Nog eens over familienamen D.D.D. Land- Tuinbouw jen Veeteelt SEGERS Lunchroom Automatiek Banketbakkerij Bij het eerste kuchen DAMPO-PASTILLES voorkomen erger VI presteert méér onder het genot van de geionde en verfrissende STEENBERGSESTRAAT 11. Onder de Streep* MODERNE MANTELS TERHORST Bergen op Zoom OOK VOOR HERENKLEDING KIESPIJN? <- PREDIKBEURTEN RAADSVERSLAG ST. ANN AL AND. Donderdag 11 October verga derde de voltallige gemeenteraad alhier, des vm. om 11 uur. Na een welkomstwoord door burgemeester Boogaard en goedkeuring der no tulen werden de ingekomen stukken behandeld. In de eerste plaats een mededeling van Ged. Staten, in verband met het gedeelte Dorpsweg in de bebouwde kom van de gemeente. Bij het plan tot verbetering van de weg St. An- naland-Stavenisse had genoemd college nl. ongeveer 310 meter in de Dorpsweg voor rekening van de Polder en of gemeente gelaten. Daartegen was geprotesteerd en Ged. Staten blijken voor de billijk aangevoerde feiten vatbaar te zijn geweest. Zij delen nl. mede in voor noemd schrijven, dat t.z.t. tege lijk met het overige gedeelte weg- verbetering St. Annaland—Stave- nisse ook het stuk in de be bouwde kom door de provincie zal worden verbeterd, mits overeen stemming wordt bereikt met de on derhoudsplichtigen (gemeente en polder). Wanneer die verbetering komt, is evenwel thans nog niet be kend. Ged. Staten hebben ook de ver huur goedgekeurd van het stukje haventerrein, waarop de laadmast van Puttershoek is geplaatst. Er is een dankbetuiging van de vereniging ,Het Vierde Prinsen kind" voor het door de raadsleden geschonken honorarium. De gewijzigde ventvergunnings verordening is eveneens goedge keurd. Gelezen worden vervolgens de proces-verbalen kasopname gem.- ontvanger, haven- en kadegelden, en de kas van het Wezen Armbe stuur. Van de stichting Schooltandver- zorging Eiland Tholen en St. Fi- lipsland de mededeling, dat de be groting 1951 ongewijzigd is goed gekeurd. En daarmee zijn de ingekomen stukken, die alle voor kennisgeving werden aangenomen afgewerkt. Volgt: Aanbieding begroting We zen Armen 1952, aanbieding Ge meente-rekening 1950 en aanbie ding begroting gemeente 1952. Al deze stukken worden aangeboden ter onderzoek aan de raadsleden. Een wijziging van de begroting 1951 van het Wezen Armbestuur ontmoet geen bezwaar. Evenmin de vaststelling van het bedrag per leerling als bedoeld in art. 55 bis der Lager Onderwijswet 1920. Een bedrag voor leermiddelen onderhoud, bibliotheek enz. van 1836.(openbaar onderwijs). Er waren gemiddeld 99 leerlingen, zo dat het bedrag per leerling komt op 18.54. Daarne deelt de voorzitter mede dat het straatmest is verkocht voor 25.'en dan is men reeds toe aan de rondvraag. Een moeilijke kwestie. Dhr. den Engelsman vraagt of aan degenen, die de gemeente geld hebben geleend voor verbetering van de straten thans ook 4% rente kan worden uitgekeerd. Alles is duurder, de wethouders zijn ver- De Rondvraag leverde nog een rioleringskwestie. En die kwestie blijkt toch wel zeer urgent te zijn. hoogd, de raadsleden kregen meer en terwijl de geldlening tegen 4% rente zou worden aangegaan, keu ren Ged. Staten dit af en wijzen er op, dat het niet meer dan 3% mag zijn. Hij vindt dat dit nu ook naar boven moet en op 4% worden ge bracht. De voorzitter antwoordt hierop, dat men hiertoe bij Ged. Staten zou kunnen informeren. Dan weet dhr. J. Moerland het wel. Ged. Staten zullen zeggen: het blijft zo. Hij vindt echter, dat men tegen het besluit van Ged. Staten moet protesteren en besluiten er 4% 's jaars van te maken. Dat is de mensen gezegd, dus daarop hebben ze recht. De voorzitter acht het daar en te gen niet uitgesloten, dat het Pro vinciaal bestuur een welwillend oor zal verlenen. De rentestandaard gaat immers omhoog en het is in derdaad billijk. Hij zal dus infor meren. Dhr. J. Moerland vestigt dan de aandacht op het gevaarlijke slop bij dhr. J. Elenbaas, uitkomend op de Langestraat. Kinderen