WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLAND Raadsverslag Tholen. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht Debatten in sneltreinvaart Regering is inzake Nieuw Guinea niets wijzer geworden 8c Jaargang No. 4 7 December 1951 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.10 per kwartaal franco p.p. 1.35 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Voorzitter Kortenhorst legt de zweep er over. Hij is vast van plan om dit jaar eens te breken met de ongelukkige gewoonte om de begro tingen niet voor Kerstmis af te doen. Maar ja, dat valt niet mee. De problemen zijn moeilijk tegen woordig en de bespreking daarvan vergt natuurlijk tijd. Toch ziet het er naar uit, dat de pogingen van de voorzitter voor een goed deel kun nen slagen. Wellicht blijven er een paar begrotingshoofdstukken liggen tot Januari, maar dan nog is het succes niet gering. Andere jaren heeft men steeds horen klagen, dat de begrotingen zo langzaam worden afgehandeld en nu klaagt men weer dat dit zo vlug gebeurtDit laatste is ongetwijfeld waar. De drie avondvergaderingen, op Dinsdag, Woensdag en Donderdag, duren tot één uur a half twee en met de agen da wordt op de wonderlijkste ma nier rondgesprongen. Een debat, dat Donderdag begon, werd een week later voortgezet. En in de middagvergaderingen komen stee vast andere onderwerpen aan de orde dan 's avonds. Dat maakt de zaak natuurlijk niet overzichtelijker. Men weet nauwelijks nog waar men aan toe is. Maar is dit een reden tot klagen? Wij geloven van niet. Normaal is, dat de Regering voor Kerstmis weet welke gelden zij het volgend jaar mag besteden. Ieder ander systeem is abnormaal. Het is te begrijpen, dat het tempo voor de Kamerleden haast niet is bij te hou den. Vooral niet als een lid over meer dan één begroting moet spre ken. Dat kost inspanning. Het is dus ook te begrijpen, dat de zaal vrij leeg is, want iedereen heeft zijn eigen zaken. Maar als er op een ge geven moment alleen nog maar de spreker, de voorzitter en de Minis ter aanwezig zijn, dan is het wel wat al te dolEen betere werkver deling onderling, ook wat betreft de aanwezigheid in 's lands verga derzaal, zou heus geen luxe zijn. In deze debatten met sneltrein vaart zit natuurlijk weinig lijn. Van de zijde der Kamer maakt men slechts enkele algemene opmerkin gen, waarop de bewindsman even vaag kan antwoorden. Slechts het nieuws, dat naar voren wordt ge bracht, is eigenlijk vermeldens waard. BEGROTING UNIEZAKEN Een ware opluchting was dan ook de begroting van Unie Zaken en Overzeese Rijksdelen. De Kamer gaf Minister Peters eensgezind voor de broek, omdat hij te vaag zijn be leid in de Memorie van Toelichting had uiteengezet. Hoe kon de Minis ter dat doen nu de besprekingen over de opheffing van de Unie voor de deur staan en nu men ook weer over Nieuw-Guinea wil praten Men weet, dat door ons Nieuw- Guinea in de ijskast is gezet. Het vorige kabinet Drees is over dit vraagstuk gestruikeld en bij de for matie van het huidige Kabinet bleek, dat het onmogelijk was om tot een oplossing te komen. Voor iedere wijziging van de status van dit gebiedsdeel is een meerderheid van tweederde nodig en die was ip geen enkele omstandigheid te ver krijgen. Wat dan anders te doen dan afspreken dat er over dit pro bleem niet meer zal worden gespro ken Maar wij zijn niet het enige land, dat wat met Nieuw-Guinea heeft te maken. Indonesië handhaaft zijn aanspraken. Het wil weer over deze kwestie spreken en daardoor behoort de ijskast-theorie tot het verleden. Zeer binnenkort krijgen we een conferentie met de Indone siërs over de opheffing van de Unie. Waarschijnlijk wordt die con ferentie in Zwitserland gehouden. De Unie gaat er aan. Dat is wel zeker, want noch de Regeringspar tijen, noch de oppositie voelen voor een verdrag zonder inhoud. Maar de Kamer wilde niet, dat over deze opheffing wordt gesproken als ook