r Jan Overeenkam verrassingen SPORTHOEKJE Stemmen van Lezers „Zogezegd", zei ik deze week tegen Kees, terwijl ik aan Kee's koffie lurkte, „zogezegd, komen we weer in de tijd van verrassingen." Gelijk knipoogde ik listig tegen de rug van Kee. Ik zag haar gelijk schokschouderen. Maar commentaar kwam niet van haar zijde. Kees zelf zette met een slag z'n kopje naast z'n schoteltje. Het kopje kraakte en het schoteltje tinkelde. Hm zei Kees, „verrassingen komen." Verrassingen zijn er door lopend. Het hele jaar. Daar zor gen ze wel voor. Je eigen portemonnaie is een doorlopende verrassing. Is het de bewapeningskoorts niet, dan is het de Weeldebelasting, die je verrast. Is het geen belastingpapier, dan is het de kolenprijs. Ja, midden in de zomer je droomt dan nog niet van Sinterklaas komen ze al met een kolenverrassing. De kolenprijs zou dalen liet men doorschemeren. En dan onverwacht niemand had nog een kooltje in huis hurrie- hup er zoveel bovenop. En nu zijn er nog niet eens genoeg ook. Dus zit degene, die een paar mudjes gelijk moet kopen, straks met de gebakken peren. Electriciteit zit ook al niet goed en ga zo maar door. Gelukkig dat ik nog geen telefoon heb, want de telefoonhouders betalen ook al be lasting. De P.T.T. hield zo'n slordige 40 millioen over op haar telefoondienst en dat verdwijnt netjes in de schat kist. Maar van verlaging der tele foontarieven zul je niet horen. Wat ze wel gaan doen Er meer Kamer leden bij nemen. De Senaat met de helft uitbreiden. Reken jij nu maar uit wat dat weer zal kosten. De verrassingen zijn niet van de lucht, maar het zijn waarachtig geen sinterklaas-surprices", zo besloot Kees grimmig. Enfin, je weet lezers, Kees is altijd nog een opposant geweest, zegt Jan. armlastigen brandstoffen te geven. De voorzitter meent, dat zoiets meer be hoort tot de competentie van 't Armbestuur. Dhr. op den Brouw: Andere gemeenten doen 't toch ook. Het gaat juist om degenen, die geen aanvulling krijgen van Armbestuur of Kerk, maar uitsluitend zijn aangewezen op de toelage uit de zgn. noodwet Drees. Dhr. Koopman vindt dat men deze kwestie toch wel uiterst nauw moet bekijken. Het is tegenwoordig zo, aldus deze spreker, dat men met twintig gemeten eigen land nog geen 800.- overhoudt om van te leven en die mensen krijgen geen kolentoe- slagen onder deze communistische wetge ving. Het is al te bar. Weth. Bout springt nu ook op de bres: Natuurlijk komen die mensen met 20 ge meten eigen land niet in aanmerking voor ondersteuning, men hoeft ook geen 20 ge meten eigen land over te houden en armoe te lijden. Dhr. Koopman: „Nee, nee, die moeten de zaak maar opleven, terwijl aan de andere kant zozeer wordt aangedrongen om te sparen. Maar het gaat hier over armoe heb ben. En die met 20 gemeten eigen land lijden momenteel armoe, wanneer ze uit sluitend van de pachtopbrengst moeten leven. 4 Weth. Bout: Maar dan willen ze toch armoe lijden. Deze discussie duurt nog even voort, tot de voorzitter opmerkt, dat de brandstoffen inderdaad zeer duur zijn en er dientengevolge wel kunnen zijn, die zoiets moeilijk of niet kunnen betalen. Maar hij voelt er toch ook weinig voor om die arm lastigen zelf te gaan opzoeken. Weth. Bout: In de steden vallen de zo genaamde Dreestrekkers automatisch in de regeling van sociale zorg tot het verkrijgen van gratis brandstoffen. Dhr. Koopman kan niet inzien, dat die mensen meer tekort hebben dan zovele anderen. Immers, wanneer iemand die van „Drees" trekt een of een paar dagen werkt, wordt dat er direct afgetrokken, dus is men bij vervaardiging van die noodwet toch van de gedachte uitgegaan, dat