lopen of fietsen daar hard uit en het ge vaar onder een auto te komen is lang niet denkbeeldig. Hij vraagt B W daarvoor maatregelen te ne men. De voorzitter dan zouden we het helemaal moeten afsluiten. Dhr. Moerland: Welnee, een zig-zag afsluiting is voldoende en niemand kan er meer hard uitkomen Per fiets daardoor is overbodig. Weth. Stols vindt dat ook, het levert inderdaad gevaar op, al is er nimmer iets gebeurd, maar dan is het ook te laat. Hij vindt dat men dat moet bekijken, De voorzitter vindt het eveneens een goed voorstel. Vervolgens wijst dhr. Moerland er op, dat er binnenkort iemand van het gemeente-personeel jubileert. Wordt daar iets voor gedaan? De voorzitter antwoordt, dat dit na de openbare vergadering zal wor den besproken. Weth. Stols informeert of er al bericht is van de Min. van Sociale Zaken in verband met toezegging van brandstoffentoeslag voor mirt der gesitueerden. De voorzitter ant woordt aanvankelijk ontkennend maar later blijkt dat er wel een cir culaire dienaangaande is, al komt ze dan niet van de door weth. Stols ge noemde Minister. De in de circulai re genoemde voorschriften zullen in acht worden genomen. En dan de riolering. Dhr. J. den Engelsman wijst op de verlaatput bij het weeshuis waarvan het rooster doorlopenc verstopt zit. Hij meent dat dit in vloed heeft op de waterlozing in de Westel. achterweg. Dhr. Jb. Moerland meent, dat het gevaar bij Jacob Goedegebuure in de Achterweg daardoor mede wordt veroorzaakt. Weth. Stols denkt dat ook. De voorzitter beweert daaren tegen: absoluut niet. Hij heeft dat laten onderzoeken. Weth. Stols vindt toch, dat de situatie bij Jb. Goedegebuure niet kan voortduren. Het is daar niet meer zo, dat het een stortbui moet zijn, wil de woning daar onderlopen. Zo erg hard behoeft het niet te regenen, terwijl de last er toch al is. De voorzitter wijst er op, dat de sloot bij dhr. L. Theunisse steeds smaller wordt, dat is fout. Weth. Stoels weet dat ook drom mels goed, maar daarop zouden wij toch moeten ageren. De voorzitter: Dat is een kwestie die het Waterschap aangaat. Weth. Stols vindt dat men maat regelen moet nemen. Vroeger had den we toch ook wel eens een flinke regenbui en dan liep dat zaakje daar toch ook niet onder. Dhr. Jb. Moerland zegt, dat dit het geval werd na de bouw van het postkantoor. Bovendien is het daar later nog verhoogd, enz. En voor heen werd een groot gedeelte van het water over de straat wegge voerd. Na de riolering moet het wel alles door de buizen verwerkt wor den en dat gaat niet. Weth. Stols. En er komt ook nog water van de Julianastraat. De voorzitter merkt op, dat het volgens de gemeente-werkman uit sluitend in de sloten zit. De riolering is ooed. En nu hebben we het zojuist gehoord, dat Ged. Staten accoord gaan met de verbetering Dorpsweg. Bij de aanleg daarvan zouden we gelijk de sloot voor het weeshuis- dreefje kunnen dempen. Duurt de aanleg van de Dorpsweg nog 3 of 4 jaar, omdat men geen stenen kan krijgen of anderszins, laten we dan contact zoeken met de eigenaar van de tuin daar om die sloot zo spoe dig mogelijk te dempen. Dhr. G. Goedegebuure meent dat daarmee de kwestie bij de groente boer en omwonenden niet is opge lost. Weth. Stols meent dat het er toch wel door zal verbeteren. De voorzitter houdt er aan vast, dat het zeldzaam is, dat er zo'n regenval komt als in de afgelopen zomer: daarin is niet te voorzien. Dhr. J. L. Goedegebuure zou het eveneens een grote verbetering ach ten als de sloot in de buurt van het weeshuis werd gedempt. Dhr. Jb. Moerland blijft er bij, dat daarmee de woningen in de Achter weg niet zijn te redden (hij bedoelt vrij van water blijven). Weth. Stols houdt er aan vast dat de sloot bij L. Theunisse veel te smal is geworden. Dhr. Jb. Moerland acht, dat de grootste belemmering is, dat het riool het water niet kan verwerken. Weth. Geluk vindt het nuttig, dat daar alles eens wordt schoonge maakt. Weth, Stols zegt nogmaals dat