Eendrachtbode Om de bronnen van de Nijl Raadsverslag St. Maartensdijk 8e Jaargang No* 1 TWEEDE BLAD 16 November 1951 EGYPTE ONTWAAKT Aanbieding begroting Verkiezing en benoeming Armlastigen gratis brandstoffen (lil) In 1881 landen Engelse troepen in Egypte, onderdrukten een opstand en vestigden er hun gezag. In 1898 verdreef Lord Kitche ner de Fransen van de Nijloever en plantte de Britse vlag in de Soedan. En tenslotte werd Egypte een Brits protectoraat. Wanneer Wereldoorlog I begint, heerst in naam de Khedive over Egypte, maar in werkelijkheid deelt een Engelsman, Lord Cromer, de lakens uit. Engeland en Egypte beheren de Soedan gezamenlijk, maar uit de aard der zaak heeft alleen Engeland in de Soedan iets te vertellen. Wanneer in Wereldoorlog I de Turken, in bond met de Duitsers, het Suez-kanaal bedreigen, verklaart Engeland Egypte tot een Brits protec toraat. Maar inmiddels zijn in Egypte de nationale gevoelens sterker geworden en vooral de Wafd-partij onder leiding van Zaghloel Pasja maakt het de Britten lastig. Zaghloels opvolger, Nahas Pasja, wordt de exponent van het Egyptische nationalisme. Engeland moet rekening houden met de veranderde omstandigheden. Het protectoraat wordt opgeheven. Foead, met de opgedraaide snorren, wordt koning van Egypte. Steeds meer trekken de Engelsen zich terug, tot ze nog slechts de kanaalzone bezet houden. Faroek buigten dreigt Engeland is niet meer de onaan tastbare grootheid van voorheen. En wanneer Wereldoorlog II be gint, krijgen de Britten het in Afri ka hard te verantwoorden. Rom- mels Afrikakorps rukt op, de Duit se officieren dromen reeds van de genoegens van Alexandrië. Koning Faroek, die zijn vader Foead is op gevolgd, overweegt ernstig de poor ten voor Rommels zegevierende strijdkrachten te openen. Maar En geland brengt hem tot andere ge dachten. Artillerie wordt samengetrokken rond het koninklijk paleis en tan denknarsend accepteert Faroek zijn nederlaag. Maar hij laat er geen twijfel aan bestaan, dat hij, wanneer de tijd daar is, de Engelsen deze daad betaald zal zetten Toch hebben de Egyptische na tionalisten niet zoveel reden om En geland te verdrijven. Want Enge land heeft veel gepresteerd in dit verwaarloosde en veronachtzaamde land, dat door wanbeheer van we reldrijk was gedegradeerd tot Turk se provincie. De Nijl getemd De Engelsen hebben de Nijl, eens goddelijke eer toegebracht als de moeder der welvaart, getemd. Door grootse irrigatiewerken hebben ze de katoenopbrengst binnen korte tijd weten te verdrievoudigen. Geweldige stuwdammen regelen de bevloeimg; bij Assoean is een groot stuwmeer gekomen, ook in de Soedan, bij Djebel Aulis en Sen- nar, zorgen de Engelsen voor ge weldige reservoirs met een capaci teit van vele milliarden tonnen-, ter wijl het Tana-meer in Abessynië, dat de Italianen vergeefs probeer den te bereiken, een natuurlijke ver gaarbak vormt. Door dit alles is de welvaart van land en volk toegenomen, maar het nationalisme, geleid door de felle Nahas Pasja, rekent niet met feiten en cijfers, doch met sentimenten. Het wordt gevoed door religieus fa natisme. Men is liever arm en vrij, dan welvarend en geknecht. Zoals Lord Leverhulme ervoer, dat zijn arbeiders hun eigen krotten verko zen boven een modelwoning „van de baas'' zo laten ook de Egypte- naren zich door dit fanatisme op zwepen en sluiten de ogen voor het wanbeheer van de eigen mensen en de zegeningen die het Westen heeft gebracht. Faroeks stunt Koning Faroek, die droomt van een Pan-Arabische statenliga waar in hij, koning van Egypte, de eer ste viool zal spelen, heeft zich niet bijster populair gemaakt door zijn persoonlijk leven en het militair de bacle tegen Israel. Hij probeert zijn invloed te herwinnen zijn huwelijk met Narriman Sadek, die hem een zoon moet schenken, is één stap in de richting. Thans aangevuurd door het succes dat Mossadeq bereikt heeft, die niet eens uit zijn bed kwam om de Engelsen uit Iran te verdrijven, acht hij het uur der wraak gekomen. Ook in de Soedan leeft het natio nalisme op, maar daar heeft Faroek niet veel aan. Want dit nationalis me keert zich nog heftiger tegen Egypte dan