Een halve eeuw Vissersvereniging. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht Het jaarlijkse steekspeL Verkiezingen werpen haar schaduwen vooruit» ZONDAGSDIENST ARTSEN 8e Jaargang No. 2 23 November 1951 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.10 per kwartaal franco p.p. 1.35 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen De Algemene Politieke en Finan ciële Beschouwingen zijn weer voor bij. Deze debatten luiden de behan deling van de verschillende be grotingshoofdstukken in. Zij zijn belangwekkend omdat de verschil lende partijen dan onderling haar positie bepalen; zij zijn waardevol omdat de Regering kan weten op welke wijze zij wordt gesteund. De meeste belangstelling naar deze beraadslaging gaat uit als de ver kiezingen in zicht zijn óf als zij juist zijn gehouden. In het eerste geval en dat beleefden wij ditmaal spreekt men over de nieuwe Kabi netsformatie en over de ervaringen der onderlinge samenwerking. Zijn de verkiezingen pas gehouden dan komt aan de orde hoe het mogelijk was, dat het Kabinet kon worden gevormd. Hoe zal het nieuwe Kabinet er uit zien Ook na deze debatten kan men daarop geen antwoord geven. Daar zijn politici nu eenmaal te voorzichtige mensen voorMaar het was een feit, dat de twee grote Regeringspartijen, de k.v.p. en de p.v.d.a., niet erg tevreden waren over de steun die de c.h.u. en de v.v.d. aan dit Kabinet hadden ge boden. Deze partijen, die geestver wanten in het Kabinet hebben zitten, zijn in de Kamer nogal eens in de oppositie geweest. Ook toen het ging om belangrijke vraagstukken. De ontstemming daarover was echter sterker gericht tegen de partij van Mr. Oud dan tegen de c.h.u. Opvallend was ook, dat de a.r., die sinds 1945 in de oppositie heeft ge staan, gespaard werd. Natuurlijk kreeg deze fractie critiek te horen, maar toch niet van buitengewoon felle aard. Zou de k.v.p. wier woordvoerder Prof. Romme enthou siast de brede basis verdedigde - het voorzichtig willen aansturen op samenwerking met de partij van Dr. Schouten De k.v.p. weet zich de grootste partij in ons land. Zij zit bij iedere Kabinetsformatie op de wipstoel. De vraag van een rechtse coalitie of een smalle basis politiek (het samengaan van de k.v.p. met de p.v.d.a.) kan deze partij voor een groot deel beantwoorden. Wat de smalle basis betreft: als de heer Romme en zijn geestverwanten ,,ja" zeggen, dan is deze tot stand ge bracht. Want de nieuwe voorzitter der p.v.d.a,-fractie, de heer Don ker, heeft onomwonden verklaard, dat zij die smalle basis begeert. Hij vooral oefende critiek uit op de houding van de c.h.u. en de v.v.d. En zijn conclusie luidde daarom al dus: hoe meer partijen in het Kabi net, des te minder krachtig is het Regeringsbeleid. De heer Romme is echter voor een brede basis, omdat hij van mening is, dat men in deze moeilijke tijd het land niet door twee partijen kan laten regeren. Om de geweldige problemen te kunnen oplossen, zal de samenwerking zo groot mogelijk moeten zijn. Mr. Oud had het dus zwaar te verduren. Maar evenals de heren Romme en Schouten kan deze afge vaardigde tegen een duwtje. Hij verweet de heer Romme, dat de k.v.p. een prachtig katholiek paard heeft, dat echter maar zelden ge bruikt wordt. Meestal leent deze partij een socialistisch paard, dat voor het ruwe werk is bestemd. Men begrijpt de beeldspraak: de k.v.p. vaart naar zijn mening teveel in socialistische koers. Uiteraard moest Prof. Romme dit ontkennen en hij deed dit met groot spreek- talent. Om in de paardenstijl te blij ven; hij vond de heer Oud een edel- raspaard, dat mee-eet uit de ruif als het gaat om de oplossing van de Kabinetscrises. Als deze oplossing gereed is, wordt dit edele raspaard driest, vernielt het hek en slaat ten slotte