de toelage vol doende is, waarom het er anders af te trek ken, als men een paar dagen gaat werken. Laat ze dat dan ook door de vingers zien. Weth. Bout wil hierop niet te ver ingaan. Als zoiets werd toegegeven, werkten ze 6 dagen en toch trekken van Drees. Maar het wordt nog vrij soepel toegepast. Dhr. op den Brouw raadt dhr. Koopman aan te helpen, waar men kan helpen. En aan degenen, die behoeftig is, te geven. Weth. Hage is er tegen om dit zo maar voetstoots aan te nemen. Ook andere raads leden zijn er voor, dat B. en W. dit eerst eens bekijken. Daarna sluiting. SPORT IN HET KORT Tot onze spijt kon vorige week dit hoekje niet worden opgenomen. Voor de liefheb bers willen we daarom beide rondes, dus die van 4 en 11 November in het kort releveren. Dan eerst de 4e ronde op 11 November. Dinteloord deed het niet slecht door PTT met 51 te kloppen en herstelde zich hier mee van haar nederlaag tegen Vrederust. Deze overwinning was wel ietwat geflat teerd omdat in elk geval de eerste helft de strijd vrijwel gelijk op ging. Een stevig offensief in de tweede helft besliste het lot van Breda. Ook Noordschans slaat de goede weg op. Het wist Chrislandia met 62 te kloppen. Het bewees in deze wedstrijd over een soepele voorhoede te beschikken, die de altijd toch vrij hechte muur van Chris- landia's verdediging wist te doorbreken. Daarbij kwam, dat de voorhoede der gasten niet bepaald op dreef was met uiteindelijk bovengenoemde uitslag. Smerdiek had in de Willemstad niet zo veel moeite. Zelfs met een paar invallers was het technisch veel sterker dan de thuisclub en wist dit dan ook uit te druk ken in een stevige 16 overwinning. Onze verwachting ten opzichte van Tho- lense BoysVrederust is ver uitgekomen. Het werd inderdaad een gelijk spel: 33 en hoewel de uitslag anders doet vermoe den, een bepaald aantrekkelijke strijd was het niet. Van de 6 doelpunten staan er 5 op naam van de Tholenaars, die uiteinde lijk nog protest indienden, zodat na de wedstrijd nog een strafschop werd genomen en de stand op 4—3 voor Tholen werd ge bracht. Maar dit protest is nog in behan deling eq het is een grote vraag of er in williging zal volgen, waarom we het voor lopig nog maar op 3—3 houden. En welke partij had eigenlijk verdiend te winnen Dit was een ander geval bij WHS, dat Roosendaalse Boys met niet minder dan 103 de vellen gaf, een uitslag die WHS misschien ietwat boven haar stand aan de kop plaatste, voorzover het het doelgemid- delde betreft. Intussen blijft het onbegrij pelijk dat Roosendaalse Boys met deze uit slagen blijft verliezen, wanneer men het toch dikwijls aantrekkelijke spel van deze spor tieve ploeg ziet. En dan de uitslagen van Zaterdag jl. Wanneer onze verwachting vorige week was opgenomen, had U kunnen lezen, dat we Smerdiek op eigen terrein evenveel kans hadden gegeven dan Dinteloord. En daarom is het ook voor ons een teleurstel ling, dat Smerdiek het er zo bij heeft la ten zitten. Een 14 overwinning voor de mannen uit Dinteloord is trouwens geflat teerd. In de eerste helft was Smerdiek tech nisch de meerdere, werd deze meerderheid ook uitgedrukt in soepeler en meerder aan vallen, maar de productiviteit ontbrak. Van zelf betekende de absentie van Potter een verzwakking, maar de voorzetten, inzonder heid van de rechtervleugel waren toch wel van dien aard, dat ze goede mogelijkheden boden. In de verdediging was het Everaars. die de sleutel vormde, waartegenover Robbe ditmaal minder sterk uitkwam. En zo was het gelijk spel: 11, waarmee de eerste helft eindigde beslist een tegenvaller voor de Smerdiekenaars, die meer verdienden. Of dit