking van dhr. van 't Veer is tegen het voorstel als zodanig geen bezwaar. Een voorstel tot wijziging van de gemeen tebegroting wordt goedgevonden. Deze wij ziging is mogelijk geworden doordat de ge meente een achterstallig bedrag uit het ge meentefonds ontvangt over 1951 van 11.858,37. Hierdoor kunnen verschillende posten op deze begroting geheel worden afgeschreven. BESCHERMING BURGERBEVOLKING Vervolgens brengt de voorzitter een uit gebreide uiteenzetting van het Ministerie van Binnenl. Zaken ter kennis van de Raad betreffende de bescherming der burgerbe volking. Het doel is allereerst de Raden voor te lichten over de activiteit welke zich op dit gebied openbaart. Wil die actie kans van slagen hebben, dan zal ze door het ge hele volk gedragen moeten worden. Wat de indeling betreft, onderscheidt men hierin de zgn. A-gemeenten, omvattende de grootste gevarenzones en de B-kringen, waaronder de kring Tholen valt als kring no. 5. De burgemeesters gezamenlijk vormen de kringraad, terwijl ze elk het gezag in eigen gemeente handhaven. De technische uitvoering berust bij de bevelvoerende instanties ter plaatse. De hoogste instantie in een kring is het kring- hoofd (commandant) die zich doet bijstaan door de plaatselijke commandanten. Het ge heel staat onder rechtstreekse leiding van de Commissaris der Koningin. Wat de plaatselijke regelen betreft, onder scheidt men de diensten van Brandweer, Opruimingsdienst, geneeskundige dienst met in elk B-kringcentrum een arts, verpleegster en 6 gediplomeerde E.H.B.O.ers en politie. Elk gemeentebestuur zal voor zich zelf die maatregelen dienen te treffen, die voor een doelmatige bescherming noodzakelijk zijn. Het doel van deze burg. verdediging is de bescherming van niet-militaire doeleinden der burgerbevolking. De noodzaak hiervan, heeft de laatste wereldoorlog duidelijk be wezen De gevaren der moderne oorlogs voering, die zo diep ingrijpt in het burger lijk leven, eisen niet alleen de opbouw van een goed uitgerust militair apparaat, maar ook een gelijke tred daarmee houdende paraatheid en bescherming der burgerbevol king. Tenslotte: De Regering is er van uit gegaan, dat de gemeenten zodanig van het belang dezer organisatie doordrongen zijn, dat zij zich hiervoor de nodige uitgaven dienen te getroosten. RONDVRAAG Dhr. de Vos vestigt de aandacht op de afvoerputten in de goot onder de Haven- dijk. Zijns inziens worden deze slecht onder houden. Weth. v. d. Slikke gelooft dat in de goot veel wordt gedeponeerd wat op de mest vaalt thuishoort, een goot is bestemd voor waterafvoer en niet voor allerlei afval. Er zijn hier natuurlijk uitzonderingen, bovendien zijn er voor deze putten geen roosters, deze zouden ook veel afvalstoffen tegenhouden. De voorzitter zegt toe, dat de mogelijk heid tot het plaatsen van roosters zal be zien worden. Verder zegt de heer de Vos gelezen te hebben, dat B. en W. gaarne haar mede werking geeft bij het organiseren van winkeliersacties, zoals de onlangs gehouden winkelweek. Hij zou liever zien dat derge lijke dingen achterwege bleven, evenals een soort bazar zoals op 2e kerstdag is ge houden. Bovendien meent hij toch dat weth. Hage om principieele redenen tegen ver loting is. De voorzitter antwoordt dat wanneer toe stemming ergens voor verstrekt wordt, daar bij niet wordt vermeld of dit met algemene goedkeuring van B. en W. gaat, of dat het met een meerderheidstoestemming is. Dit moet dhr. de Vos niet uit het oog verliezen. Wat er echter tegen het organiseren van een winkelweek moet zijn, weet de voor zitter niet. Het doel is dat men bij eigen middenstand koopt inplaats van elders. Dat dhr. de Vos en anderen daartegen zijn is mogelijk, maar er zal op dit gebied steeds verschil van op vatting blijven. Op de vraag van dhr. de