Nieuw-Guinea aan de orde komt. Dat moet apart gebeuren. Dr. Drees heeft reeds tijdens de Algemene Be schouwingen verklaard, dat hij wel wil confereren, maar dat hij daarin eigenlijk geen heil ziet. Dat is hem door het laatste debat nog eens be vestigd. Want de heer De Kadt (arb.) verklaarde zich bereid, deze aangelegenheid direct met Indone sië te bespreken. Wat het zwaarste is, moet volgens hem het zwaarste wegen en dat zijn de toekomstmoge lijkheden van Nederland in de In donesische wereld. Onder restricties zal hij dat land dus willen prijsge ven. De v.v.d., a.r., c.h.u. en s.g.p. willen van een souvereiniteitsover- dracht niets weten. En de k.v.p. heeft verklaard, dat Nieuw-Guinea niet aan Indonesië mag worden overgedragen. Deze fractie wilde destijds Nieuw-Guinea aan de Unie opdragen. Nu deze wordt opgehe ven, kan dat niet meer. Wat zij nu precies wel wil, is echter niet dui delijk gebleken. De Regering is dus uit dit debat niet veel wijzer gewor den. Een ander vraagstuk dat druk werd besproken, was dat van de Ambonnezen. Algemeen was men van oordeel, dat de Regering er rekening mee moet houden, dat deze mensen nog lange tijd in ons land zullen verblijven. Er zullen dus maatregelen moeten worden geno men op lange termijn. Ook wat be treft het onderwijs en het leren van een ambacht. BEGROTINGSVARIA Over de andere begrotingen moe ten we kort zijn. Minister Wem- mers verklaarde, dat de bromfietsen een groot probleem zijn. Binnenkort zullen richtlijnen bekend worden gemaakt, die er op neer komen, dat bromfietsen met een cylinderinhoud, kleiner dan 51 cc, als gewone fiet sen zullen worden beschouwd. Zij moeten dus het fietspad houden en zich aanpassen bij het verkeers beeld. Is het dus niet druk, dan mag de snelheid worden opgevoerd. Ook wordt overwogen om het vervoer van meer dan één kind op de brom fiets te verbieden, terwijl eveneens het begeleiden door honden zal worden verboden. Ook is men nog van plan de leeftijdsgrens voor het berijden van dit vehicle te verhogen van 16 tot 18 jaar. Sprekende over de verhoging van de P.T.T.-tarieven merkte deze be windsman op, dat de financiële po sitie van dit bedrijf niet rooskleu rig is. Er is dus niet aan te ontko men. Wel zal geprobeerd worden om de rente van de Rijkspostspaar bank iets te verhogen, maar dit zal wel niet veel zijn, zo voegde Minis ter Wemmers daar aan toe. Minister Teulings deelde nog het een en ander mede over de spion- nage-affaire. Er zijn bewijzen, dat men tracht de communistische partij in ons land te financieren met bui tenlandse middelen. Terwijl ook pressie wordt uitgeoefend op zaken lieden om de „economische confe rentie" te Moskou bij te wonen, die echter geen andere bedoeling heeft dan de Russische militaire inspan ning te vergroten. Kortom: Minister Teulings waarschuwde ons volk voor de commynistische activiteit. Ook de burgerlijke verdediging heeft de aandacht van deze Minis ter. Vóór Kerstmis zullen nog wets ontwerpen worden ingediend. Er is uitgegaan van het principe der vrij willigheid, maar als dit niet lukt, dan zal er ongetwijfeld een wette lijke dienstverplichting worden in gevoerd. De organisatie is er op ge richt, dat tegen het einde van vol gend jaar de burgerlijke verdedi ging in volle omvang zal kunnen worden gemobiliseerd. Minister Joekes deelde op vragen van de heer Suurhof (arb.) mede, dat er geen verplichting is om het maximum bedrag van 8.50 uit te' keren als compensatie op de geste gen prijzen. De stijging is naar de mening van de Regering zeer ge ring -dat blijkt uit het bedrag - en bovendien van tijdelijke aard. Zij voelde er dus in principe niets voor. Minister Teulings kon daarbij vertellen, dat de ambtenaren 5,. schoon in handen krijgen. Hier geldt dus een uniforme regeling, hetgeen de administratie vergemak kelijkt. De hoge administratiekosten zijn echter aanleiding om de Ouden van Dagen, die trekken van Drees, niets