WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEH EN ST.FILIPSLAND I l l I WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht Raadsverslag Scherpenisse Commentaar Land- Tuinbouw en Veeteelt Huishoudelijke Wenken Controle op credietwezen goedgekeurd Tegenstanders i Geen machtsophoping De torenklok-stoei wordt gerestaureerd en verdere verbeteringen aangebracht 16 November 1951 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.10 per kwartaal franco p.p. ƒ1.35 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter -Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen De Tweede Kamer heeft het wets ontwerp „Toezicht Credietwezen" na een debat van drie en halve dag aangenomen. Minister Lieftinck heeft echter niet het succes gehad, waarop hij wellicht hoopte. Slechts de k.v.p., de p.v.d.a. en de commu nisten waren hem tot steun. De andere fracties, dus ook de twee Regeringspartijen, v.v.d. en c.h.u., lieten hem in de steek. Het was dus de smalle basis die Lieftinck redde. Maar dit gebeurde niet, dan nadat de bewindsman zijn voorstel zó had gewijzigd, dat het voor de k.v.p. acceptabel werd. De Minister had oorspronkelijk een wetsontwerp ingediend, waarin het toezicht op het credietwezen definitief was geregeld. De Neder landse Bank zou moeten bepalen hoeveel en aan welke objecten de particuliere banken crediet mochten geven. Dit is natuurlijk een middel om de investeringen in de particu liere sector te beperken. En zoals we verleden week reeds hebben ge schreven: consumptie- en invester- ringsbeperkingen zijn de twee pei lers waarop het huidige Regerings programma rust. De fractievoorzit ter van de k.v.p. heeft het een en ander te doen gehad met dit Rege ringsprogram. Hij is de man geweest die dit Kabinet heeft geformeerd. Zijn oordeel was dus wel van be lang. Uit het voor-overleg was reeds gebleken, dat hij niet voor een defi nitieve regeling voelde. Dit stand punt lichtte hij tijdens de mondelinge debatten nader toe. Het Regerings program is een noodprogram, om de moeilijke (nood) situatie het hoofd te kunnen bieden, zo zeide hij. Daar om is het onverstandig van de Mi nister om thans met een regeling te komen. De principiële vraag of en hoe wij credietcontrole moeten heb ben, zal pas later moeten worden bekeken. Daar was de Minister het niet mee eens. Al leven we in een noodtoestand dan betekent dat nog niet, dat de wetgeving moet stil staan. In alle moderne landen is er een zekere credietcontrole. Wij kun nen dus deze materie los maken van het Regeringsprogram. Dat hij niet voet bij stuk hield, was te begrijpen. Want als hij de steun van de k.v.p. zou moeten missen, zou het wets ontwerp worden verworpen. Aan de k.v.p.-eis van een tijdelijke regeling moest de Minister dus tegemoet ko men. Hij stelde de werkingsduur van de wet op vier jaar. Maar ook daar waren de k.v.p.-ers tegen. Een amendement Janssen (k.v.p.) om er drie jaar van te maken, werd aan genomen met 64-21 stemmen. Alleen de socialisten stelden zich achter hun partijgenoot Lieftinck. De voor standers vonden drie jaar echter lang genoeg om ervaringen met deze regeling op te doen. Na deze periode zal worden beslist of een definitieve regeling noodzakelijk is. Die strijd vraag is dus voorlopig van de baan. Alle andere partijen waren tegen het ontwerp. Een noodregeling en dan liefst vrijwillig -zouden ze nog wel geaccepteerd hebben, maar dit ontwerp achtten zij te socialistisch om aanvaardbaar te zijn. De Minister van Financiën