WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLAND Om de bronnen van de WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht Raadsverslag Oud-Vossemeer Schuman-Plan goedgekeurd* Schouten (a*r*) t Wil Minister Lieftinck weg? (II) INCIDENT BIJ FASJODA Een nieuw Raadslid Een nieuwe geldlening Desnoods een boekdeel over de mestvaalt Afscheid van de Gemeente-Secretaris ZONDAGSDIENST ARTSEN 7e Jaargang No. 52 9 November 1951 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.10 per kwartaal franco p.p. 1.35 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer ƒ0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen De Tweede Kamer heeft het Schu- man-Plan met 626 stemmen aan genomen. De eerste stap op de weg naar de federalisatie van Europa is dus gezet. Als de andere deelne mende landen tenminste ook dit verdrag zullen ratificeren. Neder land was de eerste die dit deed. Dat was op zichzelf niet onaardig. In de wereldpers en door de buitenlandse radiostatiions heeft men kunnen le zen en horen, dat alleen de commu nisten maar tegen hebben gestemd. De heer Gerbrandy (a.r.) heeft dus niet tegen gestemd. Het heeft echter niet veel gescheeld. Hij bleef van mening, dat dit verdrag op papier wel aardig was, maar dat het in de practijk prijsverhogend zal werken. Bovendien zal Nederland er niet veel aan hebben, daar wij op so ciaal en technisch terrein niets meer te leren hebben. Althans niet als wij ons gaan vergelijken met de andere deelnemende landen. Nu is Minister Van den Brink een man, die zich niet gauw onder tafel laat praten. Steeds zal hij trachten te overtui gen, tot de communisten toe. Voor die poging was ook de heer Ger brandy zeer gevoelig. Hij sprak dat openlijk uit. Daarom wilde hij dan ook nogs een nadenken over het ant woord van Minister Van den Brink. Een voorstel om de stemming een paar dagen uit te stellen, werd ech ter verworpen. Een groot deel van zijn eigen fractie was ook tegen. Toen koos de oud-Minister-Presi dent de middenweg: hij verliet de Kamer. Nu is niet altijd het zich onttrekken aan een stemming de beste oplossing. In vroeger tijden is daar nog wel eens het een en ander over te doen geweest. Natuurlijk kunnen zich omstandigheden voor doen, waarin men niet weet hoe te handelen. Maar aan de andere kant zal een Kamerlid partij moeten kie zen. Met blanco-stemmen kan men nu eenmaal niet regeren. Principiëel maakt het natuurlijk niets uit of één man het doet of de hele Kamer. Maar goed, de heer Gerbrandy verdween schielijk achter het fraaie groene gordijn onder grote hilariteit van de rest van de Kamerleden. Voor het zover was, had de Mi nister echter een speech van drie uur geleverd. Uitvoerig somde hij nog eens de voor- en nadelen op van de integratie. Roerend was hij het met de Kamer eens, die er op had gewezen, dat men nu verder moet gaan. En dat men de Gemeen schap voor Kolen en Staal dus niet in de lucht mag laten hangen. Dat de communisten tegen waren, was niet te verwonderen. Zij zien dit Verdrag nu eenmaal als een regel rechte bedreiging van de wereld vrede. Dat het gemaakt is om deze juist te handhaven, zien zij niet in. Minister v. d. Brink trok zich daar van niets aan. Hij kwam met een heel ander argument aandragen, dat stellig zeer steekhoudend moet zijn. Er is slechts de keus, zo zeide hij, tussen deze organisatie of een par ticulier kartel, dat oppermachtig is. Maar ook voor dit argument was Paul de Groot niet vatbaar, hoewel hij zich toch immer zo fel heeft ge keerd tegen de wapenfabrikanten. De Duitse Krupp is nu niet opper machtig meer, maar is opgenomen in een gemeenschap. Toezicht Credietwezen Deze week besprak de Kamer een heel moeilijk wetsontwerp, nl. het toezicht op het Credietwezen. Minister Lieftinck heeft een nood- Nederlandse Bank kan beslissen hoeveel crediet en aan welke objec ten een particuliere bank mag ge ven. Zo'n wetsontwerp achtte hij nodig om een goed monetair beleid te kunnen voeren. Door de omvang 'van de