zijn invloed had is natuurlijk niet te zeggen, vast staat dat in de tweede helft de rollen meestal waren omgekeerd en het nu Dinteloord was, die de toon aangaf. En zo moesten de supporters met lede ogen en begrijpelijk niet geheel stilzwijgend aan zien, dat deze belangrijke ontmoeting een vrij behoorlijke nederlaag werd voor de thuisclub. Berichten die omtrent deze wed strijd in een andere krant zijn opgenomen, (dagblad) geven een wel wat eenzijdig beeld en plaatsen een te grote kroon op het hoofd van de Dintelse ploeg, die in deze wedstrijd toch beslist geen daverende meer dere was. Deze eenzijdige kroon komt daar in trouwens meer voor en dat is niet alleen onjuist, maar ook minder fair tegenover een verliezer, wie dat ook is. Dinteloord heeft deze overwinning verdiend, maar 1 puntje verschil zou de spelverhouding zeker beter hebben weergegeven. Van een gedeprimeerd spel der thuisclub was in geen geval sprake. Intussen betekent dit voor Dinteloord on getwijfeld een stap in de goede richting. Voorlopig heeft ze echter ook nog een mededinger in WHS, dat zelfs met een gelijk aantal punten nog iets hoger staat, voor zover het het doelgemiddelde betreft. WHS won Zaterdag jl. van Vrederust met 42. En hetzij gezegd, dat deze uitslag voor de St. Annalandse club uiteindelijk geen tegenvaller was. Wel, wanneer men alleen de eerste helft bekijkt, toen Vrederust er bijkans niet aan te pas kwam en de WHS-midvoor tweemaal en de rechtsbuiten eenmaal keeper Steveninck wisten te pas seren. Maar in de tweede helft was het vrij wel omgekeerd. Toen was het Vrederust dat de toon aangaf en de goede combinaties van WHS waren spoorloos verdwenen. Zo was het alleen de hechte verdediging met een goede doelverdediger, die WHS voor een gelijk spel vrijwaarden. Tweemaal wisten de mannen van de Stichting het net te vinden, waarvan een doelpunt door een uitstekend schot in de rechterbenedenhoek. Waar het echter Vrederust uiteindelijk niet gelukte verder te komen dan 24, blijft WHS aan de kop. De Tholenaars deden het evenmin slecht. In Heiningen de voilé buit te halen, is geen eenvoudige opgave. Het is een flinke strijd geworden en buiten onze verwachting heb ben de Tholenaars het klaargespeeld met 23 van Chrislandia te winnen. Zij plaat sen zich hiermee onmiddellijk onder Smer diek, nog wel met een gelijk aantal punten. Deze overwinning is een felicitatie waard. Dat Roosendaalse Boys het tegen Noord schans niet zou klaren, was te verwachten. Maar ook nu weer een zo overstelpende nederlaag, dat de Boys zich nu toch wel moeten gaan afvragen, wat er aan hun ver dediging mankeert. Noordschans sloeg krachtig toe en niet minder dan 11 maal moest de Roosendaalse keeper vissen, waar tegenover de voorhoede niets wist te plaat sen. Een 110 nederlaag isi voor de Roo sendalers toch wel zeer teleurstellend ge weest. Tenslotte had PTT het ook niet moeilijk tegen Kogelvangers. Ook hier een hoge score. Met 39 trokken de Bredanaars uit de Willemstad naar huis. Zo is de stand na 5 rondes over de ge hele linie gespeeld, als volgt: gesp.gew.gel.verl.pnt.voor teg. WHS 5 3 2 0 8 25 11 Dinteloord 5 4 0 1 8 23 10 Noordschans 5 2 2 0 6 24 10 Smerdiek 5 2 2 I 6 17 14 Tholense Boys 5 2 2 1 6 11 12 PTT (Breda) 5 2 1 2 5 22 15 Vrederust 5 1 2 2 4 13 15 Chrislandia 5 1 1 3 3 9 16 Kogelvangers 5 1 0 4 2 10 22 Roosend. Boys 5 1 0 4 2 11 39 En in de 2e klasse A is het thans Dintel oord 2, dat de toon aangeeft, nu het een wedstrijd meer gespeeld heeft dan Smer diek. Zaterdag jl. wist Dinteloord 2 te Ze venbergen van Seolto 2 met 26 te win nen, terwijl Vrederust 2 in Noordschans kans