die alles in de hand wil houden krijgt daardoor een te grote macht. Niemand had er echter bezwaar tegen, dat er toezicht op de banken wordt gehouden om derden te be schermen. Deze aangelegenheid werd ook in dit ontwerp behandeld. De Nederlandse Bank zou moeten worden uitgeschakeld omdat deze een staatsbank is geworden. Dit was althans de mening van de tegenstanders van het ontwerp. Al hun pogingen hebben echter niets geholpen. Het debat zelf was uiterst interessant. De drie beste Kamer leden, Romme, Oud en Schouten, namen er aan deel. Denk nu niet dat de humor in de Kamer zoek is als men zo fel met elkaar debatteert. Het zijn mensen die een sprankelen de geest hebben. De kwinkslagen waren niet van de lucht. Vooral de heer Schouten (a.r.) is daar sterk in. Minister Lieftinck speelde dit spel uiterst bekwaam. Men mag bezwa ren hebben tegen zijn politiek, nie mand zal willen ontkennen, dat deze bewindsman zijn zaakjes kent. Hij is een ongelooflijk harde werker. De heer Oud (v.v.d.) die hem zij principieel bestrijdt, bracht de mi nister daarvoor een welverdiende hulde. Zijn ijver en toewijding zijn buitengewoon, zo zeide hij. Alleen moeten we niet vergeten dat hij so cialist is. Een slaafs socialist zelfs. Ook dit vond de heer Oud niet erg. Hij kon echter niet begrijpen hoe het mogelijk was, dat dit ontwerp de Ministerraad heeft kunnen pas seren. Die bestaat nu eenmaal niet alleen uit socialisten. ALGEMENE POLITIEKE BESCHOUWINGEN Deze week werd begonnen aan de Algemene Politieke en Financiële Beschouwingen. Zo'n debat is altijd interessant omdat de fracties dan elkanders positie aftasten. Dit keer was deze krachtmeting nog belang wekkender, daar de verkiezingen op komst zijn. Men praatte reeds over de nieuwe Kabinetsformatie of het niets was. De socialisten bepleitten weer een smalle basis politiek (het samengaan van k.v.p. met p.v.d.a.), terwijl de anderen liever een brede basis politiek zagen. De manier waarop dit moest gebeuren, leverde echter de grote Strijdvraag op, waarop wij de volgende week terug komen. (Nadruk verboden) Woensdag 14 November werd te Scher- penisse een openbare vergadering gehou den, die door alle leden werd bijgewoond. Na opening en notulen, deelt de voorzitter eerst iets naders mee over de verzekering voor brandweerlieden, dat in vorige ver gadering al even ter sprake was gekomen. De voordeligste weg is een zgn. aanvullen de verzekering te sluiten bij de Centrale Werkgevers Risico Bank en dan niet een uitkering ineens, maar een wekelijkse uit kering te verlangen. De normale sociale ver zekeringen gaan tot een loonnorm van 8,per dag. Door aanvullende verzeke ring bij genoemde Bank kan dit verhoogd worden tot 14,per dag. Voor 10 brand weerlieden met gemiddeld 10 oefendagen per jaar is een totale premie van 20.40 per jaar verschuldigd. Daarvoor krijgt men dus bij ongeval de aanvullende uitkering. Na deze uiteenzet ting wordt gestemd en verklaren de heren Weth. v. d. Werf, v. d. Jagt en Bijnagte zich tegen. De andere leden zijn er voor deze verzekering aan te gaan, zodat het is aangenomen. Van Ged. Staten bericht van goedkeuring heffing haven- en kadegeld. De heer J. M. Vinjé vraagt voor zijn twee zoons, die de U.L.O. te Tholen be zoeken reisvergoeding en wel vanaf 1 Sept. jl. De Raad machtigt B. en W. dit na on derzoek toe te staan, maar zoals gebrui kelijk met ingang van de datum van aan vrage en niet met terugwerkende kracht. Nagezien is de rekening van het burger lijk armbestuur 