te geven. Het bedrag zou trou wens volgens de Minister te gering zijn DE FRIESE EED Pieter Sjoerd Gerbrandy is een van onze Kamerleden, die zich er op kan beroepen een rasechte Fries te zijn. Waarom zou hij dan niet bij de begroting van Justitie de Friese eed ter sprake brengen Hij deed dat op een manier, zoals hij alleen dat maar kan. Zo citeerde hij psalmen en gedichten in het Fries. De Kamer mag dat wel. Maar toch was zijn betoog uiterst prin cipieel. Het aanroepen van Gods naam achtte hij geen kleine zaak. Als men in het Fries bidt en uit de Bijbel leest, moet men niet verbie den de eed in het Fries af te leg gen. Hij waarschuwde, dat men geen barrières moet opwerpen, die in strijd zijn met de volksziel. Dan kunnen stormen ontstaan, die het schip van staat zullen beuken en dan heeft men- de Friese beweging niet meer in de hand. De heren Roolvink (k.v.p.) en Vonk (v.v.d.) vielen Prof. Gerbrandy bij. Behalve de begroting van Justi tie heeft de Kamer ook nog die van Financiën afgedaan, terwijl er nog een bescheiden begin zal worden gemaakt met Wederopbouw en Volkshuisvesting. (Nadruk verboden). ZUINIGER TE MOETEN EN IN FEITE NIET TE KUNNEN, VALT OOK NIET MEE Dat bleek uit de begroting 1952 Voorts: ontslag en benoemingen Voorbereiding wijziging uitbreidingsplan en diverse andere kwesties in de Thoolse „Begrotingsvergadering" Er was een variatie bij deze raadszitting. Het zijn niet alleen de vroede vaderen plus persmensen, die ditmaal de zaal vullen, zoals dat gewoonlijk het geval is. Ook de jeugd is vertegen' woordigd. De jeugd in de vorm van een schoolklas van de Chr. Nationale School. Zij komen na toestemming van de voorzitter eens luisteren, hoe het op zo n raadsvergadering toegaat. En daarom roept de voorzitter, mr. A. J. v. d. Hoeven ze voor opening van de raadsvergadering een welkom toe, een verzoek om stil te zijn en de mededeling, dat het voor de kinderen zo begrijpelijk mogelijk zal worden voorgesteld. Als het dan soms eens wat kinderachtig klinkt, moet men dat vergeven. Dit immers opdat de kinderen het beter begrijpen. Wel voorzitter, misschien was het voor alle raads leden en persmensen overal juist goed dat er altijd kinderen waren, zodat het altijd zo eenvoudig mogelijk werd voorgesteld en besproken. Waarover niemand overigens zo heel erg hoeft te klagen. Bij deze vergadering was dhr. Wagemaker, die als raadslid heeft bedankt, afwezig. De voorzitter opent met ambtsgebed, stelt voor de agenda in volgorde af te werken en wijst er op dat men in deze vergadering één gewezen raadslid mist, die als zodanig heeft bedankt. Het doet hem genoegen de overige leden tegenwoordig te zien. De secretaris, dhr. V. Laban, leest vervolgens de ingekomen stukken in beknopte vorm, t.w.: a. Van het Centraal Bureau voor Veri ficatie en Fin. Adv. der Vereniging van Ned. Gemeenten inzake controle van kas en boeken bij de gem. ontvanger in het 3e kwartaal 1951. Dhr. Berrevoets merkt in dit verband op, dat er nog al wat achterstallige posten zijn, zo bevoorbeeld ook van een aantal inwoners achterstallig schoolgeld (ongeveer twee jaar) Hij zou gaarne zien, dat met kracht werd aangepakt. De voorzitter antwoordt, dat dit ook wordt gedaan, maar waar niet is verliest enz. Overigens komt deze kwestie ook ter sprake bij de behandeling van de begroting 1952. Inmiddels kan gezegd, dat de Ont vanger opdracht heeft deze bedragen te innen. b. Van Overbeeke, G. v. d. Linde, M. v. Halst, S. de Korte en H. J. Roukema bericht, dat zij hun benoeming tot lid van de Woonruimtecommissie aannemen. c. Van J. J. Kramer, A. J. v. d. Berge, A. de Korte, M. v. d. Sande en PI. de Heer bericht van aanneming van hun benoeming tot plv. lid van genoemde commissie. d. Van de Staatssecretaris van Soc. Za ken bericht van erkenning van de vastge stelde kindertoelage-verordening als bijzon dere regeling in de zin van art. 5 der Kinderbijslagwet. e. Van