tegen Engeland. De Engelsen weten dat ook wel en het is niet zonder reden, dat zij zozeer aandringen op „zelfbeschikkings recht" voor de Soedan en weigeren die te „verkwanselen" aan Egypte. In een onafhankelijke Soedanese staat heeft Engeland nog altijd ver scheidene vingers in de pap. Engels Bolwerk Daarbij komt, dat Engeland Afri ka ziet als bolwerk van de macht van het toch al zo gekortwiekte imperium. Sinds Engeland zich te rugtrok uit India, heeft het zijn mi litaire macht samengetrokken in Centraal Afrika. Het kan zijn po sitie in Afrika niet zonder meer op geven. Voorts heeft het kans hier zijn „gezicht te redden" en de La- bour-regering heeft wellicht, aan de vooravond van de verkiezingen, willen tonen, dat zij niet toelaat, dat de Britse leeuw straffeloos aan de staart wordt getrokken, om daar mede Churchill wind uit de zeilen te nemen. Daarbij grenst Egypte niet, zoals Iran, aan Rusland en weet Engeland zich gesteund door alle staten, welke belang hebben bij een vrije vaart door het Suez-ka- naal. Faroek speelt hoog spel. Zal hij winnen Of zal het Engelse Imperium zich handhaven in Afrika (Nadruk verboden) Lk. Vrijdag 9 November werd te St. Maar tensdijk een voltallige openbare vergade ring gehouden. Na opening vraagt dhr. op den Brouw het woord naar aanleiding van de notulen, daar in vorige vergadering on der meer het bezoek aan de gemeente Aar denburg in het vooruitzicht werd gesteld. Hij vindt dat bij een soortgelijke uitnodi ging ieder raadslid aan zo'n excursie zou moeten deelnemen. Het is zeer nuttig. En wanneer hij dan terugblikt op het bezoek aan Aardenburg, dan moet hij constateren, dat men in deze gemeente op verschillend gebied toch een stuk ten achter is. Dan gaat het hem niet in de eerste plaats om de aanleg van een mooi sportveld, maar ook op verschillend ander gebied, zoals riolering, bestrating, woningbouw is men daar toch vee! verder. Nu kunnen door de oorlogsomstandigheden de mogelijkheden voor die gemeente groter geweest zijn, dat neemt niet weg, dat hij hier adviseert de zelfde sporen te volgen. Hij kan er niet bij, dat de ene gemeente zoveel meer kan doen dan de andere. Tenslotte stelt hij voor namens de Raad nog een dankbe tuiging te zenden aan het gemeentebestuur van Aardenburg voor de goede ontvangst en gastvrijheid. Dhr. Geluk meent, dat de mensen in die gemeente ook veel meer meewerken. Dhr. op den Brouw: Dat zou hier ook wel gaan, maar de gemeente moet voorgaan. De voorzitter onderstreept de grotere mo gelijkheden in een gemeente, die zwaarder door de oorlog is getroffen, maar is het met dhr. op den Brouw eens, dat er inder daad veel goeds tot stand kwam daar. Ook hier wordt niet stilgezeten. We kunnen evenwel niet verlangen, dat alles direct in orde is. Langzaam, maar zeker gaan we vooruit. Niemand is overigens tegen het zenden van een dankbetuiging. Goedgekeurd zijn enige begrotingswijzi gingen en ingekomen het controle-rapport van het Verificatiebureau omtrent kasopna me bij diverse gem. instanties. Goedkeuring is ook verleend aan de hef fing reinigingsrechten. Enkele bewoners van Achterbos vragen in die straat een verlaatput aan te bren gen, opdat het overtollige water spoediger wordt weggeloosd. De voorzitter merkt op, dat dit euvel al is opgelost door uitdieping van de goot. Dhr. op den Brouw meent, dat het toch niet juist is geregeld. Het water van de weg loopt nu wel goed, weg door die die pere goot, maar het terrein daarnaast ligt lager dan de weg en blijft te lang onder water staan. De oorzaak is dus in feite de verhoogde straat. Meerdere leden menen, dat dit dus eigen lijk een particuliere zaak is. Het water blijft niet meer op gemeentegrond, maar op dat van particulieren staan, die tot ver hoging van hun erf kunnen overgaan. De voorzitter zal dit nog eens met belang hebbenden bespreken. De heren C. A. Slager en C. Scherpenisse worden op hun - verzoek geplaatst op de lijst voor een stukje gem. land. Het Prov. Bestuur deelt mede, dat tegen de gratificatie voor wijlen dhr. van N. geen bezwaar is. Meegedeeld wordt, dat het aanbeveling verdient er rekening mee te houden, dat de gemeente in