1951 en de begroting 1952. Beide geven geen aanleiding tot opmerkin gen, waarna ze voorlopig worden vastge steld. B. en W. stellen daarna voor een crediet te nemen voor herstel en verbetering van de torenklok. De voorzitter wijst er op, dat een en ander al eerder is besproken. De opzichter heeft deze zaak onderzocht en is tot de conclusie gekomen, dat de bronzen potten los in de vermolmde balken der klokkenstoel zitten. Ook zijn er nog andere mankementen aan, zodat het gevaar niet denkbeeldig is, dat de klok er vandaag of morgen uitvalt wanneer ze zou worden ge luid. De opzichter adviseert dan ook ze niet meer te luiden en wanneer men tot restauratie overgaat die houten klokkenstoel te verwijderen, daarvoor een ijzeren klok kenstoel te laten maken en een goede kle pel om de klank te bevorderen. Een en ander zal zo om en nabij de 2000,kos ten, nl. voor de klokkengieterij een te schat ten onkosten ad 1100,voor de smid die de klokstoel maakt plm. 850,en nog wat bijkomend timmerwerk. De voorzitter wijst er op, dat het zo te gevaarlijk is, maar dat het eigenlijk jam mer is, dat men bovenstaande niet in vo rige vergadering wist, toen de aanschaffing van de sirene ter sprake is gekomen en daartoe werd besloten. Het zou nu haast lijken, dat het opzet was met een en ander achter elkaar te komen, wat heus niet het geval is. Hoewel hij persoonlijk voorstander blijft van aankoop sirene zou men het misschien vanuit de Raad anders bekeken hebben en liever volstaan met alleen repa ratie van de klok, wat B. en W. in elk geval aanraden. Intussen is aankoop sirene nog niet goed gekeurd, zodat men daar altijd nog van kan terugkomen, al is de voorzitter daar niet voor. B. en W. stellen dus voor de klokken stoel, enz. te herstellen en daartoe een be drag van ongeveer 2000,te begroten. Een en ander kan op lange termijn worden afgelost. Dhr. Hartog merkt op, dat wanneer de klokklanken beter worden, het misschien toch wel voldoende is om ze ook als brand alarmapparaat te gebruiken. Men zou dan met enkel klokreparatie kunnen volstaan. Dhr. v. d. Jagt voelt daar ook veel voor. Hij adviseert te wachten met aankoop van de sirene. Dhr. Bijnagte vraagt of die klokrestaura- tie niet goedkoper kan uitvallen, maar an deren menen, dat het dan weer lapwerk zal worden, dat uiteindelijk nog duurder komt. De voorzitter geeft ernstig in overweging het besluit tot aankoop sirene te handhaven. Gestemd wordt dan over het voorstel van B. en W. tot herstel van de klokken stoel en aankoop nieuwe klepel. Behalve dhr. Hartog steunen alle leden dit voorstel van B. en W. Dhr. v. d. Jagt stelt daarna voor te wachten met aankoop van de sirene. De heer Bijnagte ondersteunt dit voorstel. Na stemming blijken er 3 voor intrekking be sluit aankoop sirene en 4 tegen dit voorstel, zodat ook de sirene wordt aangeschaft. Voor intrekking waren de heren Bijnagte, Hage en v. d. Jagt. Enkele wijzigingen in de gemeentebegro ting 1951 worden goedgekeurd. Aangeboden wordt vervolgens de ge meenterekening 1948, die onderzocht zal worden door de heren Bijnagte, L. v. d. Werf en C. G. Hartog. Deze rekening geeft bij de gewone dienst in ontvangsten aan een bedrag van 146.228,26, uitgaven 135.319,64 met een voordelig slot van 10.908,62. De Kap. dienst: Ontvangsten 251.731,26, uitgaven 240.822,64. De heer C. Kloet aan de Stoofdijk die voor werkzaamheden door de gemeente een strook grond afstond en hierdoor schade aan zijn heining kreeg, vraagt een vergoe ding van 25,terwijl