de ruif in stukken. In ieder geval is ook de heer Oud voor de brede basis, maar op een zeer bijzondere manier. Hij poneer de nl. weer eens de stelling van de derde macht. De a.r., c.h.u. en de v.v.d. moeten samenwerken (niet samensmelten!) om een tegenwicht te vormen op de politiek van de k.v.p. en de p.v.d.a. Het was niet de eerste maal, dat dit voorstel ter sprake kwam. Het werd echter on herroepelijk door de heren Schou ten en Tilanus afgewezen. Zij wa ren het niet eens met de heer Oud dat hun partijen iets gemeen hebben met de v.v.d., als het gaat om de invloed van de Staat op het maat schappelijk leven. Er zijn grote principiële verschillen tussen het liberalisme en de geestesstroming waardoor de a.r. en de c.h.u. wor den geleid. Zou men dus kunnen vermoeden, dat de k.v.p. dong naar de gunst van de a.r. om een meer krachtig Regeerbeleid te kunnen garanderen; de heer Schouten gaf zich niet bloot. Hij wenste eenvoudig niet te praten over de komende Kabinetsformatie. Alle deuren hield hij dus open. Maar wel wees hij erop, dat de ka tholieken of de socialisten niet on der eensgezindheid moeten verstaan het: ga achter ons, volg ons, dan zijn we eensgezind. Hij wilde een eensgezindheid met eerbiediging van elkanders overtuigingen en be ginselen. De heer Romme verklaar de het daarmede roerend eens te zijn. Zonder meer zal Dr. Schouten zich zeker niet laten opslokken door de grote partijen. Wellicht maakt dit juist zijn onderhandelingspositie steviger. Overigens duurt het waarschijn lijk tot einde Juni voordat de ver kiezingen worden gehouden. Als b.v. de kwestie Nieuw-Guinea weer aan de orde komt dan is het nog een grote vraag of men nog zo ge matigd zal zijn tegen de a.r. Waar mede wij maar willen zeggen, dat er nog van alles kan gebeuren. WONINGBOUW Tenslotte was nog interessant in dit debat, dat er een motie Andries- sen (k.v.p.) is aangenomen over de woningbouw. Alle democratische fracties ondertekenden dit voorstel, dat sprak van 50.000 woningen in 1952, inplaats van de 40.000, die de Regering van plan was te bou wen. Tevens werd gevraagd of de huren niet moeten worden ver hoogd. De Regering zal zich daar over beraden en het resultaat zo spoedig mogelijk ter kennis van de Kamer brengen. Deze motie werd aangenomen met alleen de stemmen van de communisten tegen. Dezen hadden geen bezwaar tegen de bouw van 50.000 woningen, maar wel tegen het feit, dat het woning probleem even belangrijk geacht werd als het defensievraagstuk. De Minister-President verzette zich niet tegen deze motie, want de si tuatie is sinds de opstelling van de Troonrede (daarin werd van 40.000 woningen gesproken) aan het ver beteren. BUITENLANDSE ZAKEN Intussen vergadert de Tweede Kamer onder hoogspanning. Het tragische overlijden van Minister van Maarseveen noopte tot een in grijpende wijziging van de agenda. Zo werd de begroting van Binnen landse Zaken enige dagen uitge steld. Minister Teulings, die dit de partement waarneemt, zal zich eerst moeten inwerken. Maar Minister Stikker moest de vuurproef reeds doorstaan. Hij kwam er zonder kleerscheuren af. Het grootste ver wijt dat hem werd gemaakt, was wel, dat hij de Europeese eenwor ding ten achter stelt bij de Atlanti sche samenwerking. Eerst zal Euro pa één moeten zijn. Internationaal achtten vele Kamerleden dit zeer belangrijk, omdat Amerika dan een gelijkwaardig gesprekspartner krijgt in Europa. Nu is de situatie zo, dat Europa maar achter Amerika aan holt. En niet alleen Europa, maar ook Nederland. Verschillende afge vaardigden wezen er dan ook op, dat wij moeten proberen zoveel mo gelijk een eigen buitenlandse poli tiek te voeren. Wij hebben onze eigen belangen en onze eigen rech ten. Daarmee zal men ook interna tionaal moeten rekenen. In