credieten te bepalen, kan hij o.a. toezicht houden op de investe ringen door het bedrijfsleven. En dat is één der punten uit het rege ringsprogram. De consumptie en de investeringen zouden beperkt moe ten worden. Er is omtrent dit wets ontwerp veel te doen geweest. Men had bezwaar tegen de positie van de Nederlandse Bank, die een staatsinstelling is geworden. En men vreesde, dat hierdoor heel het bankwezen gesocialiseerd zou wor den. Tijdens de schriftelijke en mondelinge voorbereiding heeft de Minister al heel wat water in de wijn moeten doen. Zóveel, dat hij tegemoet kwam aan de eisen der k.v.p. Nu verklaarde de heer Janssen tenminste, dat hij geen grote bezwaren meer had tegen dit ontwerp. Wel had hij enkele amen dementen in petto. Het belangrijkste was, dat de werkingsduur bekort moest worden tot drie jaar. Daar ook de socialisten voor dit ontwerp zullen stemmen, is de zaak dus be klonken. De heer Schouten (a.r.) verklaarde zich echter vierkant te gen. Hij zag de noodzaak en de urgentie van dit geval niet in. Bo vendien beroept de Minister zich op omstandigheden, welke hij zelf heeft gemaakt. Zijn financieel be leid deugde niet. Het waren moei lijke, technische debatten die wer den gevoerd. Voor een leek is deze aangelegenheid moeilijk te begrij pen. Om haar werkelijk te kunnen doorgronden, moet men econoom zijn. Tal van eminente afgevaardig den voerden echter het woord. Dat maakt het debat altijd levendig. Kom hier zitten Zo kan men de heer Schouten be slist rekenen tot de goede kamer leden. Met Prof. Romme en de heer Oud (v.v.d.) behoort hij ongetwij feld tot de besten. Hij is ook een oude rot in de Kamer. Maar zijn grootste kracht ligt misschien wel in zijn slagvaardigheid. Men waagt het niet hem in de rede te vallen, daar zulk een poging onbarmhartig wordt afgestraft. Minister Lieftinck wilde het echter proberen. Toen de heer Schouten zeide wel eens te wil len kijken in de correspondentie tus sen de Nederlandse Bank en het Ministerie van Financiën, zeide de Minister: „Als U hier komt zitten hebt U de gelegenheid". Daarbij wees hij met een groots gebaar op de Regeringstafel alsof hij wilde zeggen: dan moet U eerst Minister worden. Maar de heer Schouten vroeg daar bot boven op: „Betekent dit, dat Minister Lieftinck weg wil Daarmede schoot hij in de roos, want de geruchten over zijn heengaan zijn nog steeds niet ver stomd, al zal hij zijn tijd nog wel uitzitten. De Kamer had veel plezier in dit voorval. Minister Lieftinck niet het minst, maar hij vond het toch maar beter om niet verder te interumperen. (Nadruk verboden). In 1882 heeft Engeland ingegrepen in Egypte, tegen de zin van de ministerpresident, Gladstone, die niets voelt voor deze politiek. Maar de heldhaftige dood van Sir Charles Gordon Pasja, de verdediger van Khartoem, heeft het Engelse imperialisme een krachtige stoot vooruit gegeven. En Engeland gaat verder De Engelse regering kan zich natuurlijk beroepen op humane argumenent. In Centraal Afrika is het roversregime van de Mahdi aan de macht, de slavernij bloeit daar welig. En het komt goed uit, dat deze overwegingen parallel lopen met die van de textielmannen in Lancashire, die grond stoffen nodig hebben en het oog slaan op de langvezelige Egyptische katoen, die vooral in de Soedan wordt geoogst. Ook hier weer zijn hei de omstandigheden, die Engeland verder voeren op het koloniale pad. OVERLANGS OF DWARS Doortastende Britten willen de Afrikaanse peer overlangs door snijden, en via een spoorweg Kaap- stad-Caïro (droombeeld van Cecil Rhodes) het vasteland van het zwarte werelddeel beheersen. Maar Frankrijk, dat zich aan de Westkust genesteld heeft, broedt andere plan nen uit. Het wil eveneens Afrika controleren, maar dan „overdwars" van West naar Oost. Italië heeft een greep gedaan naar Abessinië, maar de negus Menelik heeft bij Adoea de Italiaanse gene raal Baratieri een verpletterende nederlaag toegebracht. Frankrijk port Menelik aan, dóór te tasten en zijn gezag