de toekomst de onkosten voor de burgerlijke verdediging mede moet helpen bestrijden. Het zal er dus op neer komen, dat een subsidie zal worden opge legd waarom het dag. bestuur voorstelt hiervoor een dubbeltje per inwoner op de volgende begroting (1952) te plaatsen. De heren op den Brouw en Langejan zijn van mening, dat men niet te haastig van stapel moet lopen. Dan is dan weer. Zij stemmen tegen. De anderen zijn er voor deze post op te nemen. Dhr. van Dijke aan de Westvest wil een stukje land kopen van de gemeente. B. 6 W. stellen voor 12.35 m2 te verkopen tegen 2.per m2 en 5,4 m2 te verhuren. Dhr. op den Brouw vindt het overblijven de pad te smal en is er tegen. De overigen steunen het voorstel van het dag. bestuur. Meegedeeld wordt het advies van de Min. van Onderwijs om in verband met brand stofbesparing de kerstvacantie met een week te verlengen. Dhr. op den Brouw vraagt of dit dan van de zomervacantie afgaat. De voorzitter ant woordt ontkennend, dat mag niet. De leden vinden, dat men er alleen, indien noodzake lijk, tot over moet gaan. Een crediet van 5000.met de Bank van Ned. Gemeenten wordt verlengd. Geen bezwaar is er tegen het voorstel tot het aangaan van een geldlening in ver band met de verbouw der O.L.School en aankoop motorbrandspuit tot een bedrag van 54.600. Ook tegen een aanvulling en wijziging der verordening op de keuringsdienst van vee en vlees in deze gemeente is geen bezwaar. De voorzitter merkt op, dat door de Son aanvankelijk een verkeerde redactie was ge steld, waaruit ook een verkeerde conclusie werd getrokken. Het is evenwel zo, dat alleen de slagers hun afval naar een cen traal punt moeten brengen. Dhr. Koopman wil er in dit verband nog op wijzen, dat het de laatste jaren met die ophaaldienst van cadavers nu niet bepaald altijd vlot liep. Overigens stemmen allen in met de voorgestelde aanvulling en wijziging. Herkozen worden de volgende leden van de woonruimtecommissie: P. Jasperse, M. van Gorsel, F. Lindhout en A. Everaars. De heer I. M. Hage, die zich wegens ge vorderde leeftijd niet meer herkiesbaar stelt wordt door de voorzitter dank gezegd voor de bewezen diensten. In zijn plaats wordt op voorstel van B. 6 W. de heer C. Scher penisse (Wilhelminastraat) benoemd. Wegens overlijden van dhr. J. van Nieuwenhuijze wordt als lid van de com missie tot wering van schoolverzuim ge kozen de heer Jacob Quaak (Schoolstraat). Ter onderzoek worden aangeboden de gegrotingen dienst 1952. De gemeentebegroting 1952 geeft voor de gewone dienst aan inkomsten en uitgaven 229005,84, dus een sluitende begroting. De bijzondere uitkering is geraamd op de verhoogde bijz. uitkering van 14200, zoals die verhoging voor de begroting 1951 is aangevraagd. De kapitaaldienst geeft aan inkomsten 439612,70 en aan uitgaven 445052,79, alzo een nadelig slot van 5440,09. De begroting voor het gemeentelijk wo ningbedrijf geeft aan baten en lasten 28187,80, met een bijdrage van de ge meente in het nadelig slot van 2713,85. De kapitaalsinkomsten en uitgaven be dragen 11229,28. De begroting voor het Weezen-Algemeen- Armbestuur geeft aan inkomsten en uitgaven 15124,65 met een bijdrage van de ge meente in het nadelig slot van 1976,50. De kapitaaldienst geeft aan inkomsten en uitgaven 6214,05. Vastgesteld worden de landpachten in gaande met het roven van de oogst in 1952 en eindigende met het roven van de oogst in 1958. Dit betreft een kleine verhoging door gestegen kosten. Dhr. op den Brouw zag liever dat de grond bij overlijden weer terug kwam aan de ge meente en niet zoals dat gewoonlijk door loopt van vader op zoon. Waarvoor hebben we anders de lijst van aanvragen Die mensen komen practisch niet in aanmerking. Het blijkt evenwel dat e. en a. is opge nomen in de voorwaarden. Tegen een wijziging in de verordening betreffende de heffing besmettelijke ziekte- gelden is evenmin bezwaar. Met algemene stemmen wordt in vaste dienst benoemd met ingang van 1 Januari 1951 de tijdelijk onderwijzer (9e leerkracht) aan de o. 1. school, dhr. d'Hondt uit Groede RONDVRAAG Dhr. op den Brouw stelt voor aan de

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 5