de loop van deze week is de Kamer ook nog begonnen aan de begrotingen van Oorlog en Marine. Buitenlandse Zaken en deze departementen heb ben tegenwoordig veel punten ge meen, zodat er alle aanleiding is er volgende week nog eens nader op terug te komen. (Nadruk verboden). Van onze zeven eilandgemeenten bestaan er zes vrijwel uitsluitend van de landbouw. Alleen Tholen zelf onderscheidt zich van de anderen. Daar heeft de visserij altijd een belangrijke plaats ingenomen. Dat is nog het geval. Zoals met iedere bedrijfstak loopt het niet altijd op rolletjes. Noch in de landbouw, noch in de visserij heeft men altijd de wind in de zeilen. De landbouw heeft dat lang geleden ondervonden en een hechte organisatie is ontstaan. Een organisatie die voor de belangen van haar leden op de bres staat. En de Thoolse vissers hebben het nut van organisatie een halve eeuw geleden ook ingezien. Er was toen reeds ëen afdeling op gericht van de Ned. Vissersvereniging, maar dat liep naar de mening van sommigen niet te best. Zo ontstond „Helpt Elkander", de zeer toepasselijke naam voor een vereniging die zich ten doel stelde steun te verlenen aan weduwen, wezen, minvermogende zieke vissers en aan eigenaars van vaartuigen, die schade opgelopen hadden. Dit doel moge door de omstandigheden wat gewijzigd zijn, de organisatie is minstens even nuttig als toen. Daarom ook mag het de leden verheugen, dat „Helpt Elkander" ook bij haar 50 jarige herdenking de wind in de zeilen heeft. Met die wind vaart de vereniging de tweede eeuwhelft in. Hopenlijk steeds met: .BEHOUDEN VAART EN GOEDE VANGST' Het Welkomstwoord In „Hotel Zeeland" werd Vrij dagavond 16 November dit 50-jarig bestaan herdacht. De voorzitter der Vissersvereni ging, dhr. J. H. Bal, opende de bijeenkomst met een welkomst woord, zich daarbij in het bijzonder richtend tot de aanwezige ere-voor- zitter, burgemeester mr. A. J. v. d. Hoeven, tevens afgevaardigde van de Stichting Zeeuwse Visserijbelan- gen, de oud-burgemeester van Brui- nisse, de heer W. v. d. Berg als vertegenwoordiger der Visserijen op de Zeeuwse Stromen, dr. Kor- ringa, bioloog van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek, dhr. B. W. Schot van de Vissersvereniging te Zierikzee, de heer M. C. v. d. Stel, die in verschillende functies voor de vereniging werkzaam was, de heren Bronsveld en Van Duin uit den Haag, die het filmgedeelte vóór de pauze zullen verzorgen, de heren Van Beveren, Boot en Lankhorst, die het tweede gedeelte van de avond voor hun rekening nemen. Met genoegen constateerde de voorzitter, dat de bijeenkomst druk bezocht was. Dat is wel eens anders bij de gewone vergaderingen. Mis schien moeten we de oorzaak zoe ken bij de gratis consumptie of bij de meegebrachte dames. Ook de laatsten hoorden een bijzonder wel komstwoord van de heer Bal. Hij meende dat het een goede gedachte was de dames hierbij uit te nodigen. Immers, met de vissersman is het zo, dat de vrouwen hem 5 dagen van de week moeten missen. Daar om is het goed, dat ze deze feeste lijke bijeenkomst kunnen bijwonen. Als goed besluit van zijn wel komstwoord nodigde de voorzitter de aanwezigen uit eerst een kopje koffie of thee met gebak te gebrui ken om daarna met het verdere ge deelte van het programma te starten. Terugblik Een herdenkingsrede te houden, wanneer de bescheiden van de eerste 25 jaar zoek zijn, is niet een voudig. Toch stond de heer Bal voor deze taak. Om nog iets van de oprichting te weten te komen, had hij zijn licht op moeten steken in de archieven van de Thoolse Courant. Voornamelijk daaruit en uit over leveringen van andere zijde kon er althans nog iets over worden mede gedeeld. We releveerden daarvan al iets bij de aanhef van dit artikel. Gebleken is immers, dat