Land- Tuinbouw en Veeteelt jaar per gezin worden vrijgesteld, terwijl voorts maatregelen zullen worden genomen om de gevolgen van deze tariefsverhoging voor be paalde categoriën van kleinere ver bruikers -zoals bijvoorbeeld bak kers te verlichten. Deze tariefs verhoging zal vermoedelijk per 1 Januari a.s. van kracht worden. De winter, die nu voor de deur staat, zal wat de electriciteitsvoor- ziening betreft, de moeilijkste zijn. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat om overbelasting van de centrales te voorkomen, bepaalde stadswijken zullen moeten worden afgeschakeld. Evenals verleden jaar zijn dan ook weer maatregelen genomen ter be perking van de piekbelasting. Deze maatregelen gelden voor de periode van 12 November tot en met 2 Febr. Lichtreclames zullen verboden zijn, etalage- en winkelverlichting zal tot N.N. schrijft: Van de huiseigenaar heb ik toestemming om aan de schoorsteen bo ven op het dak van mijn buurman mijn antenne te bevestigen. De bewoners van het huis hebben daar geen last van. Kan de huurder dat mij nu verhinderen Antwoord A. Aangezien uw buurman zeker niet alles behoeft toe te staan, waar zijn huiseigenaar geen bezwaar tegen heeft, kunt u beter in overleg met uw buurman de antenne op diens dak plaatsen. C. Ik heb last van padden in mijn huis op de vochtige plaatsen, b.v. in de kelder. Dit komt bij velen voor dit jaar. Kunt u mij inlichten op welke wijze ik deze beesten kan uitroeien. Geregeld ko men er terug. Antwoord VB. Als er zoveel padden in uw woonhuis zijn, is dat een bewijs dat er veel ongedierte is, dat door de padden wordt weggevangen. U doet dus beter om de padden niet te verdelgen, maar als u ze beslist kwijt wilt zijn tracht ze dan te vangen, (niet zo moeilijk, alleen een beetje griezelig), en zet ze dan in de tuin, waar ze hoogst nuttig kunnen werken. C. C. Mag een bromfietsberijder zich op de grote weg begeven Antwoord Z. Een bromfietsberijder mag zowel van de grote rijweg als van het fietspad gebruik maken met dien ver stande, dat hij op het fietspad, aangeduid door het ronde blauwe bord, niet sneller mag rijden dan 20 km per uur. Op een fietspad aangeduid door een langwerpig zwart bord met de witte letters rijwielpad, mag slechts met uitgeschakelde motor wor den gereden. Verkeersautoriteiten advise ren bromfietsberijders zoveel mogelijk van het fietspad gebruik te maken. Vislust vraagt waaraan men kan zien of gekochte vis werkelijk vers is. Antwoord D. Verse vis heeft geen ingevallen ogen, wel rode kieuwen, een frisse reuk, een strakke huid en stevig vlees. R. V. heeft jam gekookt met het bekende opekta, afgesloten met een vlies en kreeg daarna toch schimmeling bovenop. Zij vraagt of er nog een betere methode is. Antwoord C. Een goede behandeling als vorengenoemd, moet toch een gunstig resultaat hebben. Misschien toch niet vol doende afgesloten geweest U kunt een veiliger methode volgen door de zelfge maakte jam te bewaren na afsluiting met een laagje slaolie of vloeibare parafine, waarna een papiertje over de pot gespan nen wordt. de helft moeten worden terugge bracht tijdens de piekuren, de ver-» lichting en de verwarming in tramsj en treinen eveneens, de radiozenders! zullen zwijgen tijdens de piekurenj en de werktijden van het overheids-| personeel zullen worden aangepast. Bovendien is de vrijwillige mede werking gevraagd van de industrie. Maar al deze maatregelen zullen nutteloos zijn, als niet de particu liere verbruikers het verbruik tij dens de piekuren tot het uiterste be perken. Het gebruik van apparaten, die veel stroom vragen, zoals straal- kachels, stofzuigers, strijkijzers en kookplaten enz., dient in deze uren geheel te worden vermeden. Alleen dan zal het mogelijk zijn zonder ernstige storingen de komende win ter door te komen (Nadruk verboden) M. S. In het voorjaar kocht ik een sportcostuum waarvan ik in de mening ver keerde, dat de stof wollen kamgaren was. Achteraf bleek dit echter niet zo te zijn, maar kunstvezel kamgaren. Een regenbui bedierf het costuum in zoverre, dat na het oppersen het maar één keer gedragen kan worden. Het zit daarna zo erg in de kreu kels, dat het opnieuw opgeperst moet worden. De stof is dus niet meer kreuk- herstellend, wat het voor die regenbui wel was. Weet u misschien een middel om de stof weer kreukherstellend te maken Antwoord H. Dit costuum moet steeds maar weer opgeperst