Ged. Staten dat geen bedenking is tegen de vastgestelde kindertoelagever ordening. f. Goedkeuring raadsbesluit toetreding tot het „Borgstellingsfonds voor de Zeeuwse Eilanden". g. en h. Goedkeuring begrotingswijzigin gen. i. Van dhr. A. J. A. Wagemaker bericht van ontslag als lid van de Raad. Voorge steld wordt ook dit voor kennisgeving aan te nemen. De voorzitter zegt, dat hij zeker de spijt van de Raad vertolkt, wanneer hij dit ontslag betreurt. Hij dankt dhr. Wage maker voor wat hij in deze functie voor de gemeente heeft gedaan. De heer Berrevoets zegt, dat hij nooit gedacht had, dat dhr. Wagemaker op deze manier afscheid zou nemen. Hij had zeker verwacht, dat dhr. Wagemaker deze laatste vergadering aanwezig zou zijn en niet, dat hij de boel zo in de steek zou laten. j. Van de voorzitter van het Centraal Stembureau een afschrift van zijn besluit, waarbij in de plaats van dhr. A. J. A. Wagemaker tot lid van de Raad benoemd wordt verklaard M. v. d. Sande. k. Van dhr. A. J. Rijstenbil een schrijven, verzoekende hem met ingang van 1 Nov. ontslag te verlenen als wnd. gem. secretaris, ambtenaar van de Burg. Stand, boekhouder van het Gasbedrijf. De voorzitter zegt, dat het bekend is, dat dhr. Rijstenbil te Oud-Vossemeer als ge meentesecretaris is benoemd. In verband daarmee dus bovenstaande ontslagaanvrage. Waar dhr. Rijstenbil hier met buitengewone ijver en verstand heeft gewerkt, er steeds een prettige omgang was op de secretarie, stelt hij mede namens de wethouders voor hem dit ontslag op de meest eervolle wijze te verlenen onder dank voor wat hij in zijn verschillende functies voor deze gemeente heeft gedaan. Gelijk wil de voorzitter bij de ontstane vacatures stilstaan, nl. om voor te stellen hierin te voorzien, voorzover het wnd. gem. secr. betreft en ambt. van de Burg. Stand, door voor deze functies de nieuwe ambtenaar ter secretarie te benoemen. Daarnaast zouden B. en W. willen voor stellen de gemeente-ontvanger dhr. Plouvir te benoemen als boekhouder van het Gas bedrijf. Dit omdat het salaris van de ge meente-ontvanger belangrijk ongunstiger is uitgevallen dan aanvankelijk werd gedacht en om daarmee het geldelijk beheer in één hand te krijgen. Dhr. Berrevoets had gedacht voor deze betrekking dhr. de Vos te nemen. De voor zitter stelt daarna voor dit in besloten zitting te behandelen, waarmee de raad accoord gaat. Door B. en W., aldus de voorzitter, is als nieuw ambtenaar ter secre tarie benoemd de heer J. M. Verlare te Kapelle. Voorgesteld wordt laatstgenoemde ook te kiezen voor de door het vertrek van dhr. Rijstenbil ontstane vacatures, behalve dan boekhouder Gasbedrijf. De Raad gaat hiermee accoord. Een verzoek van dhr. A. Verburgt te Poortvliet om vermindering van zijn aan slag in het schoolgeld voor het jaar 1949/50 wordt naar B. en W. gerenvoyeerd. Een verzoek van het Bureau voor Be volkingsonderzoek om 100.subsidie wortd ingewilligd. De volgende aanvragen zijn in de be groting vervat: Een verzoek om subsidie van de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heilige Naam. Een ver zoek om subsidie van het bestuur der chr. Kleuterschool, idem van de Alg. Kleuter school. Idem van het Groene Kruis tot een bedrag van 1000.idem van de chr. Zangver. „Sursum Corda", idem van het bestuur der R.K. Lagere Tuinbouwschool van tenminste 52.per leerling. Daarna een verzoek van het Bestuur der ver. tot het verstrekken van l.o. op ger. grondslag om beschikbaarstelling van een bijdrage per leerl. in de kosten van het V.G.L.O. over 1951 en voor 1952. In dit verzoek wordt er op gewezen, dat het niet mogelijk is hier een dergelijke cursus te geven zonder subsidie. Waar dit ook in andere plaatsen voorkomt en het bestuur van deze school destijds haar verzoek tot aanstelling van een leerkracht heeft inge trokken, terwijl het bovendien het te sub sidiëren bedrag aan de gemeente overlaat zij het dan na een