te vestigen op de rech teroever van de Nijl. De Fransen willen dan van het Westen uit, door middel van een expeditie, op de linkeroever de tricolore planten. Is het toevallig, dat Menelik in het uitvoeren van deze plannen ge hinderd wordt, doordat plotseling regeling omgezet in een wetsont- in de provincie Tigre een opstand werp, waarin wordt bepaald, dat de uitbreekt Valt het te verwonderen dat boosaardige lieden daarin de hand van Engeland zien dat, als het zo te pas komt, het toeval gaarne te hulp komt Hoe het zij, Frankrijk zet door, en in 1898 gaat de Franse kapitein Marchand met een troep van 200 man het binnenland in. Op de 10e Juli van dat jaar bereikt hij de Nijl bij Fasjoda en hijst daar de Franse driekleur. KITCHENER AVANCEERT Engeland heeft inmiddels niet stil gezeten. Londen komt tot de con clusie, dat men de Mahdi daar in de Soedan niet langer zijn gang kan laten gaan. Lord Cromer, de feite lijke machthebber in Egypte, en de sirdar, Lord Kitchener, die later door zijn systematische vernieti- gingskrijg tegen de Boeren zich een droeve reputatie zal vestigen bij vele Nederlanders, die met de Boe ren sympathiseren, zijn het daar al lang over eens. Inplaats van Glad stone leidt thans Joe Chamberlain de regering. Wanneer hij „de Egyp tische regering", dat groepje mari onetten, alle steun van Engeland toezegt, ontbreekt het in het Lager huis niet aan spottende opmerkin gen. Maar Kitchener gaat op mars en zorgt er voor dat de aanleg van de spoorweg die hem met het achter land verbindt, gelijke tred houdt met de vorderingen van zijn troepen. In enkele vernietigende slagen jaagt hij de Mahdisten op de vlucht, verplettert bij Omdoerman de kern van het leger van de Mahdi, die tenslotte op laaghartige wijze, door vergiftiging, aan zijn eind komt. Gordon is gewroken Maar bij Fasjoda stuit Kitchener op het kleine troepje Fransen, dat' daar stand houdt rondom de trico lore. Fransen en Engelsen bejegenen elkander met de grootste beleefd heid, waaronder een bijna onver draaglijke spanning schuil gaat. Groter is dan echter de spanning tussen Parijs en Londen. Heftige nota's worden gewisseld. Maar ten slotte buigt Parijs het hoofd. Mar chand krijgt orders zich terug te trekken. Terwijl Britse soldaten, strak in de houding, toezien, daalt de driekleur langs de vlaggemast omlaag. Frankrijks poging tot de beheersing van Afrika is mislukt, Engeland zegeviert. ENGELAND BEHEERST DE NIJL Groot is de verbittering in Frank rijk. Maar bij Fasjoda is, hoe won derlijk het ook lijkt, de kiem gelegd voor de Engels-Franse samenwer king, die nu niet meer gestuit wordt door botsing van belangen in Afrika. Koning Edward VII, een man die van een vrolijk leventje houdt en Parijs beschouwt als zijn tweede vaderstad, zal door persoon lijk initiatief de grondslag leggen van die „Entente Cordiale" op grond waarvan Fransen en Engel sen samen aan de Somme de Duit sers zullen tegenhouden. Joe Chamberlain kan nu zijn plan nen uitvoeren. Op 19 Januari 1898 wordt afgekondigd, dat Egypte en Engeland samen, in een gemeen schappelijke souvereinieteit, de Soe dan zullen beheren. Engeland is meester over de bronnen van de Nijl (Nadruk verboden) Voorzitter de burgemeester, aanwezig 6 leden. Nadat de notulen van de vorige ver gadering zijn vastgesteld, wordt overgegaan tot behandeling van punt 2 der agenda. Medegedeeld wordt dat, nadat door dhr. J. A. Poulisse is verklaard de benoe ming tot lid van de raad niet aan te nemen, is benoemd verklaard dhr. A. M. van En gelen, welke de benoeming heeft aange nomen. De heren Mees en Istha adviseren, na onderzoek van de geloofsbrief met de bij behorende stukken, tot toelating van dhr. v. Engelen, waartoe door de raad wordt besloten. Nadat dhr. v. Engelen is binnengeleid deelt de voorzitter hem mede dat de raad heeft besloten hem toe te laten. Hierna wordt door hem de eed afgelegd. De voorzitter zegt dat de aanleiding tot deze benoeming tot droefheid stemt, doch anderzijds weer tot