Vos wat men met de grond van de school van plan is te gaan doen, antwoordt de voorzitter dat daar een passende beplanting zal worden aangebracht, doch niet aleer de grond daar voor geschikt is. Dhr. Potappel wijst op de waterafvoer van de Stoofdijk, waarvan veel op het ter rein van de heren Heijboer en Hendrikse terechtkomt. Verder op de afvoerput in de Kerkweg bij dhr. Goedegebuure en de goot op de Voorstraat. Een en ander zal bezien worden. Dhr. van 't Veer vindt dat de toestand in de Julianastraat (een straat met een vorstelijke naam zeer veel te wensen overlaat. Hij vindt het een schande voor het dorp. Hij weet wel dat de verschillende bedrijven uitgeoefend moeten worden, maar een klein beetje meer onderhoud was daar toch wel gewenst. Dhr. de Vos zegt, dat men nu eenmaal in een boerengemeente zit, dus dat men dergelijke omstandigheden niet kan voorko men, wat dhr. van 't Veer doet opmerken, dat waar dhr. de Vos eerst over een spruit- stronk valt in een goot onder de havendijk, die daar niet thuishoort, hij een dergelijke toestand niet in bescherming moet nemen. Tenslotte zegt dhr. van 't Veer dat hij gezien de meevaller voor de gemeente gaar ne zag dat de raad besloot bij de jaarwis seling, zij het dan niet een kolentoeslag, dan toch een kleine extra uitkering te verstrek ken aan minvermogenden. Na enige bespre king wordt daartoe besloten. De voorzitter sluit hierna de vergadering, hij dankt de leden voor wat zij in 1951 in het belang der gemeente verricht hebben. Er is wel eens verschil van mening geweest, maar hij hoopt dat het nimmer uit eigen be lang is gedaan. Hij wenst de Raad een goed jaareinde en een goed begin van 1952. Dhr. Potappel antwoordt hierop met wederkerig een gelukkig 1952 toe te wensen. 29 December werd ook te St. Filipsland nog een voltallige raadsvergadering gehou den. Na opening en notulen memoreert de voorzitter het overlijden van oud-Commis saris jhr. mr. Quarles van Ufford. Veel is door hem gedaan en moeilijke jaren zijn meegemaakt. Hij had deze provincie lief, aldus de voorzitter. In aangename herinne ring zal hij bij ons voortleven. Uit de ingekomen stukken blijkt o.m. dat de volgende heren hun benoeming of her benoeming hebben aangenomen: In de com missie tot Wering van Schoolverzuim: L. J. v. d. Ende, A. Boone, W. A. Ligten- dag, J. Verwijs, J. Neele en F. Vaders. Van twee heren is nog geen bericht binnen. Van de Min. v. Binnenlandse Zaken om aan het gemeentepersoneel 11 van een week loon uit te keren, maximaal 5, Dit wordt z.h.st. goedgekeurd. Een schrij ven van de Min. v. Financiën, dat de ge meente nog een tegoed heeft van 13.384,49 uit het gemeentefonds. Reeds is een kas- voorschot verstrekt van 13.250,dus krijgt men er nog iets bij. Uit een ontvangen bericht blijkt, dat aan oud-burgemeester Kleppe aan wachtgeld is betaald 13.837,62 en dat aan voorschot door de gemeente is ontvangen 14.240,02, zodat het resterende bedrag terug moet wor den betaald. Van de Min. v. Financiën, dat de ge meente uit ondernemingsbelasting 46.557, krijgt. Een verzoek van de Ver. van Ned. Ge meenten in Zeeland om een bijdrage voor stoffering, enz. van haar kantoor in ver band met haar 40-jarig bestaan. Er is geen bezwaar tegen. De Grondkamer gaat accoord met de door de gemeente gevraagde pachtprijzen voor tuingrond in de A. J. Polder. De voorzitter zegt dat er voorwaarden worden gesteld voor eventuele bebouwing van som mige tuintjes. Dhr. Quist vraagt of dezelfde mensen de tuintjes weer kunnen huren. De voorzitter antwoordt bevestigend. Dhr. Stormezand informeert of bij verkoop van grond aan dhr. van Hoeve het dreefje niet wordt afgesloten. De voorzitter zegt dat die voorwaarde gesteld kan worden, anders wordt de grond niet verkocht. Weth. van Nieuwenhuijze waarschuwt