er in 1899 door dhr. J. Zwier-Visser, thans directeur der Stichting, een afdeling Tholen der Ned. Visserijvereniging was opgericht en dat men in 1901 meende, dat de belangen der vissers in deze afdeling niet voldoende wer den behartigd. Zo ontstond „Helpt Elkander", die de meeste levensvat baarheid toonde te hebben. Als eerste bestuursleden traden op de heren S. L. Schot, Jac. Bogert, H. Cornelisse, Jac. Schot Jobz., H. de Jonge, Jac. Schot BWz. en H. Ne- lisse. Wanneer wij de genoemde per sonen even voor onze geest laten passeren, aldus de voorzitter, doe men oude bekende figuren voor ons op: Simon van Ben, Jap Bogert, Huib van Merijn, Koo van Jop, Jap van Ben, enz. Mensen, die allemaal voor onze vereniging geijverd heb ben, waarvan ik er één speciaal nóem, nl. S. L. Schot, die 30 jaar lang voorzitter geweest is en die veel voor de vereniging gedaan heeft. Na hem kwamen als voor zitter G. Verkamman'en J. Verkam man. Laatstgenoemde diende de vereniging 13 jaar en ik breng hem vanaf deze plaats een hartelijk woord van warme hulde voor de wijze, waarop hij gedurende die 13 jaren onze leden voorgegaan is. Dank ook zij hem en bestuurslid J. de Kok is onze vereniging de «Sn": oorlog goed doorgekomen. Na de bevrijding werd zij mede door onze actieve secretaris ingezet voor distributie van schaarse goederen, waarmee de vereniging een grote dienst bewees. Daarvoor hulde aan de secretaris. Dat organisatie nuttig en nodig is, hebben de boeren al vele jaren ingezien en die zijn ons met hun organisatie een slag voor. U kunt dat zelf constateren als U de krant van gisteren opslaat en het artikel tje leest: Marshall-dollars voor land bouwprojecten. Gelukkig groeit ook onze organisatie. Onze nu 50 jarige vissersvereni ging heeft getoond voldoende aan passingsvermogen te bezitten om deze gedaanteverwisseling (doel van vroeger en thans) te ondergaan en daar kunnen wij de respectieve lijke besturen niet dankbaar genoeg voor zijn. Onze Ere-voorzitter bur gemeester v.d. Hoeven een bijzon der woord van dank voor zijn nuttige adviezen. Die besturen hebben ons een ver eniging nagelaten, in vollen bloei, die thans 50 jaar bestaat, maar die óók, als de thans zittende en na ons komende bestuursleden in hun voet sporen volgen, de respectabele ouderdom van 100 jaar zal bereiken. Spreker eindigde zijn resumé met de hoop uit te spreken, dat de ver eniging nog vele jaren van groei en bloei zal mogen beleven en nog vele jubilea in opgewektheid zal mogen vieren. Leve de Vissersvereniging. Leve „Helpt Elkanderèè'. Op de haringvangst. Door de heren Bronsveld en Van Duin werd daarna een film ver toond, waarin de haringvisserij werd uitgebeeld. De daarbij gege ven toelichting was mede zeer in teressant. Over het algemeen, zo werd gezegd, geniet de haringvis serij niet de waardering die ze toe komt. Toch is dit bedrijf al negen eeuwen oud. Vroeger vond men in het Zuiden van ons land in Zeeuws-Vlaanderen de meeste haringhavens. Het zijn wellicht de Noormannen geweest, die de uit vinders waren van het beroemde haringdrijfnet. In ons land schijnt in Hoorn het eerste grote haringnet te zijn gemaakt. Als men nagaat met welk een hoeveelheid van die ge weldige netten wordt gevist, is het een wonder, dat de zee nog haring geeft. Zo'n net vertegenwoordigt een kapitaal. Of vindt U een bedrag van 60.000 onbetekenend De schipper van zo'n boot heeft een grote verantwoordelijkheid. Het zou te ver voeren dit alles nader uit te leggen. Het was inderdaad een mooie en vooral zeer passende film, die op deze feestelijke bijeenkomst werd vertoond. Het was vervolgens de beurt aan „Concordia", die de jubilerende vereniging een serenade bracht, na dat vooraf de voorzitter van de harmonie, dhr. Amsing het bestuur en de