verheugenis dat nu de raad weer voltallig is. Spreker wenste dhr. v. Engelen gaarne het vermogen toe om in het belang der gemeente werkzaam te kun nen zijn, en hoopte dat hij zich spoedig in het midden der raad mocht thuis gevoelen. Dhr. v. Engelen dankte voor deze woor den en sprak de hoop uit het gemeentebelang te mogen dienen en op een prettige onder linge samenwerking. Het eerste agendapunt, hetwelk nu ter tafel komt, behelst de ingekomen stukken. Van dhr. A. J. Rijstenbil is bericht inge komen dat hij de benoeming tot gemeente secretaris en ambtenaar van de burgerlijke stand aanneemt. Voorts een schrijven van burgemeester en wethouders van Tholen dat dhr. Rijstenbil per 1 December a.s. het gevraagde ontslag als commies ter secretarie aldaar zal wor den verleend. Eerder was niet mogelijk. Hierop deelt de voorzitter mede dat burgemeester en wethouders dhr. v. d. Ploeg bereid gevonden hebben tot 1 December a.s. als waarnemend secretaris werkzaam te blijven. Voorgesteld wordt tot intrekking van het besluit tot geldlening ad 30.000.in een vorige vergadering genomen en dit te ver vangen door een lening van 19.343. Dit omdat de banken alleen gelden voor woningbouw uitlenen voorzover dit bedra gen betreft welke door de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting zijn goedgekeurd. In verband met de woningbouw resteert nog een goedgekeurd bedrag van 19.343. tot welk bedrag bij de N.V. Bank v. Neder landse gemeenten geld kan worden ver kregen. Besloten wordt de lening ad 30.000. in te trekken en een lening ad 19.343. aan te gaan. Ter tafel komt voorts het voorstel over te gaan tot een geldlening groot 10.000. ter dekking van de uitgaven welke gevallen zijn op verbouw van de School met de Bijbel. De voorzitter deelt mede dat van het Wezen Armbestuur deze lening kan worden verkregen tegen 3 H Dhr. Aarnoudse merkt op dat dan de ambachtslieden betaald kunnen worden, het geen de voorzitter doet opmerken dat het zo niet is. Het schoolbestuur dient eerst de nota's te betalen en tegen overlegging van de gequiteerde nota's betaalt de gemeente uit. Dus eerst het schoolbestuur betalen en dan pas de gemeente. Dbr. v. d. Klooster merkt op dat men dit ook over het algemeen wel weet, maar men doet alsof men dat niet weet. Dhr. Daane zegt dat men het maar direct op de gemeente steekt, maar ze kunnen toch weten hoe het moet. Hierna wordt besloten tot de lening over te gaan. RONDVRAAG Dhr. Aarnoudse vraagt of er geen enkele mogelijkheid is om de gemeentelijke mest vaalt aan de Patrijzenweg in orde te houden. Hij zou graag weten of de mestvaalt niet geheel weg kan. De voorzitter deelt mede dat aan v. d. Houten is opgedragen de mestvaalt te rui men. Nu heeft v. d. Houten het natuurlijk druk, maar dan had hij het van tevoren moeten doen. Dhr. v. d. Klooster merkt op dat hij ook vast van plan was er vanavond over te beginnen. Het gebeurt dat Lindhout niet eens bij zijn kolenpakhuis kan komen. Het is niet alleen nu een schandaal, maar het is daar altijd al zo geweest. Toen het omheind was werd het vuil door het publiek voor de omheining gestort tot op de dam toe. Hij zou willen voorstellen de mestvaalt geheel op te ruimen en alles met de reinigingsdienst mee te laten geven. Wethouder Daane merkt op dat er een dik boek over te schrijven is, het is om heind geweest en er stonden zekere uren om vuil te storten. Daar hield men zich niet eens aan, en op het laatst heeft iemand uit het publiek de omheining maar in brand ge stoken. Hij vindt het een openlijk schandaal. De opzichter heeft opdracht gekregen v. d. Houten aan te zeggen op te ruimen. Faecaliën worden op de dam neergesmeten en dan door mensen waarvan je het niet zou verwachten. Dhr. Daana is voor straffe maatregelen, maar alles met de wagens meegeven gaat toch niet, het publiek zal dan sloten en rioolputten voor mestvaalt gebruiken, het geen nu al zeer veel gebeurt, Modder in de verlaatputten vegen is aan de orde van de dag, en als dan een put