de tuin van dhr. L. Theunisse veel te ver komt. De sloot die voorheen een behoorlijke watergang was, is nu niet meer dan een greppel. Mis schien kan het worden opgelost, wanneer het overtollige water naar de Julianastraat wordt afgevoerd, concludeert dhr. Jb. Moerland. Ja, zegt de voorzitter, maar nog beter is het terecht te laten komen in de riolering bij S. Everaers aan de Ring. Dhr. Jb. Moerland: Dat is inder daad de beste oplossing, maar daar is nogal wat voor nodig. Een feit is, dat het dan klaar is. De voorzitter wil het de districts opzichter wel eens laten onderzoe ken. De gebouwen in de bedoelde Achterweg liggen nu eenmaal lager dan de straat en die gebouwen kan men niet ophevelen, dus is er niets aan te doen. Dhr. Jb. Moerland voelt er even wel niets voor om deze kwestie op de Polder te schuiven. Dan komt er weer niets van. Die hebben er geen last van. Wij zijn er voor verant woordelijk. Weth. Stols: Goed, dan moeten we toch de oorzaak opzoeken en die ligt volgens mij hoofdzakelijk in de te smalle sloot bij L. Theunisse. Dhr. Jb. Moerland: Ons rioolstel sel is middeleeuws. We moeten er voor zorgen, zonder de Polder er bij te halen. Weth. Stols: Als de plaats waar het water naar toe moet, maar in orde is, is dat niet het geval, dan houdt alles op. De voorzitter: Dan zouden we de gehele riolering moeten vernieuwen. Dhr. Jb. Moerland: Dat is dan ook de enige weg. I Enige tijd geleden stond in dit weekblad een artikel, getiteld: „Hoe staat het met Uw stamboom Ik geloof niet, dat de schrijver op die vraag antwoorden heeft ontvangen. Ik meen ook, dat hij ze niet heeft verwacht, maar dat hij met die vraag bij de lezers alleen belang stelling heeft willen wekken voor hun stamboom. Zo bedoeld acht ik die vraag urgent. Het moge toch waar zijn, dat vele adellijke personen zich kunnen verheugen in het bezit van een stamboom of een kwartier staat en andere aanzienlijken zich vrij grote geldelijke offers hebben willen getroosten om een ver terug gaand register hunner voorouders te verwerven, het is ook waar, dat in Nederland velen onverschillig staan tegenover hun voorgeslacht en dat ook velen, hoewel zeer belangstel lend, niet weten, hoe zij een stam boom moeten doen groeien of een kwartierstaat in elkaar moeten zet ten. Ik betreur dit en daarom acht ik het onjuist, dat de schrijver de laatste groep niet heeft ingelicht, hoe zij dit werk moeten aanvatten. In het bijzonder acht ik het ook een verzuim, dat hij die belangstellenden niet heeft aangeraden bij hun bloed verwanten gegevens te verzamelen omtrent hun voorouders. Zoals de lezers zich zullen her inneren, gaf de schrijver in zijn arti kel een beknopte verhandeling over Nederlandse namen. Ik las deze met belangstelling. Het zij mij daarom vergund naar aanleiding daarvan enkele opmerkingen te maken. Ik wil daaraan ook nog ophelderingen en aanvullingen toevoegen. De schrij ver deelde mede, dat vóór 1810 slechts door de kerkgenootschappen familieregisters werden bijgehouden. Dit is minder juist. De doop-, onder trouw- en begraafboeken toch, de z.g. retroacten van de burgerlijke stand, zijn geen familie-registers. Dit kan zeker zonneklaar blijken, als men een echt familieregister (bv. uit een oude bijbel) naast deze retro acten legt. Zoals men weet, o.a. uit de Bijbel, hadden de mensen in oude tijden alleen een voornaam. Dit mocht in het gezin, of in een niet te grote familiekring, of in kleine groepen van samenwonenden voor de onder scheiding voldoende zijn geweest, in de groter of kleiner maatschappij moest ieder spoedig een toenaam hebben. De schrijver toonde vrij uit voerig aan, waaraan die toenamen zo al ontleend konden zijn. Terecht schreef hij, dat tot betere onderscheiding van anderen achter de voornaam van een man of vrouw volgde van wie hij of zij een zoon of een dochter was. Die toevoeging, de z.g. vadernaam, was de echte van.1) Reeds spoedig volstond men met aan de vadernaam alleen de 2e