leden zijn gelukwensen na mens „Concordia" had overge bracht. Hij hoopte dat een jonge kracht als de tegenwoordige voor zitter van „Helpt Elkander" is, de voetsporen van zijn oudere voor gangers mocht drukken. Florellenteelt Deze tweede film speelde zich in een geheel andere omgeving af, nl. in Gulpen (Zuid-Limburg). De heer Bal concludeerde terecht, dat men als oesterkweker wel jaloers moest zijn op de vele florelleneitjes, waar uit evenzovele visjes kwamen, iets wat bij de oesters lang niet het ge val is. Gelukwensen De ere-voorzitter, tevens afge vaardigde van de Stichting Zee land Zeeuwse Viss. bel., Mr. v. d. Hoeven, verklaarde dankbaar te Dr. P. J. Duinker, Tholen, Tel. 40 Dr. J. Vermet, N. Vossemeer, Tel.10 zijn een enkel woord te kunnen zeggen op deze bijeenkomst. Hij wees er op, dat de vereniging oor spronkelijk een individueel doel had. Die doelstelling is door de tijdsomstandigheden veranderd, de hulpverlening richt zich meer op een andere kant, maar beoogt in feite hetzelfde: het welzijn der le den. Daarom vond spreker het ge lukkig deze organisatie te hebben. Hij feliciteerde „Helpt Elkander" met haar 50-jarig bestaan en hoopte dat ze op dezelfde weg in eendracht voort mag gaan. Daarna spraken nog oud-burge meester v. d. Berg van Bruinisse, die er o.m. op wees dat Tholen reeds lang bekend is als vissers plaats. Hij herinnerde zich nog, hoe de oprichter van de eerste vissers vereniging, dhr. Swier-Visser ad vies vroeg bij zijn vader, toen dhr. S. voornemens was een afdeling op te richten. Dr. Korringa, bioloog van het Rijksinstituut voor Visserij-onder zoek wees er op dat er in organisa- tieverband dikwijls veel mogelijkhe den, maar ook moeilijkheden zijn. Daarbij denkt spreker o.m. aan het plan van het zgn. Eendrachtska- naal. Ook hij voegde zijn felicitaties bij die der vorige. De heren M. C. v. d. Stel en B. Schot, voorzitter van de Zierikzeese zustervereniging sloten de rij der sprekers. Eerstgenoemde had uit hoofde van zijn functie als Dir. Rott. Bank altijd prettig gewerkt met deze ver. Hij herinnerde zich nog goed, dat wijlen C. Zalijn de couponnetjes kwam inwisselen. Ook als oud-be- bestuurslid van het Dep. van 't Nut van het Algemeen, sprak bij nog enkele woorden over het tot stand komen van het eerste spaarboekje der Ver. Laatstgenoemde met een gedicht op zijn oude woonplaats Tholen. Vervolgens werd door Mevr. Engelvaart een grote vlag aange boden voor de Ver. De voorz. dhr. Bal dankte hier voor hartelijk en vond dit haast te veel. Reeds 50 jaar werd op deze plaats vergadert, doch het gebouw is van steen, terwijl de mensen, die thans hierin wonen een hart van goud bezitten. Bloemstukken werden ontvangen van Viss. Ver. Zierikzee, Viss. Ver. Draagt Elkanders Lasten, Veere, Viss. Ver. Alg. Belang Bruinisse. Telegrammen van Vissersbelang, Yerseke, Zeeuwse Oester, Yerseke, Visservereniging, Philippine, V.V. „St. Petrus", Nw. Namen, V.V. „Ons Belang", Breskens, 2 Oud leden C. Schot BWz. en Jac. Schot BWz. Zierikzee. Brief van Dr. A. Grijns, Bacterio loog bij het Visserijbestuur. Onderscheidingen De voorzitter had nog een aan gename taak. Twee leden, de heren A. Schot Az en Joh. van Luyk zijn nl. lid vanaf de oprichting. Deze twee jubilarissen kregen uit han den van de voorzitter een medaille en een woord van dank voor de trouw aan deze vereniging. Vertoond werd vervolgens nog de film „Zalmvisserij op de Waal", waarna dhr. Bal inzonderheid de medewerkers van deze avond, de officiële vertegenwoordigers en ten slotte allen hartelijk dankte voor hun aanwezigheid, waarmee een geslaagde jubileumherdenking offi cieel werd besloten, maar officieus nog enige tijd in gezellig samenzijn werd voortgezet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 1