zag VVN 2 met 04 te slaan. WHS verspeelde wel alle kansen, nu het er zelfs niet toe kwam Chrislandia 2 op eigen ter rein te kloppen en ondubbelzinnig verloor met 14. De stand in deze klasse luidt: gesp.gew.gel.verl.pnt.voorteg. Dinteloord 2 4 4 0 0 8 20 4 Smerdiek 2 3 3 0 0 6 14 2 Chrislandia 2 4 2 0 2 4 9 12 VVN 2 3 1 0 2 2 6 4 Vrederust 2 3 1 0 2 2 6 8 Seolto 2 3 1 0 2 2 6 10 WHS 2 4 0 0 4 0 3 17 DE VERWACHTING Dinteloord wist op de Stichting niet te winnen van Vrederust, maar krijgt deze ploeg nu thuis op bezoek en er bestaat geen twijfel of de gasten zullen met een neder laag naar huis moeten. Moeilijker is dit weer te voorspellen tus sen WHSSmerdiek. Doordat het te St. Maartensdijk mee zat wist WHS een gelijk spel te forceren. Misschien dat dit ook nu weer lukt, terwijl het op eigen terrein speelt. Grote verschillen zullen er o.i. in elk geval niet van komen. Tholense Boys heeft ook Zaterdag kans haar positie te versterken, nu de hekken- Beter dan een mes Hebt U wel eens geprobeerd een hard gekookt ei met een dunne ste vige draad in schijven te snijden? Het gaat uitstekend 'ifflni<T>fii sluiter Roosendaalse Boys op bezoek komt. Toch hoeft het tussen deze twee „boys" geen groot verschil te worden, wanneer Roosendaal op haar tellen past. Maar we houden het toch op de thuisclub. Vervolgens is er Noordschans dat niet veel moeite zal hebben met Kogelvangers, terwijl ook P.T.T. met de Heiningers wel raad zal weten op eigen terrein. In de 2e klasse A krijgt Chrislandia 2 de kans nog een stapje hoger te klimmen nu Vrederust 2 op bezoek komt en Smerdiek 2 kan weer naar de kop verhuizen door te winnen van Seolto 2, waarop zeker kans is. De wedstrijden be ginnen nu om 3 uur. KORFBAL De competitiewedstrijd VrederustW.H.S. eindigde in een overwinning voor de St. Annalanders nl. 15. DE C.B.L.O.SCHOOL TE KLUNDERT Daar het personeel van de Christelijke School voor Buitengewoon Lager Onder wijs te Klundert zeer binnenkort in ver schillende plaatsen op het eiland Tholen een avondje ter kennismaking hoopt te geven, zal het misschien goed zijn, iets te vertellen van het doel dezer school. Ge noemde school is alleen toegankelijk voor moeilijk lerende kinderen uit West-Brabant en Tholen. Het komt voor, dat kinderen niet met vrucht de gewone lagere school bezoeken: zij blijven te vaak zitten, hun leren vordert zeer langzaam en ze verlaten de school op 14 a 15 jarige leeftijd, zonder dat ze zich voldoende kunnen redden in het dagelijks leven, wat lezen en rekenen aan gaat. De gewone school kan deze kinderen niet voldoende helpen door de grote klassen. Op de nieuwe school te Klundert zitten hoogstens achttien kinderen per leerkracht. De methode van leren is geschikt gemaakt voor de moeilijk lerenden. De leermiddelen zijn meer voor spelend-leren door het per soneel vervaardigd en passen heel goed aan bij deze kinderen. De vorderingen blijven dan ook niet uit. De jongens moeten tevens hun handen leren gebruiken in een werk plaats, die goed voorzien is van gereedschap en bij de meisjes wordt veel zorg besteed aan handwerken en huishoudelijk werk in "een ruim uitgeruste keuken. Dat deze school in een ware behoefte voorziet, blijkt wel uit het flinke aantal van 44 leerlingen, dat dagelijks, meestal per bus, de school bezoekt. In afwachting van het gereedkomen van het nieuwe schoolgebouw in het a.s. voorjaar kunnen geen leerlingen meer worden toege laten, daarna zeker wel. Het hoofd der school, de heer Sinnema, is op zijn rondreis door Tholen, graag bereid bij leermoeilijkheden advies te geven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 6