dat men de verkoop niet moet laten vastlopen op lut tele bepalingen. Na een uitgebreide discussie wordt besloten met de koper der gronden, dat al of niet afsluiten, te bespreken. Aangeboden wordt daarna de begroting van het Burgerlijk Armbestuur over 1952. Deze geeft aan in ontv. en uitg. 2048,44 met een onvoorziene post van 166,43. Aftredend als leden van het Burgerlijk Armbestuur zijn de heren W. C. van Nieu- wenhuijzen en M. J. Nelisse, terwijl als te- gencandidaten de heren W. Everaers en I. Quist worden aanbevolen. Eerstgenoemde heren worden met algemene stemmen her kozen. EEN RAPPORT OVER GEMEENTEFIN ANCIEN Ingekomen is het proces-verbaal van kas opname over het 3e kwartaal 1951. Volgens dit rapport moest er in kas zijn 10.500,48. En volgens het rapport van de Prov. Griffie, waar de gemeenterekeningen zijn onderzocht, bleek er destijds een kastekort te zijn van 4907,80. Het verificatiebureau, dat in opdracht van de gemeente deze zaak heeft onderzocht kwam tot een definitief kastekort van 4838,24, waar nog bijkomt, dat dhr. Bossers, zonder opdracht van B. W. op een ongetekend mandaat heeft betaald 5333,44 aan dhr. de Raad en Everaars als laatste termijn van de aan nemingssom der gemeentewoningen. Dit be drag wordt door de betreffende instantie niet erkend, omdat het bestek in hun voor deel veranderd was. Nog te innen belastin gen over de jaren 1947 en 1948 totaal ƒ258,13, terwijl bij de kasopname bleek, dat er over de dienst 1950 en 51 nog te innen is aan diverse gemeentebelastingen ƒ3101,12 waarvan het meeste thans binnen is. Over dit rapport volgt nog een brede gedachtenwisseling. BEDANKT Een schrijven van de Adviescommissie voor de verdeling van woonruimte, dat 4 heren, t.w. J. Neele, P. Bolier, M. den En gelsman en L. Abrahamse ontslag vragen, omdat ze met de toewijzing van een woning aan C. Wagemaker, door B. en W., geen genoegen nemen. De commissie had nl. ge adviseerd die woning aan rijkspolitie v. Dijke toe te wijzen. De voorzitter zegt dat tot dusverre, wanneer iemand een woning kocht, hij ook het recht kreeg deze te be wonen. Dat moet vanaf heden veranderen. Dat kopen geeft geen recht op bewoning. Volgens die gang van zaken komen min vermogenden nooit aan een huis. De com missie is fout in deze, aldus de voorzitter. Hun advies is niet bindend. Besluiten en 'oewijzen doen B. en W. De voorzitter dankt de aftredende heren voor alle werk, dat werkelijk niet gering was. Dhr. Guiljam vraagt naar de vestigings vergunning, die onthouden is aan iemand die een woning kopen wou. Is die Wagen maker ingezetene De voorzitter antwoordt hierop bevestigend. Dhr. Stormezand wijst daarna op het woningtekort in de A.J.Polder, noemt enige personen die zeer moeilijk zitten, maar meent nochtans dat B. en W. wel gegronde redenen gehad zullen hebben om bedoelde woning toe te wijzen en keurt daarom de houding van de aftredende commissieleden af. In 't verleden hebben ze ook gedreigd met ontslag bij het niet opvolgen van adviezen, Laat de mensen eerst B. en W. vragen of ze bij het kopen van een woning ook het recht krijgen die woning te bewonen. Weth. van Nieuwenhuijze zegt, dat het zeer moeilijk is met het toewijzen van een woning. Op vele plaatsen is het zo dat koop recht geeft op bewoning. Nu aannemer Geense die woning heeft verkocht, bouwt hij direct weer een nieuwe en anders niet. Laten we het dus toejuichen, dat een parti culier bouwt en het hem niet onmogelijk maken door op die weg voort te gaan. Weth. Mol zegt dat Wagemaker sinds 1941 inwoner is en die andere, die de wo ning ook wou kopen niet. Spreker heeft altijd gezegd, ook tegen de commissie, wan neer een koper recht op bewoning heeft, hebben zij geen woningtoewijzing van B.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 1