vingerwijzing stellen B. en W. voor om voor het jaar 1951 vanaf 1 Sept. 2.50 per leerling beschikbaar te stellen en voor 1952 10.per leerling. Dit wordt goedgevonden. Van C. P. Timmermans te Oud-Vosse meer een verzoek het visrecht van de Broek en Roolandpolder onder dezelfde voor waarden te mogen pachten als de 5 vorige jaren. Hierop wordt gunstig beschikt. Ook op het verzoek van het waterschap „De Vrije Polders onder Tholen" met be trekking tot het visrecht van Tholen en Schakerloo. SPOED s.v.p. Het bestuur der chr. nat. school verzoekt inzake het beschikbaar stellen van school ruimte een beslissing te forceren. De voorzitter merkt in dit verband op, dat het jammer is, dat het schoolbestuur er niet gelijk heeft bijgeschreven, op welke manier dat moet gebeuren. Wil men dit forceren, dan zou men H.M. de Koningin moeten vra gen spoed te betrachten, wat niet gaat. Na onderhandse bespreking met de verschillen de instanties zou men dit misschien kunnen doen. Meen niet, dat intussen stil gezeten is. Meerdere malen heb ik, aldus de voorzitter, al een onderhoud gehad op het Dep. van Onderwijs en dat van B. Zaken. Ook heb ik al getracht telefonisch op de hoogte te komen en het laatste bericht hieromtrent luidt, dat het advies van het Departement klaar is en aan de Koningin kan worden gezonden. Men kan dus binnenkort uitsluitsel verwachten. Dhr. M. v. d. Sande bericht zijn benoe ming als lid van de raad aan te nemen, waarbij de geloofsbrief met bijbehorende stukken ter onderzoek worden overgelegd. De mededeling omtrent verhuur van gem. woningen aan de Singel, Simon Lindhout- straat, enz. evenals verhuur diverse volks tuintjes, geeft evenmin aanleiding tot op merkingen. Een erfpachtovereenkomst, die 1 Maart 1952 afloopt wordt met 10 jaar verlengd. DE RONDWEG De voorzitter deelt vervolgens mede, dat van Ged. Staten bericht is ingekomen, dat de Min. van Wederopbouw goedkeuring verleende aan het plan rondweg Tholen en dat aan de Hoofdingenieur is opgedragen dit plan verder uit te werken, zodat begin vol gend jaar de nieuwe weg kan worden aan besteed. Eindelijk een reden om dankbaar te zijn dat het zover is, aldus de voorzitter. Verlengd wordt een rek. crt. overeen komst met de bank van Ned. Gem. tot max. 80.000.evenals verlenging tijdelijke ziektekostenregeling. Een wijziging toelagebesluit 1951 gaat onder de hamer door, evenals de wijziging verordening heffing besmettelijke ziektegeld, wat voor opname te B. o. Zoom op 9.25 per dag komt en voor autovervoer totaal 12.80. Vastgesteld worden de kohieren reinigings rechten. BENOEMINGEN Als lid van de gascommissie wordt her benoemd de heer A. Kot en in de vacature Wagemaker wordt dhr. Berrevoets gekozen. Vertegenwoordiger in de R. v. A. der N.V. Waterl. Mij Tholen wordt, in de plaats van dhr. van Westen, wethouder De Heer. WIJZIGING UITBREIDINGSPLAN In verband met enkele veranderingen stellen B. en W. voor het volgende besluit te nemen: verklaring dat een wijziging van het uitbreidingsplan wordt voorbereid. De voorzitter merkt op dat dit nodig is, 1ste omdat het plan van het Tehuis voor Ouden van Dagen vaster vorm aanneemt. 2e in verband met het industrieterrein. 3e omdat dit laatste te klein wordt geacht. Dhr. Goedemondt vraagt of het wel no dig is, dat aan architect Wesselo deze kleine wijziging van het uitbreidingsplan wordt op gedragen, waardoor het weer veel kosten meebrengt. Is het niet mogelijk, dat de Dis trictsopzichter dit doet, eventueel in samen werking met een ander deskundige. De voorzitter meent, dat dit niet zoveel zal kosten en zeker niet minder dan wan neer het door de Centrale Dienst moet ge beuren, waarvoor toch ook moet worden betaald als zijnde een extra karwei. Dhr. Goedemondt vraagt dan in welke richting de uitbreiding gaat van het in dustrieterrein. De voorzitter licht dat nader toe. Dhr. Jansen vindt de motivering tot uit breiding maar gering. De