naamvals-s toe te voegen, maar ook die werd dikwijls weggelaten. Nu was er echter vaak tot betere onder scheiding toch nog achter de vader naam een nadere aanduiding nodig. Ook in die tweede toenamen was Weth. Stols: Als we maar zorgen dat het beter wordt en dan wil ik aannemen dat het bij een hevige donderbui niet geheel voorkomen zal kunnen worden, een verbetering zal het toch zeker zijn. Dhr. G. Goedegebuure zegt, dat er nu weliswaar alleen over de W. Achterweg wordt gepraat en verbe tering van die riolering zal veel kos ten, maar in de O. Achterweg kan dat wellicht met minder geld. De Wed. Rijnberg heeft ook veel last van water bij regen. De voorzitter vermoedt, dat ver betering daarvan over erven van anderen zal moeten geschieden. Hij wil echter alles eens bespre ken met de districtsopzichter en het laten onderzoeken. Daarna sluiting. KOFFIEBONNEN AANGEWEZEN Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te 's Gravenhage heeft bon 508 Algemeen (A- en B-kaarten) en bon 516 Algemeen (D-kaart) aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon nen kunnen met ingang van Vrijdag, 12 Oct. 1951 worden gebruikt en blijven geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 27 Oct. 1951. Het rantsoen moet dienen voor zes we ken. De eerstvolgende bonaanwijzing zal op 22 Nov. 1951 plaats hebben. EEN NIEUW VERPAKKINGSMIDDEL VOOR ONZE TUINDERS Gedurende de laatste jaren zijn allerlei middelen ingeschakeld om de groenten- en fruitproductie van ons land te stimuleren en de opbrengsten te verhogen. Ziekte bestrijding en steeds beter wordende teelt-' methoden droegen het hunne bij, maar stel den de tuinder tevens voor een probleem. Een grotere productie eist immers een uit gestrekter afzetgebied. Elk middel tot export verruiming moet daarom worden aange grepen. Nu doet zich een mogelijkheid voor in een nieuw soort verpakking en het lijkt ons een belangrijke mogelijkheid, want iedere winkelier weet, hoe een aantrekkelijke en soliede verpakking de koper aanlokt. Wij bedoelen: „Pliofilm", een rubberproduct dat glas helder en zeer licht is en op het eerste gezicht doet denken aan het bekende cello- phaan. Het is echter veel sterker en soepe ler en een opvallend voordeel is, dat de houdbaarheid van het artikel aanmerkelijk wordt vergroot. „Pliofilm" is een Ameri kaans product en het gebruik ervan zou voor de meeste tuinbouwproducten zeker verantwoord zijn wat de prijs betreft, die is nl. ongeveer 20 cent per vierkante meter. Het is vanzelfsprekend, dat de producten zich moeten lenen tot een verpakking in die vorm. Is dit het geval, dan verleent Plio film het artikel niet alleen een buitengewoon aantrekkelijk uiterlijk, maar het voldoet ook aan de hoogste hygiënische eisen. Er bestaan tientallen soorten Pliofilm, die alle onderling in dikte en doorlaatbaarheid verschillen. Voor elk product kan men dus in de toekomst een eigen „film" gaan toe passen, die bij dit bepaalde product het meeste succes geeft. in een grote variatie van modeller prima kwaliteiten, mooie pasvorm en toch voordeliger prijzen. Tot besluit nog enige gegevens over het o.i. belangrijkste voordeel: de langere houd baarheid. Bij verschillende proeven met sla, wortelen, komkommer, meloenen, bloemkool en tomaten bleek bovendien, dat practisch geen gewichtsverlies werd geconstateerd, terwijl kasaardbeien tweemaal zo lang goed blijven. In dit seizoen worden ook weer proeven genomen en ongetwijfeld zal men hierover in de vaktijdschriften weer een en ander kunnen vinden. Men diene er wel ter dege op te letten, dat men geen minder waardig of beschadigd product verpakt, daar het bederfproces niet gestopt wordt. Uitbreiding van het bederf over de gehele zending is echter niet mogelijk, daar Plio film de eventuele haard van de rest afsluit. Misschien, zo hopen wij, zullen onze tuin ders hierdoor weer een betere mogelijkheid tot een grotere afzet verkrijgen. OPHALEN DER ZEGELBLADEN VAN HET