de nieuwe heining ongeveer 90,kost. Dhr. Bijnagte vindt het gevraagde zeer redelijk, evenals de an dere heren, die dan ook het voorstel van B. en W. tot inwilliging van dit verzoek steunen. Dhr. Bijnagte vraagt B. en W. een op lossing te zoeken voor afvoer van het wa ter op de helling van de Schoolstraat Stoofdijk. De mensen daar zitten steeds in een modderpoel. Het is daar niet eenvoudig op te lossen, maar misschien dat het aan brengen van een verlaatputje de kwestie oplost. De voorzitter belooft dit te laten onderzoeken. Dhr. Hartog heeft gehoord, dat schip pers hier omzetbelasting moeten betalen op het haven- en kadegeld. Wat is daar van aan en is het zo, dat niet op alle gemeen ten eenzelfde regeling is getroffen. Blijkens de opmerkingen van de schippers hoeft men dit niet overal te betalen. Er wordt op ge wezen, dat ter secretarie op een gegeven moment een aanslag kwam van omzetbelas ting op die gelden. De wet schijnt in deze te zijn veranderd en dit toe te laten, zodat sommige inspecteurs daar werk van ma ken, waardoor ook Scherpenisse een aan slag kreeg. Misschien dat het op andere gemeenten nog niet zover is, maar men kan dan rustig aannemen, dat het ook daar niet ver af meer zal zijn. Ter plaatse kreeg men een ambtshalve opgelegde aanslag van 500,waartegen protest is aangetekend. Hierop is nog geen beslissing gevallen. Daarna sluiting. I. BIJZONDER ONDERWIJS Het zal wel voor niemand meer nodig zijn, nader toe te lichten wat bijzonder onderwijs is. Van de opening der chr. school voor bijz. lag. onderwijs te De Klundert gaven we verslag en in dit nummer wordt hiervoor opnieuw Uw aandacht ge vraagd onder de rubriek „stemmen van lezers". Bekend is dat dus wel. Aan het nut van dit onderwijs te gaan tornen is niet onze bedoeling. Voor zover onze kennis in dit op zicht strekt, achten we het zeer nut tig, dat aan kinderen, die op de normale lagere school niet goed meekunnen, speciaal onderwijs wordt gegeven en daartoe ook een aparte school wordt gesticht. We moeten alleen vaststellen, dat een dergelijke school te De Klundert voor ons eiland van weinig belang is. Van weinig belang, omdat de afstand, ondanks de misschien beste verbindingen te groot is. Wanneer we niet eens de uiterste gemeenten nemen, zal ieder toch nog moeten toegeven, dat het van bijv. Oud- Vossemeer en St. Maartensdijk naar De Klundert te ver is en de nadelen dientengevolge niet opwegen tegen de ongetwijfeld bestaande voor delen, wanneer minder vlot lerende kinderen zo'n school bezoeken. Er gaat te veel tijd mee heen, eer de kinderen op hun bestemming zijn. Vooral gedurende de wintertijd is het bezwaar van de meeste ouders groot. Het is inderdaad lang niet alles om kinderen op die leeftijd dagelijks in de bus te stoppen en die afstand te laten rijden 'met het wachten in de kou en de verdere daaraan verbonden ongemakken. Met de ouders van die kinderen delen we daarom de bezwaren met hen zijn we het eens, en dat de school te De Klundert voor het eiland Tholen nimmer aan haar doel zal beantwoorden. Meen niet, dat we met bovenstaan de al bij voorbaat de lezingen, die door personeel van genoemde school in de komende weken op ons eiland worden gehouden, wensen af te bre ken. Integendeel en we herhalen het: aan het nut van dit onderwijs wen sen we niet te tornen. Het lijkt ons zelfs zeer nuttig, dat ouders eens gaan luisteren. Hun kennis ten op zichte van dit onderwijs zal er zeker door vermeerderen. Ook de moge lijkheid tot het bezoeken