worden, daar valt niet aan te ontkomen. Kreukherstellend wordt het nooit meer. H. v. d. W. Wordt bij het bepalen van het inkomen bij berekening Noodwet Drees uitkering de opbrengst van de spaar gelden gesteld op 8 of op de werkelijke opbrengst van 2H En van hypotheken. Is de opbrengst van 8 niet onbillijk Wat gebeurt er als men zijn kapitaal weg schenkt Voor een weduwe die 10.000 heeft ge spaard, wordt het inkomen gesteld op 800 en zou zij eventueel niet in aanmerking komen voor een uitkering, terwijl dit wel het geval zou zijn bij het aanhouden van de werkelijke opbrengst uit dit kapitaal nl. 250—300. Antwoord Sm. Inderdaad wordt bij een ongehuwd persoon 8% van de waarde van het bezit aan roerende en onroerende zaken bij het inkomen opgeteld. Dit is bil lijk. Aangenomen wordt de lijf ren tewaarde, d. i. de som die men jaarlijks zou ont vangen, indien men zich op 65 jaar met dat geld een lijfrente zou kopen. 2) indien de weduwe haar spaargeld zou schenken met het oogmerk om in aanmer king te komen voor een uitkering, zal haar uitkering worden geweigerd. H. te O. Ik heb in mijn marmeren blad van de waskast een vetvlek van zalf gekregen. Weet u ook een middel om die zalf te verwijderen Antwoord A. Het zal niet gemakke lijk zijn om de vlek te verwijderen. LI kunt het eens proberen door een mengsel van twee delen soda, een deel puimsteenpoeder en een deel kalk met wat water aan te ma ken en hiermede het marmer te wrijven. Daarna met zeepsop afspoelen. J. v. D. Wanneer men een donatie int van meer dan 20 gulden, is men daar dan ook een plakzegel op verschuldigd Antwoord Z. Het zegelrecht voor be dragen boven 20.is vijftien cent. H. J. W. Ik ben in het bezit van een blok van drie woningen, belast met hypotheek. Als ik ze verkoop is daar dan een maximumprijs voor of kan ik iedere prijs vragen Moet ik degene die de hy potheek verstrekt heeft daar van in kennis stellen Antwoord Z. U kunt de prijs vragen die u goeddunkt. De hypotheek eindigt bij de verkoop. G. B. In welk jaar is de Raad van Arbeid opgericht Antwoord A. De Raad van Arbeid werd ingesteld bij de Wet van 17 Nov. 1933 (Stbld 598) tot organisatie van de openbare organen belast met de uitvoering van de sociale verzekering. Wed. v. D. Ik woon sinds vorig jaar in bij mijn dochter en schoonzoon. Aange zien ik hartpatiënt ben en dus niet meer mag werken heb ik al enkele malen bij de gemeente geprobeerd een ondersteuning te krijgen. Dit werd mij geweigerd. Kan ik nu niet eens proberen bij maatschappelijk hulpbetoon of is dit hetzelfde als sociale zaken Antwoord A. Sociale zaken is die ge meentelijke instelling, die men vroeger maatschappelijk hulpbetoon noemde. Als sociale zaken een uitkering heeft geweigerd, behoeft u dus bij de gemeente niet meer aan te kloppen. Het is overigens best mogelijk dat u voor een uitkering in het geheel niet in aanmerking komt, hetgeen wij van hieruit niet kunnen beoordelen. Weetgraag te L. Mag men met een bromfiets in en uit straten rijden, die voor auto's en motorrijwielen verboden zijn Antwoord-Z.s Ja, totdat een wettelijke regeling van kracht wordt is dit toegestaan en waarschijnlijk ook daarna. H. B. Een familie bestaande uit man, vrouw en zoon; man invalide, zoon stude rend, ontvangt uitkering noodwet Drees. Vrouw had 2500.op de spaarbank, toe AARDAPPELVERBOUWERS DENKT AAN DE BESTRIJDING VAN DE AARDAPPELMOEHEID De Plantenziektekundige Dienst vestigt er nogmaals de aandacht op, dat op grond van de wet bestrijding aardappelmoeheid geen aardappelen mogen worden verbouwd op percelen, waarop in 1950 en 1951 aard appelen stonden. Dit verbod geldt zowel voor landbouwgronden als voor particuliere tuinen en volkstuinen. Een uitzondering vormen de percelen of gebieden, waarvoor een speciale ontheffing is verleend. Op be smet verklaard terrein is de aardappelver- bouw onder alle omstandigheden verboden. Het is van belang met deze omstandigheid rekening tè houden in verband met het bouwplan 1952, aangezien het thans nog de tijd is om eventueel wintergraan te zaaien. MACHINAAL MELKEN VEREIST REINHEID Het aantal melkmachines neemt ook in ons land steeds toe. Natuurlijk juichen wij dit verschijnsel van harte toe, maar wel dient men er terdege rekening mee te hou den, dat het nuttig effect van de melk machine in sterke mate bepaald wordt door de wijze, waarop ze wordt gebruikt. Daar om willen wij zij het zeer