ver stopt zit, krijgt de gemeentewerkman de schuld. Medewerking is er, aldus dhr. Daane, van het publiek niet, het is al 25 jaar zo. Dit doet dhr. v. d. Klooster opmerken, dat, wanneer er nu al 25 jaar over gepraat is, hij het wel eens zou willen proberen door opruimen van de mestvaalt. Wethouder van Driel merkt op dat het publiek dan toch nog het vuil er op zal smijten. Dhr. v. d. Klooster meent dat het dan toch verboden terrein kan worden. Dhr. Mees zou de mestvaalt iedere week opgeruimd willen zien, alles gaat nu een maal niet gemakkelijk met de reinigings dienst, daar is deze niet op berekend. Regel maat in het ophalen en iedere week de mest vaalt ruimen, moet toch ook kunnen. Dan kan v. d. Houten het wel eens druk hebben, maar er is toch een contract. De voorzitter stelt voor het van de ver- Dr. R. C. Renes, Oud-Vossemeer Tel. 19 Dr. H. Menger, St. Filipsland Tel. 20 Vlees in blik Als U het blikje normaal aan één kant open maakt, krijgt U de vlees waren er vaak niet uit of alleen bij stukjes en beetjes. Maar opent U het blik aan beide kanten, dan kunt U het vlees er gemakkelijk uit druk ken. Het lege blikje maakt U plat door er even op te gaan staan en zo zal het niet veel plaats innemen in de vuilnisemmer. schillende kanten met de opzichter te willen bekijken. Dhr. Istha zou de zaak in orde willen hebben tegen dat het contract met dhr. v. d. Houten afloopt. Dhr. Mees zag laatst in het brandspuit huisje oud materiaal liggen. Hij vraagt of dit nog gebruikt wordt, anders was hij maar voor opruimen. De voorzitter meent dat het nog bruik baar is voor noodgevallen, hij zal het in ieder geval bespreken met de brandweer inspectie. In verband met het met pensioen gaan van de gemeente-secretaris neemt de voor zitter het woord en spreekt de secretaris toe. Zeer geachte secretaris. Rekening houdend met Uw wens Uw heengaan in alle stilte te doen geschieden, moge ik U, ook namens de gemeenteraad, danken voor alle arbeid door U voor de gemeente verricht. Wij hopen dat de her innering aan die arbeid U altijd prettig moge zijn. Schenke God het U en Uw echtgenote dat U beiden nog vele jaren in goede ge zondheid in ons midden moogt verblijven. Mogen wij U voorts een enveloppe met inhoud aanbieden om mede te helpen Uw wens in vervulling te doen gaan om dat gene wat U over Oud-Vossemeer in con cept-vorm hebt verzameld, in druk te kun nen doen verschijnen. Hierop dankt de secretaris de voorzitter en in bem de raad voor zijn gesproken woorden en voor de aangeboden enveloppe, en dankte allen voor de prettige samenwer king die hij steeds met allen mocht hebben. Hierna wordt de vergadering gesloten. PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Rubrieken komen we in onze uitgave waarlijk niet te kort. Meestal kunnen we lang niet alles verwerken, wat we wekelijks graag onder de aandacht willen brengen. Wanneer we er dan ook onder bovenstaan de titel zo nu en dan een hoekje afknijpen, komt dat niet omdat we om copie verlegen zitten. Maar alleen op verzoek van ver schillende verenigingssecretarissen, enz. Vorig jaar hebben we ons al eens bereid verklaard, wekelijks of wanneer nodig een korte agenda op te nemen van de bijeen komsten die in de eerstvolgende weken wor den gehouden. Het doel daarvan is om de verenigingen in de gelegenheid te stellen haar vergaderingen zo vast te stellen dat men geen of zo weinig mogelijk „last" van elkander heeft. De medewerking was toen evenwel te ge ring. Thans is het ons opnieuw verzocht. Daarom zullen we weer de gelegenheid geven. Men make eventuele vergaderingen dus zo vroeg mogelijk bekend, opdat deze rubriek aan zijn doel kan beantwoorden. Vanzelfsprekend wordt het zo beknopt mogelijk gedaan, zonder agenda of mede delingen die in advertenties thuis horen. Predikbeurten vindt U in de betreffende rubriek opgenomen. Een voorbeeld omtrent de bedoeling volgt hieronder. St. Annaland: 712: Vergadering IJsclub.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 1