van de school. We weten niet of het wèl moge lijk zou zijn op het eiland zelf zo'n school te stichten, die voldoende „bevolkt" zou worden en ongeveer „rendabel" te maken is. Dat zal on getwijfeld weer het grootste be zwaar zijn van een school voor bij zonder onderwijs hier. Een vraag is echter of die mogelijkheid al is onderzocht Vast staat, dat wanneer het on derwijs aan kinderen die niet goed meekunnen, op het eiland een pro bleem is, dit probleem niet is opge lost met de school te De Klundert. Ook al zal men hier en daar over het reisbezwaar heenstappen. Het zal bij uitzonderingen blijven. II WERK OP ZONDAG De enige tijd geleden verschenen regeringsnota, die een inzicht wil bieden in de stand van zaken met betrekking tot de productiviteit, heeft in brede kring ongerustheid gewekt. Het schijnt nl. dat ons mi nisterie het ogenblik gekomen acht om de Zondagsrust af te schaffen teneinde de slechte economische toestand van het land te verbeteren. Dat in deze tijd verhoging van de productie een belangrijke zaak is het mag na al hetgeen daar over in de pers verschenen is, be kend geacht worden. Ook dat op velerlei wijze getracht wordt de LUPINENZAAD ALS VOEDERMIDDEL De sterke beperking van de invoer van eiwithoudend krachtvoer voor onze vee stapel heeft tot gevolg, dat iedere land bouwer trachten moet zoveel mogelijk uit eigen bedrijf in de eiwitbehoefte te voor zien. In dit verband willen wij eens wijzen op het grote belang van lupinenzaad als voedermiddel. Het is bij vele landbouwers onbekend, dat lupinenzaad zo'n eiwitrijk voeder is. Lupinenzaad behoort, evenals erwten en bonen, tot de vlinderbloemige gewassen. De samenstelling ligt vooral voor wat het eiwitgehalte betreft, wel enigszins anders, dit is nml. voor lupinenzaad zeer hoog en bevat 45 eiwit. Naast dit hoge eiwitgehalte komt in lupinenzaad ook nog ruim 4 vet voor. In het bijzonder is het hoge eiwitgehalte belangrijk, vooral nu er op vele bedrijven een groot eiwit tekort is en het aan te kopen eiwit duur betaald moet worden en deviezen kost. In de toekomst zal alles er op gericht moeten zijn, om de productie op te voeren en om zodoende te trachten, het tekort aan eiwit zoveel mogelijk te beperken. Ongetwijfeld kan de verbouw van de zoete lupinen hiertoe veel bijdragen. Het is nml. zo, dat, wanneer men 1 ha voederlupinen verbouwt, de opbrengst kan stellen op gemiddeld 1800 kg. Dan oogsten we ongeveer 650 kg ruw eiwit. Heeft men bitterstofvrij lupinenzaad, dan zal bij een doelmatige aanwending, geen voederstoornis te vrezen zijn. Opmerkelijk is, dat alle diersoorten het meel graag opnemen, zodat het een deel van het dierlijk eiwit in een rantsoen kan vervangen. Wij willen nog opmerken, dat lupinezaad voor veevoer voldoende droog moet zijn. Te vochtige lupinen schimmelen spoedig en dit moet worden voorkomen. Ongetwijfeld is lupinezaad als veevoer van zeer groot belang, het is dan ook te hopen, dat de verbouw van dit gewas be langrijk zal toenemen. Men gebruike bij uitzaai alleen N.A.K. gekeurd of Origineel zaaizaad, dan alleen is men verzekerd van bittervrij zaad. verhoging van de productiviteit nog te doen toenemen. Het lijkt ons dan ook dat over de noodzaak daarvan geen verschil van mening zal bestaan. Wel ech ter over de methoden, welke daar bij dienen te worden gevolgd. Over één zo'n methode wordt in bedoelde regeringsnota gesproken. En die methode deed begrijpelijk veel stof opwaaien. De regering roert nl. de betekenis aan, die het op ruimer