beknopt enige opmerkingen maken over de gebruiks wijze, en wel over een zeer bepaald onder deel hiervan, nl. het rein houden van de machine. Het schoonhouden van de metalen onder delen zal wellicht geen moeilijkheden op leveren, aangezien men hierin ongetwijfeld over de nodige ervaring beschikt. Anders staat het met de rubber onderdelen .die men op allerlei plaatsen aantreft. Een van de belangrijkste is de rubber- tepelvoering, die zich in de metalen beker bevindt. Deze moet zeer elastisch zijn en daarom verdient het gebruik van natuur rubber hier verre voorkeur boven dat van synthetische rubber, ook al is de laatste iets beter bestand tegen vetzuren. De verbindingen tussen de metalen bekers en de emmer worden gevormd door rubber slangen, een slang voor afvoer van de melk en twee andere voor lucht en vacuum. Een rubber ring onder het deksel van de emmer dient voor luchtdichte afsluiting. Al deze onderdelen, die geregeld met de melk in aanraking komen, vergen een nauw keurig en goed onderhoud. Direct na het melken moet men door spoe len met water de melkresten verwijderen. Verder verdient het aanbeveling met een gestaan ieder jaar daar 500.af te halen voor onderhoud. Nu is haar het eerste jaar van de steun ingehouden 169.tweede jaar 144.derde jaar 120.en het vierde jaar 96.Is dit juist Antwoord-Sm.: Het komt ons voor dat hier te veel in mindering is gebracht. Bij gehuwde personen wordt de helft van 6% van het spaargeld (hier vermogen) in min dering gebracht van het voor de gemeente klasse geldende maximumbedrag aan uit kering. Waren er soms nog enkele inkom sten meer P. Man en vrouw zijn beide ouder dan 65 jaar en genieten uitkering Noodwet Drees. Er zijn geen kinderen meer thuis. Zij bewonen en bezitten een arbeidershuisje. Vraag 1: Als ik nu dat huisje verkoop (getaxeerde prijs), welke is dan de invloed op uitkering Drees Vraag 2: Als ik nu de opbrengst van het huisje onder mijn kinderen verdeel wat is dan de invloed Vraag 3: Mag ik dat huisje aan een van mijn kinderen geven met goedvinden van de anderen Antwoord-Sm.: 1) De waarde van het bezit aan onroerend goed is destijds bij de vaststelling van de uitkering in geld omge rekend en van deze som wordt 6% bij het inkomen opgeteld. Als u het huisje tegen taxatieprijs verkoopt wordt 6 van de op brengst als inkomen beschouwd. Waarschijn lijk zal er dus niet veel veranderen. 2) Indien u de opbrengst zult verdelen dan zal u uitkering worden geweigerd daar dit kennelijk geschiedt met het oogmerk in aanmerking te komen voor een verhoogde uitkering. Bovendien kunnen nog strafmaat- rgeelen worden toegepast. 3) Ook het huisje schenken aan één van uw kinderen betekent vermindering in ver mogen en daardoor verhoging uitkering Noodwet Drees. Ook dit is niet toegelaten. Velocitas wat is het meest gelezen landbouwblad in het landschap „Anjou" en „Poitou" in Frankrijk? Antwoord-Eu. in Anjou: 1 Anjou agri- cole, II, Rue Paul-Bert, Angers. In Poitou: La vie rurale, 18, Rue Turgot a Limoges, Poitiers. dubbelstel tepel voeringen te werken; zij blijven dan veel langer goed. Om de week kan men dan bijv. de gebruikte voeringen verwisselen en het reservestel dient men zo mogelijk te bewaren op een koele, niet te droge plaats. Bij het gebruik van water voor de reini ging dient men er op te letten, dat de tem peratuur hiervan niet boven de 70 ligt. Warm sodawater, eerst voor de metalen onderdelen gebruikt, is hierdoor wel vol doende gekoeld om de rubbervoorwerpen er in onder te dompelen. Een goede reiniging bepaalt mede de kwaliteit van de melk. Zorgt daarom, dat Uw materiaal rein en hygiënisch blijft. HUISHOUDELIJKE WENKEN Gebruik er een haaknaaid voor Als Uw wastafel verstopt is door haar of dergelijke, kunt U dit zelf heel makkelijk verhelpen met een haaknaaid, het haakje is erg handig voor het verwijderen van al wat het water verhindert weg te lopen. MOEILIJKHEDEN? VRAGEN STAAT VRIJ. 1. Elke vraag op een afzonderlijk vel. 2. Gegevens zo uitvoerig mogelijk. 3. Gewenste herkenningsletters aangeven, naam en adres vermelden. 4. De vragen worden in de kopij zo kort mogelijk weergegeven. Elk antwoord geldt dus één bepaald geval. 5. Bij kwesties inzake arbeidsverhoudingen, sociale verzekering e.d. moeten branche en adres van het bedrijf worden opgegeven. 6. Een postzegel voor doorzending insluiten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 6