BEDRIJFSPENSIOENFONDS VOOR DE LANDBOUW In de loop van dit kwartaal zullen de werkgevers wederom door de Districtsagen ten worden bezocht, ditmaal voor het in nemen van de zegelbladen over het 3e kwartaal 1951 (Juli t.m. Sept.). Zoals ge bruikelijk zal hieraan door middel van een berichtkaartje nog eens extra worden her innerd. Omdat tot dusver nog altijd vele werk gevers de zegelbladen bij het eerste bezoek niet gereed bleken te hebben, zulks moge lijk als gevolg van het feit, dat het juiste tijdstip van het bezoek niet bekend was, zal in het vervolg op de kaartjes de datum worden vermeld, of kort waarna, de Dis trictsagent kan worden verwacht. Teneinde te voorkomen, dat de Districts agenten vergeefse bezoeken afleggen, wordt op de werkgevers een dringend beroep ge daan om te zorgen, dat de zegelbladen op de op het kaartje genoemde datum gereed zijn. Bedacht dient te worden, dat de mede werking van de werkgevers in deze een noodzakelijke voorwaarde is voor het be reiken van een vlotte en efficiente uitvoe ring van de sociale verzekeringen in de landbouw. -es Mijnhardt'sKiespijnpoeders.Doos 47ct Voorts wordt de aandacht van de werk gevers er op gevestigd, dat ook voor de losse arbeiders, die in accoord of aangeno men werk arbeid voor hen hebben ver richt, pensioenzegels moeten worden ge plakt. Met het oog op het overnemen va i de registratienummers op de zegelbladen is het van belang, dat vooral de premiekaarten van deze arbeiders tijdig worden opge vraagd. Voor zover dergelijke arbeiders niet in het bezit zijn van een premiekaart moet inplaats van het registratienummer de ge boortedatum op het zegelblad worden in gevuld. GOED NIEUWS VOOR HET PAARD De Herfst staat weer voor de deur en dat betekent voor het boerenpaard: de drukste tijd van het jaar Al heeft op het grote bedrijf de tractor veel zwaar werk overgenomen, in vele zo genaamde kleinbedrijven is het paard de onmisbare hulp gebleven en daarom willen wij even aandacht vragen voor een nieuw snufje, dat op verschillende landbouwten toonstellingen werd gedemonstreerd. Tussen alle grote agrarische machinerieën, op elke tentoonstelling ruim vertegen wocv- digd, viel het in het niet, maar het is er niet minder belangrijk om, wij doelen hier op nieuw paardentuig, vervaardigd van rubber en canvas. Mevrouw von Opel, een bekende Duitse paardrijdster, kwam op het idee paarden tuig van rubber te maken; toen, na veel proefnemingen, dit tuig zeer goed bleek te voldoen, besloot men tot productie in het groot over te gaan. Verschillende grote voordelen van dit tuig, vielen bij de proeven direct in het oog. De trekvastheid van rubber-canvas-teugels bv. is belangrijk groter dan die van leren riemen. Rubber halsters zijn vrijwel onbreekbaar "n worden niet hard door vocht en regen. De strengen kunnen zelfs een trekbelasting van 10.000 kilo gemakkelijk weerstaan. De tuigen zijn, evenals het bekende leren materiaal, genaaid en gepend; veelvuldige reparatie is dus uitgesloten en het onder houd vergt vrijwel geen tijd, aangezien men de rubber met water kan afwassen, wat voldoende is. De borstlap en de ham zijn van spons- rubber vervaardigd, om schuurwonden te voorkomen. Voor hen, die ook in het nieuwe seizoen weer op de hulp van het paard zijn aan gewezen, zijn deze factoren dus de over weging ten volle waard. Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. een rijke verscheidenheid. Ik geef slechts enkele voorbeelden t.w.: Joris Pieters op de Hoogkamer en Pieter Joris op 't Roseveld2). De Hoogkamer was een hofstede op O.