schaal invoeren van ploe- genstelsels en het invoeren van Zondagsarbeid zou kunnen hebben op de verhoging van de productie. Nu achten wij ploegenstelsels en Zondagsarbeid niet hetzelfde. Te gen beide kunnen bedenkingen wor den aangevoerd. Ook het ploegen- stelsel geeft 'ernstige bezwaren, dat is duidelijk. Het gezin wordt daar van immers de dupe. De kostwin ners komen op de meest ongere gelde en zonderlinge tijden thuis en moeten ook weer op ongeregelde „onmogelijke" tijden beginnen. Zo krijgt men overdag slapen, 's nachts werken. Een goed gezinsleven wordt hierdoor op z'n minst ge remd. Dat de bezwaren tegen Zondags arbeid nog wat dieper grijpen, dan de reeds genoemde bedenkingen tegen ploegenstelsels, kan evengoed duidelijk zijn. Dat erkent de regering ook. Daarom wil zij het slechts op be perkte schaal doen, namelijk alleen voor bepaalde sectoren en na over leg met kerkelijke autoriteiten. Maar duidelijk is met dat al, dat hier een proefballonnetje wordt op geworpen. Het schijnt dat de rege ring eerst reacties wil uitlokken. Welnu, naar onze overtuiging dient hier zonder omwegen te wor den gesteld, dat wering van Zon dagsarbeid ons volk belangrijke eco nomische offers waard moet zijn. Men mag best weten dat de Zon dagsrust iets betekent en men mag daarvoor ook zeker het een en an der over hebben. Dan zou het kunnen worden, dat ons volk economisch en militair pa raat is, maar dat het intussen voor hogere waarden, zoals de Zondags rust er een is, is verduisterd en het gezinsleven is uitgehold. De Zondag zoveel mogelijk be houden, is een eis van christendom en gezin. Juist dit is een treffend monument van onderscheid met het oosten. Totale vernietiging van de Zondagsrust is een nieuwe stap op weg naar volkomen economische slavernij. We mogen niet blind zijn voor de tijd waarin we leven. Ieder weet, dat er bedrijven zijn, die ook Zon dags niet stil kunnen liggen. Neem alleen de electriciteitsvoorziening. Ook Zondagsavonds wil men graag het licht aanknippen in de kerken en de stroom voor dat licht moet geleverd worden. Maar dat is heel iets anders dan werken op Zondag om onze economische positie te ver sterken. Al wordt dan het denk beeld geopperd, dat een geheel ver armd land het communisme binnen haar poorten laat. Het goede dat uit genoemde re geringsnota dan ook kenbaar wordt, is dat de regering de kwesties wel ke hier rijzen vragenderwijze en veronderstellenderwijze te berde heeft gebracht. Omdat ook zij be wust is dat het gaat om offers van economische of om offers van nog andere aard. En dan mag de keuze voor ons volk niet moeilijk zijn. Zeker, in onze omgeving zou men daar weinig van merken. We zit ten niet in een industrie-centra. Toch wensten we onze mening in deze naar voren te brengen, juist omdat de mening door de regering is gevraagd. Laten we bij het duidelijk maken van onze mening in deze echter niet vergeten, dat zeer beslist de plicht blijft bestaan voor ieder van ons om -met inachtneming van deze hogere waarden datgene te doen wat onze hand vindt om te doen tot bevordering van hetgeen econo misch noodzakelijk is voor ons land. Een tip met betrekking tot Uw schemerlamp Het is toch zo eenvoudig, maar wie denkt er aan, dat, als het snoer van de schemerlamp een maal om de tafelpoot wordt gewikkeld en met een losse knoop bevestigd, de lamp minder gevaar loopt te vallen, wanneer de tafel wordt verplaatst of iemand over het snoer struikelt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 1