voorzitter ant woordt dat wanneer een stuk land uit één hand gekocht kan worden, dit wel goed is, mits die ene werkelijk wil meewerken. Maar dat is hierbij niet het geval. Daarom acht hij het in het belang der gemeente, dat tot wijziging van het uitbr. plan en dus tot uitbreiding industrieterrein wordt over gegaan. Na nog enige bespreking blijkt dat de heren raadsleden niet precies hebben ge weten, naar welke kant die uitbreiding ging. Nadat duidelijk is geworden, dat die uitbreiding beperkt blijft tussen de Grind weg en zeedijk, keuren ze het voorstel goed. Voorlopige vaststelling vindt plaats van de rekening gasbedrijf en gem. rekening over 1950. De commissie van onderzoek verklaart in haar rapport, dat de nodige zuinigheid is betracht, maar dringt nog wel aan om alles te doen wat mogelijk is om de achterstallige posten binnen te krijgen. De voorzitter zegt erkentelijk te zijn voor het oordeel van de commissie en is het met haar eens, dat er nog heel wat te innen valt. Wanneer men echter nagaat, welke posten dat vrnl. zijn, zal men het kunnen begrijpen, zo bijv. een post van 11.000 voor palen zetten voor de Duitse Weermacht. Een flink bedrag voor brug- overname door het Rijk, welke kwestie nog steeds niet definitief is geregeld 95.000 waartegenover de gemeente echter nog 72.000 aan het Rijk moet betalen, is num mer twee. Er zijn nog enkele andere postjes, waar op dhr. Berrevoets reeds eerder in deze vergadering de aandacht gevestigd heeft. Dhr. Goedemondt vraagt of er ook niets meer te verhalen is op de „weermachtspost" van de aannemer van het destijds verbouw de schoollokaal. Die aannemer scheen toch goed bij kas te zitten. De voorzitter antwoordt, dat deze is ver oordeeld maar dat B. en W. wel gedecla reerd hebben bij het Beheersinstituut. BEGROTING 1952 Ook de begroting 1952 is door een com missie onderzocht. Deze heeft hierover haar rapport ingediend. In het algemeen wordt door haar opgemerkt, dat deze begroting in zijn geheel het stempel draagt van de algemene tendenz van deze tijd, nl. te grote uitgaven, het onevenwichtige tussen deze en de inkomsten, waarom ze B. en W. in overweging geeft te trachten dit evenwicht zoveel mogelijk te herkrijgen. Voorts zijn er dan nog enkele opmerkingen aangaande bepaalde posten, die bij het antwoord van de voorzitter, dat we hieronder laten vol gen, naar voren komen. De voorzitter zegt in de eerste plaats, dat het B. en W. gefrappeerd heeft, dat de aandrang tot besnoeiing gesugge reerd door de commissie van onderzoek eigenlijk zeer vaag is. Aan een kant ver heugt dat de voorzitter, omdat hij hieruit concludeert, dat de commissie met dezelfde moeilijkheid zit als het dag. bestuur, nl. wel de noodzaak van besnoeiing ziet, maar niet de mogelijkheid daartoe. Ook verheugt het de voorzitter, dat men daarom niet kwam met radicale voorstellen af afwijzin gen. Allereerst is daar de opmerking op de post Archivaris en de vraag daarin ver andering te brengen. Zoals bekend, aldus de voorzitter, is destijds een overeenkomst gemaakt een tijdelijke met de provin cie waarbij bepaald is dat archivaris Spaanderman enkele gemeenten gelijktijdig zou behartigen, waaronder ook Tholen. Of het mogelijk is het zonder archivaris te doen, betwijfelt de voorzitter, zeker of deze gehele post geschrapt zal kunnen worden. Hij wil zich intussen wel in verbinding stel len met het provinciaal bestuur om deze aangelegenheid te bespreken. 2e. post gemeentebouw- en woningtoe zicht. B. en W. zijn er ook van overtuigd dat deze centrale regeling een zware last en belangrijke post op de begroting is. Maar in 1949 heeft men deze regeling voor 10 jaar aanvaard, zodat men pas in 1.959 kan zien of men er onderuit kan. Intussen kan wel worden aangedrongen, dat deze Dienst zo zuinig mogelijk aandoet, waarbij men echter maar voor 1/28ste gedeelte (er zijn

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 1