- Vossemeer, 't Roseveld een deel van de 1500 gemeten. De meeste tweede toenamen wa ren echter weer gewone voornamen. Ik wil dit met een enkel voorbeeld nader toelichten. In het begin der 17de eeuw woonde op Meliskerke Geert Wisse. Het zal niemand ver wonderen, dat hij een zoon had, die zich Wisse Geerts noemde. Diens broeder Johannes achtte echter de gehele vadernaam nodig als onder scheiding. Hij noemde zich: Johannis Geertse Wisse. Wat deed nu diens zoon Geert Hij noemde zich Geert Johannis Wisse. Zo werd de voornaam Wis se een familienaam. Op enigszins andere wijze hebben andere klein kinderen de voornamen van hun grootvader herleid tot hun familie naam. Ik geef ook daarvan een voorbeeld. Evert Heindricxsen, geb. te Zoutelande, had een zoon Jan, die zeer normaal Jan Evertsen werd genoemd. Deze had vijf zo Zondag 14 October 1951 THOLEN Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. B. G. A. v. d. Wiel en 3 \ur ds. J. Brons Geref. Kerk 10 en 5 uur Ds. J. van Halsema Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst Chr. Geref. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur dhr. L. Gebraad Ned. P r o t. Bo n d 5 uur ds. J. Goorhuis, Ned. Herv. pred. te Tilburg OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur ds. R. C. van Putten - Collecte Restauratie Tholen Gereformeerde Kerk 10 en 2.30 uur ds. Allaard uit Baarn Chr. Geref. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst Vrijdag 19 October 7 uur ds. Baaij van Alfen a.d. Rijn nen, die allen, evenals hun vader, strijdende voor het vaderland op zee de heldendood stierven. Deze vijf moedige Zeeuwen begeerden niet de vadernaam Jansen ter on derscheiding, maar kozen zijn van tot familienaam. En wat deden nu Joris en Marinus, de twee zoons van bovengenoemde Pieter Joris Ze namen „van Rozeveld" als fa milienaam aan3). Hun zuster werd bij haar ondertrouw gewoon Cata- lijntje Pieters genoemd4). Uit het bovenstaande kan wor den afgeleid, dat men toen wel ge makkelijk een familienaam kon aan nemen. Toch stuitte men wel eens op tegenstand. Ook daarvan een voorbeeld. Op 3 Juni 1690 werd op Koudekerke gedoopt Susannetie. De vader, bij zijn huwelijk eenvou dig Cornelis Jacobsen geheten, had bij de aangifte voor de doop als zijn familienaam opgegeven: van Spar- rentak, t.w. de naam van de hof stede, waarop hij woonde. De pre dikant noteerde die naam in het doopboek. Maar later beschouwde hij zeker het aannemen van zo'n familienaam als een buitensporig heid. In ieder geval, hij schrapte die ST. ANNALAND Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur ds. D. J. van Dijk - Bed. H. Avondmaal, nam. Nabetrachtig - Extra collecte voor de kerkvoogdij Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur ds. F. Mallan van Brui- nisse - Oogstcollecte - nm. Doop STAVENISSE K e d. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. G. Enkelaar. Oud-Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2 uur ds. de Bres Oud-Geref. Kerk 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Oud-Geref. Ge me en te 9.30, 2 en 6 uur ds. T. Woudwijk, van Rotterdam Donderdag 6.30 uur ds. G. Breevaart Rehoboth 7 uur ds. S. L. Knopnerus uit Hillegom naam en zich herinnerende, dat de grootvader van de dopelinge Jacob Gerrit Meeuse heette, plaatste hij boven het doorgestreepte woo, d Gerrits. Heeft Cornelis Jacobsen Gerrits later nog kans gehad om zijn wens vervuld te zien Neen. Ook niet, toen hij in 1693 de Sparrentak kocht. In het transportboek van de Landsvierschaar van Vlissingen had hij echter toen de familienaam Meeusen. Zijn zoon, de latere eige naar van de hofstede, heette echter officieel van Sparrentak. (Slot volgt) 1Het is zeker opmerkelijk, dat in de Bijbel de eigen naam van iemand werd verzwegen en hij alleen werd aangeduid als de zoon van zijn meer bekende vader. Ik bedoel Benhaddan in Kon. 15 18. 2) Deze toevoeging was nodig, want er woonde toen in Tholen ook een Pieter Joris in de Bouwdendam, 3) Dit deed ook Claes Martens, die naar Amerika emigreerde en de voorvader werd van de Amerikaanse Roosevelds. 4) Het aannemen van een familienaam ging echter dikwijls gepaard met het be houd van de vadernaam. Ik geef als voor beeld de namen van de zeehelden: Maarten Harpertsz. Tromp, Witte Cornsz de With en Michiel Adriaansz de Ruyter.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 2